'Afschaffen ziektewet uitstellen' 'Risi 'Alleen het doelt teltniet de Ondernemers laken ^bijklussende overheid' 4No smoking' aan boord is onafwendbaar Geldgebi de stem a4 l pe stem Politieschool Lochem plat Voorhoeve trekt aanbod troepen voor Navo niet in de stem Ongezonde haast Europese C< Drugprobler agenda Chirj Akkoord cao bij Defensie I BINNENLAND Meerderheid Tweede Kamer: Voorlichter cda weg door onrust in top van partij COMMENTAAR BINNENLAND KORT I Door Helen Gorter (anp) I hi6" a§ De financiële pro- >11 1 1 T-v O I N®mer'waarmee de Verenigde WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 Amsterdam (anp) - Geen con trole op informanten die mo gelijk strafbare feiten plegen; totale wanorde; CID-recher- cheurs die opdrachten om dis cutabele acties te stoppen niet direct uitvoeren en mogelijk als dekking dienen voor cri minele activiteiten. Dat beeld werd gistereen bij de rechtbank in Amsterdam nog eens geschetst van de veelbesproken CID Haarlem. De rechtbank behandelde de strafzaak tegen de 27-jarige Am sterdammer S.K.. Die zou betrok ken zijn bij een (mislukte) poging om tien miljoen gulden te verduis teren via de ABN/Amro. Hij ont kent en zegt dat hij er is ingeluisd. Uniek in de zaak is dat in het door de Amsterdamse politie opgestel de strafdossier de namen staan van drie informanten van de CID Haarlem. Het drietal was betrok ken bij een plundering van reke ningen van C&A bij de ABN Am- ro. Maar volgens hen hadden ze het idee dat ze gedekt werden door de CID Haarlem en rekenden ze op een miljoen tipgeld van de bank. Doel zou zijn om de organisatie die de bank tilde, met onder meer K., op te rollen. De belangrijkste informant was 06-lijn-exploitant M.B.. Volgens hem vertelde hij vorig jaar zomer twee rechercheurs van de CID Haarlem over problemen bij een bank. Ze zeiden hem dat hij daar mee aan de slag kon gaan! Dat deed B. 'misschien wat te en thousiast', volgens zijn verklaring. Hij schakelde mensen in die zich actief met valse overboekingen gingen bezighouden. Dat wist de CID niet. De politie mensen schrokken zich dood toen op een gegeven moment bleek dat er een valse boeking van tien mil joen gulden onderweg was. Die werd teruggedraaid: overigens niet door de CID maar door oplet tendheid van de bank. De Amsterdamse politie nam de zaak in onderzoek en stuitte op de drie CID-informanten. Haarlem zou nog een poging hebben onder nomen de zaak glad te strijken, maar Amsterdam zette door. Officier van justitie mr. F. Teeven probeerde gisteren niet nog meer olie op het vuur te gooien in de ru zie tussen Haarlem en Amsterdam en sprak slechts van 'onprofessio neel handelen' door-de toenmalige CID. In zijn visie zijn de drie informan ten verdachten en wilden ze al lang hun slag slaan. Pas toen het mis ging, zochten ze dekking bij de CID. „De politie is op het ver keerde been gezet." De advocaat van K., mr. Van Kleef, vond dat de twee CID-re- chercheurs deden wat de cultuur destijds in Haarlem aangaf: „Niks vastleggen, leef je maar uit, als er maar resultaten komen. Alleen het doel telt, niet de middelen." Zelfs toen de twee rechercheurs van de nieuwe leiding van het CID eind vorig jaar te horen kregen om te kappen met informant B., zou den ze zijn doorgegaan. Er werd zelfs overwogen een tweede tra ject op touw te zetten. Ze zijn daarop overigens overgeplaatst. „De CID'ers lieten willens en we tens de mogelijkheid open dat B. strafbare feiten zou plegen. Het was een methodiek die uitmuntte in vaagheden," aldus Van Kleef. Die pleitte voor niet-ontvanke- lijkheid van het openbaar minis terie. Teeven eiste tegen K. twin tig maanden cel. De rechtbank hief zijn voorlopige hechtenis op. Uitspraak 7 november. Den Haag (anp) - Een