Oorlog dreigt via de sextelefoon Afval van Golfoorlog bedreigt het milieu Clinton spint garen bij moed Republikeinen In Beit Omar blijft Edna 'de jodin UITSLAG Y*x Haaiendokter werkt aan verbetering imago haaien DE STEM BUITENLAND 400 AUTO'S C X Derde profj GOLF HOCKEY ROEIEN SCHAKEN Door Willy Werkman Jeruzalem - Er dreigt weer een oorlog in het Midden- Oosten. Een oorlog, dit keer, tussen Israël en Egypte... via de sextelefoon. De Egyptenaren schijnen dit Is raëlische oorlogsgevaar ver schrikkelijk serieus te nemen, want als je de schreeuwende krantekoppen daar wilt geloven, dan is het duidelijk dat Israël er op uit is Egypte, hoe dan ook, te verslaan. Met aids, met planten ziektes, met. vervalste dollars en nu zelfs met vieze telefoonpraat jes. Het begon allemaal met een ad vertentie in één van de Egypti sche kranten, waarin de lezer 'een ontmoeting met het plezier' werd voorgehouden, als hij alleen maar naar een bepaald nummer wilde bellen. Hij zou voor zijn plezier- gesprek - 24 uur per dag - na tuurlijk wel een speciaal tarief op zijn telefoonrekening vinden, maar een zeur die daarvan wak ker ligt. Tenslotte zou het beloof de plezier aanhouden, lieve klan ten, 'tot de totale ontspanning van alle spieren'. Het pleziernieuws verspreidde zich als zandkorreltjes bij een woestijnstorm. De advertentie met dat speciale telefoonnummer ging ook verschijnen in andere Egyptische kranten en de sekste- lefoon werd in Cairo het gesprek van de dag. Zozeer, dat een van de Egyptische journalisten besloot op persoon lijk onderzoek uit te gaan. En hij, zo bekende hij later in het week blad 'Rous el Yousouf', was totaal geschokt. Want waar lag de bron van al het kwaad? In Israël! Jazeker, want wie het in de ad vertentie genoemde 'bepaalde nummer' belt, komt terecht bij Is- raëls befaamde 056-telefoonsys- teem, dat niet alleen via de hoorn plezier, maar desgewenst ook vol doening en ontspanning bezorgt. Wel een beetje duur natuurlijk, als dat via het internationaal tele foongesprek vanuit Egypte moet gebeuren, maar vooral voor al die vrijgezellen daar toch wel een uit komst. Zeker omdat de Israëlische bazen van de sekstelefoon inmiddels Arabische meisjes aan het werk hebben gezet, zodat de klanten ook in die taal aan hun trekken kunnen komen. En daar waren we dus. „Israël had besloten," zo concludeerde de Egyptische journalist, „Egypte te verslaan via de ontspanning van de spieren," En dit nadat alle voorgaande oorlogsmiddelen niet het beoogde succes hadden opge leverd: vervalste dollars, waar mee Israël de Egyptische econo mie had willen verwoesten; het aidsvirus, waarmee Israëlische meisjes de Egyptische bevolking massaal hadden moeten besmet ten; en - zoals ook al eens is be weerd - door Israël geëxporteerde planteziekten, waarmee de Egyp tische landbouw moest worden verwoest. Dat alles is dus niet gelukt en nu is de oorlogsdreiging de 056-lijn. En alsof dat gevaar al niet groot genoeg is, doen nu ook in Egypte de 'verradelijke' videoclips de ronde, waarop de bekende Israë lische zangeres 'Dana Internatio nal' te horen en te zien is. 'Verraderlijk' niet alleen omdat Dana het heerlijk vindt laag uit gesneden jurkjes te dragen en ook regelmatig voor de camera's voor over te buigen, maar veel meer nog omdat Dana vroeger... een man is geweest. Ook dat kan na tuurlijk niet en de Egyptische censuur heeft dan ook al vele dui zenden Dana-clips in beslag ge nomen. Gevolg is natuurlijk dat Dana met haar blote boezem en haar sexy stem nog populairder is dan voor het ingrijpen van de censuur en nu - onder de toon bank - grif verkocht wordt. Ge vaarlijk toch? Israels ambassa deur in Cairo, David Sultan, heeft inmiddels de orlogsdreigingen of ficieel ontkend. „De