DE STEM arde aanpak Justitie van illegaal uitrijden mest Betaalradio in Zeeland ''Ontslag 100 mensen bij Philips' y Huist e zaken w Suiker Unie ruziet over lawaaibepaling Clubs moeten stoppen met Lotto/Toto-formulieren 6Voor je het weet, kunnen we weer naar huis' iws^KORT oen libre ïert ühen •de plaats [gs Blue Diamonds [Directie wil aanvraag doen in januari Poppen- en berenbeurs Nieuwe telefoonnummers Toch geld voor nieuwe Zeeuwse kunstfilm Coöperatie hekelt beleid Sas van Gent Zeelandbrug op zaterdag twee uur afgesloten Sportverenigingen houden bijna niets meer over aan spelletjes Controles op snelheid Arrestatie na cocaïnevondst KTOBER 1995 Ij.". '"""R'uenscriap district Zeeuws-Vlaan ;le centrum Hof van Ee- vier deelnemers, die een ng van Cindy de Vriend, ap af te kunnen werken uiten mededinging deel et allemaal niet veel uit toen hij in de vijfde ron- vas hij onbereikbaar ge- mgeslagen status vast te obert van Tiel van NASA partij neer: 60 carambo- lar de gewestelijke eind- eindigde met zijn alge- >ioenschap wordt op za len in het district Bergen Latchpunten, algemeen ge- I caramboles, 2. Robert van ls (Hof van Eede) 4-1,32-10, liljartvereniging OBV uit jke vierde plaats in het en van het gewest Zuid- oordgouwe zette Van He- een algemeen gemiddelde amboles. Vooral zijn laat- ïiveau. In slechts 39 beur- les vol. Michaël Vlug van s vijfde met 7 matchputen werd Jurgen Hatzmann iet 11 matchpunten en een rtvereniging Scheldezicht iet kampioenschap vierde n en De Bevelanden aan. fen beter algemeen gemid- i van VEG/ABV uit Oost- I moeten incasseren in café knamige biljartvereniging voor de organisatie zorgt, [zeer gering is. Momenteel Ie wedstrijden gaan zater- m de slotpartij hoopt men [en. |6 matchpunten, algemeen ge- liramboles, 2. Mark Nuijten [jo Adriaanse (Scheldezicht) 4~ szand) 4-1,78-10, 5. Rob Bou- [luis Smulder (OHGL Kwaden- V) 2-1,46-12, 8. Dies Meijaard Jopie Daane, beiden van weekeinde de winst. Koole ir hij een tien kilometer op Iden. de snelste in een wegwed- [nde tijd was 38.36. ^are [akte in het Belgische Oesel- i Run-Bike-Run met als af- leter fietsen en 4,5 kilometer Ipuntain bike afgewerkt. De nde tijd van 1 uur, 31 minu- 1 25e overall. De totaalzege lijd 1.16.20 was. toclub Breskens heeft tijdens schappen goed gepresteerd. Iderde. van De Rooy tweede en na- ,'an Ooms winnaar. Eveneens irtijn Loonen in Spijkenisse ;r werd hier knap tweede. In rdse jeugdkampioen Michael Idzege pakte. i het duel in en tegen Aren- |r de Terneuzense rugbyploeg wedstrijd nog met 5-83, in -0 staan. Halverwege stond 1 Groote van Blue Diamonds, vast te zetten," oordeelde hij. fia de equipe van coach Frank de, zich prima herstelde. De gelmatig gehaald, maar nooit oor de Hulster mannen, Meem lost u hot beste ..Kleintje In de in J!H Kamers met minstens Io ^.nde ytloo Stemlozere 'ÏÏfMsen die specie.» /f jüflstethnfl hebben voor fi!nties"-rubr,®k fineeigavreead" ligt het 1 w d» nand' dat *r sna' an I* komen. Zeeland DINSDAG 24 OKTOBER 1995 DEEL 1 L, onze verslaggever Middelburg - Justitie vervolgt twin- 2eeuws-Vlaamse boeren die in fe illegaal mest hebben uitgereden L hun land. Een onderzoek naar mogelijke vervolging van boeren Ijfjat vorig jaar hebben gedaan en L tussenhandelaren die betrokken aten bij de invoer van de mest van- jtBelgië loopt nog. jfgen van de twintig landbouwers waar „ces-verbaal tegen is opgemaakt, heb- |a inmiddels een schikking betaalt die varieert van vijf- tot vijftienhonderd gulden. De overigen zijn gedagvaard maandag 6 november voor de rechtbank in Middelburg te verschijnen. Het is het resultaat van een project grensoverschrijdende milieudelicten dat in gang is gezet door het Openbaar Mi nisterie in