(D Gl LH a (D r O O O O O O O O O 0 0 'Wie vast zit wil zijn verhaal kwijt' 0 X ui Boyzone: geen 'bedachte' band Hans Sahar (21) werd schrijver in de cel Helft Amsterdamse jeugd allochtoon FNV Mega Project in Bergen op Parken Londen verboden voor skaters ■êlafilJf ff?&ll tl s- H 1 <D -t 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1) Het busje komt zo Hol- Jenboer 2) Het is een nacht - Guus Vagant Meeuwis 4) De tandenborstel jive - C'est tout en Anth. Hapt 5) Come take my hand - 2 Brothers on the 4th Floor 3) Rainbow in the sky - Dj Paul Elstak 6) Stars - Charly Mental Theo Lownoise 7) You've got a friend - Re ne friends Froger 10) Pour que tu m'aimes encore - Celine Dion 11) You are not alone - Mi chael Jackson 14) Fantasy - Mariah Carey 13) Santo domingo - BZN 15) Omdat ik zo van je hou - Gordon 9) Waterfalls-TIC 21) Something for the rain - Bon Jovi 8) Kiss from a rose - Seal 36) Boombastic - Shaggy 24) You oughta know - Ala- nis Morissette 19) I hate u - The Symbol 16) 'n dag uit duizend dro men - Frans Bauer 12) Passie - Clouseau -) Why god why - Arno Ko lenbrander 34) Fairground - Simply red -) Stayin' alive - N-trance 26) Ik ga door - Ruth Jacott 17) Are you ready to fly - Dune Knockin' - Double Vision 20) Shimmy shake - 740 Boyz 30) 1 feel love - Donna Sum mer 31) You do something to me - Paul Weller 35) Don't break my heart - Vaya con dios 18) Je hoeft niet naar huis vannacht - Marco Borsato 23) Hidaway - De'lacy 27) Missing - Everything but the girl Zie me graag - Clouseau 32) I luv u baby - Original 22) Fallin' in love - La Bou- che 46) Dub i dub - Me my 45) Runaway - Janet Jackson 28) Saiva mea (save me) - Faithless 40) Goeie morgen!!! - Pale- miger spatzen -) Come out and play - Off spring" 39) Endless summer - Scoo ter -) The world in my hands - Snap 47) The medley - Oscar Harris 25) Zing met me mee - Ge rard Joling -) Come and get your love - Real Mccoy -) Happy just to be with you - Michelle Gayle 48) Violet - Hole 29) Mag ik naar je kijken - Marcel de Groot 37) Dear mama - 2 Pac ©Stichting Megatop 50 Door Peter van Vlerken Op het moment dat we hem spreken is Hans Sahar hot, om het maar eens in het jargon van de jonge Marrokaanse chrijver (21) te zeggen. Met enig straatrumoer heeft uitgeverij De Arbei derspers zijn debuutroman Hoezo bloedmooi op de markt gebracht. Als gevolg daarvan heeft de ene intervie wer zijn hielen nog niet gelicht, of de andere meldt zich aan zijn tafel in de stationsrestauratie van het Haagse CS. Aan belendende tafels allerlei nationa liteiten. Huidskleuren variëren van diepbruin tot roomblank. Een lokatie die Hans Sahar goed past. Hoezo bloedmooi gaat over een jon gen die met zijn Marokkaanse achter grond klem zit in de Nederlandse sa menleving, klem tussen iets willen en daar niet de kans voor krijgen, klem tussen geen crimineel willen zijn, maar zeker ook geen softie, klem tussen een verlangen naar vrijheid en een bittere noodzaak tot normen, waarden en ge zag. Een schaamteloos boek met een hoog Ciske de Rat-gehalte. De eerste aanzet kreeg het boek in de gevangenis. Hans Sahar - een pseudoniem, dat goed weergeeft hoe hij tegelijkertijd leeft in de Marokkaanse en de Nederlandse wereld - was tot twee jaar veroordeeld. Waarom wil hij niet zeggen. „Ik zat niet voor zweet voeten, dat begrijp je wel. Twee jaar is niet niks. Ik heb het verdiend. Maar het verleden heb ik achter me gelaten. Voor mij is de toekomst belangrijk." Hoezo bloedmooi is voor een deel au tobiografisch. Hans Sahar legt uit dat het boek veel verhalen bevat