betrekking tussen beide landen zijn goed," zei hij een paar dagen geleden, zoals het een goede diplomaat be taamt. Die advertenties in de Egyptische kranten over de seks telefoon had hij trouwens niet ge zien, en van de videoclips van Da na International had hij ook nooit gehoord. Zei hij... Financiering zom 3 maanden 1 009 500 fietsen teger Alle auto's ANWI Koeweit-stad - Zowel ecologen als Iraakse ambtenaren waar schuwen dat afval en wrakken uit de Golfoorlog van 1991 een ernstige bedreiging blijven vormen voor het zeeleven in de re gio.Zij vragen bijstand van de internationale gemeenschap om een en ander op te ruimen. Een grote bron van zorg zijn de olietankers die tot zinken werden gebracht toen de geallieerde strijdkrachten Irak aanvielen. Ook wordt gevreesd dat op de zee bodem vaten liggen die gevaarlij ke stoffen bevatten. De in Koeweit gevestigde regiona le organisatie voor de bescher ming van het zeeleven (ROPME) zegt dat het Nederlands bergings bedrijf Wijsmuller onlangs in het noorden van de Golf vaten vond die mogelijk scheikundige be standdelen bevatten. „Als die chemicalieën bestemd waren voor oorlogsdoeleinden kunnen ze een groot gevaar vor men," zegt de secretaris van ROP ME, Abdul Rahman al-Awadhi. Geschat wordt dat in de noordelij ke Golf zo'n 260 wrakken na de oorlog zijn blijven liggen. Daartoe behoren olietankers - een daarvan bevat zeker nog 90.000 ton olie - die ware tijdbommen zijn omdat ze onherstelbare schade aan het milieu kunnen aanrichten. Begin deze maand drong Irak er bij de Verenigde Naties op aan te helpen bij het bergen van drie tan kers die zonken in Irak en in inter nationale wateren nabij de haven stad Umm Qasr, 110 km ten zui den van de stad Basra. De directeur van de haven, Abbas Jadi, zegt dat als men de drie tan kers - de Einzala, Rumeila en Am- mouriya - laat liggen rotten en de olie in het water terechtkomt 'de kust, de haven en alle leven in zee vernietigd worden'. Deskundigen van ROPME zeggen dat niet alleen Irak, maar ook an dere Golfstaten zoals Saudi-Ara- bië, Koeweit en Bahrein bedreigd worden. „De olierijke Arabische staten aan de Golf moeten geld geven zodat meteen kan begonnen worden met het opruimen van de wrakken. Dit moet gebeuren in nauwe samen werking met internationale orga nisaties," zegt een van hen. Gezondheidswerkers maken zich ook zorgen om het gevaar dat het zeewater, dat ontzout wordt om het drinkbaar te maken, chemisch besmet raakt. De minister van Gezondheid van Koeweit, Abdul Rahman al-Mhei- lan, zei onlangs dat zijn land bij stand van de Verenigde Naties zal vragen om na te gaan hoeveel ge- Door Bert Ummelen Washington - Stap voor stap lost de nieuwe Republikeinse meerderheid in het Amerikaanse Congres (volksvertegen woordiging) haar met veel scepsis ontvangen belofte in: een recept voor een sluitende federale begroting binnen zeven jaar met, evengoed, aanzienlijke belastingverlagingen als smaakmaker. Een jaar na hun spectaculaire herovering van beide Kamers, het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, maalt de legislatieve mo len van de Republikeinen stug door. Op de kleinzerigheid van kiezersgroepen wordt niet al te zeer gelet. Maar het is precies die moed, misschien wel overmoed, waarbij Democratisch president Bill Clinton garen begint te spin nen. Onlangs is weer een belangrijke noot gekraakt. De Republikeinen in de Senaat werden het eens over het fiscale onderdeel van hun meesterplan om Amerika te be vrijden uit wat zij zien als de val van 'links' sociaal-economisch denken. Het voorstel behelst een belas tingverlaging van liefst 245 mil jard dollar in zeven jaar. De be langrijkste en tegelijk meest om streden onderdelen zijn een 'fis caal krediet' van 500 dollar