Heer samenwerking koopsteden' Canon nieuw politiebureau Terneuzen start begin 1997 aan Claushof Spelletjes in plaats van kinderfilm in Sluiskil ppassen met nieuwe dustrie bij Sluiskil' DAG ZAKEN ÉRTÏNA-ÖMEGA jonale acties met Europese subsidies in Hulst, Axel, Oostburg en Sluis riel futui itur color 1 ul tWZA CdK Van Gelder verheugd over Strategisch Plan PRIMA SUPER 2ÖV Twijfels over voorstellen betaald parkeren in Hulst )-MONTE ZEELAND pport Wetenschapswinkel TU Delft: einiger rten> elders 3,19 Feestavond van hengelsporters in IJzendijke KLAPPER NIEUWS Wim de Waal opent nieuwe vestiging verslaggever jen - Het nieuwe districtsbu- jn de Zeeuws-Vlaamse politie ,an de Claushof in Terneuzen ii de rotonde aan de Wil- Zwijgerlaan. .v, i997, zegt politiewoordvoer- jjggermont, kan de eerste spa- in. De bouwkosten worden volgens het dit voorjaar gepresenteerde huisvestings plan van de regiopolitie Zeeland ge raamd op 8,5 miljoen gulden. De politie is onlangs met de gemeente Terneuzen tot overeenstemming geko men over de aankoop van 4600 vierkante meter grond aan de Claushof. Die locatie is uiteindelijk als beste uit de bus gerold. Andere plaatsen die in beeld waren als uitvalsbasis voor de politiemensen in Terneuzen waren het terrein van de voormalige betonfabriek van De Hoop aan de Haarmanweg en het bedrijventer rein Handelspoort. Volgens de politiewoordvoerder is nog niet bekend wat er gebeurt met het hui dige hoofdbureau aan de Rosegracht in Terneuzen. De politie kampt al jarenlang met ruimtegebrek in het uit het eind van de jaren zestig daterende gebouw. Eggermont verwacht voor eind dit jaar eveneens meer duidelijkheid over de bouwplannen voor nieuwe politiebu reaus in Hulst en Oostburg. Het nieuwe groepsbureau voor Oost-Zeeuws-Vlaan deren in de Reynaertstad komt op de zelfde plaats, aan de Van der Maelstede- weg. De bouwkosten hier worden ge schat op 1,6 miljoen gulden. Waar het nieuwe bureau in Oostburg komt, is op dit moment nog niet bekend. Het huisvestingsplan vermeldt dat er in elk geval twee miljoen gulden voor wordt uitgetrokken voor het groepsbu reau voor de regio West-Zeeuws-Vlaan deren. De financiering van de bouw ge beurt uit de huisvestingsvoorzieningen van de Zeeuwse politie voor de komende vijftien jaar. onze verslaggever "*T1 "li 11 hsamenwerken om het kooptoerisme te bevorderen. SS Verbrugge opent nieuwe loodsen en kade •jan bijvoorbeeld om het opzetten van regionale acties met van Europese subsidies. Het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) Sluiskil wist gisteren van de nood een deugd te maken. De geplande filmmiddag kon geen doorgang vinden omdat de benodigde vergunningen niet op tijd waren afgegeven. Ruim vijftig kinderen vermaakten zich echter prima met de ingelaste spelletjesmiddag. De organisatie had op stel en sprong spelletjes gehuurd om de kinderen alsnog een genoegelijke middag en avond te bezorgen. De jeugd had het prima naar de zin met spelletjes zoals stokvan- gen, ringgooien, de spiraal en computerspelletjes. Ook het disco dansen bleek voor jong en oud een uitlaatklep. Enkele vrijwilli gers hadden net de cursus schmincken afgerond en konden dit nu direct in praktijk brengen.'s Avonds mocht ook de oudere jeugd zich over de spelletjes buigen. Omdat de reacties van kin deren en ouders zo positief waren, wordt overwogen de kinder middag in de toekomst een vervolg te geven. FOTO WIM kooyman tiatieven (zondagopenstelling, herinrichting van de binnenstad) slagen de ondernemers en de ge meente er vooralsnog niet in door gezamenlijke actie het tij te ke ren. Volgens de samenstellers ligt ook een intensievere samenwerking tussen West- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen enerzijds en met Vlaanderen anderzijds voor de hand om de toenemende aan dacht voor het cultuurhistorische achterland en de ontwikkeling van het plattelandstoerisme uit te bouwen. Ook een goede afstem ming en samenwerking binnen de sectoren detailhandel en horeca en tussen de sectoren (ook met de sector landbouw) is noodzakelijk. Het plan vermeldt een aardig voorbeeld van concrete samen werking tussen de horeca en landbouw een project in Noord- Holland, waarbij de horeca al leen van plaatselijke landbou wers produkten betrekt. Naast de samenwerking op toe ristisch gebied noemt het rapport ook een intensievere samenwer king tussen de Temeuzense en Gentse havengebieden als een economisch perspectief. Beide havens hebben immers gezamen lijke belangen zoals de sluiscapa- citeit en de kanaalinfrastructuur. Maar ook omdat samenwerking op het gebied van bedrijfsterrei nen interessante perspectieven biedt. Havens Het plan noemt overigens ook de samenwerking tussen de havens van Terneuzen en Vlissingen ook van groot belang. Met het oog hierop moeten de ha venschappen naar buiten toe nog meer als een eenheid optreden. edt een grote verscheidenheid in camera's. De Prima Super 28V is uit- tot Europese camera van het jaar. is één van 's werelds kleinste Dom camera's. 28-70 mm Zoom objectief Compact metallic design Europese compact camera van het jaar '95-96 Onderwerpkeuzeknop met 6 instelmogelijk- heden 38-115 MM 28-70 MM GO FOR THE TOP onderzoeker A. Bergs- de Wetenschapswinkel TU Delft in een rapport 'de luchtkwaliteit in de Ka- teone. 35-70 MM 38-60 MM is verricht in op- ot van de Welzijnsraad Sas ™iit, naar aanleiding van Wende ongerustheid onder "diking. Die is vooral ont tover de plannen om van de Vlakte een nieuw indus- fcd te maken. onderzoek blijkt dat de '«aarde giftige stoffen in de in Terneuzen, Sluiskil en Gent wordt overschre- i 'Uiskil wordt het meest be- ®e' toxische stoffen. In de Mn Terneuzen en Sluiskil tevens de streefwaarde ^verwekkende stoffen den. Er zijn in totaal 'verschillende giftige stof- uet onderzoek meegeno- "P oen schaal waarbij 1 '"eerwaarde is en 100 het "•Hcirit 1 correspondent a?e. De West-Zeeuws- J Autoclub (WZA) houdt s zz oktober haar jaarlijke H ™1 een auto-puzzelrit s ait en finisch te IJzen- tVïïeen lengte van onge- eluhu 0tLeter' mee voor ^Kampioenschap 1995 van bok niet-leden kunnen taien n .-'jdafel js gevestigd in m heater aan de Ko- haat te IJzendijke en is 'dva.naf 13.30 uur. mtgezet door de WZA- ;n Jan Vergouwe en Ballonnetjes gaan de lucht in bij de opening van de nieuwe lood sen van Verbrugge Terminals. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen - Met feestelijk vertoon zijn gisteren twee nieuwe loodsen van Verbrugge Terminals en de nieuwe kade van het havenschap aan de Zevenaarhaven in Terneuzen in gebruik genomen. Verbrugge investeerde ruim der tien miljoen gulden in twee lood sen met een totale oppervlakte van 25.000 vierkante meter. Een van de loodsen is direct ont sloten door een spoorverbinding. De aanleg van de ruim driehon derd meter lang nieuwe kade kostte het havenschap Terneuzen 8,5 miljoen gulden. Beide investeringen zijn een di rect gevolg van de groeiende overslag van papier en pulp bij Verbrugge Terminals. Begin dit jaar ging onder andere het contract met de Zweedse pa pierproducent AssiDoman voor een nieuwe trafiek van ruim tweehonderdduizend ton van start. Voor de haven van Terneuzen zijn de uitbreidingen van groot strategisch belang. De papier- en pulptrafieken zijn hoogwaardige goederen die de haven een hoge toegevoegde waarde geven. Ze geven Verbrugge de gelegen heid in de toekomst verder te groeien. De basis van de investeringen werd gevormd door de prognoses