NBIEDINCEN Gevoelig Frans drama en documentaire Van Hoewijk Anarchistisch vrouwensprookje op het Vlaamse platteland Jango Edwards als clown 'Apollo 13': ruimtereis vooral techno-spektakel Trins Snijders als Monster van Nohant JfSÉL. UITGIDS D4 tr introductie >n met 'Carlos' IUREEL CENTRUM DE BUSSEL inst "De Reis 2' iULDEN KORTING lurg De Kring presenteert dag 18 oktober -14.00 uur IRENS: DOLKOMISCH 1UZIEKTHEATER VIJF GULDEN snel 0165 - 555 555 ISP* amusant avontuur met olifanten Vier nieuwe films in Chassé Cinema 'Antonia' dingt mee naar Oscar Jojo-etappe Staatsexecutie 'Ed Wood' 'Sopyonje' Met vier Gouden Kalveren bekroonde 'Antonia' Ook in de bioscoop ERDAG 12 OKTOBER 1995 DÏSTEM DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 verfrissende produktie i"n~| (Theater (ook vanavond) 1 Serie iuwend Theater' bestaat uit 30 opvallende a in modern toneel, muziek- en ?r in seizoen 95/96. (7 hiervan zijn t de Serie Nieuwe Theatermakers: -nmering van geslaagd werk van nende theatermakers). asse-partout - kunt u een passe-partout aanschaffen voor gen uit deze serie (hele seizoen informatie vindt u in de folder trijgbaar bij de kassa. 5e Stem betalen 5.- voor i/oor de eerste voorstelling |van deze serie: ven door de klassieker 'Don Carlos' de grote dichter van de vrijheid. van een verbluffende eenvoud" (Volkskrant); ^nd veel plezier gebracht theater" (Gentenaar) eater - do 12 okt., 20.45 uur fassa: 076-5303132 ijdag 13 oktober a.s. Ens Teurlings maakt met Raz een serie van igen geïnspireerd door het werk van de Ijver L.F. Céline en vooral diens roman >ut de la nuit". Teurlings slaagt er in het an dit vierluik, "De Reis 2", weer in de ngen die Céline beschrijft indringend op -engen. „De Reis 2" brengt ons naar de orstelling vol tamtam, zon, verzengende heid, kosmische verveling, angstige :den, aan flarden gerukt geduld en altijd ja's. De choreograaf weet een geweldige fijne stemming te kweken. ing van deze bon krijgt u bij de kassa [iel bij aankoop van een kaartje voor deze voorstelling Inde toegangsprijzen: 23.- 21.- CJP/Pas 65+ 19.- muziek, slapstick en tegendraadse r jeugdtheatergezelschap De Lucifer: kek, Cees Brandt, Wilfrid Snellens en Kees van der Vooren. l/oor iedereen vanaf 8 jaar. De Stem betalen tegen inlevering on aan de kassa van De Kring voor toegangskaart per persoon gjfP* Ba.'iÈa. peelgoed- en Spellenshow '9>5 HOBBY GAMES '95 21 en 22 oktober 1995 UTHALLEN 'S-HERTOGENBOSCH erend evenement in je HERFSTVAKANTIE. De games, de nieuwste artikelen en trends voor je ortieve en favoriete hobby's. Voor alle leeftijden elen en meedoen Wat kun je vinden op Hobby nale van de Super Nintendo Power Series '95, oadshow, In-Line Skate event, Aerobic demo's, tes, Slotraces, Spellenplein met Magic Cards, Treinen, Kinderboekenplein, Klimwand, Darts, tredens van: D.J. PAUL ELSTAK, CHARLY LOWNOISE EN MENTAL THEO. Jen: vrijdag en zaterdag van 10.00-18.00 uur, en an 10.00-17.00 uur. Toegangsprijs: 12.50 vanaf ar en voor kinderen van 4 t/m 11 jaar 5.- Corting f 2.50 p.p. lering van deze bon bij de kassa 2.50 korting. U betaalt slechts 10.