EWOO Drugmaffia krijgt steeds meer greep op politie Suriname Slechts drie mensen overleefden de moordpartij op duizenden moslims na val Srebrenica EXTRA AN 'N DAEWOO 'Dood ons maar liever allemaal9 cor Aida Cerkez (ap) la-Volgens de Serviërs zouden worden geruild tegen andere pngenen. Maar toen hij met gevangen moslims van een lactóauto sprong, ontwaarde tem Suljic een groene heuvel ïebezaaid lag met lijken. Hemen die volgden, aanvankelijk tier een brandende juli-zon maar de lampen van graafma- ünes,werden misschien wel 3.000 bij npeling van Srebrenica genomen moslimmannen al machinegeweren neergemaaid. Degenen die niet onmiddellijk dood uren, werden met een pistoolschot hikt hoofd afgemaakt. Voorzover bekend hebben slechts drie Biaien de slachtpartij overleefd, ét wie Suljic, een 54-jarige invali- 4 metselaar. Hun gedetailleerde van de massamoord vormt een schakel in het bewijs dat kServiérs zich na de verovering van schuldig hebben gemaakt aigraweldaden. Het verhaal van de «levenden wijst niet alleen naar een onbekende executieplaats, ook aan dat de militaire it van de Bosnische Ser- luitenant-generaal Ratko Mla- fierbij aanwezig was. t'zijn veel meldingen geweest van shiKlelingen en individuele moor- itdoor Bosnisch-Servische soldaten. Maar dat er ook massamoorden wer den gepleegd blijkt voornamelijk uit de onopgehelderde verdwijning van duizenden mannen en berichten en spionagefoto's van massagraven. Massagraven Het Rode Kruis zegt dat 8.000 van de 42.000 inwoners van Srebrenica zoek zijn. Amerikaanse spionagefoto's heb ben vermoedelijke massagraven aan het licht gebracht bij Nova Kasaba, ten westen van Srebrenica. Volgens de Amerikaanse VN-ambassadrice Madeleine Albright liggen er mogelijk 2.700 mensen begraven. De Serviërs weigeren de VN tot het gebied toe te laten. Journalisten die er wisten door te dringen, hebben echter melding gemaakt van menselijke res ten. De Serviërs ontkennen dat er mas sa-executies hebben plaatsgehad; de resten zouden van 3.000 Bosnische regeringssoldaten zijn die bij de verde diging van Srebrenica waren gesneu veld. Maar het verhaal van de drie overlevenden, die ieder afzonderlijk werden geïnterviewd, wijst in een andere richting. De drie hebben gesproken met onder zoekers van de Bosnische regering. Die vergaren informatie om deze later te kunnen voorleggen aan het internatio nale oorlogsmisdadentribunaal in Den Haag. Het tribunaal heeft Mladic al aangeduid als een verdachte oorlogs misdadiger. Toen Srebrenica na een belegering van drie jaar viel, stonden de bewoners voor de keus: hopen dat VN-soldaten hen konden beschermen, of proberen te ontsnappen naar het westen, door de door Serviërs beheerste bossen naar regeringsgebied. Suljic dacht dat de Serviërs het een metselaar met een mank been niet moeilijk zouden maken en voegde zich bij duizenden anderen, meest vrouwen en kinderen, die hun toevlucht zochten bij de VN- basis. Maar de Serviërs namen de basis in en scheidden, terwijl de Nederland se blauwhelmen hulpeloos toekeken, enkele honderden mannen - onder wie Suljic - van de rest en sloten hen op in een nabijgelegen loods. Suljic zei dat op de eerste dag onge veer 100 man werden weggevoerd. De volgende dag kwam Mladic langs en vertelde de groep dat zij zouden wor den uitgewisseld tegen krijgsgevangen Serviërs. Maar in plaats van naar het front, werden de mannen overgebracht naar een bloedhete sporthal in Krizev- ci, ongeveer 35 kilometer ten noorden van Srebrenica. De hele nacht door arriveerde daar bus na bus met nieuwe gevangenen. Een van hen was de 25-jarige Mevludin Oric, een soldaat die vluchtend in de bossen gevangen was genomen. Oric zei dat de Serviërs die hem gevangen namen, rondreden in VN-voertuigen. Suljic met zijn metselaarsoog schatte de oppervlakte van de sporthal op 600 vierkante meter. Hij telde vier tot vijf man per vierkante meter, in totaal 2.400 tot 3.000 mannen in de hal. De mannen zaten tegen elkaar geleund, wie niet