Middelburg. Aanleiding vormde de indruk die bij het OM be stond dat mest vanuit België, en met na me vanuit West-Vlaanderen, buiten de Nederlandse mestwetten om in Zeeuws- Vlaanderen werd ingevoerd en uitgere den. „Transporteurs deden Belgische mest naar Zeeuws-Vlaanderen komen zonder de vereiste papieren of met onjuiste do cumenten. Dat is in strijd met het Be sluit Dierlijke Meststoffen. Want zo is niet meer te meten hoeveel fosfaten en andere ongerechtigheden er in de uitge reden mest zitten," licht D. Veurink, de persofficier van justitie in Middelburg toe. In het onderzoek is samengewerkt tus sen de Zeeuwse justitie en politie, de Al gemene Inspectie Dienst, de Vlaamse Mestbank en de Rijkswacht. Het onder zoek van de afgelopen maanden richtte zich aanvankelijk op overtredingen in 1993. Gaandeweg bleek echter dat de il legale praktijken zich vorig jaar voort zetten. Omtrent de vervolging van deze overtreders heeft justitie nog geen ver volgingsbeslissing genomen. Volgens Veurink gebeurt dat binnenkort. Het zelfde geldt voor de tussenhandelaren die ervoor zorgden dat de mest in Zeeuws-Vlaanderen terecht kwam. Hier is de vraag ook nog of die in België dan- wel Nederland zullen worden berecht. De landbouworganisatie ZMO vindt de handelwijze van justitie overigens dis cutabel, aldus de Zeeuwse secretaris B. Feijtel. Hij bestrijdt dat de boeren ille gaal mest hebben uitgereden. „Ze zijn vergeten mestbonnen te tekenen of heb ben Belgische mestbonnen ondertekend. Dat is het enige wat ze fout hebben ge daan. Deze zaak is voortgekomen uit de vervolging van twee mesthandelaren door de Belgische justitie wegens knoei en en vervalsen van handtekeningen. Bij het onderzoek zijn ook de namen van Nederlandse boeren tevoorschijn gekot men. Die hebben weer volledig aan het onderzoek meegewerkt, en voor deze medewerking worden nu ze gepakt. Dat vinden wij een beetje zoeken van justi tie." Van onze verslaggever Middelburg - Sinds gisteren kennen Midden- en Noord- Zeeland betaalradio. Zeeuws-Vlaanderen. zal mogelijk la ter volgen. (in onze verslaggever taeuzen - De directie van Philips Lighting in Terneu zen wil in januari 1996 een collectieve ontslagaanvraag indienen bij het arbeidsbureau voor honderd mensen trerkzaam bij de handmatige assemblage. Op deze ontsla gen was al gezinspeeld, ze staan nu definitief vast. ILoeatiedirecteur Van der Ster verklaarde gisteren na afloop n een overleg met de vakbon- n de ontslagaanvraag in ja nuari een logische stap te vinden t Philips tot 1 juli via be lling probeert voor deze mensen werk bij andere bedrij ven te vinden. i collectieve ontslagaanvraag gaat in januari de deur uit omdat de periode van ontslagaanvraag daadwerkelijk ontslag zes maanden in beslag neemt. „Dat wil overigens niet zeggen dat in wli honderd mensen geen baan meer hebben. We gaan er nog vanuit dat we voor alle ird mensen vervangend werk kunnen vinden. De lijst kan lus alleen maar korter worden en we hopen uiteraard dat in juli niemand meer op de lijst bij het arbeidsbureau staat. Dat dus ie dereen een andere baan heeft ge vonden." Niet eens Be vakbonden zijn het niet eens met dit tijdspad. J. Jongejan (CNV): „Deze stap van Philips gaat in onze ogen veel te ver. Wat wij willen is dat de directie pas Hulst zetten een goed resul- Ibaleompetitie door met klein o Gent. De vrouwen van het uim in de uitwedstrijd tegen 7-voorsprong bij rust. In he weede helft voerde HVSV net empo op en werd er sterk ge peeld. Groot Bijgaardse werd bi] lagen weggespeeld en het werd lan ook een ruime overwinning oor HVSV, dat in Margriet looms en Miranda Bouchau opscoorsters had. Zij waren alle* ei goed voor zes treffers. MANNEN t cT EVEKGEM GENT 2-HV