- i.p.v. 12.50. I voor twee personen vanaf 11 jaar en niet in combinatie met andere kortingen, j Kortingsbon voor de rimenteerweken met het cht, 14 tot 29 oktober jsterrewacht Simon Stevin in Hoeven wordt in de akantieweken een doe-activiteit voor de jeugd van ar georganiseerd. De activiteit is elke dinsdag- tot idagmiddag om 14 uur. Omdat er kleine groepjes rden gevormd is reserveren vooraf zeer aan te it kan gedaan worden via tel. 0165-502439 ot 502493. sperimenten over het licht, die in kleine groepjes jgdige bezoekers worden getopnd en ze kunnen ixperimenteren, zo kan men zelf de kleuren van van een aspirientje ontdekken, kam men zelf een in elkaar zetten en een regenboog ontwerpen. on van deze bon krijgt één jeugdige tot 2 jaar een verlaagde entreeprijs van 7.50 lulden. De jeugd in de leeftijd van 13 tot 17 jaar krijgt een verlaagde entreeprijs voor 7.50 gulden. Een bon per persoon. is geldig op 14,15,17,18,19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, j en 29 oktober en niet inwisselbaar tegen geld. wn onze filmredactie (iteration Dumbo Drop is een m Disney-avonturenkome- jiÊ gebaseerd op een histori- jl'e gebeurtenis in 1968 tij dens de oorlog in Vietnam, op het moment dat Martin Lut- ter King vermoord werd. Enige dagen daarvoor is cap- lainWie (Ray Liotta) in de jungle van Vietnam aangeko men om de inmiddels legend arische captain Sam (Danny Glover) af te lossen. Sara zd in een dorpje dat tot „oede van de Vietcong heult uet de Amerikanen. Daarom loden zij de olifant van het ^dorpelingen hebben drin- >nd behoefte aan een nieuwe J olifant. I Doyle en Sam recruteren een drietal Amerikaanse soldaten i samen honderden mijlen verderop, in vijandelijk j een olifant te kopen. |et wordt Bo Tat, een ouder wijfje, dat gedresseerd is door de jobgen Linh, die zó verk nocht is aan de zware vier voeter dat hij meereist. De terugtocht gaat niet over j rozen. De olifant krijgt slaapmidde- i en wordt in een vliegtuig maar vlak na het is hij alweer wakker ei gooit het hele stuursysteem in de war. Het is nog maar de eerste noodlanding die het gezel schap maakt in dit amusante olifantenavontuur. ■'Operation Dumbo Drop' draait in Cinésol 3 in Breda. Door Marjan Mes Ontwakende seksuele gevoelens bij vier Franse vrienden, eenzame pubers op een Franse kostschool, worden gevoelig getroffen in Les Roseaux Sauvages, de film die André Téchiné maakte als onder deel van een televisieproject, ge titeld Tous les gargons et les filles. Het is een van de vier nieuwe films in het Chassé Cinema in Breda. André Téchiné greep in deze mooie, psychologische speelfilm terug op zijn eigen puberteit in het begin van de jaren zestig ten tijde van de Frans-Algerijnse oorlog. In de beginscène wordt er gedanst en feest gevierd op het Franse platteland anno 1962. De soldaat Pierre trouwt, maar ge lukkig is hij niet want hij heeft alleen een bruid gekozen omdat hij niet terug wil naar Algerije. Aan zijn vroegere lerares, een fer vent communiste, vraagt hij of zij hem wil helpen om te deserteren. Zij weigert en als hij korte tijd la ter sneuvelt, krijgt deze eenzame, gescheiden vrouw een zenuwin zinking. Zij is de moeder van het meisje Maïté, dat een warme pla tonische band heeft met de gevoe- Amsterdam (anp) - De Neder landse speelfilm Antonia dingt mee naar een Oscar, de belang rijkste onderscheiding op filmge bied. Dat heeft Holland Film Promotion meegedeeld. In fe bruari maakt de jury in Los An geles de Oscarwinnaars bekend. Voor Antonia kreeg regisseur Marleen Gorris tijdens het Ne derlands Film Festival een Gou den Kalf. Ook hoofdrolspeelster Willeke van Ammelrooy won een Gouden Kalf. Breda - Chassé Theater (kleine zaal). 