Dijkstal haalt uit naar Wiegel GIA Ministerie woedend: 'paniekzaaierij studentenvakbond' YYD zet druk op ketel in cao-debat Strak schema vut-discussie ambtenaren Duits staatsbezoek in teken van Europa iDR-tops ilijft op v 'Heerma en Helgers binnen CDA ter discussie' Minister zwijgt over kiesstelsel en referendum Veeschap getrakteerd op mest Verslavingszorg beter op elkaar afstemmen Claes moe Voorkeursbeleid I Wd van aIlChé' opgetekend uil I bebhpp, mensen die weini; b°venloitn ^et afgunst naai Schuilt aar In elke clichj DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR nESTEM BINNENLAND KORT •parijs moet hr DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 Den Haag (anp) - Binnen het CDA neemt de ontevreden heid over fractievoorzitter Heerma en partijvoorzitter Helgers toe, Dat zegt oud-mi- .nister Westerterp in een inter view met Vrij Nederland van deze week. Volgens Wester terp achten velen binnen het CDA de kans klein dat Heer- ma, nu hij na een jaar nog zijn draai niet gevonden heeft, ooit nog een oppositieleider met élan zal worden. „Hij straalt het gewoon niet uit. Daar lijdt het CDA onder," aldus Westerterp over de fractievoor zitter van zijn partij. Hij ziet de opvolger van Heerma overigens nog niet zo snel uit de huidige fractie voortkomen. Eerder gokt hij erop, dat de partij bij de vol gende verkiezingen grote druk zal uitoefenen op oud-minister Ruding om de fractie te gaan lei den. Hij sluit ook een terugkeer van Brinkman niet uit. „Dat zingt in de partij rond als een van de mogelijkheden." Volgens Westerterp is de stem ming binnen het CDA nog steeds zeer somber. „We zijn als CDA nog niet aan het einde van de lij densweg. We zijn nog niet op het diepste punt aangeland." Naar zijn zeggen vinden velen, dat al leen drastische oplossingen het tij kunnen keren. „Dat is ver domd vervelend voor de huidige fractievoorzitter Heerma en voor partijvoorzitter Helgers." Net als bij Heerma ontbreekt het volgens hem ook bij Helgers namelijk aan uitstraling. Westerterp bekleedt geen func ties meer binnen het CDA, maar hij kent nog vele topmensen uit de partij, die hij op reünies en in formele bijeenkomsten regelma tig zegt te spreken. Westerterp was minister van Verkeer en Wa terstaat in het kabinet-Den Uyl (1973-1977) en jarenlang kamer lid voor de KVP. Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) vindt dat WD-senator Wiegel voor z'n beurt gesproken heeft met zijn afwijzende uitspraken over een nieuw kies stelsel en het referendum. Dijkstal noemde de handelwij ze van Wiegel 'nieuwlichterij die ik niet voor m'n reke ning kan nemen'. De ministeriële oorwassing ge schiedde gisteren tijdens de voortzetting van het debat over de begroting Binnenlandse Za ken. Wiegel had de avond daar voor op een spreekbeurt fel uitge haald naar de kabinetsvoorne mens om een nieuw kiesstelsel en een correctief wetgevingsreferen dum in te voeren: plannen waar over het kabinet nog een besluit moet nemen. Wiegel is niet alleen mordicus tegen een nieuw, deels regionaal kiesstelsel, maar uitte ook bedenkingen tegen het refe rendum. Het referendum noemde de senator een 'modieus idee, maar dan wel naar de mode van de jaren zestig en niet die van de jaren negentig'. Dijkstal wilde gisteren niet in gaan op de voorstellen voor staatkundige vernieuwing, on danks het feit dat de Tweede Ka mer daarop uitvoerig was inge gaan. „Ik begrijp het ongeduld wel, maar ik vind het niet orden telijk om, vooruitlopend op een kabinetsbesluit, mededelingen hierover te doen", aldus Dijkstal. Wel noemde hij het verwarrend, dat er 'al zoveel wordt gedebat teerd over een voorstel waarover het