DE STEM Virussen rusteloos en veranderlijk als kameleons Informatie Gevecht Oud virus Inenten Varkens en kippen Aanpassing Dj redactie van Lijf leven is elke woens- t en donderdagochtend van 10.00 tot 00 uur bereikbaar voor nadere informatie, JjCties en tips. Tel. 076-5312537. Schrijven ook: Dagblad De Stem, redactie Lijf »n, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Lijf&leven WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 DEEL E Het was een gevecht, het is een gevecht en het zal altijd wel Kn gevecht blijven. Nooit kom Ivan die strijd tegen het over wicht af, het zal mijn leven tot in lengte van jaren blijven beheersen. Alleen de mate waarin dat ge beurt kan ik zelf bepalen. Ik tin er een obsessie van maken, naar ik kan het ook relative ren en het accepteren. Mo menteel zweef ik daar nog steeds tussenin. Betopschrijven van alles wat ik eet en drink heb ik deze week voortgezet. Met gepaste te genzin, maar wel consequent. En op het eind van de week heb ik de calorieën erbij ge- tochten alles opgeteld. Het resultaat vond ik redelijk opmerkelijk. Op dagen dat ik dacht dat ik het er nogal bij had laten zitten, bleek ik me wat de calorieën betreft toch best netjes gedragen te heb ben. Zelfs op zaterdagavond, met zo'n zeven pilsjes achter de kiezen. Maar ja, van dansen krijg je het warm en dan zweet je zo'n pilsje er gewoon weer uit. Toch? Aan de andere kant viel de sco re op 'normale' dagen behoor lijk tegen. Die dagen dat ik overdag werkte, bleken een breekpunt. Want ik ontbeet, lunchte en at ook nog eens 's avonds. En dat doe ik niet als ik 's avonds werk, dan hou ik het doorgaans bij brunch en diner. En dat scheelt dus toch. Bij gebrek aan tijd om te ko ken, haalde ik op een van de dagen dat ik overdag werkte wat bij mijn favoriete Chinees. Had ik eerst in mijn calorieën- boekje gekeken, dan had ik waarschijnlijk toch wat anders gekozen. Dan was het waar schijnlijk alleen tjap-tjoy met nasi geworden. En zelfs dat tikt aan. Wat ook aantikte, waren de calorieën die ik deze week ver bruikte op de sportschool. Na de onderbreking vanwege blessures lig ik inmiddels weer aardig 'op stoom'. Aan mijn conditie merk ik dat gelukkig alweer, aan mijn gewicht he laas nog niet. Reden voor de begeleiders om mijn schema bij te stellen en als het ware een 'tandje hoger' te zetten. Zelfs de stepper, het apparaat waar ik een absolute haat-lief- de-verhouding mee heb, zal mij langer moeten dragen. Ik heb het geweten. Ik dacht halverwege dat ik het nooit zou volhouden. En na afloop kon ik mezelf werkelijk uit wringen. Voldoening en een behoorlijke hoeveelheid ver bruikte calorieën waren mijn beloning. Heel tevreden ben ik naar huis gereden, heb koffie gemaakt en ben rustig wat gaan lezen. He speculaasjes bij de koffie smaakten nog beter dan anders. November en december staan bekend als de griepmaanden. Wat niet wil zeggen dat er in oktober ook niet al heel wat wordt geniest en geproest, ge kucht en gehoest. Maar dan gaat het meestal om verkoud heid, wat toch echt iets anders is dan influenza. Griep is naar en lastig en als er bijverschijn selen optreden kan de ziekte zelfs dodelijk zijn. China is de belangrijkste bron van het griepvirus, maar we weten nu ook waarom het de mens on danks alles toch nooit is gelukt om immuun te worden. Door Pieter Lomans „Verkoudheid en griep worden vaak op één hoop gegooid, maar het zijn toch twee heel verschillende zaken" zegt dr. Mare Sprenger, medisch microbioloog en bestuurslid van de Nederlandse Influen za