'George Sand of het Monster van Nohant' van Jan- Jaap Jansen en Ineke ter Heege door theatergroep De Kern. Regie: Dirk Laroy. Met o.a. Trins Snijders en Ineke ter [Door Marjan Mes penaam George Sand roept een rouw in gedachten, die het anderhalve eeuw geleden al aan durfde om in broek te lopen, i te roken en veelvuldig [van minnaar te wisselen. Verder (denkt men onmiddellijk aan (Chopin wier geliefde zij was. verder gaat de kennis Jneestal niet. Dat zij ruim zeven- ig romans heeft afgescheiden, is pl bijna niet bekend meer, want Vleest die nog? tal tijdgenoten vonden ze plecht, maar Flaubert, die veel pet haar correspondeerde en laarals 'een kerel' beschouwde, Beloofde in haar talent, peorge Sand was ook een vurig peialiste, die de toespraken van de linkse politicus Blanc. Ze stond op de farijse barricaden tijdens de [evolutie van 1848, verdronk in (iet werk en probeerde ook nog ""J* te besteden aan haar HET GROENE BOEKJE I DOOR WIM DANIËLS Zo'n 125.000 woorden zullen er in het nieu we Groene Boekje I staan, dat begin december ver- I f int- Dat is het dubbele van I ot aantal woorden in het oude Groene Boekje. Dat be- I .kent niet dat er nu 62.500 °'eujve woorden opgenomen I «"orden. I !Jee'want van de woorden uit et.oude Groene Boekje ver- 1 ;.Wjjnen,er 15.000, dus staan er o„!,n'euwe Groene Boekje 112'500 15.000 77.500 nieu- I woorden. Dat mag veel lij- I n-ntaar het valt wel mee als 1 bedenken dat het oude tem"6 B0ek^e Uit 1954 da~ tarn 1954 en zijn er na- I wn,, 'i enorm veel nieuwe I W(, r' f" bedacht en hebben I over enorm veel woorden JomM uit andere talen, I woorr! Ult het En8els- A1 die 1 GmB CI1^u"en in het nieuwe tenm"e 0ekie slaan, als ze hm in"5'6 1e afSel°Pen iaren dew™ twee verschillen- b]aj nnen (dagbladen, week- I want t6fZ,) z'^n aangetroffen, Ir' d« 's de opnlmenorm we°°L(iieu0Pnamenorm zullen woorden G,roene Boekie 'iet ken inkomen die we beteke„nen en waarvan we de WoorH u °°k ni« I "kdenboek kunnen in een opzoe ken, omdat ze daar eenvoudig weg niet instaan. Een voorbeeld is 'jojo-etappe'. Dat woord krijgt een plaats in het nieuwe Groene Boekje omdat het blijkbaar in twee verschillende bronnen is aan getroffen. In welke bronnen weet ik niet. Aan zeker dertig mensen heb ik al gevraagd of zij wisten wat een 'jojo-etappe' is, maar nie mand kon er zich iets bij voor stellen. En er is, voorzover ik weet, ook geen enkel Nederlands woordenboek waarin 'jojo etappe' voorkomt. In het Groene Boekje zelf is de bete kenis ook niet te achterhalen, want daarin staat alleen een betekenisverklaring bij woor den die meer dan één beteke nis hebben (janhagel koek; janhagel gespuis). Van 'jojo-etappe' weet ik dus straks wel hoe ik het moet spellen, maar niet wat het be tekent. Geeft niet, zullen de samenstellers van het Groene Boekje zeggen, want het woord staat er natuurlijk al leen in voor de mensen die de betekenis wel kennen, want dat zijn de enigen die het zul len gebruiken. lige, intelligente jongen Frangois, die worstelt met zijn homosek sualiteit. Frangois wordt verliefd op Serge, de broer van Pierre, een wat boerse jongen, die geobse deerd is door seks. Hij voelt zich bovendien aangetrokken tot de al wat oudere Henri, een pied noir, een Frans-Algerijnse klasgenoot, met nogal rechtse ideeën, maar even eenzaam als de drie anderen. Op 21 april 1992 waren 49 men sen getuige van de terechtstelling van de beruchte dubbele moorde naar Robert Alton Harris in de San Quentin-gevangenis in Cali- fomië. Het was de eerste staats executie sinds een kwart eeuw. Er moest een speciaal protocol wor den gevolgd om de