DE STEM )avid Letterman Informatie TV 5 M \si Hevige paniekaanvallen, zo maar midden op straat. Alsof de adem wordt afgesneden, klam zweet breekt uit en het hart gaat tekeer. Duizenden mensen hebben last van paniekstoornissen, die uiteindelijk kunnen leiden tot zware depressies en sociale isolatie. Tijdens een congres in Venetië werd vorige week duidelijk dat chronische paniekstoornis een ziekte is, die afdoende kan worden behandeld. Jonge mensen Hitte Hulp Huisartsen Erfelijk Doorbraak |l 1 OKTOBER 1995 D2 ■pnaf vanavond uitzendt. Ame ■can Cinema, een reeks van len uitzendingen van een uur ledt een uniek overzicht van dé llmhistorie. Deze wordt oe. 'chetst aan de hand van een lantal genres: van de klassieke ■ollywood-stijl met de herken- lare plots en de overheersende ■ol van held of heldin, tot de film Noir. Nederland 2, 23.35 uur) De gasten zijn dit keer actrice iRoseanne (uit de gelijknamige "NCRV-comedy) em zangeres retha Franklin. [(RTL5, 23.45 uur) „tiPvan Lijf leven is elke woensdag- en j «ochtend van 10.00 tot 12.00 uur bereik- 1 nnrnadere informatie, reacties en tips. 076-5312537. Schrijven mag ook: «Wad De Stem, redactie Lijf leven, Sg Postbus 3229, 4800 MB Breda, faxnummer: 076-5312512. (tuell ctuell 10 ak- 10.00 10.30 Preis Duell, naga- medy dserie 15.00 Karen bij te wonen. Hij hoopt thuis een hoop vriendelijkheid en warmte te vinden, maar ie dereen heeft het veel te druk I met zijn eigen beslommeringen (Nederland 1, 21.59-23.45) Ford Fairlane Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Renny Harlin. Hoofdrollen: Andrew Dice Clay, Wayne Newton, Pris- cilla Presley, Morris Day en Lauren Holly. Tegen de achtergrond van de hedendaagse rock 'n' roll-scene, probeert de privé-detective Ford Fairlane zijn sporen te verdienen binnen de muziekwe reld. Hij maakt jacht op een jonge vrouw, die waarschijnlijk een sleutelfunctie inneemt bij de mysterieuze moord op een heavy-metal zanger. Voordat Fairlane het weet, bevindt hij zich in een kleurrijk labyrint van corruptie, verraad, chanta ge en moord. (Veronica, 22.05-24.00) Magic Müller Duitse tv-film. Regie: Thomas Bohn. Hoofdrol len: Ingo Naujoks, Maria Schra- der en Julia Boning. Op een dag stapt entertainer Müller in de teletijdmachine van uitvinder Willy. Het gevolg is dat er twee ij nieuwe Müllers ontstaan, in to- j taal zijn er nu dus drie. En dat komt goed uit, want nu kan hij j èn de hoofdrol in een theaters tuk spelen èn als Blues Brother optreden in de Roxy èn zijn dochtertje Elina redden die hoog boven op het dak zit en van niemand iets wil weten. (Duitsland 1, 23.00-00.15) llona Christen, talkshow 16.00 Hanj Meiser, talkshow 17.00 Jeopardw Champions Cup, spelletje 17.30 Unts uns, soap 18.00 Married with Children comedy 18.30 EXCLUSIV - Das Star-Ma gazin 18.45 aktuell 19.10 ExRlosiv-Dj Magazin 19.40 Gute Zeiten, schlechta Zeiten, soap 20.15 Dangerous Inteid tions, speelf ilm 22.10 Stern TV, magatf ne 23.15 Nachtshow 24.00 Nachtjou^ nal 00.30 Cheers, comedy 01.00 Maf ried with Children, comedy 01.30 Gd den Girls, comedy 02.00 Barbel Schafa 02.55 Nachtjournal 03.20 llona Christtj 04.10 Hans Meiser 05.05 Explosiv-Daj Magazin TV5 06.30 Télématin 08.00 Nieuwsflij 08.03 Nieuws 08.30 Nieuwsflits 08,ï Bibi et ses amis 09.15 Magellan, magaj ne 09.45 Autant savoir 10.40 Nieuw' flits 10.45 Envoyé spécial 12.15 Period 12.40 Météo des cinq continents 124 Nieuws 13.05 Paris lumières 13-30j7.j tralia, Belgisch/Frans/Zwitserse speellij uit 1989 van Jean-Jacques Arak? 15.30 La maison Deschênes, serie 