Lestem Bezorgdheid over zorgarbeid NIEUW IN SAS VAN GENT GRANDIOZE OPENING 't RIETEN HUIS ®stem Een buitendijks afwateringskanaal ^1 :r Gelegenheid Gespreksgroep DISK-Hontenisse: 'Overheid moet meer personeel inzetten' Sterre eerste 'gifvrij groen' terrein Riet en Rotanwinkel DAG KLAPPER 'oor particulieren beterschap wensen (wart eeuw 50 JAAR R& Harrie Muur" Statencommissie niet onder indruk van ZVP-onderzoek ZEELAND C2 Bezorger gefeliciteerd Getrouwd gebruikt. gewone bestelwagen. editie zeeland Goede resultaten bij hondenwedstrijd in Arnemuiden Uitwateringsschap Revolutionair Voortvarend Gevaarlijke kruising Drieschouwen wordt rotonde OKTOBER 1995 WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 'n Gelukwens, bedankje, jubileum, receptie, huwelijk, verloving, overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. Prijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, formaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. Overige tarieven op aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-5.312.313 of geef uw tekst 2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven Iworden uitsluitend geaccepteerd, indien laam en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. ■Wij behouden ons het recht voor teksten ■zonder opgaaf van redenen te weigeren. Idien de uitgever klachten bereiken over de ppgegeven tekst behoudt de uitgever zich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te maken. Lieve Mensen, wie wil Chris Freeke Oncologie J 10, kamer 167, RijnsburgemJ 2333 AA Leiden. leanne van Damme-Borm in Nieuw Namen,/ ^nteban in Breda, Nout Willems in Oosterhól |itvoorst en Mariël Wijlens, 6 okt.'95 HaaksL. kan der Sanden en Diana van Dongen 7 okt.cj 7:5 I Ons prinsesje Proficiat. Mammie is jarig Hartelijk heel veel kusjes va Robertje en JA, JA, het is echt waar Deze dame wordt Ben, Barbara, Kitty, Michel, Kenneth. edes-Benz staat niet stil. De.bedrijfswagens van Mercedes-Benz ir.n onze verslaggever Kloosterzande - De gespreksgroep DISK-Hontemsse wil i t de overheid meer personeel inzet in die sectoren van f gezondheidszorg waar sprake is van overbelasting. In n manifest aan minister Borst van Volksgezondheid, tózijn en Sport (VWS) vestigt DISK de aandacht op de I arbeid in de gezondheidszorg die steeds meer van be- hald naar onbetaald werk verschuift. L manifest met de titel 'Zorg- Ljd in het geding' is ook ver- Lrd naar de leden van de vas- fckamercommissie voor VWS. In £t manifest toont de DISK zijn radheid over de ontwikke len in de gezondheidszorg, u gespreksgroep DISK-Honte- Jj js onderdeel van de oecu- Uische organisatie 'Dienst in [(Industriële Samenleving van- Le de Kerken'. Het is een ■roep van mensen uit de regio die Ech inzet voor menselijkheid en lichtvaardigheid in de wereld j de arbeid, baanloosheid en snomie. daatste twee jaar heeft de ■roep zich gericht op de betaalde L onbetaalde arbeid in de ge- Ljheidszorg in de gemeente Ltenisse. De groep conclu- ktrt dat er sprake is van een tare belasting voor mensen die de gezondheidszorg werken. Met minder mensen moet steeds leer zorg worden verleend. De lerkdruk is de laatste jaren fors wenomen," aldus de DISK. -Bovendien kunnen instellingen liet altijd die betaalde zorg aan- lieden die nodig is." «DISK signaleert verder dat de is steeds meer verschuift van naar onbetaalde zorg- beid. Heldere argumenten en ïteria, die die grens bepalen, itbreken volgens de DISK vaak. De groep concludeert ook dat de overheid steeds verder haar so ciale taak in de gezondheidszorg afschuift op de burgers. „De steeds hogere eigen