vergassing mogelijk te maken, Procedure 769. Het is ook de titel van de im posante documentaire, die de Ne derlandse cineast Jaap van Hoe- wijk gemaakt heeft over de herin neringen van elf getuigen aan de ze terechtstelling: Procedure 769, the Witnesses to an Execution. Van Hoewijk, afgestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost in Breda en beïnvloed door Claude Lanz- mann (Shoah), laat in deze de buutfilm familieleden en vrien den van de veroordeelde, nabe staanden van zijn slachtoffers, gevangenispersoneel, journalis ten, staatsgetuigen en prominente Amerikanen aan het woord. De kracht van deze film zit vooral in de persoonlijke verhalen en de dynamische montage van de getuigenissen. De jonge regisseur Tim Burton, zelf een buitenbeentje in Hol lywood, brengt met Ed Wood een prachtige hommage aan de ge lijknamige, excentrieke filmre gisseur, die midden jaren vijftig de meest bizarre filmflops maak te. Ed Wood (Johnny Depp) draagt ook nog graag vrouwenkleren als hij regisseert. Zijn aandoenlijke vriendschap met de dan al be jaarde, aan lager wal geraakte Dracula-acteur Bela Lugosi (een grandioze Martin Landau, Oscar winnaar) vormt de rode draad in het verrassend ongewone relaas van Woods filmgeknutsel. De eens zo gevierde Lugosi is ver slaafd aan de morfine en leeft nog eenmaal op door het fanatisme van Wood, wat tot een aantal bui tengewoon tragi-komische scènes leidt. De Zuidkoreaanse film Sopyonje van lm Kwon-Taek is ëen schitte rend poëtische vertelling over het leven van de trommelaar Dongho. Als Dongho's moeder bij een mis kraam sterft, trekt haar vriend, de bekende Pansori-zanger Yu- bong, met de jongen en een aan genomen dochter, Songhwa, door het land en leert hen de kunst van de Pansori, schrille, treurige volksmuziek. De man is een perfectionist en hard voor de kinderen. Ze leiden een armoedig bestaan omdat de Pansori steeds minder in trek is. Als de kinderen volwassen zijn, heeft Dongho genoeg van de kri tiek van Yubong en vertrekt. Tot verdriet van Songhwa, die daarna weigert te zingen. Chassé Cinema: 'Les Roseaux Sau vages' van André Téchiné, (ook zondagmiddag als Gay Cinema), 'Procedure 796, the Witnesses to an Execution' van Jaap van Hoe wijk, 'Ed Wood' van Tim Burton en 'Sopyonje' van Im-Kwon Taek. kinderen. George Sand moet dus een heel interessante vrouw, een vroegtij dige feministe, geweest zijn. Maar de voorstelling George Sand of het Monster van Nohant (de bijnaam die dochter Solange haar gaf) door theatergroep De Kern bleek vooral een nogal hoogdravende aangelegenheid. Bovengenoemde zaken kwamen wel aan de orde, maar op een afstandelijke manier en in een nogal retorische taal (uit allerlei geschriften en brieven van en over Sand), die weinig te maken had met levende mensen. De grootste attractie vond ik om Trins Snijders terug te zien in de titelrol. Ooit een coryfee bij de Haagsche Comedie bewees ze ook nu haar kwaliteiten, met welsprekendheid en een elegante gebarentaal. Het lag overigens niet aan haar dat de voorstelling tamelijk zielloos bleef, eerder aan stuk en regie. Het ging voor al over Sands conflicten met haar zich verontachtzaamd voe lende dochter Solange. Ineke ter Heege speelde die dochter meestal nogal ironisch. Met poppenspel, ook een activi teit van Sand, probeerden beide dames elkaar de gevreesde waarheid duidelijk te maken. foto meteor fjlms Willeke van Ammelrooy en Jan Decleir in 'Antonia'. Door Marjan Mes Regisseuse