kon zitten, stond. Op 14 juli, drie dagen na de val van Srebrenica, kwam Mladic weer langs. Suljic herinnerde zich dat de generaal, vergezeld door medewerkers, de gevangenen begroette met de woorden 'hallo buren'. „Wij begonnen naar hem te schreeu wen: 'Waarom laat u ons hier stikken? Dood ons maar liever allemaal'," aldus Sujic. De gevangenenruil zou er dan toch van komen. Leed Voor het eerst sinds ze in Krizevci aan kwamen, kregen de mannen water. Vervolgens werden ze met tien tot vijf tien man tegelijk in twee vrachtwa gens geplaatst. Suljic behoorde tot de eersten en dacht dat het leed nu snel geleden zou zijn. Zowel Suljic als Oric merkte op dat de vrachtwagens,,die van achteren open waren, gevolgd werden door een rode auto. In de stoel naast de bestuurder zat een man die een automatisch geweer op de gevan genen gericht hield. „We reden heuvelop, langzaam," her innerde Suljic zich. „Het geluid van machines klonk luider en luider, klaarblijkelijk kwamen we er steeds dichter bij. De vrachtauto draaide naar links en stopte in het gras. Wij zagen een veld dat bezaaid lag met lij ken." „Ze bevalen ons uit te stappen en in een rij te gaan staan met onze rug naar de soldaten en onze gezichten naar het veld met lijken." Er waren twee vuurpelotons van elk vijf soldaten, gewapend met automati sche geweren. Suljic stond in de eerste rij die uitkeek op de lichamen, met twee rijen gevangenen tussen hem en de Servische soldaten. „Ik hoorde automatisch geweervuur. Ze vielen bovenop me en ik viel op mijn buik. Maar ik was niet geraakt," vertelde hij. Oric was met een neef, die zijn hand beetpakte toen ze om ongeveer half drie 's middags, kort na Suljic in de vrachtwagen klommen. Toen ze het dodenveld zagen 'pakte mijn neef weer mijn hand beet en zei 'Mevlo, ze gaan ons doodmaken'," aldus Oric. „Maar ik had nog hoop dat ze ons niet alleen maar zouden ombrengen, omdat we moslims waren." Toen het schieten begon 'kneep mijn neef in mijn hand en kreunde'. „Ik wierp mezelf meteen op de grond. Ik verroerde me niet en bleef daar negen uur liggen." Gewonden Tussen het schieten door liep een Ser vische soldaat tussen de lichamen om degenen die nog bewogen af te maken met een pistoolschot door het hoofd, aldus Oric en Suljic. Oric zei dat een Serviër tot een van de gewonden had gezegd 'opa, laat me je helpen'. Maar wie nog teken van leven toonde, werd gedood. Suljic zei dat een graafmachine negen meter van hem vandaan een gat groef. Mladic kwam weer langs. „Hij keek even rond en vertrok snel." Groep na groep werden nieuwe gevan genen met vrachtwagens aangevoerd en neergemaaid. Toen het donker werd, zetten de Servische soldaten hun moordenaarswerk voort bij het licht van de schijnwerpers van twee graaf machines, verklaarde Suljic. Toen het schieten eindelijk ophield, hoorde Oric iemand zeggen dat de doden die nacht niet zouden worden begraven. Maar de bewakers wilden niet op de plek van de moorden blij ven, zodat uiteindelijk alle Servische soldaten weggingen. Suljic stond op en keek om zich heen. Onder een hemel vol sterren scheen de maan over 'een zee van lijken'. Hij pro beerde te roepen of er nog iemand leef de, maar meer dan fluisteren kon hij niet. Voor Oric, die achttien meter van hem vandaan lag, was het luid genoeg. Toen Oric opstond, 'zag hij alleen maar dode mensen'. „De een lag boven op de ander. Ik werd vreselijk bang en begon te huilen. Ik kon niet ophouden. Deze man kwam op me af, het was Hurem, die vroeg of ik gewond was." Stappend over de lijken liepen de twee naar een bos. 