TATEN DE STEM Omvang schurft nog onbekend STEM Philips en bonden blijven het oneens over ontslagaanvraag Schurft: 'Je krabt je OSIO autoradio DF7150 van 429NU 299.- Schaap met stempelkussen Zeeland geeft minder uit aan gehandicapten Hoge Raad van Adel kraakt gemeentevlag Opnieuw drie miljoen geëist tegen Cerestar n Privé 06 - 96.88 06 - 98.50 "Romantica" Nieuw Erma Escort Aantal besmette personeelsleden ziekenhuis dichter bij vijf dan bij honderd' Eis van achttien maanden voor handel in harddrugs Steeds meer zeehonden gedijen in Zeeuwse delta HOMO-KONTAKTEN 06-9715 Bel Dames Thuis Nieuw! Nieuw! Tot ziens bij onze lief tallige gastvrouwen. 0117-401954. Dit weekend speciaal tarief. Tevens gast vrouwen gevr. Escort Nederland Tiffany's Escort Tel. 076-5425592. 06-9751 DAMES GEVRAAGD Massagesalon Breda thuisgestuurd de gratis J Automat I van onze verslaggever I Terneuzen - De directie van Philips Lighting en de bonden blijven het oneens over het tijdstip waarop de I collectieve ontslagaanvraag voor zo'n honderd werknemers de deur uitmoet. Nieuwe telefoonnummers Zeeuws-Ylaanderen gunstig voorbeeld 45.000 uur minder in de file rijden Bevrijdings kinderen 95 X 61 1RIOSEX: 'n man/vrouw extra in bed. Sex!! 06-9502 (75cpm) Luister naar gratis oproe pen van vrouwen. Maak je keuze. De comp. schakelt direkt door 06-9665 (Iqpml m y& ivé- ele en n v. akt. illen via 9e- kon- 40+) Gra- rn) Inrs. huis. EX- lijn! ht v. 40+.' tel- sex! IJN. echt ver door. Ikaar ieten! /man ntakt! Nu t op- e, de naar cpm vrouw ntakt! n tel- j hun 1 uwen haar willen heren, pm) direkt apart Brab./Zeeland Bel 06-9614 (Nu 50cpm). Hete meisjes Live Geen wachttijd 1 gpm Bel Dames Thuis! 24u/p.d. 100 c.p.m. in heel Nederland GEHEEL PRIVÉ thuis doorgeschakeld. 24 u/p.d. 1 gpm. De gezelligste bar van Nederland. Tragel West 60, Schoondijke. Vanaf 14.00 uur tot 02.00 uur. Vanaf 22.00 uur sextombola, Nieuw-Nieuw-Nieuw Escortburo voor meisje aan huis of hotel. Tevens dames gevr. Geopend van 11.00-04.00. 013-557168 De Goedkoopste 06 - 53286785 Nu ook privé. live sex 24u. 1 gpm. Dames en heren. Tel. 076-5036604 Tevens dames gevr. Zeer goede verdienste. Goed uitziende dames voor luxe club in hartje Zeeland 0113-221802 vervoer is geen probleem Relax/body/thai mass, in luxe salon. Dagel. geopend Mauritsstr.4 076-5222333. Zondag gratis verrassing '1 der postzegel naar OP OP Zeeland (Klaassen) voor meer autoplczier Kerkdreef 16c - AXEL - 0115-561781 De directie legde gisteren een 'finaal eindbod' op tafel om met de ontslagaan vraag te wachten tot maart, maar ook laar willen de bonden niets van weten. Eerst zou de ontslagaanvraag al per 1 januari de deur uitgaan en dat was maandag reden voor de bonden om de gesprekken af te breken. Ook gisteren kwamen de partijen er dus niet uit. „Wij blijven erbij dat Philips eerst maar eens moet gaan bemiddelen om voor die hon derd mensen ander werk te vinden," al dus CNV-districtsbestuurder J. Jonge- jan gisteren na het gesprek namens de bonden. „Ontslagaanvraag bij het arbeidsbureau is voor ons nog lang niet aan de orde. Dat de handmatige assemblage-afdeling wordt opgedoekt, daar verzetten we ons niet tegen. Maar het ontslaat de Philips- directie niet van de plicht om vervan gend werk te zoeken. Moreel gezien vin den we de procedure die nu op tafel ligt niet juist. Philips heeft steeds geroepen behoud van werkgelegenheid belangrijk te vinden. Dat moeten ze dan eerst maar eens waar maken," aldus Jongejan. Locatiedirecteur Van der Ster vindt dat hij de bonden ruim tegemoet is geko men. „Dit is echt ons finaal bod. Begin maart evalueren we het proces zoals dat tot dan gelopen is. Daarna