Z personeel boos op vakbonden olitie onderzoekt dood bejaarde Aardenburgse vrouw 'Diefstal' suikerbieten afgedaan voor politie istitie in beroep tegen raf van voormalige |antmanager Cerestar GS walgen meer en meer van kreet 'Zeeland is vol' xmmm DE STEM iLBY surround HE3 /e zijn niet gedemotiveerd en willen alles doen voor behoud van arbeidsplaatsen' Nazomergevoel 'Hé, Van Veen, ben je nog steeds thuis?' Blokfluit spelen voor Guinness Book of Records PHILIPS Al bijna elf miljoen voor platteland Nieuwe ;'*'oonnummers fa 0114 - fractie Onderneming in Kloosterzande mag toch water blijven oppompen "OBER 1995 x Zeeland WOENSDAG 11 OKTOBER 1995 DEEL 1 igers .zen asten ^litomaten itrons reorders tets snTVs II. 25,- tot 11.50,. 11. 50,- tot 11.100,. II. 50,- tot 11.100,. II. 50,- tot 11.100,. II. 25,- tot 11.100,. II. 50,- tot 11.100,. II. 50,- tot II.300,. II. 50,- tot 11.700 O LOGIC kwaliteit ie kunnen genieten, bij bijvoorbeeld het i veel mensen de televisie aan op hun hiti-installatie. het stereo geluid omgezet in een 3-dimensionale en komen vanuit alle hoeken van de kanfer, terwijl actie zit. Een bioscoopervaring in uw huiskamer. Electro en ruil die oude apparatuur in iroor uw eigen thuisbioscoop. 100 HZ DIGITAL SCAN MATCHLINE STEREO KLEUREN TV MET DOLBY PRO-LOGIC SURROUND SOUND Type 29 PT 826 C. 70 cm Black Matrix S Ultra Flat beeldbuis. 100 Vooikeutzenders. Gelijkertijd weergeven van 9 voorgeprogram meerde zenders. Teletekst 100 pagi- na's geheugen. SUPER-COMPLEET AUDIORACK SYSTEEM MET DOLBY PROLOGIC I Type 45ZO/4 SS. Totaal uitgangs- I vermogen 435 Watt. Audio rsteem met 5 CD-wisselaar, volby Surround Prologic decoder. I center en surround speakers. Super woofer. Pilaarvormige front- I luidsprekers, het audiomeubel en I uitgebreide afstandsbediening 1 completeren het geheel.Tuner I 30 voorkeurzenders. CD-wisselaar rvoor 5lCD's. Dubbel cassettedeck J Highspeed 7-Bands I Spectrum analyzer. De i inge- SNOERLOZE ELECTRISCHE WATERKOKER Type HD 4391. Praktisch in gebruik. Voorzien van kalkfilter en kfiksluiting. Automatische afslag. Beveiligd tegen droogkoken. Inhoud 1,7 liter. onze vers)aggever lenburg - De politie in Zeeuws-Vlaanderen it een onderzoek in naar de dood van de 75- L mevrouw M. de Koeijer uit Aardenburg. [politie gaat er vanuit dat zij afgelopen zon- «ochtend het slachtoffer is geworden van een (drijf- vrouw overleed gistermiddag op haar vijfenzeventigste verjaardag aan de verwondingen die zij zondag opliep. Mevrouw De Koeijer is die dag rond half twaalf in de ochtend vermoedelijk aangereden door een fiet ser die haar zwaargewond achterliet op het kruis punt Burchtstraat/Reinaertstraat in haar woon plaats. Een getuige zou gezien hebben dat de vrouw op straat lag en dat een fietser wegreed van de plaats waar het slachtoffer op de grond lag. De vrouw is toen per helikopter zwaargewond afgevoerd naar het St. Jan-ziekenhuis in het Belgische Brugge. De politie heeft gisteren een Ondersteunend Re cherche Team (ORT) opgericht om de toedracht van het misdrijf te onderzoeken. Het team bestaat uit vijftien politiemensen. De afgelopen dagen is door de politie al een buurtonderzoek gehouden. Volgens woordvoerder J. van Mourick van de regio politie Zeeland hield de politie na het voorval van zondag namelijk al rekening met de mogelijkheid van een misdrijf. „Daar waren ook aanwijzingen voor," aldus de politiewoordvoerder. Welke wilde hij 'graag nog even voor zich houden'. Gistermiddag heeft een groep politiemensen van de Mobiele Eenheid het kruispunt