's Ochtends bereikten ze een uitgebrand dorp. Terwijl ze stop ten om appels te plukken zagen ze nog een man voor hen lopen. Het was Smail Hodzic, de derde bekende over levende. Suljic zei dat ze gedrieën een heuvel beklommen, zich oriënteerden en lopend de richting insloegen van de regeringsposities. Drie dagen later sta ken ze een mijnenveld aan het front over en ontmoetten ze Bosnische sol daten. Vluchten Suljic woont nu in Tuzla, 72 kilometer ten noordwesten van Srebrenica. In de buurt woont Sefika Secic, zestien jaar oud en zwanger. Zij overleefde de val van Srebrenica door te vluchten door de bossen. Haar man, Sahbaz Muhare- movic, zag ze voor het laatst toen hij met honderden andere mannen met ontbloot bovenlijf door Servische sol daten bewaakt werd in Kravice, vijf tien kilometer ten westen van Srebre nica. Secic kijkt nog dagelijks naar de lijsten met overlevenden uit Srebreni ca. Suljic weet dat er in zijn groep ook mannen waren uit Kravice. Maar hij heeft zijn jonge buurvrouw nog niets verteld omdat hij niet zeker weet of Muharemovic er bij was. „Maar als ze twee bij twee optelt, zal ze beseffen dat het niet nodig is dat ze zo vaak de lijsten doorneemt." ZATERDAG 14 OKTOBER 1995 C Daewoo voor I november )aewoo Espero die al vanaf f 32.495,-* voor u klaar- ofiteer van het niks. na 9 maanden uitgestelde betafing- n. Lichtmetalen velgen van de afge )aewoo Motor Benelux B.V., Hoo luivunhet tv-scherm genomen foto van de hectische situatie op de Dutchbat-basis in Potocari op 11 juli, de dag dat de enclave Srebre- ]md ingenomen door Bosnische Serviërs. Nederlandse soldaten proberen hier grote aantallen moslims in toom te houden die waren liicfit uit Srebrenica. Ooggetuigen maken melding van grote slachtpartijen door de Bosnische Serviërs na de verovering van de encla- De militaire commandant van de Bosnische Serviërs, Ratko Mladic, was volgens getuigen bij de moordpartijen in Srebre nica aanwezig. FOTO EPA g en kreukelzones voor en 'oorArmand Snijders Paramaribo - Het Korps Politie Surina me bestaat dit jaar precies een eeuw. «arveel reden tot feestvieren is er niet want nog nimmer in haar geschie denis is het korps zo in opspraak geko men als in de laatste paar maanden. ^'georganiseerde misdaad blijkt tot in de wgste kringen te zijn geïnfiltreerd en de "gmaffia heeft opvallend veel vrienden bij Hermandad. Daarnaast komen steeds Jw gevallen boven water van martelprak- 7® Hoor leden van het korps. Reden voor «Surinaamse minister van Justitie en Poli- je Soeshil Girjasing om de bezem door het hips te halen. ™le weken geleden diende de familie van j® verkeersslachtoffer in Paramaribo een 'wit in bij de politie: kort na het dodelijke "al schopte een agent flink tegen het 'am van de ongelukkige om te kijken of I nog bewoog. Het is een klein - ietwat acaber - incident, maar een van de velen e laatste maanden verder afbreuk heb- 8 gedaan aan het toch al weinig positieve "ta van het Surinaamse politiekorps. Geluk j1 heeft dit slachtoffer nog het geluk gehad f'tasenten überhaupt kwamen opdagen, ernstige gevallen laat de politie ïnie't Verv »Ze^en a^wel;en- "We hebben geen Ij» is steevast het antwoord. De tien- Xe/l stvoertui8en die vorig jaar door i Wand werden geschonken, blijken lent ~""=UJR' '3estem(d om familie en vrien- e vervoeren, taxi-ritten mee te rijden of y Partij bananen af te leveren. Idjj ?™andalen die de laatste tijd aan het st), ,!in gekomen, is tot nu toe het dramafi lm' lePlepunt de aanhouding van zes poli jst» !?n en (^r'e teden van de zogenaamde (na- 8roeP geweest. Het negental wordt dtn Veri'acht nauwe banden te onderhou- üijdern drugmaffia en betrokken te zijn tus op een collega-agent in augus- liistr s'achtoffer zelf bleek ook op de loon- gja drugbazen te staan. Sect ?angehoudenen bevindt zich eur Ricardo van Leuvenum, al jaren het enfant-terrible van de Surinaamse poli tie. Zijn enorme omvang boezemde de arres tant bij voorbaat al angst in, maar zijn ver hoormethoden waren des te meer gevreesd. „Eerst slaan, dan pas vragen stellen, was zijn motto," zegt een van zijn arrestanten, die het aan den lijve heeft mogen ondervinden. Zijn arrestatie heeft voor opluchting en verbazing gezorgd in de Surinaamse samenleving. Niet zozeer vanwege de feiten die boven tafel komen, maar omdat er na jaren waarin de doofpot-methode werd gehanteerd nu einde lijk iets gebeurt. De