van de cijfers van de eerste drie kwartalen van dit jaar. Die lijken uit te komen. Er is tot en met het derde kwartaal ten opzichte van vorig jaar al een groei van dertig procent gerealiseerd. De president van Verbrugge In ternational, A. Verbrugge, en de president van AssiDoman, L. Ahlgren, openden gistermiddag de twee loodsen. Namens het Havenschap Terneu zen verklaarde burgemeester R. Barbé van Terneuzen de kade voor geopend. VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND -C1 Commissaris van de Koningin W. van Gelder toonde zich gisteren zeer verheugd over de doelstelling van het plan, maar hij heeft er een hard hoofd in dat die grensover schrijdende samenwerking daad werkelijk van de grond komt. „Het in grenzen denken zit nog steeds tussen de oren. Echte sa menwerking tussen de overheden en het bedrijfsleven schiet hier door nog wel eens tekort. Er moet nog een netwerk worden opge bouwd. In het plan staan prachti ge doelstellingen en potenties, maar de motivatie moet er zijn om die samenwerking van de grond te krijgen. En daar twijfel ik nog aan." Volgens Van Gelder speelt ook de beeldvorming van Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen een belang rijke rol. „De typering van Zeeuws-Vlaanderen als een land je apart is prima voor de toerist, maar dat is niet de manier waar op het bedrijfsleven zich moet profileren. Er moet meer over de grenzen worden gedacht. Globaal denken. Maar hiervoor is de moti vatie belangrijk. Willen we het," aldus Van Gelder. IJzendijke - Hengelsportvereni ging IJzendijke houdt op zater dag 4 november een feestavond als dank aan allen die de blik- semloterij van de hengelaars tot een succes hebben gemaakt. De feestavond begint om 21.00 uur in clublokaal 'Hofzicht', Ko- niginnestraat 37 in IJzendijke. De muziek wordt verzorgd door de Lee Lesco Band uit België. I geelden hiervan zijn het op- I svan crèches in de koopste- 1 jhet opzetten van spaarsys- I j om klanten meer aan de I debinden. I j de samenwerking tussen I verschillende koopsteden I iit dit ook om een gezamen- I 'aanpak van ondememers- I ieliersverenigingen in heel I (©-Vlaanderen. Ook onder- I ©activiteiten moeten meer I laar worden afgestemd, zo- I linnen als tussen koopste- mrsterken van het kooptoe- is een van de actiepunten ïlStrategisch Plan Zeeuws- ideren van de Kamer van andel. Dit werkdocument oeld om de economische van Zeeuws-Vlaanderen teren en werd gisteren plan spitst zich toe op toeris- it havengebieden, het mi- eid, de infrastructuur, rt en distributie, innova- kennisoverdracht en de latie op Vlaanderen. wze verslaggever van Gent - Als er nabij Sluiskil op grote schaal nieuwe in to komt zal de milieubelasting van dat dorp zo goed als ze- loven het maximaal toelaatbaar niveau komen. Er mogen ook geen milieubelastende activiteiten rond Sluiskil bijko- zonder vooraf de toename van de milieubelasting te en ineenslaan wat betreft het kooptoeris- aoeten de ondernemers dus handen ineen slaan om het te versterken, het plan liggen er voor bedrijfsleven en de overheid een noodzaak en een uit- de krachten te mobilise- a acties te ondernemen om toptoerisme te bevorderen, kei lijkt de situatie volgens amenstellers zorgwekkend, de binnenstad is immers veel d en het kooptoerisme is en met een aantal jaren gedaald. een aantal recente ini- maximaal toelaatbare geven de resultaten geen reden voor grote bezorgdheid. Sas van Gent zit maar net over de 1, Terneuzen op 3 en Sluiskil op 10. Maar ook dat is dus nog tien keer onder de norm. Die geldt volgens Bergstra overigens alleen voor bestaande situaties. Bij nieuwe situaties, zoals de ontwikkeling van de Axelse Vlakte, ligt de norm al bij 10. „Dus als zich daar op grote schaal