'Politieman slachtoffer van enquête' Gouden handdruk smet op blazoen Sorgdrager Omstreden kliniek geslachtskeuze van start Meneer de voorzitter, ik word Politie Rijnmond rolt Antilliaanse bendes op Dopharma overweegt schadeclaim tegen justitie in te dienen 4t S0ÊlÏ9oD DESTEM BINNENLAND A3 Forse kritiek politiebond Tommel slaat terug J..I-I.WIJJJ.I.IIÜJJ Kok is er niet gelukkig mee Plankenvloer? ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 t-Brittannië en Ierland' rdag geregeld zon en En' nd, Wales en het oosten Schotland droog. Zondag r bewolking en van het en uit nu en dan regen, in mgeveing van Londen 'tot vond droog. Maxima op de ste plaatsen flink omlaag 11 graden. Zondag in Ier iets hoger. en Luxemburg: Af en toe en vrijwel overal droog. 's hts fris en kans op een en- mistbank. Middagtempe- ur flink omlaag naar li 'en. rd- en Midden-Frankrijk- rwegend bewolkt en af en regen of motregen. Maxi- "alend naar 14 graden. -Frankrijk: Wolkenvel- zaterdag ook af en toe zon dagtemperatuur dalend- rdag van 18 graden in dé ou tot bijna 25 graden aan oet van de Pyreneeen. Zon- overal nergens meer boven 0 graden, tugal: Wolkenvelden en ral zaterdag ten noorden Lissabon perioden met re- mogelijk ook onweer. Mid- emperatuur 19 graden in noorden tot 24 in de Algar- Zondag iets minder warm. nje: Bewolkt en van tijd tot regen.. Verder overwegend og en perioden met zon. ima rond 18 graden in het rdwesten. Aan de costa's enlopend van 22 in de om- ing van Barcelona tot circa ten zuiden van Valencia d 25 graden. arische Eilanden: Flinke 'oden met zon, maar zondag s op een regen- of onweers- Maxima ongeveer 28 gra- llorca en Ibiza: Perioden t zon, afgewisseld door en- e stapelwolken. Vrijwel ral droog. Maximumtempe- uur omstreeks 25 graden, ië: Perioden met zon en jwel droog. Maxima van 14 den in het noorden tot rond op Sicilië. 'ekenland en Kreta: Vooral et oosten van Griekenland, d de Egeïsche Zee en op ta wolkenvelden, en kans een enkele regen- of on- ersbui. ndag ook af en toe zon. Mid- emperatuur tussen 15 en graden. Op de Peloponnesos op Corfu ongeveer ongeveer graden. itsland: Af en toe regen, iddagtemperatuur in het orden dalend naar 8 op zon- g. In het zuiden rond 15 gra- n. 'tserland: Veel bewolking vooral zondag Tangdurig'reè Middagtemperatuur om- eeks 14 graden.- stenrijk: Perioden met zon vrijwel overal droog. In de yicht en ochtend kans op mist. rndag in het westen en noor- n meer bewolking en plaat- lijk wat regen. iddagtemperatuur rond 14 aden, in het zuidoosten aatselijk iets hoger. agram: ;s-grens-Ergens ir-graan-Nagras a-toman-Tampon ig-egaal-Regaal g-menig-Enigma m-reden-Einder ir-gerda-Gedrag :n-deern-Eender .1-plein-Lupine n-koren-Donker ENTREEGELD ueu! Utrecht (anp) - De omstreden jenderkliniek in Utrecht is inmiddels gestart met het jiuistmatig bevruchten van gouwen die vooraf hebben gekozen of zij een jongetje of meisje willen. jdter drie echtparen zijn daad werkelijk aan zo'n behandeling begonnen. Of de inseminaties succesvol zijn, blijkt pas over een ,aar weken. Bijna honderd ouderparen hebben zich inge schreven. jlinister Borst (Volksgezondheid) riet vooralsnog geen reden tot in grijpen. