Grolsch hoeft Nettorama niet te leveren 50NJA DE STEM Giant bouwt fietsenfabriek in Lelystad Van Besouw klimt uit ivoren toren Drogisterijketen Wouters de Vries wil meer filialen I east daarom dat de Vendex-dochter de verkoop van de wordt^d'86 e^ec^pn':)eurs Amsterdamse beurs in 2001 zelf notering? Eurotunnel stelt na enorm verlies inkomstenraming bij VARA JITENLAND KORT ëoor huwelijk en gezin ■risis in Oostenrijk igt uitstel verkiezingen (ster gearresteerd rhogingen in Mozambique iaar Heaney is terecht Zaterdagavor(Ü 21.10 uur Prijzen voor I consument ■stijgen 0,8% Polo/Lauren beschuldigt Vendex-dochter van namaak leiding van oud- A7 Bredase rechter zet z'n tanden in smulsmoelen en spookfeesten iDAG 7 OKTOBER 1995 A4 lulus II heeft in New York de Ame- |lijk en het gezinsleven te bescher- niet mogelijk zonder een cultuur en velijk en gezin worden geëerd en renbaan van Queens, waar onge- jen gekomen, waarschuwde de paus fcrikaanse samenleving, eenoudergezinnen baart hem grote van de Amerikaanse huwelijken van de gezinnen wordt door een fiaus zich uiterst kritisch uitgelaten vestie in de Amerikaanse samenle- Isactivisten met mensen die in het Indiscriminatie. De enorme rijkdom I volgens de paus niet verhullen, dat g. Niet iedereen hier is rijk. In wer- fs soms extravagante rijkdom vaak I Vandaag worden ongeveer 200.000 nluchtdienst in Central Park in New lltimore vliegt de kerkvorst zondag- pringscoalitie van sociaaldemocraten P) staat op springen. Ondanks inten- Iwee weken hebben geduurd, zijn de pen over de begroting voor 1996. Die pmvangrijke bezuinigingen. De SPÖ meer dan 100 miljard schilling (16 hoor de hogere inkomens meer belas- ptregelen in de sociale uitkeringen en jtigde leeftijd. De sociaaldemocraten, hciën Staribacher, denken verder aan luw-subsidies. achterban van de ÖVP treffen. Presi- pp een akkoord te bereiken en te voor- pkiezingen moeten worden gehouden. nuel Ruiz, die beschouwd wordt als [inshebbers op de Nobelprijs voor de van de verkiezingen in Chiapas, de bt van Mexico. Ipende geweld in Chiapas kan uitbar- Ip 15 oktober zijn in Chiapas verkie- latselijke parlement. Ook moeten dan Izen worden. (waarborgen zijn dat de verkiezingen de verkiezingen niet goed verlopen, [iet afbreken van de gesprekken tussen n. 1 januari 1994 een gewapende strijd (en grootgrondbezitters in de deelstaat naar schatting 700 mensen gedood in aliaanse minister van begroting Paolo in Napels gearresteerd op verdenking i machtsmisbruik. Dat hebben politie Jrd in het kader van een onderzoek naar Ingen in de regio Napels tussen 1989 en ^00.000.000 lire (vier ton) hebben aan- ner in ruil voor een overheidsopdracht. Poggioreale-gevangenis overgebracht ('80 een van de vooraanstaande figuren (atisehe partij (DC). Deze partij is tel- jlopen corruptieschandalen. Pomicino is Napels die is gearresteerd in het kader hnden. erschillende plaatsen in de Mozambik- bijn gisteren rellen uitgebroken in ver- bging van de prijs van rijst en de busta- |en gooiden stenen naar auto's en blok- jrsbureau LUSA werd een demonstrant poten, toen hij probeerde in te breken in moesten worden behandeld in zieken- hadden honderden mensen, vornamelijk het centrum vam Maputo aangevallen, (urt Sommerschield gooiden met stenen ricades op. ferden gearresteerd. Als gevolg van de is rijst, het basisvoedsel in Mozambi- duur geworden en zijn de bustarieven den (rtr) - De Ier Seamus Heaney en met de Zweedse Academie van uur nadat deze hem de Nobelprijs 995 had toegekend. Dat heeft de ;ren gemeld. iekenland, waar hij met vakantie is. De ut dat in Stockholm maar weinig werd ichter zei. Hij beloofde volgende week emen vanuit Dublin. ambassade in Griekenland, evenals de dden vergeefs geprobeerd contact met was alleen bekend, dat hij ergens op het rweg was, samen met een Harvard-pro- iet Heaney nog een verklaring uitgeven ver Faber and Faber. Daarin zegt hij dat onlijke vreugde en een diepe bevrediging na William Butler Yeats en Samuel Bec- ^obelprijs voor de literatuur heeft gekre- geldbedrag van 1,6 miljoen gepaard. De december uitgereikt. (ADVERTENTIE) Economie „Ivsiau - De produktie van lOiant fietsen voor de Europe- 'oiarkt wordt verplaatst van pan naar Nederland. Fiet- jfabrikant Giant start bin- wskort met de bouw van een ssemblage- en produktiefa- Lek in Lelystad. De fabriek L 30 