Aan u de keus. Acties dreigen in politieland Gijsen had elke post aanvaard Bergambacht wil eigen politie-agent aankopen Mysterieuze Duitse chauffeur te kijk gezet ch BINNENLAND A3 A2 KOLK Rechtszaak nalatenschap Luns 1.09 6.99 8.99 2.89 3.70 3.84 2.50 3.50 jteeds meer berovingen bij geldautomaten en diefstal pinpasjes laas vervuild pet oplosmiddel van der' pensioen planning FIOD benadeelde Duitse fiscus voor miljoenen /9 bruin, doos 80 stuks 1.49 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. JAG 18 OKTOBER 1995 WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 9 9r ïgr gr fgr tgr drol ongevi maar nder: i/laan &9.05- ngen: Hans- £2.54. Groot-Brittannië en Ierland Schotland en het nonrH Ierland bewolkt en enige regen Maxima rond 14|L In het zuidoosten af en tn enopdemeestep^tsen1 Middagtemperatuur n omgeving van Londen on veer 18 graden. n België en Luxemburg- Wm dagochtend in de Arden, veel bewolking en mogelbk, regen. Verder af en toe zo, °P <*e meeste plaatsen Middagtemperatuur 15 graden. Noord- en Midden-Franl Perioden met zon. In de tend op veel plaatsen ka, mist. Woensdag vooral in oosten wolkenvelden vrijwel overal droog. Ma in hardnekkige mistgebii en langs de kust rond 15 o- den. In de omgeving van Diim ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden zon en droog. In de ochti plaatselijk kans op mist. M: ma op de meeste plaatsen boven de 20 graden. Portugal: Perioden met Vooral woensdag in het noot- den ook wolkenvelden en k- op wat regen. Middagtemp( tuur van 21 graden aan Costa Verde tot 25 in het zuifl oosten. Spanje: Flinke zonnige perio-! den. Donderdag vooral in tó| noordwesten wolkenvelden W kans op wat regen. Midi temperatuur in het nooi ongeveer 20 graden. In midden en zuiden van Sp, maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Op zuidelijke stranden flinke zi nige perioden en droog. Mi ma rond 25 graden, dondei enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Peril met zon en droog. Ma: rond 24 graden. Italië: Overwegend zoi maar vooral rond zonsopkoi hier en daar mistbanken. M dagtemperatuur tussen 18 23 graden. Griekenland en Kreta: Fli zonnige perioden en droog, de Egeïsche Zee waait een ki le noordoostenwind. Midd; temperatuur uiteenlopend vj 20 graden rond de Egeïsche tot 23 graden in het binni land. Duitsland: Woensdag ove, gend veel bewolking en van tij tot tijd wat regen. Vanuit 1 westen geleidelijk opklaringi Donderdag af en toe zon droog. Maxima rond 15 gradt in het noorden tot 19 graden Beieren. Donderdag in h( Duitsland rond 15 graden. Zwitserland: Wolkenvelden plaatselijk wat regen of mol gen. Maxima rond 18 gradi Donderdag enkele gradt lager. Oostenrijk: Woensdag in ochtend plaatselijk mist, vi der af en toe zon en oven gend droog. Donderdag mi bewolking en hier en d; regen. Middagtemperatm rond 16 graden. ibacht (anp) - De Zuid- je gemeente Bergam- erweegt een eigen po int te „kopen" bij het Krimpenerwaard. De jolitieke partijen heb- liddels laten weten er -oor te voelen de 22.000 die een extra man of *per jaar moet gaan kos tte maken. Het grootste deel van de gemeen teraad vindt namelijk dat na het verdwijnen van de permanente politiepost in het dorp er steeds minder blauw in de straten te zien is. En dat vindt het college in een tijd, waarin normen en waar den vervagen en burgers zich steeds onveiliger gaan voelen, een kwalijke zaak. Door het indienst- nemen