Ipknappen gemeentehuis sober HORGEN, ZONDAG, OPEN! Kopieerwinkel wint Zeeuwse Zig-Prijs 'Voor alle jongeren met problemen één loket' nu is ver weg alichtbij.... GEEN AANBETALING ;etten Zeeuwse bedrijven stijgen maar investeringen lopen terug nchefs POLITIE RAPPORT SPORT IN HET KORT Materieel brandweer Oostburg schiet tekort tie ploeg van Isove*; ftburgse commissie van financiën behandelt begroting met terughoudendheid Eis achttien maanden voor orgie van vernielingen Historische bevrijdingsrit van oude legervoertuigen m C3 >ORDIGER ntoorinstallatiesj LTS/MTS-ers voor lijke produktiefunc met een SIEMENS S3 GSM-telefoon gerrit He jonge axel Bijeenkomst met informatie over DES-hormoon Softdrugs Inbraak in auto Diefstal Snelheidscontrole Verkeersongeval Gestolen motor Bedrijfstennis Ter neuzen Zorgcentrum is tegen afsluiting Oostelijk bolwerk Kennismaking Vrouwengilde Net mooiste, grootste, gezelligste en goedkoopste keukencentrum van Nederland is 200 keukens onder één dak! |:R 1995 ZEELAND ZATERDAG 14 OKTOBER 1995 I'S is een groothandelsbedrijf datï lieer dan 40 jaar actief is mèt de I aachines, kantoorinrichtingen en I itnische Dienst. I vitetten van de afdeling kantoor- ^ij een I e relaties en prospects. Iige aan de directie. Iwoordiger, met een dynamische Veda of omstreken woonachtig is borkeur. niveau en verkoopervaring. iliteiten waar te maken. Hiervoor Iwd uit een vast salaris en provisie,] :t C.V. kunt u richten aan onder- fA Telefoon: 076-424040*1 iberg Telefax: •076-424060| iuktiebedrijf op zoek naar lijnchet hun ploegchef (maar zeer zelfstandij esprodukten willen gaan maken. 0: ben juiste instelling en omschakel lachines aan onze glasvlieslijnen, hii [houdend met de aan onze produkl Onze glasvlieslijnen bevatten ces van vervezeling van glas tot en nt< [reed produkt. Als lijnchef verhelp j lische en elektrische storingen. grond in ons enthousiaste team en ;n afwisselende en verantwoordelijk lan komen wij graag met je in con®] een passend opleidingsprograi en een interessant pakket arbe' iderstaande bon volledig ingevuld i$| tersoneelsfunctionaris, Parallehve$ J bij wie je ook voor meer info®3 (076) 508 03 17. Na ontvangst van dez •dig mogelijk contact met je op- Hidteert hierbij naar de functie van lij® Voorletters: Geb.datum: its:.. aald/niet behaald* Jaar: uld: ja/nee* «passing is Handtekening: laqgever ne omzetten, zo bliikt, stegen over de hele linie, be- Stijgende cijfers over de hele linie, maar dat geldt in Nederland. Zo leverde een werknemer in fele«iaggever „-De omzetten en de export van de [^rijven zijn vorig jaar ten opzichte «gestegen, maar de investeringen door ;„Jen daalden evenals het aantal bij de fctterkzame mensen. ,Bjt de nieuwe editie van 'Zeeland in cij- l'je Kamers van Koophandel. In dat boekje jer meer de bedrijfsontwikkeling in Zee- Ketst' De omzetten, zo blijkt, stegen over de hele linie, be halve in de visserij. Daar daalde de omzetten in to taal met 3,7 procent. Een forse stijger was de indus trie (plus 6,1 procent), gevolgd door de groothandel (3,9 procent). Dat de bouwsector in Zeeland na een periode van malaise vorig jaar aantrok, is nog niet spectaculair in de omzetten merkbaar, al was er een stijging met 1,1 procent. Wel is de export in de Zeeuwse bouwsector meer toegenomen dan in wel ke sector dan ook. Het nam met maar liefst 13,5 procent toe, tegen een groei met 7,8 procent in de sector industrie. Stijgende cijfers over de hele linie, maar dat geldt zeker niet