DE STEM Bomvrij Breskens opgelucht Operatie Bom Breskens' kost in totaal ruim miljoen gulden Ware media-invasie bij ruimen bommen RAL ADVERTISING M c I 6Vanavond kan iedereen weer veilig slapen9 Instanties tevreden over organisatie demontage vliegtuigbommen 'Vijf bommen op zo'n korte afstand nog nooit vertoond' Provincie stimuleert fusie woningcorporaties KB O in Zeeland weigert zelfstandigheid op te geven voor 'klaverblad' Met: in n KLEINTJE UdJ 1 Nieuwe telefoonnummers WERVING! Militair commando X 63 ver veiligheid! van een keurslijf heid: 440 of 460, nes (pakketten) of i. Inderdaad, kiezen r het merk. ld? easing kunt u terecht bij n meerprijs leverbaar. UTOBEDRIJF BLUEKENS B.V. Zeeland uiakt u ®°n Kan» op succes. Inderdaad een heel dikke ni omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen |p week uit in onze ..KIeintjes,,-kolommen kijkt of er iets T^hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden v" kleintjes lezers. [oor Frank van Cooten jfeskens - De demontage van de vijf «vonden vliegtuigbommen en de organisatie daaromheen kost mini een miljoen gulden. Wethouder t Bolijn denkt dat de gemeente zelf in elk geval ongeveer zes ton kwijt is. je gemeente hoopt dat het ministe- in Financiën het restefende deel betaalt, maar daarover is nog geen enkele zekerheid. Over de betaling van de bomruiming zal in de komende tijd nog de nodige discus sie volgen. Wel staat vast dat de gemeente aan de- montagekosten minstens een ton moet betalen met daarbovenop nog eens tien procent van de overige kosten. „Maar ook de hele organisatie eromheen komt voor rekening van de gemeente," aldus Bolijn. „Te denken valt aan de kos ten voor voeding en drank, verkeers maatregelen, loonkosten en het inscha kelen van de Mobiele Eenheid. Het be drag wordt uit de algemene middelen ge haald." Bij alle invalswegen tot het ontruimde en verboden gebied stonden dranghekken, bewaakt door politiemensen. Politie mensen stonden ook op hoge punten, zo als op een hoogwerker, in de toren van de kerk en op het dak van bejaardenoord Ter Schelde, om een oogje in het zeil te houden. In totaal waren driehonderd politiemen sen en mensen van de marechaussee in geschakeld. Ze bewaakten het gebied en controleer den of iedereen het betreffende gebied had verlaten. Politiemensen betraden iedere woning om te controleren of iedereen het huis had verlaten. De deur werd vervolgens op slot gedraaid en verzegeld. Op het sportcomplex Baersande stond de centrale controlepost waar vandaan al les in goede banen werd geleid. De hele operatie verliep vlekkeloos. [oor Frank van Cooten Breskens - Breskens is weer veilig. De demontage van de rijf gevonden vliegtuigbommen op een bouwterrein aan ieSportlaan is gisteren succesvol verlopen. De organisa tie en samenwerking tussen gemeente, politie, brandweer, en de diverse hulpverleningsinstanties verliep op rolletjes. De Explosieven Opruimings st (EOD) begon rond 13.15 uur met de demontage van de eer ste duizendponder. Om 15.30 uur werd de laatste bom geruimd waarna de 2.100 geëvacueerde iiaanders weer veilig naar lm woning konden terugkeren. De vijf bommen zijn met-een spe ciaal transport overgebracht naar iegbasis Gilze-Rijen, waar ze worden vernietigd. Vanwege de aanwezigheid van 250 kilogram gstof in elke bom worden ze liet in het vissersdorp vernietigd. .Slecht voor het milieu en het zou mr enorme kraters zorgen. Van dat ze op de vliegbasis wor- den opgeruimd," aldus luitenant Horst van de EOD. Overtuigd Voordat de demontage van start J, was iedereen er nagenoeg van overtuigd dat er niets mis zou {aan. Die gedachte kwam dus uit. „Het is allemaal prima verlopen. We en geen enkele tegenslag ge- aldus sergeant-majoor ïaumann. „De ontstekingen zijn allemaal handmatig verwijderd. gaf geen problemen. Alhoe wel ik het geen alledaagse klus noem, was gisteren voor ons toch een normale werkdag." evacuatie kwam rond 07.30 uur echt op gang. Veel mensen namen hun huisdieren mee en au to's reden af en aan. Voor de vei ligheid hadden nogal wat mensen hun waardepapieren en sie- n bij zich. „Want je weet naar nooit." Bewoners van be jaardenoord Ter Schelde werden «t behulp van busjes van het Rode Kruis naar camping Pan- aaischuur in Nieuwvliet ge- kracht. Nadat duidelijk werd dat iedereen het verboden gebied had verlaten, begon