kamermeerderheid van PvdA, CDA en GroenLinks vindt de afschaffing van de ziektewet per 1 janua ri volgend jaar te kort dag. In dat geval houden kleine bedrijven te weinig tijd over om het ziekterisico tegen aanvaardbare kos ten te kunnen verzekeren. PvdA-kamerlid Adelmund vindt dat het ziekterisico per 1 januari 1996 niet volledig voor rekening van de werkgever kan komen. De PvdA dreigt hierdoor in botsing te komen met coalitiepartner WD en staatssecretaris Linscho- ten van Sociale Zaken. Adelmund sloot zich aan bij op merkingen van GroenLinks-frac- tievoorzitter Rosemöller. Die wees gistermiddag in de Kamer op de korte voorbereidingster mijn die bedrijven en particuliere verzekeraars na aanvaarding van. het wetsvoorstel zouden overhou den. Om hen meer lucht te geven, stelde hij voor de aanstaande pri vatisering van de ziektewet met een half jaar uit te stellen. In tijdnood Adelmund: „Het probleem van GroenLinks is het probleem van de hele Kamer. Als we het wets voorstel in november aannemen, dan kun je het nooit per 1 januari uitvoeren." In plaats daarvan stelt de PvdA- ster voor om de ziektewet op een latere datum (per algemene maat regel van bestuur) af te schaffen. Dat moet voorkomen dat het be- Van onze Haagse redactie Den Haag - Met onmiddellijke ingang heeft de CDA-partijvoor- lichter, Metis van der Poel, giste ren zijn werkzaamheden neerge legd. Hij krijgt een andere functie op het partijbureau. In een persbericht zegt het CDA dat Van der Poel 'zich in de hui dige oppositiesituatie meer op in houdelijke zaken gaat concentre ren.' Een zegsman van het CDA be strijdt, dat het vertrek van Van der Poel te maken heeft met een toenemend verschil van inzicht met voorzitter Helgers over zijn werkzaamheden. Toch bevestigen ingewijden dat het vertrek van de voorlichter te maken heeft met de voortdurende onrust en spanning in de CDA- partijtop. „Er was weer een zon debok nodig," zegt een anonieme CDA'er. Het kwam op gezette tijden tot botsingen, omdat Van der Poel een 'open' relatie met de pers na streefde. Opvolger van Meüs van der Poel - ook met ingang van gisteren - is mevrouw Rixt Meines-Westra. Buitenlandwoordvoerder De Hoop Scheffer van het CDA stel de dat de regering de Kamer eer der had moeten informeren over het aanbod aan de Navo. De Hoop Scheffer noemde tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer het uitzenden van man schappen een zeer zware beslis sing die zorgvuldig moet worden genomen. Bovendien is over de vredesmacht van.de Navo veel nog niet duidelijk. Zo is er nog geen mandaat en zijn de deelnemende landen het nog niet eens over de commando structuur. De regering besloot afgelopen vrijdag 2060 militairen ter be schikking te stellen van de Navo drijfsleven in tijdnood komt en daardoor niet in de gelegenheid is om de beste particuliere verzeke raar te selecteren. Zonder uitstel zouden vooral kleinere bedrijven op onnodig hoge kosten worden gejaagd. Naast uitstel van de operatie overweegt de PvdA de ziektewet geleidelijker af te schaffen. Mo menteel komen de eerste 6 weken van de ziektewet (2 weken voor kleine bedrijven) reeds voor reke ning van de werkgever. Het wets voorstel wil dit ineens optrekken naar 1 jaar voor iedereen. Risico Ook CDA-woordvoerder Bies heuvel vindt invoering per 1 ja nuari volgend jaar veel te snel. Volgens hem levert dat grote uit voeringstechnische problemen op- De christen-democraten voelen veel meer voor de alternatieve be nadering van de Sociaal-Econo mische Raad (Ser), de belangrijk ste adviseur van de regering op sociaal-economisch gebied. De Ser pleit er voor om het gecombi neerde risico van ziekte en ar beidsongeschiktheid slechts voor enkele jaren bij de werkgever neer te