Beroepsgeheim heeft grenzen PD: het raadsel van de kleine oorzaken en de grote gevolgen 'Ontwi in de p na jaai I v°ornaa Semoeid, bi DE STEM LIJF LEVEN DESTEM Psycholoog en vader Wouter Schoonman bundelt dooddoeners in boekje PRODUKT INFORMATIE Body Shop Vitamine A N atuurgebieden Genenonderzo opmars bij het ontrafelen menselijke evc Evolutionaire klok WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 'Veel ouders zijn zeikerds' Handen wassen voor het eten! Niet smakken! Het geld groeit me niet op de rug! Dat vraag je maar voor je verjaardag! We doen het voor je eigen bestwil! Niet aankomen! Kijken doe je met je ogen! En wat zeggen we dan...! Het zijn van die zinnetjes die alle ouders gebrui ken. Te pas en te onpas. Wouter Schoonman ver zamelde ze en maakte er een boekje van. Waarom? Daarom! Een vraagge sprek met Wouter Schoonman, psycholoog en vader van Kasper (10), Ivo (8) en Merel (6). Door Mick Salet Jongetje in bed roept naar bene den: „Pap, ik heb zo'n dorst. Mag ik een glaasje water?" Vader brult naar boven: „Je hebt al genoeg gedronken. Ga nou maar slapen." Jongetje roept nog eens: „Pap, mag ik een glaasje water?" Vader bromt boos: „Hou op met zeuren en ga slapen!" Jongetje roept wéér: „Pap, ik wil een glaasje water. Vader blaft bijna: „Hou je mond of ik kom naar boven!" Roept jongetje: „Neem je dan ge lijk een glaasje water mee?" Opvoeden kan knap lastig zijn. Ouders kunnen soms niets anders verzinnen dan een dooddoener uit de oude doos. Kan het niet een beetje rustiger? Moet de hele buurt het horen? En nou is het af-" gelopen! Ik 'zeg het voor de laat ste keer! Als je nu niet onmiddel lijk ophoudt, dan zwaait er wat! De psycholoog Wouter Schoon man, 39 jaar, heeft een broertje dood aan die dooddoeners. Voor al als hij ze zelf gebruikt. Dan schaamt hij zich rood. „Vréselijk. Wat ik mijn vader vroeger hoorde zeggen, zeg ik nu zelf tegen mijn kinderen. Niet wippen! Een stoel heeft vier poten! Pas op! Ik pro beer het allemaal zo min mogelijk te zeggen, want ik vind het verve lende oudertaai." Wouter Schoonman, vader van drie kinderen, heeft er net een boekje over geschreven. 'Omdat ik het zeg.' Een boekje over oudertaai. Wat is oudertaai? „Oudertaai is de taal die ouders exclusief gebruiken wanneer ze tegen hun kinderen praten. Het is een taal die ouders van hun eigen ouders overnemen. Onoverdacht. Zonder er veel aan te veranderen. Hoe sterk de maatschappij ook veranderd is, de oudertaai is gelijk gebleven. Aan tafel hoor je nog altijd: Niet praten met een volle mond! Als je je bord niet leeg eet, dan krijg je geen toetje. Je hebt mes en vork gekregen! Niet smakken! Je blijft net zo lang aan tafel tot je bord leeg is!" Waarom vindt u dat zo verve lend? „Omdat ouders het zonder na te denken van hun ouders overne men. Ze geven die regels door zonder zich af te vragen waarom die regels er eigenlijk zijn. Niet met volle mond praten! Bijna alle ouders zeggen het. Maar waarom eigenlijk? Volwassenen praten toch ook met volle mond? Dat is handig. Dan kun je twee dingen tegelijk doen. Eten en praten. Maar kinderen krijgen te horen dat ze eerst hun mond leeg moet eten. Waarom?" Omdat je niet wilt dat het eten uit hun mond spettert. „Nou, dan moet je ze leren praten zonder dat het eten uit hun mond komt. Net als volwassenen. Die eten en praten ook tegelijk. De kunst is om zóveel eten in je mond te hebben, dat