kabinet nog besluiten moet nemen'. En hij richtte zich indi rect tot Wiegel: „Van de Eerste- Kamerleden zou je toch minstens mogen verwachten dat ze wach ten op besluitvorming in de Tweede Kamer". De minister herhaalde gisteren in de Kamer nog eens dat hij 'in het algemeen niet zo veel heil ziet in staatkundige vernieuwing. Maar in het bijzonder wel'. De afspra ken hierover in het regeerak koord - mogelijkheden voor een nieuw kiesstelsel onderzoeken en het referendum invoeren - zal hij dan ook 'loyaal utvoeren'. De verwachting is dat het kabinet De LSVb baseert zich daarbij op een tabel in de begroting. Volgens een woordvoerder van het minis terie gaat het echter om een „stomme fout" en is er geen spra ke van een extra collegegeldver hoging. Bestuursleden van de LSVb vroegen maandag ophelde ring bij het ministerie over de be wuste tabel op pagina 92 van de begroting van Onderwijs. „We hebben ze toen meteen verzekerd, dat het om een fout ging en dat er geen enkele reden is voor paniek. In de gehele begroting wordt uit- Als in het voorjaar blijkt, dat de sociale partners in cao's slechts op papier afspraken maken over invoering van lage loonschalen, moet het kabinet er alsnog van afzien de contracten tussen werkgeversorganisaties en vak bonden aan hele bedrijfstakken op te leggen. Dat zei VVD-frac- tievoorzitter Bolkestein woens dag in een toespraak voor de Ne derlandse Vereniging van Make laars. Het kabinet beloofde de so ciale partners maandag in het na jaarsoverleg de handen voorlopig af te houden van het algemeen verbindend verklaren (aw-en) van cao's. De ministers vertrou wen er op, dat de werkgeversor ganisaties en de vakbonden in het cao-overleg serieus werk maken deze week dan wel volgende week vrijdag hierover knopen zal doorhakken. De PvdA, zo bleek gisteravond, wil misschien toch grote infrastructurele projecten als de Betuwelijn uitzonderen van het referendum. De WD is nu al faliekant tegen referenda over dit soort grote projecten. D66 daarentegen wil juist zo min mogelijk onderwerpen uitsluiten en al helemaal geen zaken die de burgers diep raken zoals de Bet uwelijn blijkt te doen, zo ver klaarde fractieleider Wolffens- perger. Suggesties vanuit de Kamer om nadrukkelijk ook te onderzoeken of het stemrecht voor migranten uitgebreid kan worden, wees Dijkstal resoluut van de hand. Nu mogen migranten die mini maal vijf jaar in Nederland wo nen alleen deelnemen aan ge meenteraadsverkiezingen. De Tweede Kamer hield voet bij stuk. PvdA, WD, CDA, D66 en GroenLinks dienden een motie in waarin het kabinet gevraagd wordt naar 'een algemeen stand punt' over het stemrecht voor niet-Nederlanders. Staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) zegde de Kamer toe, sa men met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG), de forse stijging van gemeentelijke belastingen 'nader te analyseren'. Vooral de reinigings- en riool rechten zijn de laatste jaren sterk gestegen. Vermeend plaatste wel enkele kanttekeningen bij de 'be zorgdheid' 'van de Kamer over deze toenemende lastendruk. De staatssecretaris wees enerzijds op de autonomie van gemeenten en anderzijds benadrukte hij dat het kabinet bij het vaststellen van de koopkrachtplaatjes altijd reke ning houdt met de omvang van gemeentelijke belastingen. Den Haag (anp) - Een adviescommissie vindt, dat een groter deel van de verslavingszorg moet worden betaald uit de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Op die manier zouden de verschillende vormen van verslavingszorg beter op elkaar kunnen worden afgestemd. Zoetermeer (anp) - Het ministerie van Onderwijs heeft gisteren woedend gereageerd