volgt een col lectieve ontslagaanvraag. Als blijkt dat we niet in staat zijn geweest voor de werknemers te bemiddelen, dan nemen we voor 1 augustus van de eerste mensen afscheid." Volgens Van der Ster gaat de directie de betrokken werknemers ervan doordrin gen dat het straks echt afgelopen is met hun baan. „Ze moeten nadrukkelijk ook zelf meedoen met het zoeken naar alter natief werk," aldus Van der Ster. „Wij proberen de omstandigheden te schep pen dat dit zo goed mogelijk gebeurt. Voor ons is de datum van maart onwrik baar. Het is al twee jaar bekend dat de assemblage-afdeling dichtgaat. Je kunt niet blijven uitstellen. Wat ons betreft zijn de grenzen bereikt. Op een bepaald moment is het gewoon op." De nu ontstane situatie wordt door de gezamenlijke vakbonden voorgelegd aan het Philipspersoneel tijdens twee bijeenkomsten op 6 november bij Dal- linga in Sluiskil. i Van onze verslaggever Terneuzen - De directie van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren - met locaties in Oostburg, Hulst en Terneu- zen- heeft nog geen idee hoe omvangrijk de besmet ting met scabiës (schurft) onder zijn personeel is. Evenmin is bekend of er (ex)-patiënten zijn besmet. Bekend is wel dat dermato logen enkele poli-klinische (niet in ziekenhuis verblij vende) patiënten voor deze aandoening in behandeling hebben. Wat betreft de omvang van de be smetting denkt directeur Patiën tenzorg G. Bamaekers dat het aantal besmette personeelsleden dichter bij vijf dan bij honderd ligt. Toch wil men geen enkel risico lo pen en de zaak met wortel en tak uitroeien. Daarom pakt men de zaak grootscheeps aan. In nauwe samenwerking met de GGD Zee land en de Inspectie Volksge zondheid wordt komende dagen, door middel van een uitvoerige enquête onder het personeel, de omvang van de besmetting in kaart gebracht. „Als je dit goed wil oplossen moet het rigoureus worden aange pakt," verklaart GGD-arts W. Flipse de vrij ruim verspreide en quête. „Doe je dat niet dan kan het de kop blijven opsteken." Ook is de medewerking van huis artsen en verpleeghuisartsen ge vraagd die kunnen melden of er in hun praktijk momenteel schurft voorkomt en/of mogelijk mensen daarvoor onder behandeling zijn. In kaart Pas als de zaak nauwkeurig in beeld is gebracht kan afdoende opgetreden worden. „Dat heeft echter alleen effect wanneer we alle mensen tegelijk behandelen, omdat die anders elkaar achteraf weer gaan besmetten," schrijft de directie in een brief die gister morgen gelijktijdig met het en quêteformulier bij het voltallig personeel in de bus viel. Woensdag 1 november verwerkt de GGD Zeeland de binnengeko men antwoorden. Daarna wordt op donderdag 2 november een voorlichtingsbijeenkomst gehou den in ziekenhuis De Honte. Daar wordt de uitslag van de enquête bekendgemaakt en toegelicht wat de verdere stappen zullen zijn. «Vanzelfsprekend bestaat ér te vens de gelegenheid om vragen te stellen." Niet gevaarlijk Hoewel de aandoening is vastge- steldin De Honte is ook de locatie Oostburg (Antonius) bij het on derzoek betrokken. „Er zijn zieke medewerkers die op beide loca ties gewerkt hebben," zegt Ba maekers. Hij wijst erop dat de schurftmijt, veroorzaker van de ziekte, niet zomaar op een ander wordt overgebracht. „Dat gaat met met een handdruk of zo. Daarvoor is echt lang - en dan be doel ik een kwartier of meer - in tensief lichamelijk contact no- djg," zegt hij. „De ziekte is boven dien goed te behandelen en niet gevaarlijk voor de gezondheid. Terneuzen Redactie 0115-645769 Pax redactie 645742 Overige afdelingen 645740 Hulst Redactie 0114-372777 Pax redactie 372771 Goes Redactie 0113 - 273703 Pax redactie 