(root onderzoek naar weerstand tegen infectieziekten •nderzoek: hete zomer 1994 kostte drieduizend doden Iominee Floor gaat dagelijks om met 'mensen met een draadje naar boven' [en afkicken :waar Klein Konijntje Telefonische hulplijn voor misbruikte mannen Centrum voor vage klachten LIJF LEVEN E3 UKT INFORMATIE ïratie Symbolen Minimum Oorlog Kloppen BUITENDIJK /VOENSDAG 18 OKTOBER 1995 E2kTEM WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 drijf Life Medical Sciences is onlangs PM> i studie begonnen met een hoopvol mJL- weehonderd Europese mannen en vrouZS hun haar verliezen, wordt een experiZS :l. Een eerste pilot-studie met vijftien iró 1 iop gewekt dat het middel daadwerkelijk Hen. Pahel is gebaseerd op een mediciindlt hondgenezing. Het herstelt de cellen in de ttig bewegen of aan sport doen, hebben 1 1 rond de menstruatie dan vrouwen die r f lijkt uit een studie die recent is gepublicéei, Xchosomatic Research. De onderzoekers had i voor het zogenaamde 'pre-menstrueel svn an gepaard gaande klachten als depressid gedragsstoornissen en pijn. Sportende vrod urende hun gehele cyclus beter te voelen. t te veel pijn na een amandel-operatie Bii on It van de jeugdige patiëntjes wordt zeker iL verwijdering van neus- en keelamandelen oi>.' !e verslaggever >n- De regionale GGD's en het instituut voor Volksgezondheid en Sygiëne (RIVM) in Bilthoven be- ieen grootschalig landelijk on- Jnaar de weerstand tegen infec- jlen onder de Nederlandse bevol- pe komende maanden worden in Lenten bij 15.000 mensen bloed- jters afgenomen. iderzoek heeft de naam Pienter- project meegekregen, een afkorting van Peiling Immunisatie Effect Nederland Ter Evaluatie van het Rijksvaccinatie programma. De naam geeft aan dat het RIVM zicht wil krijgen op de mate waarin de Ne derlandse bevolking afweer heeft opge bouwd tegen een aantal belangrijke in fectieziekten, zoals polio, mazelen, de bof, rode hond, kinkhoest, dyfterie en tetanus. Nu de samenleving vergrijst, is het de vraag of de oudere Nederlanders nog baat hebben bij vaccinaties uit de jeugd. Bij het RIVM bestaat de indruk dat enkele infectieziekten, waarvan ge dacht werd dat ze niet meer voorkwa men, terugkeren in de samenleving. Volwassenen zijn wellicht niet meer voldoende beschermd tegen deze ziek ten. Het onderzoek vindt plaats in 48 ge meenten. Uit elk van deze gemeenten zijn 380 mensen geselecteerd, die per soonlijk door de GGD worden uitgeno digd. Zij moeten een vragenlijst invul len en hen wordt gevraagd bloed af te laten nemen op een speciaal spreekuur in hun woonplaats. De deelnemers worden willekeurig ge kozen uit het bevolkingsregister. Het RIVM streeft ernaar om zowel jongeren als ouderen, gezonden en zieken en ge vaccineerde en ongevaccineerde inwo ners te bereiken. De gegevens uit het Pienter-project worden bewaard. Het onderzoek moet een terugkerend karak ter krijgen, zodat op lange termijn een trend kan worden gesignaleerd. De uit eindelijke resultaten zouden moeten bijdragen aan een betere bestrijding van infectieziekten en eventueel tot nieuwe of verbeterde vaccins die bij het RIVM worden gemaakt. Dementerenden zijn niet gek' jentie staat voor af deling van de geeste- de pijn te verlichten. Tot die conclusie komt vermogens. Maar proefschrift Postoperative pain in childrt^ bij kinderen), waarop hij onlangs pro] liversiteit Limburg. enterenden zijn niet en voelen haarfijn wanneer ze worden izerd. Dat kregen jpverleners onlangs in op een studiedag dementie en levens- touwing te horen. Er meer tussen hemel en ledan we gewoonlijk lemen, vindt dominee Floor, pastor van éogeriatrisch ver haat bij dat er meer oogartsen en specialist! (podotherapeuten) komen. Suikerpatiënt!