sklusïeve trappen Kweekreactor als publieksattractie ledereen in Turkse gemeenschap weet van N abestaandenwet het eind van een volksverzekering Ondernemer Van der Most: Centrale Kalkar levert meteen al geld op als museum EXTRA B Provincie Zeeland GEMEENTE HONTENISSE /plan m.t.v. artikel 50, jlid 6 Woningwet bBER 1995 DONDERDAG 12 OKTOBER 1995 p envervoer "Taxivervoer" Etaten van Zeeland maken bekend Igustus 1995, onder nr. 957550, afdp|m„ ctuur, hebben besloten: 8 lit van 13 juni 1994, nr. 945716, afdelinD Stuur, aan Citax Midden Zeeland BV te j vergunning voor het verrichten van taxi. ■gen in: iMiddelburgsestraat 23, 44611 EE Goes- feptember 1995, onder nr. 958543 afdé (structuur, hebben besloten: liitvan 7 juni 1988, nr. 630/85/43i/iq5 Ireau W en V, aan Taxibedrijf Grenszicht te tie vergunning voor het verrichten van taxi 9 en vanuit de provincie Zeeland met ten p, in te trekken; bit van 7 juni 1988, nr. 630/85/443/iqc Ireau W en V, aan A.G. Buijsse te Walsoor' i vergunning voor het verrichten van taxi- en vanuit de provincie Zeeland met ten a's, in te trekken; bedrijf Grenszicht, 's-Gravenstraat 372 te (bepaalde tijd vergunning te verlenen voor |van taxivervoer binnen en vanuit de provuv fct ten hoogste 4 auto's; «september 1995, onder nr. 959207, afde- bstructuur, hebben besloten: luit van 7 juni 1988, nr. 630/85/498/105 ureau W en V, aan de heer M.A. Kole te bkerke verleende vergunning voor het ver- bivervoer binnen en vanuit de provincie (en hoogste 7 auto's te wijzigen in die zin liogen worden gebezigd; It de uitbreiding van de taxicapaciteit wordt [terlijk tot het einde van het schooljaar september 1995, onder nr. 959292, afde- lastructuur, hebben besloten: lluitvan 7 juni 1988, nr. 630/85/737/105, lureau W en V, aan de heer J. van Haatten tnsdijk verleende vergunning voor het ver- ixivervoer binnen en vanuit de provincie ]ten hoogste 6 auto's te wijzigen in die zin, nogen worden gebezigd; Bat de uitbreiding van de taxicapaciteit wordt [iterlijk tot het einde van het schooljaar september 1995, onder nr. 959296, afde- Irastructuur, hebben besloten: Isluitvan 7 juni 1988, nr. 630/85/324/105, bureau W en V, aan de heer J.H. Stroy te yerleende vergunning voor het verrichten van linnen en vanuit de provincie Zeeland met |2 auto's te wijzigen in die zin, dat 3 auto's jen gebezigd; lat de uitbreiding van de taxicapaciteit wordt literlijk tot het einde van het schooljaar i liggen gedurende 6 we- I bekendmaking tijdens kantooruren ter in- (kantoor van Directie Milieu en Waterstaat, A/oud 1 te Middelburg. |bnden kunnen binnen 6 weken na heden een I bezwaarschrift indienen bij het college van de Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 lurg. Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. feester en wethouders van Hontenisse :end dat vanaf 13 oktober 1995 gedu- pken op de sector Grondgebiedzaken neentesecretarie te Kloosterzande, ter |het bouwplan tot het bouwen van een pods op het perceel Weststraat 16 te De beslissing op dit bouwplan moet I van de 8e herziening plan Buitenge- ^n aangehouden. ster en wethouders zijn echter voorne- aanhoudingsplicht te doorbreken met j van artikel 50, lid 6 Woningwet. ande, 12 oktober 1995 (ster en wethouders van Hontenisse, peester, Th.A.M. Steenkamp, kris, F.M.M. van Kuppeveld. )lPaul Bolwerk „haren - Zet een kassa de poorten en open de jolige snelle kweekre- ,or Kalkar voor het te publiek. Zonder één !