Marleen Gorris viel in het verleden niet op door haar humor, wel door de adembene mend spannende manier waarop zij haar radicaal-feministische visie in haar thrillers verwerkte. Uit Gebroken spiegels kwam je verpletterd naar buiten. Haar vierde grote speelfilm, An tonia, bekroond met vier Gouden Kalveren, is een wat wonderlijke en vage mengeling van een Vlaamse plattelandskomedie, een bijna bijbelse allegorie rond vijf tig jaar vrouwenleven en een gro tesk, anarchistisch sprookje. Antonia, mooi, warm en ironisch gespeeld door Willeke van Am melrooy, keert in 1945 samen met haar dochter-Daniëlle (Els Dot termans) als oorlogsweduwe te rug naar haar Vlaams aandoende geboortedorp. Nog net op tijd om haar demente moeder te begra ven. Ongetwijfeld was dat malle oude mens net zo eigenzinnig en onaf hankelijk als Antonia nu en de drie vrouwen, die uit Antonia voortkwamen: dochter Daniëlle, kleindochter Thérèse eh achter kleindochter Sarah. Hun levens worden gepresenteerd op het rit me van de seizoenen, in een cy clus van dood en geboorte, bege leid door een wat plechtstatige vertelstem. Het dorp wordt bevolkt met won derlijke figuren, zoals Malle Ma donna, die huilt tegen de volle maan omdat zij in dit katholieke dorp niet mag trouwen met een protestantse buurman, en een vieze, oude kluizenaar, Kromme Vinger. Een filosoof bij wie de vier generaties vrouwen telkens opnieuw geestelijk voedsel vin den. Antonia laat zich weinig gelegen liggen aan de mannen en zeker niet aan de kapelaan, die overi gens later uittreedt en elk jaar een kind verwekt bij een bewust ongehuwde moeder. Het huwe lijksaanzoek van een zachtaardi ge boer (Jan Decleir) met een hele reeks zonen wijst Antonia af. La ter wil ze wel met hem vrijen: 'zullen we zeggen, een keer in de week?'. Dochter Daniëlle wil geen man, wel een kind en laat zich in een hotel door een toevallige, aan trekkelijke passant bevruchten en vindt haar geluk in een lesbi sche relatie. De ongewone geschiedenis van Antonia wordt verteld als een flash-back vanaf haar sterfbed; een amusante verzameling losse scènes, waarin de karikaturale fi guren in dienst staan van een va ge maar idyllische vrouwenge schiedenis. I 'Antonia' van Marleen Gorris draait in Cinésol 2 in Breda. Door Marjan Mes In juli 1970 zat de wereld vol spanning achter de beeldbuis. 'Houston we have a problem he re', klonk het plotseling uit de mond van commandant James Lovell. Zou de Apollo 13, het Amerikaanse ruimteschip, ooit nog wel op aarde terugkeren? De 'problem' was namelijk dat de stroom was uitgevallen in de ruimtecapsule en dat de zuurstof langzaam wegvloeide uit de ka- bine, waarin de astronauten Ja mes Lovell, Fred Haise en John Swigert zich bevonden. Ron Howard, maker van realis- tisch-degelijke rampenfilms als Backdraft, heeft een nauwgezet te maar ook wat fantasieloze verfilming van dit hachelijke avontuur gemaakt, Apollo 13. Tom Hanks speelt in dit impo sante techno-spektakel de hoofdrol van commandant Ja mes Lovell en Kevin Bacon en Bill Paxton de twee andere as tronauten. In 1969 was de astronaut Neil Armstrong als eerste man op de maan gestapt. De Russen waren daarmee verslagen in de ruimtevaart race. Sindsdien was een hele serie be mande raketten vanaf Cape Kenne dy gelanceerd. De Amerikaanse televi sie besteedde er nauwelijks nog aan dacht aan. Totdat er met de Apollo 13 een ramp dreigde. Vrouw en kinderen van de astronauten zijn ongerust, want de ruimtereizigers