die hij hoorde in de gevangenis. „Dan legde je een pakje sigaretten op tafel en kwam er altijd wel iemand naast je zit ten. Het waren niet alleen Marokka nen. Ook Surinamers, Nederlanders en zovoort. ledereen die vastzit wil zijn verhaal kwijt, ongeacht wat hij heeft meegemaakt." „Uit verveling ben ik gaan schrijven. Er was niets anders te doen. Ik kon me verder oriënteren in het criminele vak. Maar ik wilde niet doen wat verwacht werd. Eens een boef, altijd een boef, is het spreekwoord dat jullie Nederlan ders gebruiken. Ik wilde aantonen dat het helemaal niet zo hoeft te zijn. Hans Sahar had weinig voorbeelden als schrijver, eenvoudigweg omdat hij nauwelijks boeken kent. „Een dooden kele keer als Ik in een snackbar zit pak ik de leesmap erbij." „Als je nooit gelezen hebt, kun je maar op één manier schrijven: recht vanuit het hart. Ik denk dat het boek de men sen heeft verrast omdat ze dachten van doen te hebben met zo'n afgestu deerde allochtoon die weer iets over hulpverlening had geschreven. En dan krijgen ze ineens een modern boek voorgeschoteld..." Modern is het zeker. Geschreven in een stijl die nog het best te vatten is onder de noemer 'rap-proza'. Het is snel. Zin nen van soms niet meer dan één woord. Op zoek naar zijn identiteit is rapmuziek voor de hoofdpersoon uit het boek een soort religie. Die zet hij tegenover het 'strakke' moslimgeloof van zijn ouders. Maar vooral biedt het boek een inkijk in de Marokkaanse jongerenscéne die we nog niet eerder van een schrijver hebben gekregen. Het is een rauw boek over een rauwe wereld, ge speend van iedere moraal. Zelfs ie mand die het goed voorheeft met de hoofdpersoon, wordt gewetenloos op gelicht. Dat werpt de vraag op of Hans Sahar niet alle vooroordelen bevestigt die Nederlanders hebben ten aanzien van Marokkanen: crimineel, grote mond, snel met de vuist, snel met het mes. „Ik heb de waarheid geen geweld aan wil len doen. Als je dat doet ben je een leugenaar. De vooroordelen zijn er tóch, of de mensen nu de krant lezen of een boek. Ik heb er de achtergron den bij gegeven. Het boek legt uit wat er mis kan gaan in het leven van jonge buitenlanders en waarom." Hans Sahar geeft twee oorzaken aan van ontsporing bij eer» deel van de Ma- is "de thuis- Ze geeft geen grote bekken meer, laat geen boeren meer en haalt warme broodjes voor de bandle den, 'dan is het verder de hele dag gezellig,' zegt ze zelf in deMfts» W ItMs®. Candy Dulfer vindt dat ze volwassen is geworden, haar nieuwe cd heet dan ook heel toepasselijk 'Big Girl'. Hans Sahar: 'rap-proza' hoofdpersoon in het boek mag een 'strakke moslim' zijn, dat weerhoudt hem er niet van het geld te incasseren dat zijn zoon met stelen en hoereren bijeen graait. De tweede oorzaak is discriminatie. „Er zijn veel Marokkanen die proberen er wat van te maken, die diploma's halen en zo. Maar zij krijgen gewoon geen kansen in de maatschappij." Hans Sahar ging op zijn vierde weg uit Marokko. „Mijn vader bracht mij naar Nederland voor een betere toekomst. tische termen. „Op een keer stond de helft van de klas me op te wachten. Omdat ik er een paar had geslagen - ik ben geen mietje hoor! - kwamen ouders bij mij thuis klagen." Een ande re keer kreeg hij zelf klappen. „Van een gozer die een paar jaar ouder was. Ik had zo'n gat in mijn hoofd dat de dokter er met zijn pink in kon spelen." „Laatst zei een vrouw dat ze zich goed kon indenken wat ik allemaal mee maakte, want ze had een dochter die dik was en die werd ook gediscrimi- Maar toen ik een jaar of zeven was merkte ik dat de gemeenschap