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg let er scherp op jjt in de kliniek geen onwettige dingen gebeuren. PvdA, D66 en CDA willen dat de „sinister de zaak zeer nauw in de gaten houdt en direct ingrijpt als dit nodig mocht zijn. „Ik wens de kliniek bijzonder weinig klandizie toe. En hoop dat mensen de wijsheid hebben er niet naar toe te gaan, zegt kamer lid Van Boxtel (D66). Coalitiegenoot Oudkerk (PvdA) realiseert zich dat 'gekte niet is tegen te houden', maar vindt het de hoogste tijd dat de Kamer gaat discusseren over de grenzen van medisch technologie. De Kamer heeft zich altijd tegen de kliniek verzet. Het behandelcentrum staat open voor aanstaande ouders, die vooraf het geslacht van hun kind willen bepalen. Het hanteert daarbij een speciale sperma- scheidende techniek. Volgens de Genderkliniek is de kans dat het bij een jongetje lukt 80 procent. Voor een meisje ligt het percenta ge lager. Wetenschappelijk is de methode echter nooit bewezen. De Ge zondheidsraad vindt dan ook dat de kliniek meer belooft dan ze kan waarmaken. De methode geeft iets meer zekerheid over het geslacht, maar veel meer dan de gebruikelijke 50 procent is dat niet. „Het belangrijkste op dit moment is dat de kliniek zich houdt aan bestaande regels en wetten. Bij wet is bij voorbeeld geregeld dat een arts eerlijke en goede voor lichting aan zijn patiënten moet geven. Gebeurt dit niet dan kan de patiënt naar de rechter stap pen. De kliniek moet dus ook eer lijke informatie geven over de kansen om daadwerkelijk een kind van het gewenste geslacht te krijgen," zegt een woordvoerder van Borst. In een verklaring benadrukt de Genderkliniek ouders erop te wijzen dat de techniek van sper maseparatie geen '100 procent zekerheid' biedt. Minister Borst heeft de kliniek laten toezeggen dat ze geen vrou wen behandelt, die om medische redenen voor een bepaald ge slacht kiezen. Soms willen ouders bij voorbeeld per se een meisje omdat een jongetje gegarandeerd een aandoening erft. De minister is er niet tegen dat zulke ouders kunnen kiezen, maar vindt dat de techniek dan wel wetenschappe lijk verantwoord moet zijn. De Genderkliniek oogstte begin deze zomer een storm van kritiek toen ze haar plannen bekend maakte. Borst zag toen geen aan leiding om met een noodwetje te komen om de kliniek te verbie den. De kliniek zegt één arts in dienst te hebben genomen. Omdat veel kandidaten wegens de negatieve publiciteit hebben afgehaakt, blijft de nieuwe dokter anoniem. Met twee artsen is het behandel centrum nog in onderhandeling. Goedkoop is de geslachtskeuze niet. De eerste behandeling kost 1990 gulden, de tweede 1650, de derde 1250 en vanaf de vierde keer geldt de 'kostprijs' van 950 gulden. Gemiddeld raken vrouwen pas zwanger na vier kunstmatige in seminaties. Zodra de zwanger schap een feit is, worden de vrou wen in principe doorverwezen naar hun eigen huisarts. „Maar we zijn uiteraard wel benieuwd naar het resultaat. We krijgen graag een kaartje," aldus een zegsman van de kliniek. Het behandelcentrum vindt het verrassend hoe vaak tot nu toe voor een meisje wordt gekozen. Meer dan de helft van de geregis treerde paren kiest ervoor. Veel ouders die bij het instituut aankloppen hebben al drie of meer kinderen van hetzelfde geslacht. s>|U!| >j|o/v\ '6ee.ni 'sjqasJ pe|9ull6£' Door Henk Langenberg en Pieter Willemsen (Voerden - De meest sombere verwachting is waarheid gewor den. De parlementaire enquêtecommissie heeft de controle over zichzelf verloren, is vooringenomen en verliest zich in details. De commissie slaat woest om zich heen met suggestieve vragen. Vooral de gewone politiemensen worden daarvan het slacht- Dit zegt Piet Kruizinga, voorzit ter van de ACV, de grootste poli tiebond. Hij vindt bovendien dat de politi ci die zich nu zo druk maken over de politie, zelf het probleem heb ben laten