van de Apollo 12 keerden niet levend terug. Trots ook na tuurlijk. Opgewon den kijken zij naar de lancering van de Apollo 13, die geleid door Nasa Mission Control in Houston, goed verloopt. Met veel vuur en tumult, zoals regisseur Ron Howard wel is toevertrouwd. De aarde komt al snel kolossaal langs gedraaid. Wanneer de zuurstof verdwijnt uit de ruimtecapsule, worden de mannen door Houston naar de maansloep gedirigeerd, die aan de capsule is gekoppeld. Daar is voorlopig nog zuurstof, maar het is er ook steenkoud. In het vluchtleidingscentrum in Hous ton, waar de paniek losbreekt, weet vluchtleider Gene Kranz (Ed Harris), het hoofd koel te houden. Heel realistisch wordt de benar de positie van de drie astronau ten gereconstrueerd. Hun strijd tegen de toenemende kou, hun slaapproblemen en de angst dat ze bij hun terugkeer in de damp kring zullen verbranden; het is er allemaal, zoals het in werke lijkheid ook geweest moet zijn. Wat meer verbeeldingskracht had het ohgetwijfeld kleurrijker en spannender gemaakt. 'Apollo 13' van Ron Howard draait in Casino 1 in Breda, Roxy in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst. Tom Hanks als de astronaut James Lovell in de film 'Apollo 13'. foto uip Theaterclown Jango Edwards is vanavond in het Chassé Theater in Breda met het onweerstaan baar leuke programma Klones. Twee uur lang hangt de Ameri kaan, sinds de jaren zeventig be kend als de King of Fools, de nar uit. Zijn bewondering voor de film I Clowns van Fellini en zijn be zorgdheid over het uitsterven van het beroep inspireerden hem tot dit programma. Met de muzikale en mentale assistentie van drie clowns, The Red-nosed Klones Brothers Band, is het een eerbe toon aan de wereld van de circus piste, hoewel het natuurlijk alle maal net wat krankzinniger en minder voor de hand liggend is dan in een echt circus. Carlos door het nieuwe Vlaam se gezelschap Maten, is vanavond in de kleine Chassé-zaal in Breda te zien. De plot van Schillers dra ma is tot zijn essentie terugge bracht, waarbij grappen en ironie hilarische scènes opleveren, met o.a. An de Donder in travestie als de kille Philips II. Kris van Trier maakt van Alva een halve idioot die herinnert aan Chaplins Great Dictator. Een heel andere kijk op het zwaarwichtige, 18e eeuwse politieke drama. Evita, de musical van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice, blijft tot en met 20 oktober in het Chassé Theater in Breda en is van *Pia Douwes schittert in 'Evita', de ijzersterke musical over de opkomst en ondergang van Eva Péron, de Argentijnse presidentsvrouw anno 1945. Tot en met 20 oktober in Breda, foto deen van meer 23 tot en met 25 oktober in Roos endaal. Pia Douwes zingt en ac teert schitterend als de aanbeden Argentijnse presidentsvrouw Eva Péron, terwijl Bill van Dijk su bliem de ironische rebellenleider Che Guevara vertolkt in deze strak geënscèneerde, filmische voorstelling. Bruid in de morgen van Hugo Claus wordt op 16 oktober in de kleine Chassé-zaal in Breda ge speeld door toneelgroep De Wet ten van Kepler. Een aangrijpende voorstelling over onbegrepen liefde, die door Wim Berings op geheel eigen wijze is geregis seerd. Hierdoor krijgt het drama van de zwakbegaafde jongen die wordt misbruikt door zijn moe der, zuster en nicht onverwachts warme kanten. Romijn Coonen is heel bijzonder als de zwakbe gaafde Thomas en vooral Dianne Krijnen ontroert als de moeder met haar valse schaamte en ster ke