273701 Ze heten Texelaars of Flevolanders, maar hun poten staan op Zeeuws-Vlaamse bodem. De ak kerbouwer is er van oudsher de bewerker van het vlakke polderland. Vee, landbouwhuisdieren in deftige taal, dat is hier altijd schaars geweest. Uitgezonderd dan het schaap, in het Zeeuws-Vlaamse landschap een vast element. In het bijzonder op de uitgestrekte dijk langs de Westerschelde. De ooi, het vrouw tjesschaap, dezer dagen weer getooid met een fel rood achterwerk. Ten teken dat de ram, het mannetje, zijn werk heeft verricht en dat er een lammetje te verwach ten is. Om precies te zijn: over vijf maanden min vijf dagen. In die tijd is ook de lente er weer. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Heinkenszand - De Zeeuwse ge meenten hebben vorig jaar veel minder geld dan voorzieningen voor gehandicapten uitgegeven dan gemiddeld in Nederland het geval was. In cijfers: vorig jaar hielden de Zeeuwse gemeenten van de be schikbare 17,5 miljoen gulden maar liefst 9,75 miljoen gulden over of 55,5 procent van het bud get. Landelijk lag dat percentage op 43 procent. Dat bleek gisteren tijdens een studiemiddag over de overschot ten van gehandicaptengeld in De Stenge in Heinkenszand. De bij eenkomst, speciaal bedoeld voor gemeentebesuurders, werd ge houden door de Zeeuwse Stich ting voor Gehandicaptenbeleid. Het probleem van de budgetten die de gemeenten niet op kunnen maken, werd eerder dit jaar ook door die stichting onthuld. Giste ren werd met elkaar gesproken over besteding van het overgeble ven geld. Zeeuws-Vlaanderen kwam er in de beoordeling relatief gezien gunstig af. Vooral Hulst werd ten voorbeeld gedragen als een ge meente die adequaat heeft inge grepen. Gehandicapten in Hulst hoeven geen eigen bijdrage meer te betalen voor allerlei speciale voorzieningen. Meebetaling aan woningaanpassing bijvoorbeeld is helemaal afgeschaft, terwijl in andere gemeenten de gehandi capten veelal een kwart van het bedrag zelf moeten betalen. Verder is in Hulst de inkomens grens voor vervoersvoorzieningen verhoogd tot tweemaal het norm inkomen, waardoor meer mensen voor een vervoersvoorziening in aanmerking komen. Wel kreeg Hulst een minpuntje mee omdat de indruk bestaat dat 3,5 ton ge handicaptengeld aan de algemene reserve is toegevoegd om een be grotingstekort te dekken. Hulst heeft hiervan gezegd dat daaruit in beginsel collectieve voorzie ningen worden betaald waar ook gehandicapten van kunnen profi teren. Andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten hebben inmiddels dis cussies geopend over of besteding gevonden voor het overgebleven geld. Zo is in Terneuzen geld uit getrokken voor aanpassing van zwembad De Honte en van De Veste flats. In Oostburg leeft een discusie over het vormen van een speciaal fonds voor aanpasbaar bouwen. Middelburg - De 42-jarigé' Vlissinger W.B. hoorde donderdag voor de rechtbank in Middelburg achttien maanden cel tegen zich eisen. B., die overigens heeft bekend, wordt ervan verdacht in Vlissingen te hebben gedeald in harddrugs in de periode mei tot en met augustus van het vorige jaar. B. die volgens officier van justitie mr. D. van der Bei 'zo'n beetje het he le wetboek van strafrecht heeft afgewerkt' had zich nog nooit met drugs en dealen beziggehouden, maar sinds hij een verslaafde vriendin had ging het mis. De vriendin had per dag voor zeker 200 gulden aan 'bruin' en 'wit' nodig en omdat B. dat geld ook niet iedere dag kon neertellen sloeg hij aan het handelen. Op de zitting bezwoer B. zich nooit meer met drugs in te laten. Een voornemen dat werd versterkt, doordat zijn vriendin de benen had genomen. Uitspraak over veertien dagen. „VAN DE jeuk word je gek. Je krabt je rot. Voor al 's nachts had je er enorm veel last van." Nadat hij vlak na de be vrijding - en met hem zo'n beetje de hele straat - een intensieve anti- schurftbehandeling on derging, weet een ex-pa- tiënt zich het ongemak een halve eeuw later nog levendig te herinneren. 