van een eigen kracht ver wacht Bergambacht dit probleem te kunnen oplossen. De mogelijk heid om een extra kracht aan te stellen is inmiddels voorgelegd aan districtschef G. Huijsse en die reageerde positief. Huijsse verbindt evenwel twee voorwaarden aan het voorstel. Ten eerste dat de gemeente Berg ambacht er garant voor staat, dat de extra man of vrouw na twee jaar een vaste baan aangeboden krijgt. Ten tweede zal de agent niet alle bevoegdheden krijgen. De extra kracht moet in de eerste twee jaar van het dienstverband dus worden gezien als een soort stadswacht met een voornamelijk controlerende functie. De PvdA, WD en SGP/RPF in de gemeente Bergambacht achten de aankoop van een eigen politie agent een goede investering. Het CDA is daarentegen een fel te genstander van het plan. Ze vindt het een taak van het paarse kabi net om voor de veiligheid van de inwoners van Bergambacht zorg te dragen. Dat de armlastige ge meente voor 22.000 gulden een stuk veiligheidsgevoel moet inko pen gaat het CDA te ver. eld pinnen wordt linker 10 11 12 13 14 en van gisteren al: 1. Zwager; 7. animo; 8. rotor; 9. pa etend; 12. stekel. M 2. Woord; 3. gestel; 4. roeren; 5. Jaap; P 11. was. dsel: hte woord luidt: "do-op-sge-z-in-d" ®JF! Haag (anp) - In de eerste zes maanden van dit jaar 'bijgeldautomaten naar schatting 400 tot 500 mensen bungeld beroofd. Amsterdam spande met 35 berovin- .je kroon. In veel steden vonden in de eerste helft van al meer van dergelijke berovingen plaats dan in ge- 1994. Dit blijkt uit een een rapport en een toelichting ipvan de Consumentenbond. is gebaseerd op ja- igonderzoek van de Swoka, [jnderzoek pleegt naar consu- jtnzaken. Een woordvoerder ie Nederlandse banken wil- »n commentaar geven, linelen hebben volgens de lentenbond snel inge- de mogelijkheden om aan het elektronisch beta- er te verrijken. Bero- diefstal van pinpasjes jan de orde van de dag. Bij jeiövingen wordt niet zelden reld gebruikt om zo het [er te dwingen pas en le af te geven. De overval- imaken geen onderscheid tus- [leeftijd of sekse. Iedere bevol- sjroep is in gelijke mate goffer van dit soort overval- lan de toppers werd in juli ld door de Utrechtse politie, toen een bende op, die _>s had buit gemaakt, ice in totaal ruim een ton is De bende maakte ge it van de mogelijkheid om op insbij kaartjesautomaten de le af te kijken van reizigers, naderhand de pas te rollen, met de afgekeken pincode forse som geld worden opge- ilions aligheid op stations is vol de Consumentenbond een probleem. De toetsenbor- vnor de pincode liggen te verzonken en de gebrui- ivan de automaat kunnen zelf loetsenbord onvoldoende af- 1. De bond heeft NS hier eerder op gewezen, maar Sen is er niets veranderd, afwikkeling van de schade volgens de Consumenten- vaak uit op een teleurstel- Ook klagen bij een van de allencommissies in het 'ezen heeft weinig zin. kond heeft vooral kritiek op afscherming van betaalautomaten. Ap- itaur die niet voldoet aan re- Ie eisen, moet worden afge- 1. Een goede videobewaking riskante lokaties is een ande- Unbeveling van de Consu- fabond. Ook kunnen de individuele tijdsloten en leringsmogelijkheden intro- in, aldus de bond. jn Haag (anp) - Rijkswater- ®thee:t gisteren in de Maas I Eijsden (Zuid-Limburg) itehoge concentratie van oplosmiddel di-isopropy- Jker IDIPE) aangetroffen. 