r Gelegenheid1 Onduidelijkheid over oude gebouw van tehuis Ter Steene Plan voor beter busvervoer <OOP Briljanten huwelijk in Steen is een éénmalig apparatuur kbod! telse D66-fractie: 'Alternatief circulatieplan verbetering voor ouderen' ONKW ie Stem Rssr»- Jaarlijkse bazaar in De Vurssche weer succesvol DAG klapper tor particulieren Abraham vandaag. gs„ts,prM011t Nog geen definitief besluit over eventuele bouw van sporthal in Kloosterzande ZEELAND C2 v Bezorger gefeliciteerd Jan - Thijs |n liefste hug lade. Telefoon 0162- pend. Vrijdag koopavond' AFWEZIG VERREWEG DE GROOTSTE pZE IN DOLBY SURROUND SOUND VOOR AUDIO EN VIDEO ieditie zeeland rt??redartie Zeeland: Kampioenschappen P.V. Herleving Kloosterzande examens Geen mirakel in Heinkenszand OKTOBER 1995 jgSTEM DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 'n Gelukwens, bedankje, jubileum, receptie, huwelijk, verloving, overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. lijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, lormaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. Overige tarieven op aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-5.312.313 of geef uw tekst f2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven l/orden uitsluitend geaccepteerd, indien ^am en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. 1/ij behouden ons het recht voor teksten londer opgaaf van redenen te weigeren, lien de uitgever klachten bereiken over de pgegeven tekst behoudt de uitgever zich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te maken. Jitdewilligen in Steenbergen, Jeroen de La™ ireda, Comé Goossens in Geertruidenbero. Gefeliciteerd. Toos, Martha, Meggelienenfl loedemorgen t hou van je. i andere hug. \<Vv I k. I W&W i oX "V'' - 682833 Lonze verslaggever rilt Jansteen - Het gezinsvervan- d tehuis Ter Steene verlaat bin-, Stort het gebouw aan de Hoofd- fat in Sint Jansteen. Hoewel be- j is wie de koper is, weet de ge- te Hulst niet wat er met het Jje pand gaat gebeuren. d is opgekocht door Veenman r,fles. en ontwikkelingsgroep in Naald wijk. Maar de gemeente, in de persoon van wethouder G. van de Voorde, wacht nog steeds 'met smart' op hetgeen Veen- man met het gebouw van plan is. Vermoedelijk wil Veenman op het ter rein achter het gebouw woningen voor ouderen bouwen. In het gebouw zelf zou plaats zijn voor winkels. „Diverse mensen uit Sint Jansteen heb ben al bij de gemeente geïnformeerd over wat er gaat gebeuren. Ondernemers, maar vooral mensen die belangstelling hebben voor een ouderenwoning," ver telt Van de Voorde. „Maar tot op heden heb ik niets gehoord. Hoewel het tijd wordt, omdat Ter Steene het pand bin nenkort zal verlaten." Veenman was onbereikbaar om zijn plannen met het gebouw en het terrein aan de Hoofdstraat toe te lichten. De verhuizing van Ter Steene naar het nieuwe complex aan de Kastanjelaan vindt plaats in de week van maandag 4 december. In de vier nieuwe, onderling met elkaar verbonden, woningen kunnen achttien verstandelijk gehandicapten te recht. De twee buitenste woningen van het complex bieden plaats aan elk vier mensen, in de binnenste twee worden tien verstandelijk mensen gehuisvest. „Daarbij gaat het om mensen die meer zorg en aandacht nodig hebben dan de bewoners van de buitenste woningen die zelfstandiger zijn," aldus waarnemend hoofd J. van Hooydonk die het nieuwe complex uitstekend vindt passen binnen de filosofie van Ter Steene: „Kleinscha lige woonvormen, waarin