moederinstinct. Olleke en Bolleke op Schatten- eiland is een kindervoorstelling van Het Appeltje uit Antwerpen onder regie van Ivonne Lex, die zondagmiddag (14.30 uur) wordt opgevoerd in het Chassé Theater in Breda. Tom Oosterhuis is vanavond in De Bussel in Oosterhout met zijn solotheatershow De Koorddan ser. Het verhaal, waarin de we reld wordt voorgesteld als een circus, vormt een kapstok voor een twintigtal liedjes. Oosterhuis is een vat vol energie op het to neel en bijzonder muzikaal. De Reis 2, het dansstuk van Hans Tuerlings geïnspireerd door Célines Reis naar het einde van de nacht, wordt morgenavond uitgevoerd door diens dansgroep Raz in De Bussel in Oosterhout, 26 oktober in Breda. In dit Afri- ka-deel van het Reis-vierluik lijkt de tropische hitte alleen loomheid en gelatenheid bij de vier dansers toe te staan. Er is weinig drama en een beperkt be wegingsarsenaal door de fraaie dansers Jan Zobel, Linhares Ju nior, Eelvo Roovers en Gabi Zund. Arno Huibers, theaterclown, komt op 18 oktober naar De Bus sel in Oosterhout met de muzika le familievoorstelling De glim lach de bom. De Lucifer speelt op woensdag 18 oktober (14.00 uur) de verras sende muziektheatervoorstelling De Grens in De Kring in Roos endaal voor iedereen vanaf acht jaar. Visueel, stripachtig theater over vier grenswachters op een verlaten post. Hamlet van Shakespeare is in drie sterk ingekorte versies te zien bij de jonge theatergroep La Kei, die er op 17 oktober een voorstelling van geeft in schouw burg De Maagd in Bergen op Zoom. Na twee interpretaties van 35 minuten volgt nog een zap-vi- deoversie van drie minuten. Claudette Efrosina speelt za terdagavond in De Boulevard, St. Janstraat 3a in Breda (20.30 uur) nogmaals de monoloog De Drie deling van Marco Evers. De 27- jarige vrouw Sophia leidt het pu bliek door haar wat bizarre we reld. Gaandeweg wordt duidelijk hoe zij tot een verbintenis is ge komen, die misschien wel een gruwelijke wanhoopsdaad was. Moed der wanhoop is een nieuw cabaretprogramma van Diederik van Vleuten en Arie van der Wulp dat zaterdagavond wordt gespeeld in De Schattelijn in Geertruidenberg. Over de ver loren generatie van nu en een sa menleving waarin niemand naar elkaar luistert. In Mortal KomDat is er veel luidruchti ge karate, oosterse rimram en geflits en gespetter, gebaseerd op een computers pelletje. Christopher Lambert speelt een haptonoom. (Casino 2 in Breda, Cine- mactueel in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) Meryl Streep (44) en Clint Eastwood (65) spelen in The bridges of Madison County ontroerend een getrouwde vrouw en de fotograaf die voor slechts vier dagen haar geliefde is. Na veel pijn kiest zij toch voor haar gezin. (Casino 3 in Breda) In Waterworld, het enigszins mislukte schrootspektakel van en met Kevin Cost- ner, leven de mensen op atollen nadat de wereld door gesmolten poolkappen een grote oceaan is geworden. (Grand in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, Centraal in Geertruidenberg, City in Roosendaal, De Koning van Engeland in Hulst) André, de jeugdfilm over het zeehond je dat vriendschap sluit met een meisje, is te zien in Mignon in Breda, Roxy in Bergen op Zoom, De Koning van Enge land in Hulst. Houterig gespeeld (Sylvester Stallone) maar met veel actie en fraaie science-fic- tionbeelden is Judge Dredd. (Cinésol 1 in Breda, Roxy in Bergen op Zoom, Cen traal in Geertruidenberg, De Koning van Engeland in Hulst) Spectaculaire, zeer