bStem Elk ras zijn eigen cultuur ij De waarheid omtrent Roddenberry en andere Star Trek-rariteiten Escort Bred i Thuis 076-5428315 Vlot meisje gevr. Nuchter Toekomst Aardlingen Produktiebijbel GRATIS SEX KOSTELOZE SEX Nieuw! Nieuw! Tot ziens bij o"2 lieftallige gast J wen. 0117-401954 Tijdens zat en zo" speciaaltaj^. s ■■I Amerikaanse science fiction-serie Star Trek be at al dertig jaar en is populairder dan ooit. Na de "inturen van captain Kirk en zijn opvolger Picard the next Generation lopen er ook in Nederland jnenkort twee series naast elkaar: Deep Space Ni- eii Voyager. Zeven films zijn er inmiddels gemaakt. eral ter wereld verzamelen trekkies zich in fan- ■bsdie soms het fanatisme yan sektes vertonen. ,tbezielt de fans, oftewel trekkies? Gaat het om eepzieke watjes, of zegt de populariteit van Star (kmisschien iets over de tijd waarin zij leven? duizend mensen georgam- Star Trek-merchandi- j van mokken en schaalmodel- lot computerspelletjes, is jaar- tgoed voor een omzet van naar sitting een miljard dollar. Star (loep Trommelen iHederland telt de fanclub The Uw Dutch duizend leden, in zijn maar liefst acht- werd William Shatner, -«naam voor eeuwig verbon- n zal blijven aan de allereerste jtain van het Starship Enter- James T. Kirk, allemaal te cl. Acht jaar geleden in het po- tv-programma Saturday fit Live. Hij moest in zijn ogen upzinnige vragen beantwoor- i van door Star Trek bezeten li. jkon zich niet langer inhouden: wil even zeggen...Begin te le- mensen! Ik bedoel, in hemels- II, het was maar een tv- doen onder de gekwetste trek- |s diverse versies van dit inmid- jitot mythe verheven incident ronde. Het zou niet gebeurd ju, of Shatner zou naderhand ibben gezegd dat hij bij wijze terug viel in zijn rol als il captain Kirk' uit aflevering ror mirror'. illusie Trek onderscheidt zich van lere science fiction, doordat de ie een uiterst positief toe- tbeeld schetst. Een unicum de SF-wereld die niet alleen hangt van clichés, ook van apocalyptische toe- lies. to Trek is een verhaal van ver voor de mensheid. Een pech, humanistisch evangelie. ihien schuilt daarin het ge en van het wereldwijde succes, voor sommigen aan gekte st. 'kies leven in een 'parallel liversum', een wereld gespiegeld iade werkelijke, maar vol opti- lisaie, En zo'n wereld is natuur- jk alleen geloofwaardig als alles 'aan klopt. Vandaar hun ver- iande obsessie voor feiten. Als Trek niet in alle opzichten t', valt het universum in dui- en daarmee de geperfectio- ceerde illusie van de trekkie. neemt Paramount de «ar Trek-kijkers serieus. Zelfs gerespecteerde wetenschappers annex fans waarderen de serie om zijn 'wetenschappelijke' aanpak. Stephen Hawking, astrofysicus en schrijver van de wereldwijde best seller 'Het Heelal', kreeg als dank voor zijn waardering zelfs een gastrolletje waarin hij in de ruim te poker speelde met holografi sche uitvoeringen van Isaac New ton en Albert Einstein. Ook Nederland kent zijn trekkies. In Breda is ook een clubje actief. Maar Nederland zou Nederland niet zijn als de 'poldertrekkies' hun bewondering voor Star Trek niet door oer-Hollandse nuchter heid lieten temperen. Guido de Bué, bedrijfsleider van de Bredase stripwinkel Franka, waar hij allerlei Star Trek-hebbe- dingetjes verkoopt: „In Nederland gaat het gelukkig iets anders dan in Amerika, Engeland of Duits land. De mensen zijn hier nuchter genoeg om het niet té serieus te nemen. Typisch Nederlands denk ik." Peter Wagener, in het dagelijks le ven grafisch vormgever: „Vandaar dat je hier ook niet van die hele grote groepen hebt die conventies organiseren. Nederlandse fans opereren in kleine groepjes, net als wij. Ik