mensen zo zelfstandig als mogelijk leven." Ter Steene beschikt overigens ook over een dependance aan de Inghelosenberg- he. Daar wonen, verdeeld over vier wo ningen, zestien mensen. „Die zijn mobie ler dan de bewoners van de Kastanje laan. Vandaar dat in de nieuwe huisves ting een lift komt. Die was er niet in de Hoofdstraat, waar de trappen vaak voor problemen zorgden." Lonze verslaggever U- Om het openbaar vervoer voor met name ouderen ij verbeteren heeft de fractie van D66 in de Axelse ge- eenteraad een alternatief buscirculatieplan bedacht. Van 13 tot en met 20 oktober a.s. is de pri tijk van R. van Berka huisarts te Koewactij gesloten. De apotheek is c lijks geopend van 15| tot 16.00 uur. De collega's te Cling] en Sint Jansteen ne men waar. peenteraadslid P. van der lijden zette het gisteravond uit- i, in de vergadering van de umissie Ruimtelijke Ordening. Kni van het plan is een dusdani- Tp wijziging in het routeschema Lt de bus aan te brengen dat jtelaars met een half uursdienst jjtstad rond kunnen rijden. £r hadden D66 signalen bereikt uet betrekking tot het gemis aan itnbaar vervoer in het centrum .ja Axel. Sinds de ingebruikna- van de bejaardenflat aan de If® Halewijnstraat klagen daar moral ouderen over. [n door de bouw van nieuwe ap- jaitementen aan de Tuinstraat, Jènstraat en huizen aan de fin Halewijnstraat zal de vraag nropenbaar vervoer volgens de actie van Van der Heijden al- va maar toenemen. Hamens D66 onderstreepte hij ïaarom de wenselijkheid om een lieiiwe bushalte te maken nabij (f kruising Buitenweg/Stations- jiaat/Nieuwendijk. „Want dan IADVÉBTÉNTIE) OOLIY Pïo Logic flHULOUND fouwD IwTFLLrGFls/T Powe*. MAN/AGCMEWT IYITEEM V0U.ED1G ÜiCiTAlE DOLIY fUIAQLWC PnocErroA z GACA WTlE Wij als Onkyo dealer hebben zoveel mogelijkheden in huis, dat de oplossing wel eens heel dichtbij kon zijn. v iets meer geld een klasse beter Van Cadsand B.V. Stationsstraat 7 AXEL tel.OI 15-561530 95.202-15 8 7 'actie [«neuzen: Zuidlandstraat 32, W 0115-645769 ax 0115-645742! dscteuren: Peter Oggel (editie- J), "ank van Cooten, em van der Helm, Harold de l]Vseleijr, Eugène Verstraeten. Klokstraat 1, tel. 0113- i»rf 01 i 3-273701 teveCr®esMaas(provincie- n,1?,janstraat 14, tel. 0114- l? fax 0114-372771. fiCtrU?nLFrank Deii <P|V- ed- 6er'ach Hochstenbach. P Koomen ma t/m vrij. 0115-645751 - zondag 0115 - 645753 'er1entie-exploitatie -sternen ZVK Zuidlandstraat 32, liertpna fax 0115-645741 K9e„nwoorcii9ers: H'iaBrnet'if' Pr'Vé 0115-563976, 15273? u en' Pt'véOHS- '115-562354S Dimmers' Privé '1'4-3i6755an Verstraeten Prlv« Jians00[)pliei.d®r: Harrie Muur- prive 076-5020894 ^jnsstijden: ,t,mvr-8.30- 17.00 uur komt het openbaar vervoer een stuk dichter naar het centrum toe." Ook het vervoersbedrijf ZWN wil dat wel. Maar verlen ging van de route Axel/Hulst met de Buitenweg, Crijssenstraat en Kanaalkade betekent toch nog altijd dat het centrum van Axel maar om de een tot twee uur be reikbaar is. De fractie kwam daarom met een geheel eigen bus circulatieplan op de proppen. Nu volgt het busverkeer tussen Hulst en Terneuzen (lijn 1 en lijn 5) de zelfde route als het openbaar ver voer tussen Terneuzen en Hulst. In het plan zoals D66 dat voor stond, rijdt het busverkeer van Hulst echter via de Kanaaikade, de Crijnssenstraat, Buitenweg en Nieuwendijk naar de Schelde- stad. In dat verband zijn nieuwe bushaltes nodig op de hoek Ka- naalkade/Crijnssenstraat, nabij de hoek Crijnssenstraat/Polen- straat