gewelddadige veld slagen en obligate romantiek rond een ruige, 13e eeuwse Schotse volksheld (Mel Gibson) vormen de ingrediënten van Braveheart. (Mignon in Breda, De Koning van Engeland in Hulst) In Under siege 2 knokt Steven Seagal er weer lustig op los, ditmaal in een trein die dwars door Amerika rijdt. (De Koning van Engeland in Hulst) Batman Forever van Joel Schumacher is een verbluffende stripverfilming, stampvol actie, waarin de nachtelijke vleermuisman twee bizarre schurken moet bestrijden. (Cinésol 1 in Breda, De Koning van Engeland in Hulst) Sandra Bullock speelt een aardige rol als eenzaam meisje dat verliefd wordt op een toevallige passant in de filmkome die While you were sleeping. (Casino 4 in Breda, De Koning van Engeland in Hulst) Meg Ryan en Kevin Kline (als Franse op lichter) zijn veroordeeld tot elkaar op een reis van Amerika naar Frankrijk in de romantische komedie French Kiss. (Ledel Theater in Oostburg) De orca Willy en de kleine Jesse ontmoe ten elkaar weer in Free Willy 2, een jeugdfilm met veel levenslessen en senti menten (Centraal in Geertruidenberg) De Spielberg-produktie Casper is een grappige, maar rommelige combinatie van speel- en animatiefilm over een doorzichtig spookje. (Casino 3 in Breda, City in Roosendaal) Een sneak preview staat de filmlief hebber iedere woensdagavond (20.00 uur) te wachten in Grand in Breda. Boul Films vertoont zondag in theater De Boulevard in Breda de kinderfilm Kuifje op het witte doek (15.00 uur) en Blow Up, de al klassieke thrillerach tige speelfilm van Antonioni over de re latie tussen waarneming en werkelijk heid (21.30 uur). Het legendarische danskoppel Fred Astaire en Ginger Rogers is te zien in de stralende filmmusical Top Hat van Mark Sandrich uit 1936, een regelrechte klas sieker (zwart-wit). (16 oktober in Chassé Cinema in Breda) Filmtheater Oosterhout vertoont Ama teur, de mystificerende thriller-actie- film-lovestory van de onafhankelijke Amerikaanse cineast Hal Hartley. Met Isabelle Huppert als een voormalige non die pornoverhaaltjes schrijft en een man met geheugenverlies helpt bij het terug vinden van zijn verleden. (14 oktober: Slotjesveld 15,20.30 uur). De Boefjes (The Little Rascals), een col lectie leuke Amerikaanse speelfilmpjes met ondeugende rakkers uit de jaren dertig, draait zondagmiddag (14.15 uur) in Chassé Cinema in Breda. Andere kind erfilms tijdens de herfstvakantie in Bre da zijn: De rood van Bagdad (16 okto ber), Het gebochelde paardje (17 ok tober), Pinokkio (18 oktober). Rob Roy, het even romantische als cy- nisch-gewelddadige avontuur van Schotse Hooglander Liam Neeson, draait nu in Cinemactueel in Bergen op Zoom, ook dinsdag aldaar en woensdag in City Roosendaal, bij Filmclub Cinema Paradi- Cinema Paradiso vertoont maandag in Bergen op Zoom (Cinemactueel) Dood in Venetië van Visconti (met Dirk Bo- garde als componist verliefd op een mooie jongen) en in City Roosendaal het prachtige li Conformista van Bertoluc- ci over een jonge fascist in de jaren der tig. De spannende Nederlandse kinderfilm De Tasjesdief van Maria Peters is te zien in De Koning van Engeland in Hulst. Cinekid op Lokatie is een actueel kind erfilmprogramma met een selectie van het Amsterdamse kinderfilmfestival dat vanaf zondag is te zien bij Fideï et Arti en het Thomas More College in Ouden bosch. Filmtheater Oosterhout vertoont in de herfstvakantie 100 jaar Cinema voor kinderen.

de Stem | 1995 | | pagina 29