Complete uitgave en tentoonstelling tijdens Strlpdagen in Breda DAGEN kt. tot 20.00 uur ag 21 okt. en 22 oktober Proef ITTE LANDHUISKEUKEN O Duur klassiek KEUKEN PERFECTE KEUKEN Complete Kapitein Rob in prachtbanden Programma Strlpdagen GIDS DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 DEEL D r i H ii Het Willem Breuker Kollektief en de moderne jazzdansgroep Djazzex brengen 24 oktober sa men een programma in het Chassé Theater in Bre da. Evita, de puntgave mu sical over het leven van de Argentijnse presidents vrouw Eva Péron, is van daag en morgen nog te zien in Breda en van 23 tot en met 25 oktober in een uitverkochte Kring in Roosendaal. Gitarist Mark Whitfield speelt vrijdag met zijn kwartet in Terneuzen. De Italiaanse pianist En rico Pace wijdt op maan dag 23 oktober de Fazioli- vleugel in de grote zaal van het Chassé Theater feestelijk in. Morgen opent hij in de Singel in Antwerpen een serie con certen rond Luciano Berio. Hippiezangeres Mela- nie, die eind jaren tachtig haar comeback maakte, treedt op in Terneuzen (25 oktober), Gent (28 ok tober) en Antwerpen (29 oktober). De terugkeer van Kapitein Rob I (Hans Rooseboom flwas hij Nederlands po- |iiiste stripheld, Kapitein i Van zijn. avonturen in ram gingen 1.750.000 iplaren over de toonbank. 1945 en 1966 ver- de strip in dagblad Het )1. Goed voor in totaal 73 tan Rob hield alleen op te ffl omdat de tekenaar, Pie- ;|fahn, in 1966 overleed. Na f dood raakte de strip in ver- - de kapitein werd een primiering voor veertigers "jftigers. Zijn prachtig gete- f avonturen werden verza- pjecten. '■ft succes van Kapitein Rob lil de saaiheid van de jaren «Nederland," zo denkt Elske T®ia, die samen met Rudmer de tentoonstelling De te rn van Kapitein Rob heeft '"•gesteld, die tijdens de ko- j® Strlpdagen in Het Turf- fPiiBredatezienis. ie saaie jaren smulde ieder- P van die kapitein die met zijn iï De Vrijheid op de wereld- T11 en de vijf continenten paren beleefde. Avonturen teruggingen naar het Wn, zich soms afspeelden in f'erre toekomst of op andere pen. Altijd ten strijde tegen l ad, tegen doortrapte pro- F® en afzichtelijke ge- En altijd uitgevoerd in ie tekeningen." weekeinde, tijdens die Strlpdagen in Breda, "kapitein Rob terug. eerste zestien verhalen "een in een fraaie nieuwe uitgave aangebo den aan de kinderen en kleinkin deren van tekenaar Pieter Kuhn. „Kapitein Rob was enorm popu lair, en niet alleen bij jongens," aldus Elske Hiddema, die evenals medesamensteller Rudmer Nij- man in Groningen woont. „Die populariteit bleek toen de teke naar het ooit in zijn hoofd haalde om de kapitein te laten trouwen. Kapitein Rob moest trouwen om dat zijn naam gezuiverd moest worden. Er speelt ergens een jon getje mee en sommige mensen trokken daaruit verkeerde con clusies over Robs geaardheid. Om de kapitein van alle verdenking te zuiveren, moest hij trouwen," aldus Hiddema. Maar dat had hij beter niet kun nen doen. „De krant, Het Parool, werd overstelpt met brieven. Een man als Kapitein Rob trouwt niet! Mannelijke lezers klaagden dat hij nu zijn vrijheid kwijt was, en vrouwen waren jaloers omdat hij bezet was. Toen die vrouw na al die commotie naar de achter grond verdween, kwamen er weer brieven dat Kapitein Rob haar verwaarloosde! Het was dus nooit goed." De tentoonstelling laat de origi nele tekeningen van Pieter Kuhn zien. Centraal staan honderd stripstroken van Kapitein Rob, op veel groter formaat (15 bij 45 cm) dan ze uiteindelijk werden gepubliceerd. Maar er hangt ook heel andere tekenwerk van Kuhn, dat Elske Hiddema van diens kinderen en kleinkinderen heeft meegekregen. Ook de persoon van tekenaar Pieter Kuhn wordt belicht, want over strip- IK£: tekenaars is bij het publiek meestal maar weinig bekend. „We hebben een impressie van zijn werkkamer gemaakt. Die ka mer is zo ingericht alsof hij elk moment kan terugkeren om ver der te werken," aldus Elske Hid dema. „Op zijn tekentafel liggen half afgemaakte tekeningen. In de ka mer klinkt ook de lievelingsmu ziek van de tekenaar, muziek van de jazzgitarist Django Reinhardt. Ik heb Kuhns eigen 78-toeren platen van de familie meegekre gen." Pieter Kuhn werd in 1910 in Am sterdam geboren en woonde later in Hilversum. Hij was actief als boekillustrator, omslagontwer