miljoen gulden en Let eind 1996 operationeel L Het nieuwe bedrijf zal in eerste instantie aan 200 men sen werk bieden. Giant Europe verkoopt in Europa ongeveer 375.000 fietsen per jaar. Het doel is de afzet te verhogen naar 500.000 exemplaren. De voornaamste redenen om de fabriek van het Verre Oosten naar Lelystad te verplaatsen zijn volgens president-directeur L. Schoormans het vergroten van de flexibiliteit. Bovendien kan de fietsenfabriek zo beter inspelen op de snel veranderende markt. Tot nu toe kwamen alle fietsen voor Europa uit Taiwan. Dat ver oorzaakte voor het Taiwanese bedrijf Giant hoge transportkos ten en hoge invoerrechten. „Op een complete fiets betalen we 16,6 percent invoerrechten. Op bijna 400.000 fietsen per jaar scheelt dat veel geld," aldus Schoormans. Giant heeft nu levertijden van vier tot vijf maanden, inclusief de zeereis van meer dan een maand. Al die tijd kan de onderneming niet reageren op de ontwikkelin gen op de markt, die ook voor fietsen steeds sneller gaan. Dat vormt volgens Schoormans een groot risico. Verandert de voor keur van de consument, dan kan het bedrijf daar niet op reageren. „Door in Europa zelf te produce ren, brengen we de levertijd terug tot enkele weken en kunnen we de noodzakelijke flexibiliteit realiseren." melo (anp) - De prijsbinding die Grolsch aan Nettorama j opgelegd voor kratten met pijpjes bier van 30 centiliter, is rietongeoorloofd. De bierbrouwer hoeft daarom geen bier aan ije supermarktketen te leveren, zolang de laatste onder de jdemprijs blijft verkopen. Itlettorama had in kort geding eéist dat Grolsch de levering it, ongeacht de prijs die het Itatójf zijn klanten rekent. !De president van de rechtbank in melo,mr. H. Drewes, oordeelde idag dat Nettorama zich [tioet houden aan het contract i Grolsch. Daarin is vastge- i, dat de supermarkt het bier Jniêt onder de bodemprijs mag verkopen. Nettorama had deze zomer die minimumprijs los gela- i, waarna Grolsch de levering Ipe rechter wees er in zijn uit braak op, dat individuele verti- 'e prijsbinding in Nederland steeds is toegestaan. Euro- (Voorburg (anp) - De prijzen Ivoor de consument zijn in sep tember met 0,8 procent geste- Dat blijkt uit cijfers van liet Centraal Bureau voor de ■Statistiek. De prijzen waren (daarmee gemiddeld 1,5 pro- leent hoger dan een jaar eerder. |k september stegen de prijzen (van kleding en schoenen. Ook (stegen de prijzen van bloemen en (autobrandstoffen. Eieren waren |de vorige maand gemiddeld 23 (procentduurder dan in augustus. (Tenslotte is volgens het CBS (sprake van stijging van de colle den voor HBO en Universi teit. (De gemiddelde prijsstijging is in (Nederland lager dan de gemid delde inflatie in de Europese (Unie. Alleen Finland en België (kennen, gemeten tussen augustus (dit jaar en augustus vorig jaar, een lager percentage. De inflatie (in Duitsland was in die periode (1,1 procent. pees recht, dat een dergelijke prijsbinding wel verbiedt, is vol gens Drewes niet van toepassing in de verhouding tussen Nettora ma en Grolsch. Overname van de Europese regels in het Nederlandse recht is overi- gens een kwestie van tijd. Minis ter Wijers van Economische Zaken is momenteel bezig de Nederlandse wetgeving aan te passen aan de Europese realiteit. De rechtbankpresident woog in zijn vonnis verder mee, dat Net torama al jaren, zij het morrend, de in de algemene voorwaarden vastgelegde bodemprijs had geaccepteerd. Hij verwierp de stelling dat Grolsch discountzaken zoals Nettorama discrimineert, omdat die geen kortingen wensen te geven in de vorm van Air Miles of zegeltjes. Dergelijke loyaliteitssystemen geven volgens de rechter geen echte kortingen. De grootste zorg van Nettorama is nu, dat ook andere merkleve- ranciers (onder meer Heineken en Coca-Cola) de supermarktketen gaan houden aan bodemprijzen. „Het wordt een spannend week end," aldus algemeen directeur J. Bastmeijer in een eerste reactie. Het is nog niet bekend of Netto rama zich neerlegt bij het vonnis. „Wij sluiten een hoger beroep zeker niet uit." zei Bastmeijer. De kans bestaat echter ook dat Net torama Grolsch weer in de schap pen brengt voor de bodemprijs zolang die nog geldt. De uitspraak van de rechtbank president in Almelo staat haaks op het vonnis dat zijn collega in Haarlem vorige week velde in een kort geding tussen de drogisterij keten