ontstaan. „In december 1993, toen de IRT-affaire op het punt stond los te barsten, heeft een hoofdcommissaris gebeld met Lubbers. Ik heb dezelfde dag Brinkman gewaarschuwd. Met die waarschuwingen is niets ge beurd. Men heeft de zaak toen la ten liggen." Aangeslagen Wekenlang heeft zich bij Krui zinga de woede opgehoopt. Na de reorganisatie van de politie, die bij veel van de 40.000 werkne mers verkeerd is gevallen, dreigt er nu een scherp cao-conflict met minister Dijkstal. En of dat nog niet erg genoeg is, ontrolt zich nu de parlementaire enquête naar de opsporingsme thoden van de politie, waarbij politici in de enquêtecommissie in de publiciteit proberen te sco ren, ten koste van de toch al aan geslagen politieman, vindt Krui zinga. Kruizinga hoopt dat er bij de commissie nog een wending ten goede komt. Maar hij gelooft daar eigenlijk niet meer in. „Wat tegenstanders van de en quête vreesden is gebeurd: details zijn belangrijker geworden dan de hoofdzaak. De vraag wat er precies is gebeurd bij een bepaal de actie is belangrijk, niet welke methode is toegepast bij de be strijding van de zware criminali teit." „De commissie is vooringenomen en straalt uit dat ze die doorleve ringen maar een gekke toestand vindt. Maar het openbaar minis terie steunt dat beleid en regering en parlement hebben er geld voor uitgetrokken." Kruizinga vindt dat de gewone politieman vaak wordt afge maakt door de commissie. „Als men praat met een magistraat, verloopt het gesprek veel soepe ler." Het verloop van de verhoren heeft volgens Kruizinga „een ver woestend effect op de mensen die z|ch met dit opsporingswerk be zighouden. Die jongens zijn aan- Van onze Haagse redactie Schiphol - D66-staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) twij felt aan de motieven van VVD en PvdA voor hun aanval op zijn po litieke positie. Hij vermoedt dat ue aanval is ingegeven door per soonlijke opvattingen en een oude politieke rekening. Dat zei hij gisteren op Schiphol, direct na terugkeer van een bui tenlandse reis. PvdA en WD hebben geen volledig vertrouwen meer in Tommei. Ze vinden dat hi) medeverantwoordelijk is voor ui onHergang van de corporatie Woningbeheer Limburg (WBL). ^e twijfelen bovendien aan de wijze waarop hij de Kamer heeft geïnformeerd. Tommei meent echter dat de twee pootste coalitiepartijen zich la ten leiden door oneigenlijke ar gumenten. De staatssecretaris: «Hij PvdA en WD zit natuurlijk ,e® noop oud zeer. Dat is duide- ujk.Zo vermoedt hij dat PvdA- Woordvoerder Volkshuisvesting uuivesteijn over Tommels rug "lens bekende weerzin tegen de machtige posities van de woning corporaties wil botvieren. geslagen, geïrriteerd en vinden dat ze dit niet hebben verdiend. De mensen in het veld worden aangesproken door hun kennis sen: wat is het bij jullie een rot zooitje." Kruizinga vindt dat de enquête commissie zich niet meer met de hoofdthema's bezighoudt. „In die commissie zitten jonge politici die willen scoren. Daarmee wint de kleingeestigheid het van de nuchterheid. Onderhuidse machtsspelletjes worden uitge vochten over de ruggen van de politiemensen. Ook de Algemene Nederlandse Politie Vereniging constateert dat de onvrede bij de politie groeit. Maar in tegenstelling tot Kruizinga heeft ANPV-voorzitter Van Noortwijkrgeen problemen met de parlementaire enquête commissie. „Het is wel goed dat dit allemaal bóven water komt. De politie moet een open bedrijf zijn, met een groot zelfreinigend effect." Angst Volgens Van Noortwijk zijn er re chercheurs, die jaren geheim werk deden, met gewetenspro blemen. „Maar die mensen mel den zich niet. Durven uit angst voor sancties hun mond niet open te doen. Dat is typisch de politiewereld. Als je binnen de organsatie klachten deponeert, word je afgemaakt. Dan krijg je plotseling slechte beoordelin gen." Dat weet ook een 45-jarige poli tieman, die werkt bij een team dat zware criminelen constant schaduwt. De man durft binnen zijn groep zijn groeiende twijfels over het werk niet te uiten. 