en nabij de hoek Buiten- weg/Nassaustraat. Volgens de Axelse democraten waren de door hen voorgestelde veranderingen technisch goed in te voeren. Bovendien waren zo bijna alle wijken en voorzienin gen voor ouderen als Gregorius- centrum, Trefpunt, De Vurssche en De Halle door een halfuurs- dienst met elkaar en het centrum van Axel te verbinden. Ook was er een aansluiting op onder meer het ziekenhuis in Terneuzen. Van der Heijden verzocht voor zitter burgemeester W. de Graaf van de commissie Ruimtelijke Ordening het plan van zijn frac tie te bespreken in het overleg dat het dagelijks gemeentebestuur voert met de openbaar vervoers maatschappij ZWN. De Graaf toonde zich onder de indruk van het bestudeerde plan van D66. Hij zegde toe het voor te leggen aan ZWN en desnoods ie mand van de busmaatschappij uit te nodigen om nadere toelich ting te geven. De jaarlijkse bazaar in verzorgingshuis De Vurssche in Axel heeft gisteren heel wat bezoekers getrokken. De bazaar, georga niseerd door personeel, vrijwilligsters en bewoners van de Vurs sche en het Kasteeltje, leverde een bedrag van f 5417,50 op. De opbrengst komt ten goede aan de bewoners zelf. Bij zeven kraampjes konden bezoekers allerlei zelfgemaakte kleedjes, schorten, truien, sokken, en dergelijke kopen. Boven dien was er een enveloppenverkoop met mooie prijzen en een grabbelton voor de kleintjes. Verder werden handwerkjes, Zeeuwse babbelaars en wafels verkocht, foto camile schelstraete Van onze correspondent Sint Jansteen - Het echtpaar C. Schout-Nachtegael vierde gisteren het feit dat ze 65 jaar geleden elkaar het ja-woord gaven. Ze zijn allebei nog vi taal en fietsen nog dagelijks door het Zeeuwse landschap. C. Schout is geboren te Absdale en momenteel in de gezegende leeftijd van 89 jaar. Zijn ega, me vrouw C. Nachtegeal, is geboren te St. Jansteen en vier jaar jonger dan haar man. Ze leerden elkaar kennen tijdens de mis. Uit het huwelijk zijn vier kinderen, negen klein- en vijf achterkleinkinderen geboren. Hun gezondheid is goed. Het echtpaar doet nog alles samen en woont sinds 1970 zelfstandig in een bejaardenwoning te St.Jan- steen. Mevrouw Nachtegeal zingt de sterren van de hemel in het be jaardenkoor, daarnaast breit zij voor de hele familie sokken. Bei den zijn lid van de bejaarden- bond en fietsen nog dagelijks. TV kijken en met de buurt 'klappen' zijn hun favoriete bezigheden. In zijn werkzaam leven is de heer Schout landbouwer van beroep geweest. Hij had een eigen ge mengd bedrijf te Absdale. Dat ze het briljanten huwelijks jubileum mag vieren is volgens de jubilarissen te danken aan het feit dat ze nooit overdreven doen en gewoon leven. Burgemeester mr. A.Kessen en het voltallige college kwam het echtpaar felici teren. Zaterdag wordt het jubi leum met de kinderen gevierd. Van onze verslaggever Kloosterzande - Een constructieve bijeenkomst, maar er is nog niets definitief besloten dat concludeert burgemeester T. Steen kamp van Hontenisse gistermiddag na de besloten vergadering van de gemeenteraad over de eventuele bouw van een sporthal in Kloosterzande. Het echtpaar C. Schout-Nachtegael. foto camile schelstraete Van onze duivensportmedewerker Kloosterzande - Het generaal kampioenschap bij de post duivenvereniging Herleving te Kloosterzande is dit jaar ge wonnen door R. de Nijs met een geringe puntenvoorsprong op R. Mahu. Derde werd J. Voet, 4. L. de Waal, 5. R. van Goethem. Aangeduide kampioenschappen Vitesse