HULM 1-19 - Een onnodige nederlaag Van onze verslaggever Terneuzen - Honderden poppen en beren nemen op zaterdag 28 oktober i aanstaande bezit van de I foyer van het Zuidland- theater in Terneuzen. Zij vormen het decor van de I poppen- en berenbeurs i waarmee Niesje Wolters van Bemmel ieder jaar naar Ter- I neuzen komt. Dit jaar is de 'trend' de sprookjes- en fan tasiepop. De poppen zijn in alle soor- I ten en maten te zien. Maar er zijn ook teddyberen, meege bracht door Annette Mole naar. Een stand met boeken en tijdschriften en materi aalstands met allerlei attri buten maken de beurs com pleet. Zoals gebruikelijk is er taxateur die oude pop pen naar waarde kan schat ten, evenals poppen- en be rendokter Toos Aerts. I De beurs is open van 10.30 'ot 16.30 uur. Volwassen be talen 6,00 entree, 65-plus- sers 5,00 en kinderen tot 12 laar een gulden. die vooral in de eerste helft te weinig bij de les waren. Defensief wer er slordig gespeeld en Everge® Gent kon met een 13-8-voo - sprong gaan rusten. In de tweeo helft speelde HV Hulst scherper en bouwde een licht overVICi« op. De marge van de eerste ne oleek echter te groot, want Eve gem Gent kon tot aan het ein iignaal een kleine voorspro s vasthouden. Onder aanvoering van topscorer Jean Herrek weer goed voor twaalf treBe.1 kwam HV Hulst wel dichtermj, maar de aansluitende goal bl uit. Terneuzen Redactie 0115-645769 fax redactie 645742 Overige afdelingen 645740 Hulst Radactie 0114-372777 fax redactie 372771 Goes Redactie 0113-273703 fax redactie 273701 in juli een ontslagaanvraag in dient. Maar alleen voor die men sen waar echt geen vervangend werk voor te vinden is. De direc tie moet ons in juli duidelijk heb ben gemaakt dat echt alle instru menten zijn gebruikt om voor de ze mensen vervangend werk te vinden. Het nu op tafel gelegde voorstel van Philips vinden wij te wrang, te raar en te slecht. Je kunt op 1 juli niet zeggen dat het einde verhaal is." Te ver Van der Ster vindt de opstelling van de vakbonden te ver gaan. „Daar kunnen we niet mee wer ken. In juli hebben we voor deze mensen geen werk meer omdat de handmatige assemblage dan niet meer bestaat. Als we dan pas de ontslagaanvraag de deur uit doen moeten we die mensen dus nog zes of zeven maanden in dienst houden. Dat gaat ons te ver. Als er in juli geen oplossing is voor die mensen valt het doek. Dan is het afgelopen. Maar wij gaan ervan uit dat we voldoende instrumenten in huis hebben om de zaak samen met de vakbonden sociaal correct op te lossen." Vooruitgang Het verschil van mening is de re den dat de directie en de vakbon den er gisteren niet uitkwamen voor wat betreft de sociale gevol gen. Maar volgens Y. Hendriks (FNV) is er wel vooruitgang ge boekt. Ze doelt op de extra inspannin gen die de directie pleegt om de honderd mensen elders onder te brengen zoals de bemiddeling. „Onze doelstelling blijft in ieder geval helder. Behoud van werk gelegenheid voor iedereen." De directie heeft overigens het verzoek aan het bureau BCE om een ander bedrijf naar het terrein van Philips te halen even opzij gezet. Van der Ster: „We zijn het met de vakbonden eens dat deze stap nog te vroeg is. Het onder zoek naar het behoud van een volwaardige fabriek is immers nog niet afgerond. Die discussie is nog niet klaar." De vakbonden en de directie pra ten vrijdag verder en verwachten er dan uit te komen. Van onze verslaggever Middelburg - De filmmakers De Nooijer krijgen toch ƒ25.000 provinciale subsidie voor het maken van hun kunstfilm 'First Attempt'. Gisteren bleek tijdens de zitting van een statencommissie in Mid delburg dat geen enkele fractie, behalve die van de SGP, tegen was. D66 en het CDA stelden zich nog even formepl op