16J Nieuws 16.10 La cuisine des moil quetaires 16.25 Bibi et ses amis 17.0 ij si la chanter, muzikaal spelletje W| Questions pour un champion 18.» sions d'Amérique, magazine 14 Nieuws 19.00 Paris lumières, mag® 19.25 Météo des cinq continents n Nieuws 20.00 Faut pas rêver, magaz 21.00 Strip tease, magazme z<4 Météo des cinq continents 22.00 Ni «j 22.35 Les filles des Caleb, serie «4 Jours de guerre, documentaire- 1 Afl. 1:: Janvier 1945 00.30 Nieuws ou. Visions d'Amérique 01.15 Universi nuit 03.15 Mix monde, multi mix, mix 03.45 Télétexte 04.00 Envoye cial 05.30 Perfecto ADVERTENTIE) leven WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 DEEL I L y de film lk heb (opgenomen toen hij op kjje werd uitgezonden en Leek heb ik 'm eens rustig Jeten. Met een bakje chips op pén en een glas rode wijn Land, om in de stemming te is het verhaal van drie un in California, die samen éi verjaardag vieren. De een ol dertig, de tweede veertig «dederde vijftig jaar oud. Mijl- (i, die vragen om een groots est wordt gevierd in het jjivan de 40-jarige. Een van de, g dertig, louter vrouwelij- ten is de Frangaise Marti- [jit een documentaire zegt te Ugi over het leven van Cali- jiiitiie vrouwen. Haar inter- -i als een rode draad jordefilm heen. U staat omschreven als een Bfdie, maar eigenlijk is het elieel triest verhaal. Er komt i de vragen van Martine, «eigenlijke onderwerp 'vrou- K en eten' is, zoveel onver- Weed naar boven bij de op tloog toch zo perfect ogende t op het verjaardagsfeest ia je na afloop met een lichte ierde aftiteling bekijkt. k is de scène waarin jietveel vertoon de verjaardags- mtenwor de feestvarkens bin- worden gedragen. Nadat de i, zij het onder enig pro- st'hun taarten hebben aange- iden, gaat het eerste bordje ttlekringrond. Niemand van ie vrouwen wil het stuk taart XV teeenherkenbare scène. Hoe 4 ik in de loop der jaren itejes de taart niet overge- ^en, terwijl ik er best trek in Welijk zijn er toch twee pen die taart eten. De moe- èvan de 40-jarige, die onder- at wel geleerd heeft dit W problemen te relativeren, «de dochter van de 50-jarige, "wal eet omdat dat de eni- Nnier lijkt te zijn om aan- hvan haar moeder te krij- «ouwen belanden uiteinde- Akvoor stuk, voor de came- Martine. Allemaal blijken !4Phe een of andere manier obsessie voor voedsel te heb- Voor de een is het dé om controle over haar ie houden, een ander daar alleen maar in te kun nen als ze juist niet eet en pi blijven voldoen aan het - JM - beeld dat anderen 'aar willen hebben. Denkt [kook dat is wel herkenbaar, men waarom eten (en !ji) zo'n belangrijke rol leveren een lange en 'mende lijst op. Gebrek «dacht, kwestie van over gelukkige liefde, angst, 1 eeo veilig gevoel, gezel- goedkeuring van gelief- atkeuring van geliefden, ."'Sing, bescherming, stre ef perfectie, 'I Willen ze perfect zijn, |*en op het feest. En alle- _«en ze dat alle anderen !|jn. Van die anderen !fen ze zonder morren dat ffipis ze zijn, alleen bij "kunnen ze dat niet. 'erkenbaar. Wordt het voor een beetje meer 'ouwen? Als ANGST het leven beheerst Door Hans Rube „Het is de meest vreselijke ervaring uit mijn leven", zegt mevrouw Alice Nevil le (64). Ze was een kind van zeven toen het haar voor het eerst overviel tijdens een balletles: verlammende angst. Onverklaarbaar en onbegrijpelijk. De leuke, vrolijke leerling Alice werd een spijbelaarster die niet over straat durf de. Haar ouders wisten zich geen raad met hun 'vervelende' kind en stuurden haar naar kostschool. Alice is nu een gemoedelijke Britse dame en