?R© Eenheid binnen politietop nog zoek Onze Top 10 van deze week. e 6 JAAR Verdachten miljoenenfraude banken weer op vrije voeten o ieireiu 2.50 'Reddingsactie' voor snorfiets niek portret van jong gestorven prinsje in Het Loo 1.49 5.98 6.95 1.69 59 L99 1.49 4.99 1.79 L99 Vaticaan waarschuwt voor zieneres Ryden Misdaadverslaggever pas in december voor rechter 6Pompstation eindstation' Extraatje van deze week: iflSTEM y BINNENLAND A3 Amsterdamse korpschef Nordholt mijdt al geruime tijd de vergaderingen met collega's Ruzie over geheime stukken gaat door Braziliaanse perssinaas appelen, net 2.5 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ftG 24 OKTOBER 1995 Ber: aan 1.22- Ben: .47. Groot-Brittannië en Ierland Dinsdag in zuidoost-Engelanj van tijd tot tijd zon en meest droog. Verder veel bewolking en perioden met regen met on dinsdag in Ierland flinke hoe veelheden Stevige winden eerst uit het zuiden, later uit het zuidwesten. Maxima dins dag rond 15 graden, woensdag op veel plaatsen iets lager België en Luxemburg: Dins dag flink wat zon en aantrek kende zuidenwind. Woensdag meer bewolking en af en toe regen. Maximumtemperatuur rond 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Dinsdag in de oostelijke departementen overwegend zonnig, in het westen meer bewolking en langs de kust kans op regen. Middagtempe- ratuur van 15 graden plaatse lijk in het noorden tot tegen de 20 rond Clermont-Ferrand. Zuid-Frankrijk: Flinke perio den met zon, maar van het westen uit meer wolkenvelden Vooral woensdag in het westen kans op regen. Geleidelijk aantrekkende zuidelijke wind Middagtemperatuur rond 19 graden, aan de voet van de Pyreneeën enkele graden hoger. Portugal: Overgang naar bewolkt weer met op beide dagen enige tijd regen. Mid dagtemperatuur rond 23 gra den, ten noorden van Lissabon enkele graden lager. Spanje: Aan de oostelijke en zuidelijk costa's perioden met zon. Naar het westen toe meer bewolking en een toenemende kans op regen. Middagtempe ratuur meest tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en flink wat zon. Maxima rond 26 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon, heel misschien een bui. Maxi ma rond 23 graden. Italië: Flinke perioden met zon, in het noorden soms ook mist, dinsdag in het uiterste zuiden kans op wolkenvelden en een enkele bui. Middagtem peratuur van ongeveer 15 gra den in het noorden tot rond 22 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Vooral aan de westkust flink wat zon. Middagtemperatuur langs de Griekse westkust rond 21 gra den, op andere plaatsen van 14 tot 18. Duitsland: Veel zon. Woens dag in het westen en noorden geleidelijk meer bewolking en kans op regen. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden, in de voormalige DDE enkele graden lager. Zwitserland: Kustig najaars weer met vooral in de bergen zon. Dinsdag in de nacht en ochtend nog plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 13 tot 17 graden. Oostenrijk: Rustig weer met vooral in de bergen zon. Dins dag in de lager gelegen gebie den kans op mist of laaghan gende wolken. Middagtempe ratuur rond 12 graden. LETTERRAADSEL Welk woord is in dit tterraadsel verborgen? n gisteren: n; 8. vloed: 12. aan; 13. origine; 16. blo; 17-s'l leid; 21. Ie; 22. slap; 24. menie; 26. ober; 28. 31. mee; 32. toeter; 35. bestek; 37. og;38- n; 40. gravel; 42. legger; 45. alt; 46. kim; 51. sleep; 53. erts; 55. tl; 56. kilo; 58. roes; 60. damhert; 65. ooi; 66. lasso; 67. pijl; 68. slang. ail; 3. in; 4. kot; 5. piket; 6. eg; 7. nihil; 8. vat e; 11. doerak; 14. rum; 15. nee; 18. spot; 20. gaar; 25. negatie; 27. betoger; 29. debet; 31. 