voor de vorig jaar gepleegde investerin gen. Die daalden in de visserij met 44,1 procent, in de bouw met 23,6 procent, in de groothandel met 22,3 procent, in de detailhandel met 13,6 procent en in de dienstensector met 4,3 procent. Alleen in de in dustrie werd meer geïnvesteerd dan in 1993, er was een toename met 7,3 procent. Gekeken naar de omzet per werkzaam persoon valt het op dat de Zeeuwen die in de visserij en de indus trie werken meer omzet opleverden dan gemiddeld in Nederland. Zo leverde een werknemer in de vis serij zijn baas gemiddeld 377.000 gulden aan omzet op, terwijl 333.000 gulden het landelijk gemiddelde is. Bij de industrie lagen die cijfers zo: 468.000 gul den omzet per Zeeuwse werknemer tegen 383.000 gulden landelijk. De werknemers in de andere sectoren leveren min der omzet op dan het landelijk gemiddelde. Dat is vooral te zien in de cijfers over de groothandel. Een werknemer in Zeeland bracht vorig jaar 609.000 gulden aan omzet binnen, tegen een landelijk ge middelde van 772.000 gulden. gebied van thermische en akoestiscl vesteringen in produktontwikkelin; is het Nederlandse dochterbedri \-Gobain. In de Benelux werken i nemers, verdeeld over de verh Brussel en het produktiebedrijj li les wordt vervaardigd in honderdt toegepast in buw, utiliteits- ïf toegepast in kleerindustrie. ties vragen wij pleiding achter de rug (MTS, LTS-C j vaardig) en je hebt ervaring in ItiebedrijfAls je maximaal 35 jaar ou<| -ploegendienst wilt werken, zijn w| Lerslaggever L - De opknap- ïflhet gemeentehuis Itburg moet goed, looral sober gebeu- Ie boodschap gaf de lie voor financiën X mee aan wethou- J Rosendaal, tijdens Indeling van de be i-voor de komende Len van het gemeente- itet zinvol zijn, maar we («zuinig zijn," met deze lopende PvdA-er L. Wil- (cussie. Hij vond dat er ■"voorgestelde reservering po best 50.000 gulden Ijie kunnen dan worden ■ai de gymzaal in Bres- lat we zijn wel steeds be- jiis eigen huis te verbete- ur er zijn nog meer 'hui gemeente," aldus missielid G. Doeze-Ja- fcil in herinnering dat er i vijfenzeventigduizend r het opknappen van leentehuis was gereser- ndat er in totaal driehon- jjïgduizend gulden be- ïzou zijn. lage (D66) en H. Lippens Inden dat nu wel met de kon worden inge- |»r dat later alsnog kon a naar eventuele ngen of uitvoering in f a- rndaal, die de com- it, is het bedrag ech- |»de sobere kant. „Het vis in 1957 neergezet en e is er nog nauwelijks eegd. Als we het ïdan moeten we het ook oen," zei hij. Volgens kan er op schilder- ïgelijke niet bezuinigd (i „Dan krijg je lapwerk, i willen doen is wat echt lisengeen luxe," aldus Ros- ]1,die later aangaf dat als er "i af zou moeten, In van de inrichting kan. IWam op de zaak terug, j stellen dat het gemeente- '#rde aanbouw) de laatste üveelhad gekost, maar dat voor de gymzaal in s'geen cent over had', tel toch niet helemaal I Cs leden van de andere s stelden in de loop van de "ing voor om geld apart 'vanhet bedrag dat tot was gereserveerd r De Uitkomst in Bres- ndaal stelde zich daar- 1 op. „We werken aan bande urgentielijst. Die 'fc raad opgesteld. De Is te zijner tijd aan de een opknapbeurt, j^de raad zegt dat hij voor hebben." De Goese Kopieerwinkel en Tearoom nummer 9 heeft gisteren de Zeeuwse Prijs Bevordering Integra tie Gehandicapten, kortweg de ZIG-prijs, gewonnen. De prijs werd uitgereikt in Paviljoen Westkant in Terneuzen door de Terneuzense burgemeester Barbé. De jury was van oordeel dat dit project vorig jaar