L via Blauw op straat De Zeeuwse DiaDekdag sieeptimer ZEEUWSE BABBELS Race-simulator wordt bots-simulator HÉ JA, DAT KEN I Aardse zaken Namen (PESTEM ZEELAND C5 Ns- indig mede- /erkoper BRING Z'T MAOR 'S AON ULDER VERSTAND 91ZSS wn *DS se0%o&?*&4s RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN PREDIKBEURTEN Het persbericht en de waarheid 1995 _X 66 ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 aeft haar hoofdkantoor in I vestigingen in Nijmegen, >m en Maastricht. Ruim 450 fers zijn direct of indirect bij de realisatie van IHVL creëert en onderhoudt ld werkklimaat en schenkt andacht aan scholing en |e-ontwikkeling. vestiging in Bergen op lom realiseert industriële en litiliteits projecten. De indu- striële projecten omvat ten zowel besturingssy stemen (DCS /SCADA PLC) alsmede instru mentatie en elektri sche installaties. ige- vaarden, een pret- :antooruren bel- 40-2929888 ie relevante informatie, (.V., f.a.v. de heer aken, Postbus 381,5600 A3 :rmediair. Wij zijn gespecialiseerd nannen als vrouwen verder in tche en secretariële sector, lit u ons bellen: 076 - 5221944. bduktiebedrijf van bouwstoffen, r een part-time functionaris die de ne kan werken. Tot uw takenpak- |s/bank/giro, fakturatie en archive ert u diverse controles uit op de [bedient u de telefooncentrale. IA, kennis van WP 5.1 en diverse Imaal 1 jaar relevante ervaring. lienstverlener op bouwtechnisch het rayon zuid west Nederland een bezoekt architecten, aannemers lenigingen. In deze functie bent u klatiebeheer als met het echte pio- Isignalen in de markt op en u zet Ive manier om in daden die uitein- fleveren. Gevraagd: MBO niveau, |technische kennis, representatief. B44. an engi- ig maar water kan Rijn stechni- voor de a of its- 't. Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad pe Stem. Bijdragen deze week van Cees Maas, Jeanette Vergouwen, Wil Verherbrugge Eugene Verstraeten, Camile Schelstraete en Gerlach Hoch- stenbach. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, ei) niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Ter- neuzen. Regio-TV in beeld. GPV is sowieso tegen schelden. Gemeenten: wil iedereen svp de hand op de knip houden? 't is toch wel patat met die aardappels. Met de billen bloot? Da's toch een heel ander beleid? PvdA moet oppassen dat ze geen scheve schaats rijdt. Da's geen riolering, maar een bodemloze put. Dat verhaal was een mooi staaltje van riooljournalistiek. Hulst: Hopelijk gaat de kogel nooit door de kerk. Terneuzen: frietje oorlog. Wie Iers vlees eet, is een rund. Axel is met die fusie in zijn Sas. Er moet meer blauw op straat," roept de regering. „Ook in Zeeuws-Vlaanderen," roept men enthousiast in onze gemeenten. Blauw op straat is nodig om ervoor te zorgen dat de burgers zich weer veilig voelen. De diverse over heden gaan rustig op de inge slagen weg verder, hoewel uit recente onderzoeken duidelijk is geworden dat de inwoners van verschillende gebieden zich ten onrechte onveilig voe len. Wellicht wordt er hier weer iets te geestdriftig gege neraliseerd, maar dit terzijde. Het valt mij op dat de roep om blauw gekomen is nadat de postbestellers massaal in een nieuwe huisstijl gestoken zijn! Dat scheelt nogal wat man uren blauw op straat! Ik vraag mij trouwens af welke pscho- logie er achter de nieuwe kleurkeuze van de posterijen schuilt. Je hoeft er niet voor gestudeerd te hebben om te weten dat hardrood agressie opwekt en de combinatie met onbestemd