P UI EN uropees geld voor Euregio Taart voor 19.000e telg Hulst I DE STEM htgelden PSD op termijn financiële tijdbom voor provincie ac iropese Commissie draagt bij aan verdere ontwikkeling van grensstreek grote fusie in Zeeuwse ngdhulp kan beginnen Poel moet voortbestaan boomkikkers waarborgen Automobilist probeert parkeerwacht aan te rijden Vervroegde herfstvakantie dankzij onderwijsstaking Computers provinciale griffie na vier jaar al verouderd it gaat het dak ren wordt goedkot iris Eyskens 115 B.V. 1 ;ur. Postbank. postbank TIEGESCHENKEN (price Relaspori b.v. - Turnhout - Beerse gelegen percelen bouwgrond) !'ter breed, 40 meter diep aan Vloed w Nieuwe 'Poortnummers Ontkomt het hijgend hert aan CD A-er H. Lippens? Rechtbank laat dossiers liggen Terneuzen praat met bewoners over lindebomen DBER 1995 Izen nogal wat dakpannen hen) uitgave van de Vereniging Eis'4 ber-nummer uitgebreid aandacht] 5 deels voorkomen worden doorh <r onderhouden De WoonconsunS ;eiet moet worden. lormschade, dan moet de verzekp len van de maatschappijen verel reling van stormschade wordt uit„J ■ordt aandacht besteed aan de vomJ ■onsument aandacht aan verzeker.' an appartementen. Deze eigenaren «ordelijk voor het onderhoud vanl lich daartegen verzekeren. laan het kopen van een bestaand I «en is het beter om zelf een huis te zt» ,en opdracht te verstrekken? dan conventionele bouwmethodes i •rch (SBB) zal daar onder invloed va. In gaan komen. ;alen onbekend. Daardoor is de omzet, ■ïtwikkeling van duurzame altematiJ p. Volgens een onderzoek van de SBh pellange termijn zijn ingeburgerd w ti. Daar staat tegenover dat niet-rn onder invloed van prijsstijgingen en I worden. teer informatie: en 20.00 uur .efseweg te [>ze pluspunten. Zoals snelle bouwtijd, concur., 3 d.w.z. 20% hoger dan vereist wordt volgf _nogelijkheid wat betreft gevelstenen en dakpa en, Sneek of Nieuw-Haamstede op afspraak u met de computer berekend welke Postbankhypotheek voo' j u het meest aantrekkelijk is- uw i de Even later weet belastingvoordeel, kent bijkomende kosten en heeft u een, geheel vrijblijvend, op maat gesneden advies in de hand. Daar kunt u thuis eens rustig over nadenken. Voor advies over hypotheken de Postbank kunt u dus ook hij eigen hypotheek adviseur terecht. Kste sortering van Zeeland i doorzien van uw reclame Zeeland aarmanweg 2A, Terneuzen, 0115-630912 „verslaggever [mg - Het wachtgeld dat het jebestuur zal moeten betalen ontslagen personeel van de njt PSD als de toltunnel on- jerschelde wordt geopend, is Jetermijn een financiële tijd- Jerdeprovinciekas. Volgens een gisteren verschenen rapport over de risico's die de provincie op aller lei gebieden loopt, is de kans groot dat er veel meer betaald moet worden dan er tegen die tijd is gereserveerd. „Hoeveel, dat weet niemand nog, maar het gaat alles bij elkaar om een enorm bedrag, daar houdt het rijk ook rekening mee in de rijksbijdrage," aldus veer dienst-directeur Vos gisteren in een toe lichting op het rapport. In verband met de tunnel wordt een Re serve Wachtgeld opgebouwd. Want op het moment dat de tunnel in het jaar 2002 wordt geopend, gaan de honderden PSD-ers met collectief ontslag. Voor me dewerkers die dan toevallig 63 jaar oud zijn, gaat een pensioenregeling lopen, maar iemand van bijvoorbeeld 43 jaar, krijgt wachtgeld. Dat is overeengekomen in een Sociaal Statuut. En de provincie moet het wachtgeld be talen. Omdat niemand weet hoeveel mensen er in het jaar 2002 nog werken bij de PSD, is slechts een raming van de kosten mogelijk en daarop is de hoogte van de reserve-depot gebaseerd. 