oprichtster van de belangen vereniging PAX, die opkomt voor patiënten die lijden aan agorafobie (pleinvrees) en paniekstoornissen. Ze heeft haar angsten inmiddels overwon nen, met behulp van medicijnen en psy chiatrische hulp. „Na mijn vroege jeugd bleven de angst aanvallen een tijd weg. Maar ze kwa men terug, op een moment dat ik heel gelukkig was. Ik was 22, had een baan, was verloofd. Ineens, zo maar bij een bushalte, ik durfde niet in te stappen. Mijn hart ging tekeer, zweet brak me uit, ik kon helemaal niets meer." Alice bleef een week binnen en pro beerde het toen opnieuw. „Steeds als ik in de buurt van die bushalte kwam gebeurde hetzelfde." Via de huisarts en na diverse verwijzingen kwam ze uit eindelijk bij een psychiater die wist wat haar mankeerde. Hij behandelde haar met antidepressiva en confronteerde haar in de praktijk met de agorafobie. „Toen ik wist dat er niets ernstigs met me aan de hand was durfde ik er ook over te praten. Je denkt dat je gek wordt. Daar schreef ik in. die tijd over in een vrouwenblad. Op dat artikel reageerden honderden vrouwen, die hetzelfde was overkomen." Haar belan gengroepering was geboren. Vervolgens schreef Alice twee boeken over haar ervaringen, die inmiddels allebei zijn uitverkocht. Het verhaal van Alice Neville staat niet alleen. Op het Europese congres voor neuropsycKo-pharmacologie in Venetië waren de afgelopen week soortgelijke verhalen op te tekenen van jonge men sen die op voor hun onverklaarbare momenten overvallen werden door paniek. Studenten, gewend om regel matig uit te,gaan, die zo maar ineens bang zijn zich op straat te begeven. Naar de oorzaak van paniekstoornissen wordt al enkele eeuwen gezocht, zoals blijkt uit de oorsprong van de term paniek: afgeleid van de mythologische Griekse god Pan - half mens, half geit - die angstaanjagende kreten voortbracht. De eerste beschrijving van het feno meen paniek dateert uit de zeventiende eeuw en is afkomstig van de geestelijke Robert Burton: „De angst zorgt ervoor dat mensen rood aanlopen, dan bleek wegtrekken, beven en zweten. Plotse linge hitte overvalt hen, het hart gaat snel kloppen en ze gaan onregelmatig ademen." Pas in 1980 wordt de stoornis als een werkelijk bestaand en zelfstan dig klinisch ziektebeeld erkend. Prof. dr. D. Klein, van de Columbia- universiteit in New York, als psychiater werkzaam in het Presbyterian zieken huis, zoekt naar biologische oorzaken voor de aandoening. „We weten dat het ziektebeeld zich ontwikkelt tijdens de tienerleeftijd en soms zelfs eerder. Vrouwen hebben er vaker last van dan mannen, tegenover elke man zijn er drie vrouwen met de aandoening. Ruim drie procent van alle vrouwen heeft er last van." Na het 45e levensjaar groeien de men sen meestal over de kwaal heen. De meeste aanvallen doen zich voor bij mensen tussen 25 en 45 jaar. Paniek stoornissen kunnen uiteindelijk leiden tot chronische depressiviteit. „Soms krijgen de mensen last van een simpele fobie: agorafobia, een hoogtevrees of een sociale fobie, waardoor ze niet in het openbaar durven spreken." Volgens Klein is het belangrijk dat een patiënt direct na een eerste paniekaan val hulp zoekt. „Na die eerste aanval kan de ziekte zich verder ontwikkelen als een patiënt niet begrijpt wat hem is overkomen. Van alle mensen die den ken dat ze een hartaanval hebben gehad, maar bij wie op een hartfilmpje geen afwijking is gevonden, blijkt de helft een paniekaanval te hebben gehad." Hij ziet in zijn praktijk mensen die na een eerste aanval 'mijdend gedrag' ver tonen, als