Risico kernproeven beperkt' Spanning moslims en Kroaten loopt op Geldgebrek VN vertraagt berechting Ex-Joegoslaven last bij Defensie Europese Commissie onderneemt geen juridische stappen tegen Frankrijk Drugproblemen hoog op agenda Chirac en Kok Zonsverduistering boeit miljoenen Communistenleider Italië is 'nuttige idioot' in crisis C£fdeVraag0fde^te«e- COMMENTAAR BUITENLAND A5 Klopjacht op moordenaar van Engelse Naomi Smith Nep-arts spuit vliegtuigsmeer in borsten i OKTOBER 1995 A4 aat van een verdere qezond van de BV Nederland, is voor tellingen. Er worden maatre- tot bezuinigingen op de di- aatste jaren een sleutelrol. Er 3e sanering van de sociale ze- orie denkbaar die niet met de ninister en zijn staatssecreta- afschaffing van de ziektewet ris Linschoten heeft becijferd ewet in 1998 een bezuiniginq Dit bedrag staat in de boeken I rd en verdwijnt daar niet zo plan op die datum onverant- dan ook genegeerd. Een ka- mLinks en CDA heeft Linscho- lan verbonden zijn. Particulie- ïouden te weinig tijd over om e wijze te verzekeren. De be- om uitstel van de operatie en affing van de ziektewet, de bezwaren, met als voor de 600 miljoen bezuiniging in is dat zijn verantwoordelijk- De problemen met de nieuwe retaris toch duidelijk hebben van ingrijpende plannen heel atige zin het standpunt dat rukkelijk wordt uitgedragen, gaat het nog niet ver genoeg, sloos weekend zijn zoveelste i op termijn de ziekenfondsen verd nauwelijks weersproken, zekerheid wordt steen voor slaapt rustig door. nflSTEM WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 NLAND KORT ;er naar Frankrijk inse spoorwegen treft ook het :n die vandaag vanuit Neder- i maar beter niet met de trein dan Parijs hebben. Van de elf Lmsterdam en Parijs, vallen er ie om 08.53 en 10.52 uit Am- vanuit de Franse hoofdstad ipoorstaking op stapel. Of die eer van en naar Nederland is ralsnog geven de spoorwegen de uren van deze staking, van .00 uur, te mijden. andere groepen fractievoorzitter Heerma om ten maken van CDA-zendtijd, ven. Volgens Heerma kunnen et gevoel hebben dat zij niet de zendtijd van het CDA aan boeren terwille te zijn tijdens IJsselmuiden. Aanleiding was renleider Verkampen, dat de hun ideeën wereldkundig te oerder heeft de boerenorgani- op het plan gereageerd en eegd. vóór referendum bevolking is 67 procent voor- endum zoals de regering de 14 procent. De rest laat het bureau Telepanel van de Uni- en D66 zijn allen in meerder- door het parlement goedge- WD-aanhang spreekt 63 pro onder de CDA'ers is 56 pro eden bestaat nauwelijks twij- wil graag meestemmen over teren granaat zijn gisteravond om het leven en granaat. Volgens de politie r de woning van een van de nagenoeg geen schade op. De ivond een onderzoek ingesteld, gs Dienst die nog een hoeveel- heeft meegenomen, vordt in het gebied van politie- 'heden regelmatig ooriogsmuni- imelaars vinden, wordt ons na- ordvoerder. Hij zegt niet te we en oorlogstuig verzamelden. vstop Maasdal Boer afgekondigde bouwstop ft geen enkele waarde. Daarom suwprojecten in risicovolle ge- rgen, Arcen en Velden, Roer- Boer gisteren laten weten. De ich op een onderzoek van drie et ruimtelijk ordeningsrecht. mwstop in juni af. Zij wil we' ït Maasdal geen woningbouw m eens in de 1250 jaar gevaar etekenen dat er pas na 2005 in ien. Pas dan is het zogeheten de gemeenten betekent dat een den. Langs de Maas hebben de 'oningen gepland. Meijling heeft met de vakbonden voorwaarden voor het militaire e 10 werknemers). De overeenkom ling voor werknemers van 40 ja periode april '95 tot en met maait i per 1 september dit jaar structu ren! van 1 september '96 met 1,75 pr°' ige uitkering overeengekomen ato van het jaarsalaris. euw afgesproken gedwongen o jgsmacht zo veel mogelijk te vo betrokkenen