bijdragen in de gezondheidszorg, die vooral voor mensen met een minimum inkomen moeilijk zijn op te bren gen, wijzen ook in deze richting. In de praktijk betekent deze ont wikkeling een tweedeling in de samenleving en een overbelas ting van de betaalde en onbetaal de zorgarbeid. Zorgverlening wordt klasse-afhankelijk." De bevindingen in Hontenisse hebben ertoe geleid dat de DISK nu de minister en de Tweede Ka mer oproept om 'meer personeel in te zetten in die sectoren bin nen de gezondheidszorg waar sprake is van overbelasting'. „Vooral in de verzorgings- en verpleeghuizen, de ziekenhuizen en de thuiszorg is dat allang het geval. Aantasting van budgetten is onrechtvaardig." DISK pleit er verder voor de ver commercialisering van de ge zondheidszorg een halt toe te roepen. De DISK houdt donderdag 9 no vember een discussiebijeenkomst over haar manifest in Huize An- tonius aan het Past. Versterplein 1 in Kloosterzande. Aanvang 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Rotanmeubelen uit eigen atelier. Van fabrikant rechtstreeks naar particulier. Alle herstellingen Ook de niet bij ons ver vaardigde meubelen met de glimlach. Open-deur-weekend op zaterdag 14 oktober zondag 15 oktober en uitzonderlijk op maandag 16 oktober Zuidstraat 10 Sas van Gent (voorheen Modehuis Rosy) Openingsuren: maandag gesloten dinsdag 10.00-18.00 u. woensdag 13.30-18.00 u. donderdag 13.00-18.00 u. vrijdag 13.00-20.00 u. zaterdag 13.30-17.00 u. Open iedere eerste zondag van de maand. fsctie ^zen: Zu'dlandstraat 32, ■0115-645769 '0115-645742. Feter Oggel (editie- Wf >i frank van Cooten, r'an der Helm, Harold de Rir: Eu9ène Verstraeten. iiiin P aat 1. tel. 0113- J®0| fax 0113-273701. fc'aggeve'"?65 MaaS fProvlncie" Dn/weenstraat 14, tel. 0114- fax 0114-372771. Cf ®uren: Frank Deij (plv. ed. T ^rlach Hochstenbach. J'edactie Zeeland: I'women temvrii- °115 -645751 I' °ndag 0115- 645753 'swntie"exPlo'tatie j7,em en zvk «l?S-,Zuidlandstraat 32. jdtoo'r, fax 0115-645741 i irt* ®ordigers: ilBrnS®' privé 0115-563976, a Broekhoven, privé 0115- 5.552354s Dimmers' Privé ter»- ftenwoordigers: ISJoluu" Brande- Privé 0114- 14-316755 Ver!traeten Pr'v® j 'P lve 076-5020894 >tijden: vr- 8.30- 17.00 uur De Sterre is de eerste instelling op het gebied van gezondheidszorg in Zeeland en Zuid-Holland die de 'gifvrij groen'-onderscheiding heeft gekregen, een van de bewoners onthult de bijbehorende plaquette. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Clinge - Het instituut voor geestelijk ge handicapten De Sterre in Clinge heeft als eerste in Zeeuws-Vlaanderen het predi kaat 'gifvrij groen' gekregen. Dat betekent dat er aan het onderhoud van het groen en de verhardingen op het Sterre-terrein geen druppel chemisch be strijdingsmiddel meer te pas komt. De Sterre is meteen ook de eerste instelling op het gebied van gezondheidszorg in Zeeland en Zuid-Holland die de 'gifvrij groen'-onder- scheiding heeft. De bijbehorende plaquette werd gisteren feestelijk onthuld door een van de bewoners van De Sterre. De onderscheiding is een initiatief van de Promotiegroep Gifvrij Groen, een samenwer kingsverband tussen de Zeeuwse sociale werkplaatsen en Braber Groenvoorziening uit Renesse. Vorige maand is een dergelijke samenwerking ook opgericht voor Zuid-Hol land. De leden van de Promotiegroep streven een gifvrij beheer van groen en verhardingen na. In Zeeuws-Vlaanderen is dat Dethon Groen. Bedrijfshoofd J. Geuze constateerde gisteren dat bestuurders, beheerders en ook burgers steeds meer gaan inzien dat het gifgebruik moet worden teruggedrongen. Wie