leggen. Daarna moet de overheid het risico weer overne men. Daarentegen ziet WD-woord- voerder Van Hoof geen reden voor uitstel. „Morgen stelt de Kamer schriftelijke vragen over de pri vatisering van de ziektewet. Wij willen eerst de antwoorden van het kabinet afwachten en dan kij ken wat voor problemen er echt zijn. Ik zie echter geen reden om gedeeltelijk uitstel te bepleiten. Iedereen weet wat er aan komt." Het standpunt van D66 over een eventueel uitstel van de afschaf fing van de ziektewet is nog niet bekend. Met de steun van CDA en Groen Links beschikt de PvdA reeds over een kamermeerderheid (76 zetels) voor uitstel. Dat brengt de PvdA wel in con flict met WD-staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken. Deze heeft bij herhaling laten we ten koste wat het kost vast te wil len houden aan invoering per 1 januari volgend jaar. Bij uitstel wordt de afgesproken bezuiniging van 600 miljoen gul den in 1998 niet gehaald. Volgens Linschoten moet die bezuiniging dan op een andere manier worden binnengehaald, bij voorbeeld via het loslaten van de koppeling en/of via het invoeren van een ba sisstelsel in de sociale zekerheid in deze kabinetsperiode. Uit protest tegen de voorgenomen sluiting hebben ongeveer veertig onderwijskrachten van de politieschool De Cloese in Lochem de opleiding gistermiddag stilgelegd. Zij eisen een onafhankelijk onderzoek naar de dreigende sluiting. Het is voor zover bekend de eerste keer dat politiedocenten staken. De actievoerders vrezen voor hun baan, nu er een reorganisatie van politie-opleidingscentra op til is. FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - Particuliere bedrijven onder vinden op ruime schaal nadeel van de commerciële nevenactiviteiten van (se- mi-)overheidsbedrijven. De Raad van Centrale Ondernemingsorgani saties (RCO) dringt in een brief aan premier Kok aan op een verbod op het 'bijklussen van ambtenaren'. Uitzonderingen op dat verbod zouden slechts in uitzonderlijke gevallen en onder streng toezicht mogen worden toegestaan. RCO-voorzitter Rinnooy Kan stelt dat on eerlijke overheidsconcurrentie op zeer veel terreinen voorkomt. Overheidsbedrijven ontplooien commerciële nevenactiviteiten, waarbij gratis of tegen een lage vergoeding gebruik wordt gemaakt van voorzieningen die bedoeld zijn voor de eigenlijke taak van het overheidsbedrijf. De nevenactiviteiten profiteren vaak ten on rechte mee van fiscale voordelen en subsi dies voor de hoofdactiviteit. „Publieke taken worden vaak vermengd met commerciële activiteiten," aldus Rinnooy Kan. „Daardoor kan het gebeuren dat bij het KNMI de zon ongeveer voor niets opgaat." De RCO wil dat de overheid zich strikt be perkt tot haar publieke taak. Doet ze dat niet, dan moeten de hoofdactivi teit en de commerciële activiteit strikt wor den gescheiden. Rinnooy Kan somde een reeks van oneerlijke commerciële activitei ten op. Bij het inzamelen en verwerken van afval door gemeentelijke bedrijven, is sprake van afscherming van de markt door het weigeren van een inzamelvergunning aan particuliere bedrijven, door btw-voordelen voor gemeen telijke bedrijven en tariefvoordelen bij het verbranden van het afval. Concurrentievervalsing komt volgens de RCO onder meer voor bij archiefdiensten, zorginstellingen, kinderopvang, ingenieurs bureaus, TNO, studiefinanciering, juridische diensten, energiebedrijven, kadaster, gevan genissen en topografische diensten. Den Haag (anp) - Minister Voorhoeve van Defensie blijft bij zijn besluit de Navo te laten weten welke troepen Nederland eventueel kan bijdragen aan een vredesmacht in Bosnië. om toe te zien op de uitvoering van een vredesakkoord in Bosnië. In totaal zal de vredesmacht van de Navo uit 60.000 man