Stichting. „Bij een verkoudheid zijn heel andere vi russen in het spel en gaan de ziektever schijnselen zoals keelpijn, hoesten en snotteren vanzelf over. Een griep daar entegen kan voor mensen met een ver minderde weerstand of hart- en longpro blemen echt levensbedreigend zijn. Van daar het advies aan mensen uit de risico groepen om zich jaarlijks tegen de griep te laten vaccineren. Het influenza- of griepvirus maakt men sen ziek door zijn vermogen om heel snel cellen in de luchtwegen kapot te maken. De luchtwegen zijn bekleed met tril haarcellen, die als een soort gemeente reiniging de weg schoonvegen. Rommel die niet in de luchtwegen thuishoort wordt door de trilhaarcellen resoluut naar buiten gewerkt. Wanneer het griepvirus die trilhaarcel len in hoog tempo vernietigt, raakt het vuiltransport uit de longen al snel ontre- ties of aan al eer der bestaande gezondheidspro blemen. Het griepvirus is in feite een verzamel naam voor drie verschillende virustypen; een B-type en twee A-typen. Het zijn al le drie rusteloze typen, die zich als ware kameleons voortdurend blijven verande ren. Om de paar jaar trekken ze namelijk een ander jasjè aan, waardoor het men selijke afweersysteem de kameleons niet meer herkent wanneer ze de luchtwegen binnendringen. Om te voorkomen dat zoiets gebeurt, moet er bijna elk jaar op nieuw een vaccin worden aangemaakt waarin de laatste veranderingen van de drie virustypen zijn opgenomen. Microbioloog Sprenger: „Elk land heeft een eigen influenzacentrum. Daarnaast bestaan er drie wereldgriepcentra in En geland, de Verenigde Staten en Austra lië. Deze wereldgriepcentra verzamelen continu griepvirussen uit de hele wereld, om de veranderingen in het virus tijdig te kunnen opsporen. Constateren de we reldgriepcentra een verandering ten op zichte van de 'oude' virussen, dan kan worden besloten om die nieuwe variant in het volgende vaccin op te nemen. Wordt dat besluit inderdaad genomen, dan gaat het nieuwe virus naar de grote farmaceutische industrieën. Daar wor den kippeëieren met dit nieuwe virus geïnfecteerd, zodat er uiteindelijk een up-to-date vaccin uit gewonnen kan worden." Soms wil het nieuwe virus echter niet zo geweldig groeien. In dat geval wordt er een beroep gedaan op een griepvirus uit de jaren dertig dat nauwelijks te stuiten is. Door de genen van het nieuwe virus te combineren met de groeigenen van dat zestig jaar oude virus kan er alsnog flink worden geproduceerd. Om de griep in november, december voor te zijn, wordt al in oktober met het inen ten van de risicogroepen begonnen. Het vaccin moet dus al veel eerder worden aangemaakt, zelfs al maanden voordat de nieuwe kameleon zich in ons land heeft gemeld. Hoe weet het ministerie van Volksgezondheid eigenlijk dat ze het juiste virus, het juiste vaccin te pakken heeft? „Dat is inderdaad een moeilijk punt", zegt Sprenger, „omdat we al in januari, februari moeten vaststellen welk vaccin we gaan produceren. Gelukkig weten we echter door onder andere het wereldwij de speurwerk van de drie mondiale griepcentra dat met name in China de nieuwe virusstammen ontstaan. Door in China te gaan kijken, lopen we dus een tijdje op de cyclus van het virus vooruit. Meestal zien we het nieuwe virus inder daad pas na een aantal maanden in Ne derland verschijnen." China is niet helemaal toevallig de cen trale kraamkamer voor nieuwe virussen, meent Sprenger: „Bij de mens zijn slechts drie griepvirussen van belang, bij het dier zijn dat er veel meer. Bij vo gels komen bij voorbeeld wel een stuk