slim is, houdt bij nieuw aanplant al rekening met het toekomstig onderhoud. Voor groen dat al be staat zijn er alternatieve bestrijdingsmetho- den, zoals infraroodverbranding of mecha nisch borstelen. Vaak wordt echter opgezien tegen de meerkosten van deze methoden. Normaal gesproken wordt in onderhouds- planningen aangegeven hoeveel keer er ge schoffeld, gesnoeid of gemaaid moet worden. De Promotiegroep gaat echter uit van een nieuwe benadering, het zogenaamde 'beeld bestek'. Daarin wordt omschreven hoe een stuk groen er uit moet zien. Aan de hand van die gegevens wordt dan onderhoud gepleegd. Via deze opzet wordt volgens adjunct-direc teur P. Dalebout van Braber Groenvoorzie ning een gifvrij groenbeheer betaalbaar. Hij sprak de hoop uit dat andere bestuurders en beheerders van openbare ruimten en verhar dingen het voorbeeld van De Sterre zullen volgen. Directeur J. Biegstraaten van De Sterre stelde gisteren dat op het terrein allerlei bijzondere flora en fauna gedijt, juist vanwege het mi lieuvriendelijk beheer. Voor het groen-onder- houd worden al jaren geen chemische bestrij- dingmiddelen meer gebruikt. Sinds De Sterre vorig jaar een milieu-inten tieverklaring ondertekende is ook het onder houd van wegen en paden gifvrij. Volgens Biegstraaten moet juist een instelling in de gezondheidszorg zoals De Sterre het voor touw nemen als het gaat om een gezond mi lieu. Biegstraaten zei dan ook trots te zijn op de toegekende onderscheiding. THEATER KLOOSTERZANDE Poppenkastvoorstelling - de Ge laarsde kat - door Marina Stock man - Openbare bibliotheek -14.00 uur MIDDELBURG Gouden Boekjes vliegen (kinder theater) - meespeelvoorstelling voor kinderen van 4 jaar en ouder - aula Zeeuwse Bibliotheek - 14.30 uur (ƒ2,50) POP EN JAZZ TERNEUZEN Golden Earring - in concert - Zuid- landtheater - 20.00 uur SPORT GOES Indoor Atletiek -Zeelandhallen Nobelweg 6 - (info: Dhr. van Tong eren 01182-3336) DIVERSEN HULST Beestenmiddag - knutselen in ka der van kinderboekenweek, video film en bezoek dierenarts - open bare bibliotheek -13.30 uur Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Lotta loopt weg (kinderfilm) - Zuidlandtheater -15.00 uur Once were Warriors (film) - Zuid landtheater - 20.00 uur Tentoonstelling - mevrouw De Wit-Rammeloo - fysiotherapie Oos telijk Bolwerk (t/m 18 okt) Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 uur VOGELWAARDE Beestenmiddag - knutselen in ka der van kinderboekenweek - 'verf je eigen beest' - Openbare biblio theek -14.00 uur CLINGE Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Handwerken, kaarten, biljarten - KBO - Malpertuus 13.30 uur ST.-JANSTEEN Schieting - KBO - De Warande - 13.30 uur PHILIPPINE Kinderboekenweek - Beesten bende voor de jeugd - bibliotheek - 13.30-16.00 uur AXEL Bridgen - Gregoriuscentrum - 14.00 uur Koersbal - Gregoriuscentrum - 13.30 uur SAS VAN GENT Kaarting - De Regenboog -ANBO- 14.00 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur While you were sleeping HULST De Koning van Engeland 14.00 en 20.00 uur André 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Braveheart 20.00 uur Mortal Kombat 20.00 uur While you were sleeping VLISSINGEN Alhambra 1-2-34 14.00 uur De Leeuwekoning 14.00 uur Free Willy 2 14.00 uur De Tasjesdief 14.00 uur Batman Forever 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Braveheart 20.00 uur Mortal Kombat 20.00 uur Just Dredd BRUGGE Kennedy Complex 14.30 en 20.00 uur Braveheart 14.30 en 20.00 uur The Madness of King George 14.30 en 20.00 uur The Bridges of Madison County 14.30 uur Congo 20.00 uur French