's Morgens kwamen mi litairen ons huis binnen, haalden alle dekens, kus sens, matrassen en niet gebruikte kleding op om te ontsmetten. Vervolgens kregen wij zalf opge smeerd, die afschuwelijk stonk, en ik geloof dat ik ook werd kaalgeschoren. Maar dat weet ik niet ze ker." Zo rigoureus gaat een be handeling tegen schurft vandaag de dag niet. Maar het insmeren met zalf is gebleven. Door Rein van der Helm SCHUBFT, scabiës met een duur woord, was in de periode direct na de Tweede Wereldoorlog bijna epidemisch aanwezig in grote de len van Nederland. Vooral in het door de hongerwinter geteisterde gebied. Als het al niet onder de bevolking rondwaarde, brachten terugkerende ex-gevangenen en dwangarbeiders de aandoening wel mee uit Duitsland. Schurft is nooit helemaal uit het Nederlandse ziektebeeld verdwe nen, zegt GGD-arts W. Flipse in Vlissingen. Zijn dienst werd deze week geconfronteerd met een aantal gevallen dat zich voordoet onder personeel van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. „De laatste jaren echter steekt de ziekte meer en meer de kop op. Wij weten dit omdat eik ziektege val bij ons gemeld moet worden. Elke huisarts krijgt er weieens mee te maken. Het komt vooral voor bij de wat zwakkere groe pen, zoals zwervers. Ook onder asielzoekers is het vaker vastge steld. Maar er zijn eveneens re gelmatig vakantiegangers, die,in het verre buitenland onder wat minder goede hygiënische om standigheden hebben verkeerd en met de aandoening naar huis ko men," zegt ^Flipse. Dit laatste is een verschijnsel dat de Genees kundige Hoofdinspectie in Rijs- wijk een paar jaar geleden al ver ontrustte. Huisarts J. P. de Meijer in Sluis, woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging, beaamt dat elke huisarts met de ziekte te maken krijgt. Hijzelf schat het gemiddeld eens per jaar in zijn praktijk tegen te komen. „Het is niet gevaarlijk, maar wel lastig. Mijn ervaring is dat wanneer je eenmaal zo'n patiënt en even tueel het hele gezin behandeld hebt, de zaak is verdwenen." De geneeskundige inspectie Bra bant/Zeeland liet weten dat het de eerste keer is dat een dergelij ke epidemie wordt vastgesteld in een Zeeuwse gezondheidsinstel ling. „In Brabant is dat weieens meer het geval geweest. Het komt ook onder individuele patiënten in Brabant meer voor dan in Zee land." Schurft wordt veroorzaakt door kleine mijten -Scabiësmijt of Sarcoptes Scabiei - die zonder vergrootglas bijna onzichtbaar zijn. De mijten nestelen zich bij voorkeur in bepaalde gebieden van de huid: zoals tussen de vin gers, onder de oksels, rond de taille, aan de binnenkant van de ellebogen, op de enkels en voet zolen, rond de borsten, geslachts delen en op de billen. De schurftmijt veroorzaakt in de huid een karakteristiek gangetje dat lijkt op een onregelmatige potloodstreep. Een alts die wordt geconsulteerd zal naar die gange tjes op zoek gaan en uit één ervan een mijt verwijderen. Die is nodig om met absolute zekerheid de diagnose te kunnen stellen. De behandeling, die dan volgt, wordt echter niet alleen voorge schreven aan de desbetreffende patiënt. Vanwege de grote be smettelijkheid moeten alle ge zinsleden en ook seksuele part ners van de patiënt behandeld worden, zelfs als de besmetting zich bij hen (nog) niet openbaart. Hoe zo'n behandeling in zijn werk gaat, weten nu