per kind (een variant van onze kin derbijslag) voor de meeste gezin nen en een aanzienlijke beperking van de belastbaarheid van vermo genswinsten. Het belastingplan heeft nog een weg te gaan voordat het op presi dent Clintons deurmat valt. Maar het is onwaarschijnlijk dat de de finitieve fiscale paragraaf in de 'revolutionaire' hervormingswet van de Republikeinen er veel van zal afwijken. Die wet zal verder voorzien in aanzienlijke bezuini gingen op de sociale uitgaven en de gezondheidszorg en praktisch een eind maken aan de rol van de federale overheid als beschermer van de zwakken. Ook voor het belastingplan van de Senaat geldt dat nog afstem ming nodig is met soortgelijke - en als steeds radicalere - voorstel len van de Huis-Republikeinen. Die wilden oorspronkelijk zelfs nog honderd miljard dollar meer aan belastingverlichting. Het staat wel vast dat de fiscale voorstellen voor het Witte Huis onverteerbaar zijn, net zoals de Republikeinse plannen met de ge zondheidszorg dat zijn. In feite is alleen een vergelijk over een, op zichzelf zeer ingrijpende, sane ring van de sociale zekerheid in zicht. Maar dan moeten de voorstellen van de Senaat niet aangescherpt worden. De Republikeinen in de Senaat hebben de meest aan stootgevende voorstellen van hun partijgenoten in het Huis (geen verhoging van de bijstand bij nieuwe geboorten, geen geldelijke steun voor ongehuwde tiener moeders) geschrapt. Bovendien zijn ze ingegaan op de hartewens van de Democraten om het budget voor kinderopvang uit te breiden. Volgens de Democra ten in het Congres en de regering Clinton zijn goede kinderopvang- mogelijkheden een voorwaarde om bijstandsmoeders aan een ar beidsinkomen te helpen. Gematigd of niet, doorvoering van de hervormingen zou neerko men op een historische breuk met de sociale politiek van de Demo craten. Na bijna tachtig jaar zou den zij het idee van een federaal gegarandeerd sociaal vangnet op geven. Energiek is het verzet van presi- De haai heeft een slecht imago en wordt met uitsterven bedremi fotoa Door Evan Perez (ap) Bimini - Sonny Gruber waarschuwt de duikers dat ze dicht bi de boot moeten blijven. Op een paar meter diepte zwemmer ruim tien haaien rond de boot, gelokt door de stukken vis die Gruber in het turkooizen water gooit. Begin '91 raakten delen van de kust van Saoedi-Arabië ernstig vervuild met olie afkomstig uit door Irak vernielde bronnen in Koeweit. FOTO AP vaar uitgaat van het oorlogsafval. „We zijn er zeker van dat in zee veel klassiek militair materiaal ligt dat vernietigd werd," zei hij. „Maar als we vaststellen dat er ook gevaarlijk materiaal ligt zul len we hulp vragen van het VN- comité voor massavernietigings wapens." De regering van Koeweit schat dat de schade aan het milieu van de Golfoorlog - die uitgevochten werd tussen augustus 1990 en fe bruari 1991 - oploopt tot 7,5 mil jard dollar. In dat bedrag zitten de kosten voor het herstellen van schade aan de woestijn- en kuststreken en aan grondwaterbekkens. Ook de verliezen ten gevolge van ziektes die door het vernietigde milieu werden veroorzaakt zitten in dit bedrag verrekend. Tijdens de laatste dagen van de bezetting staken Iraakse soldaten 700 oliebronnen in brand, en ook nog eens drie raffinaderijen en een laadplatform voor tankers.Het vuur in de laatste oliebron werd eind 1991 bedwongen. Het door de Veiligheidsraad van de VN opgestelde wapenbestand legt aan Irak de verplichting op om alle schade die het tijdens de bezetting in Koeweit aanrichtte, te vergoeden. Dit moet gebeuren zodra de internationale sancties tegen Irak zijn opgeheven, en het land opnieuw haar olie op de in ternationale markt kan verkopen. Een deel van de inkomsten daar van zullen naar de VN gaan, dat