zich te gen mij keerde. Het was 'kankerturk' hier en 'kankerturk' daar. In plaats van dat de onderwijzer er wat van zei, kreeg ik op mijn donder dat ik niet zul- ke problemen moest veroorzaken." neerd. Ik zei: mevrouw, als uw dochter uit de koelkast blijft, is ze zo van het probleem af. Zij begreep er dus hele maal niets van." Hoe had Hans Sahar gereageerd op de opmerking die PSV'er Wouters tegen collega-voetballer Abdellaoui maakte? „Ik zou hem geen klap hebben gege foto klaas koppe ker respect afdwingen bij mensen die al die vooroordelen hebben." Een zeker respect. Hans Sahar kreeg het toen zijn boek in de boekwinkels lag. „De leraren - hij zit nog op het MBO, red - kijken wat serieuzer tegen je aan dan ze voorheen deden. Ze zien je niet meer als dat vervelende ventje dat weer eens te laat komt. Dat legt overigens een zekere druk op je. Ik moet nu ook serieuzer terugdoen." Gevraagd naar zijn plannen voor de toekomst zegt Hans Sahar dat hij ac teur zou willen worden. „Goede Tijden Slechte Tijden, daar past perfect een Marokkaan in. Een nieuw boek komt er, al zal het met de drukte die zijn eerste roman veroorzaakte niet snel zijn, „Het wordt drie keer wreder, drie keer gaver en drie keer heftiger", be looft hij. Voorlopig is zijn eerste boek heftig ge noeg. In enkele passages vertelt de hoofdpersoon hoe hij tegen betaling dames verwent. Hans Sahar: „Daar heb ik in het echt nooit aan meegedaan. Ik val niet op oudere vrouwen. Ik kies ze van mijn eigen leeftijd. Maar als ik er De afgelopen vijf jaar speelde Candy o.a. met Prince en Dave Ste wart en ze had zoveel succes dat ze dacht 'eens komt de klap, mijn oma dood, de poes overreden, maar het bleef goed gaan.' Nu heeft ze geaccepteerd dat ze een 'geluksbibs' is. Ze vindt het knapper om een vrouwelijke vrouw te zijn in een mannenwereld, dan een mannelij ke vrouw, dat is niet moeilijk, je neemt gewoon de uiterlijkheden van de omgeving over. Candy's wens is een keer zoveel geld te verdienen dat ze twee jaar kan doen wat ze wil en dat ze een mu- ziekdub kan beginnen. „En ik wil ook een kindje." In de NR worden ook de diepere betekenissen van de hit 'Busje komt zo' uit de doeken gedaan. Volgens Frits Spits duidt het op onze wachtcultuur. 'De godganse dag wachten, op de dokter, in de supermarkt.' Volgens een ander gaat het over hoop na de dood. De makers: „Waar halen ze het in godsnaam vandaan?" is de nieuwe naam van Popfoto, deze keer zit er als extra een soap-boekje bij. Per week kun je zo'n vijftig soaps bekijken, een hele dagtaak. Elke soap heeft zijn eigen Martine Hafkamp, de bitch uit The Bold is Sheila, Gma is het in Santa Barbara. Babies in soaps zijn meestal 'liefdesbabies'. Waar is die van Sally en Clarke gebleven trouwens? In soaps kan alles, ge heugenverlies, familieleden die plotseling opduiken, je kunt het zo gek niet verzinnen of het is in Santa Barbara de revue gepas seerd. Speciaal voor meiden heeft Fancy een wedstrijd georganiseerd waarmee je een uur als dj-meid kunt optreden, live met Koen van Tijn. Daarvoor moet je een casset tebandje opsturen waarop je al als dj te horen bent. Tips: blijf kri tisch, kijk uit voor stopwoordjes en ais het wat mocht worden: eet nooit pinda's en drink geen melk voor een uitzending! EofytPOMt is een aerobic, fit ness en health magazine. Het blad nam deze keer de power- en ener- gydrinks onder de loep. Geven Iso- star, Red Buil, Purdey's echt zoveel pep als ze beioven? De proefkonij nen van het blad voelden zich na de drankjes niet echt anders, ter wijl niemand wist of hij een