het onzicht baar blijft bij het spreken. Die kunst moet je kinderen ook bij brengen. Waaróm zou je ze leren niet met volle mond te praten? Waaróm zou je ze leren dat een mes rechts van het bord hoort te liggen en de vork links?" Omdat Amy Groskamp-ten Have dat zegt. Psycholoog Wouter Schoonman met zoon Kasper: 'Respect van je kinderen moet je verdienen.' FOTO ROB HENDRIKSEN „Precies. En dat moeten we dus allemaal maar klakkeloos over nemen? Ik vind niet dat je regels door moet geven, uitsluitend om dat die regels er nou eenmaal zijn. Je moet je natuurlijk wèl af vragen of die regels zinvol zijn." U vindt het vooral vervelend om te horen dat u dezelfde dingen als uw vader zegt? „Ja, ik hoorde mezelf een keer te gen mijn zoon zeggen: niet wip pen! Dat zei mijn vader ook altijd als ik achterover leunde met mijn stoel. En dat vond ik als kind vre selijk om te horen. Niet wippen! Ik zeg het niet meer. Laat hem dan maar een keer op z'n bek gaan." Maar je mag een kind toch wel waarschuwen? Uw vader zei het misschien omdat hij bang was dat u zich pijn zou doen of dat de stoel kapot zou gaan. „Zou een stoel daar nou echt ka pot van gaan? Ik geloof het niet. Ik denk dat ouders die dingen zeggen zonder er bij na te denken waarom ze het zeggen. Ruim je troep op! Je kamer lijkt wel een zwijnestal! Dat zeg ik ook niet meer. Dan merken ze zelf wel wat de nadelen zijn. Zelf ben ik ook een chaoot. Ik ruim mijn spullen alleen maar op omdat ik anders altijd alles kwijt ben. Maar waar om zou het overal in huis netjes moeten zijn? Als je niet wilt dat je je nek breekt over knikkers en rolschaatsen, dan schuif je die maar aan de kant. Mijn vrouw zegt: als je het binnen op orde hebt, dan hoef je het buiten niet op orde te hebben. Veel opvoeders vinden dat kinde ren het van binnen pas op orde kunnen krijgen, als het buiten op orde is. Reinheid, rust en regel maat. „Daar ben ik het helemaal niet mee eens. Al die fatsoenlijke re geltjes. Bah. Als mijn zoon met vuile kleren naar school wil, dan houd ik hem niet tegen. Als mijn dochter hartje zomer in haar winterkleren naar school wil, dan ga ik dat niet verbieden. Ik zal zeggen: 'wéét wat je doet, je zult het erg warm krijgen, iedereen zal je raar aankijken.' Maar ik zeg niet: 'het mag niet en daar mee uit!' Veel ouders zullen het gewoon niet toestaan. Maar ik vind veel ouders zeikerds. Mezelf incluis." Maar soms is het toch nodig dat ouders hun kinderen beschermen met een verbod? „Natuurlijk, als mijn dochter van zes alléén naar school wil fietsen, dan mag dat niet. Dat kan ze nog niet. Dat is te gevaarlijk. Maar als ze in pyjama naar school wil. Waarom niet? Je moet kinderen verantwoordelijkheid en vrijheid geven. Dat vraagt wel wat van ze, maar dat kunnen ze wel aan. Wat vindt u van ouders die zich door hun kinderen met u aan la ten spreken? „Belachelijk. Respect van je kin deren moet je verdiénen. Dat krijg je niet door te eisen dat ze je met aanspreken. Je hebt ook van die chefs die respect eisen omdat ze chef zijn. Dan ben je zielig bezig. Maar het hoort wel tot de oudertaai: Met twee woor den spreken! Ik ben je vriendje niet! Ik vind dat echt vervelende taal. Voeten vegen! Deur dicht! Geen speelgoed aan tafel!" Gebruikt u zelf nooit van die dooddoeners? „Vraag het mijn zoon." Hij loopt naar de deur en brult: „Kasper! Kasper! Kom hier! Nü!" Grinnekend om de grap van zijn vader komt Kasper binnen. Of zijn vader nooit van die dooddoe ners gebruikt? Toch wel. „En dat vind ik erg irritant. Vooral de toon waarop het ge zegd wordt. 