34. ral; 35. bel; 36. ene; 40. gestel; 41. vlak rustig; 46. klomp; 47. merel; 50. Alva; 51. sb. ion; 57. Ido; 59. ets; 62. as; 64. hij; 65. oa. DINSDAG 24 OKTOBER 1995 .jldoorn (anp) - Rijksmuseum 'ejs Het Loo krijgt een bijzonder .glderij in de collectie. Het gaat leen portret van het jong gestor- prinsje Frederik, een neefje i. koning Willem II. Het kind Ktdslechts negen jaar. ...g toe was er voor zover bekend gn portret van hem in Nederlandse «amelingen. ^[schilder Jan Baptiste van der ijst vervaardigde het in Bieder s-stijl geschilderde portret in Vereniging Oranje-Nassau Mu- 0 heeft het onlangs gekocht bij een Jjsthandel in Luzern en zal het op 25 oktober aan Het Loo overdragen. Willem Frederik Nicolaas Albert, prins der Nederlanden, prins Van Oranje-Nassau, leefde van 22 augus tus 1836 tot 23 januari 1846. Zijn ouders, prins Frederik der Nederlan den en prinses Louise van Pruisen, hadden twee zoons en twee dochters. De dochters groeiden voorspoedig op en de ene, Louise, sloeg zelfs koning Karei XV van Zweden aan de haak. Beide jongens stierven jong. Met name de dood van de kleine Frederik heeft zijn vader zeer aangegrepen. Al tijdens het ziekbed, dat een week duurde, was vader Frederik volgens koningin Sophie wanhopig en sterk verouderd. „Het kind was zijn oogappel, niet echt lief, maar intelligent en veelbelo vend," schreef ze. Na de dood van zijn kind zou Frederik dagen hebben ge huild. Aan het doodsbed zei hij; „Daar ligt al mijn liefde, nu is het voorbij." Het prinsje werd vijf dagen na zijn dood bijgezet in Delft. Van der Hulst schilderde het prinsje als een jongetje dat met grote heldere ogen zelfbewust de wereld inkijkt. Van der Hulst was op zijn best als hij kinderen schilderde, omdat hij daarin wat losser kon zijn dan bij de statige portretten van volwassenen. Jan Baptiste van der Hulst was af komstig uit Leuven, maar vestigde zich na de Belgische opstand van 1830 in de Noordelijke Nederlanden. Hij werd hofschilder van achtereenvol gens de koningen Willem I en Willem II. Levensgrote portretten van leden van het Huis Oranje-Nassau sierden bij voorbeeld al snel de Eetzaal van paleis Noordeinde op. Het schilderij dat nu naar Het Loo gaat, is gevat in de originele Bieder meier lijst en is 96 bij 79 centimeter groot. Op de achtergrond zijn tuinen en een kerkje te zien. Het prinsje, geboren in het Voorhout paleis in Den Haag, woonde met zijn ouders en de andere kinderen op Huis De Pauw in Wassenaar, het huidige gemeentehuis. De tuinen op het schil derij zijn dan ook die van De Pauw en het kerkje is dat van Wassenaar. Prins Frederik foto anp f-rs t 1 De enquêtecommi- sie vroeg de afgelo pen weken verschei dene Amsterdamse recherchekopstuk ken, onder wie Woelders zelf, waarom dat finan ciële onderzoek niet in het ver baal aan het hof is gemeld. De ondervraagden hielden het erop dat een dergelijk onderzoek geen 'opsporingsmethode' kan worden genoemd. Onzin, vindt Willems, die overi gens geen conclusies verbindt aan het verzuim van Woelders. De zaak is zijn rechterstafel im mers voorbij. Wel meent hij dat bankonderzoek door de politie op gespannen voet staat met de pri vacywetgeving. In de zaak-Zwolsman doet de Hoge Raad 14 november uit spraak. Willems, in Amsterdam als geen ander betrokken bij de behande ling van grote drugzaken, waar schuwde voor de toenemende werkdruk door dit soort zaken op de rechterlijke macht. De 'finan cier', het ministerie van Justitie, toont onvoldoende begrip voor die situatie, aldus Willems. „Het loopt een keer vast als er niet iets gebeurt." Heilloos Rechters moeten zelf de controle blijven houden op toegepaste op sporingsmethoden. Afwijkende varianten kunnen de rechter niet van die taak ontheffen, meent Willems. Vooral een geheime raadkamer