ïen te verplaatsen, kan de Ucentrale al geld ople- atn. Tegen een geringe ntreeprijs krijgen bezoe- lus de kans om voor het «st in hun leven een kern- entrale van binnen te [kijken. Wie wil dat niet? ij. Overijsselse ondernemer Hen- Lan der Most (45) uit een boe- buurtschap bij Hardenberg *Bint nog even hardop door. kalkar ligt aan de Rijn, hetgeen «korte termijn dagtochtjes naar [b Wasser Wunderland Kalkar 1 jlbaar maakt. Het zijn enkele orbeelden. In vijf tot zeven jaar a ik mijn grote droom, het ubouwen van de kerncentrale I een hotelcomplex en water- fk,waarmaken," zegt Van der man met een ongebrei- verbeeldingskracht. Hij jkt afwegingen op rationele nden, maar koopt op gevoel, met succes. In ruim twintig heeft hij zich ontpopt als diiachtsman met enkele jaren (onderhoudsmonteur, bank werker) tot een horecatycoon. De der Most Groep biedt werk eenheid aan ruim vijfhon- ;rd medewerkers in vaste lenst liljoenenbod it concern heeft nu zijn zinnen op de vestiging van een imbitieus verblijfs- en uitgaans- itnim in de voormalige snelle weekreactor. Het stadsbestuur a Kalkar heeft onlangs voor der Most het licht op groen it voor de koop van de de mcentrale. Kalkar is bereid tl bestemmingsplan voor de mcentrale voor het evenemen- inpark Kernwasser Wunderland ïalkar te wijzigen. De zakenman lil nog dit najaar de voormalige idle kweekreactor in gebruik «en. lij heeft naar verluidt een bod an drie tot vijf miljoen Mark op de kerncentrale. Ie vraagprijs is 'ettelijke miljoe- en'. En dan te bedenken dat luitsland, België en Nederland sim acht miljard Mark hebben einvesteerd in een kerncentrale, ie nimmer in bedrijf is geweest, to der Most doet dus een mil- op een miljardenin- 'Kalkar' was jarenlang het doelwit van acties van de anti-kernenergie-lobby. vestering. En dat is zijn handels stijl. Hij verbouwt liever, dan dat hij bouwt. Nieuwbouw is te duur. „Zo'n complex als in Kalkar nieuw bouwen is onbetaalbaar," aldus Van der Most. Zijn interes se gaat vooral uit naar het casco. Hij wil, zoals hij zelf zegt, het interieur van een complex zoveel mogelijk intact laten en doelma tig gebruiken. Waterorgel De Overijsselse ondernemer wil in vijf tot zeven jaar voor dertig tot veertig miljoen gulden het complex (300.000 vierkante meter grond, gebouwen, labora toria en kantoren) veranderen in één groot hotelcomplex met tweeduizend bedden en een waterpark. Van der Most wil de directe nabijheid van de Rijn en de Wisseler See, een meer, ten volle benutten bij zijn plannen voor Kern Wasser Wunderland Kalkar. De bedoeling is, aldus Van der Most, 'om met veel water in de vorm van vijvers, watervallen, fonteinen en stroomversnellingen zowel binnen als buiten een waar wonderland te creeëren. Beplan ting, vissen en een waterorgel moeten het geheel verfraaien'. „Kernwasser Wunderland Kal kar moet een combinatie gaan worden van mijn drie bedrijven in Nederland: De Bonte Wever (voormalige textielfabriek) in Slagharen, Preston Palace (voor malig streekziekenhuis) in Alme lo en Speelstad Oranje (voormali ge aardappelmeelfabriek) bij Beilen. De opzet van zo'n groots uit- gaans- en verblijfscentrum is in Nederland nimmer mogelijk gebleken. Daarom ben ik zo blij dat ik in Kalkar mijn droom kan waarmaken. Het gigantische reactorgebouw (45 meter bovengronds en twaalf meter ondergronds) biedt alleen al volop gebruiksmogelijkhe den," aldus Van der Most. Zwemparadijs Maar al dromend, stuit hij op een probleem. Hij moet op het terrein een zwemparadijs bouwen, omdat bet bestaande gebouwen complex daarvoor ongeschikt is. De koeltoren heeft in