Spannende dagen voor Lubbers HÊet een CV-ketel met Gaskeur gegarandeerd comfortabel de winter door» Frans-Duitse verhouding heeft zorgvuldig onderhoud nodig nterview Claes zorgt oor politieke stampei Clinton en Jeltsin maskeren problemen COMMENTAAR tg STEM BUITENLAND A5 ne 1NENLAND KORT ouderen' recht-Breda ontregeld Grenshospitium ieroep asielzoekers snelheidsduivel gale afvallijn erkeersongeval Chirac en Kohl praten morgen tijdens werkbezoek over opvolging Willy Claes s in Dinant door geldgebrek hechts gestut K 8101:61 Stuk dreigt af te Bij voorkeur Gaskeur* BUITENLAND KORT Motorpech mogelijk oorzaak vliegramp Tientallen kandidaten in Rusland Saddam belooft volk meer voedsel Tsjetsjeense premier biedt ontslag aan Grote overwinning president Ivoorkust 10 doden bij autobomaanslag in Algerije Geen hulp milieuproblemen Oost-Europa EU: geen extra geld voor Bosnië Drugmaffia deelt lakens uit in Rio, niet de burgemeester 1g 24 OKTOBER 1995 A4 DINSDAG 24 OKTOBER 1995 i gesprekken tussen de Kroatische Irs. Dat mag ook wel. Want als pre ■aldelijk uitgesproken dreigement anië met geweld te heroveren lijkt fflict met het Servië van Milosevic ^sing zou het gehele vredesproces snelle herovering van de Krajina Jisnië weliswaar bewezen over een 'beschikken. Maar de Serviërs heb- i de nodige versterkingen aange" Idomineerde en aan hun republiek en slag om dat gebied zou dus ze- In. fen de onderhandelaars gisteren in lek vooruitgang geboekt in de rich- korziet in het vreedzaam terugbren- br de Kroatische soevereiniteit. Dat |u zijn aanvaard. Morgen praten de ■odzakelijke 'interim-periode', inclu- voordat Kroatië de macht terug Ichap zal een zucht van verlichting een akkoord komt dat de oorlogs- wegneemt. Ze kan zich dan blij- Ssprekingen voor Bosnië, zonder de Ti nieuwe brandhaard ontstaat. Die ^n zetten en een nieuwe menselijke bpnieuw enorme vluchtelingenstro- luenza-specialisten vindt dat alle I moeten worden tegen de griep. Ge lprocent minder kans griep op te lo- fsgezondheid adviseert mensen die lep te krijgen, zoals diabetici, cara- ïhalen. Deze week start de Neder- laar jaarlijkse griepvaccinatiecam- tlijks 2200 mensen aan influenza, |men in het ziekenhuis terecht. Zo'n l ouder dan 60 jaar. bentraal Bureau voor de Statistiek r van 1993 een op de tien Nederlan- was dit nog 7 procent. Èen defecte goederentrein heeft gis- Ip de trajecten Dordrecht-Breda en geld. Er reden maar beperkt treinen, et een vertraging van een half uur. If zes uur met een vastgelopen rem pwaluwe. Daardoor was maar één voor acht was het defect verholpen tgen kracht verder rijden. De gevol- en kort na negen uur voorbij. ersoneel van het Grenshospitium in fer de toekomst. th tegen een mogelijke fusie met het Iterdamse Havenstraat. Ze wil spoe- Ifinitieve bestemming van de instel- 11992 open als opvang voor kansloze teeg het de tijdelijke status van huis Jriminelen en vreemdelingen, lil het Grenshospitium verbouwen en Ing geven met ruim dertig plaatsen 1108 voor vreemdelingenbewaring. Eren via de Raad van State alsnog het ers mogelijk te maken. Gisteren heeft Hd. De uitspraak volgt binnen enkele Inmalige staatssecretaris van Justitie eschaft. Drie advocaten hebben na- hoger beroep bij de Raad van State van de asielzoekers voor erkenning aor het arrondissementsgerecht afge- :n van het hoger beroep gedwongen intvankelijkheidsvraag. Zij moet dus fdeling bestuursrechtspraak de acht handelen. op artikel 16 