ten minste één m binnen of buiten de krijgsmacn^ ran de onderhandelingen nog latenvakbonden WDM en A»' wjevo (ap) - De spanning tus- uoslims en Kroaten in het Lnalige Joegoslavië groeit. De Inische regering heeft laten f w dat alle Kroatische solda- xjut land binnen 30 dagen na intekening van een vredesak- Lrd moeten hebben verlaten. Jitredesonderhandelingen jn Lenigde Staten beginnen over F-eek. De partijen in het Bos- ye conflict zijn begonnen met Ji innemen van standpunten die (onderhandelingen nu al onder tik zetten. Eerder eisten de JLische Serviërs het recht op (ïheiding uit de federale Bosni- t staat, waar met de moslim- regering niet over te praten valt. Ook de basis van het internatio nale vredesplan waar de strijden de partijen eerder mee akkoord gingen voorziet in de handhaving van de federale staat Bosnië. De Bosnische Kroaten - met wie de moslims een deel van de fede ratieve staat Bosnië moeten gaan vormen - wekten de woede van de regering in Sarajevo op omdat sommige van hun leiders mee doen aan de parlementsverkie zingen die zondag in Kroatië worden gehouden. Dat geeft aan dat de Bosnische Kroaten van plan zijn een unie met Kroatië te vormen. De moslims hebben altijd gevreesd dat Bosnië uitein delijk opgedeeld zal worden tus sen Kroatië en Servië. De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft gisteren in de Verenigde Naties gezegd dat de regering en het leger van Bosnië nooit akkoord zullen gaan met een deling van het land 'in welke vorm die ook wordt gepresen teerd', Izetbegovic was een van de laatste sprekers op de drie dagen durende speciale VN-con- ferentie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het lan- denforum. „Deling van Bosnië betekent voortzetting van de oor log, meteen of later," zei hij in een al grotendeels leeggelopen vergaderzaal van de Algemene Vergadering. Volgens de Bosnische president zijn 'echte democratische verkie zingen' onder internationale supervisie de beste manier om in Bosnië vrede te brengen. Maar om vrede te bereiken is ook een militair machtsevenwicht nodig, zei hij. Als de Bosnische Serviërs weigeren hun arsenaal te verklei nen is de enige mogelijkheid om het Bosnische leger te bewape nen. „Wij kunnen en willen niet onder een permanente dreiging blijven leven." Verschillende landen hebben de strijdende partijen steun voor wederopbouw beloofd. Izetbeg ovic pleitte ervoor die steun aan een voorwaarde te verbinden. „De partij die geen vrijheden en mensenrechten garandeert moet geen hulp krijgen," zei hij. „Maak geen nieuwe vergissing in de hoop criminelen en tirannen met nieuwe concessies te kunnen kopen of verbeteren." Op 31 oktober komen Izetbeg ovic, de Servische president Slo bodan Milosevic en de Kroatische president Franjo Tudjman naar de VS voor een eerste onderhan delingsronde in het nieuwe, door de Amerikaanen gestuurde vre desproces. jjorBert Schampers Straatsburg - De Franse president Jacques Chirac heeft jeprestigeslag met Europa definitief gewonnen. Hadden Je ministers van de lidstaten zich al min of meer neerge- jgclbi] de Franse kernproeven, gisteren maakte de Euro pe Commissie bekend geen juridische stappen te zullen (men tegen Parijs. iit kemproeven-debat, dat de jjelopen maanden mede door de eeldwijde protesten, ook bin- ji bet dagelijks bestuur van de .