zie mezelf niet als een echte trekkie. Nee, dat zijn dwa zen die de hele dag in een uniforn rondlopen. In Nederland heb je meer huis-tuin-en-keukentrek- kies zoals wij." De Bué: „Echte 'trekkies' verkla ren alles wat Paramount zegt voor heilig." Bij Wagener thuis hangen de mu ren vol Star Trek posters, speelt de soundtrack van een ST-film over de stereo, en zit een sticker op de voordeur met de waarschu wende tekst: 'Beam me up Scotty, there's no intelligent life here'. Nederlandse trekkies mogen dan iets nuchterder zijn, de fascinatie voor Star Trek heeft overal ter wereld dezelfde achtergrond. Voor wie in de jaren zestig en ze ventig captain Kirk en mister Spock aan het werk zag (Wagener: 'op woensdagavond zat ik als kind naar de BRT te kijken. Aan de ene kant doodsbang, maar ook vrese lijk nieuwsgierig.') is Star Trek VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 DEEL Peter Wagener en Guido de Bué tussen Star Trek materiaal uit de stripwinkel waar de laatste de scepter zwaait. „Als je de aarde ver laat, is er een heel ander spelletje 'mogelijk.foto's de stem johan van gurp De serie heeft als meest succesvol le in zijn genre bovendien gezorgd voor de emancipatie van science fiction in het algemeen, en SF- fans zijn daar uiteraard dankbaar voor. Peter Wagener legt uit waar het volgens hem in de kern om gaat: „In tachtig procent van alle Star Trek-verhalen worden conflicten door redeneren opgelost. Star Trek toont nog steeds dat er toe komst is voor de mens, dat we er best nog uit kunnen komen met z'n allen. Door rationeel te hande len. Te onderzoeken en vervolgens een oplossing te vinden. De Fede ratie van Planeten bestaat uit vele volkeren die daar samen aan wer ken, een prachtig voorbeeld tegen hedendaags racisme." Hij weet ook waarom Star Trek fans zo hondstrouw zijn en ver slaafd raken aan de serie en de films. „Schepper Gene Rodden- berry heeft iets bedacht dat zo goed is dat mensen extra kritisch worden. Als je een flutprodukt maakt, zal niemand de moeite ne men kritisch te zijn. Dat is bij Star Trek anders. Als het publiek kri tisch is, moeten de makers aan de hoge verwachtingen voldoen. En daardoor wordt het publiek op nieuw kritischer, enzovoort. Het is een vicieuze cirkel." Guido de Bué is iets minder opti mistisch van karakter dan Peter Wagener. De Federatie van Plane ten is iets anders dan bijvoorbeeld het Verenigde Europa in het hier en nu, stelt hij. „In het huidige Europa kan een gevaarlijke situatie ontstaan. Frankrijk, Duitsland en misschien Engeland gaan straks de besluiten nemen. De kleine landjes mogen slechts ja-knikken en langs de zij lijn toekijken. Het soort optimis me van Star Trek is nu nog onmo gelijk, maar erover fantaseren is daarom des te leuk." „Het punt is: op aarde samenwer ken, is nu nog onmogelijk. Maar je hebt al wel ruimteprojecten met Russen en Amerikanen. Dasa doet er aan mee, en straks ook de Chi nezen. Als je de aarde verlaat is er een heel ander spelletje mogelijk. Als je met andere planeten te ma ken krijgt, ben je als aardlingen op elkaar aangewezen en heb je er niets aan om als Rus tegenover een Amerikaan te staan." Guido zit op zijn praatstoel, de juiste snaar is blijkbaar geraakt. „We weten allemaal dat er buiten ons zonnestelsel meer is. Je bent een grote idioot als je denkt dat de aarde de enige plaats in het heelal is waar leven is. Op aarde is voor de mens niets meer te ontdekken. Star Trek is een grote ontdek kingsreis door het heelal. Een Od- dyssee. Alleen zat Oddyseus in het gebied van de Middellandse Zee. Star Trek trekt door het melkweg stelsel, maar het is weer die onbe kende zee die wordt overgesto ken." De