'Als je kotst, word je uitgekotst.' Officier van justitie mr. J. Valente tijdens zijn tweede verhoor door de parlementaire enquêtecommissie. fotc 7 - r Den Haag (anp) - Officier van justitie mr. J. Valente blijft erbij dat hij de politie nooit toestemming heeft ge geven voor infiltratie-opera ties met criminele tipgevers. En als het toch gebeurde, heeft de recherche hem om de tuin ge leid. „Meneer de voorzitter, ik word belazerd," zei Valente gis teren tegen de parlementaire en quêtecommissie. Welles-nietes. Met dat spelletje kunnen de tegenstrijdige verkla ringen van Valente en voormalig CID-chef F. van der Putten gis teren worden gekarakteriseerd. Deze vertegenwoordigers van het openbaar ministerie en de politie moesten voor de tweede keer in het getuigenbankje plaatsnemen. „Ik heb pertinent toestemming gekregen voor pu re, actieve infiltratie," herhaalde Van der Putten zijn eerdere ver klaring. „Ik heb wel toestemming gege ven voor het laten binnenkomen van een partij hasj, maar ik heb het nooit goed gevonden dat de soft drugs op de markt zouden komen en Van der Puttens infor mant er ruim een miljoen aan zou overhouden," aldus Valente. De jarenlange ruzie tussen de voormalige chef van de Hilver- sumse criminele inlichtingen dienst en de vroegere Amster- damsè officier van justitie, thans officier in Middelburg, illus treert misschien nog wel het best hoe groot de kloof tussen politie en openbaar ministerie (OM) is. Van der Putten had de gewoonte elk telefoongesprek met een OM- representant op de band op te nemen. Ook wanneer hij een be spreking met een officier had, liep er een bandje mee. Altijd handig voor later. Ruim drie weken geleden meld de de politieman 'duizend pro cent zeker te weten' dat Valente hem in april groen licht had ge geven voor nog een laatste drug doorlating. De informant mocht 250 gulden per kilo verkochte hasj houden. Het ging om 5000 kilo. Het stond allemaal op de band. Van Traa had andere dingen ge hoord op de 'Van der Putten- tapes', bleek gisteren. Valente zegt volgensftëfti nergens 'Ik ben akkoord'. Toch hield Van der Putten vol dat hij de goedkeuring van de of ficier had gekregen. De enquête voorzitter gaf hem enigszins ge lijk. Uit een gesprek van 19 april kan inderdaad worden afgeleid dat de openbare aanklager zijn fiat gaf. Valente ontkende dat niet volle dig. Hij had zijn voorwaarden aan de operatie verbonden en merkte pas gaandeweg dat hij door Van der Putten was 'bela zerd'. De informant pleegde im mers tegen de afspraken in straf bare feiten. „Ik trap er wel eens in. Ik ben ook maar een mens," veront schuldigde Valente zich. Waar mee zijn vermeende meineed van de baan was en de strijd met Van der Putten in remise eindigde. Door Carla Joosten De gouden handdruk voor procureur-ge neraal Van Randwijck werpt een smet op het blazoen van minister Winnie Sorgdrager (Justitie). Maandenlang hebben de minister en de magistraat onderhandeld over een op rotpremie die wel erg hoog uitvalt. Van Randwijck kan er riant mee de vergetel heid