de EOD met de operatie. Voor het ruimen van ie dere bom werd in een ploeg van vier gewerkt. De EOD kwam niet voor verrassingen te staan. Rond 15.30 uur werd het sein gegeven dat de klus was geklaard. Geen wanklank Bij iedere instantie was na afloop geen wanklank te horen. Wethou der C. Bolijn liep na afloop van de operatie met een glunderend ge zicht rond. „Alles is prima vol gens schema verlopen. De draai boeken pasten perfect in elkaar. We hebben geen enkel probleem gehad." Woorden van dezelfde strekking van postcommandant W. Carels van de brandweer in Breskens. „De samenwerking verliep voor beeldig. Er is natuurlijk een enor me voorbereiding aan vooraf ge gaan. En dat wierp zijn vruchten af. We hadden op camping Zee bad acht man gereed staan om di rect uit te rukken als een bom zou ontploffen, maar dat was geluk kig niet nodig. Ik noem de opera tie voor ons een geslaagde oefe ning." Lof Ook burgemeester J. Kruize stak zijn lof over de organisatie en sa menwerking niet onder stoelen of banken. „Voor zover ik nu kan overzien was het een succesvolle dag. Alles is prima verlopen. Ik deel ook een compliment uit aan de bevolking van Breskens die prima heeft meegewerkt." Rond 16.30 uur waren alle weg versperringen weggehaald en kon iedereen het betreffende gebied weer in. Veel bewoners haalden opgelucht adem toen ze de sleutel van hun woning weer in het slot hadden gedraaid. „Natuurlijk waren we ervan overtuigd dat er niets mis zou gaan maar je weet maar nooit. Ik ben in ieder geval blij dat ik weer thuis ben en dat Breskens weer veilig is." ZIE OOK ZEELAND - C4 iv:.;,. Terneuzen Redactie 0115-645769 redactie 645742 Uver'ge afdelingen 645740 Hulst Redactie 0114-372777 ra* redactie 372771 Goes Redactie 0113-273703 ax redactie 273701 Alle media-vertegenwoordigers moesten een groen petje dragen zodat waarnemers vanuit de lucht hen konden onderscheiden van eventuele plunderaars. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Breskens - De ruiming van vijf vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog in Bres kens en de evacuatie van een deel van het dorp als gevolg daarvan heeft gisteren een ware media-invasie veroor zaakt. Meer dan honderd journalisten, fotografen, cameralieden en technici uit Nederland en België maakten het plaatsje in West- Zeeuws-Vlaanderen tot hun do mein. De regionale Omroep Zee land was de hele dag in de lucht met live-reportages over de ope ratie. 's Ochtends mocht de enor me karavaan persmensen een kijkje nemen in het afgezette ge bied. Iedereen moest verplicht een groen petje dragen. Dit om hen voor de waarnemers in het politie vliegtuigje dat boven het dorp cirkelde duidelijk te onder scheiden van eventuele plunde raars. De tocht van het 'groene leger' door de verlaten straten van het vissersdorp verliep onder strikte begeleiding van de politie. Het restaurant van het plaatselij ke recreatiepark Schoneveld was (ADVERTENTIE) RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS (013) 5362021 expert van de EOD toont de eerste onschadelijk gemaakte foto camile schelstraete Terneuzen - Het provinciale com mando over Zeeland wordt maandag overgedragen aan de commandant van het Regionaal Militair Commando-Zuid (RMC Zuid). Zeeland sluit zich hiermee aan bij Noord-Brabant en Lim burg. Commandant van de RMC- Zuid is kolonel J.H.M. Engelen. De commando's van de provin cies gaan samen door de reorga nisatie van de Koninklijke Land macht. De afgelopen jaren zijn de activiteiten van de militairen in Zeeland verminderd. VERVOLG VOORPAGINA Als een onderwijzer een klas schoolkinderen leidt Van Mourick dit mediacircus door het afgezette gebied. Het anders zo levendige Breskens biedt vandaag een doodse aanblik. Dranghekken, uitgestorven straten en lege winkels. 