- kans op blindheid en voetafwijkingen. Er® Igartsen en podotherapeuten en dit zal de ki vorden. Met de groei van de bevolking en antal mensen met suikerziekte toenemen vi 500.000 in 2010. Dit stelden de specialist! dsch Ziekenhuis Maastricht) en Bakk< Heemstede) op een symposium van de Ni_ ëderatie. In de westerse wereld is diabetes de k van slechtziendheid en blindheid bij men- 75 jaar. De kans dat een suikerpatiënt Oranje Nas- groot als bij anderen. J "5 J ^;s Oord, eens het zo- erblijf van koningin igkanker is mogelijk met een combinatie van apie. Dat heeft geen negatieve invloed op de :ven van de patiënt. Verder onderzoek mi ■e de combinatiebehandeling de overievini int vergroot. Dat concludeert de longarts efschrift, waarop hij vandaag -Cl-(18-ll in de Rijksuniversiteit Groningen. Groen dei methode die de patiënt goed kan verdrage zes weken lang durende hoge dosis .radiothf at een chemokuur waarbij de stof carboplal :ek via een infuuspomp wordt toegediend. ma, in Renkum. Ze 'terdag-in-dag-uit lil dementerenden te lënt et >.n boven alcohol. FOTO ARYAN JANSEN ehelpen het te lossen en e ene verba- Ik heb in de time werk- rhalve junk liet zich niet mde kenne- ibleem. Wat de broodjes ibsalades en en die elke van de ge- et personeel' ~in die dure vant minder eg. Alles kon n werd er ad vergadering nde de ver loten dat al- )n. Ik heb al- ergelijke uit waren van de :n leefden (de geld, omdat a anders dir aangevallen I worden (ej dus kiezel verliezen) door de ver| schillende 1 langengroep eringen biii nen de hulpj verlening. Wat ik overi gens ook niel snap, is waarj om er zoveel geld naar dq drughulpver-j lening gaat e relatief s zo wem naar de op vang en bel handeling val mensen verslaafd zijnj aan alcohol! Want het al-J coholpro- bleem is velq malen en vergt veel meer slaeht-j mde artikel gewezen dat lulpverlening len in verre- 'allen wegge- Lis gebleken aans onder- amveteranen) lpverlening is it iemand cle- leleer de ver- persoonlijke eden. Junks kans van hun men wanneer verhuizen, of baan krijgen, :en 'behande- Dit zijn ge- laar de drug- de politiek aar. Die gaan t pompen van offers dan het drugprobleem Het is mij altijd al opgevallei (en ook onderzoek heeft aal aangetoond) dat men in d| hulpverlening tegenover junk veel toleranter staat aai tegenover een alcoholist: eeq junk is zielig (het slachtotfej van zijn ouders of van de maatj schappij) en een alcoholist M een ruggegraatloze slappe ti-| guur. Vreemd: ik ken beslis ruggegraatloze junks Op zelfs) en alcoholisten met rakter. Alcoholisten pleegt m«l in de hulpverlening streng te pakken: al dan niet gedwo j gen afkicken hoort daar in al gevallen bij. Aversietherapi q (met ziekmakende pillen) z J1 aan de orde van de dag- In 8 vallen van zwaar alcon lijkt dit (helaas) de enige ai pak te zijn die nog enig eI kan sorteren. Ik vrees met groten vreze zo'n aanpak ook in gevallen ernstige drugverslaving J enige middel is. Ik snap jjjjJ' niet waarom een derge J j straffe aanpak niet - zou mogen worden op me 3 die verslaafd zijn geraakt drugs. Zelfs verplicht. Na 1 lijk is verslaafd zijn aan n j drugs heel ellendig,maar L.,?en die handjes vasthouden