per en tekenaar van muziekuit gaven. Van al die teken-activiteiten zijn op de tentoonstelling originele voorbeelden te zien. „Ik heb prachtige tekeningen ontdekt, ook vrij werk," aldus Hiddema. Maar de hoofdzaak is Kapitein Rob. Hiddema: „De tentoonstelling besteedt bijvoorbeeld aandacht aan Het Parool, de krant waarin de strip meer dan twintig jaar da gelijks verscheen en die de 73 strips in boekvorm heeft uitgege- 'ven. Bijna niemand weet dat de teksten voor Kapitein Rob wer- Museologe Elske Hiddema heeft de tentoonstelling 'De te rugkeer van Kapitein Rob' in Het Turfschip in Breda mede samengesteld. FOTO RUDMER NIJMAN COPYRIGHT OMSLAGEN 1995 ERVEN KUHN den geschreven door de Parool journalist Evert Werkman. Kuhn leverde de tekeningen met daar omheen in een eigen tekst aange geven hoe het verhaal verder diende te gaan. Werkman werkte die aanwijzingen dan verder uit." Een ander paneel op de tentoon stelling vertelt het verhaal achter de twee vrouwen die in elk Kapi tein Rob-verhaal opduiken. „Marga en Willy, twee hele mooie vrouwen, die komt hij overal ter wereld tegen. Een donkere en een blonde, een fotografe en een jour naliste. Ze zijn afgeleid van één en hetzelfde model. De foto van die vrouw waardoor Kuhn zich heeft laten inspireren hangt er. Overigens zijn de Kapitein Rob- verhalen vrij van ieder vleugje seks." Ook de hond Skip, Robs trouwe viervoeter, heeft een eigen paneel gekregen. „Die hond, die hem zo menigmaal uit de branding redt, blijkt een samojeed te zijn, een Siberische sledehond." Verder zijn te zien: de reisteke- ningen die Pieter Kuhn in 1947 in Marokko maakte en de stripteke ningen waarin die reisimpressies zijn terug te vinden, een fotogra fisch portret van Pieter Kuhn als schipper ('Hij was zelf Kapitein Rob, sprekend, zeker in zijn'jonge jaren'), gefingeerde landkaarten, en tekeningen van Chinezen, Mexicanen, Indianen en andere mensentypen die hij op zijn rei- zen tegenkwam ('prachtige teke ningen', aldus Elske Hiddema). De pronkstukken van de tentoon stelling zijn de originelen van de kleuromslagen van de Rob-boek jes. Hiddema: „Al die omslagen waren verdeeld onder Kuhns kin deren en kleinkinderen. Het wa ren er 73 en wij hebben er zestien. Waaronder het allereerste, dat heb ik van Kuhns vrouw gekre gen, die nog leeft." Om de tentoonstelling te comple teren, hebben de inrichters een zogenaamde zeesculptuur ge maakt. Met behulp van masten, zeilen, manden, zand, schelpen en andere martieme attributen wordt de sfeer van een scheeps-- wrak opgeroepen. Compleet met het geluid van een loeiende storm. „Pieter Kuhn liet zó veel schepen vergaan!", aldus ver klaart Elske Hiddema - die een opleiding als 'museologe' volgde en dus alles weet van het effectief inrichten van en communiceren via een tentoonstelling. In haar woonplaats Groningen organi seerde zij eerder dit jaar reeds een striptentoonstelling met het oog op het Stripmuseum in op richting in de noordelijke metro pool. Eén jaar is Pieter Kuhn er ooit tussenuit geweest. „Dat was in 1955," aldus Hiddema. „Hij had een klus van -een margarinefa- briek voor een boek over ruimte vaart en science fiction. Hij te kende er honderd prachtige pla ten voor. Die platen zijn op de tentoonstelling te zien. Het boek werd een flop, en Pieter Kuhn moest na dat jaar weer gewoon met Kapitein Rob beginnen." Honderdduizenden fans waren daar niet rouwig om. Alles is lekker hier. Het vlees, de groenten, de garnaaltjes, de frie ten, de puree, de vruchten en tenslotte de grande finalede Dame Blanche, met twee hoofdletters, zo lekker is die. Met warme choco ladesaus zoals het hoort bij deze klassieker. En vanilleijs dat je pas achterop je tong proeft. Maar genoeg gejuich. We eten in een restaurant waar niet alles be viel. Misschien mag je dat niet vertellen, want restaurant Onder de Linden in het kleine Zuiddorpe geniet een onverwoestbare faam, vooral in de aspergetijd en de tijd waarin vers wild op de tafel komt. Daar vallen we net tussen: de aspergetijd is al een wijle voor bij en het jachtseizoen is amper een dag oud als we aanschuiven. De vraag is dan: wat heeft het restaurant meer te bieden buiten de zo geprezen specialiteiten? De keuze is beperkt, leert de kaart. Menu's worden niet geserveerd, de