op een persbericht van de Landelijke Stu dentenvakbond LSVb. Daarin suggereert de bond, dat minister Ritzen heimelijk plannen zou hebben het collegegeld voor stu denten te verhogen tot 3400 gulden. De commissie Van Thijn conclu deert dit in haar rapport over de financiering van de zorg voor verslaafden. Het rapport is giste ren aangeboden aan minister Borst (Volksgezondheid, Welzijn en Sport). Op dit moment krijgen 23 ge meenten in Nederland via het Fonds Sociale Vernieuwing geld voor ambulante zorg, opvang en begeleiding van verslaafden in hun regio. Dit geld is niet be stemd voor verslaafden in op vangcentra. Hun verblijf wordt betaald uit de AWBZ. De over heid wil dit de komende jaren zo houden. De commissie van Thijn noemt dit een gemiste kans om dat de scheiding tussen ambulan te en klinische verslavingszorg ook in de toekomst blijft bestaan. gegaan van een verhoging tot 2750 gulden. Alleen in die tabel is een knullige fout geslopen," al dus de woordvoerder. Het departement sprong woens dag dan ook bijkans op tilt toen LSVb-voorzitter Mike Riegel de publiciteit zocht en opheldering eiste van Ritzen. Hij suggereerde dat de bewindsman een geheime agenda hanteert. „De LSVb zaait paniek," aldus een boze woord voerder van het ministerie. „Het geeft geen pas om dit soort onno dige rellen te veroorzaken." Scheveningen (anp) - De WD is er niet van overtuigd dat vol gend jaar alle collectieve arbeidsovereenkomsten algemeen verbindend moeten worden verklaard. De ruime aandacht die de Euro pese eenwording kreeg, verklaar de Herzog met de constatering dat er nu eenmaal 'geen politieke meningsverschillen tussen Ne derland en Duitsland bestaan'. „Vandaar dat we over de toe komst van Europa spraken. En ook daar zijn we het in grote lij nen eens. Het Europees parle ment moet in elk geval een ster kere positie krijgen," aldus Her zog in een bijeenkomst met de in ternationale pers. Ook premier Kok en senaatsvoor zitter Tjeenk Willink spraken over de Europese eenwording en de uitbreiding van de Europese Unie. Volgens Herzorg zal Duits land een 'goede metgezel van Ne derland zijn bij de Europese een wording'. De president verwacht een blijvende eensgezindheid van de invoering én opvulling van loonschalen vanaf het mini mumloon. De verwachting is dat daarmee meer laaggekwalificeer- de werkzoekenden aan de slag kunnen worden geholpen. Het schrappen van de avv wordt in het regeerakkoord genoemd als een van de mogelijkheden om ruimte te scheppen aan de onder kant van de arbeidsmarkt. „Bij de WD-fractie is de twijfel nog steeds groot," zei Bolkestein woensdag. „Als straks blijkt dat de lage loonschalen alleen op pa pier bestaan, moet het kabinet alsnog afzien van algemeen ver bindend verklaringen. Wij zullen het kabinet hierop aanspreken, want regeerakkoord is regeerak koord." Den Haag (anp) - Minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) en de ambtenarencen- trales hebben een strak tijdschema vast gesteld om te komen tot een nieuw, flexi bel systeem van vervroegde uittreding voor ambtenaren. Voor 1 januari volgend jaar moet de vorm van het nieuwe stelsel vast staan. Drie maanden later, na overleg met de achter bannen, dienen de definitieve afspraken te worden gemaakt. Dat bleek gister na afloop van overleg tussen de bewindsman en de cen trales. „We hebben elkaar voor het blok gezet," zei Dijkstals topambtenaar Annink. „We hebben een agenda vastgesteld die we van dag tot dag moeten bewaken om de vaart er in te houden. Dat zal nodig zijn ook." De vorm van het nieuwe bouwwerk, dat be staat uit een basispensioen, een aanvullend pensioen en een overgangsregeling, staat