en weigerden aanvankelijk het geld uit het provinciale welzijnsfonds te be talen, maar gingen niet zo ver hierdoor subsidie te weigeren. „Dit is een prachtig Zeeuws ini tiatief dat een promotie kan zijn voor Zeeland," zo merkte staten lid Sturm op. De SGP was tegen om principiële redenen. Betaalradio bestaat uit 25 ka nalen die elk een andere mu zieksoort uitzenden, non stop, zonder reclame en zonder ge klets van discjockeys. De naam is Music Choice. De abonneekosten bedragen op vijf cent na vijfentwintig gulden per maand. Voor dat geld komt het Zeeuw se kabel tv-bedrijf Zekatel een decoder aansluiten waardoor Music Choice toegankelijk wordt. De keuze is groot, van klassiek tot new age, van soul tot Nederlandstalig, van jazz tot country, elk genre kan op elk gewenste tijd van de dag uit de luidsprekers worden ge haald. In Nederland maakt betaalra dio al enige tijd opgang. Uit een bevolkingsonderzoek in Schouwen is gebeleken dat ook de Zeeuwen daar betaalradio willen. Gisteren ondertekende direc teur Stoter van Zekatel het contract met directeur Hollan der van Music Choice Holland. Van onze correspondent Den Haag/Sas van Gent - Bij de leiding van Suiker Unie in Roosendaal heerst onbegrip over een besluit van het gemeente bestuur van Sas van Gent. In Breskens is sportcomplex Baersande door politie en brandweer in gebruik genomen als coördinatiecentrum. Het was voor de voet ballertjes bukken om op de training te komen. foto camile schelstraete Bressiaanders hebben weinig problemen met evacuatie Van onze verslaggeefster Breskens - Vandaag is het dan zover. 'Operatie Bom' in Bres kens. Rond twaalf uur begin nen de mannen van de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) met het demonteren van de vijf vliegtuigbommen die de afgelopen weken aan de Sportlaan zijn gevonden. Meer dan tweeduizend Bressi aanders zijn verplicht deze dag hun huis te verlaten. Ze moeten voor acht uur 's morgens al eva cueren en kunnen, als alles vol gens plan verloopt, rond zes uur vanavond weer terug naar huis. Scholen zijn dicht, de boot vaart niet en instellingen, winkels, ho tels en cafés die in het evacuatie- gebied gevestigd zijn, moeten noodgedwongen hun deuren slui ten. Op recreatiepark Schoneveld is zelfs een perscentrum inge richt. De meeste Bressiaanders maken er geen probleem van dat ze noodgedwongen de dag elders moeten doorbrengen. „Nee hoor, ik heb er geen moeite mee. Ik ga naar m'n dochter en schoonzoon. We zullen er een gezellige dag van maken. We gaan winkelen in Terneuzen en als je het mij vraagt kunnen we rond vijf uur wel weer terug naar huis. Gelukkig hoeven we maar een dag weg en niet lan ger. De nacht kunnen we gewoon thuis doorbrengen, dat scheelt," aldus een Bressiaanse. Onder de Bressiaanders is de eva cuatie het gesprek van de dag. Ook bij de bakker. Er wordt ge praat over de ongeveer zeventig bewoners van bejaardenhuis Ter Schelde. „Het is toch wat, al de bewoners moeten in bussen naar De Pannenschuur vervoerd wor den. Voor die mensen is dat heel wat, vooral voor degenen die am per hun bed nog uit kunnen. Maar het zal allemaal wel goed geregeld zijn," stelt een Bressi- aander. „Ja, we wisten ruim van tevoren wat we deze dag konden verwachten. Genoeg tijd dus om je voor te bereiden. De gemeente heeft ons daar goed over geïnfor meerd. Ik snap dan ook niet dat sommigen roepen dat ze hun sleutel weigeren in te leveren. Daar heb je toch helemaal niks aan? Iedereen probeert zo goed mogelijk z'n best te doen, dan moet je toch niet gaan dwarslig gen?" aldus een bewoonster van de Westlandstraat. Met die 'weigeraars' valt het ove rigens mee. Van slechts drie adressen had de politie gister middag nog geen sleutel. De be