nu lopende serie Deep Space Nine speelt zich af in een ruim testation. Het publiek in de Vere nigde Staten was daar niet erg ge charmeerd van. De ontdekkings reizigers bleven ditmaal thuis! Daarom keert Star. Trek: Voyager weer terug naar het oude principe. Star Trek sluit ook perfect aan bij de Amerikaanse mythologie, rond personages als Davy Crocket, Captain Ahab en Huckleberry Finn. Zoals cowboys in de negen tiende eeuw de Amerikaanse 'frontier' steeds verder in westelij ke richting verplaatsten en het wilde westen veroverden, de Ame rikaanse Droom najaagden en de Nieuwe Wereld vorm gaven, ver legden Kirk en zijn opvolger Pi card een 'new frontier' in de ruim te. De opdracht voor de bemanning van de eerste Enterprise was: 'to boldly go where no man has gone before'. Anno '95 is dat uit de tijd. Nu is het dan ook: 'to boldly go where no one has gone before'. Po litieke correctheid in deep space. Gene Roddenberry noemde Star Trek ooit 'een western, maar met ruimteschepen in plaats van paar den'. Richard Slotkin, professor Engels, zei: 'In plaats van blanken tegen Indianen, heb je een multi- etnische bemanning tegen Romu- lans en Klingons'. Roddenberry overleed voordat Voyager begon. Maar hij liet zijn opvolgers een 'produktiebijbel' na waarin hij hen nauwgezette aan wijzingen gal over wat wel en niet met zijn geesteskind mag gebeu ren. „En daar hebben ze zich maar aan te houden," zegt Guido de Bué beslist. „In de serie zit ook volop mytholo gie. Op een gegeven moment dui ken de oude Griekse goden op, op een planeet waar ze naartoe zijn gegaan nadat ze op aarde niet meer nodig waren. En wat te den ken van de gedachte dat alle ras sen in het heelal van één ras af stammen." De Vulcans, waarvan Spock met zijn puntoren de bekendste is, ver tegenwoordigen de ideale, ratio neel handelende mens. Een voor beeld voor de mensheid en dus voor de kijker. Juist doordat Spock zijn uiterste best om zo bui tenaards mogelijk te zijn, werd hij een van de populairste Star Trek figuren. Zijn opvolger in The Next Generation is de robot Data, die juist niets liever wil dan menselijk zijn. In het begin van zijn bestaan geeft hij op de vraag hoe laat het is een antwoord tot in de nanosecon de. Later zegt hij: 'ongeveer drie uur'. Hij doet tevens zijn uiterste best om zaken als liefde en humor onder de knie te krijgen. „Star Trek plaatst zaken die op aarde* gebeuren in een kosmische context," vervolgt Guido de Bué. „Je krijgt als kijker een spiegel voorgehouden. Dat is het kenmerk van goede science fiction. In de ja ren zestig liet men de gevolgen van chemische en nucleaire oor logvoering al zien. Dat was in de tijd van Vietnam en een paar jaar na de Cuba-crisis. Star Trek trekt altijd paralellen naar het nu." „In de nieuwste serie zie je dat vrouwen veel prominenter aanwe zig zijn, er is nu zelfs een vrouwe lijk captain. En wat te denken van een alleenstaande vader. Dat was in de jaren zestig weer ondenk baar, maar nu wel. De karakters zijn nóg menselijker geworden." Star Trek: Deep Space Nine Is elke donderdag om 18.00 uur op BBC1 en vrijdag om 19.30 uur op SBS6 te zien. Later in het seizoen zal SBS6 ook Star Trek: Voyager uit gaan zenden. Star Trek: the nex Generation is elke zon dag om 19.10 uur via Nederland 1 te zien en elke woensdag om 18.00 uur op BBC 2. Sinds 6 oktober zendt TV10 Gold de oorspronkelijke Star Trek-se- rie uit. 20 Vrouwen zoeken nie|fS" mercieel. sexcon®1 046-4752333 adressen en numm^ van dames, heren op aanvraag! 046; De gezelligste (6| Nederland. Trage' Vv Q Schoondijke. Vanavanai uur tot 02.00 uur. 22.00 uur S.M. sho*. tease-shoW' SONJA streng, Wj# jarretelle, dame 11-21 uur. Massagesalon Br Relax/body/thai^' luxe salon. 