oude duiven: 1. F. de Kort. Midfond oude duiven: 1. L. de Waal. Dagfond oude duiven: 1. R. Mahu. Vitesse jonge duiven; l.R. Mahu. Midfond jonge duiven: 1. J. Voet. Dagfond jonge duiven: 1.1. de Waal. Navluchten: 1. J. Voet. Asduifkampioenschappen, vitesse oude duiven: 1. F. de Kort. Midfond oude duiven: 1. R. de Nijs. Dagfond oude duiven: 1, 2 en 3. Combi natie Verschuren/Andriessen. Vitesse jonge duiven: 1 en 3. R. de Nijs, 2. T. Voet. Midfond jonge duiven: 1. Jo. Voet. Dagfond jonge duiven: 1 en 3. L. de Waal, 2. R. Mahu. Navluchten: 1 en 3. J. Voet, 2. R. Mahu. Onaangeduide kampioenschappen Vitesse oude duiven: 1. R. de Nijs. Midfond oude duiven: 1. L. de Waal. Dagfond oude duiven: 1. Combinatie Verschuren/Andriessen. Vitesse jonge duiven: 1. R. van Goet hem. Midfond jonge duiven: 1. R. de Nijs. Dagfond jonge duiven: 1. L. de Waal. Navluchten: 1. J. Voet. „We zijn een stukje verder geko men, ik ben niet ontevreden, maar er moeten nog heel wat hobbels genomen voordat er een besluit is," stelde Steenkamp gis teren na afloop van de raadsbij- eenkomst. Moet er nu wel of niet een sport hal in Kloosterzande komen? Die discussie speelt in Hontenisse al jaren. Nu de gemeentebegroting in aantocht is, laait ook binnen de verschillende fracties de sporthaldiscussie weer op. Het jaren geleden ingestelde spaar potje voor een sporthal bevat nu zo'n anderhalf miljoen gulden en de vraag is wat er met dat geld moet gebeuren. De discussie is ook actueel ge worden nu er dringend onder houdswerk gedaan moet worden aan gemeenschapshuis Sint Mar- tinus en gymzaal de Hinde. Dat gaat volgens Steenkamp tonnen kosten. De vraag luidde gister middag dan ook of het zin heeft beide voorzieningen op te knap pen of dat we kiezen voor een an dere weg waarbij wellicht nieuw bouw aan te pas komt. Volgens Steenkamp was de raad tamelijk eensluidend in zijn oor deel: „Het opknappen van zowel Sint Martinus als de Hinde is niet de weg die we moeten gaan. Het gebouw van Sint Martinus da teert van de vorige eeuw. Op knappen is geen goede oplossing. Maar zoiets moet natuurlijk wel in goed overleg met Martinus doen. We hebben als taak op ons genomen, dat als er iets nieuws komt, we de Martinus-gebruikers niet in de kou zullen laten staan. Het opknappen van de Hinde is daarentegen een stukje dichterbij gekomen." Een beslissing of er nu wel of geen sporthal in Kloosterzande komt, is gisteren niet genomen. Dat was volgens Steenkamp ook niet de bedoeling van de bijeen komst. „Wel is uitgesloten en daar zijn alle fracties het mee eens, dat een eventuele sporthal drie tot vier miljoen gulden mag kosten. Van dat bedrag werd tot een paar jaar geleden nog gespro ken. Als er iets komt, dan gaat het om een kleiner geheel. Want het 'alles onder een dak'-scenario van een paar geleden is niet meer aan de orde. Want inmiddels heeft de peuterzaal een eigen lo catie, de ouderen ook en krijgt de scouting een nieuw onderko men." De politieke fracties van Honte nisse waren van oordeel dat het college van burgemeester en wet houders eerst maar eens alles op een rijtje moeten zetten en met concrete plannen dienen te ko men. Vooral het gemis aan cijfer tjes - kosten van nieuwbouw, op knappen van Martinus en De Hinde, enzovoort- verhinderde dat de fracties met een definitief oordeel kwamen. Rotterdam - Eramus Universiteit, economische faculteit. Docto raal bedrijfseconomie met specialisatie interne organisatie: Ilse Strobbe, Vogelwaarde. ALS DE