bestaan. Minister Voorhoeve betoogde dat er nog geen sprake is van uitzen ding, maar dat Nederland de Na vo slechts laat weten welke troe pen eventueel beschikbaar zijn. Hij wees erop dat het bij sommige eenheden enkele maanden kan aanlopen voor zij alle voorberei dingen voor uitzending hebben getroffen. De Kamer heeft voldoende tijd om met de regering de uitzending te bespreken, aangezien het naar verwachting nog enkele weken duurt voor er een vredeskoord in Bosnië is, aldus de bewindsman. Door Hans van Alebeek Schiphol - Zondagmorgen om zeven uur vertrekt vanaf Schiphol de KL39 naar Bre men. Het is de eerste vlucht van de 'koninklijke' waar de passagiers tevergeefs zullen wachten op de bevrijdende ping, die aangeeft dat er ge rookt mag worden. Gedurende de hele reis naar Duitsland is roken namelijk ver boden. Een besluit dat verder ook geldt voor alle KLM-vluch- ten binnen Europa en richting Amerika/Canada en Australië. De KLM is niet de enige die de rokers in de ban doet. Per 1 no vember volgen ook de andere Nederlandse luchtvaartmaat schappijen Martinair en Transa- via. Bij deze maatschappijen zijn alle vluchten voortaan 'no smoking'. Het argument voor die impopu laire maatregel is bij alle drie maatschappijen hetzelfde: steeds meer reizigers klagen over het roken aan boord. De KLM heeft het aantal klach ten in vier jaar tijd met 70 pro cent zien groeien en bij Transa- via wil 83 procent van de onder vraagde passagiers liever geen hinderlijke tabakslucht opsnui ven. Het 'no smoking-besluit' dateert al van juli, maar met het naderen van de invoeringsda tum worden de tegenstanders pas goed actief. Een paar weken geleden al zijn de rokers, vere nigd in de Stichting Rokers Be langen, hun 'Actie Luchtalarm' gestart, die per dag honderden telefonische reacties oplevert. De tabakslobby heeft nu ook een duit in het zakje gedaan met de publicatie van een onderzoek, waaruit zou blijken dat het rookbesluit wel eens verstrek kende gevolgen kan hebben voor KLM, Martinair en Transavia. Volgens het Bureau Voorlich ting Tabak, dat het onderzoek uitvoerde, zal een kwart van de reizigers na zondag uitwijken maar andere maatschappijen waar wel gerookt mag worden. Alleen de KLM al zou daardoor per jaar honderden miljoenen guldens omzet mislopen. Volgens een meerderheid van de 900 ondervraagden zijn er nog genoeg andere, minder ri goureuze, maatregelen te beden ken zoals betere ventilatie of schotten tussen de afdelingen rokers en niet-rokers. De KLM is absoluut niet onder de indruk van het onderzoek. „Ongetwijfeld zullen er klanten naar andere maatschappijen vertrekken," zegt een woord voerder van de KLM. „Maar daar staat tegenover dat we met dit besluit ook veel nieuwe klan ten zullen aantrekken. Per saldo winnen we reizigers." Begin volgend jaar, aan het ein de van de winterregeling die zondag ingaat, zal de KLM het rookbesluit evalueren. Maar het moet wel heel raar lopen als de KLM terugkomt op het besluit. Nederland volgt met deze maat regel immers een ontwikkeling die al veel langer aan de gang is in de internationale luchtvaart. In Amerika en Japan is het bij voorbeeld al jaren absoluut ver boden om te roken op binnen landse vluchten. Die trend biedt ook weer moge lijkheden voor kleine maat schappijen die mikken op de ro kers. Zo start op 8 november Brittania Airways met een twee wekelijkse verbinding Maast richt-Sydney waar achterin het vliegtuig de sigaretjes toege staan zijn. Voorlopig althans want ook hier zal er op termijn naar gestreefd worden om de vluchten rookvrij te krijgen, laat een woordvoer ster vanuit Engeland weten. Omdat de klant het wil. Omdat de klant het wil, hand haaft de KLM voorlopig ook nog gewoon de 'rookvluchten' op Afrika, Azië