het meeste heeft gedaan aan de relatie tussen gehandi capten en de reguliere samenleving. Het was vernieu wend en het gold en geldt als een voorbeeld. De winkel startte enkele jaren aan de Keizersdijk. Een aantal geestelijk gehandicapten uit de dagcentra De Rank en De Krokus heeft de winkel opgezet, sa men met een grafisch bedrijf en een scholengemeem- schap. Momenteel werken er zeven mensen. Vorig jaar kwam de tearoom met nog een winkel erbij in een ander deel van de stad. Daar werken nu tien gehandicapten. FOTO WIMKOOYMAN I VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND - C1 Welnu, een fusie zou een oplos sing kunnen zijn. Eèn loket voor alle jongeren met problemen, één centrale organistie die hel der in elkaar steekt en doelmatig werkt. Dat is het ideaal. Maar onhaalbaar, zo bleek weer eens tijdens de Vlissingse conferentie. Gedeputeerde Coppoolse heeft zelf, om praktische (localiteits) redenen al twee instellingen uit gezonderd van dat 1-Ioket-idee. De Kindertelefoon en het Bu reau Vertrouwensartsen. Eén van de hoofdrolspelers in de kwestie is voorzitter Douwes van het Provinciaal Samenwer kingsverband Jeugdhulpverle ning. Hij zette tijdens de conferentie een echte harde fusie met zeg genschap van bovenaf niet hele maal op het toneel, want dat is op dit moment nog vloeken in het hulpverleningsland. Hij sprak omzichtig van 'een net werk van bewegende kernen'. Maar voorzitter Douwes gaf wel op een zachte manier de instel lingen indringend op hun don der. Een fragment uit zijn toespraak tijdens de conferentie: 'Eén loket, één toegang, één voordeur is het doel waarnaar wordt gestreefd. Déze kreten hoor je vaak in het kader van Re gie in de jeugdzorg. Ik probeer mij zo'n bureau voor te stellen. Er gaat iets vreselijks mis. De si tuatie is bedreigend. Na zorgvul dig onderzoek spreekt de kinder rechter een maatregel uit. De ge zinsvoogd gaat aan de slag. Soms is niet iedereen het eens met die gezinsvoogd. Een ge sprek vindt plaats op het Bureau Jeugdzorg. Als je de voordeur binnenkomt, sta je in een klein halletje. Vanachter kogelvrij glas wordt de bezoeker ge taxeerd. Een zoemer geeft aan dat de volgende deur ontgren deld is. Van harte welkom. Deze veiligheidsmaatregelen zijn terecht. Ontevredenheid uit zich nogal eens in agressief ge drag. Er gaat nogal wat verkeerd in dit gezin, met deze jongere. Dit komt bovendrijven in het netwerk-overleg. Besloten wordt door te verwijzen naar het Bu reau Jeugdzorg. De entree oogt uitnodigend. In de hal, tevens wachtruimte, staat een receptie. Gevraagd wordt even te gaan zitten. Voor alle leeftijden liggen er tijdschrijften. Binnen een paar minuten word je gehaald door een jeugdzorg medewerker. Deze sportief en verzorgd geklede medewerker wekt de indruk samen met de cliënt de problemen op te willen lossen. De jongere heeft al jaren lang hulpverlening achter de rug, het aantal hulpverleners is nauwelijks nog te tellen en nog steeds gaat het niet goed. Deze jongere is niet de enige. Vele jeugdigen vallen uit de re guliere hulpprogramma's. Som migen melden zich weer bij een crisisopvangcentrum. Ongeveer twintig procent van de aanmel dingen daar zijn zogenaamde zelfmeldingen. Ze worden op nieuw doorverwezen naar die ene voordeur. Anderen verdwijnen en zoeken zelf oplossingen voor hun pro blemen. Een aantal wordt thuis loos. Hulpverleningsteams heb ben inmiddels een eigen identi teit ontwikkeld en vertrouwen binnen de groep thuislozen vero verd. Deze jongeren