1 tót een woordvoerder 1 te Rijksinstituut voor l Zoetwaterbeheer en ^waterbehandeling (Riza) wendgemaakt. r WïE-vervuiling is tien keer als toegestaan. De ver enging levert waarschijn- '8® gevaar op voor de drink- pttvinning. De vervuiling pias over circa tien dagen Riü. Biesbosch, waar het ^"waterbedrijf voor Rotter- pjn water uit betrekt. j e liid is het oplosmiddel L mPt biologisch afge- L1 aldus een Riza-woord- «tter. relatief snelle verdam- J® athraak levert de vervui- "«volgens hem ook geen gevaar de vissen en andere wa- (Wiiiiia. j*6?? tem is het oplosmiddel, ™0 kilo, geloosd door een '1 m de buurt van het Bei- tóf ai!1' Hi) weet "hof we'k 1 de boosdoener is. (ADVERTENTIE) •alSBBA, z 'sjipaj is[|| Tood|8jej 'afpiaeq °estel nu de gratis Pensioen Diskette 0 ^'Oraelaan 28, 4818 RA Breda J^076-52O)2Ol lax 5221077 Op het gebied van fraude-opspo ring lopen de geldautomaten he lemaal achter. Extreme afwijkin gen van een normaal opnamepa troon duiden op misbruik en moeten tijdig worden gesigna leerd. De pinpas moet dan wor den geblokkeerd. Technisch is dit alles volgens de Consumenten bond geen enkel probleem, maar de banken moeten het wel willen. Als de banken het vertrouwen in het elektronisch betalingsverkeer willen handhaven en vergroten, dan moeten ze maatregelen ne men, zo stelt de bond. Banken Woordvoerder Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken reageerde desgevraagd uitsluitend op de inhoud van het rapport, waarin slechts de cijfers van een aantal politiekorpsen zijn verwerkt. Op de latere toe lichting van de onderzoeker, waarbij die de landelijke cijfers veel hoger inschatte, wilden de banken niet ingaan. Overmars: „Wij hebben de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) onlangs gevraagd een split sing te maken tussen gewone straatroven en roofovervallen op pinpasgebruikers. De CRI zegt dit niet te kunnen omdat er te weinig overvallen zijn op pinpas- gebruikers. Ook spreekt de CRI tegen dat het aantal berovingen bij geldautomaten sterk zou stij- ëéri." Hij adviseert iedereen om niet 's avonds laat of 's nachts te pinnen, als het niet per se hoeft. Over mars erkent het probleem van be taalautomaten die niet goed zijn afgeschermd. „Er zijn nu nog geen harde sancties tegen bij voorbeeld winkeliers en tanksta tionhouders, maar misschien moeten we inderdaad overgaan tot het afsluiten van automaten die niet aan de eisen voldoen. We zullen kijken of dat juridisch mo gelijk is," zo meent Overmars. Hij benadrukt dat ook de consu ment een eigen verantwoorde lijkheid heeft. Veel mensen doen volgens hem te weinig moeite bij het intikken van de code het toet senbord af te schermen. De pin code is uiteindelijk de enige echte beveiliging. Uit het onderzoek van Swoka en Consumentenbond kwam verder naar voren dat van de duizend onderzochte huishoudens mo menteel 90 procent in het bezit is van een pasje dat geschikt is voor elektronisch betalingsverkeer. Drie jaar geleden was dat 78 pro cent. Den Haag (anp) - De centrale douanerecherche van de Fis cale Inlichtingen- en Opspo- rings Dienst (FIOD) heeft de Duitse belastingdienst voor tientallen miljoenen marken benadeeld. Tussen augustus 1993 en februari van dit jaar heeft plaatsvervangend hoofd H. de Jong een informant uit het drugsmilieu 3,6 miljoen sloffen sigaretten naar Duits land laten smokkelen. De ro kertjes werden daar zwart verkocht. Verkoopwaarde 180 miljoen gulden. Verscheidene getuigen hebben voor de parlementaire enquête commissie