'Halte vervallen', vertelt een provi sorisch aangebracht doek over de dienstre geling van openbaar vervoerbedrijf ZWN. Busjes van de Mobiele Eenheid, voertuigen van het Rode Kruis, agenten op de motor of de dienstfiets bepalen het straatbeeld. Een politievliegtuigje cirkelt continu boven het dorp om er voor te waken dat er geen plun deraars in deze 'spookzone' binnendringen. Verder houden agenten vanuit een hoogwer ker en hooggelegen punten een oogje in het zeil. Motoragenten rijden stapvoets door de stra ten om te controleren of iedereen vertrokken is. Agenten bellen twee-aan-twee aan bij de geëvacueerde huizen. Met de ingeleverde huissleutels gaan ze binnen en kijken of er echt niemand meer binnen is. Zelfs het toilet slaan ze niet over. Daarna verzegelen ze het voordeurslot met een sticker. Ruim negen honderd woningen gaat de politie zo af. Aan het hele karwei werken in totaal driehon derd mensen mee van politie, gemeente Oostburg, brandweer en Rode Kruis. De bomruiming in Breskens kost meer dan een miljoen gulden. Drie kwartier later dan gepland, om 13.15 uur, begint de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) van de luchtmacht met het on schadelijk maken van de vijf duizendpon ders. De vertraging treedt op door een extra politiecontrole om er toch maar honderd procent zeker van te zijn dat zich in het risi co-gebied geen enkel mens of dier meer be vindt. Terwijl de EOD'ers aan het werk zijn, is er geen scheepvaartverkeer binnen 200 meter uit de haven van Breskens. De veer dienst Vlissingen/Breskens is het grootste gedeelte van de middag uit de vaart. Dat leidt tot wachttijden die oplopen tot twee uur voor het vrachtverkeer op de lijn Krui- ningen/Pèrkpolder. Luitenant Johan Horst van de EOD spreekt van een unieke klus. Nooit eerder zijn in Ne derland zoveel vliegtuigbommen op één ter- De gedemonteerde bommen worden aan de media getoond. foto camile schelstraete rein bijeen gevonden. De demontage ver loopt voorspoedig. Per bom hebben de spe cialisten nog geen half uur nodig. Enkele uren later is het gelukt ze allemaal onscha delijk te maken. Kort na 16.00 uur begint de gemeente met het' ophalen van de dranghekken. Het sein veilig klinkt door de ether en het leven van alledag komt rond half vijf langzaam maar zeker weer op gang. „Vanavond kan ieder een in Breskens weer veilig slapen," zegt een tevreden burgemeester Kruize van Oostburg na afloop van de geslaagde actie op de pers conferentie. WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 DEEL1 Door Harold de Puysseleijr Breskens - De bomruiming in Breskens is voor de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) van de luchtmacht een unie ke klus geweest. „Drie van dit soort bommen op een perceel hebben we wel meegemaakt. Maar vijf op zo'n korte af stand is nog nooit vertoond," aldus luitenant J. Horst van de EOD gisterochtend bij de put waar een van de vijf Ame rikaanse vliegtuigbommen bloot lag. Het bejaarde oorlogstuig op het bouwterrein aan de Sportlaan bevond zich tussen de drie en negen meter onder het maai veld. Deze zogenaamde duizendpon ders, met een lengte van 1.25 meter en een doorsnee van een halve meter, bevatten elk twee honderdvijftig kilo springstof. Om die reden besloot de EOD de vijf bommen niet in Zeeuws- Vlaanderen tot ontploffing te brengen, maar ze na ontmante ling te vervoeren naar de vlieg basis Gilze-Rijen. Daar worden ze in een munitiedepot vernie tigd. „Vijf bommen op één plek tegelijk tot ontploffing bren gen, geeft enorme grote kraters en ook wel wat milieuveront reiniging. Daarom voeren we ze liever af," aldus de EOD- comm andant. De blindgangers zijn gedropt tijdens het bombardement van Breskens aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. De ont stekers zijn door vier mensen van de EOD handmatig verwij derd. „Als de onsteker niet vastgeroest zit of kromgeslagen is door de inslag waardoor hij vast zit, is dat de meest veilige manier om de bommen onscha delijk te maken," zei Horst in een toelichting op de werkwij ze van de EOD. Er zijn verschillende verklarin gen te geven waarom de bom men niet zijn ontploft. Wellicht door een storing in de ontste king. Mogelijk waren ze te laag afgeworpen waardoor ze in de weke kleilaag zijn gedrongen zonder hun schadelijke werk te doen. Ook kan het zijn dat de 'bommen 'veilig' afgeworpen zijn. De werkelijke oorzaak is volgens Horst pas te geven na een inspectie van de ontstekers. Het onschadelijk maken van de vijf bommen nam in totaal en kele uren in beslag. Door Cees Maas Middelburg - Het provinciebestuur gaat stimuleren dat een deel van de vijftien Zeeuwse Woningcorporaties fuseert - wat banen gaat kosten - om zodoende te bereiken dat er meer huur woningen worden verkocht. Zeeland blijft daarin, landelijk ge zien namelijk sterk achter, ook wat de samenvoeging van cor poraties betreft. voor de gelegenheid ingericht als perscentrum. Enorme schotels, die televisiebeelden van de actie doorstraalden, domineerden het voor de pers gereserveerde par keerterrein van Schoneveld. Op dit moment verkopen voorna melijk de kleinere corporaties gemiddeld minder huurwonin gen dan wenselijk, en één motief daarbij is dat de corporaties zichzelf niet brodeloos ..willen maken. 