in feite niet meer ter discussie. Als alles door gaat, kunnen ambtenaren vanaf 1 april 1997 tussen hun 55e en hun 65e stoppen met wer ken. Degenen die langer doorwerken, ontvangen echter een aanmerkelijk hogere uitkering. Ambtenaren die pas stoppen als zij 65 zijn, krijgen bovendien een extra premie. De tota le uitkering wordt voor een deel collectief ge financierd (het basispensioen) en voor een deel door de individuele ambtenaren bij el kaar gespaard (het aanvullende deel). Grote onenigheid is er nog wel over de „polis voorwaarden". In Dijkstals voorstellen ligt het scharnierpunt voor vervroegde uittreding op 62 jaar. Ambtenaren die op die leeftijd stoppen met werken, krijgen een uitkering van 70 procent van hun laatstverdiende sala ris. De ambtenarencentrales houden tot nu toe vast aan de huidige uitkering: 75 procent bij uittreden op 61-jarige leeftijd. Na afloop van het overleg van woensdag Activisten van Milieudefensie op de mestvaalt foto anp Rijswijk (anp) - Actievoerders van Milieudefensie hebben gis termorgen een berg stinkende mest gedeponeerd op de stoep voor het gebouw van het Produktschap Vee en Vlees in Rijs wijk. De milieu-activisten willen daarmee protesteren tegen de milieuvervuiling door de veehouderij. Volgens de actievoerders doet het produktschap, dat alle vleesprodu centen, -verwerkers en -handelaren vertegenwoordigt, te weinig om vlees te promoten dat op milieuvriendelijke wijze is geproduceerd. Volgens de woordvoerder van het produktschap hadden de actievoer ders een paar straten verderop moeten zijn, op het Binnenhof. Boven dien overtrad Milieudefensie met de actie de milieuvoorschriften, want: „Het uitrijden van mest is niet toegestaan in deze tijd van het jaar." Het Produktschap heeft de mestvaalt zelf in de loop van de dag laten wegscheppen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het bezoek van de Duitse president Roman Herzog gisteren aan politiek Den Haag stond vooral in het teken van de Europese samenwerking. Nog even kwam Herzorg terug op het onderzoek, waaruit het negatieve beeld van Nederlandse jon geren over Duitsers bleek. „Aan beide kanten van de grens zul len wel vooroordelen bestaan. Maar ik zie het niet dramatisch." tussen de Nederlandse en Duitse regering. „Ook de ontmoetingen van de nationale voetbalelftallen hebben dat positieve beeld niet kunnen verstoren," aldus Herzog. Tijdens een lunch in de Trèves- zaal - de vergaderzaal van de mi nisterraad - prees Herzog de rol van de Nederlandse blauwhel men in voormalig Joegoslavië. Hij leek daarmee tegenwicht te willen geven tegen de internatio nale kritiek op met name de hou ding van Nederlanders bij de val van Srebrenica. Volgens de Duitse bondspresi dent hebben de Nederlanders in het voormalig Joegoslavië „hun leven geofferd of zijn zwaar ge wond geraakt." Nederland en de Nederlandse soldaten verdienen in de ogen van Herzorg de hoog ste waardering. bleek, dat een brief van Dijkstal, met een be rekening van de kosten en baten van het nieu we stelsel, totaal verschillend wordt uitge legd. De ambtenarencentrales lezen in het schrijven dat het geld, dat nu beschikbaar is, ook beschikbaar blijft. Op de lange duur is dat volgens C. Vrins van de ACOP voldoende om het systeem van flexibele vervroegde uit treding tegen de huidige polisvoorwaarden te financieren. „Dat geeft de burger toch weer moed," zei hij. Het probleem is echter juist die lange termijn. Minister Dijkstal heeft zich in het regeerak koord namelijk gebonden aan een aanzienlij ke besparing op de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren (in totaal 1,5 miljard gulden in deze