IA stelt Frankrijk ultimatum Servië en Bosnië zoeken toenadering IDR-topspion Wolf (ilijft op vrije voeten Zwijgen over racisme kan niet meer in F»S IClaes moet boeten voor fout politiek bestel Chocola en luiers funest voor Sahlin BUITENLAND A5 deid ideld door jongeren wetsvoorstel nog eens van vee in Zeevang rmeer-postzegels uit tijd gevonden il huurbescherming tundig monument" ger gearresteerd arijs moet hulp aan Algerije staken en ontmoeting met president afzeggen' 1 België moet tuinman Albert betalen Griekenland geeft monniken land terug Paus geeft royalties aan herbouw kerken Britten dumpten radioactief afval Kohl lijdt nederlaag op CDU-congres Syrië accepteert uitgezette Palestijnen Londen komt IRA tegemoet Karadzic: Franse piloten zijn ontvoerd IG 19 OKTOBER 1995 COMMENTAAf jjgTEM DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 ,H redactie buitenland - Bosnië en Klein- Javië (Servië en Monte- J zullen vertegenwoordi- s' - ij eikaars hoofdsteden lopees Hof van Justitie dat PP, Ten discriminerend is voor ma? agen. Veel vrouwenorganisaties Zij verwachten dat het gedaan i« vrouwen. 151 aar de gedachte dat de uitspraal *r de nekslag betekent voor hi tgallig. De zaak waarop het Euro t gebaseerd is een extreen voor' in de Duitse stad Bremen een it gevoerd. Vrouwelijke sollicitan h alle sectoren waar minder dan aan vrouwelijke werknemers is t was niet bereid zich bij de wetgt in neer te leggen. Zijn verweerd; aide werd door het Europees Ho icemburg baseert zich op het Euro! "van gelijke behandeling van ieder tegen in te brengen valt. Het Hof i dat voorkeursbeleid compleet uit bezwaren uitgesproken tegen de de deelstaat Bremen. Een even 4 zeer wel mogelijk, al veel sectoren hebben vrouwen ^positie. Wanneer voldoende vrou- voor een baan in een bepaalde dat zij bij gelijke geschiktheid een en. hgst niet weg die in vrouwengroe tnen dat de 'Bremer-uitspraak' een j lang niet voltooide ontwikkeling In die twijfels wegnemen door na< Jsitieve acties wel zijn toegestaan. ,'ing moet zo snel mogelijk een eind INENLAND KORT t zeven jongeren van 13 tot en zondag 8 oktober vier jongetjes 5e kinderen werden meer dan twee t en geslagen. Enkele kinderen he lm schoppen op. De slachtoffertjes ersbehandeling moeten stellen. De waren in een bos in het dorp Bies- (ïet zoeken. De zeven jongeren slo- weg konden komen. Vervolgens I jongeren geschopt, geslagen, be fte vechten en te roken. Als er voor- psten de kinderen zich rustig hou- i de hand was. Als motief voor hun lachten op, dat de kinderen jonger fuurt bevonden. (Netelenbos van Onderwijs zal een j van vrouwen tot schooldirecties der bestuderen. Ze wil zeker weten met de uitspraak, die het Europe- 1 over voorrangsregelingen voor lens Netelenbos lijkt er op het eerste [gheid. Het kabinet wil scholen ver- waarin zij moeten aangeven hoe- t in leidinggevende functies willen [reefcijfers aangeven, die krijgen ze ngrijk verschil met de zaak rond de brin het Europese Hof dinsdag uit- pet Noordhollandse Beets (gemeente rorte tijd 50 koeien en 30 kalveren kanker verloren. Mogelijk veroor- bnd de boerderij de dodelijke ziekte, vitte metaal strontium gevonden, zo van de gemeente Zeevang woensdag poerder is de veesterfte opvallend en lerzoek van de gemeente toont aan, voedsel op de getroffen veehouderij van het bedrijf zijn echter nog geen [dieren ontvangen. Een onderzoeks- |aar de herkomst van het strontium, pdvoerder sprake van een illegale lo- volgend jaar drie postzegels uit ter [tentoonstelling. De zegels van 70,8" ari verkrijgbaar. de Rijksdienst voor Oudheidkundig J en deze week in Castricum het com- iuw uit de Romeinse