visgerechten zien er veelbelovend uit, vooral de paling, maar het aantal vleesgerechten is slechts een handvol. Wie op vlees uit is, en wie geen wild of ganzelever of ander orgaanvlees eet, wie tenslotte, op zijn of haar eentje komt eten, zodat de ossehaas Stroganoff (al leen voor twee personen) afvalt, kan slecht één gerecht bestellen. De entrecote. Daar zul je dan geen spijt van krijgen, want die entrecote, van mals Scotch Aberdeen, is perfect gebakken. Lekker, maar toch jammer dat de keus niet groter is. In Onder de Linden wordt klassiek gekookt, er is veel aanloop van Belgen, wat altijd een graadmeter is voor kwaliteit. Het restaurant ligt prachtig onder de driehonderd jaar oude lindebomen van het Dorpsplein en de staatsgrens is dichtbij. Het is weer zo'n grensres- taurant. Ook de inrichting is klassiek. Oud-rose, conservatief. Knus is hier het woord niet, eigenzinnig al helemaal niet. Netjes en zeer ver zorgd, tot in het dure toiletsanitair toe. Dat zijn de trefwooorden. We nemen een garnalencocktail 18,50) en een salade met kalfsz wezerik 24,00) als voorgerechten. De cocktail bevat alleen de al lerbeste garnalen, de grauwe Hollandse dus. De onvermijdelijke ro se cocktailsaus domineert niet, maar is kundig gedoseerd. Kalfszwezerik bereiden vraagt vakmanschap. De structuur van de klier, die alleen bij heel jonge kalfjes voorkomt en later gewoon verschrompelt, is zo delicaat dat schoonmaken en bakken beroeps- werk is. Dat heeft de chef van Onder de Linden helemaal onder de knie. De smaak van de licht gepaneerde stukjes in kruidensaus is zeer verfijnd. De combinatie met de salade maakt het gerecht hoog op smaak. De entrecote 37,50) als hoofdgerecht, en (buiten het menu om) een hertebiefstuk 45,50) voor de andere kant van de tafel. Opge diend in warme ovale schotels, met alle bijgerechten die erbij ho ren, zoals een stoofpeertje met warme bessen bij het hert, en bos paddestoelen. Heerlijk allemaal, maar stevig aan de prijs. Met twee mensen eten en slechts enkele drankjes erbij, zijn we zomaar 157 gulden armer als we buiten een beetje beteuterd weer onder de monumentale lin den staan. C.M. Restaurant Onder de Linden is op woensdag gesloten en buiten het aspergeseizoen ook op de dinsdagavond. Jsp/Z ftr Kuhns schepping Kapitein .L-a" jarenlang niet gewoon lii rWva?r' ^aar°m is uitgeve- «ijheid genoem(j naar is®ip van Kapitein Rob - save6*1 met comPlete her in! nadat de eerste afle- 's11! het dagblad Het Parool «M,,01 l11 december 1945) egonnen met de defini tieve uitgave van alle 73 Rob- verhalen. Het wordt een integra le, eenmalige uitgave in 21 ban den, met bandbestempeling en opgeplate voorplaten van de oor spronkelijke oblongboekjes. De delen worden gedrukt op zwaar, getint papier. Dat klinkt prachtig en dat zal het ook worden, maar goedkoop zal het project zeker niet zijn. Te meer omdat slechts intekening op de complete reeks van 21 ban den mogelijk is. De prijs is 99 gulden per deel (en de delen zijn dus niet apart verkrijgbaar). Er is sprake van een bibliofiele uit gave, met volledige historisch- bibliografische verantwoording. De eerste vier banden van deze uitgave verschijnen op 21 okto ber tijdens de Strlpdagen 1995 in Het Turfschip te Breda. Per jaar zullen vervolgens vier tot zes nieuwe banden worden uitge bracht. Naar verwachting is de reeks in 1998 voltooid. Wie op de complete reeks intekent krijgt een zeefdruk van het omslag van Het geheim van de Boschplaat op formaat 50 bij 70 cm, winkel waarde 195, ten geschenke. Op vrijdag 20 oktober worden de Strlpdagen 1995 geopend in De Nieuwe Veste aan de Molenstraat te Breda. Om 16.00 uur ontvangt Jeroen de Leijer de Prijs van de stad Breda voor Strips. Op hetzelf de moment en op dezelfde plaats vindt de opening plaats van de Suske en Wiske-tentoonstelling. Zaterdag 21 en zondag 22 oktober zijn de daadwerkelijke Strlpdagen in Het Turfschip, bestaande uit boekenbeurs, ruilbeurs, tekenfilms, Kapitein Rob-tentoonstelling en kindervoorstellingen. Alles vanaf 10.00 uur. De Stripschapprijs wordt zaterdag om 13.00 in Het Turfschip uitgereikt aan de Wiro- ja's. Zondag om 13.00 worden de jaarprijzen bekend gemaakt voor de diverse Nederlandse en buitenlandse albums. weer het toelaat.

de Stem | 1995 | | pagina 25