en Midden- en Zuid-Amerika. Nog wel, want als ook hier de niet-rokers hun stem nadrukkelijker laten gel den, is het op deze verbindingen ook afgelopen met het roken. De rokers en de tabakslobby heb ben al aangekondigd dat zij ac tie zullen blijven voeren tegen het besluit van de luchtvaart maatschappijen. Maar alle rookgordijnen kunnen niet verhullen, dat het onaf wendbaar is dat binnen afzien bare tijd alle vliegtuigen 'no smoking' zullen worden. EEN REGEERAKKOORD dat uitgaat van een verdere gezond making van de financiële positie van de BV Nederland, is voor een deel gebouwd op veronderstellingen. Er worden 'maatre gelen bedacht die moeten leiden tot bezuinigingen op de di verse departementen. Sociale Zaken vervult daarbij de laatste jaren een sleutelrol Er is in Nederland een grootscheepse sanering van de sociale ze kerheid gaande. Er is geen categorie denkbaar die niet met dé harde hand van de calculerende minister en zijn staatssecreta ris te maken heeft gehad. Een van die plannen behelst de afschaffing van de ziektewet per 1 januari 1996. Staatssecretaris Linschoten heeft becijferd dat de ontmanteling van de ziektewet in 1998 een bezuinigina van 600 miljoen gulden oplevert. Dit bedrag staat in de boeken van het regeerakkoord genoteerd en verdwijnt daar niet zo gauw uit. Signalen dat invoering van het plan op die datum onverant woord is, worden om die reden dan ook genegeerd. Een ka mermeerderheid van PvdA, GroenLinks en CDA heeft Linscho ten gewezen op de risico's die eraan verbonden zijn. Particulie re en vooral kleine verzekeraars houden te weinig tijd over om het ziekte-risico op aanvaardbare wijze te verzekeren. De be zorgde kamerfracties verzoeken om uitstel van de operatie en voorts om een geleidelijke afschaffing van de ziektewet. Linschoten heeft weinig op met de bezwaren, met als voor naamste reden dat hij de geplande 600 miljoen bezuiniging in het water ziet vallen. Uiteraard is dat zijn verantwoordelijk heid, maar het is niet de enige. De problemen met de nieuwe wetgeving moeten de staatssecretaris toch duidelijk hebben gemaakt, dat te snelle invoering van ingrijpende plannen heel veel ellende kan veroorzaken. Linschoten vertolkt in beleidsmatige zin het standpunt dat door zijn eigen VVD-fractie nadrukkelijk wordt uitgedragen. Voor fractievoorzitter Bolkestein gaat het nog niet ver genoeg! Die lanceerde tijdens een nieuwsloos weekend zijn zoveelste vergaande privatiseringsplan. Volgens de liberale leider moeten op termijn de ziekenfondsen worden afgeschaft. Bolkestein werd nauwelijks weersproken, Het gebouw van de de sociale zekerheid wordt steen voor steen afgebroken en Nederland slaapt rustig door. Staking treft treinverkeer naar Frankrijk Roosendaal - De staking bij de Franse spoorwegen treft ook het internationale treinverkeer. Mensen die vandaag vanuit Neder land naar Frankrijk reizen, kunnen maar beter niet met de trein gaan als ze een andere bestemming dan Parijs hebben. Van de elf treinen die normaal rijden tussen Amsterdam en Parijs, vallen er vier uit. Het gaat om de treinen die om 08.53 en 10.52 uit Am sterdam en om 16.36 en 18.39 uur vanuit de Franse hoofdstad vertrekken. Overigens staat ook in België een spoorstaking op stapel. Of die ook gevolgen heeft voor treinverkeer van en naar Nederland is volgens NS nog onduidelijk. Vooralsnog geven de spoorwegen treinreizigers het advies België op de uren van deze staking, van donderdag 22.00 uur tot vrijdag 22.00 uur, te mijden. CDA-zendtijd ook voor andere groepen Den Haag - Het plan van CDA-fractievoorzitter Heerma om protesterende boeren gebruik te laten maken van CDA-zendtijd, hoeft niet bij een incident te blijven. Volgens Heerma kunnen wellicht ook