Kiss GENT Decascoop 14.30 en 20.00 uur Braveheart 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Madness of King George 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Un der Siege 2 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Do lores Claiborne 17.00, 20.00 en 22.30 uur French Kiss 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The bridges of Madison County 14.30,17.00 en 22.30 uur Congo 20.00 en 22.30 uur Crimson Tide 17.00 en 20.00 uur First Knight 20.00 uur While You were sleeping 14.30 uur Sleeping Beauty 22.30 uur Usual suspects 14.30 uur Die hard 3 17.00 uur Free Willy 2 17.00 uur Casper KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Bridges of Madison County 15.00 en 20.00 uur Under Siege 2 15.00 uur French Kiss 15.00 uur Doornroosje 15.00 en 20.00 uur Braveheart 20.00 uur The Usual Suspects Van onze verslaggever Middelburg - „Er is niets bewezen en daarom vind ik dat u ex cuses moet aanbieden." Dit was maandag de reactie van J. de Zeeuw (D66) op de 'resulta- Van onze correspondent Terneuzen - Met zijn Mechelse herder Rakker heeft S. van Boven uit Axel met de vermel ding 'met lof' het certificaat bewakingshond behaald. De combinatie scoorde 345 punten op een maximum van 356. De wedstrijden werden gehou den onder auspiciën van de afde ling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politie Hondenver eniging op het terrein van de po litiehondenvereniging Midden- Zeeland bij Arnemuiden. J. Luteijn uit Schore wist met de hond Robin eveneens een Me chelse herder met 318 punten ook het certificaal met lof in de wacht te slepen. Het certificaat Politiehond 1 werd behaald door P. Schijf uit Driewegen met zijn Mechelse herder Arco met 411 punten, en D. Broekhoven uit 's-Heer Arendskerke met de hond Aico die 398 punten scoorde. Aan bei den werd de toekenning 'met lof' afgegeven. In totaal werd aan de wedstrij den door zes combinaties deelge nomen en voor de verrichtingen van de honden en hun begelei ders bestond een redelijke goede publieke belangstelling. IN 1845 WERD DE Stoppeldijk polder bedijkt. Er werd bijna 1300 ha land (terug)gewonnen, maar de afwatering van de ach terliggende polders werd be moeilijkt. De zeesluis kwam aan het begin van de Oude Haven bij Kampen te liggen. In 1738 werd besloten een nieuwe dubbele zeesluis te leggen. Die kwam ook bij Kampen en ze was in 1741 klaar. Door voortschrijdende bedijkin gen nam het aantal polders toe dat via Kampen overtollig water loosde. Tot dan toe had het be stuur van de polder Stoppeldijk de afwateringswerken in beheer. De andere polders wilden echter ook zeggenschap hebben en van af 1738 werd de directie dan ook gevoerd door een 'Commissie voor de uitwatering op Campen', waarin ook bestuursleden van de andere polders zitting had den. Dat is de eerste uitwate ringscommissie voor het gebied van Hulsterambacht waarin de verschillende polders en water schappen samenwerkten. In eerste instantie ging de afwa tering via de nieuwe sluis naar genoegen, maar ondertussen ging de opslibbing in het Helle gat, een inham van de Wester- schelde, door, zodat de afwate ring steeds meer bemoeilijkt werd. Bovendien kwam daar de bedijking van het achterste deel van het Hellegat in 1845/46 - de Catharinapolder - nog eens bovenop. Verschillende polderbesturen staken in 1845 de koppen bij el kaar, want er moest wat gebeu ren, dat was een duidelijke zaak. Op 5 mei 1847 werd er daadwer kelijk een uitwateringsschap op gericht, waarbij de Polders van Lamswaarde, Den Dullaert, de Oost- en Westvogelpolder, Hengst- en Rummersdijk, Ser