«ropese Unie is gevoerd, is met #nsisser afgelopen, li Europese Commissie komt tot e slotsom dat de proeven geen ibreuk vormen op het Euratom- trdrag. Volgens de Commissie ouden de Franse proeven geen aarneembaar risico in voor de arknemers en de bevolking in folynesië. De tests vallen volgens liussel ook niet in de categorie lijzonder gevaarlijke experi- ïenten'. Ijerregaard tamissie-voorzitter Jacques anter en Commissaris voor ailieuzaken Ritt Bjerregaard i samen een verklaring af in iet Europees Parlement in Straatsburg. ijerregaard, die zich binnen de Commissie het felst heeft verzet tegen de proeven en de gebrekki ge medewerking van Parijs Kortdurend aan de kaak heeft jesteld, hield een opvallend mild «toog. ijerregaard noemde het feit dat Itze Commissie de kwestie van kemproeven uiterst serieus it bestudeerd 'belangrijke rast'. De voorgangers van San- ter hebben zich in het verleden uiers nooit druk gemaakt om iimproeven van de lidstaten. Voor de leider van de liberale i van het Europarlement Cijs de Vries was dat zelfs aanlei- j om haar vertrek te eisen. Vries noemde het optreden van mevrouw Bjerregaard opmerkelijk'. De wijze waarop ij zich nu in de rij van haar col- is schaart, komt volgens De Vries de geloofwaardigheid van de Commissie niet ten goede. „Mevrouw Bjerregaard trad op als een engel der wrake die met vlammend zwaard van het Eurat om-verdrag ten strijde trok tegen Frankrijk", aldus De Vries, die constateerde dat de Commissie haar niet is gevolgd. „Bjerre gaard heeft hoog spel gespeeld, zij moet gaan", concludeerde de Nederlandse liberaal. In eigen land oogst de eigengerei de politica op dit moment ook nogal wat kritiek onder collega's vanwege de publikatie van haar dagboek. Daarin haalt ze flink uit naar verschillende Europese leiders waaronder Kohl en Gon zalez. Lijntje De Europese Commissie is door Frankrijk maanden aan het lijn tje gehouden. Pas vorige week kon Brussel over alle gevraagde informatie beschikken. Na bestu dering daarvan blijkt nu dus dat de Commissie geen poot heeft om op te staan. Aangezien de volksgezondheid geen direct gevaar loopt, is Brus sel niet bevoegd in te grijpen. De kernproeven zelf zijn een natio nale aangelegenheid, waar de Europese Unie als zodanig niets over te zeggen heeft. Liberaal De Vries zei 'verrast' te zijn door de conclusie van de Europese Commissie. Frankrijk weigerde experts van de Com missie immers de toegang tot enkele controle-installaties in het testgebied. Het bevreemdt De Vries eveneens dat volgens de Commissie er geen sprake is van bijzonder gevaarlij ke proeven. „Kennelijk vindt Frankrijk de tests wel gevaarlijk. Waarom vinden die anders niet plaats op Franse bodem?" )oor Wilko Voordouw 'arijs - Morgenavond brengen premier Kok en minister van buitenlandse Zaken Van Mierlo een bezoek aan de Franse pre sident Chirac. Tijdens het souper op het Elysée-paleis zal de drugproblematiek centraal staan, maar ook het Franse uitstel het Verdrag van Schengen, de Franse kernproeven en de toekomst van de Europese Unie. Wgens de Parijse diplomaten de ellende verplaatst zich over de diplomaten het Nederlandse standpunt in wband met de drugs nog altijd gevoelig. „Wij hebben de Nederlandse drugsnota bestu- Wij vinden hem interes- omdat het aangeeft dat er in Nederland een debat over •e drugsproblematiek aan de Jng is. We kunnen niet zeggen de drugsnota ons ver genoeg W. Wij vinden het best aardig de Nederlandse autoriteiten 's helft van de coffee-shops wil- sluiten, maar dat is onvol- toende. Ons uiteindelijke doel is "'nze allemaal worden geslo- tn' „Dat drugs vrij worden ver edeld in Nederland is op zich e Nederlands probleem, maar grenzen. Hier in Frankrijk is een levendig drugstoerisme ontstaan. En vooral in Noord-Frankrijk heeft dat geleid tot een explosie ve situatie." De Fransen menen dat er geen sprake is van een slecht klimaat tussen Nederland en Frankrijk. „Er is sprake van een levendige discussie." De diplomaten gaven toe dat veel Europese partners erg hebben moeten wennen aan de directe stijl van president Jacques Chir ac. „Hij kan de dingen soms recht voor z'n raap zeggen," zoals in juni jongstleden over de drugpro blematiek tegen premier