uit het, door Nederland le vluchtelingenverdrag. Daarin is deling dezelfde behandeling dient te iok wat betreft de rechtsgang. Verder iropees Verdrag voor de Rechten de uit het Engelse Pitsea heeft een boe- mdat hij op de A2 was betrapt terwijl litie legde hem de boete op in overleg kte de verkeersvandaal op de auto- r Eindhoven terwijl hij 180 kilometer hij voortdurend achter zijn voorgan- oogte van Eindhoven worden aange- vijf mannen uit Deventer aangehou- acht dat zij afval van Duitse autobe- bij het overlaadstation van de ge elden daarmee in strijd met de Euro- staat niet toe dat afval van ene land in een ander land. Vier medewerkers bben bekend aan het illegaal verwer- hebben verdiend. Deventenaren enkele keren per weeK .fval van garagebedrijven te halen. Ze eken (voorzien van accu's, olie, rem- nden, kunststofbumpers, ruiten, ver- Voor die garages was de export naar •essant, omdat ze voor het verwerken utsland fors moeten betalen. :val kregen de Deventenaren geld valJ erdienden ze voor elke kilo oud ijz® len voor elk autowrak. In de anderhali e import actief waren, verdienden ze persoon. eersongeval in Eindhoven zijn het leven gekomen. Een derde raak ffers zijn afkomstig uit het Franse Lu* familie en vrienden in Hoorn, reed botste op het verkeersplein Leen ende oorzaak tegen de pijler van ee^ er moest eraan te pas komen om de ge i te bevrijden. iJoor Frans Wijnands Lm - Als president is Jacques Chirac nog niet in Bonn geweest, «ds zijn ambtsaanvaarding, in (j Van dit jaar, volstond de -volger van Kohl's grote vriend L,cois Mitterand met enkele -'officiële ontmoetingen met de njitse Bondskanselier, alsmede jji reeks van telefoon- en tafel- jprekken met hem. Maar een Jht werkbezoek vond tot nu toe pet plaats. Terwijl de Frans- puitse verhouding toch meer ian ooit zorgvuldig 'groot onderhoud' vergt om een beeld- jpraak te gebruiken die past bij Je verbouwing van het Europe- •e buis', waar Helmut Kohl het zo graag - en dus vaak - over heeft. De huidige Franse president is de Duitsers nog iets te onbere kenbaar, iets te eigenzinnig, mis schien wel iets te nationaal. Een houding, die in theorie en prak tijk, niet spoort met de gemeen schappelijke voorbereidingen voor een Europese politieke en monetaire unie. De Franse atoomproeven in de Stille Zuidzee hebben ook in Duitsland een storm van protest opgeroepen. Bonn gebruikte daarvoor opvallend terughou- dend-diplomatieke taal, terwijl onder de bevolking de luide roep om een boycot van Franse pro ducten hoorbaar werd. Die atoomproeven zijn binnenkort voorbij en daarmee komt auto matisch een einde aan deze inci dentele tegenstelling tussen bei de regeringen. De meer structu rele en aanhoudende verschillen in visie en opvatting blijven: over de haalbaarheid van de monetaire unie gekoppeld aan een gemeenschappelijke Europe se politiek voor vrede en veilig heid; over de naadloze uitvoe ring van het Schengen-akkoord; over de grotere rol van de Franse atoommacht; over de uitbreiding van de Navo oostwaarts. Wat dat laatste betreft heeft Chirac Hel mut Kohl ongetwijfeld een en ander te vertellen na het recente bezoek van de Russische presi dent Jeltsin aan Parijs. Het is daarnaast uiterst realis tisch te veronderstellen dat Kohl en Chirac ook zullen proberen om het eens te worden over de nieuwe secretaris-generaal van de Navo. De Duitsers maken zich de laatste tijd nogal zorgen over de houding van Frankrijk. De Duitse minister