'Als je dit of dat niet doet, dan gaat de computer van je kamer!' Zégt hij, want ik geloof niet dat hij het ook echt zou doen. Maar hij zegt die dingen wel min der dan vroeger. 'Eet je bord leeg!', zegt hij bijvoorbeeld niet meer. Dat hoeft ook niet, want het is hier in huis de regel dat je geen toetje krijgt als je je bord niet leeg eet." 'Omdat ik het zeg' van Wouter Schoonman uitgeverij Aramith kost 17,90. Door dr. 1. Verhulst In zijn spreekkamer hoort een klinisch psycholoog vaak zaken die hij liever niet zou horen: over incest, vreemdgaan, bedreigingen, oplichterijen en andere grotere of kleinere vergrij pen. Deze verhalen horen er nu eenmaal bij, en het is niet aan de psycholoog zich daarvoor af te sluiten of daar een moreel oordeel over te vellen. Natuurlijk is het zo dat cliënten aan hun psycho loog alles, maar dan ook alles kwijt moeten kunnen. De psycholoog dient te luisteren, eventueel goede raad te geven, maar hij dient in alle gevallen zijn mond te houden tegenover anderen. Dat moet hij ook doen als hij werkt volgens de beroepscode van het NIP, het Nederlands Insti tuut van Psychologen. De ze regel wordt (terecht) zeer streng gehandhaafd: bij overtreding loopt de betrokken psycholoog een grote kans geroyeerd te worden en dan kan hij al leen nog maar als tweede rangs beunhaas zijn be roep uitoefenen. Je kunt als psycholoog namelijk gewoon je lidmaatschap van het NIP opzeggen, en dan vervolgens je gang gaan. Want helaas hebben psychologen geen wettelijk geregeld strafor- gaan, zoals de artsen hun me disch tuchtcollege hebben. Er is uiteraard een uitzondering op de regel van geheimhouding, namelijk als de cliënt er zelf in toestemt dat je informatie over hem aan derden verstrekt. Schriftelijk, wel te verstaan. Daarom sturen instanties zoals bijvoorbeeld het GAK of de be drijfsverenigingen altijd een door de cliënt ondertekend for mulier van toestemming mee. Doen ze dat niet, dan krijgen ze geen informatie over de cliënt. De neuroloog die mij laatst schriftelijk meedeelde dat de cliënt er geen enkel bezwaar te gen had dat ik informatie aan hem gaf, kreeg dus geen infor matie: de schriftelijke toestem ming van de cliënt zat er niet bij. Ook al was het zeer waar- In de regel levert de plicht tot geheimhouding niet veel problemen op. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP schijnlijk zo dat de cliënt daar inderdaad geen bezwaar tegen zou hebben gehad. In de regel levert deze plicht tot geheimhouding niet al te veel problemen op, maar lastig is het soms wel. Zo kan het gebeuren dat je van je cliënt ongewild in formatie krijgt die schadelijk is voor personen die je kent. Als het in zo'n geval echt te moeilijk wordt, kun je je cliënt natuur lijk doorverwijzen naar een col lega. Maar je moet wel je mond houden tegenover derden. Ook lastig is de situatie (bij voorbeeld bij een relatiethera pie) waarin je te horen krijgt, dat de ene partner de andere bedriegt. Het enige wat je in zo'n geval kunt doen is de ene partner zover proberen te krij gen dat hij of zij open kaart speelt tegenover de andere partner (hoewel ik ook gevallen ken, waarin die openheid zou uitlopen op een psychische ramp). Maar hoe dan ook: het is niet aan de psycholoog die openheid te