is de Amsterdamse vi ce-president een gruwel. „Dat is het allerlaatste wat in dit land moet gebeuren." Willems denkt dat de discussies rond de methoden niet zal stop pen als er meer wet- of regelge ving zal komen. Het is onmoge lijk alles tot in de puntjes te for- Haag (anp) - De lucht is nog altijd niet geklaard binnen de ulitietop. De Amsterdamse korpschef Nordholt komt al sinds Ipiil vorig jaar niet meer op de periodieke vergaderingen van |t Raad van Hoofdcommissarissen. Sinds het IRT-drama zegt lijsteeds af. door hebben de forpsehefs onder- nog nooit kun- 0 praten over de ostreden opspo ringsmethode, die 1993 leidde tot jt opheffing van het interregionaal rechercheteam (BT) Noord-Holland/Utrecht. ft Haagse korpschef Brand, loorzitter van de raad, is enigs- verontwaardigd over die af- sjdige houding van Nordholt. jlls korpschefs hebben we in april '94 gesproken over het rap port van de commissie Wierenga. Inhoudelijk hebben we echter niet van gedachten gewisseld tverde methode. Ik heb Nordholt verzocht daar wat over te vertel- h maar dat heeft enige vertra- ging opgelopen. Hij heeft me ge- hem wat tijd te gunnen, naar hij kan het zich niet permit- ta nog twee jaar weg te blij- refereerde Brand aan het toment waarop Nordholt ver- trekt bij de Amsterdamse politie. met wapens hield gisteren voor de en- jiêtecommissie een warm plei- dooi voor het doorleveren, het van politie en justitie markt brengen van verdo- middelen, om op die ma- Ér beter zicht te krijgen op cri- minele organisaties. Volgens hem is dat absoluut noodzakelijk om misdaadsyndicaten aan te kun nen pakken. Brand gaf toe dat ook de politie in zijn regio, Haaglanden, die methode wel eens gebruikt. Zo liet het zogenoemde Copa-team, dit de druglijnen met Colombia ffl Paramaribo onderzoekt, een partij cocaïne in het criminele milieu verdwijnen. De methode is wat Brand betreft aanvaardbaar als het gaat om wapens. „Als je duizend wa pens kunt pakken als je er een of twee doorlaat, heb ik daar geen principiële bezwaren tegen." Zwolsman De Amsterdamse hoofdinspec teur W. Woelders heeft verzuimd Ie melden dat het zogeheten For mula-team gegevens bij banken opgevraagd in het onder- naar drughandelaar en autocoureur Zwols- man. „Dit had gemeld moeten worden," verklaarde de vice-pre sident van het gerechtshof in Amsterdam mr. J. Willems voor Je enquêtecommissie, willems was voorzitter van de strafkamer van het hof die de jaak-Zwolsman in hoger beroep ^handelde. Het hof veroordeel de Zwolsman tot vijf jaar gevan genisstraf wegens het leiding ge- 'etr aan een drugorganisatie. "a ettelijke zittingsdagen kreeg advocaat mr. P. Doedens materi aal onder ogen, dat was gestolen ®j justitie in de hoofdstad. Daar uit bleek dat het Formula-team, wider leiding van Woelders be ast met het onderzoek naar 'Wolsman en de zijnen, inkijk operaties had uitgevoerd. «et hof gaf Woelders de kans om ™t een aanvullend proces-ver aal alle niet in het dossier ver melde opsporingsmethoden op hjtje te zetten. Woelders liet et financiële onderzoek uit het amvullende verbaal weg. ?en Uaag (anp) - De parlemen- 're enquêtecommissie en minis- er sorgdrager van Justitie bak- eren nog steeds over het gehei- je Svelte van het rapport van .ippunissie Wierenga en de be- aan van W'e™ga Bi? l. toenrnalige minister 0 h Ballin (Justitie). Va??? staat volgens voorzitter ,„l rraa, echter nog niet op bi??' tarft goede hoop dat sin?11 e?ke'e dagen een oplos- ia m gevonden. Sorgdrager trnUu11 naar Indonesië ver- h™ar waaf'niSter Dijkstal neemt muieren. Een betere afbakening van een en ander lijkt hem wel wenselijk. Vérgaande methoden, zoals het inzetten van een burgerinfiltrant voor het doorlaten van grote hoe