daarmee een foiids zal oprichten om de schadeloosstellingen te be talen. Volgens experts is de Golf bijzonder kwetsbaar voor milieu schade. Ze is gemiddeld maar 26 meter diep, en enkel de straat van Hormuz verbindt de Golf met de oceanen. Daardoor wordt het water er maar heel langzaam ververst. „Het is niet dat ik bang ben dat de mensen gebeten worden," legt Gruber uit. „Maar ze maken de haaien aan het schrikken." Gru ber is zeebioloog en verbonden aan de universiteit van Miami. Hij heeft de toeristen naar dit ko raalrif ten zuiden van het Baha- ma-eiland Bimini gebracht als onderdeel van zijn public rela- tions-campagne ten bate van de haai. Hij wil het imago van de kraakbeenvis verbeteren en pro beren hem te behoeden voor uit sterven. „Ook al weten de meeste mensen het niet, de haai is een uitermate kwetsbaar dier," zegt 'haaien dokter' Gruber. „Het zijn bijzon der intelligente, zeer elegante, prachtige wezens. En ze worden ernstig bedreigd." De 350 be staande haaiesoorten worden ge vangen om hun vlees en hun vin nen (haaievinnesoep). Gruber is bezig met het onder zoeken van de mogelijkheden om haaiekwekerijen op te zetten. „Dan zouden er genoeg haaien zijn voor iedereen, voor de consu menten, voor de vissers, en voor de haaien zelf." Om dat te kunnen doen is het no dig dat de geleerden beter op de hoogte zijn van de gewoonten en behoeften van de vissen. Daarom bestaat het onderzoek van Gru ber grotendeels uit het observe ren van haaien. De excursies die hij leidt, zijn een bijprodukt hiervan. Gruber er gerde zich eraan dat de mensen, beinvloed door de 'Jaws'-films, zo negatief over zijn lievelings dier denken. Zo heeft hij een nieuwe vorm van ecotoerisme uitgevonden: haaien observeren. Hij neemt studenten en toeristen mee in zijn boot en hij laat ze snorkelen temidden van Caribi sche rif- en citroenhaaien. De dieren varieren in grootte van 90 centimeter tot 2 meter. „U zult het eerst wel eng vinden maar die angst zal overgaan in' fascinatie," legt Gruber aan zijn groep uit. De toeristen doen mee aan een project georganiseerd door Earthwatch, een club die onder meer dit soort reizen re gelt. Ze logeren in Grubers 'labo- ratorium', een eenvoudige ruimte met alleen de hoognodige facili-1 teiten op Bimini. Gruber is 57 jaar oud en b al meer dan 30 jaar aan het be-1 studeren van haaien. Als kind I was hij al gefascineerd door de zee, maar aanvankelijk gingzijnl belangstelling vooral uit naarl schelpen. Toen hij 20 was zwoml hij voor het eerst oog in oog met I een haai. „Hij leek wel honderden meten I lang," vertelt de 'haaiendokter'.I „Ik was er zeker van dat mijul laatste uur geslagen had. Maarf hij zwom gewoon door. Waar-1 schijnlijk heeft hij me niet eensl gezien." Na deze ontmoetinggingl hij naar huis en zei tegen zijn v der dat hij naar Miami ging o haaien te bestuderen. De levenscyclus van de haai lijkt' opvallend veel op die van zijnl grootste vijand, de mens. Eeil haai is pas geslachtsrijp als hij lil tot 15 jaar oud is. De gemiddelds! haai krijgt niet meer dan twee! kinderen. Dit betekent, aldis| Gruber, dat het minstens een g neratie duurt voor een haaienpc pulatie hersteld is van overbevis-| sing - als ze al herstelt. Gruber verzet zich hevig 1 het algemene beeld van de haai] als bloeddorstig vraatzuchtig! monster, maar hij moet wel er-I kennen dat haaien weieens hunl tanden in een mens zetten. Vol-I gens cijfers van de universiteit! van Florida worden er over del hele wereld per jaar 50 tot ii| mensen door haaien aange Per jaar sterven 5 tot 10 mensa| aan de gevolgen hiervan. 