beige is in mijn ogen helemaal niet vertrou wenwekkend. Een en ander zal blijken uit het jaarverslag, als de cijfers betreffende het aantal hondebeten in postbo de-benen vergeleken wordt met die uit de 'Blauwe Perio de'. Ondertussen zitten wij, bur gers, maar mooi met te weinig blauw op straat. De spoorweg politie speelde daarop in en ging massaal de straat op in Den Haag. Een prachtig ge zicht, zo'n zee van blauw. Echt ouderwets donkerblauw, zoals het hoort. Niet van dat moder ne gedoe in fluorkleuren, daar houden ze bij de NS niet van. Of dat allemaal zo blijft is nog maar de vraag: de werknemers eisen immers een nieuwe di rectie en wie weet wat die weer verzint om zich te mani festeren. Blauw op straat staat vooral bekend om z'n preventieve werking. Wat voor soort blauw schijnt dan niet zo veel uit te maken, als er maar ie mand in een uniform rond loopt. Het blauw van een par keerwachter werkt dus net zo goed als het blauw van een volledig opgeleide politie agent, getuige het voorval bij de Bredase bibliotheek. Om de behoefte aan blauw te compenseren, heeft de rege ring stadswachten uitgevon- den. Dat is namelijk wat ze zijn: een blauw uniform op straat. Niets meer en niets minder. Aangezidn ze gedn gekwalificeerde opleiding hebben, hebben ze ook geen bevoegdheden. Een logisch ge volg is dat ze evenmin gerech tigd zijn een wapen te dragen. Het enige waar zij op terug kunnen vallen is hun cursus sociale vaardigheid en hun portofoon die in verbinding staat met hun hoofdkwartier. Stadswachten hebben dus louter een signaleringsfunctie, maar die werkt dan wel twee kanten op. In Sas van Gent hebben ze de stadswachten na een blauwe maandag wel be keken. Daar is besloten - on getwijfeld binnenskamers - dat men afziet van deelname aan het project. Misschien wa ren ze in die stad langer geïn teresseerd gebleven als de op leiding van de stadswachten had voorzien in een stevige cursus Frans, want dat is toch volgens de Kamer van Koop handel de taal van de Zeeuws- Vlaamse toekomst. Terneuzen staat wel in de rij bij de uitdeling van de volgen de lading Melkert 1-banen, een beetje ongewoon beschei den achteraan, dat wel, maar toch. Vijftig extra blauwe uni formen in de binnenstad, daar moet toch wel een hoop pre ventie vanuit gaan. Op die ma nier denkt Annelie haar steen tje bij te dragen aan de drug problematiek van de binnen stad. Persoonlijk ben ik van mening dat het beter gewerkt had om een paar drugpanden tegen de grond te gooien om zo plaats te maken voor het nieuwe po litiebureau. Ongetwijfeld zal dat niet in overeenstemming met het bestemmingsplan zijn: de Terneuzense politie wijkt uit naar een riante plek aan de Willem de Zwijgerlaan, waar het heel wat rustiger is dan in het centrum. »In Stoppeldijk deed een vrachtwagen met een race-simulator zijn naam weinig eer aan. Het leek meer op een bots-simulator. Hoe wel, simulator. Het zag er wel erg levensecht uit. foto camile schelstraete 't Is nie allenug de gewone man in de straot diettie fout maok, oort'r slecht niefs gebrocht, ist nogal dikkels dezelden die int nauw geraok: ij die a ta niefs bring nameluk en da's vaneigen emaol nie terecht, maor t'is meer regel as uitzonderuk datt'n ontvanger 't meet'n bringer uitvecht. Lik as gezeed: nie terecht, emaol nie terecht, maor te begrijpen messchien, ad't om n'n eenvoudugen mens gaot, al krijd't bij geleerde gasten ook te zien. Maor da n'n elen bedrijfstak op zijn achterste poten gao staon op 'n stomme manier, da gao wijd boven mijn pet! Wa'k bedoel? Waor zoeken die ren- derboeren de kwaoie pier? Bij Albert Gein! En waorom? Da d'ijje vaneigen al volop in de krant zien staon: da d'Ollans rendvlees da stao tiene winkelier zijn kalanten nie- mer zo aon. 