regeerperiode). Een voornaam deel daar van zou moeten komen uit bezuinigingen op de vut. „En zolang het kabinet geen wijzigin gen op het regeerakkoord heeft afgesproken geldt het regeerakkoord," zei Annink woens dag. DE UITSPRAAK van het Europees Hof van Justitie dat voorkeursbeleid voor vrouwen discriminerend is voor m nen, is als een bom ingeslagen. Veel vrouwenorganisat'11" hebben ontsteld gereageerd. Zij verwachten dat het gedaarli* met de positieve acties voor vrouwen. De bezorgdheid is terecht, maar de gedachte dat de uitsnra van de Luxemburgse rechter de nekslag betekent voor h« emamcipatiebeleid, is te zwartgallig. De zaak waarop het Eur pees Hof zijn beslissing heeft gebaseerd is een extreen vonl beeld van de wijze waarop in de Duitse stad Bremen vrouwvriendelijk beleid wordt gevoerd. Vrouwelijke sollicitail I ten krijgen daar voorrang in alle sectoren waar minder da vijftig procent van de banen aan vrouwelijke werknemers is toebedeeld. Een benadeelde tuinarchitect was niet bereid zich bij de wetne ving van de deelstaat Bremen neer te leggen. Zijn verweer da hij zich gediscrimineerd voelde werd door het Europees Ho geaccepteerd. Het Hof in Luxemburg baseert zich op het Euro pees grondrecht dat uitgaat van gelijke behandeling van i individu. Een uitspraak waar weinig tegen in te brengen valt. Het Ho heeft echter niet vastgesteld dat voorkeursbeleid compleet uil den boze is. Het heeft zijn bezwaren uitgesproken tegen dwingende maatregel van de deelstaat Bremen. Een even wichtig voorkeursbeleid blijft zeer wel mogelijk. Dat is hard nodig ook. In heel veel sectoren hebben vrouwe nog steeds een achterstandspositie. Wanneer voldoende vrou wen belangstelling hebben voor een baan in een bepae sector, is het heel normaal dat zij bij gelijke geschiktheid voorkeursbehandeling krijgen. Dit soort logica neemt de angst niet weg die in vrouwengro^ peringen is ontstaan. Zij menen dat de 'Bremer-uitspraak'eei rem heeft gezet op een nog lang niet voltooide ontwikkeling De Europese Commissie kan die twijfels wegnemen door na der te preciseren welke positieve acties wel zijn toegestaan Aan de nu ontstane verwarring moet zo snel mogelijk een einij komen. „7e redactie buitenland - Bosnië en Klein- Sslavië (Servië en Monte- zullen vertegenwoordi- e'in eikaars hoofdsteden Jongetjes uren mishandeld door jongeren Delfzijl - De politie in Delfzijl heeft zeven jongeren van 13 tot en met 18 jaar aangehouden die zondag 8 oktober vier jongetjes I urenlang hebben mishandeld. De kinderen werden meer dan twee uur lang geïntimideerd, getrapt en geslagen. Enkele kinderen lie pen meer dan vijftig klappen en schoppen op. De slachtoffertjes I hebben zich allen onder doktersbehandeling moeten stellen. De vier jongetjes, van 8 tot 13 jaar, waren in een bos in het dorp Bies- sum in Delfzijl kastanjes aan het zoeken. De zeven jongeren slo-1 ten hen in, zodat ze niet meer weg konden komen. Vervolgens werden de kinderen door de jongeren geschopt, geslagen, be-1 dreigd en gedwongen met hen te vechten en te roken. Als ervoor-1 bijgangers langs kwamen, moesten de kinderen zich rustig hou-1 den en net doen of er niets aan de hand was. Als motief voor hun handelen gaven de zeven verdachten op, dat de kinderen jonger waren en zich toevallig in de buurt bevonden. Netelenbos bekijkt wetsvoorstel nog eens Den Haag - Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs zal ee wetsvoorstel, dat de toetreding van vrouwen tot schooldirecties I moet bevorderen, nog eens nader bestuderen. Ze wil zeker weten dat het voorstel niet in strijd is met de uitspraak, die het Europe-1 se Hof van Justitie dinsdag deed