we blijkbaar niets op. die tolerantie is kennehl l iets aan de haiid, als we n I tikel mogen geloven. Dit klinkt natuurlijk erg nuanceerd en harteloos 1 voor een psycholoog), misschien zijn al die nuan ruimhartigheid er wel oorzaak van dat het bleem tot op heden nooit aangepakt. (flits Stommels ijl meeste verzorgingshuizen tegenwoordig demente- ïn dat is zeker het geval ïfipleeghuizen. Van de hulp luiers in verpleeg- en verzor- gshuizen wordt gevraagd om praten en gebruiken, die ibewoner vroeger had, zoveel gelijk in stand te houden, voor de hele mens, zoals dat 'looiheet, betekent naast aan hoor eten, drinken, wassen aankleden ook oog hebben de gewoonten waaraan ie- id een bijzondere waarde il. Dementie, die ziekte van iftakeling, doet vergeten, blijven herinneringen van jer lang hangen. Velen put- daarhun zekerheid uit. pi is bijvoorbeeld het geval it het geloof. De daarmee sa- ïde rituelen hebben ze kal jong aangeleerd. Ze geven een bepaald houvast", dominee Gerda Floor uit n. Voor haar bestaat te enkele twijfel dat geloofs- Itvensovertuiging voor de- enterenden een belangrijke be- hebben. Het is voor hen keen soort baken in een cha- verwarrende gedachten. en met name zang vindt peengoede activiteit om daarin 'bedringen. "tb de ervaring dat ze al vlug ®llea als je een lied inzet. Het palief moet inderdaad van jou anders houden ze hun 'faar als je eenmaal even Ijhef bent, volgen ze al snel. lislijken de tekst van de liedjes at vroeger hebben geleerd feilloos uit het hoofd te kennen. En ik heb het dan niet over één couplet, maar over alle zeven of acht coupletten. Hetzelfde wat je ervaart bij mensen met afasie. Die kunnen nauwelijks uit hun woorden komen, maar een lied tekst blijken ze feilloos te kunnen uitspreken." Afasie is een stoor nis in de spraak als gevolg van een beschadiging van hersencen tra. Ofschoon Gerda Floor heeft te maken met allemaal mensen - in het huis waar ze werkt zijn het er 125 met een gemiddelde leeftijd van 85 jaar - die een defect in de hersens hebben, heeft ze in de loop van de jaren wei geleerd achter elk woord te staan dat ze zegt. „Wat je aan deze mensen wilt overdragen moet echt zijn. Dementerenden laten zich niet voor de gek houden. Als dominee heb ik geleerd als geen ander ge stroomlijnde teksten te zeggen, maar daarmee kom ik bij deze mensen niet gedraaid. Ze prikken daar als geen ander doorheen", aldus deze dominee. De gebeds- en zangdienst die zij om de veer tien dagen op zondag verzorgt is voor de dementerenden een vast punt in een overigens chaotisch bestaan. „Ze leven naar zo'n zondagse bij eenkomst toe. Dat merk je aan kleine dingetjes. Zo komen ze al neuriënd de kapel binnen", zegt Gerda Floor. Ze geeft er de voor keur aan om altijd op dezelfde manier te werk te gaan om hen niet onnodig in verwarring te brengen. „Zo begin ik steevast met het ophangen van een ge kleurd kleed. De ene keer is dat groen, een andere keer paars, rood of wit naar gelang de tijd van het jaar. Ze kennen de bete kenis van die kleuren, groen van de hoop, paars van de bezinning, rood van het vuur en wit van het feest. Ik moet ze dan ook niet op een verkeerd moment gebruiken. Na het ophangen van het kleed steek ik de Paaskaars aan. Ik ben het wel eens vergeten, maar kreeg dat dan ook meteen te horen. Het kleurige kleed en de kaars zijn symbolen die ze nog kennen van vroeger." Ze laat het als pastor echter niet alleen bij de zondagse