over deze zaak tipjes van de sluier opgelicht. De infor mant, transportondernemer M., heeft volgens de Duitse douane ongeveer 900.000 gulden tipgeld van de Nederlandse overheid ontvangen. Die tips betroffen de internationale drugshandel. De man is volgens de Duitsers ook voor de Engelse politie als infor mant opgetreden. De Dordtse criminele inlichtin gendienst (CID) van de recherche heeft M. ruim twee jaar geleden uitgeleend aan De Jong, die voor de FIOD verbindingsofficier was bij de CID in Haarlem. De man heeft niet alleen tientallen ritten naar Duitsland gemaakt, hij heeft ook drugscontainers voor de politie gereden. Begin vorig jaar verongelukte de vrachtwagen met sigaretten die door M. naar Spanje zouden worden gebracht. Daardoor liep ook het IRT-team uit Haarlem tegen de lamp. foto vnu VERVOLG VOORPAGINA M. voelt zich door vroegere con tacten in de steek gelaten. Ineens wordt hij nu beschuldigd eigen lijk een crimineel te zijn, in elk geval een laakbare dubbelrol te hebben gespeeld en voor tiental len miljoenen guldens accijnzen te hebben ontdoken bij een gi gantische sigarettensmokkel, die hem derhalve persoonlijk een forse winst zou hebben opgele verd. M. ontkent dat in alle toon aarden. Hij laat zijn licht nog maar eens over de kwestie schij nen. „Oorspronkelijk kluste ik voor de Zollfahndung in Düsseldorf. Door mijn relatie daar kreeg ik in 1989 tevens connecties bij hun collega's in Nederland." Volgens M. kwam hij binnen bij „Frits van der P." - hier is sprake van Van der Putten, de Dordrechtse rechercheman die al voor de com missie verscheen - die hem „op klussen" in de Rotterdamse ha ven zette. Hij leverde kennelijk uitstekende resultaten, want veel wordt M. tijdens de verhoren ge noemd: als succesvol vrachtwa genchauffeur, die tonnen drugs vervoerd moet hebben. Snel kreeg hij daarom ook op drachten van anderen, zoals van de CID-Kennermerland met de daaraan gekoppelde douane ambtenaar Kees de Jong. De Jong en M. zijn voor de commissie ge presenteerd als een 'vriendenstel' die handig met containers omgin gen: De Jong zorgde dat de doua ne de andere kant uitkeek, M. reed met een volle vracht verdo vende middelen de haven uit. M. lacht even. „Ik kan met een oplegger inderdaad goed ma noeuvreren. Als je in dit vak zit, moet je soms snel inpakken en wegwezen." Twee jaar geleden kreeg M. - in loondienst werkzaam bij het transportbedrijf van een familie lid - lucht van een ongewoon groot en langdurig sigaretten transport van Zwitserland via Nederland naar Spanje en Italië. Opdrachtgever was de bij de Duitse politie bekende Johann L., een dubieuze Zwitserse zaken man. M. informeerde zowel de Zoll in Düsseldorf als de douane relatie in Haarlem. Van beide kanten kreeg hij te horen: „Duik erin. Houd ons op de hoogte." Met medewerking van M. lichtte de CID en de Fiod de sigaretten- organisatie door aan de hand van formulieren en documenten die M. verstrekte. De Düsseldorfse Zoll volgde de Zwitser. Twee re chercheurs uit Haarlem reisden zelfs naar Madrid om daar te be kijken of er corrupte Spaanse overheden in het spel waren. Het ging tenslotte om vermeende grootschalige EG-fraude. Hun bevinding: „Niets aan de hand. Een legaal traject." Beweert M. Begin vorig jaar verongelukt - met een andere bestuurder - een vrachtwagen van M.'s baas vlak bij zijn woning. Duizenden slof fen sigaretten liggen op straat - met veel turf waar ze