in Aardenburg afge zet en de plaats en de omgeving waar het slachtof fer is gevonden afgezocht naar sporen. Of dat iets opgeleverd heeft, kon Van Mourick gisteravond evenmin meedelen. „Het ORT heeft zich gisteren," aldus de politievoor- liehter, „bezig gehouden met de voorbereiding op de zaak en gaat vandaag volop van start met het on derzoek dat moet leiden naar de dader." I onze verslaggever (neuzen - Het personeel van OZ Zorgverzekeringen in .neuzen is woedend op FNV-districtsbestuurder J. van ji Brink die de houding van het personeel onder meer jschetst als 'gedemotiveerd' en 'te negatief. ii ontzettend kwaad,zegt een sociaal plan. o-hoofd J. van Eek van OZ jrerzekeringen in Terneuzen tens alle werknemers. „Door (uitspraken voelen we ons londerd en belazerd. Waar ft iemand het recht vandaan s te spreken." Iden Brink deed zijn uitlatin- >na een bijeenkomst tussen de ionden en het personeel van ÏTemeuzen, waar vijftig ba- I moeten verdwijnen. De di jt van OZ wil de afdeling ad- ratie van Terneuzen naar la overhevelen. s Van Eek is iedereen in geuzen juist zeer gemoti- „Natuurlijk, ieder van ons jltz'n problemen met de situa- [Dat speelt op de achtergrond Maar we gaan wel gewoon We proberen ons werk zo dijk te doen. Waarom? jat we er met z'n allen aan In werken zoveel mogelijk hier in Terneu- *te behouden. We onze verze- 'den de beste service willen jven geven. We zijn juist heel i ingesteld. We willen er mogelijk uit slepen. Doen ]dat niet, dan nekken we ons- ant als we verzekerden heeft dat ook gevolgen ';het aantal arbeidsplaatsen, jat dan hier is, of in Breda." moeilijk het ook is, de werk- ■s begrijpen dat een reorga- |ie niet te vermijden is. irdat neemt niet weg dat we uit de kast gaan halen om ::1 mogelijk arbeidsplaatsen |in Terneuzen te behouden," |Van Eek. Wmemers gaan in een brief de vakbonden schrijven dat nde wijze waarop Van den i de gezamenlijke bijeen- eft 'vertaald' niet ge- i. De boosheid gaat niet •rdat men het vertrouwen in akbonden opzegt. „In het verloop van de procedure i we de vakbonden mis- J wel broodnodig. Bij- «ld voor het opstellen van De procedure is zo dat de onder nemingsraad van OZ Zorgverze keringen nu eerst de financiële positie van het bedrijf op een rij tje gaat zetten. Vervolgens gaat dan een commissie met vertegen- woordigers van directie, de OR en de vakbonden om de tafel zitten. Districtsbestuurder Van den Brink zei gisteren in een reactie dat het zeker niet zijn bedoeling is geweest om het OZ-p'ersoneel tegen de haren in te strijken. „Zij maken de laatste weken nogal wat mee. Begin september kregen ze nog te horen dat OZ zijn uiter ste best zou doen om zoveel mo gelijk banen in Terneuzen te be houden. Drie weken later kwam de boodschap dat het in Terneu zen feitelijk ophoudt. Ik betreur dat mensen over een woord val len. Wat ik heb proberen over te dragen, is dat de OZ-medewer- kers indringend moeten gaan na denken over hun toekomst, bin nen of buiten OZ. Nadenken over hun eigen positie: Kan ik wel of niet verhuizen naar Breda." Van onze verslaggever Middelburg - Al bijna elf miljoen gulden is in Zeeuws-Vlaanderen besteed aan uitvoering van het Europese steunfonds voor het platteland, het zogeheten 5B- Programma. In het overzicht dat de provincie gisteren verstrekte, staat dat er in de vijf jaar na 1994 ruim 23 mil joen gulden in de regio moet wor den geïnvesteerd met merendeels Brussels geld. In 1994 en het eer ste half jaar van 1995 is al 46 pro cent van dat geld besteed. Onder meer aan het