van Financiën, Theo Waigel, twijfelde onlangs openlijk of de Fransen wel bij tijds in staat zullen zijn om een sterke franc in de Europese monetaire unie in te brengen. Minister Kinkel van Buitenland se Zaken suste de ontluikende woordentwist door te verklaren dat hij zich een monetarie unie zonder Frankrijk eenvoudig niet kan voorstellen. Dat Frankrijk onder Chirac de grenscontroles verscherpte inplaats van ze - in overeenstem ming met het akkoord van Schengen juist af te schaffen - heeft in Bonn twijfel doen ont staan over de oprechte Europese intenties van de nieuwe Franse president. Anders gevraagd: hoe Europeees is Chirac eigenlijk? Minder, zo lijkt het, dan toen hij nog presidentskandidaat was. En: benadrukt Chirac niet te veel en te vaak de Franse soevereini teit; of het nu gaat om een atoommacht met bijbehorende kernproeven, of de weigering om een stuk van die eigen souve- reiniteit in te leveren terwille van een hechter samenwerkend Europa. Bonn - en in het bijzon der Kohl - was de afgelopen jaren aan een open dialoog met Parijs gewend. Meningsverschil len die er toen ook waren, druk ten uiterlijk althans, minder zwaar op de wederzijdse relatie als nu het geval lijkt te zijn. Natuurlijk zal er aan het einde van Chirac's korte1 bezoek aan Bonn een optmistisch communi qué worden uitgegeven waarin zelfs tüssen de regels nog nauwe lijks iets van verkramping, one nigheid, laat staan ontstemming te lezen of te bespeuren zal zijn. Maar schijn kan bedriegen. Duitse en Franse parlementa riërs uit beide landen willen in elk geval op hun manier probe ren om de licht stotterende Frans-Duitse motor weer zonder haperingen te laten lopen. De christen-democratische Bonds dagfractie richtte daartoe onlangs een omvangrijke werk groep op met als argumentatie, dat alleen intensieve dialogen op alle politieke niveau's, de Frans- Duitse meningsverschillen tot acceptabele proporties kunnen reduceren of in enkele gevallen mogelijk helemaal uit de weg ruimen. jor Frans Wijnands jtnn- Morgen wordt in Bonn zo goed als zeker beslist over de uiisen van oud-premier Ruud Lubbers om secretaris-generaal ai de Navo te worden, als opvolger van de teruggetreden Belg ffly Claes. Iirgen namelijk komt de Franse ident Jacques Chirac voor eerste officiële werkbezoek sir Bonn. Hoewel er geen offi ce agenda' vooraf bekend is et, is de opvolging van jaes een van de belangrijkste «preksonderwerpen tussen lirac en de Duitse Bondskanse- lmut Kohl, zo wordt alge- ïtn verondersteld, lot nu toe houdt de Duitse rege- ■ingzich op de vlakte als het gaat omde vraag wie de nieuwe top- jinvan de Navo moet worden, lot enige wat Bonn officieel juijt wil is, dat de Duitse rege len eigen kandidaat stelt ladat de Duitse minister van Itiensie, Volker Rühe (CDU), laten weten geen belang- ig voor de Navo-functie te n. ideDuitse pers wordt de laatste agen steeds nadrukkelijker ver- idersteld dat het vooral gaat om :uud Lubbers en de Deense oud- linister van Buitenlandse Zaken life Ellemann-Jensen. Tegelijk rordt rekening gehouden met de sing van een outsider mdat zowel Bonn, als Parijs iets ipi een van deze kandidaten iden hebben. In Bonn en in de Duitse media leeft nog hardnek kig het gerucht dat Kohl niets van Lubbers moet hebben, ook niet als Navo-secretaris-gene- raal. Kohl zou het Lubbers nog steeds niet hebben vergeven dat die zich nogal sceptisch opstelde tegenover de Duitse hereniging indertijd. Het blijven