'n Paor jaor 'en ze keune kiezen en t'is wel dierder, maor ze pak ken evegoed da d'ander vlees en dan ist te begrijpen dat d'Albert da d'Ollans vaneigen niemer moet. „Ne klap int gezicht van d'Ollanse fokkers!" roepen de boeren, en da's eigeluk waor. Da's nog veel meer as waor, maor om d'n donder nog geen rejen voor zoveel misbaor. Vaneigen ist ne klap, de kalant die zeg gewoonweg: Da grief van ou da deug nie maot! Dan moej nie doen as in 'n oeksken kruipen. Dan moej be- schaomd zijn en nie kwaod. Of ooguit op ouw eigen. Of tander nou wel of nie beter is, ge zij te lucht gij. Nogmaols: terecht of nie, da maokt de kalant wel uit en die loopt ou gewoon verbij. Kwaod zijn op Albert Gein is allenug maor lomp, g'è't ommers ammel zelf in d'and! IJje da nie in de gaoten? Dan ist daor'm droevug gesteld mee ul- der verstand. Den tijd is echt verbij dagge kon zeggen: Ier ist! Doet'r ouw maol maor mee De kalant kant kenneluk betaolen en daor is keus in overvloed eeh? Passere z'ou dan, jao da kom-tan aon vaneigen, da's wel te ver staan, maor werken aon beetre marsjandies is dan slimmer as de straot opgaon. Ieder vint primao dattij kan uitzoeken waffer auto datta zijn wil kopen. Zoveel merken tv's, rookwost te kust en te keur, pleepapier en waspoejer mee eopen. Petetters in soorten, want de kalant vraogt'r naor en dus oren ze verkocht! Kante winkelier 't elpen datta d'Ollans vlees niemer zo oor gezocht? F) F! TVrïï!l\TR!RF!l\r pr\ mavrnnw DIE NIEUWE rechtbank in Middelburg is mooi, modern en -in te genstelling tot de oude- van alle technische snufjes voorzien. Met schuifdeuren, een draaideur en allerlei slimme hebbedingen die zo geheim zijn dat ze het zelf niet weten. Wie daar de dagelijkse kost verdient kan zijn burelen pas betreden als er een kaartje door een gleufje wordt gehaald, want anders gaat de deur niet van het slot. Rechters zijn wijze mensen. Sommigen zij zó wijs, dat ze geen flau we notie hebben hoe het er hier op aarde aan toegaat. Zoals die ene rechter die vol goede moed door die ene afgesloten deur wilde om haar monter zijn 19.44 vierkante meter grote werkkamer te kunnen betreden. Kaartje door gleufje, deurtje duwen, deur gaat niet open. Nog een keer kaartje door gleufje, duwen, deur niet open. Andere deur geprobeerd. Kaartje door gleufje, duwen, ook die deur blijft dicht. Komt er een collega-rechter aan. Oók proberen. Kaartje door gleuf, duwen, deur blijft hermetisch gesloten. En zo wordt daar mi- autenlang gerommeld met een soort pinpasje en een deur die weigert "Pen te gaan. Totdat die eenvoudige handwerksman langskomt. Die hoort niet tot het selectie groepje van wijze mannen. Die brengt nor- Haal gesproken post rond of zoiets. Zegt niets. Pakt het kaartje, schuift het door gleufje en trèkt aan de deur. Open. Academisch schaamrood stijgt naar twee kaken. Alles heeft twee kanten. Duwen en bekken. Aardse zaken kunnen soms zo simpel zijn. (AR) HET VERVELENDE en oubolli ge van de jaarlijkse Zeeuwse Dialectdag in Kapelle is dat de Zeeuwse streektalen onbewust (en dat is juist het erge) niet se rieus worden genomen, en negen van de tien voordrachten, arties ten en sprekers op de lachspie ren proberen te werken. Wat vaak lukt, want de bezoekers la chen graag om hun eigen taal. En Een bolus bie de koffie', dat klinkt toch zo gezellig. 