Kok. „Maar wij denken dat het in ieder geval duidelijkheid verschaft." Zonsverduistering in Koeweit Bangkok (afp/rtr/dpa) - Mil joenen Indiërs hebben giste ren hun angst om naar een totale zonsverduistering te kijken, opzij gezet. Het natuurverschijnsel was over een afstand van 1500 kilo meter van west naar oost te Honderdduizenden, onder wie veel buitenlandse toeristen en sterrenkundigen, trokken naar de deelstaat Rajesthan om getuige te zijn van de verdwij ning van de zon achter de maan. Die duurde het langst - een minuut en zestien seconden - in Diamond Harbour, bij Calcutta. De Indiase televisie zei dat het grote aantal mensen dat de zonsverduistering meemaakte, wijst op een verandering in de mentaliteit van de Indiërs. „Het echte wonder is dat wij onszelf hebben verlost van ons oude bijgeloof," zei een commenta tor. Hij herinnerde eraan dat bij de vorige zonsverduistering in 1980 de meeste Indiërs binnens huis waren gebleven uit angst voor de kwaadaardige effecten van het natuurfenomeen. Veel Indiërs geloven echter nog steeds dat de zonsverduistering een voorteken van rampspoed is. Zwangere vrouwen mogen tijdens de zonsverduistering niet naar buiten en het eten dat op het betreffende moment is klaargemaakt, zou besmet zijn. Behalve in India bleven ook in de omliggende landen mensen op om de verschijning waar te nemen. Op weg naar een plek om een totale zonsverduistering te zien, kwamen in Thailand zes toeristen om het leven toen hun bus in een afgrond stortte na een botsing met een andere wagen. Onder de zestig gewon de passagiers zijn enkele Duit sers. De verduistering van de zon begon om 2.52 uur onze tijd in Iran en eindigde om 8.13 uur in Micronesië. Den Haag (anp) - De politie in het Britse Warwickshire gaat honderden DNA-tests uitvoeren op jonge mannen in een poging de moordenaar te vinden van Naomi Smith, een 15 jaar oud meisje dat op 14 september niet ver van haar ouderlijke woning op gruwelijke wijze werd vermoord. Het Britse dagblad Independent meldde gisteren dat de politie van ongeveer 800 mannen tussen de 15 en 28 jaar in Ansley Com mon en het omliggende gebied uitstrijkjes uit de mond gaat nemen. Die zullen worden verge leken met een 'DNA-vingeraf- druk', waarschijnlijk gemaakt van bloed van de moordenaar dat op de plek van de misdaad is aan getroffen. Het lijk van Naomi werd gevon den op een afstand van nog geen 200 meter van haar huis. Haar aanvaller had haar seksueel mis bruikt en haar keel doorgesne den. De stoffelijke resten van Naomi, die even een brief was gaan posten, werden gevonden door haar vader en een van haar vriendinnen. Niemand is verplicht aan het onderzoek mee te doen, maar een woordvoerder van de politie zei dat er naar mannen die weigeren mee te werken een onderzoek komt. Uiteindelijk kunnen zij gearresteerd worden en gedwon gen een test moeten ondergaan. Geschat wordt dat per dag 150 mannen kunnen worden 'ge screend'. Het op grote schaal uitvoeren van DNA-tests in Groot-Brittannië gebeurde voor het eerst in 1987. Toen werd een 27-jarige bakker opgespoord die uiteindelijk via vergelijkend genetisch onderzoek kon worden veroordeeld voor de verkrachting en moord op twee meisjes. De politie denkt dat een dergelijk onderzoek ook in dit geval succes kan opleveren omdat volgens een psychologisch profiel de moorde naar waarschijnlijk iemand uit de omgeving is. Buenos Aires - De politie van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft gisteren een travestiet opgepakt wegens het clandestien uitoefenen van de medische wetenschap in combinatie met het aanbrengen van zwaar licha melijk letsel. De man - onder zijn collega's beter bekend als 'Barbie' - injec teerde zijn klanten met vliegtuig- smeer in plaats van siliconen. De politie