dienst. Vaak gaat zij naar afzonderlijke bewoners toe. Ze begint dan met een verhaal uit de bijbel te vertel len. Maar net als bij de muziek haakt de dementerende vaak in met zijn eigen levensverhaal dat verteld wordt met een minimum aan woorden. „Ze zijn het tegen overgestelde van veelpraters en ik vind dat mooi", zegt deze do- Dominee Gerda Floor: 'Ook dementerenden zitten met hun ervaringen. Ik heb er mensen bij die me regelmatig vragen of de oorlog al is afgelopen.' minee. „Vaak praten mensen heel veel, maar zeggen ze niets. Deze mensen praten in het algemeen niet veel en kunnen dat vaak zelfs niet eens, maar wat ze zeggen heeft een grote geladenheid. Ach ter dat ene woord uit hun mond zit een hele wereld." Gerda Floor: „Ik heb mensen ont moet, die zo verschrikkelijk de ment waren, dat er - volgens het boekje - geen woord meer uit hen zou moeten komen. Maar het gekke is dat ze tijdens een zie kenbedevaart plotseling heel ge lukzalig beginnen mee te zingen en nog in het Latijn ook. Die lie deren hebben ze vroeger in de ka tholieke kerkdienst ook in het Latijn gezongen." Ofschoon de achtergrond van de dominee protestant-christelijk is, is het katholieke geloof haar niet vreemd. Ze woonde jarenlang in Noord-Brabant en ging er in Den Bosch naar de middelbare school. Voordat ze veertien jaar geleden als pastor in de psychogeriatrie FOTO CORD OTTING ging werken stond ze als gods dienstleraar voor de klas op een middelbare school. Ze had echter liever te doen met ouderen. Dat geldt eigenlijk al vanaf haar jeugd. „Het zijn wijze mensen, die heel wijze dingen kunnen zeggen", vindt zij en dat geldt wat haar betreft in dezelfde mate voor dementerenden. „Het is ze ker niet zo dat er niets meer in hun hoofd omgaat", zegt ze. „Ik FMartijn Hover «te zomer van 1994 heeft in Ne- P®d tot drieduizend extra sterf- pllen geleid. Dat heeft de Rotter- 7,se onderzoeker drs Anton Kunst «end. Kunst werkt bij het insti- L,r maatschappelijke gezond- van de Erasmus Universi- Lï, 1'ik heeft de nog hetere zomer jaar soortgelijke gevolgen gehad, daarover heeft de onderzoeker nog i rens. Het is volgens hem ook Lelijk of zijn onderzoek een gezien zulke hete zomers in Neder- Lfonderhjk zijn", aldus Kunst, IJ W mij overdreven om op grote i( kdeidsmaatregelen af te kondi- L ,Het js immers zeer waarschijnlijk 1 e.volgende hittegolf van deze om- i" ons land pas ver in de vol- litk!ieUW za' voordoen." r onderzoek van Kunst is naar vo- dat het aantal sterfgeval- J* Nijging begint te vertonen als wnaalgemidddelde (de gemiddelde toi l, r over een periode van 24 L, ,°ven 16,5°C komt. Het etmaalge- tijdens de laatste dertig zo- tovmT Tijdens de hittegolf F ais f heiiep het in ons land 18°. L °Pen zomer was nog iets war- Iti een etmaalgemiddelde van fet!,'®mshg wordt de situatie pas als ffc ?er wordt dan 25 of 30 graden", waUnf' "^ns Schaam kan zich i ar tot op zekere hoogte aanpas- ti veranderende temperaturen, ken minder flexibel dan je zou ui elk geval minder dan je zou Dat heeft te maken met onze biologische voorgeschiedenis, meent de Rotterdam se onderzoeker. „Wij zijn als soort geëvolueerd in een subtropisch klimaat, met temperaturen van 20 tot 25 graden. Aan zulke temperaturen is ons lichaam gewend; wordt het warmer dan krijgen we daar problemen mee." Overigens is niet de hitte zelf de veroor zaker van de sterfgevallen, weet Kunst. „Het is niet zo dat al die mensen sterven aan een