'Mogelijke personele ge volgen is voor een aantal corpo raties ook een reden om voor zichting om te springen met de verkoop van huurwoningen', schrijft de provincie in een giste ren verschenen onderzoeksrap port naar de verkoop van huur woningen in Zeeland. En over de fusies meldt het rap port: 'Landelijk is deze tendens al zichtbaar. Gezien de mogelijke personele gevolgen zal dit niet gemakkelijk gaan'. Door samenvoeging van woning bouwverenigingen krijg je grote re blokken met een grote wo- ningvooraad die makkelijker huurwoningen kunnen verkopen dan de kleine woningbouwvere- nigingetjes, zo luidt de redene ring. En verkoop van huurwoningen is belangrijk, aldus het rapport, want een hoger aandeel koopwo ningen zorgt voor een evenwich tiger samenstelling van de wo ningvoorraad. Het gevaar van toenemende ver koop van huurwoningen bestaat OQk, en dat is, dat er te weinig woningen op de markt komen voor mensen die zijn aangewezen op huurwoningen en op wacht lijsten komen te staan omdat er te weinig voorraad meer is. Dat is echter de afgelopen jaren in Zeeland slechts bij één woning corporatie voorgekomen en die problemen zijn nu opgelost. De roep om samenvoeging van de corporaties wil niet zeggen dat er niets beweegt op deze markt. In tegendeel, hoewel Zeeland nog sterk achterblijft bij het lande lijk gemiddelde, neemt ook hier de verkoop van huurwoningen steeds meer toe. Dat is een goede ontwikkeling, vindt het provin ciebestuur. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) Zee land weigert zijn zelfstandigheid op te geven voor een onderge schikte rol in het zogenoemde klaverblad, een samenwerking van tien patiënten-, ouderen- en consumentenorganisaties. Niettemin wil de bond wel samenwerken in het klaverblad. Dat zei voorzitter H. Remijn-de Badts gisteren tijdens de jaarver gadering van de KBO in Klooster zande. „Wij willen de belangen van ouderen behartigen. Dat kun je alleen goed doen als je een zelf- standige organisatie bent." In maart van dit jaar hebben tien Zeeuwse organisaties, waaronder de ouderenbonden, een intentie verklaring ondertekend om de krachten te bundelen en een meer efficiëntere inzet van overheids geld te bewerkstelligen. Uit een recent onderzoek van de stichting VMC Zeeland bleek dat de instellingen eikaars inbreng in het klaverblad nog verschillend beoordelen. De zegslieden vonden de te volgen koers onduidelijk. Ze moeten nog maar afwachten of de eigen identiteit van hun organisa tie overeind blijft. Ook de KBO wil volgens Remijn- de Badts wel samenwerken in het klaverblad, maar is niet van plan zijn zelfstandige positie op te ge ven. De bond is bang dat een overkoepelend orgaan als het kla verblad veel te ver van de huidige KBO-afdelingen komt te staan. „Dat komt de motivatie van de vele vrijwilligers niet ten goede. En juist de KBO drijft groten deels op vrijwilligers." Volgens Remijn-de Badts wil de provincie de KBO te veel in de rol van zorginstelling drukken. „Maar ouderenbeleid is meer dan zorg alleen. Slechts tien procent van de ouderen in onze samenle ving is op hulp en verzorging aan gewezen. De overgrote meerder heid bestaat uit vitale mensen die een eigen invulling aan hun leven geven," aldus Remijn-de Badts die zegt hiermee een 'signaal' aan de provincie te willen geven. „De leden van de KBO hebben geko zen voor een vorm van organisatie om steun te krijgen bij het zelf standig blijven. Dat dient de poli tiek te koesteren en te stimuleren. De provincie kan ons niet dwin gen onze rechtspersoonlijkheid op te geven." De KBO-leden spraken gisteren ook over de wens voortaan mee te praten over woningbouwplannen. Steeds meer ouderen worden te genwoordig geacht zelfstan diger) te blijven wonen. En daar om wil de commissie Wonen van de bond contacten gaan leggen met woningbouwverenigingen en gemeenten om ze aan te sporen rekening te houden met de woon wensen van ouderen.

de Stem | 1995 | | pagina 13