tijd gevonden en een bijzondere vondst, omdat door- worden aangetroffen. Het goed be- tot 30 jaar oude vrouw. Zij was op ,1 begraven. Rond haar nek droeg de n glas, gevuld met kleine bolletjes de onderzoekers gehandicapt aan de isterbuurt ligt op een circa 2100 jaar j sen op dergelijke stroomwallen zijn cht. De archeologen hebben daarom bijdragen die deze afgraving kan le- Romeinse bewoning in de eerste en Ir zijn inmiddels kuilen, paalgaten, tten, hout, glas, metaal en steen aan- iers moeten huurbescherming krijg® en zouden aan maxima moeten wor- Landelijke Woonboten Organisatie heid woonbotenbewoners achterste' rganisatie heeft de kwestie per bne retaris voor Volkshuisvesting, Tom* de Grebbeberg wordt een „aardk^ ening van dit unieke predikaat wi' rdevolle landschap veiligstellen vo pt dat er in het kader van het Europ elders in het land meer van dit s°° ezen. heeft dinsdag een 36-jarige arresttaa I aangehouden. Hij zou in het P'aa politie-informatie hebben d00*? nan was in dienst bij een particuü apigheid van de verzorger heeft ze omenteel loopt, nadelig beïnvloed lachte ook informatie over andere ild. Voordat de arrestantenveTZ°Q0. olitie hem gescreend. De man uit leel uit van een vaste kern van zes ;ang tot het computersysteem van jderhandelings-drieman- Richard Holbrooke, Carl (B Igor Ivanov heeft dit q bereikt in gesprekken ttereenvolgens de Klein- ilavische president Milis- jn zijn Bosnische collega Daarmee is een van toenadering tussen de Bosnische moslims en Klein-Joegislavië, dat de Bosni sche Serviërs steunt. „Dit is een kleine stap vooruit op een lange en moeilijke weg," zei Holbrooke. Holbrooke noemde geen datum voor de opening van de kantoren. De overeenkomst over de verte genwoordigingen betekent overi gens nog niet dat de twee landen diplomatieke betrekkingen aan gaan. Sinds Bosnië-Herzegowina zich in 1992 losmaakte van Joeg oslavië, weigert Belgrado het land te erkennen. Nog in juni waarschuwden de Bosnische Ser viërs de Servische president Milosevic dat hij verraad zou ple gen als hij dit beleid zou verande ren. In Washington maakte de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Warren Chris topher gisteren bekend dat op 31 oktober onderhandelingen over vrede in Bosnië beginnen in de Amerikaanse staat Ohio. De lei ders van moslim-Bosnië, Kroatië en Joegoslavië (dat de Bosnische Serviërs vertegenwoordigt) gaan om de tafel zitten op de lucht machtbasis Wright Patterson. Ook de vijf landen van de Inter nationale Contactgroep Bosnië (Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Rusland en de VS) nemen aan de besprekingen deel. Ondertussen neemt de ruzie bin nen de gelederen van de Bosni sche Serviërs steeds ernstiger vormen aan. De top van het leger (lees: generaal Mladic) heeft gisteren het ontslag van vier generaals van de hand gewezen. De politieke leiding van de Bos nische Serviërs ontsloeg hen eer der deze week, omdat zij verant woordelijk zouden zijn voor de recente Servische nederlagen op de moslims en Kroaten. In een verklaring ontkende de legerleiding gisteren dat de gene raals schuld aan de fiasco's heb ben. „We kunnen het voorstel van het parlement om generaals van de generale staf te ontslaan niet accepteren," zo heette het. „Er is sprake van een campagne om de schuld op het leger te schuiven voor alle fouten van de staat." Uit die tekst blijkt dat er een hevige machtsstrijd is uitgebro ken tussen de militaire leider Mladic en politiek leider Karad zic. linze redactie buitenland L-Algerijnse extremisten hebben gisteren de Franse rege- i ultimatum gesteld. Eén dag nadat de Parijse onder- tjdse opnieuw het doelwit