Weekend ÏI7 B5 REIZEN eieren- winterplezier -Ti 'ïcTA jomgem "?|f| 'i'MM WLÉ WÊ Duitsland )ËSTEM jop den Uyl leeft. Tussen Oder iBug; in Polen. En hij krijgt terke schouders Alles is te koop. Aan elke behoefte kan voldaan worden. Maar niet voor iedereen Charitas Polen is weliswaar laat, maar wel gehaast de twintigste eeuw binnengestapt Seks X 51 urg. De Limburg e r van Reizen en Recreatie staat rst en Nieuwjaar centraal. Dé "bod extra opvallend onder de dacht te brengen... ing als u ook adverteert op dé g voor of na de Special, atie en reserveringen 25 225. Fax: (073) 6157 283. NRtJK logies ontbijt, ein v.a. 508 vanaf 199 ANKRMK 215 appartement en 7-daagse per trein v.a. 464 re bij de NBBS Refswin- of b If de reizen verkopende en Rabobankea of bei 06-8656 (4öcpm) NTIE KAN ALTIJD NOG. i-U Igs HP, 19- 10,- AM l-R htl eis srtr. an, 8,-. AM 3R -N. uxe net :l. 6 ski boor roor /oor ont- tan- HEI- 1 fl op snel bie- >luy, sno. 540- tHEIS 9-d LES, rblijf -age Diste sker. HUIT d. v.a. Met GoGo Tours naar de sneeuw in Frankrijk, Oos tenrijk, Italië en Tsjechië. Bus, app. en skipas v.a. 199,-. Bel voor informatie en gids GoGo Tours 010- 4142599 SGR/ANVR. Oostenrijk, Italië, Frankrijk, Bulgarije, USA. Vraag naar onze gids. LEVER REIZEN, SGR, Tel. 026-3340034 10 dgn. skiën POLEN/ TSJECHIE incl. bus, lift, les, htl, VP, grillavond, extra lunch diner op dag vertr. in Polen/Tsjechie, ontbijt bij terugkomst in NL. al v.a. 369,- p.p. groepen al v.a. 188,- p.p. Voor info/folder: EURO 90.Tel.077-3548884 Lid SGR. CHATEL-Skireizen, Chalets met hotel-service in o.a. St.Anton, Solden, Tignes, Fiss,Chatel(F) 030-2340358 SUPER-SKI-VOORDEEL!!! Bus/app/pas al v.a./ 199 BIZZ 050-3144255 anvr/sgr NAUTILUS SKIALPINE 9 dg Heiligenblüt. Sneeuwzeker 3000 m. incl. 6 dg. skipas. luxe bus, fijn clubhotel, HP. Eigen skischool.geen hoog seizoen toeslag,ook kinder jeugdkampen v.a. 635,-. Inl.: 0418-632887. LANGLAUFDAGTOCHTENÜ Paintball-survival-oud Holl. spelen-karaoke-buffetten- thema feestavonden-voor groepen en bedrijven. BEL NAUTILUS 0418-632887. Voordelige WEEKENDSKI 5 dgn Tirol-Dolomieten v.a. 372,- p.p. incl. hotel, HP, slaapbus. Ook met auto. Bel Yes Tours 073-5220033 BUS- en AUTOREIZEN naar Tirol en Frankrijk. Kerst v.a. 798,- bus HP. Nieuwjaar 480,-, Krokus v.a. 525,-. Info: KROVAC BV (0524) 291350. T." w» *-?■ v hom naar jML BEIEREN V o goed als een itie in Beieren, tot in de late r genieten. De mooiste pistes in de itstekend geprepareerd, niet alleen ok voor de ware skiërs. Wil je liever n? Je krijgt urenlang de ruimte. En dag, opfrissen in de sauna met een dampend bronwater.... en geniet reffelijke gastronomie. Welkom in prookje! deze coupon in. Drddreef 76,1101 BG Amsterdam n t/m 15 november 1995. ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 E4 aar dagelijks gelijk. [et grootste en diepste erlangen van de kleine man is en eigen auto en daar heeft hij echt op. Pawel Nowak, de jodale Pool, streeft naar niets mders. HorCamiel Hamans Op de markten in Polen zijn de tegenstellingen schrijnend. Naast weelderige kramen tref je er vrouwtjes aan die hun schamele oogst trachten te verkopen. ie Polen bij Frankfurt aan de W W Oder binnenrijdt, passeert W W een kilometers lange rij op in- laring wachtende vrachtauto's. Elke derde aat hoog opgetast vol met auto's. Kostbare, ieuwe luxe modellen, bruikbare tweede- ands wagentjes en wrakken die voor niets aders dan de sloop geschikt lijken. Meteen ;er de grens wordt de bezoeker tot stoppen dwongen. Een zwaar besnorde jonge kopie i de president, meldt zich aan het openge- aaide raam en vraagt op samenzweerderige on en met een Berhjns accent: „auto koo- ii?" Alsof de chauffeur niet zelf ai gemotori- srd het land binnengekomen is. lad indertijd één op de twee a drie families m eigen automobiel, nu lijkt het erop dat elk :zin dat zich ook maar iets kan permitteren rertwee of drie auto's beschikt. De parkeer- laatsen staan overvol. In het stadscentrum hat het blik op de stoep, voor en achter el- lar, tussen de bomen gewriemeld, in de iantsoenen, op bushaltes en rijen dik langs it trottoir. 