in; Sorgdrager moet verder als de minister van de Gouden Handdruk. Dinsdag moet zij zich verantwoorden in de Tweede Kamer. Kamerbreed zal haar verweten worden dat ze een wel erg gun stige regeling treft voor een functiona ris, die het er de laatste jaren ronduit slecht vanaf heeft gebracht. Voor het oog van heel Nederland moest Van Randwijck bekennen dat hem totaal ontgaan is dat het openbaar ministerie - waarvan hij zelf mede de top vormt - zeer verdeeld was over de opsporings methoden van politie en justitie. Sorgdrager windt er in haar brief aan de Kamer geen doekjes om: Van Randwijck functioneerde gewoon niet meer. Sinds vorig jaar, toen hij al op het matje kwam op het departement, is de situatie zelfs verslechterd. Een andere functie kon de minister niet voor hem vinden. Vandaar dat er bijna zeven maanden lang onderhandeld is over een afkoopsom: hij krijgt een be drag dat gelijk staat aan het salaris, dat hij tot zijn pensioen zou verdienen. Daar bovenop komt de vermaledijde bruto- premie van een half miljoen gulden. De verontwaardiging in de politiek is zo breed dat VVD-leider Frits Bolkestein zich uitliet in bewoordingen die je eer der uit de mond van een PvdA-politicus zou verwachten. „Ik vraag me af of een dergelijke belo ning voor personen die lager bij de over- *Sorgdrager foto de stem/johan van gurp heid werken ook zou gelden," aldus Bol kestein, die het hele verschijnsel van gouden handdrukken bij de overheid on der de loep wil nemen. PvdA-fractievoorzitter Jacques Wallage vroeg zich af waarom het arbeidscon tract niet is ontbonden via de rechter. „Kennelijk heeft de minister ingeschat dat dit duurder zou uitvallen. Maar hoe is dat mogelijk als Van Randwijck zo slecht functioneerde?" Sorgdrager schrijft daarover: „Ontslag wegens disfunctioneren achtte ik in dat kader geen begaanbare weg". Hoe sterk de rechtspositie van Van Randwijck wel niet is, moet ze dinsdag uit de doeken doen. Wallage zei donder dag dat Sorgdrager wel erg sterke argu menten moet hebben wil hij met de af koopsom instemmen. Het is alleen de vraag of Wallage en zijn collega's veel keus hebben. Van Rand wijck zelf is een topjurist. Dat geldt on getwijfeld ook voor de juristen die hem bijstaan, en wier kosten Van Randwijck ook vergoed krijgt. De Kamer kan ervan uitgaan dat de overeenkomst over de vertrekregeling waterdicht is. Sorgdrager zal dit dinsdag op nuchtere toon vertellen. Op de vraag hoe Van Randwijck dit onderhandelingsresultaat Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeling die minister Sorgdrager (Justitie) heeft getroffen bij het ontslag van Amsterdamse procureur-generaal mr. R. Van Randwijck is volgens premier Kok 'geen normale gang van zaken'. Volgens hem moet dan ook voorko men worden dat anderen die bij de overheid werken ook aanspraak gaan maken op dergelijke regelingen. Kok viel gisteren minister Sorgdrager niet af. Maar in de Tweede Kamer stuit die afkoopregeling inmiddels op grote bezwaren. Zo vindt PvdA-fractievoorzitter Wallage dat Sorgdrager opnieuw met Van Randwijck moet gaan praten over de getroffen regeling. eruit heeft weten te slepen, zal ze ver klaren dat diens rechtspositie nu een maal zeer sterk was. Het ontslag van een procureur-generaal - Nederland telt er vijf en die vormen sa men de top van het openbaar ministerie - is niet niks en dat heeft Van Randwijck weten uit te buiten. Sorgdrager is voor haar oud-collega Van Randwijck door de knieën gegaan. Het is de vraag of de Kamer dat accepteert en met welk geschut