was geworden van bommenleg- s eisten Algerijnse fundamentalisten dat Parijs de hulp aan 'ïrije staakt en de op het programma staande ontmoeting |jeAlgerijnse president afzegt. Arabische krant Asharq al- it, die in Londen wordt uit vin, publiceerde een com- dat volgens de redactie iinstig is van de Gewapende itische Groep (GIA). Deze dat Parijs afziet van een ioud tussen de presidenten Frankrijk en Algerije, alle aan Algerije staakt, de iomatieke betrekkingen met §trs verbreekt, en de komende üentsverkiezingen veroor- li jiiltimatum volgt na de bom- g van dinsdag in het cen- i van Parijs op een metro- jj,waarbij 29 mensen gewond Éten. veiligheidsmaatrege- 1 wegens zeven eer- in Parijs en in Ba, bleken geen antwoord op (aan Noordafrikaanse funda- plalisten toegeschreven ter- fcis neemt het communiqué (neus, maar is niet van plan zijn te wijzigen. Frankrijk it door de terreurdaden juist Itlberadener dan voorheen de oog met het Algerijnse regime k te breiden tot president Lia- pe Zéroual. Zéroual ontmoet jijende week in New York zijn ambtgenoot Jacques irac, in de marge van de vijf tigste verjaardag van de Verenig de Naties. In Frankrijk is de ontmoeting tussen Chirac en Zéroual scherp veroordeeld. De socialistische oppositieleider Lionel Jospin noemde de topontmoeting niet opportuun en volgens de extreemrechtse leider Le Pen betaalt Frankrijk met de terroris tische aanslagen de prijs van een 'blinde' politiek ten aanzien van de Algerijnse dictatuur. De GIA heeft zich verantwoorde lijk verklaard voor de reeks aan slagen in Frankrijk sinds juli. De terreurdaden hebben aan zeven mensen het leven gekost, 170 mensen raakten gewond. De Franse regering heeft gisteren nog meer troepen ingezet voor de bewaking van openbare gelegen heden. Fransen die zonder dringende reden in Algerije vertoeven, is gisteren aangeraden dat land te verlaten. Buitenlanders in Alge rije zijn geregeld het doelwit van de GIA. De GIA dook op nadat het door militairen geleide Algerijnse regime nog tijdens de verkiezin gen in 1992 een overwinning van het Islamitische Reddingsfront (FIS) torpedeerde. De structuur van de geheimzinnige groep is onbekend. «fFrans Wijnands i-De ex-DDR-topspion Markus Wolf blijft vooralsnog op f je voeten. Het eerdere vonnis tegen hem van zes jaar cel is 'ton in hoger beroep ongeldig verklaard. De Franse regering heeft na de jongste bomaanslag de bewaking in Parijs nog verder aangescherpt. Mensen met een Noordafrikaans uiterlijk worden systematisch gecontroleerd. foto ap lücember 1993 veroordeelde p rechtbank in Düsseldorf 'de zonder gezicht', zoals hij mlang werd genoemd, wegens Aerraad in samenhang met (ionage-activiteiten voor de 18. II voorjaar evenwei oordeelde Duitse rechtscollege 1 voormalige DDR-spionnen vanuit hun land tegen de prepubliek hadden 'd, in het herenigde Duits iet wegens hoogverraad Men worden vervolgd, le activiteiten van Oostduitse en waren in de DDR niet verboden. Ook de posrepubliek zette ongestraft ""T tegen de DDR in. Eer- vonnissen tegen DDR- 'en werden herzien, lopen- (Pmcessen afgebroken. "Ms Wolf is vanaf de oprich- Mdden jaren vijftig tot 1986 Ij® Oostduitse spionage- "si geweest. In december '93 1 in Düsseldorf een proces F hem. De aanklacht was 'landverraad', hetgeen Wolf onmiddellijk de vraag ontlokte wélk land hij dan wel verraden zou hebben. Hij had immers juist uitsluitend in dienst van zijn land - de toenmalige DDR - gewerkt. De topspion, die zich het laatste slachtoffer van de koude oorlog noemde, werd tot zes jaar veroor deeld. De rechters gingen er evenwel mee akkoord dat Wolf op vrije voeten bleef zolang zijn beroep