veronder stellingen, want het Bundeskanz- leramt geeft uiteraard geen com mentaar op dit gerucht. Anderzijds zouden de Fransen nogal gepikeerd zijn over de ronduit-plompe manier waarop Ellemann-Jensen de Franse kernproeven onlangs bekritiseer de en veroordeelde. Frankrijk wil in ieder geval dat de opvolger van Claes een voorstander is van de Europese eenheid, zo liet een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken gisteren De nieuwe Navo- topman zou bovendien de rechten van de Franse taal binnen het Atlantische bondgenootschap dienen te verdedigen. Namen werden niet genoemd. Lubbers spreekt Frans, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst eer der meegedeeld. De officieel door Denemarken naar voren geschoven kandidaat, Uffe Elleman-Jensen, spreekt geen Frans. Door Bert Schampers Bnissel - Het interview dat Willy Claes vorige week gaf aan het weekblad Elsevier dreigt, met enige dagen vertraging, op een politieke rel in België uit te draaien. De afgetreden Navo-top- sn beweert dat SP-voorzitter Tobback het verslag van het if van Cassatie over zijn aandeel in de Agusta-zaak als wis- «flgeld heeft gebruikt bij de kabinetsformatie. ns Claes heeft voorzitter lobback van de Vlaamse socia- premier Dehaene onder gezet om bij het Hof van Cassatie het onderzoeksrapport wr zijn eventuele betrokken- bij de Agusta-affaire vrij te tijgen. In juli werd bekend dat tobback niet zal worden ver- Het onderzoeksrapport Dlaes en oud-defensieminis- Coëme kwam pas later. De "houd werd tot begin deze Mand geheim gehouden. Opval- "J is dat het interview, dat _e week in Elsevier werd Jopubliceerd, tot gisteren in Bel- Sogeen aandacht kreeg. Tijdens Jin afscheidsrede afgelopen vrij- J>S haalde Claes fel uit naar de sche politiek, magistratuur journalistiek. Zondag slikte Biets van die kritiek in. interview in Elsevier dreigt '"opnieuw een rel te veroorza- Hoewel Claes de uitspraken •kent, krijgt hij de wind van "ten. De liberale oppositie wil "in Ot® correspondent isel Elke minuut kan een «rots van 1000 ton in Dinant beneden vallen. Maar geld het gevaar afdoende te Wieren is er niet. Gisteren toten burgemeester en wet- uders van Dinant om de rots- ®d voorlopig met palen te week maandag stortte een k Syen van 30® t°n naar bene- Het gevaarte verpletterde auto's en vernielde enkele hagen en een deel van een fTOiarkt. Enkele tientallen oners werden geëvacueerd, norme steen wordt voorlopig hjlH °P8eniimd, omdat door de 1100 ,in d'e dit veroorzaakt een een debat over de beschuldigin gen die Claes heeft geuit. Volgens SP-voorzitter Tobback raakt het verhaal kant nog wal. Tobback geeft evenwel journalist Camps de schuld. Hij noemde het een voorrecht de journalist de laatste jaren nooit te hebben ontmoet. Premier Dehaene liet zijn woord voerster vanuit New York zeggen dat hij ontgoocheld is over de toon en inhoud van de reacties van Claes. De eerste minister is volgens zijn woordvoerster 'geschokt over de wijze waarop Wiliy Claes de instellingen en meer bepaald de koning in het gedrang brengt'. In Elsevier betreurt Claes dat hij alleen staat. „Niemand helpt mij. Als koning Boudewijn nog had geleefd, zou ik misschien op zijn steun hebben kunnen rekenen. Van de huidige vorst heb ik niets te verwachten." Het interview in Elsevier is al op 15 oktober afgenomen, twee dagen nadat Claes was versche nen voor de speciale kamercom missie die de volksvertegenwoor diging adviseerde om de