zijn den kraam nog geen passende bestemming gekregen, 'maar dat komt nog wel'. De kantoren wor den omgebouwd tot hotels in ver schillende prijsklassen. Over de inrichting van het terrein en het gebouwencomplex (hotels, waterpark, sauna, bioscoop en museum voor stoomlocomotie ven) is Van der Most in een oriën terend overleg met onder andere het architectenbureau Cesar Z in Düsseldorf. Van der Most rekent op één tot anderhalf miljoen bezoekers uit Nederland, Duitsland en België. Dit bezoekersaantal trekt hij ook al met Preston Palace (ooit een streekziekenhuis) in Almelo, De Bonte Wever in Slagharen en Oranje Speelstad in Beilen. In het Kernwasser Wunderland Kalkar moeten tweehonderd mensen in vaste dienst en twee honderd part-timers aan de slag komen. 88S taEelco van den Heuvel nBerry Kessels - In het Turkse koffiehuis Dostlar aan le Spijkerlaan in Arnhem wordt een soort gespeeld. Het is een uitspanning iet weinig poespas. Er staan wat eenvoudige ifels en stoelen en daarmee af. 1st gesprek verloopt aanvankelijk moeizaam. Het ipijkerkwartier in Arnhem is nog maar recentelijk »ta nieuws geweest als uitvalsbasis van een grote bende. „Jullie hebben niet toevallig dit koffie- uitgezocht," zegt een van de aanwezigen vol 'antrouwen. Hij wil verder niet praten, nar langzaam ontdooit de sfeer. Ja, iedereen heeft 'fl wat gelezen of gehoord over de berichten dat w kwart van de Turkse en Koerdische bevolking Arnhem op een of andere manier met drughan- je maken zou hebben. De naam van prof. Boven- e[k, de criminoloog die deze cijfers enkele weken Wekend maakte aan de parlementaire enquêt- wmmissie opsporingsmethoden (en ze later weer tjgszins relativeerde), is inmiddels opmerkelijk ™nd in Dostlar. ®»an de aanwezigen, een Koerd die anoniem wil ■Wi, gaat ervan uit dat de aantallen wel kloppen. zijn professionele mensen die dat hebben Merzocht," zegt hij. „Maar mijn zorg is meer hoe bij de Nederlanders overkomt. Wat denken ze 'sisze een Turk op straat zien lopen?" [W auto (ijl voornaamste kritiek is dat niet duidelijk is op r manier Turken zich met drughandel zouden F'® „Er wordt gezegd: op de een of andere toer. Maar zijn dat allemaal gebruikers? Of klei- handelaren? Of hele grote handelaren?" Mar is een koffiehuis waar zowel Turken als loitl i. k°men- »De meeste mensen die hier p, hebben een politieke achtergrond," gaat hij toer. „Mensen die willen dealen, zijn hier in ieder 1 met welkom; die worden eruit gezet. Die zijn L e®oïst'sch bezig ten koste van anderen." r fnahiurlijk wordt er gepraat in de Turkse kof- fjvizen - °ok in Dostlar - over hoe iemand aan !Mi?eiau'° ^°mt. Of over de Turks/Koerdische i waarvan de politie zopas heeft gezegd De grote drugoverlast in Arnhem heeft al vaak tot acties vanuit de bevolking geleid. u^d'/P^kken zijn opgepakt. Die zijn wel vaag fcdKandere kant 's onderlinge solidariteit U ™erden - vanwege de onafhankelijksstrijd WmnT dermate groot. Alle aanwezigen geven Wtn toe ^at zii een Koerd die in drugs han- h jJt zouden aangeven bij de politie, put -?n'00r Yan de sociaal-culturele stichting (L j ®inan Özdemir. Hij reageert schouderop- ly,°P de berichten over de Turks/Koerdische oerd» id drughandel. Hij kent veel meer en Turken die niet bij de handel zijn zegt hij. F°°P onzin nop o- zaak simpel; „Er wordt weer een "toien2m '3eweerd- Als ze al die getallen waar ii(i,s. ^ken, waarom lopen er dan. nog zoveel 'nj rond? Maar goed, ik ga over tot de orde van de dag. Als ik me om dat soort dingen kwaad moet maken..." Hij