bij het Bundesgerichtshof liep. Gisteren maakte die rechtbank het vonnis bekend, zich daarbij helemaal oriënterend op de eer dere uitspraak van het Constitu tionele Hof. Ook Markus Wolf kan niet wegens hoogverraad worden vervolgd. Hooguit nog voor vergrijpen waarvoor hij óók in de Bondsrepubliek veroor deeld had kunnen worden. Bij voorbeeld vanwege omvangrijke corruptie en omkoping van West- duitse spionnen. Alleen dat aspect kan in het nieuwe proces aan de orde komen. Door Bert Ummelen Washington - De juryuitspraak in de O.J. Simpsonzaak heeft Amerika van hoog tot laag gedompeld in een discussie over ras en rassenverhoudingen. Maar er waren maandag honderdduizenden zwarte demonstranten voor nodig om de politiek tot deelname te bewegen. Normaal gesproken, en zeker als er verkiezin gen aan komen, zijn de leidende politici er als de kippen bij om elk onderwerp dat burgers blijkt te raken in hun tas met speechmateriaal te stoppen. Maar noch de volgens raciale lij nen verdeelde reacties op Simpsons vrij spraak, noch de groeiende controverses rond de prominente rol van de separatistische Nation of Islam in de Million Men March deden Huis-voorzitter Newt Gingrich of Senaat-voorzitter en presidentskandidaat Bob Dole naar de microfoon grijpen. En pre sident Bill Clinton, die ambtshalve moeilijk kon zwijgen, beperkte zich tot de allernood zakelijkste algemeenheden. Dat beeld is veranderd: zwijgen kon niet meer. Op de dag van de mars riep de presi dent, achter het spreekgestoelte van de Uni versiteit van Texas, de natie, blank èn zwart, op 'ons huis te ontdoen van racisme'. In zijn rede figureerden (zonder dat zij bij naam werden genoemd) ex-rechercheur Mark Fuhrman en Nation of Islam-leider Louis Farrakhan, de extremistische leider van de mars, als symbolen van het zelfde kwaad. En Gingrich noemde in een speech bij gele genheid van de tiende verjaardag van Radio America de Million Men March een signaal aan heel Amerika om wakker te worden. We zouden Farrakhan dankbaar moeten zijn voor wat hij ons heeft verteld, aldus Gingrich. „Als de pijn zo hevig is dat hij een leider kan zijn, dan staan we voor een grote uitdaging. De natie moet ernstig nadenken over de ras senverhoudingen in het Amerika aan de voor avond van de 21e eeuw - dat is de grootste gemene deler van de politieke reacties op de massa-betoging van afgelopen maandag. Het is tegelijk eigenlijk ook de enige uitgesproken conclusie. Hoe het komt dat de werkelijkheid van Amerika op het punt van de rassenver houdingen zo verschilt van zijn ideologie en, vooral, wat er voor nodig is om de kloof tus sen beide te dichten, daar valt tot dusver uit de monden van de politici weinig over op te tekenen. Zes leden van het Congres hebben Clinton intussen voorgesteld een nationale commissie samen te stellen om in deze omissie te voorzien. De Million Men March zelf is als leidraad bij het lezen van de raciale kaart van Amerika, van de krachten die er werkzaam zijn en de richting waarin ze zich bewegen, amper te hanteren. Daar zijn de meeste commentato ren het over eens. Zo helder het weer was, maandag in Washington, zo mistig de bood schap die er werd uitgedragen. Persoonlijke inkeer en politieke actie, boetedoening en protest, zwart nationalisme en de roep om een echt geïntegreerde samenleving van gelijk waardige mensen: de 'mars' bewoog zich in een wolk van tegenspraak. Symbolisch voor de verwarring is het conflict tussen de organisatoren en de politie over het aantal deelnemers. De politie houdt het op 400.000. De organisatoren zien in die opgave een nieuw staaltje racisme en claimen met 2,2 miljoen demonstranten de