Weekend van OZ. ENDMAKING Toscane, een open luchtmuseum annex Luilekkerland van 22.000 vierkante kilometer MEENTE FIJNAART HEUNINGEN DE STEM ZATERDAG 28 OKTOBER pn wethouders van Fijnaart en Een bekend dat met ingang van Rtober 1995, in het kader van de lp de Algemene Bijstandswet ge. len bij de sector burgerzaken in liis te Fijnaart ter inzage ligt: lerordening Toeslagen en verla- Eene Bijstandswet'; lerordening 'Premiebeleid ter be- van de zelfstandige Jrziening'; Ita nABW 'Normensystematiek'; Elan nABW 'Rechtmatigheid lid'; lan nABW 'Uitstroom'. In de inspraakprocedure kan een ^men van de conceptverordenin- snota en de beleidsplannen. Te- 3 mogelijkheid om gedurende vier fcchriftelijk te reageren. Uw schrif- lient gericht te zijn aan het college kter en wethouders, Postbus 19 |rt. Burgemeester en wethouders van Fijnaart en Heijningen, de burgemeester, M.J. de Sutter-Besters de secretaris, I. Hubregtse |pruk kan het zijn in Florence. druk dat je er over de koppen Lit lopen. Een Babylonische (spraakverwarring heerst er dan, waarin naast Italiaans Imerikaans, Nederlands en aak ook Japans nadrukkelijk loorklinken. Al die mensen tomen af op de rijke kunst schatten van de stad. levergapen er zich aan de ■weelderige vormen van de Renaissance die nergens in Europa zo prominent aanwezig lijn als hier in het hart van het lloscaanse land. Florence, een slenterstad moor Wim van Leest nen 14 dagen aan u uit. U hoeft in «ure ziet: er is alle reden atis het boekje "van ^gggggg rmeerd worden over lan gratis 06-0368. ekje "van ziekenfonds naar over de particuliere ziekte- DSZI28.10 eringen, Antwoordnummer 10201, 4300 VB Breda.j het voorjaar. Mild zonlicht hult dan het heuvelachtige landschap i duizenden tinten groen en het bruin, rood m geel van de steden en dorpen zorgen voor lüiepte en perspectief. ffie door Toscane reist, waant zich terug in aide schilderijen, waarop Arcadië werd ver beeld en waarop richting hemel reikende cy- iressen aan de ene kant en een ruïne aan de idere kant het beeld begrensden. adembenemend als het Toscaanse land- :hap oogt, zo teleurstellend is de eerste aan- ilik van Florence. Als je de stad nadert over van de toegangswegen, valt er weinig itaculairs aan te ontdekken. Florence ligt een tamelijk vlak stuk langs de Arno en zo- lis bij zoveel Italiaanse steden zijn ook hier le buitenwijken rommelig en saai van archi- :tuur. Pas als je het centrum nadert, wor- in de contouren van de oude binnenstad ichtbaar en krijg je een vermoeden van wat hartje Florence te wachten staat, lenmaal in die oude binnenstad word je over- impeld door de gigantische overvloed aan ituurschatten. Waar je ook kijkt, overal lij- de bezienswaardigheden elkaar te ver ingen om als eerste op je netvlies door te ingen. irak is het er ook. Zeker in het voorjaar en de lege zomer is de oude binnenstad overdag in kolkende mensenmassa. Italiaanse ihoolklassen, kunststudenten van overal indaan, individuele toeristen uit alle wind eken en veel, heel veel reisgezelschappen e de stad per bus aan doen. lankzij de goedkope lire doen Italië in het al gemeen en Toscane en Venetië in het bijzon- ir momenteel uitstekende zaken op toeris- ich gebied. Veel Nederlanders herontdekten Italië als vakantieland, want de lire is in een jjaar of vijf tijd van ruim 1,60 per duizend laald tot rond de gulden per duizend. In 'gelijking met landen als Spanje, Frankrijk |m Griekenland is Italië momenteel zelfs heel goedkoop en Nederlanders hebben nu een snel in de gaten als het ergens voordelig toeven is. Japanners kwamen er altijd al veel in Italië, maar omdat de verhoudingen tussen lire en yen nog schever liggen als die