MENSEN in mijn jonge jaren net zo mesjokke waren geweest als de mensen van nu, dan had Heinkenszand nu zijn mirakel gehad," beweert Gré, die daar als jong meisje ge woond heeft. De aanleiding tot deze constatering vormde een advertentie in de krant over een gehele verzorgde busreis naar Jomanda, de Madonna van Tiel. Tot het arrangement behoort onder meer de leve ring van flessen 'ingestraald water'. „Ingestraald water," scham perde Gré, „dat is flauwekul. Ik hecht meer geloof aan wij water. Ik heb daar tenminste sterke staaltjes mee beleefd, toen ons gezin nog in de polder woonde, zo'n zestig jaar terug. Luister maar. Bij ons thuis bestond een heili ge vrees voor onweer. Begrij pelijk. Bij elk stevig onweer werd er wel ergens een boerde rij, een schuur of een alleen staande boom getroffen. Je kon de vlammen soms van ver al zien in de nacht. Angstaanja gend. Onze ouders hadden het trouwens zelf meegemaakt. Ze waren pas drie maanden ge trouwd toen hun hele bedoe- ninkje door blikseminslag en brand verloren ging. De schrik zat er diep bij ze in. En dat bleef zo, ook toen ze al tien jaar getrouwd waren en acht icinders hadden. Ze haden een heel ritueel als er onweer in de lucht zat. Vader haalde bijvoorbeeld alle koperen hul len en trullen uit de venster banken vandaan. „Koper trekt de bliksem aan!," zei-ie. En het elektrisch licht moest uit, want de bliksem kon ook langs de leidingen naar binnen komen, zei vader. Alleen het lichtje bij het Heilig Hartbleed bleef branden. Het beeld, dat de Heer voorstelde die met beide handen zijn man tel opende, zodat zijn gouden hart zichtbaar werd, bood ons, gelovige kinderen, een zekere toevlucht. Een soort stichting Correlatie, maar dan van gips. In mijn kinderlijke fantasie had dat beeld wonderbare krachten. Ik legde er weieens een briefje met een intentie on der. Als het onweer 's avonds of 's nachts kwam zag je in het don ker alleen het trillende, goud- oplichtende kruisje aan de voe ten van het beeld. Bijna ma gisch was dat. Wij waren direct na de eerste klap uit bed ge haald en zaten stil en angstig verenigd rond onze grote be schermer in onze zondagse kle ren bij elkaar. Die zondagse kleren waren een praktisch idee van mijn moeder. „Dan heb je tenminste iets goeds aan je lijf als we opeens moeten vluchten!," zei ze. Terwijl we daar zo zaten klom moeder op een stoel en haalde vanachter het beeld een palm takje tevoorschijn, dat daar standaard aanwezig was. Va der haalde intussen de fles met wijwater van de plank in de keuken en goot plechtig een flinke scheut in een kommetje. Moeder doopte daar het palm takje in, besprenkelde eerst haar doodsbleke kroost, om vervolgens al zegenend en bid dend het hele huis door te gaan, overal het beschermende wijwater rond sproeiend. Bij elke donderslag sloegen wij een kruisteken, want ook dat weerde bliksem af. Het was op een nacht in sep tember, dat er zo'n berucht laat en onverwachts onweer losbrak boven de Poel. We hadden amper tijd om onze zondagse kleren aan te trek ken. Moeder griste haastig het palmtakje achter het H.