broodproject Zeeuwse Vlegel en aan het maken van een beter peilbeheer in de Moerspuise Watergang. De stra ten van Aardenburg zijn met Brussels geld heringericht en het Kunstdorp Groede is met Euro- pesé steun verschenen. /lite verslaggever Mburg - De officier van justitie in Middelburg is in hoger W gegaan tegen de straf voor J. van de W., de voormalige Manager bij Cerestar Benelux in Sas van Gent. Hij is vo- veroordeeld in verband met geknoei met de waterver- W> van het bedrijf. Wter veroordeelde Van de als het brein achter de Tt werd gezien, tot 240 uur Wening en een half jaar ""delijke gevangenisstraf. nbaar Ministerie vond Jute laag. Maren '80 verkeerde zet- f.°™ant Cerestar in grote [weden Om de kosten te !eii werd besloten te rom- Met de verontreiniging- '®C11 aan het waterschap. De monsters werden in het ei- aratorium onderzocht en Jtts gingen de computer in. der ouder dan 5 jaar. tl. 100.- terug «oor een goed spelende VHS «cod* ooedwerkende apparaten compleet met hulpstukken „tooTKH idiening (Tv" Altijd «olop parkeer- EgtH UTaMjtlW gelegenheid aftldWg««j| ZEVENBERGEN Doelstraat 8 •OUDENBOSCH Fenkelstraat 39-41 ETTEN-LEUR Anna van BerchernlaaM BREDA HOME EHTERTAINMEHT Tolbrugstraat 3-5* OOSTERHOUT Markt 10 •WAALWIJK Grotestraat 243 TILBURG Emmapassage 23' 's-HERTOGENBOSCH Orthensev e|«en 0115-645769 Factie 645742 ,-'96 afdelingen 645740 1st 372777 372771 Ce 0113-273703 I factie 273701 Even uitblazen, denkt deze senior. Hij was een van de velen die dezer dagen de gelegenheid te baat namen om hun nazomerge voel in energie om te zetten. En als dat te veel vergt, is er altijd nog het bekende appeltje voor de dorst FOTO DE STEM/DICK DE BOER De zwarte cijfers waren voor het waterschap bestemd. De rode - de reële dus - waren alleen in kleine kring bekend. Vervolgens werd met de controle monsters gerommeld door daar een flinke scheut helder kraan water bij te doen. Met de inge bruikname van de nieuwe fabriek in 1986 ging het helemaal mis toen de nieuwe zuiveringsinstal latie de boel niet kon bijbenen. In de nachtelijke uren werd er flink geloosd en de verzegelde mon- sterkasten van het waterschap werden zodanig manipuleerd dat het vuile water via slangen en klemmen werd omgeleid en er schoon water aan werd toege voegd. Op die manier bleef Ceres tar een 'schone' fabriek. Met de komst van een nieuwe president-directeur ging de be zem door het bedrijf. Deze meld de de fraude in april 1992 aan bij justitie. Behalve Van de W. wer den nog vier andere fraudeurs veroordeeld. Zij kregen straffen opgelegd die varieerden van zes tig tot honderd uur dienstverle ning en voorwaardelijke celstraf fen van een tot zes maanden. Het beroep tegen Van de W. dient vrijdag 27 oktober bij het ge rechtshof in Den Haag. Door Gerlach Hochstenbach Nieuwe Molen - 'Pissig' was hij na het le zen van een stukkie in de krant waarin stond dat 'velen in Nederland profiteren van de welvaart' en dat 'er volgens de Pv dA werk genoeg is in Zeeuws-Vlaande ren'. Alsof hij zich niet rot solliciteert om weer aan werk te komen. Alsof hij niet twintig jaar lang premies heeft opge hoest, waarvan nu zijn uitkering betaald wordt. Daarom belde hij de krant. Hij moest zijn verhaal kwijt. Nieuwe Molen. Een gehucht tussen Axel en Koewacht in een landelijke omgeving. Vrij staande woning, aardig lapje grond, twee paarden in de wei. Niets te klagen. En dat doet Rudolph van Veen ook niet. Maar hij wordt er op aan gekeken, op zijn betrekkelij ke welvaart. Waar doet hij het als werkloze allemaal