achter ver stopt waren. Politiemensen rui ken onraad. Zij schakelen de Duitse douane-recherche in, die smokkel vermoedt en elders om nader onderzoek vraagt. Maar M.'s „superieuren" weten dat te voorkomen. De ambtenaren die al met de kwestie bezig waren, worden subiet door hun chef Werner Kohier teruggefloten. M. kan'met toestemming van Kohier zijn werk ongehinderd voortzet ten, maar niet lang. Een paar weken later is hij alsnog het haasje. M.: „Er kwamen zoge naamd serieuze aanwijzigingen uit Brussel, dat al die papieren die De Jong in Spanje al had la ten controleren vervalst waren. Mijn Duitse Zoll-relaties ver dachten mij toen van smokkel van honderden miljoenen siga retten en meenden dat ik de kluit belazerde. Ik was echter hele maal gedekt door Haarlem." Dat gebeurde in april 1994. M. verdween een paar weken in voorarrest. Hij ontkende in alle toonaarden - en hij doet dat nog steeds. „Ik stond onder toezicht van de Haarlemse recherche-instanties en die konden geen onregelma tigheden vaststellen." Volgens de overtuiging van M. probeert zijn Duitse baas Kohier hem plus zijn Nederlandse contacten achteraf een kunstje te flikken. De verkla ring? ,-,Ze gunnen elkaar het licht in de ogen niet. De Nederlanders had den met onorthodoxe methoden succes. Ze pakten duizenden ki lo's drugs. De Duitsers boekten nauwelijks resultaat. Dat leidde tot jaloezie. Ik moest in diskre diet gebracht worden. Dan kon den de Nederlanders mij niet meer gebruiken en niet meer zo veel binnenhalen." Intussen ligt er - volgens M. - van de Nederlandse belastingdienst (kantoor Arnhem) een navorde ring bij hem op tafel van 59 mil joen gulden. „Wegens ontdoken accijnzen. Als dank voor de be wezen diensten." M. bestrijdt heftig dat deze rekening een reactie is op een soortgelijke, maar curieuze nota van 90 mil joen DM die het Duitse ministerie van Financien aan Den Haag stuurde. Bonn zou de CID/Fiod en daar- Toch ben ik benieuwd naar wat de politie zou doen als de georganiseerde misdaad zich niet met drugsmokkel zou bezig houden, maar bijvoorbeeld met kidnappen of moorden op bestelling. Zou de politie dan, omdat klassieke opsporingsmetho den alleen niet volstaan, infiltreren en meedoen aan ont voeringen en slachtpartijen om zo tot de top door te drin gen? Stel dat de zware criminaliteit leefde van de brute roof overvallen, zou dan de politie alleen maar observeren zonder in te grijpen? Waarschijnlijk niet, want moorden, ontvoeringen en roofovervallen zijn zware vergrijpen, waarbij recht streeks slachtoffers vallen. Ieder nieuw slachtoffer is er eentje te veel. Bij het smokkelen van drugs liggen die risico's in eerste instantie niet op de loer. Van een partijtje hasj gaat geen rechtstreeks gevaar uit, integendeel, het is zo onschul dig datje er spelletjes mee kunt spelen. Alleen, wie al te gek is op spelletjes, verliest vaak het ver schil tussen spel en werkelijkheid uit het oog en gaat er zo in op dat er kost wat kost gewonnen moet worden. Zono dig moeten de spelregels maar worden aangepast. En hoe intenser het spel, des te groter wordt je hekel aan je tegenstander. Als voetbal al oorlog is, dan moet ganzeborden met softdrugs nog veel verschrikkelijker zijn. MERIJN Amsterdam/Rotterdam (anp) - De leden van de Nederlandse Politiebond (NPB) zijn bereid tot harde acties, als minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken niet tegemoet wil komen aan de