kwam de kwakzalver op het spoor na aangifte van drie vrouwen. Die stonden bij hem onder behandeling om hun bor sten, billen en heupen meer volu me te geven. Bij huiszoeking stuitten de wetsdienaren naast het gewraakte vliegtuigsmeer op zo'n twintig injectienaalden. BUITENLAND KORT Doden bij treinongeluk in Indonesië Jakarta - Op West-Java zijn gisteren zeventien doden en 86 gewonden gevallen bij de ontsporing van een trein. Verscheidene wagons stortten in een ravijn.Het ongeluk gebeurde bij Tasikma- laya, 220 kilometer ten zuidoosten van Jakarta. Doden bij aardbeving in Zuid-China Peking - Bij een zware aardbeving dinsdagochtend in het zuid westen van China zijn zeker 29 doden en 72 ernstig gewonden gevallen. De meeste slachtoffers vielen door instortende huizen. De beving, die voelbaar was in de provincies Yunnan en Sichuan, had een kracht van 6,5 op de schaal van Richter. Het zwaarst getroffen is de streek Wuding in Yunnan. De verbindingen zijn uitgevallen. Slecht weer bemoeilijkt het reddingswerk. Extra beveiliging bussen Straatsburg Straatsburg - Na meerdere dagen van aanvallen door stenen en benzinebommen gooiende jongeren rijden sinds gisteren in Straatsburg zestig man gewapende elitetroepen mee op trams en bussen. Het gaat om routes in wijken waar voornamelijk Noord- afrikaanse immigranten wonen. In de thuisstad van het Europese parlement werden eerder al veertig man ingezet na een golf van bomaanslagen in Frankrijk die is toegeschreven aan moslim-fun damentalisten uit Algerije. Door die aanslagen vielen sinds juli zeven doden en ongeveer 170 gewonden. Scharping blijft fractieleider SPD Bonn - De voorzitter van de Duitse sociaal-democraten Rudolf Scharping is dinsdag herkozen tot fractieleider van de SPD in het Duitse parlement. Hij boekte echter geen overtuigende overwin ning: bijna een vijfde van de fractie stemde tegen hem of onthield zich van stemming. Van de 240 afgevaardigden kozen 190 (79,1 procent) voor Scharping, die overigens de enige kandidaat was. Vijf en dertig stemden tegen, negen onthielden zich van stem ming, terwijl zes stemmen ongeldig werden verklaard. Een jaar geleden koos 98,35 procent van de SPD-parlementariërs Scharping tot leider. Troepen naar Bosnië Bonn (rtr) - De 4000 man Duitse troepen voor de multinationale vredesmacht in Bosnië gaan opereren vanuit Kroatië en dienen vooral ter bevoorrading van de rond 50.000 man sterke macht. Dat besloot het Duitse kabinet gisteren. Daarmee stapt het iets af van zijn na-oorlogse terughoudendheid op militair gebied. Aanklager schort besluit Chirac op Parijs - De openbare aanklager in Parijs neemt nog geen besluit over een aanklacht tegen president Chirac over de wijze waarop hij in aanmerking is gekomen voor een goedkope huurwoning in Parijs. Aanklager Bruno Cotte wacht een vonnis in de zaak van een civielrechtelijke rechtbank af. De rechtbank besluit volgende maand of een advocaat namens een belastingbetaler in Parijs een proces tegen Chirac kan aan spannen. De zaak betreft het luxueuze appartement op de linker oever van de Seine dat Chirac in 1977 betrok. Toen de eigenaren het pand wilden verkopen, dreigde Chirac zijn woning met privé- tuin in een zeer gewild deel van Parijs te verliezen. Dank zij tussenkomst van een door de gemeente gesubsidieerde stichting kon hij zijn woning behouden en voor een zacht prijsje huren. Frankrijk wil mobiele grenscontroles Brussel - Zolang Nederland onderscheid maakt tussen soft- en hard-drugs, handhaaft Frankrijk zijn grenscontroles omdat de eigen veiligheid anders niet is verzekerd. Frankrijk maakt dat onderscheid niet, en is ervan overtuigd dat het één en het ander onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Frankrijk heeft daarom gisteren gepleit voor gerichte mobiele controles achter de grenzen als alternatief voor het opheffen van de grenscontroles. Door Aart Heering Rome - „Wij zijn er trots op ons communisten te noemen," zei Fausto Bertinotti, de fractieleider van de Partito della Rifond- azione Comunista gisteravond aan het begin van het kamerde bat over de motie van wantrouwen tegen de regering van Lam- berto Dini. 