van? „Elke week hoor ik mensen zeggen: 'Hé, Van Veen, ben je nog steeds thuis? Je ieeft van onze centen.' Terwijl ik van niemands centen leef, want ik heb twin tig jaar lang ww-premie betaald." „Maar die opmerkingen doen hem niks," zegt hij. Echtgenote José heeft er meer last van. Van die scheve blikken, de terloopse op merkingen. Werkloos is Van Veen sinds mei vorig jaar. Hij was vertegenwoordiger van een toeleve ringsbedrijf voor de meubelindustrie en reis de door het hele land. Goed salaris, niks aan het handje, totdat het bedrijf failliet ging en Van Veen op straat stond. Een abrupt, naar hij hoopt tijdelijk, einde van zijn werkzame leven dat in 1976 met een periode van vier jaar begint op de afdeling personeelszaken van het ministerie van De fensie. Sindsdien is hij planner-boekhouder geweest, heeft hij auto's verkocht, was hij transport-planner bij Linex en richtte hij met twee anderen een bedrijfje op dat frees- werk verrichtte. Nu zit hij noodgedwongen thuis. Maar bij de pakken neerzitten? Nee, dat niet. Sollicite ren, solliciteren. Nog geen veertig is Van Veen, maar hij merkt dat hij zijn leeftijd niet mee heeft. De afwijzingen komen op tafel. Tot onze spijt... en ...meer succes bij uw ver dere sollicitaties. „En soms krijg ik helemaal geen reactie op een sollicitatiebrief." Moede loos? „Van het arbeidsbureau wel. In juni heb ik daar een gesprek gehad. Het eerstvol gende gesprek is pas weer in januari, terwijl er normaal maar twee of drie maanden tus sen zit. Ze kunnen dus niks met me," conclu deert hij. Ook bij de uitzendbureaus staat hij inge schreven. Ze moeten van hem zoeken tot aan de Franse grens. Fel: „Ben ik dan inzetbaar of niet. De meesten willen niet verder dan Sluiskil." Nuchter. „Mij krijgen ze niet gek. Ik kom er uit." Cynisch, dat ook. „Cynischer," verbetert hij. „Want cynisch was ik altijd al wel. Echtgenote José beaamt: „Ik vind het ver schil met een jaar geleden heel duidelijk. Hij is nu eerder op zijn teentjes getrapt. Kriege- liger, vooral als hij weer een afwijzing heeft gekregen." Stilzitten kan Van Veen niet. Dat wordt ge zapig, dan voelt hij zich overbodig. Daarom werkt hij af en toe bij een freesbedrijf. Onder zijn niveau, dat wel. Plankjes op de freesma chine leggen en zo. „Dat zal wel zwart gaan, wordt dan meteen gezegd. Maar ik geef alles keurig op. Die uren worden op mijn uitke ring gekort." In de politiek heeft hij geen vertrouwen meer. Premier Kok? Vroeger als FNV-voor- man kwam hij op voor de arbeiders. En nu? „Het paarse gif verwoest de sociale zeker heid. Als ik geen werk vind, ga ik over een jaar de bijstand in. Daar zijn ze nu al aan het sleutelen. De ouwe Drees zou zich in zijn graf omdraaien als hij wist hoe ze de sociale zekerheid nu afbreken." CDA? „Dacht ik niet. Die partij is voor abor tus, daar kan ik niet op stemmen." VVD? „Daar heb ik niks mee." D66? „Een roepende in de woestijn. Totdat ze gehoord worden en dan is het van 'ik heb niks gezegd'." Dus blijft voor Van Veen het GPV over. Omdat die partij tegen abortus is, de normvervaging aanpakt en 'omdat die partij in de gemeente Axel zoveel jaar geleden als enige een baan- lozenproject van harte steunde'. Ach, slecht heeft hij het niet. Hij verdiende goed in zijn laatste baan, zijn uitkering - ze ventig procent - is navenant. Realiseert zich dat legio mensen het slechter getroffen heb ben. Toch: „Het scheelt me 750 gulden in de maand. Dat betekent terug van veel luxe naar luxe. Niet alles kan meer. Mijn drie kinderen merken dat