industrie gaat vestigen, zou het best wel eens zorgelijk kunnen worden," aldus Bergstra. Op dit moment is er volgens hem in de Kanaalzone geen situatie dat mensen bevreesd moeten zijn voor blijvende schadelijke licha melijke gevolgen als gevolg van luchtverontreiniging. Het onderzoek geeft overigens geen precies beeld van de lucht kwaliteit. Alleen de gegevens van de grote re bedrijven zijn verwerkt en over uitstoot van giftige stoffen net over grens zijn geen gegevens beschikbaar. „De werkelijke mi lieubelasting in de Kanaalzone zal dus groter zijn," aldus Bergs tra. De Welzijnsraad Sas van Gent, die in het verleden al bedenkin gen heeft geuit tegen de Axelse Vlakte, grijpt het onderzoek aan om de overheden tot extra voor zichtigheid te manen. De raad hoopt dat de bereke ningsmethode van Bergstra str aks ook zal worden gehanteerd bij de invulling van de Axelse Vlakte. „Dan heb je een instrument in handen om in de toekomst bij voorbeeld saneringen van wo ningen te voorkomen," aldus M. Vereecken van de Welzijnsraad. „Ik denk dan bijvoorbeeld aan een plaats als Westdorpe, waar de nieuwe industrie op de Axelse Vlakte wel heel erg dichtbij komt." DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 C3 MARKTEN GOES Wonen Wensen - Zeelandhallen Nobelweg 6 - (info: Bureau De- looze, 01803-15588X19 t/m 22 okt) THEATER GOES Written on the Wind (toneel) - produktie naar de gelijknamige film van Douglas Sirk bewerkt tot een sprankelende satire zonder het genre onderuit te halen - 't Beest Beestenmarkt 3 - 20.30 uur 15) MIDDELBURG Jeugdfestival - theaterfeest voor kinderen tot 12 jaar - o.a. clowns, muziektheater, dans - Stadsschouw burg en Concertzaal (knipkaart per dag 12,50) TERNEUZEN 'De achtste dag was er een clown' (kindervoorstelling) - Arno Huibers - Zuidlandtheater - 15.00 uur KLASSIEK MIDDELBURG Beiaardconcert - Beiaardconcert door stadsbeiaardier H.G. van Put ten - Abdij Abdijplein -12.00-13.00 uur G. Arbonelli/F. Grillo - concert met basklarinet en contrabas - Klo veniersdoelen - 20.30 uur 15) ZOUTELANDE 'Comt nu met Sangh' - optreden mannenkoor uit Middelburg olv Kees Nieuwenhuyzen - Catharina- kerk - 20.00 uur 5 kind t/m jr 2,50) POP EN JAZZ DOMBURG Boerenkapel - Centrum -19.00 uur (gratis) VLISSINGEN Pia Beck Trio (jazz-show) - 'Pia in Action' - Arsenaaltheater - 20.00 uur 30) DIVERSEN Schieting, kaarten en bingo - KBO - 't Heike -13.30 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Lamsoren -13.30 uur STOPPELDIJK Prijskaarting - KBO - 't Gelaag - 14.00 uur TERNEUZEN Bazar-De Veste-13.30 uur DOMBURG Vuurwerk op de Hoge Hil - Hoge Hil - 20.30 uur (gratis) Lampionoptocht - mmv Boeren kapel - Parkeerterrein Roosjesweg - 19.00 uur (gratis) GOES Herfst-doe-week - Ambachtscen trum Hollandse Hoeve -13.00-17.00 uur GRIJPSKERKE Levensboom - Workshop met di verse graansoorten voor wandde coratie - Imkerij Poppendamme Poppendamseweg 3 - 19.30 uur 25) Walcherse Oogstweek - voor kin deren als volwassenen - thema tar- wevlechtwerk met o.a. een 'levens boom' en een Franse 'porte-bon- heur' (geluksbrenger) - Imkerij Pop pendamme Poppendamseweg 3 - 10.00-17.00 uur (t/m 21 okt) MIDDELBURG Monumentenwandeling - met VW-gids - duur 1 uur en 15 minu ten - start VW-Kantoor Markt - 13.30 uur 6,50) (t/m 25 okt) FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Braveheart HULST De Koning van Engeland 14.00 uur André 14.00 uur De Tasjesdief 14.00 en 20.00 uur Nine Months 20.00 uur Waterworld 20.00 uur While you were sleeping 14.00 en 20.00 uur Mortal Kombat 20.00 uur Apollo 13 MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur A Bronx Tale AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum - 14.00 uur CLINGE Biljarten - Malpertuus (KBO) - 13.30 uur Gymnastiek -Malpertuus (KBO) - 15.