'En, met een grote kans,' aldus het rapport, 'dat het niet klopt.' De conclusie van het rapport luidt aldus: 'De provincie loopt ten aanzien van deze wachtgeldverplichtingen op lange ter mijn aanzienlijke risico's, aangezien de werkelijke verplichting tot uitbetalen van wachtgelden kan afwijkend van de opgebouwde reserve.' „verslaggever jj-De Europese Unie draagt ruim 23 miljoen gul- i de verdere ontwikkeling van de grensstreek (eland en Vlaanderen. De Europese Commissie is i akkoord gegaan met een voorstel daartoe van ssaris Monika Wulf-Mathies. Prijzen 110.000 ||j 014/453151 014/63409 bedoeld als bijdrage ;n van het Euregio- Intereg II. De totale "[«ervan bedragen bijna 48 gulden. De regionale len dragen ruim 19 mil- idenbij. Van privé-inves- wordt bijna 5 miljoen verwacht. Het program- iijkt het gebied van de Scheldemond (Zeeland, '«West-Vlaanderen). ;it projecten in het ka de grensoverschrijdende werking in de Euregio iond. De EG-gelden maximaal per project 50 d van de kosten bedragen, jve dienen de regio's het- bedrag beschikbaar te worden beschikbaar het kader van Intereg [dtlvoor !e 1994-1999. Hiervoor voorkomende zes jaar ini- aangemeld in vijf ver- ide themagebieden. Ver- l infrastructuur, bevor- tan economische samen- ;vooral in het midden- en irijf, bescherming van lieu, ontwikkeling van op- |tn tn cursussen die de arbeidsmarkt voor ingezetenen verhogen en projec ten in de sectoren cultuur en ge zondheidszorg. Al eind vorig jaar was er het no dige optimisme over de toeken ning van de gelden. De Oost- vlaamse gedeputeerde Wille zei: „Een goede zaak, het Euregio .project. Zeker als we in deze tweede fase rekening houden met de problemen en de fouten die in het verleden zijn gemaakt. Inte reg II kan bijdragen aan de duur zame ontwikkeling van grens overschrijdende samenwerking. Het is de opgave voor provincies, gemeenten en andere deelnemers in de komende zes jaar de Inte- reg-middelen goed in te zetten," zo zei hij. Inmiddels is het project 'Aan grenzend informeren' al van start gegaan. Het betreft een pro ject, waarin de gebieden Meet jesland en Zeeuws-Vlaanderen samenwerken om over en weer alle informatie te verstrekken over opleiding en arbeidsmarkt. Het project, waarvoor 450.000 gulden is neergeteld, heeft een voorbeeldfunctie voor andere Euregio's. Ook is al geld geko men voor een studie naar grens overschrijdende samenwerking in de gezondheidszorg. i te Maas lit de Zeeuwse jeugd er toog veel van zal merken, ie instellingen en overhe- b Zeeland die zich bezig- met allerlei vormen van Ml jongeren met proble- t bereiden een grote fusie e uiteindelijk moet uit- in een netwerkorganisa- flsoort van paraplu-instel- liie de touwtjes van alle plpta handen gaat nemen wardoor het doelmatiger en goedkoper kan worden oerd. Dh centrale club dan nodig? "I vindt de provincie, want in Zeeland niet minder 'tal instellingen actief. Die h voor een deel langs en "taar heen, er zijn proble- j.Wthet goed doorverwijzen 'jongeren en bovendien is er van concurrentiestrijd ®bepaalde sectoren. Nupe J®, het werkt niet zoals het rj(>de jongeren zijn de dupe. Men loeren nieuwe bezui- Wop de jeugdhulp, terwijl ahg-gedeputeerde Dijkwel 'Wig al sombertjes op- Mat 'jeugdzorg het verde- Wnet tekort' is. PMingen die zich in Zee- j.ï'togdzorg bezighouden I «ehting Jeugdzorg, Stieh- Pgische Zorgcentra Zee- Kindertelefoon, de „...f' Algemeen Maat- JMljk Werk, het Bureau j'wensartsen, het FIOM, de /oor Kinderbescher- ifet,RIAGG, ITHAKA en j*de GGD it circuit van hulpverle- Keuien CrlL 0115 645769 reactie 645742 "90 afdelingen 645740 Pt EL 0114-372777 'toette 372771 Nacti< 0113-273703 273701 ners botst het weieens en wil de één soms geen klanten verliezen aan de ander. Zo bestaat er een zekere rivaliteit en klantennijd tussen de sector van de jeugdte huizen (Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland) en de sector die zich vooral met thuishulp en preventie bezighoudt (Stichting Jeugdzorg Zeeland). En voor de meeste andere instellingen geldt ook dat ze niet zomaar hun eigen identiteit willen opgeven. Een echte fusie wordt dus moeilijk, een halve is haalbaar. Spanningsveld Twee jaar geleden