oud minister door te verwijzen naar het Hof van Cassatie. Willy Claes nam vrijdag ontslag bij de Navo, nadat de meerder heid van de Belgische volksverte genwoordiger voor zijn vervol ging had gestemd. President Bill Clinton en zijn Russische ambtgenoot Boris Jeltsin spraken gisteren vier uur met elkaar in het Hyde Park in New York. FOTO REUTERS Door Bert Ummelen New York - Als goede vrienden versche nen ze gisteren na een vier uur durend tête-a-tête voor de pers. De Amerikaan se president Bill Clinton en de Russi sche president Boris Jeltsin waren er zichtbaar op uit een indruk van ont spannen harmonie te wekken. Terwijl hun onderhoud, in de van geschie denis zwangere residentie van oud-presi dent Franklin D. Roosevelt in Hyde Park, een alles behalve gemakkelijk moment in de Amerikaans-Russische relatie markeerde. Thuis in Moskou, grapte Jeltsin tegenover de drommen journalisten, had hij 'een ramp' voorspeld. 'Maar nu kan ik u vertellen dat u een ramp bent.' Clinton vond het een geslaagde grap. Hij gierde. Volgens de Amerikaanse president hebben zijn Russische collega en hij 'volledige over eenstemming' bereikt over hoe samen te werken om vrede in Bosnië te bereiken. Maar met betrekking tot de scherpe tegen stelling over de commandovoering over de internationale troepenmacht die een vredes regeling moet gaan bewaken, sprak hij zui nigjes van 'enige vooruitgang'. Het is de bedoeling dat een en ander deze week op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken verder wordt uitgewerkt. De regering Clinton staat voor de welhaast onmogelijke opgave tegelijkertijd binnen landse steun te verwerven voor deelname aan een troepenmacht die in Bosnië een nog te bereiken vredesregeling moet 'implemen teren' en de relatie met Moskou niet al te zeer te laten afkoelen. Een absolute voorwaarde voor die binnen landse steun is dat het om een Navo-opera- tie gaat onder Amerikaans bevel. Ook in dat geval heeft het Congres al moeite genoeg met het zenden van 20.000 man Amerikaan se troepen. Terwijl het Kremlin, dat op zijn beurt de hete adem van de Doema in de nek voelt, onmogelijk kan accepteren dat Russi sche troepen deelnemen onder de banier van het atlantische bondgenootschap. In Washington wordt gehoopt op een uit weg, die erop neerkomt dat de Russen een ondersteunende rol op zich nemen: herstel van wegen, vervoer, en dergelijke. De derde optie is dat Moskou helemaal niet deelneemt aan de vredesoperatie. De hilariteit van beide staatshoofden leek gisteren vooral bedoeld om aan het oog te onttrekken dat 'Bosnië' een definitieve streep is geworden onder de periode van Amerikaans-Russische gelijkwaardigheid. Met zijn initiatief in ex-Joegoslavië heeft de regering-Clinton in feite duidelijk gemaakt dat de VS niet langer bereid zijn Rusland op voet van gelijkheid te behandelen. Natuurlijk geeft geen van beiden dat graag toe. Vandaar. Contributie VN Clinton en Jeltsin lieten vanwege hun ont moeting verstek gaan bij de viering van het vijftig jarig bestaan van de VN, elders in Neuw York. Daar kreeg Amerika van wel meer dan twintig landen een flinke veeg uit de pan. De Verenigde Staten hebben name lijk een contributie-achterstand van 1,25 miljard aan de Verenigde Naties. Het wordt tijd om die achterstand in te halen, meenden onder andere Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland. De Amerikaanse contributie-achterstand draagt in belangrijke mate bij aan de nood