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje -19.30 uur GRAAUW Kaarting - Gemeenschapshuis - 13.45 uur OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse - 14.00 uur WESTDORPE Kaarting - Concordia -13.30 uur HEIKANT VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 uur Doornroosje 14.00 uur André 20.00 uur Apollo 13 20.00 uur Waterworld 14.00 en 20.00 uur Nine Months 14.00 uur Mortal Kombat 20.00 uur First Knight BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Braveheart 20.00 uur The madness of King George 20.00 uur The Bridges of Madison County 20.00 uur Brylcream Boulevard KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Les Anges Gardiens 20.00 uur The Net 20.00 uur Species 20.00 uur Braveheart Axel - Wim de Waal, specialist in bouwmaterialen en keukens, opent morgen de nieuwe zaak aan de Meekrapweg 14 in Axel. Ter gelegenheid daarvan wordt morgen (9.00-20.00 uur), zater dag (9.00-16.00 uur) en zondag (13.00-18.00 uur) open huis ge houden. Zaterdagmiddag zet het pro motieteam van Pelgrim de ope ning luister bij met het laten opstijgen van een heteluchtbal lon. Verder zijn er een ballonwed strijd en een kleurwedstrijd voor de jeugd. Morgen worden demonstraties gegeven van Pelgrim magnetrons. Zaterdag gebeurt dat met Bauknecht- apparatuur. Ter gelegenheid van de opening zijn er verschillende actie-aan biedingen van keukens, badka mers en tegels. Van onze verslaggever Hulst - Binnen de Hulster gemeenteraad bestaan flink wat twijfels over de plannen om het betaald parkeren duurder te maken en het betaald parkeren-gebied uit te breiden. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de verschillende gemeen teraadsfracties. De WD zegt vanuit ondeme- merskringen en burgers geluiden te horen dat de grens nu wel be reikt is. „Steeds meer ziet het er naar uit dat, in navolging van Rijk en provincie, ook de gemeente de auto als melkkoe heeft ontdekt. Deze belasting mag vooral niet gaan werken tégen het streven om Hulst aantrekkelijk te hou den", aldus de VVD. De liberalen willen alleen nog over hun hart strijken als de 'nieuwe' opbreng sten ook daadwerkelijk worden besteed om Hulst aantrekkelij ker te maken voor degenen die er hun parkeergeld 'brengen'. Ook D66 zegt niet 'zonder meer' voorstander te zijn van een ta riefsverhoging voor betaald par keren. „Wat wij eigenlijk missen in het hele verhaal is een alterna tief voor de dagelijkse zoektocht van velen naar een vrij plaatsje in de binnenstad." Verhoging van de tarieven om enkel 'tekorten op de begrotin gen weg te zuiveren' wijzen de democraten af. D66 vindt dat de gemeente het parkeren in Hulst nu maar eens beleidsmatig moet aanpakken in plaats van steeds 'hap/snap-be- leid' te voeren. Groot Hulst/Gemeenschappelij ke Belangen pleit voor de nodige voorzichtigheid. „Er is maar weinig voor nodig om van een kip met gouden eieren een soep kip te maken. Bovendien dienen de consequenties voor het Hul- sterse bedrijfsleven zorgvuldig in de overwegingen te worden be trokken." De fractie gaat 'schoorvoetend' akkoord met de nu geplande uit breiding van het gebied, maar voegt er meteen aan toe dat een verdere uitbreiding 'absoluut' zal worden afgewezen. Volgens de PvdA wordt het nu nog moeijlijker voor bewoners van de binnenstad om een par- keerplaatsje te vinden bij hun woning. „Wij pleiten dan ook voor ruime re faciliteiten voor de bewoners van de binnenstad." Eenzelfde geluid laat F. de Vries (onafhankelijk raadslid) horen. Hij dringt er in zijn algemene be schouwingen op aan vooral in de woonstraten genoeg parkeer plaatsen voor vergunninghou ders aan te leggen.

de Stem | 1995 | | pagina 21