'ie 's avonds om tien uur naar zijn flatje in (buitenwijk terugkeert, kan zijn vervoer- iddel niet kwijt. De officiële parkeerplaats vol. De wagens staan portier tegen portier, •het voor keren open te houden middenstuk rij dwars op de rest. De enige nog be- chikbare plek is in de zandbak van het kind- rspeelplaatsje. let verkeer in alle steden, groot of klein, zit •gelijks muurvast. Vanwege de overvloed an auto's, de gebrekkige verkeerscirculatie- logelijkheden en omdat overal aan de wegen ewerkt wordt. Polen moet met de nieuwe tijd iee. Er wordt fors geïnvesteerd en alle plan- ai worden tegelijk aangepakt, maar zelden P tijd voltooid. J do boekhandels liggen plattegronden van tfefeld, Aken, Darmstadt, Recklinghausen, tuttgart, Amsterdam, Los Angeles en Man- attan. Een Pool die een auto heeft, wil hem fbruiken, wat van de wereld zien. In het rek »aast staan handboeken voor het onder- wd. Servicebeurten en reparaties zijn duur. "if een vriend kan laten sleutelen, is een ge- Mig mens. Zelfs Mercedes-eigenaren geven (voorkeur aan een 'beun'. In de boekwinkel {gen drie concurrerende vuistdikke manua- voor het onverslijtbaar geachte Duitse [atusmerk. [iet iedereen kan op een fatsoenlijke wijze ipi verlangen vervullen. Er wordt daarom ee' gestolen. Dag- en nacht bewaakte par- eerplaatsen zijn overal en wie met zijn auto 'ft op zo'n plek terecht kan, blokkeert zijn Uur, pook of voorwiel met afschrikkende, °fd zichtbare stalen werktuigen. °or wie zich geen nieuwe wagen kan veroor- lv®, staat de tweedehands markt open. Ge- hukte Nederlandse en Belgische wagens zijn 'Pulair, zoals blijkt uit opschriften van be- fouwbaar ogende occasionhandelaren. In die en wordt immers, veronderstelt de ge- 4t' nauweiïjks, gesjoemeld^err^ 'ffl heeft het ideaal van de sociaal-demo- atie bereikt, maar het zijn niet de socialis- u'f daar verantwoordelijk voor zijn. Het de open grenzen, het is de vrije markt, ar de sterksten het voor het zeggen hebben. m agent bijvoorbeeld. Hij bekeurt nauwe- voor foutparkeren, maar zodra hij een enlandse auto ergens tegen de gevels op m °eP ziet staan, opent hij zijn achterbak een wielklem aan. Een paar meter ver zet hij zijn eigen dienstvoertuig op de en wacht rustig op de terugkeer van de 1-i a®- Die is hem dertig Zloty schuldig, een uie j gulden. De opbrengst gaat in de oudportemonnee en de verantwoording [een schoolschriftje. ,jS orkste houders hebben het goed in Po- 'orri.e dingen zijn nog steeds laag en wat verdiend, kan uitgegeven worden. Aan land in de uitverkoop een reis naar Hawaii bijvoorbeeld. Een clubje zakenlieden dat wel eens wat anders wilde dan Berlijn, Düsseldorf of New York, besloot zonder veel discussie tot een lekker lang weekend. Vijf dagen uit en thuis onder de bloemenslingers. Wie goed uit wil gaan, heeft keus te over. Moest hij vroeger naar een van de betonnen internationale Orbis-hotels, nu zijn er restau rants, cafés, terassen, disco's en casino's te over. Chinees, Thai, Italiaans, klassiek Frans, welke keuken men ook zoekt, in de grote ste den is het beschikbaar. Vaak als een joint venture met een zakenpartner uit Duitsland, Zweden of Oostenrijk. Of de grote ketens hebben zichzelf gevestigd. Pizza-hut en Mc Donald's tot in de voorsteden toe. Elke stad van enige naam heeft een paar Ierse of Britse pubs. Groot, schoon en gezellig. Bier is er altijd en overal. Moest je vijf jaar geleden nog van smerig, infernaal bier-sousterrain naar volgend drankhol om al duwend, trek- kend en vechtend met alcoholisten, bandieten en afgeleefde hoeren aan een paar flesjes te komen, nu volstaat een bezoek aan de super markt of de aangename, sfeervolle lokaliteit om de hoek. Maar bier is niet voor iedereen bereikbaar. In een nette kroeg