zelfverdediging. „Dat leidt tot fobieën. Sommigen krijgen migrai- ne-aan vallen." „Het gevaar is dat mensen met dergelij ke onverklaarbare angsten zo bang worden voor een nieuwe aanval dat Mensen kunnen op onverklaarbare momenten overvallen worden door paniek. alleen al daardoor hun dagelijkse leven totaal in de war raakt. Hun werk en hun relaties gaan er onder lijden. Meestal voelen ze zich ook daadwerke lijk ziek. Raken depressief, gaan veel drinken en roken en je ziet nogal wat zelfmoordpogingen. Deze patiënten gebruiken veelal behoorlijk wat slaap tabletten of kalmeringstabletten." Ondanks dat niet duidelijk is waardoor paniekstoornissen ontstaan, kan de ziekte wel worden behandeld. Klein: „Het is inderdaad een onbegrepen ziek te. Huisartsen herkennen de kwaal vaak niet. De patiënt komt meestal met lichame lijke klachten bij zijn arts. Die kan ech ter zelden iets ontdekken. Pas bij heel lang doorvragen komen artsen er ach ter dat de oorzaak van de klachten, een psychische is." Psychotherapie en anti depressiva - vooral de nieuwe genera tie van selectieve serotonine heropne- mers (SSRI's) - kunnen de patiënt van zijn kwaal afhelpen. Want net als bij depressies het geval is, blijken angst aanvallen biologisch verklaarbaar. In de hersenen is dan iets mis met de com municatie tussen de talloze zenuwcel len. Klachten treden op als de molecu len die bepaalde boodschappen in de hersenen over moeten brengen gestoord zijn: de zogenaamde neurotransmitters. Uit recent onderzoek is gebleken dat de neurotransmitter serotonine daarin een voorname rol speelt. Als de serotonine niet goed werkt kan een patiënt allerlei psychische klachten ontwikkelen, zoals depressiviteit. Door dit serotonine opnieuw te sturen, kan dat worden ver holpen. Paniekstoornissen komen in bepaalde families vaker voor dan in andere en zouden dus ook erfelijk bepaald kun nen zijn. Volgens sommige onderzoe kers speelt ook het milieu waarin men sen opgroeien een rol. Uit studies blijkt dat mensen met een goede schoolopleiding minder riscio lopen dan lager opgeleiden, omdat ze beter met hun aanvallen kunnen omgaan. Kinderen uit gebroken gezin nen en zij die in hun jeugd verwaar loosd zijn lopen meer risico op een paniekaanval als ze in de pubertijd komen. Professor Klein zoekt in zijn laboratorium aan de rand van de beruchte Bronx in New York naar zogenaamde 'triggers' die een aanval veroorzaken. Een aantal ligt voor de hand, meent hij. Lichamelijke afwijkingen, epilepsie en astma. Maar ook druggebruik, teveel koffie of medicijnverslaving. „Sommi gen beweren dat hyperventilatie wordt veroorzaakt door een paniekaanval, volgens mijn bevindingen is dat net omgekeerd. Hyperventilatie kan juist FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP een paniekaanval veroorzaken." Op dit moment staat hij voor een moge lijke doorbraak in zijn onderzoek. Klein heeft ontdekt dat koolmonoxyde en kooldioxyde een rol spelen bij het doorgeven van bepaalde signalen bin nen de hersenen. Als mensen te weinig zuurstof inademen komen normaal gesproken het lichaam en de hersenen in opstand. De mens reageert, om het leven te redden. Kinderen met een verstoorde koolmo- noxyde-huishouding ontberen die alarmbel, zij reageren helemaal niet. De stelling van Klein is dat een paniek aanval mede het gevolg kan zijn van de manier waarop het lichaam reageert op de aanwezigheid van koolmonoxyde in het lichaam. Het familieonderzoek dat hij in New York uitvoert moet dat binnenkort bewijzen. •1

de Stem | 1995 | | pagina 21