wel." Boekhouder, planner, administrateur. Van Veen's cv toont dat hij van alle markten thuis is. „Ik zoek functies waar stress aan gekoppeld is. Regelen, coördineren, de spil functie in het bedrijf. Dan voel ik me het meest in mijn element." Optimistisch. „Ik vind werk, hoe dan ook. Niet snel, maar vinden doe ik het. Normaal gesproken kan ik nog 25 jaar werken. Dan wil je nog wel iets of niet soms? Door Harold de Puysseleijr Oostburg - De zaak van de tweehonderdvijftig ton bieten die vorige week spoorloos verdwenen van een perceel aan de Grote Put in IJzendijke is voor de politie afgedaan. Vol gens een woordvoerder is niets gebleken van enige straf rechtelijke gedraging en betreft het 'een conflict in de civie le sfeer'. Landbouwkenners lieten zich van meet af aan sceptisch uit over de vermeende diefstal van de omvangrijke partij gerooide bieten, zeven vrachtwagens met aanhangwagen. „Een pesterij als gevolg van een persoonlijk conflict," zo schatte een vertegenwoordiger van de landbouworganisatie ZMO toen al in. De Oostburgse agrariër C. Smits deed vorige week don derdag aangifte van 'diefstal'. Hij hield het erop dat hij het eerste slachtoffer was van een georganiseerde bende die zich bezighield met de ontvreem ding van suikerbieten. Van die lezing nam de politie echter on middellijk afstand. Nader onderzoek heeft nu aan het licht gebracht dat het om een meningsverschil gaat dat partijen langs de weg van het burgerlijk recht maar uit moe ten vechten. „Alleen als gaan deweg blijkt dat van enig straf rechtelijk handelen sprake is, steken wij natuurlijk onmid dellijk onze neus weer om deur," aldus de woordvoerder van de politie. Nu daar op dit moment niets van is gebleken, houdt de poli tie zich verder afzijdig en doet geen mededelingen over de toe dracht van het meningsver schil. Het enige dat de woord voerder nog kwijt wil, is dat het in zijn ogen een diep ge worteld probleem moet zijn. De echtgenote van de Oost burgse landbouwer laat zich er evenmin over uit. „Ik wil er verder niets over kwijt. Het zal nog wel uitgezocht worden. We hebben inmiddels een advocaat ingeschakeld." Een gedeelte van de bieten is volgens de echtgenote ook alweer terecht. Van onze verslaggever Middelburg Allang is er geen sprake meer van een groei van het aantal recreanten in de meeste gebieden van de provincie, dus dan gaat de kreet 'Zeeland is vol', die al jaren een eigen on uitroeibaar leven leidt, wranger en wranger aanvoelen. Het provinciebestuur walgt meer en meer van die kreet en vindt dat de discussie zich de komende tijd 'veeleer dient te richten op de wijze waarop de bestaande werk gelegenheid binnen de sector be houden kan blijven, dan op de vraag of Zeeland al dan niet vol is'. Dat schrijft het provinciebestuur aan een recreatieondernemer in Westkapelle, die als zoveelste in de rij, schrijftelijk zijn beklag had gedaan over het voortbe staan van het hardnekkige 'Zee land is vol'. Directeur Van den Tol van het Badmotel Westkapelle schrijft dat die wens nog leeft binnen het provinciebestuur omdat gekort wordt op de subsidie van de Pro vinciale VW. Hij wijst op de da ling van het aantal recreanten aan de Belgische kust en het plan van de Belgische overheid om een grote campagne te gaan voeren om de omzetdaling te stoppen. Het zeer matige voorseizoen schrijft de ondernemer toe aan de in zijn ogen vermaledijde kreet, die jaren geleden gelanceerd werd door gedeputeerde De Voogd. Gezeten in zijn zomertuin liet deze bestuurder heel Neder land via de TV vrolijk weten dat komen naar Zeeland geen zin meer had, „Zeeland is vol," zei hij. En tot op de dag van vandaag houdt hij dat vol. 