zonnesteek of een andere, recht streeks met de temperatuur samenhan gende kwaal. In de 'risicogroep' vind je vooral mensen met een verminderde li chamelijke weerstand, met name zieken en bejaarden. Voor die laatste groep be staat er het extra gevaar dat hun lichaam niet meer adequaat op de hitte reageert. Normaal gesproken stuurt je lichaam voortdurend allerlei signalen: 'het is heet, je hebt dorst, je moet drin ken'; of: 'het is heet, span je niet te zeer in'. Bij mensen op leeftijd geeft het lichaam die signalen veel minder inten sief. Vandaar dat je ouderen met warm weer toch nog vaak opvallend dik ge kleed ziet gaan: hun lichaam heeft er dan eigenlijk geen erg in dat het zo heet is." In zo'n geval kunnen allerlei ernstige ge volgen optreden, aldus Kunst. „Als je bij warm weer niet genoeg drinkt", legt hij uit, „dan begint je lichaam uit te drogen. Gevolg daarvan is dat je bloed als het ware dikker wordt, en dat kan dan weer tot een hartinfarct leiden, vooral bij mensen van wie de aderen toch al enigs zins zijn dichtgeslibd. Ook hersenbloe dingen komen, om dezelfde reden, meer voor tijdens een hittegolf. Zo iemand kan tot dat moment ogenschijnlijk altijd volmaakt gezond zijn geweest." Dat bleek ook uit Kunsts onderzoek: van de door hem onderzochte sterfgevallen betrof slechts een derde mensen die ai voor de hittegolf aan een ernstige kwaal leden en bij wie de extreme temperatu ren als het ware de laatste druppel vormden. Kunst vergeleek voor zijn on derzoek de sterftecijfers voor de hete zo mer van 1994 met die voor de 'normale' zomer van 1992. „De zomer van 1993 kwam niet in aanmerking omdat we toen in het voor- en najaar een griepepi demie hebben gehad," aldus de onder zoeker. „Dat zou de cijfers vertekend hebben." Aangenomen mag worden dat de cijfers van Kunst ook opgaan voor de rest van West-Europa. „Hitte is nu eenmaal vaak onontkoombaar", zegt de onderzoeker. „Je kunt onmogelijk heel Europa van air-conditioning voorzien. Zolang hete zomers hier nog geen schering en inslag zijn, zou dat trouwens ook overdreven zijn." Datzelfde vindt blijkbaar de Europese Commissie. Die wees vorig jaar het ver zoek van een Engelse onderzoeker af om fondsen voor een onderzoek naar de ge volgen van hittegolven voor de volksge zondheid. Desondanks zijn uit de rest van de wereld (met name de VS) volop cijfers voorhanden. Zo is uitgerekend dat in steden als New York en Chicago het aantal sterfgevallen tijdens een hit tegolf kan verdubbelen ten opzichte van 'normale' dagen. Volgens Amerikaanse onderzoekers kos ten hittegolven in de grote steden van Amerika jaarlijks aan zeker 1100 men sen het leven. Bovendien lijken compu termodellen te voorspellen dat die aan tallen nog verder omhoog gaan als ex treme hitte gepaard gaat met een toena me van de hoeveelheid kooldioxide (C02) en andere zogenaamde 'broeikas- De zomer van 1994 was extreem warm. gassen' in de atmosfeer. Pessimisten hebben uitgerekend dat de sterftecijfers dan nog wel vier tot vijf keer zo hoog kunnen komen te liggen. Het is in dat licht gezien enigszins iro nisch te noemen dat air-conditioning in een stad als New York in de periode ervaar hen dagelijks als wijze mensen, die heel wijze dingen kunnen zeggen. Het heeft me er toe gebracht niet zomaar te gelo ven in dingen als zouden ze niets meer in zich kunnen opnemen of reproduceren. Zo kunnen ze net als andere Nederlanders zitten met onverwerkte kamp- en oor