grootste massa ooit op de Mali bijeen te hebben gebracht. De onduidelijkheid weerhoudt Louis Farrak han er niet van, op volle kracht door te gaan. Dinsdag al belegde hij een persconferentie om 'andere Afro-Amerikaanse leiders' uit te nodigen voor een top. Duidelijk is dat Farrak han vastbesloten is het 'momentum' dat het succes van zijn 'mars' hem en zijn beweging heeft gegeven, maximaal uit te buiten. „Ik weet dat jullie me niet kennen," zei hij tegen de verzamelde journalisten, „maar ik weet ook dat jullie me zullen leren kennen. En dat jullie met me zullen moeten leren leven." lari Schampers I,. - Willy Claes is pas I Na een indrukwekkende i loopbaan in België n ziin aanstelling aan I, hoofd van de Navo, een Bl Sleden, een droom in I hulling. Die droom dreigt einhigen in een nacht- |,.rne' Willy Claes moet boe- |j,voor een politiek bestel P met deugt jdaag is het voor claes de ,l|en^waarschijnlijk kwade) tfKamer van Volks verte- la beslist vanmid- ,J ,oi secretaris-generaal L e "avo vervolgd kan wor- r corruptie in de Agusta- móngenaffaire. Claes zei ld h>r ,at morgen meedeelt ■'(slit afhankelijk van het ^avVo-badasKamer'terUgtrekt straal ^et man in de Belgische LjaS1 i antwoordt: politici U akkenvullers. N van Cilché' °Pgetekend uit f'bben mensen die weinig lVentiln met afgunst naar kuilt ^aar 'n elke cliché een stukje waarheid. Politici kunnen zich immers meer permitteren, zo blijkt uit talrijke voorbeelden in binnen- en buitenland. De van corruptie betichte Willy Claes is maar een van de hoofd rolspelers in een politiek sys teem, waar gesjoemeld wordt en waar iedereen gewend is elkaar de hand boven het hoofd te hou den. Dertig jaar heeft Willy Cla es meegedraaid in dit circus van de macht. Nu wordt hij uitge kotst. De politieke loopbaan van Willy Claes is er een om in te lijsten. Hoe het komt dat een man zon der charisma het zover schopt is voor sommigen een raadsel. 'Van jongsaf moest ik zowel mijn geringe afkomst als een onpret tig lichamelijk ongemak over winnen', wordt Claes in een publikatie in de mond gelegd. Inderdaad, Willy Claes is van eenvoudige komaf, en ja, hij heeft flaporen en bedekt zijn kalende schedel met de wereld beroemde coupe-Claes. Wie de 'bio' erop naslaat, leest dat Claes het socialisme op zijn dertiende ontdekte, toen het gezin onder het toeziend oog van de rijkswacht door de deurwaar der in Hasselt op straat werd gezet. Willy Claes werd, zoals dat heet, een militant, die op zijn zeventiende werd gekozen tot voorzitter van de Limburgse Jong-Socialisten. Hij kreeg prompt een lening van het socialistisch ziekenfonds om in Brussel te studeren. Dat bezorgt hem niet alleen zijn eer ste baan, maar ook een echtge note. In 1964 doet Willy Claes zijn intrede in de gemeenteraad van Hasselt, twee jaar later wordt hij gekozen in de provin ciale staten. Hij heeft dan al door hoe je stemmen kunt win nen. Namelijk door de pro bleempjes van de kiezers op te lossen. Zo belandt Willy Claes in 1967 met 7.000 voorkeurstemmen van zijn groeiende aanhang in de kamer. Hij wordt er al snel op de vingers getikt, als uitkomt 'dat een kleuterleidster haar vaste baan aan Claes heeft te danken. Zij moest in ruil voor die gunst zorgen dat ook haar hele familie lid werd van de partij, de vak bond en het socialistisch zieken fonds. Het politieke talent van Willy Claes wordt ook nationaal ont dekt. Amper vier jaar nadat hij een kamerzetel veroverde, wordt hij benoemd tot minister van onderwijs. Sinds 1971 maakt Claes deel uit van elke coalitie waarin de socialisten zitten. Met name zijn langdurig verblijf op economi sche zaken bezorgt hem een sleutelpositie. Zijn