eisen van hun vakorganisatie. Een ledenvergadering heeft een motie van die strekking, ingediend door de leden in de re gio Rijnmond, maandag unaniem aangenomen. NPB-voorzitter H. van Duijn zei gisteravond, dat zijn bestuur de motie als steun in de rug ervaart. mee de Nederlandse staat finan cieel willen laten opdraaien voor hun - in de ogen van Duitsland - illegale handelspraktijken, waar van Bonn zegt niet op de hoogte te zijn geweest. De betreffende Duitse fiscusinstantie waarvoor M. werkte ging zelfs zover om te ontkennen ooit iets met M. van doen te hebben gehad. Maar officiële - vertrouwelijke - dossiers bevestigen de langdurige coöperatie. Woordvoerders van de centrale belasting in Bonn en Den Haag zeggen de wederzijdse claims niet te kennen en hullen zich in stilzwijgen. De advocaat van M. echter antwoordt desge vraagd dat de Nederlandse belas ting wel degelijk bij zijn cliënt heeft aangeklopt. „Ten onrechte. Juridisch is hij niet aansprake lijk. Als er al sprake zou zijn van malversaties, dan is alleen de hoofdaannemer van de onderha vige transporten daarvoor aan spreekbaar." Intussen wacht M. gelaten af of er nog een rechtszaak tegen hem wordt gevoerd. Hij denkt van niet. „Als ik voor de balie kom, gaat er in Duitsland een beerput open. De mensen die mij nu be schuldigen, weten dat, al besef fen ze dat te laat." M. steekt overigens zijn hand in het vuur voor de Haarlemse CID- rechercheurs die hard werkten.. „Eén ding weet ik zeker: ze stel den hun bazen altijd van alle ac tiviteiten op de hoogte. Er werd vaak gevraagd: mag dat wel? Ze kregen dan toch rugdekking. En nu worden ze openlijk afge maakt. Het hoofdbestuur beraadt zich over de impasse over de nieuwe politie-cao. De bond wil een loonsverhoging over twee jaar van 3,5 procent, een 36-urige werkweek, een goede ouderenre- geling en een verbeterde onge- makkentoeslag. Het hoofdbe stuur had deze zomer acties niet uitgesloten als Binnenlandse Za ken zich halsstarrig zou opstel len. Het ministerie deed daarop wat water bij de wijn, maar volgens de grootste bonden, NPB en ACP zat er nog weinig muziek in. Er zit nog weinig schot in het overleg over de nieuwe cao. Geld blijft het grootste probleem. Vo rige maand, na uiterst moeizaam en langdurig overleg, kregen zo wel de onderhandelaars van de minister Dijkstal als die van de vier betrokken politiebonden huiswerk mee om een aantal in gewikkelde varianten nog eens nader te bestuderen en door te re kenen. Het ziet er naar uit dat de politiemensen vinden dat dit overleg nu lang genoeg heeft ge duurd. Knelpunten zijn nog steeds het salaris van de ongeveer 40.000 politieambtenaren, de door Dijk stal beoogde drastische bezuini ging op de onregelmatigheidstoe slag en de invulling van de ar beidsduurverkorting (adv) van 38 naar 36 uur per week. De bonden blijven bij hun eis van een loon stijging over een periode van twee jaar van in totaal 3,5 pro cent plus een structurele verho ging van de eindejaarsuitkering. Dijkstal stelt daar een loonsver hoging van slechts 1,25 procent tegenover. Wel is hij inmiddels bereid inci denteel 1 procent op tafel te leg gen: 0,2 procent eind dit jaar, 0,4 procent eind volgend jaar en nog eens 0,4 procent in maart 1997. Mr. H. Borghouts, de topambte naar die namens Dijkstal de on derhandelingen voert, vindt dat hij daarmee redelijk dicht tegen het akkoord aanzit dat al op rijk sniveau is afgesloten. Den