5 Bill Clinton. KERRY WAGHORN dent Clinton en zijn team de laat ste weken vooral tegen de Repu blikeinse plannen met de gezond heidszorg. Daarbij heeft hij goede leermees ters: zijn politieke tegenstrevers. Toen Clinton in zijn eerste jaar met een omvattend (onder super visie van zijn vrouw in elkaar ge stoken) plan kwam om de almaar stijgende kosten van de gezond heidszorg te beteugelen, mobili seerden de Republikeinen met succes de vrees voor verandering op dit gevoelige terrein. En Clinton doet nu precies het zelfde. Met evenveel succes, zo le ren de niet aflatende 'polls'. Het is onderdeel van een electora le strategie die even simpel als doeltreffend is. Ontwapen je tegenstander door zijn sterkste troeven over te ne men, val vervolgens zijn zwakke kaart aan. Clinton is voor de populaire din gen die de Republikeinen willen (zoals een sluitende begroting) en tegen de impopulaire (zoals pijn lijke bezuinigen in de gezond heidszorg). Clintons critici, en niet alleen Re publikeinen, vinden het 'een oefe ning in opportunisme'. Maar zijn supporters zeggen dat de presi dent alleen maar trouw is aan zijn belofte de Democratische Partij te vernieuwen en terug te brengen op de hoofdweg van het denken en voelen van de Amerikaanse burgers. Windeieren legt een en ander hem in elk geval niet. Een recente poll van de Washington Post laat zien dat Clinton op thema's als 'steun aan de middenklasse' en 'bescher ming van sociale programma's' hoger scoort dan de Republikei nen. Maar bovendien dat hij op traditionele Republikeinse the ma's als 'de economie' en 'het be grotingstekort' gelijk op gaat of nog maar een neuslengte achter ligt. Door Willy Werkman Beit Omar - „Edna?", hadden de buren in het dorp gezegd. „De jodin? Daar! Daar woont ze." Ze kennen haar in Beit Omar. Want in dit kleine Palestijnse dorp, in de buurt van Hebron, is Edna de enige vreemdelinge. En een Israëlische vrouw nog wel! Vijftien jaar geleden getrouwd met Ahmed en intussen moeder van vier van zijn kinde ren, voelt Edna Baraan zich in haar Pales tijnse omgeving helemaal thuis. Ze ging nog voor haar huwelijk met Ahmed tot de islam over en ze leeft al jaren volgens de Arabi sche tradities. Maar voor de buren in Beit Omar blijft ze 'de jodin'. En over een paar maanden als er in Beit Omar een einde komt aan de Israëli sche bezetting, zal Edna als 'jodin' onder daan worden van Yasser Arafats Palestijnse zelfbestuur. Vijfendertig jaar is ze nu. Een sterke vrouw, die met een laconieke vanzelfsprekendheid over haar uitzondelrijke situatie vertelt. We hebben uren gepraat daar op de veranda van haar grote huis. Met Ahmed haar man naast zich en Nazira, Ahmeds eerste vrouw, bescheiden zwijgend in de hoek. „Natuurlijk," zegt Edna, „was het allemaal heel moeilijk voor me. Niet in het minst om dat Ahmed al getrouwd was. Nazira had toen zes kleine kinderen en nadat ik er bij was gekomen, kreeg Nazira nog een kind." Maar Edna wist dat ze de consequenties van haar ongewone liefde moest aanvaarden. Ook haar rol als Ahmeds tweede vrouw. Ook de uitgesproken Palestijnse identiteit van haar kinderen. Ook de onzekerheden rond om de komst, straks, van het Palestijnse re giem. „Ieder volk," zegt ze, „heeft recht op een ei gen land, op vrijheid. Ook de Palestijnen. Als over een paar maanden in haar dorp de Israëlische soldaten zullen verdwijnen," zegt ze, „zal ze de vreugde van haar man een haar kinderen over de Palestijnse bevrijding meevieren." En als Yasser Arafat in feestvierend Beit Omar zal aankomen, zal ze hem oprecht 'ahlan we-sahlan' welkom zeggen. Maar of ze er echt blij over kan zijn, straks als Israë lische onder Palestijns bestuur te zullen le ven? „Als het zover is zal ik erover na gaan den ken," zegt ze aarzelend. Maar voor alle ze kerheid heeft ze nu wel voor Ahmed een Is raëlische identiteitsbewijs aangevraagd. „Dan kan ik makkelijker in Israël gaan