'Al in de jaren vijftig bij de we deropbouw', schrijven GS, 'be stond die kreet in een kleine kring van beleidsmakers die zich afvroegen hoeveel toeristen Zee land zou kunnen bergen zonder uit zijn. voegen te barsten. De kreet is subjectief en aan tijd en plaats gebonden, de kreet moet eindelijk de wereld uit. Het doel is nu om zich te richten op verbe tering van de kwaliteit van de ho recabedrijven om zo de omzetda lingen ten gunste te keren.' Wat trouwens opmerkelijk is in de hele discussie óver de kreet 'Zeeland is vol', is dat die oude kreet bijna uitsluitend aange haald wordt door bestuurders, politici, VW-bonzen en recrea tie-ondernemers zelf. En dan als argument wordt gebruikt om aan te tonen waarom omzetten dalen of het uitgestippelde beleid niet werkt. In die optiek zijn het niet de slechte voorzieningen in hotels of campings, falend promotiebe leid of falend overheidsbeleid, maar de kreet krijgt de schuld van alles. Van onze verslaggever Middelburg Hoewel het niet de gewoonte is in het huidige beleid, krijgt de Zeeuws-Vlaamse leve rancier aan brouwerijen, Inde pendent Brewing Industry Sup plies (IBIS) in Kloosterzande toch een vergunning van het pro vinciebestuur om meer grondwa ter te kunnen oppompen. Gede puteerde Staten hebben dit giste ren besloten. Het bedrijf wil graag 60.000 kuub meer oppompen om daarin brouwgerst te kunnen weken. Over het algemeen worden in Zeeland ziilke aanvragen met het provinciale waterhuishoudings- plan in de hand bemoeilijkt, maar in dit geval geldt een uit zondering, meent het provincie bestuur. De lokatie waar het bedrijf het water uit de grond wil halen, is te ver verwijderd van natuurgebie den, zodat er wat dat betreft geen schade zal ontstaan door de ver laging van het grondwaterpeil. Bovendien is de onttrekkingslo catie gelegen op een kreekrug waar een grote zoetwaterlens on-, der zit. Daaruit wordt door het bedrijf sinds 1972 grondwater onttrokken, maar controles heb ben uitgewezen dat het gevaar van verzilting van dat zoete wa ter, door de onttrekkingen, niet optreedt. Andere schadelijke ge volgen voor de natuur zijn even min geconstateerd. Aan de ver gunning is wel een reeks techni sche maatregelen gebonden. Van onze correspondent Middelburg - Als alles goed gaat wordt er dinsdag 17 oktober op de Nieuwe Burg in Middelburg blokfluithistorie geschreven. Om klokslag drie in de middag moeten er minimaal 500 jonge en/of oude blokfluiters vijf minuten synchroon een speciaal voor blokfluiten bewerkt nummer spelen en dat levert dan een vermelding op in het Guinness Book of Records. Een' oud record is er overigens niet. Het idee van een dergelijk fluitconcert komt van Steven Klatte die in het kader van de winkeliers-herfstweek iets 'aar digs' moest bedenken. „Vrijwel iedereen heeft in zijn le ven weieens op een blokfluit ge blazen, blaast nog of heeft er een op zolder liggen," zegt Klatte. „Nou, als je al die grote- en klei ne mensen bij elkaar kunt krij gen, is dat gewoon leuk. Het is in ieder geval eens wat anders dan een Lego-wedstrijd." Geheel onvoorbereid zullen de blokfluiters niet aan de slag gaan. Bij de Zeeuwse Muziek school ligt een eenvoudige of iets ingewikkeldere bewerking klaar om alvast te oefenen en op de grote dag zelf wordt er om half drie in groepen geoefend. Klok slag drie moet dan alles zijn be slag krijgen en wordt er fluitend historie geschreven.

de Stem | 1995 | | pagina 13