Surinaamse politie heeft al jaren het ima go niet bepaald met de wet in de hand op te treden of zuinig met verdachten om te sprin gen. Al voor de Tweede Wereldoorlog kwam dat ieder jaar tot uiting op Koninginnedag, als de gewapende machten zich in volle glo rie aan het volk toonden: de militairen wer den toegejuicht, de politie kon steevast reke nen op boe-geroep uit protest tegen haar harde optreden tegen de burgers. Sindsdien is het van kwaad tot erger gewor den. In 1993 stierven meer dan vijftig ver dachten door politiekogels bij hun aanhou ding of onder twijfelachtige omstandigheden in hun cel. „Ik mikte op zijn benen, maar hij bukte waardoor hij in het hoofd werd geraakt," was destijds een opvallend verweer van een agent na een dodelijke schietpartij. Volgens Armand van der Sar, advocaat en zelf oud-inspecteur van politie, wordt het geweld bij de politie door de burgers in stand gehouden. „Het begon in de militaire periode van de tachtiger jaren. Men zag dat het har de optreden van de militairen het juiste resultaat had en tot orde leidde. Mensen raakten gewend aan deze methodes. En als het hem of haar uitkomt, heeft men er geen problemen mee. Totdat men er zelf mee wordt geconfronteerd. De mensen hebben nu ook steeds meer besef van hun rechten, waardoor buitensporig politie-optreden steeds vaker aan het licht wordt gebracht." De 31-jarige boer Radjindrapersad Darhagi pleegde op 9 september zelfmoord nadat hij was gemarteld door dronken politie-agenten op het bureau Santo Boma, even buiten Paramaribo. „Hij werd verdacht van een diefstal die hij niet had gepleegd," zegt zijn vader. Op het bureau werd hij vastgebonden, geslagen met bullepezen en geschopt. Een buurjongen bekende uiteindelijk de diefstal, waarna mijn zoon werd vrijgelaten. Maar hij had door de martelingen zijn mannelijkheid verloren en kon niet met dat idee leven." Tijdens het onderzoek dat volgde, kwam aan het licht dat de politie een waar schrikbe wind voerde in de omgeving. Mensen werden zonder aanleiding van straat opgepakt, vast gebonden én geslagen om ze een bekentenis te laten afleggen. De verantwoordelijke inspecteur is inmiddels zelf achter slot en grendel gezet. Veel Surinamers weten zich uit het recente verleden andere merkwaardi ge zaken te herinneren, zoals het verdwijen van sieraden van slachtoffers van de SLM- ramp, ruim zes jaar geleden, uit het politie bureau. Ook in beslag genomen drugs en andere waardevolle spullen worden moeite loos het bureau uitgesmokkeld. En in de afgelopen jaren hebben opvallend veel arres tanten en veroordeelden, vooral in drugza ken, kans gezien te ontsnappen. Cel Zo konden twee verdachten in een gerucht makende cocaïnezaak, waarin ook de naam van vice-president Jules Ajodhia werd genoemd, onafhankelijk van elkaar moeite loos hun cel uit wandelen en naar buiten lopen. Een van hen studeert inmiddels rech ten in Amsterdam. Deskundigen menen dat veel van de huidige problemen te maken hebben met het feit dat de meeste politie-functionarissen uit het volksmilieu komen, In hun jeugd zijn zij veelvuldig met de misdaad geconfronteerd en voor menigeen blijkt het moeilijk de ban den met het verleden definitief te verbreken. „Het begint met het door de vingers zien van een klein vergrijp van een vriend, tot men uiteindelijk met de neus diep in de drughan del zit," zegt een politiewoordvoerder. Volgens minister Girjasing is het duidelijk dat de georganiseerde misdaad kans heeft gezien te infiltreren in het politiekorps. Hij reageerde zichtbaar geschokt op de recente gebeurtenissen en lijkt er zelfs aan te twij felen of er politiefunctionarissen met tien schone vingers in zijn land rondlopen. Een Surinaamse politieman onderzoekt in 1989 de resten van het SLM-vliegtuig dat neerstortte nabij de luchthaven Zanderij. Later bleken sieraden van slachtoffers van de ramp op raadselachtige wijze te zijn verdwenen uit het politiebureau in Paramaribo. FOTO ANP

de Stem | 1995 | | pagina 25