wer ken," zegt Ahmed verontschuldigend. Maar Edna fluistert er achteraan: „Het liefst zou ik in West-Jeruzalem willen wonen." Ze is het kind van een orthodoxe joodse fa milie in Jeruzalem. Een vroom meisje dat op iedere Sabbath, de joodse rustdag, met haar ouders naar de synagoge ging. Op 18-jarige leeftijd werd ze in een ongelukkig huwelijk geduwd, waaruit ze zich snel na de geboorte van haar zoon Zwika losmaakte. Twee jaar later, tijdens een bezoek aan een Arabische familie in Nazareth, ontmoette ze Ahmed. „Prachtige groene ogen," lacht ze. „En zo romantisch!" Maar de liefde op het eerste gezicht was een probleem van de eer ste orde. Huwelijken tussen Israëli's en Palestijnen - de weinige die gesloten worden - stuiten vanwege het langdurige politieke conflict op verzet van de families, op cultuurver schillen, en op de politieke wederzijdse vij andigheid. Maar Edna hield van Ahmed en ze trouwde met hem. Niemand van haar ouders, broers of zusters was er bij om haar geluk te wen sen. Niemand van haar orthodox-joodse familie wilde vanaf die dag zelfs ook maar weten, dat ze nog bestond. Ze werd zo definitief verstoten dat ze drie jaar geleden toen haar moeder overleed, niet het recht kreeg om in haar ouderlijk huis deel te nemen aan de rouwrituelen. „Ik werd gedwongen om meteen na de be grafenis naar huis in Beit Omar te gaan," vertelt ze droevig. „En ik heb in mijn eentje, volgens de joodse traditie, zeven dagen rouw voor haar in acht genomen." Binnenkort zal ze datzelfde waarschijnlijk voor haar vader moeten doen. „Hij is heel erg ziek, maar ik kan geen afscheid van hem nemen. Mijn broers zouden me in elkaar slaan." Alleen met twee van haar zusters heeft ze soms contact. Zelfs Zwika, het kind uit haar eerste huwelijk, wil al jaren niets van haar weten. Ahmed trouwens, zo wist Edna al voor haar huwelijk, is een fervente aanhanger van de Fatahbeweging. Totdat twee jaar geleden premier Yitschak Rabin en Yasser Arafat de verzoeningsakkoorden van Oslo sloten, was de Fatahbeweging voor de Israëli's een ter reurorganisatie. En Ahmed, indertijd be schuldigd van ondergrondse activiteiten, had ook een straf in een Israëlische gevan genis uitgzeten. Moeilijke feiten voor de Israëlische Edna, zeker toen een paar jaar nadat ze in Beit Omar was komen wonen, op de Westelijke Jordaanoever de intifadah, de Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting, uit brak. Waar stond ze? Voor wie was haar io-| yaliteit? „Ik heb daar nooit een probleem mee had," zegt ze. „Ik ben gewoon tegen onrecht.I Als er een Palestijn wordt neergeschotffll door een Israëlische soldaat, heb ik netzo-I veel pijn als wanneer Israëlische burgers het I slachtoffer worden van een Palestijnse ter-T reuraanval." Vaak is ze in die intifadah-dagen op verzoekl van haar buren gaan praten met de Israëli-I sche soldaten om een Palestijnse jongen die| net in de kraag was gegrepen vrij te Soms lukte het haar ook. Maar sinds de Oslo-akkoorden tussen de ls-] raëli's en de Palestijnen is de ir voorbij en straks, met de uitbreiding vanj»| Palestijnse zelfbestuur zullen ook in Omar Palestijnse politiemannen en s het voor het zeggen krijgen. Bang is niet voor, zegt ze. Maar Ahmed, misschien wat meer bez over de toekomst van zijn Israëlische ecrl genote, zou toch wel graag willen dat f®1! volgens islamitische traditie nu ook t[1f hoofddoek zal gaan dragen. „Ze is PalestiJO'l se," zegt hij voorzichtig, „net als haarW'l deren." .1 Maar Edna lacht. „Wat?", zegt ze, „soros®| ik zin heb trek ik zelfs een spijkerbr"" aan." Met haar vier kinderen praat Edna nierij leen Arabisch, maar ook Hebreeuws, noemen zich trots Palestijnen. Maar als wat groter worden kunnen ze grote id0i"| teitsproblemen krijgen. Ze