geven. Nog lastiger wordt het wanneer je van je cliënt te horen krijgt dat deze in het grootste geheim een einde aan zijn leven wil ma ken. En bij sommige cliënten kun je er vergif op innemen dat ze het zullen doen ook. Wat moet je dan met je beroepsge heim? Natuurlijk probeer je eerst de cliënt van zijn voorne men af te brengen (hoewel zich ook hier weer gevallen voordoen dat je diep in je hart je cliënt gelijk geeft met zijn voornemen). Blijft hij bij zijn voornemen, dan kun je nog vragen of je an deren mag inschakelen. Als je dat niet mag, dan sta je met de rug tegen de muur. Dan moet je gaan inschatten of het gaat om een impulsie ve daad, of om een goed doordacht uitgebalanceerd plan. Ik geef eerlijk toe dat ik in het eerste geval (bij een im pulsieve dreiging met zelf doding) buiten de cliënt om wel eens maatregelen heb genomen om het onheil te voorkomen, en ik heb daar tot op heden nog nooit spijt van gehad. Is het laatste het geval, dan kun je het wel schudden. Ik sluit in zo'n si tuatie een 'contract' af met de cliënt waarin hij belooft tijdens mijn behandeling niet tot zelfdoding over te gaan. Ik hoop er daarbij stiekem op dat ik er alsnog in slaag hem of haar op an dere gedachten te brengen. Helemaal ellendig is wat een therapeute elders in het land is overkomen: ze kreeg van haar cliënt te horen dat hij zijn moeder met een bal pen had vermoord, door deze in haar oogkas te schieten. De the rapeute in kwestie besloot deze informatie door te geven aan de politie, mede omdat zij van me ning was dat eventuele andere moorden niet uit te sluiten wa ren. Complicerende factor hier bij was overigens het gegeven dat de medisch specialist bleef volhouden dat het technisch on mogelijk is om iemand op die manier te vermoorden. Verzon de cliënt dus zijn verhaal of niet? Toch gaf de therapeute haar cliënt aan. Ik denk dat ik hetzelfde gedaan zou hebben. Want beroepscode of niet, er gens moet toch een grens liggen. Die grens bepaalt de psycho loog in uiterste gevallen zelf, dus op subjectieve gronden. Het lijkt mij namelijk niet mogelijk en ook niet wenselijk om een beroepscode te ontwikkelen die in alle gevallen toereikend en bindend is. Door dr. J. Paalman Sommige kwalen zijn bijna te bizar om waar te kunnen zijn. Er zijn mensen die door een mi nimale oorzaak - een verstuikte enkel of een enkele injectie - maximale ellende kunnen bele ven. Hun enkel, of hun pols of wat dan ook wordt warm, ver schiet van kleur, zwelt op en doet extreem pijn. Posttraumatische dystrofie, om de kwaal maar bij een van zijn twaalf verschillende namen te noemen, slaat per jaar bij onge veer 8000 Nederlanders toe. Snelle behandeling is nodig, zo vinden medische deskundigen in binnen- en buitenland, maar daarmee is hun eensgezindheid schoon op. Want men is het zeer oneens over de oorzaak van de kwaal, dus al helemaal over de juiste behandeling. Posttraumatische dystrofie, PD, is geen nieuwtje of laatste medi sche mode. In de Amerikaanse burgeroorlog (1861-1865) werd het door legerartsen al beschre ven als een complicatie na ko- gelwonden. In 1900 paste de Duitse chirurg Hermann Su- deck de net ontdekte (1896) röntgenstralen toe om te laten zien dat PD ook de botten aan tast. Sindsdien heet de kwaal Sudeckse atrofie, maar ook re- flectoir-sympathische atrofie (vooral in Engeland), of 'shoul- der-hand' syndroom, of algody- strofie, of God