betaalt de gast drie zloty, in de winkel twee en in een pub vier of vijf. Het gemiddelde maandloon is een vijf- zeshon derd zloty, driehonderdvijftig a vierhonderd gulden. De Pool in loondienst moet dus bijverdienen. Voor zijn huisvesting, water, licht en verwar ming is hij al driehonderd zloty kwijt. Moeder heeft sowieso een baan die doorgaans minder betaalt, en vader probeert nog wat extra geld te maken. Hij spaart zijn vrije dagen op om zich in Duitsland, Zweden, België of Neder land een tijdje als hulpkracht te verhuren. Een bouwvakker of monteur klust na zijn uren bij. Studenten en leraren geven privéles of vertalen en tolken voor bedrijven. Een cor- bectrice van een krant zag geen andere uitweg dan zich als werkster aan te bieden. Voor der tig zloty per forse halve dag is zij beschik baar. Een hoogleraar rechten, op maandbasis toch reeds goed voor twaalfhonderd zloty, heeft bijlesclubjes. Scholieren die het toela tingsexamen voor zijn faculteit willen doen, ontvangt hij in groepjes van drie voor drie kwartier. Het levert hem per 45 minuten hon derdtachtig zloty zwart op. Met drie lesjes in de week haalt hij per maand, buiten de boek houding om, het dubbele van zijn salaris bin nen. Wie voor zichzelf kan werken, verdient fors. De privé-taxichauffeur die de tien kilometer van het Warschause vliegveld naar het cen traal station rijdt, vraagt evenveel voor dat ritje, veertig zloty, als het staatsbedrijf der spoorwegen voor de ruim driehonderd kilo meter lange afstand naar Poznan. Een hoog leraar medicijnen is ondanks de officieel gra tis medische zorg slechts bereid consult te ge ven tegen een contante en niet geboekte beta ling van honderd zloty. Hij heeft dan nog niets verricht. Een kroon kost hetzelfde. Bin nen de regels van het ziekenfonds wil de tandarts alleen maar trekken. Ouders met zo'n extra inkomen kunnen hun opgroeiende kinderen het beste geven. Na school Engelse les in een apart instituut, waar een paar handige buitenlanders geassisteerd door gevorderde studenten de kansen op de arbeidsmarkt voor de volgende generatie wel- gestelden verhogen. De studenten verdienen op die manier een veelvoud van hun beurs bij, kunnen zich daarom de mode uit de van P.C. Hooftstraat-achtige, van marmer voorziene luxe winkels veroorloven en hebben er geen probleem mee om in de pub voor twintig zlo ty westers te eten. De onhandige wetenschap pelijke medewerker is op de bedrijfskantine aangewezen, waar hij voor drie en een halve„ zloty, een zwaar gesubsidieerde niét slechte standaardprak voorgeschoteld krijgt. Op de markten zijn de tegenstellingen schrij nend. In de kramen en stalletjes liggen ana nassen, kiwi's, mango's, paprika's, verse worst, kip en vis, op de hoeken zitten de boe ren en boerinnen op de grond. De één biedt een mandje eieren aan, zelf geplukte padde stoelen en kleine appeltjes, de ander uien, een paar kroppen sla, radijs en rode biet. Nog een meter verder zit de echte armoe. Een gepensioneerd vrouwtje met drie schalen trosjes kleine druifjes uit haar eigen tuin, ter wijl op steenworp afstand het Westland prijkt met bedauwde, gave trossen vol knikkergroot groen of blauw. Toch heeft het wijfje klandi zie. Haar prijzen zijn voor de mindere man bereikbaar. Op een andere hoek staan twee jonge boerenvrouwen met aardappels, peter selie, tomaten en twee paar nog niet geheel afgedragen, goed opgepoetste halve pumps. Die hebben in hun omstandigheden hun zin verloren en wellicht dat de hoestdrank er van betaald kan worden. Werkelozen en gepen sioneerden hebben het meer dan moeilijk. De katholieke kerk en de Rotary adopteren scho len, zodat de kinderen van minvermogenden daar één dagelijkse warme maaltijd kunnen krijgen. Een kerk in Wroclaw heeft een apo theek in de sacristie geopend. De armen van de parochie kunnen daar de uit liefdadigheid verkregen medicijnen voorniets of bijna niets afhalen. Charitas is nodig om een