hebben Israëlische geboortebewijzc zijn joden volgens de wetten van het jw®| dom, omdat hun moeder joods is. Maar va gens de wetten van de islam behoren zt het islamitisch geloof omdat hun vaderis miet is. Voor de Israëlische bezettingssoldaten f ren ze Israëlische burgers. Maar wat zipj straks, als Yasser Arafat er gaat rege Elf-jarige Tomer, de oudste zoon van t en Ahmed, heeft al de Arabische vers18'.' zijn naam Tamer, aangenomen en zijn H rige broertje Omer heet nu Amr. En waar staat Edna in dit alles? Ik raëlische," zegt ze onomwonden. „En J ben ik trots op. In het dorp noemen zei* jodin. Dat stoort me niet, maar ik "en° sinds mijn huwelijk islamitische. In nuP„ raëlische identiteitspapieren word ik ff* sche genoemd en mijn man noemt me "a tijnse. Kies maar uit. Ik ben gewoon W ben," lacht ze. „En ik ben hier gelukkig. Waarom z dat niet blijven?" DAHLIASTRAAT 46- Amsterdam (anp) - Ma: vervoert voor onbepaal «een Feyenoord-supi J,eer. De luchtvaart| schappij heeft die besl maandag bekendgemaal Martinair stelt de boycot iri aanhangers van de Rotter, eredivisieclub na de EuroJ wedstrijd Everton-Feyl voor 12.000 gulden aan eef bus van de maatschappij Nijkerk (anp) - De nat| brengen. Dat is de belai derlandse profploeg, FcS teerde maandag in Nijk binnenkort. „Er mogen van ons niet wonderen verwacht wc| vertelde ploegleider Frits „We gaan dit jaar iets neei waar we een groot aanta op kunnen voortbordure: over vijf jaar moeten we] zijn voor de Ronde van rijk." De ploeg heeft de profs W Veenstra, John Talen, Ra Meijs, John van den Akke: amateurs Hans van Dijk, Gilsing en Lucien de Lou- twee jaar gecontracteerd. twee weken wordt er a achtste renner aan de groi gevoegd. „We zijn nog met hem aan derhandelen," deelde teai ger Cees van Panhuis mee. Bouwmans is de belanj kandidaat, maar die hoopt] een buitenlands avontuur, acht is slechts het begin, loop der tijd hopen we groeien tot een volw^ ploeg." De amateurformatie Fori do, dit seizoen tweede in competitie, en Golff pres den in juli het plan voor ee ploeg. Daarna is het lang weest. „We wilden pas na ten treden op het moment les echt rond was," verl Van Panhuis. „We wore misschien gezien als een beentje, maar we willen oc| even net anders doen." Foreldorado-Golff gaat met een budget van tus! twee en drie miljoen guide: een vergelijking met de tw dere Nederlandse for TVM en Rabobank, wil me horen. De ploegleiding w de plannen uitvoeren di Priem en Jan Raas bij de formaties nooit in praktij ben gebracht. „We willei zien dat de Nederlandse i wel degelijk mogelijkhede ben," verduidelijkt Schür.' San Antonio. Texas Ope nuljoen gulden. Eindstand: 1. Waldorf (V slagen (66 66 71 65), 2. I (VSt) 274, 3. Morse (VSt),1 (VSt), Roberts (VSt) 28 Lahore. Mannen, vriendsH 1 Pakistan - Duitsland! 0). Boston. Head of the Charl strijden over een bochtig r van drie mijl (4827 m). Mannen: achten: 1. Veren» t™ 14.12,89, 2. Holland Ad oor Zwan/Van Steenis/Var oen/ZwoUe/Maasdijk/Coir of/Florijn/Rienks/stuurni Duyster) 14.35,02, 3. Nere Per/Sunon/Van der sen/V os/Jansen/Krijten- urg/Bartman/Middag/stu Chung) 14.36,60. in0"wen: skiff: 1. Davidc nn'?jb95> 10. Bogtstra No /tSdubbeltwee: h^!iS!ls (Ned> 18.31,03, Rno, enninx <Ned> 18-5 Boston (VSt) 19.17,93; ac panada 16.10,36, 2. Ve Jonom tb-U,75, 3. Neder! k^S/Boolen/Nnaven/West maMSn,?er Velden/ Mei)0 \v,,'Af, "rn/stuurvrouw w°lf) 16.20,47. TwÜen' Internationaal toe Kraïf ,ront*e: Timman r ^■wttk (Rus) 1/2-1/2, b,1' Kasparov (Rus) Joes* B) Kortsjnoi (z 1/2 1/-P°TV ®u') - Vaganja (Fr\i Ivantsjoek (Oek) h StanH iB-h'vest vrij. Ka "d: L Gulko 2 1/2 (u gantïT' K°"tsjnoi, Sh, vest t J°e?oePov 1 1/2 (3 Timri!Vanisioek' Kramnik "tan, Lautier 1 (3).

de Stem | 1995 | | pagina 8