geeft toe dat er een kern van waarheid in de aantallen zit, maar dergelijke uitspraken zijn stig matiserend voor Turken, is zijn mening. Özdemir zou graag willen weten welk percentage van de Nederlandse bevolking zich bezighoudt met drug handel. Natuurlijk, als je wilt, kun je makkelijk met drug bazen in contact komen, maar er zijn ook genoeg mensen d^e er niets mee te maken willen hebben. „Als ik in drugs zou handelen, zou ik nog.eerder kans lopen om van mijn familie een kogel door mijn kop te krijgen dan van de politie." Begin jaren negentig al heeft de politie in Arnhem meerdere malen geroepen dat de drughandel in Arnhem grotendeels een Turks/Koerdische zaak is. Het Spijkerkwartier werd toen zelfs de belangrijk ste overslagplaats van Nederland voor de rest van Europa genoemd. Harde kern Dit zou voortkomen uit het feit dat de stad een har de kern van Turks/Koerdische criminelen herbergt. Het toenmalige hoofd van de narcoticabrigade in Arnhem zei in 1989 dat de Turken en Koerden een dubbele moraal hanteren: „Het gebruik van verdo vende middelen is in strijd met de Koran. Het lichaam moet rein blijven. Het gebruik van hard drugs wijzen ze dus af, maar ze verhandelen het wel." Twee jaar later zei hij dat ongeveer de helft van de straathandel in Arnhem werd beheerst door Turkse en Koerdische jongeren. Zij zouden de handel heb ben overgenomen van Nederlanders en Surinamers. Een Turks bestuurslid van het islamitisch centrum in Arnhem - dat eveneens anoniem wil blijven- zegt dat de aantallen die in het onderzoek genoemd worden, kloppen. „Ik ken behoorlijk wat mensen die in de drughandel zitten. Iedereen in de Turkse gemeenschap weet het. Ik heb vaak inlichtingen verstrekt aan de politie. Dan wordt er gevraagd of ik kan getuigen. Ja, ik ben gek. Die drughandelaren zijn levensgevaarlijk," zegt hij. Het islamitisch centrum in Arnhem probeert Turk se en Koerdische jongeren van de straat te houden en hen op te leiden. Het bestuurslid: „De heroïne handel wordt voor 90 tot 95 procent beheerst door mensen die hier als politieke vluchteling zijn geko men. Dat zijn voornamelijk Koerden. Zij staan aan de top. Ze hebben al zoveel risico genomen. Ze heb ben hier niets te vrezen. De Turken zijn meest loop jongens." „Nederland heeft een heel grote fout gemaakt en dat is al bij Den Uyl begonnen. Iemand die naar Nederland kwam, werd beschouwd als een zielig persoon. Daar moet je niet te veel aan hangen. Geef ze maar een uitkering. Juist die mensen gingen op eigen houtje in de zeeën van vrije tijd die ze hadden illegale zaken uitvoeren. Er werd niet getoetst of ze wel werk zochten. En nu wordt hen nooit gevraagd: je hebt een uitkering, hoe kom je dan aan zo'n grote Mercedes of BMW." Runners Makkelijk geld verdienen, is vooral voor jongeren een motief om zich in te laten met drughandel. Onder meer in het Spijkerkwartier zijn zogeheten runners actief. Die brengen een verslaafde in con tact met een dealer. Zo'n koerier kan - als hij het goed dpet - vijfhonderd gulden per dag verdienen. De mensen in Dostlar beseffen dat drughandel een aantrekkelijke inkomstenbron is, maar vinden het niet vanzelfsprekend. „Ik ben zelf werkloos en ik heb een paar schulden," zegt een anonieme Koerd, „maar dat wil niet zeggen dat ik in drugs ga hande len. Ik zou het ook nooit doen als het mij wordt gevraagd. Het gaat om mensen. Je zou iets verkopen aan mensen waar ze dood van gaan." Hij heeft echter gemerkt dat hij hoe dan ook gebrandmerkt is. „Nadat die bende was opgepakt, kwam hier een rechercheur langs. 