of tien griep virussen voor. Nu bestaat er een zeer sterk ver moeden dat er een uitwisseling plaatsvindt tus sen stukjes genen van een griepvi rus van de vogels met een griepvi rus van de var- En vervolgens springt het stukje griepvirus van de vogel via het varken weer over naar de mens. Een aantal vi rustypen die wij nu hebben, circuleerde een aantal jaren geleden uitsluitend bij de vogels. Dat hebben we genetisch hele maal na kunnen trekken." China dankt zijn rol als grote genen- mixer voor een deel aan sociaal-maat schappelijke omstandigheden. Sprenger: „China kent talrijke rijstgebieden waar veel watervogels en varkens te vinden zijn. Vanwege een ander landbouwsys teem dan het onze is het contact tussen mensen, vogels en varkens vrij intensief. Dat is een ideale situatie voor het uitwis selen van genen." Aan de andere kant zou je volgens Sprenger kunnen stellen dat ook Bra bant vanwege zijn vele varkens en kip pen zo'n potentiële kraamkamer voor nieuwe griepvirussen is. In de praktijk is daar echter niets van te merken. Waar schijnlijk spelen er dus meer factoren een rol dan alleen de aanwezigheid van mensen, vogels en varkens. Griepvirussen van mensen en dieren wisselen onderling dus genen uit. Een vogelvirus ruilt zijn bontjas tegen het le ren jack van een varkenvirus, een men senvirus wisselt zijn spijkerbroek tegen een vogelrokje. Dat zijn fundamentele veranderingen in het virus - microbiolo gen spreken van een genetische 'shift' -, geld. Bacteriën, virussen en ande re ziekteverwek kers kunnen daardoor gemak kelijker toeslaan. Mensen overlij den in veel geval len dan ook niet aan de griep zelf, maar aan de bij komende infec- is niet te vatten TEKENING MAT RIJNDERS die ervoor zorgen dat de immuniteit of weerstand die mensen in de voorafgaan de jaren hebben opgebouwd absoluut niet meer werkt. Naast deze grote veranderingen is het vi rus ook in staat zich op kleinere schaal te veranderen. De stropdas wordt vervan gen door een strikje. In dat geval - mi crobiologen spreken hier van genetische 'drift' - kan het vaccin van het vorige jaar meestal nog wel enige bescherming bieden, omdat het afweersysteem het veranderde virus nog wel enigszins her kent. Blijft de vraag of het mogelijk is dat een geheel nieuw griepvirus kan toeslaan voordat er een doeltreffend vaccin is ge produceerd. Binnen een dag is een griep virus uit China met het vliegtuig immers in Nederland. „Die kans zit er natuurlijk altijd in," meent Sprenger, „maar dat hoeft niet per se rampzalig te zijn. Kijk bijvoor beeld naar de Hong Kong-griep, die echt heel ernstig was. Toen die de eerste keer toesloeg, vielen de problemen nogal mee. Pas het jaar daarna sloeg het virus kei hard toe." Volgens Sprenger heeft dat waarschijn lijk te maken met enige 'aanpassingspro blemen' bij het virus. Blijkbaar kan zo'n shift-virus zich in het eerste jaar nog niet zo goed nestelen in de luchtwegen, blijk baar 'weet' het nog niet precies hoe men sen het best zijn ziek te maken. Sprenger: „Pas in het tweede jaar was het virus véél pathogener, veel ziektever- wekkender. Zoiets hoeft echter geen pro bleem meer te zijn, want een jaar na een shift van het griepvirus moet je in princi pe voldoende vaccin gemaakt kunnen hebben." Dat betekent niet dat het griepvirus geen problemen meer zal opleveren. Integen deel. De dynamiek van het virus blijft vragen om waakzaamheid en niemand weet met absolute zekerheid welke kameleon het volgende jaar weer in onze luchtwegen zal afdalen.

de Stem | 1995 | | pagina 21