woners van Ter Schelde gaan dus naar De Pannenschuur en onge veer tachtig Bressiaanders ma ken vandaag gebruik van de op- vangmogelijkheid op de Napo leonhoeve. Voor de meesten is het vandaag dus vroeg dag, want haast iedereen heeft de nacht thuis doorgebracht en vertrekt in de loop van de ochtend naar vrienden en/of familie. Huisdie ren en waardevolle papieren gaan mee het huis uit. Behalve dan de tientallen vogels van W. Morel. De vogels zijn aan het broeden en kunnen daarom niet meegeno men worden. Op eigen risico laat Morel ze thuis achter. Die gemeente heeft vrij strenge geluidsvoorschriften opgelegd voor hét gebruik van de suikersi lo van de coöperatie, aan de Westkade in Sas van Gent. Om het voorschrift versoepeld te krijgen, spande het bedrijf een procedure aan bij de Raad van State in Den Haag. In het kader Middelburg (anp) - De Zee landbrug is zaterdagochtend van negen tot elf uur afgeslo ten voor gemotoriseerd ver keer. Wegwerkers markeren dan opnieuw de midden-as van het wegdek op de brug. Een te hoge luchtvochtigheid deed twee eerdere nachtelijke pogingen mislukken. Daarom heeft de provincie Zeeland nu besloten het werk overdag uit te voeren. Dan is de luchtvochtig heid over het algemeen minder groot. Komend najaar wordt de Zee landbrug nog eens drie nachten een uur lang gesloten voor gemo toriseerd vervoer. Die tijd is no dig voor aanpassingen aan de metalen verbindingen tussen de betonelementen, de zogeheten dwarskrachtdeuvels De brüg moet onbelast zijn om dit onderdeel van het schokbre- kerssysteem op de juiste hoogte te kunnen, afstellen. De strem ming is in de nacht van maandag op dinsdag op 30/31 oktober, 13/14 november en 20/21 novem ber, van 23.20 tot 00.30 uur. Op wegen en opritten die naar de brug leiden wordt het verkeer verwezen naar de alternatieve route over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Van onze verslaggever Middelburg - Het ophalen en inleveren van Lotto/Toto-formulieren via de sportvereni gingen wordt afgeschaft. De omzet loopt al sinds jaar en dag terug waardoor het ogen blik niet ver meer verwijderd is dat de kosten van het ophalen en verwerken hoger zijn dan de inkomsten die de diverse sportverenigin gen eruit weten te haleh. Maandagavond 30 oktober houdt de KNVB-afde- ling Zeeland hierover een voorlichtingsbijeen komst voor alle Zeeuws-Vlaamse voetbalvereni gingen in de kantine van de W Terneuzen. Voor de rest van Zeeland is dat op 2 november in de kantine van W Kloetinge. Bedoeling is dat de diverse verenigingen de huidi ge deelnemers warm krijgen om via Abonnee- Lotto toch hun wekelijkse of maandelijkse kruis jes te laten zetten. Lucratief „Voor de clubs kan het toch lucratief zijn om zo veel mogelijk van de huidige spelers via Abonnee- Lotto te laten spelen. Voor de deelnemer wordt het goedkoper omdat er geen administratiekosten meer betaald moeten worden en de vereniging krijgt voor elke omzetting een premie. Dat is nog niet alles want de clubs blijven ook de 12,5 pro cent van de omzet ontvangen van hun 'eigen' spe lers," zegt Wim Jagt, manager KNVB Zeeland. „Zodoende weten die spelers dat hun club blijft profiteren van hun inzet en dat kan een extra steuntje in de rug zijn om over te stappen op au tomatisch spelen. Lotto en Toto betekenen voor veel Zeeuwse voet balclubs een regelmatige bron van inkomsten. Zij het dat die in de afgelopen vijftien jaar wel sterk is gedaald. Uit het afdelingsjaarverslag blijkt dat in het seizoen 1981/1982 via de Zeeuw se clubs ruim 4,5 miljoen gulden werd ingelegd, waarvan de clubs ruim 91.000 gulden als provisie ontvingen. In 1990 .was door een verminderde inzet de provi sie al teruggelopen tot bijna 59.000 gulden. Sindsdien