'Volgende keer zijn jullie aan de beurt', zei hij." Door Harry Coerver URENLANG discussieerde de Tweede Kamer onlangs over de vervanging van de Algemene Weduwen en Wezenwet (aww) door de Algemene Nabestaanden Wet (anw). Tot in onderdelen werd het wetsvoorstel gefileerd. De een vond het een smakelijk hapje wetgeving, de ander kreeg er maagkrampen van. Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken noemde het een 'vernieuwing van het socia le zekerheidsstelsel'. Een van de kamerleden had het bitter over 'een volksverzekering die om zeep wordt gebracht'. Tot nu toe had iedereen recht op een uitkering, binnenkort zal streng gekeken worden naar de eigen inkomsten die de wedu wen en weduwnaars hebben. Veel mensen die een nabe- staandenuitkering niet echt nodig hebben, zullen die ook niet meer krijgen. Dat lijkt redelijk. Maar er zijn ook men sen die door het wegvallen van hun nabestaandenuitkering straks zijn aangewezen op de bijstand. Van de 187.500 wedu wen en weduwnaars die nu nog een uitkering ontvangen blij ven er binnenkort er nog maar enkele tienduizenden over. Kenmerken Hieronder volgen in de vorm van vragen en antwoorden de belangrijkste kenmerken van de nieuwe wetgeving en de gevolgen ervan. Waarom wordt de Algemene Weduwen- en Wezenwet (aww) vervangen door de Algemene Nabestaanden Wet (anw)? De Algemene Weduwen en Wezenwet stamt nog uit het jaar 1959. Toen vond men dat er een uitkering moest zijn voor weduwen omdat de meesten na de dood van hun man niet in hun eigen levensonderhoud konden voorzien. In de loop van de tijd steeg de deelname van vrouwen aan betaalde arbeid. Ze werden dus veel minder afhankelijk van het inkomen van hun partner. Wel was, als zij een inkomen ver diende, de partner niet beschermd tegen inkomensver lies als de vrouw stierf. In 1988 bepaalde de rechter dat ook weduwnaars recht hadden op een uitkering als hun partner overleed. Daardoor ging de aww in een klap een miljard meer kosten. Veel weduwnaars en weduwen die een behoorlijk inkomen verdienen, ontvangen toch de aww-uitkering. De nieuwe wet houdt rekening met het eigen inkomen van de weduwe of weduwnaar. Dat biedt de mogelijkheid te bezuinigen op de nabestaandenuitkering, zoals vorig jaar in het regeer akkoord is afgesproken. De regering vindt dat burgers zich tijdig zelf kunnen verzekeren tegen het verlies van inkomen als hun partner overlijdt. Hoeveel wordt er bezuinigd met de nieuwe wet? De nieuwe wet zorgt voor een bezuiniging van ongeveer 820 miljoen in 1998. Een deel van dat bespaarde geld - ongeveer 60 miljoen (in 1998)-moet ech ter gebruikt worden om de hogere kosten voor de bijstand op te vangen. Na invoering van de Algemene Nabestaandenwet zullen meer mensen afhanke lijk worden van een bijstands uitkering. Inkoinenstoets Wat gebeurt er met de nabe staande die nu al een aww-uit kering ontvangt? De aww-uitkering van een nabestaande met kinderen (100 procent) wordt bevroren totdat de uitkering 90 procent bedraagt. Vanaf 1 januari 1998 gaat voor de 'bestaande geval len' de nieuwe inkomenstoets gelden. Dan worden eigen inkomsten op de uitkering gekort. Weduwen en weduwnaars die samenwonen, verliezen hun uitkering(en). Er komt een overgangsregeling voor nabe staanden van 55 jaar en ouder die op dit moment samenwo nen met een partner en/of samenwonen en een eigen inkomen hebben. Hen wordt een uitkering van 30 procent van het netto minimumloon gegarandeerd. Ze houden dus een uitkering van ongeveer 553 