lijdende positie van de volkerenorganisatie, zo zeiden de criticasters. In totaal hebben de VN nog ongeveer drie miljard dollar van de lidstaten tegoed. (ADVERTENTIE) terl» Jaan"iee wordt zwaar te#b,er Smds vorige week uit het Hom ?1 yan Dinant geweerd en J%oute kieSCht ee" and6re Fife1J?eente Wd een dee^ van de 9ukk<,n!l'deren en h°opt andere Wlen te kunnen verankeren. Wat uw wensen ook zijn, er is altijd één ding waar u op moet letten bij de aanschaf van een nieuwe CV-ketel: Gaskeur. Want Gaskeur is het nieuwe kwaliteitsinformatielabel voor CV-ketels. Het garandeert u altijd een uitstekende CV-ketel die precies aan uw eisen vol doet. Vraag ernaar bij uw installateur. Lissabon - Een technisch defect aan een van de motoren is moge lijk de oorzaak van het ongeluk met het Duitse militaire Transall vliegtuig dat zondag aan alle zeven inzittenden het leven kostte, heeft de Portugese luchtmacht gisteren gezegd. De Transall steeg zondag op van het vliegveld Ponta Delgada op de Azoren en raak te kort na de start een elektriciteitsmast, waarna het toestel in zee stortte. Moskou - In totaal hebben 43 politieke bewegingen en coalities zich kandidaat gesteld voor de parlementserkiezingen van 17 december in Rusland. Dit heeft de voorzitter van de Centrale Kiescommissie, Nikolaj Rjabov, gisteren bekendgemaakt, nadat zondagnacht de registratietermijn was gesloten. Bagdad - President Saddam Hussein van Irak heeft de Irakezen, die hem bij het onlangs gehouden referendum massaal steunden, toegezegd dat de voedselrantsoenen worden verhoogd. Met ingang van december krijgt elke inwoner per maand zeven kilo gram meel (was zes kilo) en 750 gram bakolie (in plaats van 625 gram), aldus een officiële verklaring. Waar het bewind extra meel en bakolie vandaan denkt te halen, is niet duidelijk. Geschat wordt dat de graanoogst dit jaar uitkomt op ongeveer 2,5 miljoen ton, vergeleken met 2,8 miljoen vorig jaar en 3,5 miljoen ton in '89/'90, voordat de sancties werden afgekon digd. Grozny - Premier Salambek Chadsjijev van Tsjetjsenië heeft gisteren zijn ontslag ingediend. De leider van het door Rusland ingestelde kabinet had onlangs kritiek geleverd op de jongste Russische artillerie-aanvaüen op de Tsjetsjeense opstandelingen. Chadsjijev zei dat premier Tsjernomyrdin van Rusland hem een hoge post in de Russische regering had aangeboden. Hij stelde voor het premierschap te geven aan Doku Zavgajev, een vooraan staand Tsjetsjeens politicus die ten tijde van de Sovjetunie voor zitter was van het Tsjetsjeens parlement. Abidjan - President Henri Konan Bédié heeft bij de presidents verkiezingen van zondag in het Westafrikaanse Ivoorkust de macht behouden. Zijn overwinning werd verwacht maar viel veel groter uit dan vooraf werd voorzien. Na telling van 80 procent van de stemmen bleek dat Bédié er ruim 96 procent van had behaald, zei minister van Binnenlandse Zaken Bombet gisteren. De opkomst was vol gens de eerste gegevens 56,1 procent. Dit cijfer is belangrijk omdat de oppositie had opgeroepen de verkiezingen te boycotten en te saboteren. De oppositie beschouwt de kieswet als onrecht vaardig. Oppositieleider Laurent Gbagho zei blij te zijn met de uitslag, omdat de meeste mensen de verkiezingen hadden geboycot. Hij riep de oppositie uit tot de echte winnaars van de verkiezingen. „Wij zijn blij. Zeer weinigen hebben hun stem uitgebracht. Ik denk dat het gaat om een van de meest geslaagde boycotts ooit in