mag weten wat terwijl men in Nederland de voorkeur geeft aan de naam posttraumatische dystrofie, of wel PD. Over wat nou wel PD is en wat niet PD, ook daarover, over de preciese diagnose dus, is men het niet eens. Om u toch een idee te geven een kleine ziektege schiedenis. Een jongen van 16 krijgt na het verzwikken van een enkel last van een hevige zwelling en extreme pijn. Op de röntgenfoto valt niets te zien. Fysiotherapie maakt de zaak er alleen maar erger op. Opnames in diverse ziekenhuizen halen niets uit en omdat men denkt dat het wel 'iets psychisch' zal wezen wordt hij een keer in een psychiatrische inrichting opge nomen. Na 2,5 jaar heeft hij nog steeds pijn, is de voet blauw ge zwollen en zit de patiënt in een rolstoel. De botten blijken ont- kalkt, de huid is dun, de spieren zijn geslonken, de pijnlijke voet is niet meer te bewegen. Behan deling met diverse middelen ge ven matig resultaat en de pa tiënt zal verder met zijn kwaal moeten leren leven. Hoe kan nou een simpele ver stuikte enkel zo'n ellende ver oorzaken? In de British Medical Journal (BMJ), een gezagheb bend Engels artsenblad, stond op 24 juni '95 een overzichtsar tikel over wat men in Engeland weer reflex- sympathische-dy- strofie noemt. Na het verstuiken van een enkel, het breken van de pols of zelfs maar na het krijgen van een spuitje zou volgens de meest gangbare theorie het sympathische zenuwstelsel soms in een krampachtig reflex schieten waardoor de bloedtoe- voer van het bewuste lichaams deel op de verkeerde momenten wordt opengezet of afgeknepen. De therapie ligt voor de hand: met allerlei middelen de sympa- thicuszenuw blokkeren en na tuurlijk veel fysiotherapie. En, zo drukt het tijdschrift zijn le zers op het hart, dat moet dan snel gebeuren anders gaat het met de patiënt van kwaad tot erger. Tot zover zo klaar als een klontje. Maar helaas. De theo rie, zo schrijft de BMJ mismoe dig, is zeer omstreden en eigen lijk hebben we geen flauw idee wat nou de oorzaak is. Toch is het blokkeren van de sympathi- cus nog steeds de meest toege paste therapie. In feite doet men maar wat en God zegene de greep. Dan is er een groep dokters, waaronder veel chirurgen, die vindt dat de hele kwaal tussen de oren zit. Niet echt verbazing wekkend, want het ziektebeeld kan zeer wispelturig verlopen en daar worden dokters door gaans wat schichtig van. En die aantasting van het bot dan? Het opzwellen, het warm of koud worden, het krachtverlies, het beven van arm of been, het dun ner worden van huid, spieren, nagels en gewrichten, het hevi ger zweten, de toegenomen haar- en nagelgroei? Dat zijn toch allemaal objectieve en meetbare symptomen? Dat kan toch niet allemaal ingebeeld zijn? Dat allemaal best waar zijn, is dan de tegenwerping, maar het zijn allemaal ver schijnselen van een inactiviteits atrofie: de teloorgang van weef sels bij rust. Want rust roest. Als je je botten, spieren en gewrich ten niet gebruikt dan gaan ze in omvang en functie achteruit. En inderdaad, in sommige onder zoeken bleken PD-patiënten niet geheel geestelijk normaal. „Dat is dan ook geen wonder", zegt prof. dr. R. Goris, chirurg aan het Academisch Ziekenhuis Nijmegen. „Het meeste onder zoek op dit gebied is hap snap werk bij mensen die al heel lang patiënt zijn. Als je zolang met hevige pijn rondloopt dan ga je je op zijn minst heel ongelukkig voelen zo niet erger." Een paar jaar