ging het hard omlaag. Het seizoen 1994/1995 leverde al bij al voor de clubs ruim 31.000 gulden op. Weinig weerstand De maatregel om begin januari te stoppen met het inzamelen in verenigingsverband stuit vermoede lijk op weinig weerstand. „Het aantal deelnemers is de laatste jaren enorm gedaald," zegt Tony van Voorenberghe van La Porte d'Or in IJzendijke. „Er speelt nog welgeteld één oudere man Toto. Daarnaast zijn er nog zo'n stuk of zes, zeven die een Lotto-formulier invullen. Dat zet voor de ver eniging - de VV IJzendijke - ook geen zoden meer aan de dijk. Dat was vroeger wel anders, toen waren er wekelijks 70 tot 80 man die meede den. Vooral na de invoering van Abonnee-Lotto stapten velen hierop over." „De inkomsten zijn de afgelopen jaren flink te ruggelopen," beaamt eveneens voorzitter J. de Houck van de W Clinge. „Van de andere kant tellen, vooral voor de kleinere verenigingen, toch alle inkomsten. Elk dubbeltje is er een." Tony van Voorenberghe van La Porte d'Or in IJzendijke: Het aantal deelnemers is de laat ste jaren enorm gedaald. foto camile schelstraete van die procedure vond gisteren een hoorzitting plaats. In het verleden had de Suiker Unie een complete suikerfabriek aan de Westkade. Bieten werden er tot suiker verwerkt. Dagelijks reden er wel 400 vrachtauto's af en aan. Dat veroorzaakte veel geluids overlast in de omgeving. De pro vincie Zeeland gaf het bedrijf opdracht de geluidsproblemen aan te pakken. Daarop besloot de bedrijfslei ding de verwerking van de bieten te verplaatsen (naar Roosendaal en Dinteloord). Wat in Sas van Gent bleef, was de opslag van suiket. Enkele keren per dag (ook 's nachts) laden en lossen vrachtauto's suiker. Omdat het bedrijf ter plaatse aanzienlijk is verkleind, is de ge meente de vergunningverlenende instantie geworden. Toen de coöperatie nog de volle omvang had, was de provincie dat. De gemeente heeft nu ge luidsvoorschriften opgelegd, die overschreden worden als er 's nachts twee vrachtauto's bij de suikersilo staan te lossen. De si tuatie is ten opzichte van voor heen al zo verbeterd, dat de ge meente dit door de vingers moet zien, Vindt de bedrijfsleiding. Bovendien zou het lossen met twee vrachtauto's volgens een landelijke richtlijn voor indus- trielawaai niet te veel lawaai maken. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State hoopt bin nen een termijn van zes weken uitspraak te doen in deze affaire. Van onze correspondent Terneuzen - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen houdt morgen en de daarop volgende twee dagen op ver- schillende locaties in de regio snelheidscontroles De controles zijn elke dag van 10.00 tot 16.00 uur. Morgen staat de radar opgesteld in de bebouw- de kom van Heikant en op de Absdaalseweg in Hulst en verder buiten de bebouwde kom op de weg tussen Hulst en Terhole. Donderdag registreert de radar passérende voertuigen in de be bouwde kom van Rapenburg en wordt gecontroleerd op rijksweg N61 tussen Kuitaart en Terhole. Op vrijdag 27 oktober kan men zich binnen de bebouwde kom men van Clinge en Heikant maar beter aan de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur houden. Verder staat de radarpost van de politie die dag ook opgesteld op rijksweg N61 tussen Terhole en Terneuzen. Van onze verslaggever Vlissingen - Bij een inval in een huis aan de Meindert Hobbema- laan in Vlissingen heeft de Zeeuwse politie samen met de douane gisterochtend twee ons cocaïne in beslag genomen. In het pand is een 32-jarige man aange houden. De harddrug zat verstopt in een postpakket dat van de Neder landse Antillen was verstuurd en vertegenwoordigt een straat waarde van ongeveer tienduizend gulden.

de Stem | 1995 | | pagina 11