de fracties komen op draven. Een appèl doen op Van Randwijcks rechtsgevoel, zoals Wallage donderdag deed met de woorden - 'als de hele Ka mer zegt dit kan zo niet, dan moet dat ook voor hem iets betekenen' - is ronduit lachwekkend. Het hoofd deemoedig buigen voor de volksvertegenwoordiging is voor Van Randwijck, een man van adel, teveel ge vraagd. Toch komt Sorgdrager niet ongeschon den uit de affaire. De carrière-juriste, die ook nog door iedereen aardig wordt gevonden, is net in de verkeerde tijd mi nister van Justitie geworden. Het departement heeft het in de parle mentaire enquête flink te verduren door de aan het licht gekomen chaos binnen het opsporingsapparaat. Dat Sorgdrager vóór haar aantreden zelf procureur-generaal was, maakt haar po sitie er niet gemakkelijker op. Negatieve oordelen van de enquêtecommissie rich ting openbaar ministerie kunnen ook Sorgdrager schaden, maar zover is het nog niet. Wel staat vast dat de gouden handdruk voor Van Randwijck niet alleen de staat een schadepost oplevert: de minister van Justitie kan er ook een op haar conto schrijven. Hebt u gemeenschapszin? Nee, de vraag is niet of u toe bent aan seksuele activiteit, maar of u bereid bent zich in te spannen voor de samenleving. Na 'het gezin' is 'de gemeenschapszin' het nieuwe toverwoord in de politiek en de heer Bolkestein heeft het gauw afgepikt van de heer Heerma. De vraag is of u zich in wilt spannen voor een maat schappij die tot op heden op geheel democratische wijze meer criminaliteit, onveiligheid thuis, drugproblematiek, sociale wanverhoudingen en andere ellende heeft opgele verd. Eigenlijk luidt de vraag natuurlijk: laten we er in he melsnaam met zijn allen iets van proberen te maken en komt u als individu alsjeblieft met goede initiatieven, want wij politici weten het niet meer. Het zou mooi zijn als je inderdaad ergens je schouders onder zou kunnen zetten en iets van de grond zou kun nen krijgen, maar volgens mij is dat al eens redelijk ge lukt, maar door zwakke wetgeving en het falen van de politiek om zeep geholpen. Wat wil meneer Bolkestein eigenlijk? Aanhang winnen met een pleidooi voor een sociaal gemotiveerde samen leving, dat hij rap inruilt als morgen wind en mogelijke stemmenwinst weer uit een andere hoek waaien? Als deze samenleving niet deugt, dan is de heer Bol kestein een produkt van een samenleving die niet deugt. Wie hem kan betrappen op een originele gedachte, krijgt van mij een fles bojolais primeur. MERIJN Rotterdam (anp) - De politie in de regio Rotterdam-Rijnmond denkt met de aanhouding van 134 verdachten zeker 307, veelal zware misdrijven te hebben opgelost. De meeste arrestanten zijn volgens de politie van Antilliaanse afkomst. Zij variëren in leeftijd van 14 tot 25 jaar. „Het openbaar ministerie en de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond maken zich zorgen over de op gaande geweldsspiraal onder An tilliaanse jongeren in de Rijn mond," zegt een woordvoerder. Na het. oppakken van de goed deels jeugdige bendeleden is een beeld ontstaan dat de vergelijking oproept met Amerikaanse straat bendes. De jongeren opereerden vooral in groepjes, maar ook op ei gen houtje. De verdachten wordt onder meer poging tot moord, poging tot doodslag, gijzeling, gewapende overvallen, verkrachting, inbraak en wapenbezit ten laste gelegd. De misdrijven zijn volgens de politie vooral gepleegd in Hoogvliet, Hel- levoetsluis, Rozenburg, Spijkenis- se en Rotterdam-Zuid. Volgens de leider van het rechercheteam gin gen