logservaringen. In dit psychoge riatrisch verpleeghuis kom ik re gelmatig mensen tegen die me vragen of de oorlog al is afgelo pen." Gerda Floor zegt ook andere er varingen te hebben. „Zo zei een bezoekster laatst te gen me dat ze nu pas echt een va der had gekregen. De man, die dementerende was, bleek - toen hij nog gezond was - nooit tijd voor haar te hebben gehad. Pas nu hij in het verpleeghuis was op genomen waren vader en dochter dichter bij elkaar gekomen." Ze heeft zelf een ervaring hoe de ze mensen dingen kunnen aan voelen. „Ik ging voor in de dienst, maar had de indruk dat ik deze zondag niet zo goed op dreef was en niet de juiste woorden kon vinden. Na de dienst kwamen kwamen enke le dementerenden naar me toe om me mee te delen dat het deze keer toch niet zo lekker met me ging. En dat was ook zo. Ze hadden mijn stemming feilloos aange voeld en namen geen blad voor de mond om me dat onder de neus te wrijven." Ze vindt het wat hoogdravend klinken, maar zegt het toch maar. „Ik vind het elke dag weer heel fijn om met hen om te gaan. Als ze boos of verdrietig zijn is dat nooit gespeeld maar echt. Daar kun je van op aan. En ze zien dat ook aan jou. Gebaren, mimiek, uitstraling, alles moet met elkaar kloppen." Dat geldt ook de kleding. „Ze zijn heel gevoelig voor wat je aan hebt. Ik ben nu in het zwart, maar ik heb ook wel eens kleur tjes aan en in de kapel een toga. Ze voelen vaak ook wel aan dat ik dominee ben. Het hindert hen niet om elkaar te vragen: 'Gaan we weer naar dat meisje dat uit de bijbel vertelt?' Daarmee doel den ze op mij. Ik voelde me ineens een stuk jonger." Ze lacht, zoals ze ook de humo ristische kant ziet van een op merking als: 'Komt u mee voor het avondmaal?' en het antwoord: 'Mens, ik heb net mijn ontbijt achter de kiezen'. Of: 'U bent do minee?' 'Zeg dan de tien geboden eens op'. Het schokt haar niet. „Deze men sen mogen alles tegen me zeggen. Ze hebben al een draadje naar boven." Door Mariétte Mulkens „Ik heb Klein Konijntje al een paar dagen niet gezien. Nou ja, da's niet zo vreemd, want ik zie haar nooit, maar wat ik bedoel is, dat ze haar bak al dagen niet heeft leeggegeten." Die boodschap behoeft enige uitleg. Klein Konijntje is onze kat. Het beest kreeg die naam omdat ze me als klein poesje aan een klein bang konijntje deed denken. Altijd angstig in een donker hoekje, klaar om weg te hollen. Dat het een tamelijk ongebruike lijke naam is voor een poes, merkten we vooral toen we de eerste keer met haar naar de dierenarts gingen. 'Hoe zegt u?', riep de man vertwijfeld uit. Terwijl juist zo iemand gedurende zijn loop baan toch al heel wat belachelijks gehoord moet hebben. Ondanks haar opvallende naam hoorden of zagen wij verder maar heel weinig van Klein Konijntje. Ze leefde in onze schuur. Niet omdat ze niet binnen mocht komen, maar omdat ze het huis niet indurfde. Ze maakte iedere dag trouw haar bakjes met eten en drinken leeg en af en toe zagen we een grijs gestreepte schicht voorbij vliegen. Echt gezellig was ze niet, maar daar stond tegen over dat ze ook niet lastig was. Ik kreeg Klein Konijntje twaalf jaar geleden in huis en merkte al snel dat ze het neurotische karakter van haar moeder had geërfd. In het kwadraat, welteverstaan. Als je een keer kuchte dook ze in blinde paniek in een vijf centimeter hoge spleet onder de kast, waar ze drie uur lang heel zielig ging zitten miauwen. Toch viel het, achteraf, in die tijd