terug deed men een psycho logisch onderzoek bij 160 men sen die met een verse polsbreuk het Haagse Leijenburg-zieken- huis waren binnengekomen. Vervolgens wachtte men af. En zie, de twaalf patiënten bij wie later PD optrad bleken psycho logisch niet van de anderen te onderscheiden. Goris doet met enkele collega's al een jaar of tien diepgaand on derzoek naar oorzaak en behan deling en heeft een heel andere opvatting over de oorzaak en dus ook over de therapie. Net als Sudeck meent hij dat PD het gevolg is van een uit de hand ge lopen ontstekingsreactie met in de acute fase de typische ontste kingsverschijnselen vat heid, pijn, zwelling, warmt het niet goed kunnen gebi van het aangedane lich deel. In de late 'koude' wordt de pijn onbehandel het lichaamsdeel voelt 1 aan, is in het geheel niette] bruiken en alle delen vas weefsel - huid, nagels, bc spieren, pezen - gaan in o# achteruit. Inspanning en iüj sieve fysiotherapie klachten alleen maar ergs. „Maar het is niet zo mensen niet willen zegt Goris, „ze kunnen dc»j niet oefenen." Met nieuwe PET-scan waarmee' tegenwoordig chemische ties in de weefsels op dj kan volgen, zag men »l weefsels van deze patis oefening zuurstof tekort 1' zodat er na oefening w® aantastende zuurstof» kunnen ontstaan, een soort terstofperoxide maar daner Iets dergelijks zie je ook»!1 stekingen. De therapie laf om voor de hand: de over aan radicalen wegvang® (zo heten ze echt) radical® gers, stoffen als mann®] DMSO. Daardoor kan de steking tot rust komen. Onafhankelijk van Gore ben onderzoekers van®' sche faculteiten in Grot® en van de VU in Amsterd® deze methode suceeseng' „Goede reultaten", zo ijj de Amsterdammers m W] derlands Tijdschrift neeskunde van 6 maan 1 Maar in de internationale-1 sche gemeente staat Gons 0 tisch alleen. In 1993 hij een artikel over n> I zeer toonaangevende vakblad de Lancet grote overzichtsartikel e jaar geleden in de B» niet de minste onder o' sche bladen, nam niet moeite om de Goris te noor Theo Holleman Sinds Charles Darwin I rige eeuw toe aanzette, is naar de menselijke evolut keüjk onderzoek geweest ip resten. De bestaande Ie resten. De jieën over de oorsprong I derne mens zijn daar gebaseerd. ook De cover van het Body Shopboek. 't Was te verwachten: alle cosmetica-kennis van The Body SL in een boek. Deze maand ligt het in de winkel. Ruim 216 paffl over lichaamsverzorging van top tot teen in de ruimste zin vijf. woord. Om klanten te lokken zit in de eerste druk van d ve een waardebon van tien gulden te besteden in een van del Shop-winkels. In tien geïllustreerde hoofdstukken komen ui;| lopende onderwerpen aan de orde: lichaam, gezicht, kleur, I matherapie, massage, zon en ouder worden. The 7 staat sinds 1976. Nederland telt inmiddels zo'n vijftig" vestiJ gen. Wereldwijd zijn er 1300 winkels. Uitgangspunten vail Britse bedrijf zijn: eerlijke informatie, respect voor het mj minimaal verpakken, streven naar eerlijke handel, I proeven en zorg voor de wereld. Het boek is verschenen bi] lil verij Terra; prijs 29,95. Dat een teveel aan vitamine A schadelijk kan zijn voordeonjl ren vrucht, is al langer bekend. Zwangere vrouwen kri' ook het advies niet teveel vitamine A-pillen te slikken e veel lever te eten. Uit een Amerikaans onderzoek blijkt nuti dat ook al vrij lage doseringen van deze vitamine schadelijkkl nen zijn. Dit nieuwe onderzoek bewijst dat een