andere groepen die het gevoel hebben dat zij niet gehoord worden, zoals ouderen, in de zendtijd van het CDA aan het woord komen. Heerma opperde zijn plan om de boeren terwille te zijn tijdens een bijeenkomst van zijn partij in IJsselmuiden. Aanleiding was de klacht van de Brabantse boerenleider Verkampen, dat de boeren geen tv-podium hebben om hun ideeën wereldkundig te maken. Volgens Heerma's woordvoerder heeft de boerenorgani satie LTO inmiddels enthousiast op het plan gereageerd en wordt vandaag nader overleg gepleegd. Twee derde bevolking vóór referendum Amsterdam - Van de Nederlandse bevolking is 67 procent voor stander van een correctief referendum zoals de regering de Tweede Kamer voorstelt. Tegen is 14 procent. De rest laat het koud, blijkt uit een onderzoek van bureau Telepanel van de Uni versiteit van Amsterdam. Aanhangers van PvdA, CDA, WD en D66 zijn allen in meerder heid voor volksraadplegingen over door het parlement goedge keurde kabinetsplannen. Van de WD-aanhang spreekt 63 pro cent zich uit voor het referendum, onder de CDA'ers is 56 pro cent positief. Bij PvdA- en D66-leden bestaat nauwelijks twij fel: 75 respectievelijk 84 procent wil graag meestemmen over Haagse zaken. Twee doden bij demonteren granaat Boekei - Twee inwoners van Boekei zijn gisteravond om het leven gekomen bij het demonteren van een granaat. Volgens de politie gebeurde dat in de garage achter de woning van een van de slachtoffers. De garage zelf liep nagenoeg geen schade op. De technische recherche heeft gisteravond een onderzoek ingesteld, evenals de Explosieven Opruimings Dienst die nog een hoeveel heid oorlogsmunitie uit de garage heeft meegenomen. Volgens een politiewoordvoerder wordt in het gebied van politie district de Leijgraaf bij werkzaamheden regelmatig oorlogsmuni tie aangetroffen. „Maar wat verzamelaars vinden, wordt ons na tuurlijk niet gemeld," aldus de woordvoerder. Hij zegt niet te we ten of de twee verongelukte mannen oorlogstuig verzamelden, Limburg negeert bouwstop Maasdal Tegelen - De door minister De Boer afgekondigde bouwstop voor het Maasdal in Limburg heeft geen enkele waarde. Daarom wordt niet langer gewacht met bouwprojecten in risicovolle ge bieden langs de Maas. Dat hebben Tegelen, Venlo, Bergen, Arcen en Velden, Roer- mond, Susteren en Maastricht De Boer gisteren laten weten. De zeven Maasgemeenten baseren zich op een onderzoek van drie deskundigen op het gebied van het ruimtelijk ordeningsrecht. Minister De Boer kondigde de bouwstop in juni af. Zij wil we gens overstromingsgevaar in het Maasdal geen woningbouw toestaan op plaatsen die meer dan eens in de 1250 jaar gevaar lopen te overstromen. Dat zou betekenen dat er pas na 2005 in het Maasdal gebouwd kan worden. Pas dan is het zogeheten plan Boertien II uitgevoerd. Voor de gemeenten betekent dat een strop van 70 tot 100 miljoen gulden. Langs de Maas hebben® gemeenten in totaal circa 2000 woningen gepland. Sarajevo (ap) - De spanning tus moslims en Kroaten in he flormalige Joegoslavië groeit. D, Bosnische regering heeft latei eten dat alle Kroatische solda In het land binnen 30 dagen n; „dertekening van een vredesak koord moeten hebben verlaten. L vredesonderhandelingen in d( Verenigde Staten beginnen ovei m week. De partijen in het Bos- «jsche conflict zijn begonnen me' het innemen van standpunten dit je onderhandelingen nu al ondei dtuk zetten. Eerder eisten de Bosnische Serviërs het recht of afscheiding uit de federale Bosni- sct)e staat, waar met de moslim- poor Bert Schampers Straatsburg - De Franse p: de prestigeslag met Europa de ministers van de lidstate legd bij de Franse kernproe pese Commissie bekend gee nemen tegen Parijs. Het kernproeven-debat, dat de