tussen lire en gulden, gedragen die Japanners zich uitbun diger dan ooit te voren. Niet dat ze hun vor melijkheid laten vallen, integendeel, maar be halve aan gedisciplineerd fotograferen en fil men doen ze nu ook aan gedisciplineerd ko- n. Zo kan het dus gebeuren dat je in de Via i Turnabuoni, de dure winkelstraat van Florence waar de grote Italiaanse modehui zen hun zaken hebben, Japanse vrouwen eerst m kolonne naar binnen ziet gaan om ze ver bolgens met in elke hand een dure tas weer in e naar buiten te zien komen. Dat die kapitaalkrachtige Japanners voor de Italiaanse toeristenindustrie belangrijk zijn, mag ook blijken uit het feit dat er volop Itali aanse reisleiders zijn die vloeiend Japans preken en dat terwijl de gemiddelde Italiaan nooit veel verder komt dan wat Inspecteur Qouseaii-achtig Engels. De drukte in Florence maakt de schatten van Je stad steeds ontoegankelijker. Wie bijvoor beeld de unieke schilderijencollectie van het U/fKi-museum wil bekijken, wordt er stee vast geconfronteerd met een rij bezoekers die minstens twee uur op ie beurt wachten be looft. Jroeger, toen de verhouding tussen binnen landse en buitenlandse toeristen fifty fifty ®as, kon je het tussen de middag nog wel eens Proberen, omdat de Italianen dan massaal S'ngen lunchen. Nu de buitenlanders ruim schoots de overhand hebben, heeft ook die strategie geen nut meer. Zolang het museum geopend is, staat er een lange rij wachtenden, jelfs hartje zomer. «ie maar een of twee dagen in Florence te be steden heeft, zal dus nadrukkelijk moeten hezen: of veel tijd kwijt zijn om het Uffizi te hen of met de massa meeschuifelen langs de telloze andere bezienswaardigheden. Want "aar je 00^ ^omt jn piorence en wat je 00k Jut bekijken, altijd zul je dat doen in gezel schap van honderden andere toeristen, te drukte maakt van Florence ook een typi sche slenterstad. 'Opschieten doe je er toch Jergens, dus terwijl je van kerk naar baptiste- um of van dom naar palazzo wandelt, kun je aar beter je gemak nemen en de historie van e stad mengen met hedendaagse beziens waardigheden. c Piazza Mercato Centrale is er zo een. ondom het stedelijke marktgebouw, waarin Florence met de Arno en de Ponte St. Trinite. dagelijks groente, vlees en vis verhandeld worden, staat een permanente markt met vooral veel leren jassen, souvenirs en imita- tiekleding. Omdat dit Noord-Italië is, gaat het er in vergelijking met bijvoorbeeld Napels uiterst gemoedelijk aan toe, maar dat neemt niet weg dat je er op je hoede moet zijn. Ben je dat niet, dan word je getild. Maar wie een beetje lef en doorzettingsvermogen heeft, kan er met afdingen niettemin goedkoop aan een goede leren jas komen. Als je op Italiaanse merkkleding valt of toe bent aan nieuwe schoenen, doe je er goed aan om in Florence te winkelen. Alweer door de lage lire liggen de prijzen voor Italiaanse mo de en schoeisel soms honderden guldens on der de Nederlandse prijs en ook een merk- zonnebril kost er vaak maar de helft van wat je er in Nederland voor betaalt. Heb je veel plek in je bagage en ben je gek op de Italiaanse keuken, dan zou je wel stom zijn als je een bezoek aan Toscane niet benut om olijfolie, parmenzaanse kaas, wijn en andere specialiteiten in te slaan. Ook die zijn mo menteel spotgoedkoop. Florence heeft op dat gebied veel te bieden, maar wie tijdens zijn verblijf Lucca of Siena nog aandoet, kan die spullen beter daar kopen. Wie moe is van al het wandelen, kan zijn toe vlucht zoeken op het Piazza Repubblica, waar zich de fraaiste terrassen van de stad bevin den. Het straatleven daar is wat Italiaanser dan rondom de monumenten en het is aardig om dat vanuit een