po- werdrankje of een gewoon drank je had gedronken. Conclusie; Het zijn drankjes waar veel teveel voor wordt betaald. In een disco kost een blikje Red Buil gauw elf gulden. De waarschuwingen op het etiket maken de drankjes be geerlijker, net zoals het verbieden van Red Bull in Duitsland zorgde voor een enorme verkoop. In Ne derland zijn Red Buil en Purdey's verboden omdat frisdranken hier niet mogen worden verrijkt met vitaminen. De schone beloftes: to meloze energie, enorme levens kracht, en een heftige potentie, allemaal in één flesje of blikje, kun je wel vergeten. Cola werkt net zo goed, daar zit ook een krui denextract met natuurlijke pep in. Samen met cafeine wordt cola een mild stimulerend drankje. Muriel Boll Boyzone: 'Ons leven bestaat uit glamour en keihard werken' foto polydor Door Marjolein Rotsteeg De hausse aan groepjes bestaand uit drie tot zes zingende en dansende fris se jongens lijkt over het hoogtepunt heen. In de gelederen van Take That en Worlds Apart rommelt het. Rond de laatste, Color Me Badd en EYC is het al te lang verdacht stil. Ook voor de boys van het Ierse Boyzo ne lijkt het leventje van popidool z'n leukste tijd te hebben gehad. Tenmin ste, als je mag afgaan op hun opstel ling tijdens de promotiedag voor hun nieuwste cd Said and done mag. af gaan. Hangend in een bank, slaapt Mi- key Graham gewoon door. Stephen Gately, Keith Duffy, Shane Lynch en Ronan Keating geven wel antwoord op de vragen, maar zitten er ook niet bijs ter geïnteresseerd bij. „We vieren altijd feest als we de vol gende dag niet uit kunnen slapen en nooit.als we dat wel kunnen," vertelt Ronan. „Maar tegenwoordig kunnen we eigenlijk nooit meer uitslapen. Tja, en nooit meer feesten hebben we geen zin in." Nu zijn de boys ook al zo'n twee jaar vrijwel ononderbroken op reis. „leder een heeft wel een beeld van de popin- dustrie," vertelt Keith, ex-student bouwkunde. „De meeste mensen den ken dat het een leventje vol glamour, limousines, sjieke hotels en bergen geld verdienen is." Ronan: „Dat klopt wel, maar het is ook keihard werken." Het snelle leven van de afgelopen twee jaar is Boyzone aan te zien. Een overdaad aan feesten, drank en werk gaat je niet in je koude kleren zitten. Toch is het merkwaardig, want het vijf tal claimt juist altijd zelf alle touwtjes in handen te hebben. In tegenstelling tot de meeste collega's waar platenfir ma's, producers en/of managers de la kens uitdelen. „Wij zijn degenen die met het idee voor de groep naar onze manager zijn gegaan en niet andersom," aldus Sha ne. „We hebben zelf onze eerste single betaald en toen pas was een platen maatschappij geïnteresseerd." „Onze managers zien we nooit" zegt Keith. „We kunnen doen wat we willen. Soms doen we wat goed is voor de band, soms niet. Maar er zijn geen dictators die ons constant zeggen wat we moe ten doen. We zijn dan ook geen be dachte band waarvoor vijf jongens bij elkaar zijn gezet. Ik ken Shane van kleins af aan. Ronan en Steve kenden elkaar al jaren. We waren al maten." Stel dat het morgen allemaal op houdt... „Dan zal ik van slag zijn en het missen, maar ik zal nergens spijt van hebben," meldt Ronan. „We hebben in korte tijd veel bereikt. Daar kunnen we de rest van ons leven op terugkijken. Mijn opa en zijn leeftijdgenoten hebben er spijt van dat ze niet naar Amerika en de rest van Europa zijn geweest. Dat heb ben wij allemaal al wel gedaan." Het uiteindelijk doel is voor allemaal gelijk: huisje-boompje-beestje met een gezin. Qua persoonlijkheid en muzika le voorkeur verschillen de vijf van