al, tijdens de verdeling van de subsidies, wer den de statenleden geconfron teerd met dat spanningsveld. Dit jaar is het provinciebestuur voorzichtig begonnen met de ver dere voorbereidingen van het voorontwerp voor een nieuw plan voor de jeugdzorg (de grote fusie) en komen de problemen weer volop boven water. Gedeputeer de Coppoolse van jeugdzorg wacht de weinig benijdenswaar dige zaak de regie te gaan voeren. Maar men is niet onverdeeld pes simistisch. Afgelopen week werd in Vlissingen een grote conferen tie gehouden die volgens gedepu teerde Coppoolse moet worden gezien als 'de aftrap naar een netwerkorganisatie' De hoofdlijnen van het provin- ciebeleid zijn momenteel om de komende jaren minder geld te steken in de tehuizen en de ande re vormen van hulp, zoals de thuiszorg en de preventie, te ver sterken. Tijdens de conferentie werden de problemen belicht die het gevolg zijn van de Zeeuwse lappendeken in jeugdzorg. Allereerst worden er bij een jongere met problemen die om hulp vraagt, verschillende diagnoses gesteld, afhankelijk van de instelling waar die jonge re zich min of meer toevallig meldt. Verder is de deskundig heid van de instelling voor de jongere, maar ook voor een even tuele verwijzer niet altijd duide lijk. De structuur van de doel groep is onvoldoende geprofi leerd naar de jongeren toe en vaak worden jongeren teveel doorverwezen. Van het kastje naar de muur is een gezegde dat volgens ingewijden zeker leeft in de Zeeuwse jeugdzorg. ZIE VERDER ZEELAND - C3 Burgemeester A. Kessen overhandigt de taart aan Christian en Jan de Schrijver, ouders van Romy die de 19.000e inwoonster van Hulst is. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Hulst - Kleine Romy beseft 't allemaal nog niet. Alle druk te om haar heen laat ze voor wat het is. Ze slaapt rustig verder, terwijl de huiskamer bevolkt wordt door kraam- zusters, pers en het voltallige Hulster college van B en W. Een mijlpaal in de geschiedenis van het ruim achthonderd jaar oude Hulst: Romy de Schrijver, vorige week zaterdag geboren, is de negentienduizendste inge zetene van de Reynaertstad. „Donderdag belde de gemeente om ons dat te vertellen," zegt moeder Christian die de ge beurtenis 'uniek' noemt. Vandaar dat het college inclu sief de gemeentesecretaris gis termorgen op kraambezoek ging bij de ouders Christian en Jan de Schrijver in de Julia- nastraat. Burgemeester A. Kes sen bracht een speciale marse peintaart mee. Bovendien schonk hij Romy namens de ge meente een spaarbankboekje met daarop een bedrag van 190 gulden, te weten één cent per inwoner van Hulst. „Daar waar in bijna alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten het inwonertal achteruit loopt, gaat die in Hulst omhoog,", sprak Kessen trots. „Ik ben overigens blij dat de 19.000e een nieuw geborene is en niet iemand die net naar Hulst ver huisd is." Romy geloofde het wel en sliep rustig verder. Broers Pascal van vier en Janniek van twee had den daarentegen de grootste lol met het 'hoge' bezoek. Vooral de ballonnen werden door zo wel het kleine grut als de leden van het Hulster college met veel enthousiasme door de kamer heen gemikt. „Overigens," laat hoofd Bevol king H. van den Broeck weten, „is het deze maand precies ze ventien jaar geleden - oktober 1978 - dat Hulst voor het eerst achttienduizend inwoners tel de." Van onze verslaggever Nieuwvliet - De boomkikkers in het natuurgebiedje de Knokkert bij Nieuwvliet krij gen een nog beter op hun be hoeften toegesneden woon omgeving. In opdracht van Staatsbosbe heer is gisteren begonnen met het graven van een dertig bij dertig meter grote poel. „We willen met dit project het leefklimaat voor de boomkikkers daar optimaal maken," zegt bos wachter Hans van Hage, „zodat er een sterke populatie ontstaat. We hopen dat de boomkikkers zich van daaruit dan nog meer kunnen verspreiden over andere delen in West