willen niet door die ene voordeur, willen zich niet melden bij dat ene lo ket. Niks één voordeur, één lo ket. Afgezien nog van de jonge ren die de voordeur van het Riagg passeren, dient de toegang tot de jeugdhulpverlening wer vend en uitnodigend te zijn. Dus vele voordeuren, het gaat om de toegankelijkheid van de jeugd hulpverlening, de beschikbaar heid van de hulp voor iedereen die deze hulp nodig heeft. Vandaag is de vraag maatge vend. Deze wijziging in de aan dacht eist zelfrefelectie.' Van onze rechtbankcorrespondent Middelburg - De viering van oud- op nieuwjaar ontaarde voor een groep Goesenaren in een orgie van vernielingen, waarbij een tiental auto's werden beschadigd. ""fer A. Rosendaal van fotoarchief de stem Een van de groepsleden, de 22-ja- rige J.V., stond donderdag in Middelburg terecht waar hij zich bovendien moest verantwoorden voor een groot aantal andere fei ten. Zo was er sprake van inbraken en pogingen daartoe en een brand stichting op 13 maart. Die avond besloten enkele leden van de groep in te breken in een basis school en V. zou wel 'even naar binnenklimmen' via een kapotge slagen ruit. Maar 'in een opwel ling' en 'omdat het zo donker was' pakte de inbreker vervol gens zijn aansteker, waarmee hij het gordijn achter het raam in brand stak. De schade bleef beperkt, 'maar dat lag niet aan V', aldus officier van justitie mr van Nooijen, die tegen V. een gevangenisstraf eiste van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk, plus toezicht van de reclassering. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. (ADVERTENTIE) 1 bereikbaar in heel Europa een begrip In service en de elektronica van morgen.... Oranjestraat 5 - Telefoon 0115-562710 Terneuzen - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen ver zorgt in samenwerking met het DES actie- en informal tiecentrum een bijeenkomst over het zogenaamde DES- hormoon. Deze avond vindt plaats op dinsdag 31 oktober om 19.30 uur in het restaurant van ziekenhuis De Honte in Ter neuzen. DES is een synthetisch oes- trogeen dat in Nederland tussen 1947 en 1975 werd voorgeschreven aan zwan gere vrouwen om miskra men te voorkomen. Nader hand kwam echter aan het licht dat het middel ernstige schadelijke effecten kan hebben voor dochters die uit deze zwangerschappen wer den geboren. Tijdens de bijeenkomst in Terneuzen wordt een video film over de geschiedenis van het hormoon vertoond. Voorts wordt ingegaan op het proces van zes DES- dochters tegen de farmaceu tische industrie. Voor de bijeenkomst kunnen kaarten worden besteld bij het informatiecentrum van De Honte. Van Iwaarden verwacht dat er minimaal vijftig voertuigen in Hoofdplaat om 10.30 uur aan de start. De Groedenaar is lid van Yeo manry, een club van ruim hon derd leden die gek zijn van histo rische legervoertuigen. Geregeld maken zij ook toertochten en be zoeken zij meetings. Dit jaar wa ren zij ook actief tijdens de be vrijdingsfeesten in Eede. Vandaar dat Van Iwaarden het plan kreeg om nog eens in de bandensporen van het Canadese leger te rijden van Hoofdplaar naar Knokke. „Dat plan had ik twee jaar geleden al. Toen heb ben we de route gereden onder leiding van de Historische Kring. Nu wilde ik deze tocht doorzet ten omdat het dit jaar vijftig jaar geleden is, dat Nederland bevrijd werd." De meeste bevrijdingsactivitei ten vielen uiteraard rond 5 mei. Maar Van Iwaarden wilde de tocht toch enigszins op het origi nele tijdstip houden in novem ber. Volgens hem geeft dat