afgelopen maanden mede door de wereldwijde protesten, ook bin nen het dagelijks bestuur van de Europese Unie is gevoerd, is met een sisser afgelopen. De Europese Commissie komt tot I de slotsom dat de proeven geen] inbreuk vormen op het Euratom- verdrag. Volgens de Commissie houden de Franse proeven geen 'waarneembaar risico in voor de werknemers en de bevolking in Polynesië. De tests vallen volgens Brussel ook niet in de categorie 'bijzonder gevaarlijke experi menten'. Bjerregaard Commissie-voorzitter Jacques Santer en Commissaris voor milieuzaken Ritt Bjerregaard legden samen een verklaring af in het Europees Parlement in Straatsburg. Bjerregaard, die zich binnen del Commissie het felst heeft verzet tegen de proeven en de gebrekki ge medewerking van Parijs voortdurend aan de kaak heeft gesteld, hield een opvallend mild betoog. Bjerregaard noemde het feit dat deze Commissie de kwestie van de kernproeven uiterst serieus heeft bestudeerd 'belangrijke winst'. De voorgangers van San- ter hebben zich in het verleden immers nooit druk gemaakt om kernproeven van de lidstaten. Voor de leider van de liberale fractie van het Europarlement Gijs de Vries was dat zelfs aanlei ding om haar vertrek te eisen. De Vries noemde het optreden van mevrouw Bjerregaard 'opmerkelijk'. De wijze waarop zij zich nu in de rij van haar col a's schaart, komt volgens De Vries de geloofwaardigheid van Door Wilko Voordouw Parijs - Morgenavond brengei Buitenlandse Zaken Van Mierl sident Chirac. Tijdens het sou drugproblematiek centraal sta van het Verdrag van Schengei toekomst van de Europese Urn Volgens de Parijse diplomaten hgt het Nederlandse standpunt in verband met de drugs nog altijd 1gevoelig. „Wij hebben de Nederlandse drugsnota bestu deerd. Wij vinden hem interes sant, omdat het aangeeft dat er ook in Nederland een debat over oe drugsproblematiek aan de ig is. We kunnen niet zeggen I „II drv'gsnota ons ver genoeg "°"t- Wij vinden het best aardig de Nederlandse autoriteiten van de coffee-shops wil- ,en skiiten, maar dat is onvol- oende. Ons uiteindelijke doel is at „ze allemaal worden geslo- ,en, "Dat drugs vrij worden ver- andeld in Nederland is op zich Nederlands probleem, maar 1 ve®e,n de van oorlogsmisdaden I n, ,achte Bosnische Serviër Iuusko Tadic. Ifcat. Michaïl Wladimiroff 1 sla,, -m gisteren voor het Joego- i vnlH rïbunaal dat hij niet over r?ende middelen beschikt om I Dp v erdedigbig voor te bereiden. i vinru ers bonden zich hierin tioo A611 stelden bet proces, dat tien Iaar had moeten begin- i Maar- v, i0t 6 mei volgend jaar. KllZ^Sde^oldeLtege- V00r Wladimiroff nmtrf^dSpman vindt dat als hij staat wordt gesteld om Den Haag (anp) - Staatssecretaris Meijling heeft met de val een akkoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden voor het militaire® burgerpersoneel bij Defensie (85.000 werknemers). De overeei bevat onder meer een speciale regeling voor werknemers van en ouder die hun baan verliezen. Het akkoord heeft betrekking op de periode april '95 tot en met ma' '97. De salarissen bij Defensie gaan per 1 september dit jaar structu reel omhoog met 1 procent en per 1 september '96 met 1,75 Voor beide jaren is ook een eenmalige uitkering overeengekomen,a respectievelijk 1 en 0,75 procent bruto van het jaarsalaris. Meijling en de bonden hebben opnieuw afgesproken gedwongen on slagen bij de inkrimping van de krijgsmacht zo veel mogelijk te vo° komen. Defensie verplicht zich de betrokkenen ten minste één een passende functie aan te bieden binnen of buiten de krijgsm'®^ De bonden moeten het resultaat van de onderhandelingen nog hun achterban voorleggen. De soldatenvakbonden VVDM en Ave hebben het akkoord al afgewezen.

de Stem | 1995 | | pagina 4