alle mede werkers van het ziekenhuis. Zij kregen gisteren hierover per brief uitvoerige voorlichting. Na een douche (niet te heetmoet men het gehele lichaam insmeren met een zalf. Daarbij mag geen enkel plekje worden overgeslagen. Bij babies dient ook het hoofd te worden ingesmeerd, bij ouderen hoeft dan niet. Na het insmeren moet schone (nacht-)kleding worden aange trokken en in schoon beddegoed worden geslapen. Na toiletbe- zoek of handen wassen: bijsme- ren De zalf moet 24 uur op de huid zitten. Men mag zich gedurende die tijd niet wassen. Dat mag pas als de zalf er een etmaal opzit. Dan op nieuw schone kleding en schoon beddegoed. Kleren, lakens en de kens die men tijdens de behande ling gebruikt heeft, moeten wor den gewassen of gestoomd. Na die behandeling worden jeuk en huidaandoeningen geleidelijk minder en zijn na zo'n zes weken volledig verdwenen. ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 DEEL1 Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De Hoge Raad van Adel heeft het ont werp voor de nieuwe gemeentevlag van fusiegemeente Sluis-Aardenburg gekraakt met de kwalificaties 'weinig geschikt' en 'weinig origineel'. Bovendien, zo luidde het kriti sche oordeel, 'is het idee van twee gelijke banen geel in de praktijk onbestaanbaar omdat de scheidingsnaad niet zicht baar is'. Burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg stellen de gemeenteraad daarom nu voor de suggesties die de Hoge Raad zelf doet voor de gemeen tevlag over te nemen en het ei gen ontwerp maar in de prul lenbak te gooien. De raad van Sluis-Aardenburg verklaarde zich in juni ak koord met het ontwerp dat een speciale commissie had ge maakt. Die vlag had zes hori zontale banen van gelijke breedte in de kleuren rood, wit, geel, geel, wit en rood. Het verzoek van de gemeenteraad was het nieuwe gemeentewa pen op te nemen in het gele middenveld. Het dagelijks gemeentebestuur legde het ontwerp zo voor aan de Hoge Raad van Adel. Die raadde in de eerste plaats af het wapen in de vlag op te ne men. 'Wapen en vlag zijn twee verschillende symbolen die een verschillende functie vervul len', motiveerde die. B en W van Sluis-Aardenburg kunnen zich daar mee verenigen. Omdat de Hoge Raad kritiek had op het ontwerp voor de vlag in zijn geheel, wil het Sluis-Aardenburgse college een van de ontwerpen die de Hoge Raad zelf voorstelt over nemen. 'Met name de eerste twee spreken ons aan. Dit van wege de harmonieuze combi natie van elementen, zowel naar vorm als naar de kleuren rood, geel en wit, uit de wa pens van Aardenburg en Sluis.' Van onze verslaggever Middelburg - Het gaat goed met de zeehondenpopulatie in de Zeeuwse delta, er komen steeds meer van deze zeezoogdieren bij. Naar schatting zwemmen er nu ongeveer dertig rond. Gis teren zijn er weer drie, na een herstelperiode in de zeehonden crèche in Pieterburen, teruggezet in de Oosterschelde. Verwacht wordt dat de drie snel aansluiting zullen vinden bij de groep zeehonden die er al zit en die in grootte varieert van acht tot vijftien exemplaren. Inmid dels is ook gebleken dat zich zee honden op vaste plekken ophou den in de Voordelta en de Wester schelde. Een natuurliefhebster heeft er onlangs enkele waarge nomen bij de platen van Honte- nisse tijdens een zeekanotochtje op de Westerschelde. Op de Rog- genplaat in de Oosterschelde zijn waarnemingen allang geen zeld zaamheid meer. Het project om zeehonden op nieuw te introduceren in de delta begon in 1989 met de uitzetting van vijf dieren. Dit jaar is een zeehondje geboren in de Ooster schelde en het wordt niet uitge sloten geacht dat er een tweede borelinge was. Uitgangspunt bij