Pauluspolder, Oude Graauw en Langendam en de polder Groot- Cambron betrokken waren. Een van de eerste vragen die ge steld werden, was: is het oprich ten van een watermolen een op lossing? Dat voorstel werd ver worpen. Een kanaal graven van uit het gebied naar de Wester- schelde leek de enige oplossing. Er zijn metingen en berekenin gen verricht en zelfs tekeningen gemaakt voor een kanaal naar de Noorddijk- en Wilhelmuspol- der bij Walsoorden. Voor een groot deel lag het op de grond van het Kroondomein, dus 'be zit' van de koning, zo werd ge zegd. In feite is het vruchtgebruik, maar voor de plannen maakte dat weinig uit. Toch was ook dat de oplossing niet. Het werd als ondoelmatig, ongeschikt en ge brekkig van de hand gewezen. Ook een kanaal vanaf Kampen naar Terneuzen, gepaard gaande met de bedijking van het Helle gat, kon niet gerealiseerd wor den. Het werd geacht onuitvoer baar te zijn en er waren veel be zwaren tegen, onder meer van het ministerie van Oorlog. Een ontwerp van de Zwolse in genieur Van Diggelen was revo lutionair, maar haalbaar. Van Diggelen, die in 1849 een plan ontwierp om de Zuiderzee en de Waddenzee in een klap in te pol deren, had een kanaal in ge dachten tussen de zeesluis bij Kampen en een punt oostelijk van Zeedorp, drieëneenhalve ki lometer verderop. Nu komt het kaartje uit de vori ge aflevering van pas. Hij wilde dat kanaal graven door de schorren voor de Rummersdijk-, de Hoogland en de Ser Arends polder. Voor een klein deel lag het ook in de polders Rummers dijk en Ser Arends. De zeewe- rende dijken van die twee pol ders moesten over kleine afstan den naar het oosten verlegd wor den en aan de westkant van het kanaal moest een totaal nieuwe zeedijk komen om kanaal en achterland te beschermen. Het plan van Van Diggelen was een geweldige uitdaging, geens zins goedkoop, maar de 'Polders in het Land van Hulst, thans suerende (overtollig water lozen, red.) langs Campen' kregen op 23 maart 1850 toestemming van de koning het werk aan te beste den. Dat ging in drie gedeelten: Q LU -J CC LU Q LU h- m cc »De eerste steen van de in 1850 gebouwde zeesluis nabij Zee dorp. foto camile schelstraete het bouwen van een nieuwe sluiskoker te Kampen - naast de bestaande dubbele zeesluis -, het graven van het kanaal en de bouw van een zeesluis aan de noordwestelijke hoek van de Ser Arendspolder. De aanbesteding vond op 17 en 18 mei 1850 plaats in het café bij Jan Cornelis Mangnus op het Vogelfort bij Hengstdijk. Het bouwen van het sluisgebouw werd aangenomen door M. Ver- maes, aannemer te Hellevoet- sluis. Men ging zeer voortvarend te werk. We nemen een gedeelte over uit de destijds gemaakte notulen en daaruit valt te lezen dat sommige gebruiken bij de waterschappen teruggaan op oude tradities. - Buitengewone Vergadering in den 's Heer Arends Polder in dé Directiekeet den 19 sept. 1850. Tegenwoordig alle de leden; ter uitzondering van den heer Jaco bus Sergeant, door ziekte afwe zig. Om tien uur vergaderde de Com missie en de door dezelve geno digde Gasten, ten einde het plaatsen van den eersten steen der kapitale Zeesluis ten hunnen overstaan zoude plaats hebben door de Dames Catharina Cor nelia Seydlitz, Louisa Hombach, Eugenie Pierssens en Rosalia Sergeant, respectievelijk onge huwde dochters van de Leden dezer Commissie welke daartoe alvorens door de Commissie wa ren uitgenodigd en zulks gaarne op zich hadden genomen. Na vooraf eenig ververschingen gebruikt te hebben begaf de Commissie met de voormelde Dames en de genodigden zich naar den Sluisput in welke den- zelve door de Heer Ingenieur