groot d,eel van^het land niet te laten verkommeren. Er wordt veel gebedeld en betrekkelijk weinig'gégèVen op straat. Het zijn niet alleen de traditionele zi geunerinnen met kroost aan hun rokken die om hulp vragen, zelfs jonge, werkeloze vaders zitten met een kleuter op schoot in de winkel straten. Doorgaans met beschaamd afgewend gelaat. In een volgende straat zit een bejaard moe dertje, tweehonderd meter verder een jonge gehandicapte in een rolstoel. De helpers die hem hier gebracht hebben staan er omheen. In een galerij zwaait op een matje een spasti- cus met al zijn uitstekende delen en tegen de trappen van het station leunt een éénbenige. Zijn prothese heeft hij afgedaan, zodat ieder een aan de goed omzwachtelde stomp kan zien dat hij de kluit niet belazert. Wie een paar uur later weer langs dezelfde plekken komt, ziet andere behoeftigen. Alsof er een cao voor bedelaars bestaat, die hen toe staat slechts een paar uur per dag hun beroep uit te oefenen. Een jongeman van even twintig had er genoeg van op steun en liefdadigheid aangewezen te zijn. Een baan was niet beschikbaar, maar hij nam het heft in eigen handen. Met hulp van zijn familie schafte hij zich een marskramers koffer vol garen en band aan. Zijn werkter rein zijn de universitaire kantoren. Overal waar hij een vrouwelijke naam op een deur ziet - en dat zijn er nogal wat, want het aan tal dames hoogleraren is percentueel gezien het op één na hoogste in de wereld - dringt hij zonder, te kloppen binnen, verstoort bespre king en'examen en etaleert onverstoorbaar zijH'wa'af. Net;zolang tot de mevrouw profes sor een pakje pleisters, een kammetje of een set haarspelden heeft gekocht. Hij heeft de kunst afgekeken van de officiële, van naam plaatjes voorziene colporteurs aan de gren zen. Die brengen sigaretten, cassettes, drank en de onvermijdelijke tuinkabouters aan de man. Polen is onbeschermd de moderne tijd binnen gegaan. Staatsinstellingen moeten wegens ge brek aan middelen een deel van hun ruimtes verhuren. Op de begane grond van een geschiedenis-in stituut is een showroom van Japanse auto's gevestigd, een stedelijk museum heeft een paar zalen afgestaan aan een exquise restau rant en een der laatste filialen van de staats- slagerij heeft het grootste deel van zijn etala ges verhuurd aan het op de bovenetage geves tigde particuliere bruidsmodehuis. De kost bare waar dient evenwel goed beschermd. Op de parkeerplaats van een Ikea-vestiging loopt een particuliere bewakingsdienst, een nieuw neergezette galerij van boetiekjes is aan beide kanten bewaakt en in de showroom van een duur automerk staat een gewapende geüniformeerde goed zichtbaar eventuele kwaadwilligen af te schrikken. Polen is weliswaar laat, maar wel gehaast de twintigste eeuw binnengestapt. Kunst-skiba nen zijn geopend, achter op een taxi wordt het alarmnummer voor drugshulp geadver teerd en de terasjes zijn vanwege het lange gemis ervan zelfs in de snijdende wind nog re delijk bevolkt. In Szczecin, de vroegere Duit se havenplaats Stettin, draagt elke opgescho ten jongeman aan wie de moderne tijd niet is voorbij gegaan één of meer ringetjes in het oor. In de winkels is alles te koop, voor wie geld heeft. Juwelen, mode, geur, glitterende zon nebrillen van welk befaamd merk dan ook, mountainbikes, buggies en driewielertjes. Maar slechts een kleine groep kan zich dit al les permitteren. Een wandelwagentje kost meer dan een half maandsalaris en eeri lullig plastic driewielertje twintig procent van een modaal maandinkomen. Toch gaat Polen vooruit. Er is dagelijks verse melk, zoveel zelfs dat de koeling in de super markt maar een klein deel van de voorraad kan omvatten. Maandverband is nu overal verkrijgbaar, tot in een sigaretten- en kran tenkiosk toe. De wc's in openbare gelegenhe den, kantoren en bedrijven zijn schoon, stin ken niet meer en er ligt doorgaans zeep. Pa pier en handdoeken moet het personeel zelf