luie stoel te bekijken. Vroe ger waren die terrassen peperduur, maar de goedkope lire heeft ook hier een prettig effect gehad. Echt goedkoop is het niet, maar voor rond de vijf gulden drink je er een kop koffie FOTO ZBIGNIEW KOSC/HOLLANDSE HOOGTE en die prijs betaal je tegenwoordig in een Griekse toeristenplaats van beduidend lager niveau ook. Laat je niet verleiden om op het plein uitge breid te tafelen, want dan ben je wel duur uit, zeker als je de fout maakt bij Le Giubbe Ros se te gaan zitten. Voor goed en goedkoop Ita liaans eten moet je in een van de vele tratto ria's zijn in de straten die wat verder van het oude stadshart wegliggen. Toscane is het Luilekkerland van Italië. Het land levert een rijke oogst en in de eethuizen worden die spijzen en wijnen verwerkt in ge rechten die als de lekkerste van Italië gelden. Overal zie op gevels ristorante, trattoria of osteria staan en vrijwel overal kun je heel be hoorlijk tot uitstekend eten. Mijd de zaken die al te opzichtig zijn of waar alleen maar toeristen zitten, maar kies die tenten waar veel Italianen tafelen. In Italië hebben ze de goede gewoonte om de wijnen in een eethuis maar een fractie duurder te prijzen dan in de winkel, zodat je voor relatief weinig geld kunt genieten van uitmundende wijnen. Huiswijn is vaak goed en spotgoedkoop. Simpel eten kan natuurlijk ook. In vrijwel el ke bar verkopen ze goede sandwiches of broodjes voor prijzen die je zelfs in Nederland amper tegenkomt. En voor een paar gulden koop je bij een bakker forse stukken pizza. Wie wat rozig is van de lunch of moe van het slenteren, kan geen betere plek om bij te ko men vinden dan de Giardino di Boboli. Deze aan de overkant van de Arno gelegen voorma lige paleistuin ligt gedeeltelijk op een heuvel. De rust in de tuin vormt een aangenaam con trast met de drukte van de stad en bovendien heb je vanaf het hoogste punt in de tuin een magnifiek uitzicht op hartje Florence. Later in de middag is het ook op een heuvel aan de andere Arno-oever gelegen Piazzale Michelangelo een perfecte plek om genietend van een kop thee met uitzicht op Florence tot rust te komen. Florence is natuurlijk dé trekpleister van Toscance, maar ook elders is er zoveel te zien en te beleven dat je ogen te kort komt. Een stadje als Lucca heeft binnen de stadswallen een magnifiek autovrij centrum liggen. Het is er minder toeristisch dan in andere Toscaan-- se steden, zodat je er meer te zien krijgt van het leven van alledag. Lucca staat ook bekend om zijn culinaire specialiteiten. Betere olijfo lie dan die van Lucca is er amper. Pisa-met-zijn-scheve-toren vormt samen met Venetië-met-zijn-gondels hét clichébeeld van Siena: II Campo en het immense Palazzo Publico. FOTO FRANS SCHELLEKENS/HOLLANDSE HOOGTE toeristisch Italië. Ze zijn zo overbekend dat je ze alleen al daarom zou willen mijden. En toch is het niet verstandig om Pisa niet aan te doen. Die scheve toren is ondanks alles een indrukwekkend momument en de nabijgele gen dom en baptisterium zijn prachtige, uit bundig gedecoreerde bouwwerken die je ei genlijk gezien moet hebben. De stad Pisa zelf laten de meeste toeristen letterlijk links lig gen en daar hebben ze eigenlijk geen ongelijk in. Van alle Toscaanse kerken is de dom van Sie na misschien wel de mooiste en ook als het pleinen aankomt, kunnen er weinig tegen de Campo van Siena op. Siena is van oudsher de aartsrivaal van Florence, maar vrijwel steeds heeft Siena het tegen Florence af moeten leg gen. Florence is met zijn ruim 500.000 inwo ners een van de grotere Italiaanse steden, ter wijl Siena met 70.000 zielen een provincie stadje is gebleven. Maar Siena is wel een magnifiek