Afrika." Slechts 3,8 miljoen van de 14 miljoen inwoners had zich voor de verkiezingen ingeschreven. Algiers - Een autobom in de Algerijnse stad Relizane heeft zon dag 10 mensen het leven gekost. Zeker 82 anderen raakten ver wond. Onder de doden zijn drie kinderen, van zes, acht en negen jaar. Ongeveer 20 woningen raakten zwaar beschadigd. Relizane ligt ongeveer 200 kilometer ten westen van Algiers. De explosie deed zich voor omstreeks half een 's middags.Op 5 okto ber vonden negen mensen de dood en raakten 19 gewond bij een soortgelijke aanslag met een autobom op een hotel in Draa ben Khedda, ongeveer 80 kilometer ten oosten van de hoofdstad. Sofia - Het Westen heeft Oost-Europa gisteren voornamelijk zelf hulp aanbevolen voor het oplossen van zijn milieuproblemen en die met kernenergie. Geldtekort blijft het grootste probleem voor het gebied. „Geld moet in hoofdzaak uit binnenlandse bronnen komen, zowel publieke als particuliere," zei president Jacques de Larosière van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwik keling gisteren tijdens de derde pan-Europese milieuconferentie Milieu voor Europa, in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Luxemburg - De Europese steun aan de wederopbouw van Bosnië moet gevonden worden binnen het huidige budget van de Europe se Unie. De Wereldbank moet een leidende rol gaan spelen in de coördinatie van de hulpverlening aan de voormalige Joegoslavi sche republiek. Tot deze conclusies kwamen de ministers van Financiën gisteren tijdens een bijeenkomst in Luxemburg. Vol gens minister Zalm zal de financiële steun gevonden moeten wor den via een herschikking van de prioriteiten binnen het budget voor de externe uitgaven. Door Frans Lindenkamp Buenos Aires - Niet burgemeester Cesar Maia deelt in Rio de Janeiro de lakens uit, maar de drughandelaren. Dit heeft de burgervader van de Braziliaanse strandstad met zoveel woorden toegegeven tij dens zijn onthulling, dat de con structie van een vestingmuur rondom het stadspaleis vijf maanden uitgesteld moest wor den op last van de cocaïne-tsa- ren. Maia wilde een negenhon derd meter langë, vier meter hoge stenen omheining laten optrek ken om het terrein van zijn ambtswoning af te scheiden van de aangrenzende krottenwijk Dona Marta, die met circa 20.000 zielen maar blijft uitdijen. Met ogen als schoteltjes vernam Maia dat de buurtmaffia niet akkoord ging met het uitgestip pelde traject. Onder het voor wendsel dat 60 procent van de metselaars gerecruteerd dienden te worden uit de bewoners van de 'favela Dona Marta', wisten de dealers de bouw met succes te vertragen. Drie uitvoerende inge nieurs kregen te maken met moorddreigementen. Pas toen Maia de tekening aanpaste aan de wensen van de criminelen zet ten zij het sein op groen. De georganiseerde misdaad beschouwt het bos rondom het gemeentepaleis als haar domein. Het moeilijk penetreerbare tropi sche woud herbergt een wapen depot en een clandestiene begraafplaats voor 'lastige ele menten'. Recent voelde de echt genote van burgemeester Maia zich geroepen om een cocktail party vervroegd af te blazen uit angst dat verdwaalde kogels haar gasten zouden verwonden. Op enkele tientallen meters van de paleistuin was een vuurgevecht losgebroken. Volgens Maia is de situatie identiek in het Laranjei- ras-paleis van gouverneur Allen- car. Wanneer de Braziliaanse president Cardoso Rio bezoekt slaapt hij daar. V

de Stem | 1995 | | pagina 5