een extra dimensie aan het geheel. Clinge - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft bij een controle in een personen auto waarin twee Fransen za ten 66 gram softdrugs gevon den en in beslag genomen. Ver der kwam aan het licht dat een van de mannen in Nederland nog een boete moest betalen van duizend gulden voor een eerdere overtreding van de Opiumwet. Beiden werden meegenomen naar het politie bureau te Hulst. In overleg met de officier van justitie te Mid delburg kregen ze eik een boete van vijfhonderd gulden voor de drugs en mocht ook de ander na betaling van de duizend gul den zijn weg weer vervolgen. Groede - Vanuit een aan de Groese Duintjes geparkeerde personenauto van een inwoon ster uit IJzendijke werd haar handtas ontvreemd. Daarin za ten haar rijbewijs, autopapie ren en nog wat persoonlijke be scheiden. Men had zich toe gang tot de auto verschaft door het vernielen van een ruit. Oostburg - Namens een bedrijf in het Belgische Lovendegem werd gisteren bij de poltie in Oostburg aangifte gedaan van diefstal van een asfaltzaag met een waarde van circa 3.500 gulden. Het stuk gereedschap verdween vanuit een werk plaats aan de nieuwe Rondweg te Oostburg. Terhoie - Bij een in op de Hulsterweg in de kern Terhole gehouden snelheidscontrole zijn donderdag 34 weggebrui kers bekeurd wegens het over treden van de maximum snel heid van 50 kilometer per uur. Gecontroleerd werden 776 voertuigen met als hoogstge- meten snelheid 74 kilometer per uur. Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op Rijksweg N61 wer den twee personenauto's zwaar beschadigd doch liep niemand enig letsel op. Het ongeval ge beurde doordat een 75-jarige automobilist uit Hulst te laat bemerkte dat een voor hem rij dende auto, bestuurd door een 19-jarige man uit Hulst op een geven moment zijn voertuig moest afremmen eri er achterop reed. Terneuzen - Vanaf een terrein van een school aan de Zelden- rustlaan te Terneuzen is don derdag een motor gestolen. Het voertuig is eigendom van een vrouw uit Terneuzen. Een in woner uit Sluis deed gisteren aangifte bij de politie in Ter neuzen van diefstal van zijn personenauto van het merk Opel. De auto van het type sta tionwagen stond geparkeerd aan de Scheldekade in Terneu zen. In het voertuig lagen ook zijn rijbewijs, kentekenbewijs en paspoort. VROUWEN Poule 1: Baronie-De Kort 4-0, Van Doeselaar-Tolhoek 4-0. Poule 2: Blokkade-Sponselee 4-0, Verva et-Leeuw 2-2. Poule 3: Timmerman-De Dobbe- laere 2-2, Jansen-Bakker 0-4. Poule 4: Van de Starre-Hokke 4-0, CIS-Schaart 2-2. Poule 5: Van Kuylenburg-Schep- net 2-2, Jearitoha-De Vin 0-4. MANNEN Poule 1: Jansen/De Jong-Kouwij- zer/De Jong 6-0. Poule 2: De Waal/Van de Bilt- Geuze/Van den Akker 2-4. Poule 3: Wisse-Blokland/Mol 2-4, Strijdonk/Neve-Deij/Vogels 6-0, Pieters/Witte-Körner/Van de Ze- ijst 1-5. Poule 5: Den Haan/Koole- Michielsen/Bommelijn 6-0, Roth/Juff ermans-Schipper/V an Hemert 1-5. Poule 6: Heyman/Filipo-Balze- reit/Meyer 6-0, Aarts/Vennix-Ag- terhuis/Meiendorf 5-1. Poule 7: Veraart/Cevaal-Van Doe selaar/De Jonge 6-0. Poule 8: d'Houw/Verschelling- Van de Velde/De Visser 4-2. Poule 9: Simpelaar/Van de Peyl- De Reus/Roose 6-0. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 1: De Zeeuw-Van Kouteren 8-0. Poule 2: Trend-Gevos 6-2. Poule 3: Houg-Sportzuid Tacq 4- 4. Poule 4: Kint-HCG 2 8-0. Van onze verslaggever Oostburg - Met de toename van het aantal hoge gebouwen in de gemeente Oostburg, zoals die in Cadzand en Breskens, laat het gemis van een hoogwerker zich gevoelen. Om die reden sprak L. Wille (Pv- Bij het behandelen van de begro- Van onze correspondent Groede - Een lang gekoesterde wens gaat op zondag 5 novem ber voor Groedenaar Huib van Iwaarden in vervulling. De eer ste bevrijdingsrit van oude legervoertuigen van Hoofdplaat naar Knokke volgens de originele bevrijdingsroute die de geal lieerden in 1944 hebben afgelegd. „Op 1 november 1944 was West- Zeeuws-Vlaanderen van de Duitsers bevrijd. Op die dag wordt al de dertig kilometer be- vrijdingsmars gelopen en die twee samen was wat druk. Van daar dat de rit naar zondag werd opgeschoven." Van Iwaarden heeft er een heel programma van gemaakt. De rit voert naar Oostburg, waar het particuliere legermuseum van Adriaansen in de Oude Stad wordt bezocht. Om 13.00 uur rij den de voertuigen naar Ret- ranchement waar ze even de landsgrens oversteken. „We rijden niet naar Knokke, want dat is veel te druk," legt de organisator uit, „meteen na de grens slaan we af naar Sint Anne ter Muiden. We gaan dan naar Aardenburg." Van 15.00 tot 16.00 uur staan de legervoertuigen tentoongesteld op het afgesloten Kaaiplein. De jeeps maken dan een gratis rondritje met de kinderen. Van Iwaarden kan nu alleen nog maar dromen dat op deze dag al les vlekkeloos zal verlopen. dA) gisteren de wens uit om een hoogwerker meer in de buurt te stationeren, dan die nu bij cala miteiten uit Terneuzen moet ko- Van onze correspondent Terneuzen - Het zorgcentrum aan het Oostelijk Bolwerk is te gen het voornemen van het colle ge om het Oostelijk Bolwerk ter hoogte van het stadhuis af te slui ten. Men is bang dat de bereikbaar heid voor de patiënten in het ge drang komt. In een brief aan de gemeente zet ten de gebruikers van het zorg centrum: een artsen- en fysiothe- rapiepraktijk en een apotheker hun bezwaren uiteen. „Een af sluiting komt de bereikbaarheid en ontsluiting van het Oostelijk Bolwerk niet ten goede. Momen teel is er geen sprake van een ho ge verkeersintensiteit. Integen deel de bereikbaarheid van de parkeergarage is optimaal." Te vens menen de briefschrijvers dat bij afsluiting het verkeer via de Steenkamplaan en Rosegracht zal toenemen. ting voor de komende jaren stelde Wille dan ook voor om de post voor brandweermateriaal te ver hogen. Wille kreeg bijval van zijn colle ga's in vergadering van de com missie financiën. H. Lippens (CDA) stelde voor om de zaak ook voor te leggen aan verzekerings maatschappijen. „Die zouden kunnen participeren in de aan schaf van een hoogwerker. Het is tenslotte ook in hun belang als die bij brand in een flat snel be schikbaar is," vond hij. Commis sievoorzitter A. Rosendaal gaf toe dat de hoogwerker uit Terneuzen een wel erg grote afstand moet afleggen. Hij beloofde de zaak te zullen aankaarten tijdens het re gionaal overleg van de brand weer. Hulst - Het Katholiek Vrouwen gilde houdt woensdag 25 oktober om 10.00 uur een kennismakings- ochtend in Het Reynaertshof. Het is de bedoeling dat vrouwen die na 1 september 1994 lid gewor den zijn, onder het genot van een kopje koffie, kennis kunnen ma ken met het bestuur en andere nieuwe leden. (ADVERTENTIE) Kom kiezen en verbazen in Kaatsheuvel. Waar u nog steeds hoeft te doen bij aankoop V - van een keuken. jf v Plus 5 jaar bikkelharde garantiés ktijgt! Amerikastraat 14, Kaatsheuvel, industrieterrein de Kets, telefoon 0416-281410. Geopend van maandag tot en met zaterdag. Vrijdag koopavond.

de Stem | 1995 | | pagina 21