stadje. Van af Florence voert er een speciaal voor het toe risme aangelegde snelweg heen en als je de laatste paar van de 80 km aflegt die Florence en Pisa scheiden, zie je het oude deel van Sie na op een heuvel liggen. Het groen-wit van de dom en zijn klokkentoren lijken zich nog eens extra boven de stad te verheffen. Het is een onvergetelijke aanblik. In het vrijwel voor het verkeer afgesloten oude stadsgedeelte van Siena lijkt de tijd sinds de middeleeuwen de hebben stilgestaan. In de nauwe, hellende ste gen doen de elektriciteitsmeters op de buiten muren hun best om niet al te zeer op te vallen en zelfs de winkelpanden in de straten rond om de Campo zijn ingetogen genoeg om de authentieke sfeer niet al te zeer te verminken. Siena is in alles stukken bescheidener dan Florence, dus ook in het toerisme, maar dat neemt niet weg dat ook deze Toscaanse stad dagelijks vele busladingen vol te verwerken krijgt. En als op 2 juli en op 16 augustus de Palio, de plaatselijke middeleeuwse paarden rennen worden gehouden, dan is er in Siena dagenlang absoluut geen doorkomen meer aan. Die Palio vindt plaats op de Campo. Dat schelpvormige hart van Siena is van een im ponerende schoonheid. Als je er op een zonni ge dag op staat, zou je willen dat je hoofd een paar groothoeklenzen had in plaats van ogen. De combinatie van ruim opgezet rosekleurig plein, historische gevels eromheen en strak blauwe lucht erboven is zo intens dat je wel haast bevattingsvermogen te kort komt om het allemaal in je op te nemen. Net na het middaguur, als het gewoel van de toeristen even wat minder is, en je op een ter rasstoel richting Palazzo Publico blikt, dan valt er eigenlijk niets meer te wensen. Of het zou een overvloed aan tijd en geld moe ten zijn die je in de gelegenheid stellen om langer in Toscane te blijven, want in dit gi gantische open luchtmuseum van pakweg 22.000 vierkante kilometer blijven er altijd opnieuw nog zo veel bezienswaardigheden over waar je eigenlijk naar toe zou moeten, rest er nog zoveel natuurschoon dat je op je in zou willen laten werken, lonken er nog zo veel restaurants, waarvan je haast zeker weet dat een oud Italiaans moedertje er de authentieke smaak van de rijke Toscaanse keuken over vloedig op tafel zet. Florence en Siena liggen op nog geen tachtig kilometer van elkaar. Toscane, maar ook beiae steden en hun directe omgeving, bieden een aangenaam klimaat en een boeiende geschie denis, veel kunst, een heerlijke keuken. Hotels en appartementen zijn er in Toscane te kust en te keur; groot en klein, midden in de stad of tussen de korenvelden en wijngaarden. Vooraf reserveren is aan te raden. Ook kam peerders kunnen in Toscane terecht, al is het aantal campings beperkt. De prijzen van on derdak, eten en drinken wijken nauwelijks af van die in ons land. Vanuit Nederland bieden tal touroperators meer daagse busreizen aan voor prijzen vanaf circa 500 gulden p.p. Vliegreizen zijn er in beperkte mate. Treinreizen zijn naar verhouding duur. Toscane is uitstekend per auto te bereiken. Inclu sief overnachting moet je rekenen op onge veer anderhalve dag reistijd. De gespecialeerde boekhandel heeft een geva rieerd aanbod van reisgidsen over Toscane, van beknopte boekjes tot en met speciale gid sen waarin de de rijke kunstschatten van Tos cane tot in detail beschreven worden. Informatie over Toscane, Florence en Siena en de accommodaties daar is te krijgen via het Itali aans Verkeersbureau, Stadhouderskade 6, 1054 ES Amsterdam, telefoon 020-6168244. Te lefonisch is dat verkeersbureau vaak moeilijk bereikbaar, dus schriftelijk om informatie vra gen is beter.

de Stem | 1995 | | pagina 25