wel mee. Soms, als ze in een roe keloze bui was, kwam ze wel eens naast je zitten, zolang je maar niet bewoog en vooral geen geluid maakte. Helaas voor haar was ik in die jaren nogal verhuizerig en dat heeft haar toch al zwakke zenuwen geen goed gedaan. Na vijf verhuizingen waren ze versle ten. Bovendien hield ze aan een kort verblijf in een asiel een chro nische niesziekte over. Om het genies onder controle te houden moest ze minimaal een keer per jaar naar de dierenarts voor een spuit. Iedere keer een traumatische ervaring voor haar, waarvan ze een week moest bijkomen. Hoewel ik leukere katten heb gehad, heb ik haar al die jaren lief devol verzorgd. Ik was ook de enige die ze nog een beetje ver trouwde. Sinds wij hier wonen nam mijn vriend, die de beesten onder zijn hoede heeft, de verzorging echter over. En zeker toen ons eerste kind geboren werd, verdween Klein Konijntje, toch al niet dominant aanwezig, geheel uit mijn gedachten. Dat moet haar laatste restje vertrouwen in de mensheid hebben doen ver schrompelen. Ze was de laatste tijd zelfs voor mij vrijwel onbena derbaar. Toch had ik niet het idee dat ze zo ongelukkig was. Zo lang ze maar met rust gelaten werd, was ze volgens mij best tevreden en ik vond dat ze er, vergeleken met vroeger, heel goed uitzag. Toen likte ze zich van de zenuwen helemaal kaal, terwijl ze nu een mooie volle vacht had. Maar mijn vriend dacht daar heel anders over. Hij had altijd medelijden met haar. Om een of andere reden was Klein Konijntje zijn favoriete beest. Vraag me niet waarom, want de liefde was beslist niet wederzijds. Als hij te dicht in haar buurt kwam, werd hij nijdig weggeblazen. „Die kat heeft toch geen leven zo. Altijd maar op de vlucht voor alles en iedereen. Hij loopt zelfs met een grote boog om de eerste de beste kip heen," zei hij. Waarop ik altijd volhield dat dat best wel meeviel. Gewoon laten lopen en niet mee bemoeien, dat werk te het beste. Maar daar kon hij niet mee ieven en hij stelde regel matig voor om haar een spuitje te laten geven om haar uit haar lij den te verlossen. Wat ik op mijn beurt weer onzin vond. We konden het niet eens worden over die rare kat, die we nauwe lijks zagen, totdat Klein Konijntje het probleem zelf oploste. Een paar dagen nadat hij ontdekt had dat ze haar eten liet staan, vond mijn vriend haar in het kippenhok, hartstikke dood. Waarschijn lijk was de aanblik van zoveel van die gevederde monsters haar te veel geworden. Het is te hopen dat ze in de kattenhemel een mooi donker hoekje over hebben. Speciaal voor haar. Oakland (dpa) - Charlie Glick- man (24) heeft het er nog moeilijk mee dat hij als kind seksueel is misbruikt. Als lering uit zijn ei gen verdrietige ervaring heeft hij een ongewoon project bedacht: het opzetten van een hulptele foon voor verkrachte mannen. Hij kan zijn eigen verleden welis waar niet veranderen, zegt Glick- man die in de Californische stad Oakland woont en de kost ver dient als hulp in een café. „Maar ik kan proberen, andere slachtof fers te helpen." De op stapel staande crisislijn geldt als de eerste in de Verenig de Staten die zich uitsluitend op mannelijke slachtoffers van sek sueel geweld richt. Glickman noemt misbruikte mannen een 'vergeten minder heid'. Toen kort geleden een krant in Californië verslag deed van zijn plannen, kreeg hij een heleboel telefoontjes van mensen 'die zich er kennelijk niet eens van bewust waren, dat er ook