populariteit groeit. In 1974 wordt Willy Claes door de lezers van een weekblad zelfs gekozen tot Man van het Jaar. Waarne mers delen hem in bij de prag matische vleugel van de partij. Hij is niet onvriendelijk voor de Amerikanen, die hun kruisra ketten in iedere Belgische voor tuin willen plaatsen. Claes is ook aardig voor het bedrijfsleven en onderhoudt intieme contacten met het koningshuis. Dat leidt wel eens tot aanvaringen binnen de partij, maar Claes blijft over eind. En dat ondanks een hele rits van affaires en bijna-schan- dalen. In de Belgische politieke cultuur is gesjoemel niets abnormaals. Dat heeft zelfs niets te maken Willy Claes: 'Ik weet van niets' met een lage politieke moraal. En ach, elke Belg beweert dat wie de belastingen niet tilt in het zotten-gesticht thuishoort. So what? Niettemin, Claes is menige keer over de tong gegaan. Geritsel met aardgas en petroleumcon- tracten, de Ibramco-affaire, een staatsraffinaderij met uitslui tend socialistische bestuurders, gesjoemel bij het ziekenfonds, misbruik van overheidsgeld bij foto epa een opiniepeiling. En natuurlijk Agusta. Claes verweert zich steeds fel en zelfverzekerd. De aanval is immers de beste verdediging. Dat wist hij trou wens al voordat hij bij de Navo in dienst kwam. Toch is de scherpte is er na de stroom van publikaties over schuld en onschuld nu wel een beetje af. Claes moet weg, vindt de publie ke opinie. Vice-premier Salin probeert aan te tonen dat zij niet heeft gesjoemeld met overheidsgeld. foto epa Stockholm (ap) - Zweedse openbare aanklagers hebben gisteren verklaard dat vice-premier Mona Sahlin aange klaagd kan worden wegens het misbruik van overheids geld. Ze zou met creditkaarten van de overheid onder meer choco la en luiers voor haar kinderen hebben gekocht. Bovendien heeft ze een achterstand met het betalen van haar inkom stenbelasting en parkeerover- tredingen. Door het schandaal zit Zweden op het ogenblik zonder opvolger voor de vol gend jaar aftredende premier Ingvar Carlsson. De 38-jarige Sahlin liet dins dagavond weten weten zich terug te trekken als kandidaat premier. Tot aan de onthullin gen vorige week gold ze als de gedoodverfde opvolger van Carlsson. Hij treedt om per soonlijke redenen volgend jaar maart af, twee jaar voor zijn termijn als premier van de sociaal-democratische minder heidsregering erop zit. Een woordvoerder van het kantoor van de openbare aan klager liet gisteren weten dat nagegaan zal worden of Sahlin de wet heeft overtreden door een creditcard van de regering te gebruiken voor de aanschaf van privé-goederen. Sahlin zou bovendien lease-auto's van de overheid voor persoonlijke reisjes gebruikt hebben. Zelf ontkent ze de aantijgin gen. Ze geeft toe 'slordig' te zijn geweest en heeft inmiddels het geld dat ze had opgemaakt terugbetaald. BUITENLAND KORT Brussel - De Belgische staat en de gemeente Leuven moeten samen een schadevergoeding van 16.000 gulden betalen aan tuin man Frans Trevels uit Oud-Heverlee. Hij werd vijf jaar geleden het slachtoffer van een auto-ongeval, waar de huidige koning Albert bij betrokken was. De politie dacht aanvankelijk aan een aanslag. De gewonde tuin man werd hard aangepakt. Hij was volkomen overstuur en werd volgens zijn advocaat zelfs in het ziekenhuis als een terrorist behandeld. Tuinman Frans Trevels stapte naar de rechtbank om schadever goeding te eisen. De rechter veroordeelde de politie van Leuven en de rijkswachter die de prinselijke BMW bestuurde tot een geldboete. De tegenpartij, in casu de Belgische staat en de stad Leuven, gaat in beroep. Athene - De Griekse regering moet duizenden hectares land aan orthodoxe kloostergemeenschappen teruggeven. De monniken die hier al veel langer op aandrongen, hebben met succes een beroep gedaan op het Europese hof voor de rechten van de mens. Het hof heeft geoordeeld dat de rechten van de geestelijken geschaad zijn. Het heeft de Griekse regering opgedragen nog voor eind van dit jaar de kloosters schadeloos te stellen of het voormalige eigendom terug te geven. Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II heeft een speciaal fonds opgericht voor de herbouw van kerken en moskeeën in voormalig Joegoslavië. Hij schenkt de royalties van zijn boek 'Over de drem pel van de hoop' aan het fonds, zo meldde het Vaticaan gisteren. De herbouw van kerken is één van de tien punten uit een actie plan dat de paus en 22 bisschoppen uit voormalig Joegoslavië hebben opgesteld. Het herstel van kerken en andere gebedsruim ten is een belangrijk teken van hoop, aldus het Vaticaan. Rennes - Groot-Brittannië heeft tussen 1950 en 1963 bijna 17.000 ton radioactief afval in het Kanaal gedumpt, vlak voor de Franse kust. Het Franse dagblad Ouest-France meldde woensdag dat de Britten het afval dumpten op slechts vijftien kilometer van Cap de la Hague, de noordwestpunt van Normandië. In Londen is bevestigd dat destijds vergunningen zijn verstrekt voor de dum pingen, maar dat die praktijken in 1963 werden gestaakt. De dumpingen hadden plaats in Britse territoriale wateren rond het Engelse kanaaleiland Alderney. Karlsruhe - De Duitse bondskanselier Kohl heeft gisteren op het congres van zijn Christen-Democratische Unie (CDU) een neder laag moeten incasseren. Een voorstel voor positieve discriminatie van vrouwen binnen de partij, waarvoor Kohl zich persoonlijk had ingezet, kwam vijf stemmen te kort. Het voorstel behelsde dat eenderde van alle posten binnen de partij gereserveerd moet wor den voor vrouwen. Nicosia - Het overgrote deel van 650 Palestijnen die met een schip uit Libië waren gezet, mag alsnog naar Syrië. Dat heeft de Syri sche zaakgelastigde in Cyprus, Roustom Zohbi gisteren gezegd. Het schip was dinsdag voor Cyprus voor anker gegaan, nadat de Syrische autoriteiten hadden geweigerd de vluchtelingen toe te laten. De Palestijnen werden volgens kapitein George Kolidas in Libië gedwongen aan boord te gaan. Belfast - Groot-Brittannië wil een alternatief zoeken voor de ont wapening die het als voorwaarde aan het Ierse Republikeinse Leger stelde om mee te mogen doen aan het vredesoverleg over Noord-Ierland. Dat heeft Sir Patrick Mayhew, minister voor Noordierse zaken gisteren gezegd na een onderhoud met de Ierse minister van buitenlandse zaken Dick Spring. Mayhew benadrukte dat zijn regering vooralsnog geen kans ziet haar eis dat het IRA een begin maakt met de ontmanteling van zijn wapenarsenalen te laten vallen voordat er vredesonderhan delingen kunnen beginnen. Londen is evenwel bereid te luisteren naar eventuele alternatieven zo zei hij. Banja Luka - Een onbekende groep heeft de twee Franse piloten die eind augustus boven Bosnië zijn neergeschoten, ontvoerd. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic heeft dat gisteren gezegd. De twee vliegers waren onder medische behandeling toen zij uit een ziekenhuis werden ontvoerd, aldus Karadzic tijdens een persconferentie. „Wij denken dat een stel moslims of een terroristische groep of chanteurs zoiets hebben gedaan," aldus Karadzic. De Franse minister van Buitenlandse Zaken De Charette heeft zeer scham per gereageerd op de suggesties van Karadzic. „Of de twee piloten zijn dood en Karadzic wil dat niet zeggen, of hij steekt de draak met ons."

de Stem | 1995 | | pagina 5