B.P.G. van Diggelen welkom ge- heeten werd. De Ontvanger- Griffier hield daarop een toepas selijke aanspraak en nadat de Dames vervolgens onder opzicht van den Heer M. Vermaes Aan nemer van het Sluisgebouw den eersten steen gelegd hadden, is, na dankbetuiging en gepaste aanspraak aan alle tegenwoor dig zijnden, aan de in aanbouw zijnde sluis den naam gegeven van de 'VIER VRIENDINNEN'. Nadat vervolgens de werken door de Commissie en genodig den waren geïnspecteerd en be- zigtigd, vereengide men zich aan Door George Sponselee eenen eenvoudigen maar gullen disch. Waarmede de plegtigheid van de dag besloten werd. - De steen die toen geplaatst werd, ligt thans in een talud op het terrein van het gemaal Cam pen. Hij draagt de volgende tekst: - Deze uitwatering voor de Polders vroeger suerende langs Campen is namens de Ingelan den verkregen door de zorg der Commissie bestaande uit de Heeren W. Seydlitz, Voorzitter; Mr F. van Deinse, Ontvanger- Griffier; J.L. van Dortmont; C. van Esbroeck; P. Beumer Har- denberg; J.P.W. Hombach; P.F. Lemsen. P.P.F. Pierssens; J. Ser geant; Ja. Sergeant; J. Ver- eecken; E. Vogelvanger. Naar het ontwerp en onder directie van den Ingenieur B.P.G. van Diggelen. De eerste steen van deze sluis is gelegd door mejuf- vrouwen L.C.H. Hombach; E.C. Pierssens; R.M. Sergeant; C.C. Seydlitz op den 24 september 1850. - De datum is een andere dan ge noemd in de notulen. Kennelijk heeft de plaatsing vijf dagen eer der plaatsgevonden dan aanvan kelijk was voorzien. De naamge ving is denkelijk nooit aangesla gen, althans wij hebben die naam nooit horen gebruiken en enige navraag leerde dat hij ook bij anderen niet bekend was. 'De zêêsluis bij 't Zêêdurp', die wis ten velen zich te herinneren, maar de 'VIER VRIENDIN NEN', nee ten' van het onderzoek dat de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij had ingesteld naar mogelijke druk die de provincie Zeeland zou hebben uitgeoefend op Friese scheeps bouwers om geen zaken te doen met reder Davidse. De samenwerking tussen Davidse en de Harlingse werf werd ver broken en Davidse kondigde ver volgens aan een schadeclaim in te dienen bij de provincie Zeeland, die hij ervan beschuldigde de no dige druk te hebben uitgeoefend om hem aan de kant te laten zet ten. Wat de fax behelsde, bleef tijdens de vergadering een beetje in ne velen gehuld. Het zou om een krante-artikel gaan dat naar de Harlingse werf vanuit de provin ciale burelen was gefaxed. Hageman weigerde excuses aan te bieden. „Er is contact geweest tussen PSD en de werf. En wat ik eigenlijk wil betogen, is dat van uit het provinciehuis de uiterste zorgvuldigheid moet worden be tracht. Want het is toch jammer dat binnen een tijdsbestek van twee maanden er nu vier grote claims zijn ingediend." Van onze verslaggever Middelburg Er komt een ro tonde op de gevaarlijke kruising Drieschouwen aan de N258, zui delijk van Axel. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten hier 1,4 miljoen gulden voor uit te trek ken, het karwei wordt in 1996 uitgevoerd, Men gaat over tot de rotonde omdat dit veel verkeers veiliger is. Het kruispunt is nu beveiligd met stoplichten, maar de snelheid van het verkeer is er hoog en er wordt regelmatig door het rode licht gereden. Bovendien verkeert het wegvak ter plekke in zeer slechte staat en zou op korte termijn, inclusief fundering, vervangen moeten worden. Een rotonde is een rela tief duur kruispunt, maar veel veiliger en niet storingsgevoelig zoals kruispunten met verkeers lichten. Er komen steeds meer ro tondes in Zeeland.

de Stem | 1995 | | pagina 15