overvallen en inbraken dik wijls gepaard met gebruik van wapens of zware mishandeling. De daders zijn vooral Antilliaanse jongeren die zich buiten de maat schappij geplaatst voelen. „De daders hebben geen normen en waarden," concludeert de woordvoerder. „Ze voelen zich als geen andere groep buiten de sa menleving geplaatst. Een gevan genisstraf dwingt in hun directe omgeving respect af en verhoogt de status van de groepsleden." Ex-Joegoslaven De politie in de regio Rotterdam- Rijnmond heeft ook een bende van ex-Joegoslavische mannen opge rold, die betrokken zou zijn ge weest bij een of meer moorden en pogingen daartoe, afpersing, vuurwapenhandel, brandstich ting, woninginbraken en tal van andere misdrijven. In verband met de zaak heeft de politie acht arrestaties verricht. De mannen variëren in leeftijd van 24 tot 46 jaar. Tegen een ne gende verdachte, een 20-jarige voortvluchtige Tsjetsjeen, is een internationaal opsporingsbericht uitgegaan. Hij zou 20 april in Rot terdam een 37-jarige man hebben geliquideerd. Van onze verslaggever Breda - Volgende week wordt bekeken of directeur De B. van Dopharma een schadeclaim tegen justitie zal indienen. Dat heeft zijn raadsman mr. W. Kousemaker gisteren meegedeeld. Volgens hem heeft het bedrijf als gevolg van een aantal rechts zaken forse omzetverliezen geleden. Eerder deze week heeft het ge rechtshof in Den Bosch vonnissen van de rechtbank in Breda tegen het Raamsdonksveerse dierge- neesmiddelenbedrijf en een aan tal (ex-)werknemers geminimali seerd danwel van tafel geveegd. „Het kan best zijn dat individue le rechercheurs van deze uit spraak van het hof een hele vieze smaak in de mond krijgen. Maar mijn officiële reactie is dat je op voorhand óók rekening moet houden met een dergelijke uit komst," zegt woordvoerder R. Scholten van de Algemene In spectiedienst (AID) van het mi nisterie van Landbouw naar aan leiding van de uitspraak. Met Dopharma draaide de AID een van de duurste onderzoeken in de geschiedenis. Na maanden telefoontappen en schaduwen viel de AID op 6 september 1991 binnen op tientallen adressen in Nederland. De huiszoekingen leverden vrachtwagens vol 'bewijsmateri aal' op. Woordvoerders van de AID toonden vol trots de vangst aan de media en zeiden dat de Europese hormonenmaffia de doodklap had gekregen. Van die euforie liet president H. Pijls van het Bossche gerechtshof geen spaan heel. Scholten: „Zo kunnen de dingen soms lopen. Blijft overeind dat Dopharma veroordeeld is tot een boete van een ton. Ik noem dat een fors bedrag, zeker als ik kijk naar boetes in vergelijkbare za ken." Maar toch slechts een schijntje van de boete van 2,5 miljoen gul den die was geëist? Scholten: „In derdaad." De uitspraak van het hof werpt zijn schaduw vooruit op de zaak die bij de rechtbank in Breda nog steeds loopt tegen Dopharma-di- recteur De B. Diens raadsman mr. Kousema ker: „Tegen hem is vorig jaar juni een dagvaarding uitgebracht. Als je die afzet tegen de uitspraak, dan blijft er niet veel van over. Immers, in Den Bosch is vastge steld dat Dopharma niks van doen had met groeihormonen en er is vastgesteld dat er geen spra ke was van een criminele organi satie, gericht op het plegen van valsheid in geschrifte. Dan heeft het geen zin dat een lagere rech ter zulke dingen nog eens in de schoenen van de directeur schuift." (ADVERTENTIE) Welkom in de grootste plankenvloeren showroom van Nederland SOLIDWOOD •H ÉCHTE PLANKENVLOER BENELÜXSntAAT 15-17, OISTERWIJK 013-5286832 V

de Stem | 1995 | | pagina 3