gulden bruto per maand (excl. vakantietoeslag). Wie krijgen volgens de nieu we wet een nabestaanden-uit kering? Weduwen en weduwnaars die geboren zijn voor 1 januari 1950. Dat zijn dus de mensen die nu 45 jaar of ouder zijn. Van deze groep zal over twintig jaar niemand meer over zijn. Dan zijn ze 65 jaar, krijgen ze aow en daarmee vervalt het recht op een weduwen- of weduwnaarsuitkering. Arbeidsongeschikte nabe staanden zonder wao-uitkering hebben ook recht op een uitke ring ook al zijn ze na 1950 geboren. Samenwonenden Weduwen en weduwnaars ont vangen, ook als ze na 1 januari 1950 geboren zijn, een uitke ring als ze kinderen moeten verzorgen die jonger zijn dan 18 jaar. De verzorgers van halfwezen krijgen een aparte uitkering die onafhankelijk is van het inkomen van de ouder. Ook ongehuwd samenwonenden die hun partner door overlijden verliezen, krijgen recht op een uitkering. Samenwonenden die niet kunnen trouwen, bijvoor beeld homoseksuelen, of broers en zussen, kunnen dus binnen kort aanspraak maken op een uitkering. Wie krijgen door de nieuwe wet geen uitkering meer? Mensen die weduwe of weduw naar worden en na 1950 zijn geboren, diegenen die geen kinderen te verzorgen hebben of arbeidsongeschikt zijn en een wao-uitkering ontvangen plus de groep voor wie de inko menstoets geldt. Hoe hoog is de uitkering? De nabestaanden-uitkering bedraagt voor nabestaanden met kinderen 90 procent van het netto-minimumloon. Voor nabestaanden zonder kinderen is dat 70 proeent van het netto minimumloon. Eigen inkom sten uit arbeid (bijvoorbeeld loon) maar ook inkomsten 'in verband met arbeid' werk loosheidsuitkering, vut, aaw/wao-uitkering) worden op de uitkering in mindering gebracht. Van de eigen inkom sten uit arbeid wordt een bedrag van 50 procent van het minimumloon niet meegere kend. Ook wordt eenderde van wat men meer verdient dan het minimumloon niet meegere kend. Van de 90 procent die een nabestaande met kinderen ont vangt, is een deel, namelijk 20 procent, een inkomensonaf- hankelijke uitkering aan een half-wees. Deze half-wezenuit- kering geldt slechts voor één kind. In guldens betekent dit dat de volledige uitkering gehand haafd blijft voor wie niet meer dan 1200 gulden (bruto per maand, excl. vakantietoeslag) bijverdient. Pas wie meer dan 3838 gulden (bruto per maand, excl. vakantietoeslag), ver dient, is de uitkering helemaal kwijt, met uitzondering van ongeveer 400 gulden die het kind als half-wezenuitkering ontvangt. Onzeker I Hoe lang ontvangt de nabe staande een uitkering? Nabestaanden die voor 1 janu ari 1950 geboren zijn ontvan gen de uitkering tot hun 65e jaar. Andere nabestaanden, die de uitkering krijgen, omdat ze kinderen moeten verzorgen ontvangen de uitkering tot het kind 18 jaar wordt. Wanneer gaat de nieuwe wet gelden? Staatssecretaris Linschoten wil de nieuwe wet op 1 april 1996 in werking laten treden. Of hij daarin slaagt, is nog onzeker. De Eerste Kamer moet het wetsvoorstel ook nog goedkeuren. Enkele jaren gele den wees de Eerste Kamer een soortgelijk wetsvoorstel af, vooral omdat ook toen onge huwd samenwonenden werden gelijkgesteld aan gehuwden. Die gelijkstelling staat nu weer in het wetsvoorstel. Het is niet zeker of de Eerste Kamer die gelijkstelling dit keer wel accepteert. Waar kunnen mensen terecht met vragen over de nieuwe wet? Inlichtingen over de nieuwe wet worden verstrekt door het ministerie van Sociale zaken en Werkgelegenheid, via de publiekstelefoon (070- 3334455).

de Stem | 1995 | | pagina 15