dagelijkse ma van meer dan 10.000 internationale eenheden (i.e.) vitam kan leiden tot afwijkingen aan het embryo. Het gaat vooralol eerste zeven weken van de zwangerschap, als vrouwen vaak] eens weten dat ze in verwachting zijn. Natuurgebieden moeten meer worden opengesteld voor warj laars. Te vaak worden er nog gebieden, of delen ervan, op grond van vermeende schadelijke effecten van wandel zonder dat daar voldoende onderzoek naar is verricht. Hetï; delplatform heeft dit standpunt naar voren gebracht op etc 1 diedag in Utrecht over 'Natuur en recreatie: binnendoor etf tenom'. Op dezelfde bijeenkomst kondigde directeur Brabesl Staatsbosbeheer aan dat zijn organisatie, die veel natuurtaj nen in Nederland beheert, meer terreinen gaat openstellen. naai blijven de klooien met blokkades sympathicuszenuw, e® deling waar ze zelf in geloven. De oudste theorie stelt da streeks afstammen van Hi Die ontstond ongeveer twee geleden in Afrika. Vertegi van deze verre voorouder geboortegrond een miljoen grote delen van Azië en Eu koloniseren. Uit de regiona groepen 'kolonialen zou mens zich overal geleidelijl ontwikkeld (en dit moest da sprong van rasverschillen z Deze theorie wordt 'Out of noemd, of wat deftiger: he nale continuïteitsmodel. M ren zestig kwam de verondf de geleidelijke, rechtlijnig ling onder druk te staan. M( mee verklaren dat sommi ogende menselijke fossiele ken dan overblijfselen v; minder geëvolueerde vooroi Een kleine groep onderzoe toen dat de aanname van emigratiegolf vanuit Afri woord op dit probleem g< I pi ens de moderne mens, hen tussen 150.000 en 200.1 den in Afrika zijn ontstaan 100.000 jaar voor Christi hebben gemaakt met zijn ve de wereld. De moderne mei zaten van pionier erectu, hebben verdrongen. Deze alternatieve theorie vervangingsmodel door 't 1 vriendelijker als 'Out of betekende niet minder da scheuring in het voordien werk van de paleo-antropol In de tweede helft van de gon een heel ander soort pers zich over onze evolut genen-onderzoekers. Drie genetici (Cann, Stoneking brachten in 1987 hun eerste naar buiten. De moderne mens moest, z in het tijdschrift Natu: 200.000 jaar geleden in Af staan. Zij baseerden deze onderzoek naar het DNA v< in de menselijke celkern dii gie leveren en die mitochon I genoemd. We erven deze el sluitend van moederskant buiten de samenvoeging v en vrouwelijk erfelijk mat moment van bevruchting, dat in alle menselijke Dl veranderingen, mutaties, Die doen het DNA evoluere Naar men aanneemt trede: s op met een vaste regel ken als het ware evolutior I in ons DNA. In vergelijkin vffletië (anp) - „Na de wisseling komt er een ex aan kennis over de her; I Ha1t *s van grote invloed I Behandeling van psycl I sehe patiënten: er zulle I jneer medicijnen beschi I f0nlen> d'e een steeds tjndere werking hebben «5' dr' H' van Pn*ag, 1 v!l ?S?chiatrie aan de Rij I Limburg, heeft 7io„ jn internationaal vee tint TÏ0r ziin bijdragen i I Pswh^eUng van de biol< I kiL Vooral zijn o I S?®S°Phet terrein van d tenJu11 van belang voor I cont P' Tiidens het wlo^(ECNPieUHr?SyCh° I in Vn dat vorige I Van gouden werd Met a 3g de ECNP-Pri 125oonef^s is een bedr: i Van d onderzoek. I dat mraag g?at uit van de I u't funSet^k gedra§ vo° I Ver Ja ctlonerende he: I ®en rinnngen in bet §edl |Cnt%rindeIingen iragwnrat afwijker zaakt a nziin theorie i niSsend°0reen «ie functi

de Stem | 1995 | | pagina 22