over voorrangsregelingen voor I vrouwen bij sollicitaties. Volgens Netelenbos lijkt er op het eerstel gezicht geen sprake van strijdigheid. Het kabinet wil scholen ver-1 plichten een plan op te stellen, waarin zij moeten aangeven hoe-1 veel vrouwen zij in de toekomst in leidinggevende functies willen I benoemen. Zij moeten zelf streefcijfers aangeven, die krijgen ze I niet opgelegd. Dat is een belangrijk verschil met de zaak rondde I Duitse deelstaat Bremen, waarin het Europese Hof dinsdag uit-1 spraak deed. Mysterieuze sterfte van vee in Zeevang Zeevang - Een veehouder in het Noordhollandse Beets (gemeente I Zeevang) heeft in opvallend korte tijd 50 koeien en 30 kalveren I aan een agressieve vorm van kanker verloren. Mogelijk veroor-1 zaakt het oppervlaktewater rond de boerderij de dodelijke ziekte. I Daarin is namelijk het zilverwitte metaal strontium gevonden, zo I heeft een milieu-medewerker van de gemeente Zeevang woensdag bevestigd. Volgens de woordvoerder is de veesterfte opvallenden I verontrustend. Een eerste onderzoek van de gemeente toont aan, dat de bedrijfsvoering en het voedsel op de getroffen veehouderij I in orde zijn. Uit de omgeving van het bedrijf zijn echter nog geen andere meldingen van dode dieren ontvangen. Een onderzoeks- team gaat vandaag op zoek naar de herkomst van het strontium Wellicht is er volgens de woordvoerder sprake van een illegale lo-1 zing van giftige stoffen. PTT brengt drie Vermeer-postzegels uit Den Haag - PTT Post brengt volgend jaar drie postzegels uitte gelegenheid van de Vermeer-tentoonstelling. De zegels van 70,1" en 100 cent zijn vanaf 27 februari verkrijgbaar. Skelet uit Romeinse tijd gevonden Castricum - Archeologen van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) hebben deze week in Castricum het com-1 plete skelet van een jonge vrouw uit de Romeinse tijd gevonden» gelicht. Volgens de ROB is het een bijzondere vondst, omdat door-1 gaans slechts losse beenderen worden aangetroffen. Het goed be-1 waarde skelet is van een 20 tot 30 jaar oude vrouw. Zij was op I haar buik in een ondiepe kuil begraven. Rond haar nek droeg vrouw een kralenketting van glas, gevuld met kleine bolletjes I goud. De vrouw was volgens de onderzoekers gehandicapt aan® I linkerarm. De vindplaats Oosterbuurt ligt op een circa 2100 jaar I oude stroomwal. Woonplaatsen op dergelijke stroomwallen zip tot dusverre weinig onderzocht. De archeologen hebben daarom hoge verwachtingen van de bijdragen die deze afgraving kan li j veren aan de kennis van de Romeinse bewoning in de i tweede eeuw na Christus. Er zijn inmiddels kuilen, pi waterputten, aardewerk, botten, hout, glas, metaal en steen aafl-1 getroffen. Woonbotenbond wil huurbescherming Den Haag - Woonbootbewoners moeten huurbescherming krijg® I voor ligplaatsen. De liggelden zouden aan maxima moeten den gebonden. Dat stelt de Landelijke Woonboten r (LWO). Ze vindt dat de overheid woonbotenbewoners ach bij woners op de wal. De organisatie heeft de kwestie per 1 aangekaart bij de staatssecretaris voor Volkshuisvesting, 1*1 mei, en de Tweede Kamer. Grebbeberg „aardkundig monument" Utrecht - De zuidflank van de Grebbeberg wordt een „aardk"®' 1 dig monument". Met de verlening van dit unieke predikaat w" I provincie Utrecht het waardevolle landschap veiligstellen I het nageslacht. Utrecht hoopt dat er in het kader van het Europ se Natuurbeschermingsjaar elders in het land meer van dit s® monumenten wordt aangewezen. Arrestantenverzorger gearresteerd Gorinchem - De recherche heeft dinsdag een 36-jarige tenverzorger uit Gorinchem aangehouden. Hij zou in het pWjjJ lijk bureau vertrouwelijke