-Hart- beeld vandaan. „Vlug vader!," riep ze, „het wijwater!" Vader holde naar de keuken, waar hij op gevoel de wijwaterfles van de plank pakte en het komme tje van het heil alvast begon te vullen. Nerveus, maar resoluut begon moeder meteen met de zegening van haar huilende kroost. Ze had een jurk met een nogal bedrijvig patroontje aan. Bij het flitslicht van de bliksem leek ze wel iemand uit een griezelfilm, zoals ze bezwe rend met hef palmtakje zwaai de. Toen de bui over was en het licht weer aan mocht, inspec teerde moeder het strijdtoneel. Toen slaakte ze een kreet van afschuw. „Bloed! Bloed!," riep ze. En ja, toen zagen wij het zelf ook. Onze zondagse kle ren, vaders witte overhemd, het behang in de kamer - alles zat onder de bloedspatten! Ontdaan keken we naar het beeld. Had het een mirakel veroorzaakt? Vader zei niets, maar liep be daard naar de keuken. Even la ter kwam hij terug, triomfante lijk een fles in de hoogte hou dend. „Ik heb in de gauwigheid verkeerd gegrepen," riep hij la chend. „Ik had de fles met bes sensap te pakken!" En kijk, als mijn vader niet zo'n nuchtere Zeeuw was geweest, dan had Heinkenszand nu een mirakel gehad!" THEATER GOES Maria Magdaleria - sobere, inne mende en ontroerende voorstelling door Frieda Pittoors - 't Beest Bees tenmarkt 3 - 20.30 uur 17,50) Antigone (klassieke tragedie in mo derne versie) - door toneelgroep Ivonne Lex - De Prins van Oranje - 20.00 uur 25) MIDDELBURG Aida (opera) - door de Staatsopera Rousse uit Bulgarije. - Stadschouw- burg Molenwater 99 - 20.00 uur 60) VEERE Oresteia Muziektheater - door Theatergroep Hollandia, Xenakis ensemble en koor Nieuwe Muziek - Zeeland Nazomer Festivals - Grote Kerk - 20.00 uur (12 t/m 15 okt) KLASSIEK MIDDELBURG Beiaardconcert - door stadsbeiaar- dier H.G. van Putten - Abdij Abdij- plein- 12.00-13.00 uur DIVERSEN AXEL Kinderboekenweek - thema 'Kat en hond' - bibliotheek Axel Szyd- lowskiplein 2 - openingstijden (gra tis) (12 t/m 14 okt) Kaarting - Gregoriuscentrum - 14.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje -19.30 uur HENGSTDIJK Vleeskaarting - café 't Jagershuis - 14.00 uur OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse -14.00 uur LAMSWAARDE Kaarting - café De Vier Jaargetijden -14.00 uur TERNEUZEN Tentoonstelling - mevrouw De Wit-Rammeloo - fysiotherapie Oos telijk Bolwerk (t/m 18 okt) SAS VAN GENT Kinderboekenweek - lezing door schrijver Mare de Bel - openbare bi bliotheek CLINGE Biljarten, gymnastiek - KBO - Mal- pertuus -13.30 uur Hobbymiddag en pergamano ANBO - Malpertuus -13.30 uur HEIKANT Schieting - KBO - 't Heike - 13.30 uur WESTDORPE Bieden zonder roem - voor ieder een - Concordia -14.00 uur 5,-) GRAAUW Kaarting - Gemeenschapshuis - 13.45 uur NIEUW-NAMEN Bingo - café St.-Cecilia - 20.00 uur MIDDELBURG Monumentenwandeling - met gids - duur ruim 1 uur - start VW- Kantoor Markt - 13.30 uur (ƒ6,50) (12 t/m 18 okt) ZEELAND Zeeland Nazomer Festivals - cul tureel programma met muziek, film, theater en beeldende kunst - info Provinciale VW Zeeland, Middel burg - diverse lokaties (do 12 t/m za 14 okt) FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur First Knight HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Braveheart 20.00 uur Mortal Kombat 20.00 uur Apollo 13 MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Bullets over Broadway VUSSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Apollo 13 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Braveheart 20.00 uur Mortal Kombat BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Braveheart 20.00 uur The madness of King George 20.00 uur The Bridges of Madison County 20.00 uur French Kiss KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Bridges of Madison Coun ty 20.00 uur Species 20.00 uur Braveheart 20.00 uur Brylcream Boulevard r

de Stem | 1995 | | pagina 19