Boy zone hemelsbreed. Shane houdt van Public Enemy, Jodeci, Bob Marley, jungle en ragga. Ronan juist weer van George Michael en Del Amitri. Keith houdt het op Metallica, Bon Jovi, Guns 'n' Roses. Stephens helden qua stem zijn Michael en Janet Jackson en Mi- key' voorkeur ligt bij Motown en hits uit de jaren '50 en '60. Zulke uiteenlo pende smaken en persoonlijkheden zijn een prima voedingsbodem voor een hoop lol, maar ook voor spanning en irritatie. „Dat we alle vijf zo verschillend zijn is juist ons grote geluk," vertelt Shane. „Mensen die op elkaar lijken botsen juist eerder. Natuurlijk hebben we wel eens ruzie. Maar we zijn nog nooit met elkaar op de vuist gegaan. Met praten hebben we alles kunnen oplossen." „We zijn mazzelaars," besluit Keith. „Veel mensen van twintig in Dublin zijn werkloos. Er zijn genoeg jongeren die leven als uitschot, inbreken in au to's en drugs dealen. Voor Boyzone ben ik ook een tijd werkloos geweest. Als ik deze band niet had gehad, was het met mij misschien ook die kant op gegaan." Van de Amsterdammers onder de twin tig jaar behoort 58 procent tot een et nische minderheid. Het gaat om men sen uit Suriname, de Nederlandse An tillen, Turkije, Marokko, Zuid-Europa en niet-géïndustrialiseerde landen. Dat blijkt uit een publicatie van het Am sterdamse bureau voor Onderzoek en Statistiek. Er wonen momenteel 302.652 allochto nen in de hoofdstad, dat is 41,9 pro cent van het totale aantal inwoners: 722.350. Van de allochtonen is een kleine 10 procent afkomstig uit geïn dustrialiseerde gebieden, zoals Noord- Europa, Noord-Amerika, Japan en Au stralië. De meeste mensen die de laat ste vijfjaar in Amsterdam zijn gaan wonen, komen uit Afrika, Oost-Europa en Zuid-Amerika. (ANP) De FNV Vakbondsschool in Bergen op Zoom start in november met een Mega Jongerenproject. Jongeren van 16 tot 24 jaar (werkend of scholier) kunnen zich dan tot volgend jaar mei één avond per week laten informereren 'over alles wat jongeren aangaat'. Er komen thema's aan de orde als: bij banen, studiefinanciering, wonen op kamers, belastingen, cao's, politiek et cetera. Daarnaast vinden er discussies plaats over actuele (jongeren)onder- werpen. Ook is er een excursie ge pland, waarschijnlijk naar de Tweede Kamer. Voorwaarde om mee te doen, is dat je lid bent (of wordt) van de FNV. Het in schrijfgeld voor het project bedraag 50 gulden, maar dat bedrag krijg je terug als je het project afmaakt. Voor informatie kun je bellen naar Christian Binkhuysen (na 17.00 uur); 0164-241534. 'Rolschaatsen Verboden' staat er voortaan in de grote, openbare parken van Londen. Alleen in delen van Hyde Park, Kensington Gardens en Richmond Park mag de rol schaatser en de skateboarder zich nog vertonen. Het besluit is genomen naar aanleiding van klachten uit het ibfiek, dat het uit Amerika overgewaaide modeverschijnsel 2$ Z-SB'-g £2- gig-» g p-nV3 3 S'I§ 8>g-* O nj N Qa CT £3* j~ £M cr o, gj .2. ?s-3cn wS 3. TO co r?-° gg 3 P o e s 3 SgcgsIjfs-gBo cd N <- r H. 3 3 s 5 H fe S S- gj£: f 3 -S <S gS Z? B Si s £B a ffi cccrgö'aóg 3 S-JS reikt snelheden tot 50 kilometer per uur. Daarmee jagen ze wandelaars met kinderen de stuipen op het lijf. In juli was.een fietser na een botsing met een skateboarder aan zijn verwondingen overleden. Daarom geldt ook in de gedeelten waar het rolschaatsen is toegestaan, een snel- heids/imiet van 20 kilometer per uur. In Regents Park, Green Park„ St. James Park en Greenwich Perk is rolschaatsen ge- fr' S 8 NJ H m ZO O O O Zs O CD (üCrq O P slaae 3- w 9

de Stem | 1995 | | pagina 32