politie-informatie hebben J""' speeld aan criminelen. De man was in dienst bij een pari beveiligingsdienst. De loslippigheid van de verzorger het één politieonderzoek dat momenteel loopt, nadelig beïnvloei politie vermoedt dat de verdachte ook informatie over andere cI derzoeken heeft doorgespeeld. Voordat de arrestantenver» I aan de slag ging, heeft de politie hem gescreend. De man uit I rinchem maakte twee jaar deel uit van een vaste kern van z® J collega's en had geen toegang tot het computersysteem va" politie. onderhandelings-drieman- Richard Holbrooke, Carl rjjf en Igor Ivanov heeft dit j ren bereikt in gesprekken achtereenvolgens de Klein- toslavische president Milis- „c en zi)n Bosnische collega 'Vmvic. Daarmee is een Li gemaakt van toenadering Van onze redactie buitenland Parijs - Algerijnse extremisten een ultimatum gesteld, F dse opnieuw het doelwit eisten Algerijnse fundam Algerije staakt en de op het iet de Algerijnse president af: De Arabische krant Asharq al- die in Londen wordt uit- egeven, publiceerde een com- iuniqué dat volgens de redactie ikomstig is van de Gewapende Jambische Groep (GIA). Deze sst dat Parijs afziet van een iderhoud tussen de presidenten Frankrijk en Algerije, alle aan Algerije staakt, de iipiomatieke betrekkingen met ilgiers verbreekt, en de komende presidentsverkiezingen veroor- ïeelt. iet ultimatum volgt na de bom- van dinsdag in het cen- ïm van Parijs op een metro- !in, waarbij 29 mensen gewond lakten. Ie strenge veiligheidsmaatrege- en, ingesteld wegens zeven eer- lere aanslagen in Parijs en in syon, bleken geen antwoord op le aan Noordafrikaanse funda- ïentalisten toegeschreven ter- neemt het communiqué jerieus, maar is niet van plan zijn «litiek te wijzigen. Frankrijk [ijkt door de terreurdaden juist stberadener dan voorheen de lialoog met het Algerijnse regime (lit te breiden tot president Lia ne Zéroual. Zéroual ontmoet week in New York zijn anse ambtgenoot Jacques Chirac, in de marge van de vijf- (oor Frans Wijnands lonn - De ex-DDR-topspion rije voeten. Het eerdere vonr gisteren in hoger beroep ongeli december 1993 veroordeelde p rechtbank in Düsseldorf 'de pan zonder gezicht', zoals hij brenlang werd genoemd, wegens indverraad in samenhang met jpionage-activiteiten voor de |DR. P" voorjaar evenwel oordeelde pt hoogste Duitse rechtscollege p voormalige DDR-spionnen de vanuit hun land tegen de ondsrepubliek hadden lageerd, in het herenigde Duits- "d niet wegens hoogverraad pnden worden vervolgd, je activiteiten van Oostduitse ponnen waren in de DDR Ners niet verboden. Ook de 'ondsrepubliek zette ongestraft P'onnen tegen de DDR in. Eer- Fe vonnissen tegen DDR- P'onnen werden herzien, lopen- processen afgebroken, prkus Wolf is vanaf de oprich- i Midden jaren vijftig tot 1986 F van de Oostduitse spionage- pnst geweest. In december '93 rSon in Düsseldorf een proces 8er> hem. De aanklacht was ëoor Bert Schampers -firusAsTe' - Willy Claes is pa Na een indrukwekkend! P.tieke loopbaan in Belgh wY116* z^n aanstelling aai hoofd van de Navo, eei :®r gleden, een droom ir rvulling Die droom dreig te eindigen in een nacht I ij"6' WU1y Claes moet boe v°or een politiek beste ldat met deugt Emu!3/3® is het voor claes d dasr rf0 waarschijnlijk kwade spn„ Kamer van Volksverte dag igers beslist vanmid var rtut secretaris-generaa I den0 vervolgd kan wor I stePu°r c.orruPtie in de Agusta l»ste7PeTngenaffaire- Claes ze. I of hu n hil morgen meedeel' besluit adlankelijk van he, als Navn3? de Kamer' terugtrek Wa u straat L 6 man in de Belgisch! een stukje waarheid (ADVERTENTIE) Open t/m 29 oktober a.s.

de Stem | 1995 | | pagina 4