'Meriete gaet ni de hróte stad', of 'Jille koopt z'n eeste auto', het zijn de conferences waarin de Zeeuwse plattelander altijd weer voor paal wordt gezet, het zijn de conferences die het altijd doen, die dag. Veel dieper dan het op pervlak reiken ze meestal niet. Echt beschouwingen over het dialect blijven veelal steken in lolligheden. Ja, Zeeuwen lachen zichzelf bui tengewoon graag uit, Van Scha- gen schreef het al. Zo is het Zeeuwse dialect verworden tot folklore, en dat is doodjammer voor de echte liefhebbers én de dagelijkse gebruikers. Maar niets aan te doen. Des te opvallender vorige week tijdens die dialectdag, was het optreden van een man die men doorgaans nooit in zijn beroeps matige leven op één woord dia lect betrapt, en eigenlijk heel de zaal een lesje leerde, hoewel men dat niet zo zal hebben opgevat en het ook zijn bedoeling niet zal zijn geweest. Adrie Dek. Inwoner van Kapelle en van beroep gedeputeerde. En waarom was dat opvallend? Drie dingen: op het podium stond een gans ander persoon dan de wat starre, stijve en formele man die wè uit de Statenzaal, uit de kranten en uit de microfoons van Omroep Zeeland kennen. Dek is formeel, behoedzaam, laat zel den het achterste van zijn tong zien, is zeker geen gangmaker, kortom: het is beroepsmatig bij na de tegenpool van de zwierige man die op dat podium in plat Kapels, zonder een blad voor de mond te nemen, de zaal ver maakte. Puntje twee: zijn toespraak was inhoudelijk sterk en een eerbe toon aan de Zeeuwse dorpstalen. Aangestoken door de Dialect- dagtraditie bracht hij natuurlijk grapjes (over z'n vriend Uube, het Eerste-kamerlid Huib Evers- dijk, die vandaag ook wel wilde komen maar eerst zijn 'oender- kot' moest verven), maar hij wist het evenwicht te bewaren tussen ernst en humor. En puntje nummer drie: zijn dia lect was prachtig. En daaraan kun je horen dat je met een echte gebruiker van doen hebt. Dek gebruikte woorden die zo uit de negentiende eeuw kwamen. Ter men die je zelden nog hoort, met klemtonen op verrassende plek ken. De klankkleur was mooi zangerig Zeeuws, voor wie er oor voor had. De toespraak was speels, maar zeer zeker onver valst. Dek had de zaal, zonder twijfel. Hij had de zaal zoals hij de Statenzaal nooit heeft gehad. Het was de Zeeuwse DiaDekdag. We hebben er natuurlijk geen fluit mee te maken, maar waar om, vraag je je dan af, manifes teert deze politicus zich dan be roepsmatig zo stijf en zo for meel? Want het beste wapen dat hij in huis heeft om de afstand tussen politiek en (Zeeuwse) burger te verkleinen, wat ze al tijd toch van de daken roepen in hun campagnes, toonde hij op dat podium in Kapelle. Dek op z'n Zeeuws, zo schatten we voorzichtig in, zou een stem- mentrekker van jewelste kunnen zijn. Nog meer dan hij als leider van het CDA, dat toch drie Sta- tenzetels heeft verloren, al is. 