4 ZONDAG Mauntss 076-222333 V.l.n.rWorf(de Klingon), Spock (Vulcan), Hugh (Borg), Jordi (mens) Dukat (Cardassian). rassen in Star Trek hebben een ge- eigen cultuur. e Klingons (links), die al in Kirks tijd waren aanvankelijk een weer- van de gestaalde communisten -merikanen ze in de donkere ja- ^estig zagen. 201 ®t ras staat 'eer' op de eerste plaats, sttffl '6Ven en eervo2 sterven, liefst in de ld. Ook al waren de Klingons 'de vij- q Ze mogen zich sinds ze in de Next i «dta de bondgenoten zijn in een kenetlSe Populariteit verheugen. Ze spre- een eigen taal, vastgelegd in een ^-woordenboek. Uiteraard in het Het k?n 'ec'ere rechtgeaarde trekkie. kriti L ik® is overigens na de nodige He p] Vanu^ hat kijkersvolkje ontstaan, rare kt ®°nS sPraken eerst zomaar wat klanken, en dat kan volgens de Star eehteTetfen natuurlijk niet. Toen is een L.„ aa' ontworpen, en vanaf de eerste •Den m.'s gehanteerd. 'erengi, in The next Generation, a)n het meest extreem. Vrouwen hebben totaal geen rechten, alles draait om geld, alleen de mannen nemen deel aan de be schaving...door winst te maken. Hoe meer winst je maakt, al is het door corruptie en andere smerige praktijken, hoe meer aan zien je in de Ferengi-cultuur krijgt. Trekkies verkneukelen zich bij het boekje The Ferengi Rules of Acquisition. Vol le venswijsheden van dit materialistische volkje. Daarin staan prachtspreuken als 'Once you have their money, never give it back' en 'Never make fun of a Ferengi's mother, insult something he cares about instead'. Maar ook: 'Peace is good for bu siness' en 'War is good for business'. De Ferengi zijn een karikatuur van het westerse kapitalisme. De Romulans, oorlogszuchtig en hoog moedig ras, spelen al een belangrijke rol vanaf het prille begin. Ze zijn verre af stammelingen van de Vulcans. Maar waar de Vulcans een weg van logica zijn inge slagen waarbij alle emotie uitgebannen is, zijn de Romulans negatieve kanten van de emotie juist gaan waarderen. Zelfs als bondgenoot zijn ze even onbetrouwbaar als de Ferengi. De Romulan-maatschappij en cultuur worden zwaar gecontroleerd door de ge heime dienst. De Bajoran is een volk dat uiterst spiri tueel en vreedzaam is. Ze zijn gedurende vele jaren onderdrukt door de Cardas- sians en daarbij is hun cultuur voor een groot deel verloren gegaan. Het geloof in de profeten en hun voorspellingen vor men de basis van hun bestaan. Na de jarenlange onderdrukking ontstaat er een nationalistische beweging die zich afzet tegen aansluiting bij de (Star Trek) Federatie der Planeten, en een nieuwe, door racisme geïnspireerde strijd begint. De Cardassians (rechts op de foto). Een uiterst militairistische samenleving die eigenlijk in twee delen uiteen valt. De mi litairen en de geheime dienst. Ook de Car dassians zijn uiterst oorlogszuchtig en dominant. Ze kennen echter wel een gro te waarde toe aan het gezinsleven. Op het gebied van nieuwe technologie ontpop pen ze zich als de Japanners van de toe komst. Alles is door middel van spionage of han del in het bezit te krijgen en daarna in hun samenleving te integreren. De Vulcans. Ieder kent natuurlijk mis ter Spock, de beroemdste Vulcan aller tij den. Hij is een vertegenwoordiger van veruit het meest interessante ras. De Vul cans leven volgens het principe van totale logica. In een dergelijke levenswijze is natuurlijk geen plaats voor emoties. De Vulcan-cultuur is in de Star Trek sage veruit het meest uitgewerkt. Hoewel ze de lastige en onwerkbare emo ties hebben uitgebannen hecht het volk heel veel waarde aan traditie en overleve ring. Ze vormen eigenlijk het intellect binnen de