'In naam de van de coherentie en terwille van de Italiaanse arbei ders' verklaarde Bertinotti dat zijn fractie aan het eind van de week vóór de motie zal stemmen die door de rechtse oppositie is ingediend. De 52-jarige oud- vakbondsman die heel ontoepasselijk spreekt met een aristrocatische gebrouw de 'r' is daarmee de enige com munist in Europa die een kabinet ten val kan brengen. Het ziet er naar uit dat hij dat zal doen ook, want de 24 stemmen van zijn fractie zijn net voldoen de om rechts aan een meerder heid te helpen. Opmerkelijk is daarbij dat de partij van Berti notti zij aan zij strijdt met het uiterst rechtse Nationaal Ver bond, dat is voortgekomen uit de neo-facistische partij. En zo wordt de regering Dini het slachtoffer van een geheel nieuwe rood-zwarte coalitie, niet toeval lig de kleuren van AC Milan, de club van Silvio Berlusconi, die als eerste profiteert van de val van Dini. Hij rekent er immers op, zo de eerstkomende verkie zingen te winnen vóór dat hij op 17 januari voor de rechter moet verschijnen wegens corruptie. Het verwijt dat hij zo de weg bereidt voor een nieuwe rechtse regering met dictatoriale aspira- 00r Helen Gorter (anp) Haag - De financiële pro ven waarmee de Verenigde «ies kampen dreigen gevol- en te hebben voor het proces ,£n he van oorlogsmisdaden Machte Bosnische Serviër JuskoTadic. il l°eaat Michaïl Wladimiroff sla, m S's':eren voor het Joego- lu jibunaal dat hij niet over ™>°ende middelen beschikt om D' ve™edigmg voor te bereiden, echters konden zich hierin en en stelden het proces, dat laar had moeten begin- feavi ï0t 6 mei v°lgend jaar. ,0'doendeis V°°r Wladlmiro£f taadsman vindt dat als hij n staat wordt gesteld om binnen redelijke tijd een eerlijke verdediging voor te bereiden, er ook geen eerlijk proces kan komen. Als de Verenigde Naties niet over de brug komen, zal hij in december al om de invrijheid stelling van Tadic vragen. Tadic zit sinds april in een spe ciale cel in de gevangenis van Scheveningen in voorarrest. Hij heeft volgens Wladimiroff begrip voor uitstel van het pro ces, maar anderzijds heeft hij moeite met het 'voortmodderen' van de zaak. „Tadic lijdt aan hoofd- en buikpijn en vertoont stressverschijnselen," aldus de advocaat. Het Tribunaal kent geen regels over de duur van voorarresten. „Maar driekwart jaar is genoeg." Volgens Wladimiroff heeft het Tribunaal zich verkeken op het werk van de verdediging. Er werd aanvankelijk van uitgegaan dat de voorbereiding zes weken in beslag zou nemen, waarbij de advocaat ongeveer 300 gulden per dag zou krijgen. Geld heeft Wladimiroff echter nog niet gezien. De kosten wor den tot nu toe gedragen door zijn kantoor. „Maar als de VN aan een proces beginnen, moeten zij ook zorgen voor de faciliteiten," aldus de advocaat. Hij heeft onder meer geld nodig om naar Bosnië te reizen om getuigen te horen. Tadic zelf was bij de zitting aan wezig, Hij moest reageren op de nieuwe feiten die de openbare aanklager aan de aanklacht heeft toegevoegd. Tadic verklaarde niet schuldig te zijn. „Ik heb aan geen van de genoem de misdaden deelgenomen," aldus Tadic. Hij voegde eraan toe de aanklacht niet te begrijpen. Tadic had zich al eerder onschul dig verklaard, toen hij in april voor het eerst voor de rechters verscheen. Hij was aanvankelijk aange klaagd wegens misdaden die zou den zijn begaan tussen 24 mei en 30 augustus 1992 in het