het terugzetten van de zeehonden is dat de dieren die in de delta worden gevonden daar na hun herstel ook weer worden teruggezet. Sinds 1989 zijn zestien zeehonden gerevali deerd in Pieterburen, twaalf zijn er teruggezet, exclusief de vijf die in 1989 voorzien van zenders zijn uitgezet. Van onze correspondent Den Haag/Sas van Gent - In hoger beroep is gisteren voor het gerechtshof in Den Haag opnieuw drie miljoen gulden boete geëist tegen zetmeelproducent Cerestar Benelux in Sas van Gent. ram De procureur-generaal achtte be wezen dat het bedrijf tussen 1982 en 1990 stelselmatig knoeide met de aangiftebeiljetten voor de ver ontreinigingsheffing. De opgege ven vervuilingseenheden waren veel lager dan de werkelijke. Daardoor zou Cerestar in totaal elf miljoen gulden te weinig be lasting hebben betaald aan het hoogheemraadschap De Drie Am bachten in Terneuzen. De fraude, die door de huidige di- Van onze verslaggever Antwerpen - Op de Antwerpse ring zullen automobilisten voor taan jaarlijks 45.000 uren minder lang in files moeten aanschuiven. Wegenwacht en rijkswacht ver wachten dit resultaat te bereiken met het project FAST (Files Aan pakken door Snelle Tussen komst). Het project bestaat uit het voort durend paraat houden van een witgele interventiewagen van de Wegenwacht tijdens de ochtend en avondspits. Deze auto moet de rijbaan bij incidenten onmiddel lijk vrij maken. Tot nu toe was dat een klus voor takeldiensten, die echter pas worden opgeroe pen als de rijkswacht ter plaatse is. Daardoor gaat veel tijd verlo ren.. Vorig jaar zorgden de files op de Antwerpse ring voor meer dan een ipiljoen uren stilstandverlies. De oorzaken waren voor een kwart te wijten aan ongevallen, verloren ladingen en kapotte au to's. In dergelijke gevallen komt nu meteen de interventiewagen in actie om de rijbaan vrij te ma ken. Dat kan, zo is de verwach ting, op deze manier twintig mi nuten sneller dan voorheen. Het project op de Antwerpse ring, dat is afgekeken van een soortgelijk initiatief in Utrecht, draait voor lopig drie maanden op proef. recteur van het bedrijf zelf in 1992 bij de politie werd aangege ven, werd gepleegd om te verbloe men dat het bedrijf op grote schaal de milieuwetgeving over trad. Na de invoering van nieuwe technologie in het midden van de jaren tachtig produceerde Ceres tar veel te veel afvalwater en ver ontreinigde daarmee de Wester schelde. Om het .hoogheemraad schap op een dwaalspoor te bren- gen werd een dubbele boekhou ding gevoerd en werden de afval- watermonsters van het eigen be drijf vermengd met schoon water. Het bedrog ging zelfs zo ver dat de controlekast van het hoog- heemraadschap werd opengebro ken om ook de daarin aanwezige monsters met water aan te lengen. Cerestar werd in maart 1994 door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot een boete van .drie miljoen gulden. Daartegen ging het bedrijf in be roep, mede, zoals de directeur gis teren in Den Haag zei, omdat hij de 'sfeer van milieucriminaliteit' rond de zaak weg wilde nemen. Daarbij vond hij procureur-gene raal M. van der Horst niet aan zijn zijde. Van der Horst vond dat Cerestar schuldig was aan zware milieudelicten, omdat stelselma tig over een lange periode het mi lieu schade was toegebracht. Hij eiste opnieuw drie miljoen gulden boete. De uitspraak is over twee weken. Als gevolg van een technische onvolkomenheid stond giste- rên de pagina over de Vereni ging Bevrijdingskinderen in De Stem van Zeeland. In de krant van dinsdag was die pa gina echter ook al opgeno men. Voor deze fout bieden wij onze verontschuldigingen aan. De hoofdredactie fl '.V

de Stem | 1995 | | pagina 35