verkrachting van mannen voor komt'. Glickman vindt het daar om de hoogste tijd, dat met 'dit taboe' wordt gebroken en de mannelijke slachtoffers evengoed hulp krijgen als vrouwen. Het project 'Men Overcoming Sexual Assault' (Mosa) (Mannen overwinnen seksuele aanvallen) moet begin volgend jaar onder het dak van een hulporganisatie voor verkrachte vrouwen begin nen. Naar Glickman schetst, zul len uitsluitend mannen de tele foon aannemen. Tot Mosa op een solide financiële basis rust, wil de organisatie op vrijwilligers drij ven, die in speciale cursussen op hun taak worden voorbereid. Daarna moeten betaalde krach ten het werk voortzetten. Volgens Glickman is er een enor me behoefte aan zo'n crisistele foon. Hij verwijst naar een statis tiek van de Amerikaanse regering waarin staat dat in 1993 zeven procent van de ongeveer 485.000 slachtoffers van gepleegde ver krachtingen of pogingen daartoe mannen zijn geweest. Dan is er nog geen rekening gehouden met de ongeveer 300.000 mannen, die jaarlijks in de Amerikaanse ge vangenissen van seksuele aanval len door medegedetineerden te lijden hebben. Ruw geschat wordt een op de zeven jongens en een op de tien mannen een keer in zijn leven het slachtoffer van sek sueel geweld. De grootste uitdaging voor Mosa ligt in de woorden van Glickman in het slopen van de 'muur van de ontkenning' en in het bestrijden van het sociale stigma. Net als bij de vrouwen moet ook bij de man nen met een aanzielijk grijs ge bied worden gerekend, waarbij mannelijke slachtoffers - zo blijkt uit onderzoek - nog sterker de neiging hebben uit schaamte te zwijgen over wat er is gebeurd. „Verkrachting is eenvoudigweg iets wat een man niet overkomt," zo beschrijft Glickman de gevoe lens van de slachtoffers die stro ken met een wijd verbreide op vatting in de publieke opinie. „Een verkrachte man gelooft dat hij een slappeling is, of hij is bang dat hij voor homoseksueel wordt gehouden", aldus de 24-jarige. Daarbij is naar schatting onge veer 70 procent van de slachtof fers heteroseksueel. Wie de crisislijn belt, kan ver wachten dat een andere man vol begrip naar hem luistert en zono dig bemiddelt bij een contact met ervaren therapeuten. Daarboven op worden begeleiding bij dok tersbezoek en het bij de begelei ding betrekken van familieleden aangeboden. Glickman hoopt dat zijn project ook een opvoedkun dig effect heeft en dat er een eind komt aan de publieke taboeïse ring, die medeverantwoordelijk is voor valse schaamte en ver dringing bij de slachtoffers. FOTO DE STEM/DICK DE BOER 1965-1988 mogelijk meer dan 3500 sterfgevallen als gevolg van hitte heeft voorkomen. Installaties voor luchtver versing vormen echter tevens een be langrijke bron van broeikasgassen en dragen op die manier dus weer juist bij aan het aantal sterfgevallen. Groningen (anp) - In het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) is maandag het Poliklinisch Diagnostisch Centrum geopend voor patiën ten met vage rug-, nek- of schouderklachten. De oorzaak van deze zogenoemde a-specifieke klachten is nauwelijks te verhelpen. Het centrum richt zich daarom op het herstel van het da gelijks functioneren. Wanneer deze vage klachten van het houdings- en bewegingsapparaat niet volgens de normale verwachting herstel len, kan de huisarts de patiënten doorverwijzen naar een revalidatie arts in het nieuwe centrum. Het is het eerste in zijn soort in ons land.

de Stem | 1995 | | pagina 23