kamp Omarska en in de gebieden van Kozarac, Jaskici en Sivci. Hij zou onder anderen dertien moslims hebben vermoord en een vrouw hebben verkracht. De aanklacht tegen Tadic is nu uitgebreid met misdaden die zijn gepleegd tussen 23 mei en 32 december 1992 in de kampen Omarska, Keraterm en Trnopol- je- Ook is hem nu deportatie van moslims en Kroaten in het dis trict Prijedor, in noordwest-Bos- nië, ten laste gelegd. Behalve over geldgebrek klaagde Tadic's advocaat Wladimiroff over de moeilijkheden die hij in het gebied zelf, waar hij twee keer is geweest, heeft ondervon den. De Bosnisch-Servische autoritei ten weigerden hem elke mede werking. De advocaat heeft een lijst van mogelijke getuigen. Maar omdat mensen veelal zijn verplaatst, zijn zij moeilijk te localiseren. Degenen die wel te vinden zijn, krijgen van de plaatselijke auto riteiten een spreekverbod opge legd. De woordvoerder van het Tribu naal, Christian Chartier, beves tigde dat budgettaire problemen kunnen leiden tot het einde van het Joegoslavië-Tribunaal. Hij verwees naar het recente verzoek van de rechters aan de secretaris generaal van de VN, Boutros- Ghali, het Tribunaal te vrijwaren van de 'drastische financiële maatregelen' die onlangs aan alle VN-organen zijn opgelegd. Als het onderzoekers en juristen onmogelijk wordt gemaakt naar het voormalige Joegoslavië en andere plaatsen te reizen voor hun onderzoek 'wordt het hart van het Tribunaal weggesneden', aldus de rechters. Zij onderstreepten het funda mentele recht van beklaagden zichzelf te verdedigen. „Een beklaagde heeft recht op een eerlijk en snel proces," stel den ze. Tusko Tadic ties, werpt Bertinotti veront waardigd van zich af. Voor hem telt alleen de klassenstrijd die in de afgelopen jaren ook in Italië nogal is verflauwd maar zijns inziens door dit verbond met de duivel weer kan oplaaien. Sinds Dini in februari aantrad, heeft Bertinotti zich gekeerd tegen diens politiek van bezuini gingen, kortingen op pensioenen, privatisering en eerbiediging van de akkoorden van Maastricht. Enkele maanden geleden veroor zaakte die compromisloze opstel ling een scheuring in zijn partij, waarbij vijftien van de toenmali ge leden de communistische frac tie verlieten. Maar na die vrijwil lige zuivering is het hoogst onwaarschijnlijk dat ook dit keer weer dissidenten hun stem zullen verheffen. Bertinotti zal daarmee vermoedelijk zijn zin krijgen: de val van Dini gevolgd door nieuwe verkiezingen zullen 'hun politie ke verduidelijking' brengen die links en rechts keihard tegenover elkaar zal stellen. En als oude communist is Bertinotti maar al te graag bereid om 'die hand schoen op te pakken'. Ook voor links zal het einde van de regering een noodzakelijke reiniging betekenen, betoogde Bertinotti gisteren in de kamer. Volksvijand Dini wordt immers gesteund door een centrum-link se coalitie die de ware socialisti sche en communistische traditie verloochent en daarmee de weg vrij maakt voor een 'neo-chris- tendemocratische technocratie'. De progressieve partijen die bang zijn voor een overwinning van rechts, missen de ware strijdlust, aldus Bertinotti die zelfs aan een overwinning van Berlusconi de voorkeur geeft boven de huidige regering Dini. Tenslotte heeft Karl Marx geleerd, dat de revolutie pas komt als de zaken eerst nog veel slechter gaan. Dergelijke theo rieën hebben Bertinotti niet geliefd gemaakt bij de meer gematigde progressieven, terwijl anderzijds vertegenwoordigers van het rechtse blok in de afgelo pen dagen luidkeels 'zijn oprechtheid' en 'coherentie' heb ben geloofd. Fausto Bertinotti, laatste der Mohikanen in een post-communistische wereld, vervult daarmee voor rechts - om met Lenin te spreken - de functie van 'nuttige idioot'.

de Stem | 1995 | | pagina 5