Haag/Brussel (anp) - Voor de rechtbank in Brussel dient hedenochtend de rechtszaak, die H. Luns heeft aangespannen tegen de curator van het vermogen van zijn zieke vader, de oud secretaris-generaal van de Navo, Joseph Luns. Zijn zoon wil dat de Wassenaarse curator L. Hoksbergen wordt vervangen door een „onafhankelijke opvolger". De Belgische vrede-rechter moet zich buigen over twee ver zoekschriften. Allereerst wil Luns jr. dat de huidige curator wordt weggestuurd, omdat deze volgens hem geen recht zou hebben om zijn vader te vertegenwoordigen. Het andere ver zoekschrift betreft de opvolging van oud-aannemer Hoksber gen. Een onafhankelijke accountant zou die functie moeten overnemen, vindt Luns jr. Joseph Luns (84) herstelt langzaam van het kleine hersenin farct, die hem begin oktober trof. „Het infarct was erg klein", vertelt zijn zoon. „Zo klein zelfs dat het op de scan niet zichtbaar was. De artsen in het Haagse Bronovo-ziekenhuis willen hem nu nog een aantal weken be handelen. Waarschijnlijk is dat hij daarna niet meer zelfstandig kan wo nen. De rechtszaak gaat in ieder geval volledig langs hem heen." (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Reykjavik/Schiphol - Monseigneur Joannes Gijsen had ook een benoeming tot bisschop in Nederland opnieuw aanvaard als de paus hem daarvoor gevraagd had. „Ik zou overal naar toe gegaan zijn." Gijsen (63) zei dat gisteren op zijn terugreis naar Nederland. De voormalig bisschop van Roermond maakte afgelopen dagen kennis met IJsland, na zijn benoeming door de paus tot bisschop van Reykja vik. Op Schiphol was de monseigneur, die pas over een half jaar met de Nederlandse pers wil praten, wach tende journalisten te slim af. Luchtvaartmaat schappij Icelandair gaf hem een VIP-behandeling en liet de nieuwe IJslandse bisschop via een zijdeur vertrekken. Gijsen reist na een tussenstop bij familie in Sittard door naar het klooster in Oostenrijk waar hij de laatste twee jaar verbleef om te genezen van een chronische oververmoeidheid. Begin november verhuist de bisschop definitief naar IJsland. Ook voor monseigneur Gijsen was zijn benoeming door de paus tot bisschop van het Reykjavik een verrassing, zo vertelde hij gisteren op weg naar Ne derland aan deze krant. De ontvangst in IJsland noemt Gijsen hartelijk. Zondag trad hij tijdens de hoogmis voor eerst in het openbaar op. „Ik ben blij dat aan het einde niemand ging klap pen. Dat gebeurt nog al eens als een priester voor het eerst na zijn benoeming de mis gelezen heeft. Ik vind dat in kerken niet geklapt moet worden." De katholieken in IJsland vormen een hechte, con servatieve gemeenschap. Gijsen is daar blij mee. „Het is altijd prettig om met gelijkgestemden te werken. Dan gaat weinig tijd verloren aan discussie over het beleid." 0Biolon schuurmiddel, flacon 500 ml Cfl Albi Schuurmiddel, normaal of citroen, 0 on flacon 500 ml Jif Schuurmiddel, normaal of citroen, 0 nr. flacon 500 ml £.99 Piccolo Baby lotion- doekjes, pak 80 stuks 4.^3 CD Baby lotiondoekjes, pak 80 stuks ®s© - Pampers Baby doekjes, doos 84 stuks 0Granda koffie, snelfiltermaling, pak 250 gram Oh Perla Mild koffie, snelfiltermaling, pak 250 gram DE Roodmerk koffie, snelfiltermaling pak 250 gram i Koffiefilters no. 2, pak 80 stuks -j-. CD Koffiefilters no. 2, - n Melitta koffiefilters 102, pak 80 stuks Z.z9 i Bintjes, zak 5 kilo 01 Bintjes, zak 5 kilo

de Stem | 1995 | | pagina 3