Zeeuws-Vlaande ren." In het gebiedje is menselijk in grijpen nodig, omdat de boom kikkerpopulatie enorme schom melingen vertoont en dus erg kwetsbaar is. „Vorig jaar heb ik er bijvoorbeeld maar tien boomkikkers geteld," zegt Van Hage, „en dit jaar zo'n dertig exemplaren. Dus dat gaat nogal op en neer. Gaat er iets mis in dat gebiedje dan is het daar misschien afgelopen met de boomkikker." De Knokkert heeft op zich de po tentie om veel grotere aantallen boomkikkers te herbergen. Dat dit nu niet zo is, moet volgens nieuwe put voor Van Hage gezocht worden in het feit dat er te weinig water is. De nieuwe poel moet de situatie flink verbeteren. Het graven van de put maakt deel uit van het zogenaamde Lif e-pro- ject. Een initiatief van de provin cie Zeeland, de provincies Oost en West-Vlaanderen en instellin gen op gebied van natuur en mi lieu om meer kansen te scheppen voor de boomkikker. Vanuit de Euregio zouden er zelfs enkele tonnen subsidie worden afge schoven, maar dat ging uiteinde lijk niet door. Toch bleef er de grote noodzaak om een put te graven in de Knok kert. Staatsbosbeheer wil daar zelf 6.000 gulden in stoppen, ge noeg voor een bescheiden poel. Er is aan de provincie Zeeland ge- ZATERDAG 14 OKTOBER 1995 DEEL C Van onze verslaggever Oostburg - De Oostburgse commissie voor financiën is gis teren massaal gestruikeld over de afrastering van het IJ- zendijkse hertenkamp. Bij de bespreking van de ur gentieschema's voor de komen de jaren stond een bedrag gere serveerd van tachtigduizend gulden voor vervanging van de afrastering. 'Een zeer fors be drag,' vonden de commissiele den G. Doeze-Jager (WD) en H. Lippens (CDA) meteen al. A. Verhage (D66) stak zijn ver bazing evenmin onder stoelen of banken. „Hoe hoog, hoe breed?," wilde hij weieens van commissievoorzitter A. Ros- endaal weten en tevens hoeveel dat per hert zou gaan kosten. Rosendaal stelde de commissie gerust. Het opgenomen bedrag was een zogenaamde stelpost. Het hoefde met andere woor den niet zoveel te kosten. Maar het geld lag er dan alvast en in de toekomst zou eens precies worden uitgerekend wat het echt kost. „Anders zou het in derdaad op een zeer hoog be drag per hert neerkomen," gaf hij lachend toe. Lippens had overigens een al ternatief in gedachten. „An ders kun je ze beter laten op zetten," zei hij, aldus een nieu we dimensie toevoegend aan psalm 42: 't hijgend hert, der jacht ontkomen...' Politie: Poging tot ernstige mishandeling Van onze verslaggever Terneuzen - Een Temeuzense parkeerwachter kreeg gistermor gen de schrik van zijn leven toen een automobilist probeerde om hem aan te rijden. Het voorval speelde zich af op de Markt. Na zijn gebruikelijke ronde stond dat in de auto flink gas werd ge- de man rond half elf op een par keerplaats, recht tegenover het ANWB-gebouw. Na links en rechts te kijken, stak hij over, richting ANWB. Hij zag wel dat vanuit de richting Kantongerecht een auto zijn kant opkwam. Die was echter nog zo'n 200 meter van hem vandaan dus stak hij - met zijn gewone gang - de weg over. Op dat moment hoorde hij Middelburg (anp) - Een nieuwe huurder heeft deze week in een eerder door de rechtbank ge bruikte garage in Middelburg een zak dossiers en documenten aan getroffen. De dossiers gaan over een in 1992 afgedane miljoenen fraude, de documenten hebben betrekking op echtscheidjngsza- ken uit de jaren zestig. „Heel vervelend. Ik betreur dit ten zeerste. Ik meen dit namens de hele rechtbank te kunnen zeg gen," reageert persofficier van justitie mr. D. Veurink. „Ander zijds vind ik het weinig elegant dat de vinder hiermee de publici teit gezocht heeft." Hij wijst erop dat de recente ver huizing 'model' is verlopen. Maar vervolgens moest het archief met honderdduizenden dossiers en de bibliotheek nog uit de negen over Middelburg verspreide oude lo- katies worden weggehaald. Een deel daarvan was bestemd voor