meenemen. En, er is reclame, tot op een voor westerse maatstaven onacceptabel niveau. De Pools-Australische brouwerij EB adver teert met een meid in een tot op de ronding der billen afgeknipte broek. Op de bierviltjes is het flesje gegoten in de vorm van een half ontblote en met druppels bedauwde vrou wentors. Een forse mannenhand omvat het lijfje. Op de schaamstreek pronkt het etiket. Het gokpaleis van Wroclaw trekt aandacht met overmollig damesnaakt. En zelfs cultuur ontkomt niet aan seksisme. Een nieuwe les methode Duits heeft twee blote borsten op het omslag, weliswaar verantwoord ontleend aan Gustav Klimt, maar desondanks verwarrend voor de jonge studenten die hieruit het ver schil' tussen' mannelijke en vrouwelijke zelf standige naamwoorden moeten leren. Zoon van een voormalige partij-oppercensor verheelt niet dat hij een liefhebber is van ge drukt bloot. Hij verzamelt binnen- en buiten landse pornografie om de daarin afgebeelde standjes 's avonds achter de gesloten gordij nen van zijn echtelijke woning uit te probe ren. Seks is prominent aanwezig in Polen. Een kwartier na de grens staat een kluit zwaar op gedirkte, maar nog jeugdige bermhoeren aan de rand van het bos de toeristen en de vracht wagenchauffeurs op te wachten. Her en der in de weilanden vragen schuren en stallen om erotische aandacht. Langs de kant van de grote weg wijst een billboard de richting van een instituut voor 'biologische massage ,en re laxatie'. Ten overvloede staat er nog bij dat het bedrijf slechts bedoeld is 'for men'. In Lodz, de grote stad in het centrum van het land, staat 's ochtends om 11 uur al een groepje snollen te werven in het stadspark tussen station en Russisch orthodoxe kerk. De dagbladen bevatten elke dag een lange lijst advertenties van bordelen, thuiswerksters en escortbedrijven. Zonder adres, maar met tele foonnummer. De luid geuite klacht van een drietal Tukkers in het centrum van Poznan dat er in deze stad 'geen kut te doen is', moet dan ook als onterecht afgewezen worden. Aan de beschikbaarheid van dat lichaamsdeel ontbreekt het niet in Polen. Maar je moet we ten hoe het aan te pakken. In geen enkel land ter wereld zijn de benen zo lang als in Polen. Nergens zoveel miniscule rokjes en hoog uitgesneden hot pants. Zelfs als het stervenskoud is, lopen de modebewus te meisjes nog in het kort, de tentoongestelde benen dan weliswaar in beschermend nylon gehuld. Nergens zoveel pronte borsten en strak gespannen kontjes, nergens zoveel in kijk. Maar deze jonge studentes zijn niet uit op een snelle bijverdienste met een buitenlan der. Zij presenteren zich elegant, maar vooral nadrukkelijk om een zo goed mogelijke partij aan de haak te slaan. De in nood verkerende zakenman moet het el ders zoeken. Niet meer uitsluitend als vroeger in de bars van de internationale hotels en nachtclubs, maar vooral in de passages en op de binnenplaatsen van de woonkazernes in en rond het centrum. Een flauwe neonverlichting wijst de weg naar een peepshow of een massagesalon. Bij de voordeur hangt een prijslijst: vijf minuten kijken, 15 zloty. Ook nog aankomen 22,50. Al pine massage 80, Frans 120, Zweeds en Thaïs zijn alleen voor de echte kapitaalkrachtigen weggelegd. Koffie bij het wachten op de beurt 4 zloty. Dat was de Tukkers ontgaan. Zij wilden met z'n drieën tegelijk naar binnen, maar op zo'n omzet is de Poolse commerciële seks nog nau welijks berekend. Eén meisje met bijbehoren de pooier bedient peepshow en massageka mertje. Als ze een klant heeft voor het kijken annex voelen, moet de in alpine handwerk geïnteresseerde in het halletje wachten. Alles is te koop in Polen. Aan elke behoefte kan voldaan worden. Maar niet voor iedereen. Het socialistische paradijs van gelijke rech ten, mogelijkheden en kansen is getransfor meerd in een warenhuis voor kijkers en soms voelers. Joop den Uyl zou zich omdraaien in zijn graf.

de Stem | 1995 | | pagina 23