Federatie. De bedenker van Star Trek, Ge ne Roddenberry, was een kleur rijk en veelzijdig figuur. De jon ge Roddenberry, geboren op 19 augustus 1921 te El Paso in Texas, was als kind al gefasci neerd door de luchtvaart. Gedu rende de Tweede Wereldoorlog maakte hij deel uit van het Ar my Air Corps en voerde maar liefst 89 gev'echtsvluchten uit. Tussen de missies door vond hij toch nog de tijd voor het schrij ven van zijn eerste verhalen. Na de oorlog volgden verschil lende banen, met als constante zijn voorliefde voor de lucht vaart. Gene deed een tijd lang onderzoek naar vliegtuigonge lukken. Vervolgens trad hij als piloot in dienst bij Pan Ameri can Airlines. In 1949 liet hij de luchtvaartwe reld achter zich. Een studie lite ratuur had hem voldoende zelf vertrouwen gegeven om te ko men tot het schrijven van televi siescripts. Voor het dagelijks leven en fi nancieel gewin koos hij het be roep van politieman. Zijn inte resse werd in groeiende mate getrokken door het zich snel ontwikkelende drugprobleem. Steeds meer tijd hield hij zich bezig met onderzoek hiernaar. Uiteindelijk promoveerde hij tot hoofd onderzoek bij de poli tie te Los Angeles. In 1951 verkocht Roddenberry zijn eerste televisiescript, een jaar later volgde zijn eerste science-fictioncreatie. In 1954 verliet hij de politie om zich full-time met schrijven bezig te gaan houden. In 1960 werd het idee voor Star Trek geboren. De eerste Star Trek-pilot, The Cage (oude serie) werd in zwart/wit geproduceerd in 1964. De kapitein van het ruim teschip was Cristopher Pike (Jeffrey Hunter). Deze afleve ring heeft het tv-scherm nooit bereikt. De tweede pilot, Where No Man Has Gone Before, werd op 22 september 1966 voor het eerst op de Amerikaanse TV vertoond. Pike, door ziekte ge veld, werd vervangen door Ja mes Tiberius Kirk (William Shatner). Het buitenaardse gezicht van de wetenschapsofficier 'mister Spock', de puntoren en opge trokken wenkbrauwen, bracht reeds na de eerste aflevering al de nodige discussies op gang. In het algemeen werd 'het' als te buitensporig gezien. Bijna was het karakter dan ook uit de se rie verdwenen. Na maar liefst 400.000 brie ven van trekkies besloot de Na- sa het prototype van de Space Shuttle Enterprise te noemen, naar het ruimteschip van Kirk en de zijnen. Ironisch genoeg is dit exemplaar nooit in de ruim te gekomen. In ruil daarvoor hebben de Star Trek-producers een ruimteschip de naam En deavour gegeven, naar de ge lijknamige NASA-pendelraket. Als eerbetoon aan de in 1986 omgekomen Challenger-be- manning werd de vierde Star Trek bioscoopfilm, The Voyage Home opgedragen aan dit ze vental. In Amerika bestaat een Klin gon Universiteit, waar zeven mensen full-time werken. Die vertalen momenteel de Bijbel in het Klingon. Aangezien het oor spronkelijke Klingon geen woorden kent voor 'brood' en 'vis', ontstond er een probleem bij de vertaling van het verhaal van de wonderbare broodver menigvuldiging. Er bestaat een Star Trek-en- cyclopedie, waarin de meest de taillistische wetenswaardighe den staan. Alles wat maar even - in de series, zeven bestaande films, de Star Trek-tekenfilm- serie en de verschenen boek werken - ter sprake is gekomen is hierin terug te vinden. Een boek met de intrigerende titel The History of the Future brengt op chronologische volg orde alle 'geschiedkundige' we tenswaardigheden in beeld. Te beginnen met de Big Bang en het ontstaan van het heelal en eindigende in de 33e eeuw. In Amerika staat momenteel een handboek voor managers van een bekende organisatie deskundige in de boeken Top 10. Hierin staat captain Picard als model-manager beschreven.

de Stem | 1995 | | pagina 23