veelheden drugs om een organi satie te kunnen ontmantelen, zijn volgens Willems een heilloze weg. De Haagse korpschef Brand tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie, foto anp (ADVERTENTIE) O Witlof, 500 gram Speklapjes met zwoerd, 500 gram 2.75, kilo of Speklapjes zonder zwoerd, 500 gram 3.25, kilo ®®©©-9t5Ö" 4.98 ©©©©jLSfr Pale Sherry 887, very dry, medium dry of cream fles 1 liter Sprite Regular. Sprite Light Fanta Orange Regular of Fanta Light 199- -9T -539 fles 1.5 liter Cft Ananasschijven op zware siroop, blikje 4 stuks OH Cocktailworstjes, blik 28 stuks, 200 gram C(1 Meergranen Macaroni of Spaghetti, pak 500 gram of Macaroni Elleboogjes, zak 1 kilo -199 Nestlé Candybars, Kitkat, Lion of Nuts, pak 8 stuks 2 stuks gratis* 4*78" Wieger Ketellapper Lekkerbekjes, appel/bosvruchten, rozijnen (325 gram) of kruidkoek pak 425 gram 599 0(1 Keukenrollen, gedecoreerd, pak 2 stuks -239 Amsterdam (anp) - De recht bank in Amsterdam heeft de voorlopige hechtenis opgehe ven van drie verdachten van miljoenenfraude bij diverse banken. Justitie krijgt het vermoedelijk moeilijk om het tot een veroor deling te laten komen, omdat is gebleken dat belastende afge luisterde telefoongesprekken onjuist zijn vertaald. De drie zijn hoofdverdachten van een Nigeriaanse bende, die op grote schaal bij banken frau deerde door middel van valse overschrijvingen. De bende is in mei opgerold in Amsterdam- Zuidoost. De leden openden met valse identiteitspapieren bankreke ningen. Via schoonmakers of admini stratieve medewerkers kwamen ze in bezit van namen en papie ren van bedrijven die zaken de den met de bank. Met vervalste formulieren verdween geld op andere rekeningen, die snel wer den leeggehaald. Het bewijs tegen het drietal is voor een groot deel gebaseerd op afgeluisterde telefoongesprek ken. Tijdens onderzoek bij de rechter-commissaris is echter gebleken dat de tolk, die die taps vertaalde, op belangrijke onder delen niet vertaalde wat is ge zegd. Er zijn woorden als che ques en uitbetalen in de verta lingen terecht gekomen, terwijl die niet zijn uitgesproken. eJ V? Dat is nou ook wat. Pleit ik vorige week ervoor dat de regering de Fransen eens op hun eigen rol in de drug problematiek wijst, doet minister Sorgdrager precies wat ik verlangd had. Maar Nederland zou Nederland niet zijn als er dan niet meteen een labbekakkerige VVD'er opstaat die Winnie's stellingname te ferm vindt en, misschien wel uit angst wat Beaujolais-primeuruitnodigingen mis te lopenzegt dat ze dat niet had mogen doen. Terwijl juist de voorman van de VVD steeds de mond vol heeft over gezond nationalisme en opkomen voor Nederland. Of zou dat alleen maar gelden als er zwak kere tegenspelers in het geding zijn? Wat denkt u, zal Lubbers het worden? Ik heb er een hard hoofd in. Hij heeft ooit een wat weggemoffeld akkefietje met Koeweit gehad en als Navo-baas moet je nu eenmaal van onbesproken gedrag zijn. Bovendien is de omzichtigheid waarmee Kok en Van Mierlo lobbyen zo onnavolgbaar dat een beetje rechtlij nig denkende havik daar geen kant mee op kan. Zoveel camouflage doet zo iemand meteen weer terug denken aan het Nederlandse gesukkel met het plaatsen van kruisraketten en wie deed daar in de ogen van de bondgenoten zo lang over? Precieseen kabinet onder leiding van Lubbers. Nee, de Nederlandse lobby kan zich beter in dienst stel len van een kordater iemand. Sorgdrager als Navo-baas voordragen, dat zou pas getuigen van lef. Winnie waagt, Winnie wint. MERIJN Amsterdam (anp) - Het proces tegen de van heling van gestolen informatie verdachte misdaadverslaggever Peter R. de Vries is uitgesteld. De zaak zou op 31 oktober behandeld worden, maar het openbaar ministerie