'Alle hens aan Dek', was de slo gan waarmee het Zeeuwse CDA de jongste verkiezingen in ging. Dat was natuurlijk veel te En gels en natuurlijk niet succesvol. Op z'n Zeeuws kan dat wel pak- kender: geen dierder plek zonder Adrie Dek. Of zoiets, daar zijn we ook geen sterren in. Maar de mannetjesmakers en de campag neformateurs van het CDA moe ten met een echte Zeeuwse Adrie Dek toch aan de slag kunnen zou je zeggen... (CM) DE MENEREN en mevrouwen van een gemeenteraad horen zich zelf graag praten. Ze spreken door een microfoon, dan klinken hun woorden nog veel gewichti ger. De burgemeester en zijn wet houders hebben ook een praat- ding voor hun neus staan. Maar soms laat zo'n apparaat het afwe ten. Dat gebeurde in de Hulster raadsvergadering afgelopen don derdag. Het zegje van wethouder Van de Voorde klonk al een paar minuten door de microfoon toen die er op eens mee ophield en wet- houder's woorden niet dat volume bereikten dat nodig was om het belang van z'n uiteenzetting te onderstrepen. Het ding hield er mee op omdat-ie 'volgekletst' is, reageerde WD'er Kayser gevat. „D'r zit een sieeptimer op," voeg de de onafhankelijke De Vries er lachend aan toe. Het euvel her haalde zich nog enkele malen. Al leen bij de wethouder... (GH) LANG voor de blijde gebeurtenis zijn ouders al op zoek naar een naam voor hun aankomende zoon of dochter. Vroeger was dit minder problematisch, want je werd meestal vernoemd. Al was het alleen maar om de kinderwagen cadeau te krijgen van degene waarna je het kind vernoemde. Tegenwoordig kiezen ouders gelukkig namen die ze zelf leuk vinden. Een namenboekje is hierbij een handig hulpmiddel. Er is zelfs een heuse Top Tien van namen die goed in de markt liggen. De Walcherse met de welluidende Zeeuwse naam Jacobien kon uit het haar ten dienste staande namenboekje geen geschikte jongens naam vinden. Zij vond een originele manier om aan een naam te ko men. Tijdens een bezoek aan Noorwegen werden hier en daar enkele kerken bezocht,waaronder enkele zeer oude. Bij zo'n kerk hoorde een kerkhof. De rooftochten van de Noormannen hielden dan ook op toen ze eenmaal bekeerd waren. Jacobien zonderde zich tijdens de bezoe ken altijd even af. Niemend wist van haar grote geheim. Ze schreef alle leuke voornamen op van de grafstenen. Twee maanden geleden kwam haar grote geheim uit. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van Jens. (JJ) WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H.- Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 9.30 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe -H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. L. Mathijssen, Hulst, tel. 0114-314440. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. F. Buysse, tel. 0117-301407 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. J. Eggermont, tel. 0115- 451882 of 0115-688000. zaterdag 28 oktober ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. J. Teeuwen. zondag 29 oktober HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk: 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. 17 u. ds. J. Maasland (gezam. dienst in GerefKerk) Biervliet: dienst te Hoofdplaat. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar- v.d. Brug. Cadzand: dienst te St. Anna ter Muiden. Groede: 9.30 u. ds. Taalman. Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas. 19 u. ds. A. v.d. Maas (in Vremdieke) Hontenisse: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: 10 u. ds. J.v.d. Schee (gezam. dienst). Hulst: 9.30 u. ds. A. de Meij Meci ma. Nieuwvliet: 10 u. dhr. J. Ende, Oostburg. Oostburg: 10 u. ds. C.v. Duinen. Retranchement: dienst te St. Anna ter Muiden. Schoondijke: 9.30 u. ds. R. Blok land (dienst in Geref. Kerk, HA). Sint Anna ter Muiden: 10 u. ds. Houwaart (gezam. dienst). Sluis: dienst te St. anna ter Mui den. Sluiskil: 10 u. ds. H. Reinders. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. M.v.d. Meer. (Opstandingskerk): 9.30 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. A. Souman, Hoek. Waterlandkerkje: 11 u. ds. Taal man. IJzendijke: dienst te Hoofdplaat. Zaamslag: 10 u: ds. C. Hoogen- doorn. Zuidzande: 10 u. ds. C.v. Duinen. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 ds. R. van Elderen, 17 u. ds. J. Maasland. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 ds. A. Bosch. 19 u. ds. M. Heij ting, (Opstandingskerk): 10 u. ds. M. Heijting. Zaamslag: 10 en 15 u. dhr. A. Ver- couteren te Voorburg. Oostburg. 10 u. ds. M. Lorier, (HA). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. A. van Essen. Hoek: 9.30 u. ds. A. Souman, 15 u. ds. P. Storm te Terneuzn. Terneuzen: 9.30 u. ds. P. Storm, 15 u. ds. A. Souman te Hoek. Zaamslag: 9.30 ds. L. Leef tink, 15 u. ds. J. Beekhuis te Ulrum. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. dsw. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. C. Goudswaard. Hulst ('t Kruispunt): 10 u. br. A. Verbist. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. dhr. J. Sinke. Nieuwvliet: 10.30 u. dhr. J. Sinke. Retranchement: 10 u. ds. J. Ser- vaas te Sint Niklaas (B). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Middelburg: 10 u. dhr. J. Nienhuis te Culemborg. Vlissingen: (zie Middelburg). NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. In de rubriek 'Zeeland Rond' verscheen vorige week zaterdag onder de kop 'Het persbericht en de waarheid' een artikel waarin persvoorlich ters worden beticht onwaarheden te spreken. Dit artikel heeft vele reacties opgeroepen. Persvoorlichters zijn afhankelijk van de infor matie die hen vanuit de organisatie wordt verstrekt. Het is geenszins onze bedoeling geweest deze beroepsgroep in het algemeen en voor lichtingsambtenaar Otto Vosveld in het bijzonder te kwetsen. Redactie Dagblad De Stem Peter Oggel, editiechef Zeeland Aflevering 431 J. Soethaert-Talboom uit Westdorpe vraagt ons eens wat meer aan dacht te besteden aan liedjes die over Indië en Indonesië handelen en met name over de tijd dat 'onze jongens' daar vertoefden. Zelf zond ze er ons al een drietal toe, waarvan we er in deze afleveirng twee kun nen plaatsen, waarvan een gedeeltelijk. Het liedje 'Klamboe' namen we al op in aflevering 406 op 6 mei jl. Het eerste couplet en het refrein van uw versie zijn hetzelfde als de toen gepubliceerde. Het tweede couplet is echter anders; bij u luidt dat: De token tokikt daar zo net twaalf uren. Dan mag j'een wens doen en ik wens terstond En dan meteen en zonder het te weten Wenste ik eene spoedig, spoedig wederkeer. JONGEN IN INDIË Skymasters brengen in pijlsnelle vaart Zakken vol post naar de Oost. Brieven van oudjes, van vrouw of van kind. Zakken vol liefde en troost. Al die beschreven papiertjes van thuis Lst men daarginds keer op keer. Al zijn ze soms nog wel altijd gelijk Waar komt het anders op neer? REFREIN: Jongens in Indië, hou je maar haaks Daar in het land van smaragd. Denk aan je oudjes, je meisje of vrouw, Denk aan wat hier op je wacht. Jongens in Indië, hou je maar haaks. Straks kom je immers naar huis. Dan wacht wat je lief is j'op aan de boot. Jongens dan ben je weer thuis. Pieker maar niet hoor ik sla me er door. Heus heb voor mij maar geen angst. Al dat gekanker dat helpt niemendal Dan duurt de scheiding het langst. Een ding dat moet me toch nog van het hart: Zorg dat je blijft die je bent Opdat bij het weerzien in jou Toch ieder weer de oude herkent. REFREIN: Pegam.

de Stem | 1995 | | pagina 43