een vemietigingsbedrijf in Apel doorn. De te vernietigen zak in de garage was nog niet opgehaald toen de nieuwe huurder zijn sleu tel kreeg. geven. Zich van geen kwaad be wust, versnelde hij niettemin toch zijn pas. Toen hij nog maar één stap van het trottoir verwij derd was, voelde hij 'iets' zijn lin ker achterbeen raken. Het bleek de eerder door hem gezien blau we Mercedes te zijn, die uiterst links op de weg reed. Uit de waarnemingen die de par keerwachter daarna deed, maak te hij op dat het wel degelijk de bedoeling was hem van de sokken te rijden. Van schrik heeft hij het kenteken niet kunnen opnemen. Waar schijnlijk, zo meldt de politie in Temeuzen die de zaak hoog op neemt; kwam in het kenteken de combinatie HR-LV of RH-LV voor. Mochten er getuigen zijn, dan wil de politie die graag spre ken. „Hier is toch minstens spra ke van een poging tot ernstige mishandeling, zo niet erger," werd gisteren gezegd. Terneuzen - De gemeente Ter neuzen treedt na klachten van bewoners van de Ferdinand Bols- straat over de lindebomen in overleg. De bewoners van de be jaardenwoningen vinden dat hun woonplezier tekort wordt gé- daan, omdat de kruin van de bo men veel licht ontneemt en de hars ook voor overlast zorgt. Wethouder J.van Rooijen: „Als blijkt dat de woningen niet ver koopbaar zijn vanwege de boom- overlast dan zullen we een eerlijk gesprek aangaan." Van onze correspondent Middelburg - Ruim zevenhonderd voltijdleerlingen van het Zeeland College, hebben evenals hun leerkrachten gisteren dankzij de aangekondigde eendagsstaking van het onderwijs personeel een vervroegde herfstvakantie gekregen. Van de 390 personeelsleden heb ben er zich gisteren 130 als staker in laten schrijven. De overigen hadden of geen lesdag, waren vrij of hadden zich niet in laten schrijven. In totaal zou het dan gaan om 300 'afwezige' perso neelsleden. Van de zes lokaties lagen er vier 'volledig plat' en de twee overige, waaronder het MDGO in Vlissingen waar dienstverlenend- en gezondheid- sonderwijs wordt gegeven, werk te op halve kracht. v De staking werd gehouden door de gezamenlijke onderwijsbon den om de werkgevers duidelijk te maken dat de werkdruk te hoog is. De grote klacht van het onderwijspersoneel is dat, de werkdruk toeneemt, terwijl daar niets tegenover staat. De CAO- onderhandelingen die eerder de ze week werden afgebroken zijn inmiddels opgeschort tot 3 november. Van onze verslaggever Middelburg - Dat de ontwikkelingen in de computerbranche hard gaan en daardoor de gebruikers handenvol geld kosten, merken ze nu bij de provinciale griffie volop. Het pas vier jaar geleden aangeschafte netwerk is nu al verouderd en moet ver vangen worden. De kosten: 1,7 miljoen gulden. WIM KOOYMAN vraagd eenzelfde bedrag beschik baar te stellen, zodat het project wat groter kan worden opgezet. De put die in de Knokkert wordt gegraven bestaat eigenlijk uit vier delen. In de winter loopt al les onder water, zodat er sprake is van één grote vijver. In de zo mer, wanneer de waterstand la ger is, ontstaan er vier kleinere poelen. 'Voor dat bedrag moet het nieuwe netwerk minimaal tot het jaar 2000 kunnen werken,' melden de stukken, 'dus een levensduur vijf jaar moet dit keer haalbaar zijn.' Op zich zijn de huidige compu ters en de zich daarin bevindende programma's nog goed bruik baar. Alleen bieden de leveran ciers voor bepaalde apparaten geen ondersteuning en onder houd meer. Ook worden binnen kort nieuwe versies van het per soneelsinformatiesysteem en een documentair-informatiesysteem beschikbaar gesteld. Dat houdt in dat de ondersteuning door de leverancier van de oude versies zal worden stopgezet. Het netwerk van de provinciale administratie gebruikt de popu laire tekstverwerker WP 5.1, maar men wil omschakelen naar een andere systeem, Windows. Ook hiervoor is aanpassing aan de apparatuur nodig. HBBHHi

de Stem | 1995 | | pagina 17