streeft nu naar 19 of 20 december. Het uitstel hangt samen met het onderzoek naar de journalist Fei- ke Salverda. Ook hij wordt ver dacht van heling van informatie die bij justitie was gestolen. Justitie wil de zaak van De Vries gelijk behandelen met die van Salverda, maar het gerechtelijk vooronderzoek tegen Salverda is nog niet afgerond. De Vries is tegen de gezamenlijke behandeling. Hij heeft liever dat de zaken apart worden behan deld, omdat 'het heel verschillen de zaken' betreft. De Vries, die een eigen tv-pro- gramma heeft, vindt de houding van het openbaar ministerie 'on behoorlijk' en 'slecht doordacht'. Hij zegt dat hij de dagvaarding pas vijf dagen geleden heeft ge kregen. Wel was hij daarvoor te lefonisch op de hoogte gesteld van het feit dat justitie hem wil ver volgen. De misdaadverslaggever wordt ervan verdacht Informatie te hebben gebruikt die afkomstig is van diefstal uit de woning van de Amsterdamse officier van jus titie mr. J. Valente. De Vries vond de floppy's met informatie bij zijn post. De verslaggever zag het als zijn plicht de informatie te publi- Leiderdorp (anp) - Ongeveer 125 benzinestations in de regio Hollands Midden krijgen vanaf 26 oktober een poster tegen de ramen waarin potentiële overvallers worden gewaarschuwd te gen de hoge pakkans en de hoge straf. Niet alleen de advocaten, ook of ficier van justitie mr. F. Teeven is daar verbijsterd over. Maar hij stelt dat er ook goede vertalin gen waren en dat justitie haar best doet om de fouten te her stellen. Volgens de advocaten van de drie is het openbaar ministerie niet ontvankelijk omdat het on juist bewijsmateriaal heeft ge presenteerd. De rechtbank ging nog niet zover en verwees de zaak terug naar de rechter-co- missaris, voor opnieuw afluiste ren van de telefoongesprekken. De rechtszaak tegen het drietal is aangehouden. Ze komen wel vrij: de rechtbank zag geen ernstige bezwaren te gen opheffen van de voorlopige hechtenis. 'Zes jaar gevangenisstraf....Pom- station werd hun eindstation' en 'Een overval op een bezinestation levert een lage buit, een grote pakkans en een hoge straf', zo worden criminelen gewaar schuwd. De pakkans in de regio Hollands Midden bedraagt onge veer 50 procent. De postercampagne maakt deel uit van een to taalpakket aan preventieve maatregelen. De bezine- pomphouders hebben zelf tal van maatrege len genomen zoals camera bewaking en kogelwerend glas. Sinds 1992 werkt de poli tie Hollands Midden aan een integrale aanpak van de fcEVANGENISSTRAE Pompstation werd hun roofovervallen. Die heeft geresul teerd in een daling van het aantal overvallen sinds 1994. In 1993 werden nog 17 stations in de re gio overvallen. Van die overval len zijn er 12 opgelost. In 1994 werden 11 stations overvallen. De politie loste vijf overvallen op. Dit jaar zijn in het eerste kwar taal vier stations overvallen. Twee overval len zijn opge lost. In het tweede en derde kwartaal zijn geen stations overvallen. Benzinestations zijn door hun ligging in bui tenwijken en aan snelwegen vaak extra ge voelig voor overvallen. Dat geldt vooral in de maanden ok tober tot en met mhart. ic. Ungc&uq <n ie w u- belwvsto. ITIE Vaticaanstad/Hilversum (anp) - Het Vaticaan waarschuwt de gelovigen voor de activiteiten van de Zwitserse ziene res Vassula Ryden, die al jaren boodschappen van Jezus beweert door te geven. Volgens de congregatie voor de ge loofsleer hebben Rydens zogenaamde 'hemelse bood schappen' geen bovennatuurlijke herkomst. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 oktober as. Zolang de voorraad strekt Ryden is vanmiddag te gast in het tv-programma van Ca therine Keyl op RTL4. De congregatie, die over de zuiverheid van de rooms-ka- tholieke leer waakt, ziet in de doorgevingen en geschriften van de van oorsprong Grieks- orthodoxe zieneres wel posi tieve aspecten. De uitwerking ervan op de ge lovigen vindt ze echter 'nega tief'. Het Vaticaan roept de bis schoppen op om in hun bis dommen geen ruimte te bie den aan de verbreiding van Rydens ideeën. Begin september luisterden tweeduizend voornamelijk rooms-katholieke gelovigen naar een lezing van Ryden in de Sint Vituskerk in Hilver sum. De 53-jarige vrouw, die ooit als mannequin werkte en op hoog niveau tenniste, beweert sinds tien jaar intensieve ge sprekken met Jezus te voeren. Zonder dat ze het soms wil, wordt ze gedwongen pen en papier te pakken en Jezus' boodschappen op te schrijven, zegt ze. Tijdens haar lezing riep ze de aanwezigen op om vooral de paus te gehoorzamen. „Ge hoorzaam mijn paus, wat er ook gebeurt. De boze is al aan het werk en de vernietiging is niet ver meer van jullie ver wijderd. Daarom zullen jullie allen vervolgd worden, omdat je de waarheid verkondigt en gehoorzaam bent aan mijn paus." Van onze verslaggever Breda - Is het rijden op een snorfiets zonder helm nog te redden, en zo ja hoe? Rij wielorganisaties Bovag, ANWB en Rai buigen zich op dit moment over deze vraag. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat geeft hen tot 1 december de tijd om met een passende oplossing te komen om het opvoeren van snorfiet sen tegen te gaan en de contro le hierop makkelijker te ma ken. Lukt dit niet dan betekent dit automatisch de invoering van een helmplicht en is het met de snorfiets en dus ook met de op dit moment razend populaire snorscooter definitief gedaan. De maximum snelheid van een snorfiets behoort 25 kilometer per uur te zijn, maar vooral de jongere bezitters van een snor fiets voeren het voertuig op tot een snelheid van vijftig tot ze ventig kilometer per uur moge lijk is. Volgens de heer R. Grollé van de Rai ligt hier het grootste probleem. „De minister scheert alles over één kam," zegt hij. „Naast de racende jongelui, zijn er ook nog mensen, die ge woon 25 kilometer per uur rij den met zo'n ding. Wij willen ons nu concentreren op die groep, omdat daar een grote toekomst voor is." „Met de invoering van de helm plicht dupeer je deze groep en mis je de kans op een vervan gingsmiddel van de auto op korte afstanden, terwijl de jon geren gewoon overstappen op een brommer". Ferry Smith van de ANWB vindt ook dat de minister ver keerd handelt. „Je hebt hier te maken met Europese regelge ving," zegt hij. „Ik denk niet dat wij als belangenorganisatie de aangewezen partij zijn om daar iets aan te veranderen". Toch zal de branche er alles aan doen om met een oplossing te komen. Deze week vinden er gesprek ken plaats met fabrikanten over de mogelijkheden van een onopvoerbare snorfiets. „Helemaal onmogelijk zal het nooit worden," zegt Rob Boon van de Bovag. „Er zijn altijd wel handige sleutelaars, die de snelheid weten op te schroeven. Er zal een combinatie van maatregelen moeten komen, die het opvoeren moeten be moeilijken en de controle mak kelijker moeten maken." Zo pleiten de belangenorgani saties voor de invoering van een registratiesysteem en data bank, die politiecontroles ver gemakkelijken. „Nu is het voor de politie erg moeilijk te zien of iets een snorfiets of een brommer is," zegt Grollé van de Rai. „Met behulp van een kentekenplaat is met één druk op de knop te zien wat het is, van wie het is en hoe hard het hoort te gaan." Ook zullen de handelaren moe ten stoppen met de verkoop van opvoersetjes. Een enquête van de Bovag onder handelaren wijst uit dat deze hiertoe best bereid zijn. Maar ook hier is controle daarop weer een ver eiste.

de Stem | 1995 | | pagina 3