Etos en de parfumleveran cier Muehlens. In dat geding bepaalde de rechter, dat Mueh lens wel degelijk een leverings verlichting heeft, hoewel Etos de prijs van de luxe-parfums sterk had verlaagd. (Amsterdam (anp) - Polo/Lauren, de Amerikaanse fabrikant (van dure merkkleding, heeft een kort geding aangespannen [tegen America Today, een dochteronderneming van Vendex I International en gespecialiseerd in de verkoop van Amerikaan- I se merkkleding aan jongeren. Polo/Lauren beschuldigt Ameri- ca Today van inbreuk op de merkrechten van Polo/Lauren. I Aolgens de Amerikaanse kledingproducent verkoopt America Today m de Benelux onder meer overhemden, broeken, sokken en baseball- (petten die zeer sterk lijken op die van Polo/Lauren. De kledingstuk- ta zijn bovendien voorzien van merken, die grote gelijkenis vertonen I ®et één of meer van de gedeponeerde merken van Polo/Lauren. I De Amerikaanse kledingproducent meent dat America Today inbreuk I ®aa^ op zijn merkrechten met als gevolg zeer aanzienlijke schade. I ™Seild verzoek van Polo/Lauren aan de Nederlandse onderne- ~'"g om de gewraakte activiteiten te staken, had niet het beoogde -Ct, I kledingstukken onmiddellijk staakt, deze aan het Amerikaanse con- I ira fdan we* vernietigt en naam en adres van de leverancier ont- Ut. Verder wil het concern een voorschot van honderduizend gulden IlL to'aIe> niet gespecificeerde schadevergoeding. Bij America I D n W3S fÜstemchtend niemand voor commentaar bereikbaar. I d^fer'an(^e kledingketen maakt sinds vorig jaar deel uit van Ven- Iv overneming bestaat vier jaar en telt inmiddels elf vestigin- °i voor dit jaar zijn zes nieuwe vestigingen voorzien. Directeur Frank van de Ven (links) en confectiemedewerker Joop Verhoosel bij een in opdracht vervaardigd katoenen kleed. FOTO IVO COOLEN Mooi tapijt is prachtig, maar mooi tapijt dat ook verkocht wordt nog veel mooier. Dus daalt de Koninklijke Van Besouw in Goirle na haar faillissement uit haar ivoren toren neer. Op zoek naar de consument. Voor de nieu we directeur van de tapijtpoot ir. Frank van de Ven een hele, maar noodzakelijke stap. Door Henny Zetteler Goirle - Nog steeds ligt de Koninklijke Van Besouw bij de woninginrichter en niet in de grote massale tapijthallen. En dat blijft ook zo. Maar na haar faillissement in juni van dit jaar is Van Besouw wel rap uit haar ivo ren toren gekropen. Want mooi tapijt is prachtig, maar mooi tapijt dat verkocht wordt, veel mooier. „We staan inmiddels met beide benen op de grond en zoeken de consument op." Die had Van Besouw wat links laten liggen, bezig als ze in Goirle altijd waren met de kwaliteit van hun gerenommeerde kamerbrede koninklijke tapijt. Directeur ir. Frank van de Ven (38) van de oude divisie nam begin juli via een manage ment buy-out de nieuwe werkmaatschappij over. Oud algemeen directeur drs. Frank de Ruyter voert inmiddels de nieuwe kunst- stofpoot aan, waarvoor eveneens verse investeerders werden gevonden. Van de Ven vergelijkt enkele maanden later de tapijtpoot van voorheen met een 'wat oude statige dame'; „Wij leverden exclusief tapijt en lieten het verder aan de detaillist over het te verkopen. Dat werkt niet meer. We moeten zelf de markt op. Het gaat om de dynamiek, maar we houden wel onze stan daard vast." Met een schuld van ruim 50 miljoen gulden ging de Koninklijke Van Besouw BV (kunst stof en tapijt) na anderhalve eeuw in juni op de fles. De malaise in vaste vloerbedekking en uit de pan gerezen gronstofprijzen voor kunststof deden het concern onder leiding van De Ruyter uiteindelijk de das om. Begin juli reeds had de nieuwe directeur zelf twee nieuwe investeerders gevonden, die de tapijtpoot van Van Besouw wel zagen zitten: de investeringsmaatschapijen Bunel uit Amsterdam en Vreedenlust Fund II. Elk namen ze 45 proeent van de aandelen, de overige tien waren voor Van de Ven. Het gaat om 5 miljoen gulden risicokapitaal. Van de Ven: „De Nederlandse Crediet Maat schappij verzekert inmiddels alweer onze kredieten, dat zegt iets over het vertrou wen." De toenmalige directeur van de tapijtdivisie Van de Ven mocht in de nieuwe poot zelf standig verder met de naam Van Besouw en de industriële breitechnologie, waarmee het concern een leidende positie inneemt. Van de in totaal 105 personeelsleden werken er nu nog 55. Die halvering is vooral een gevolg van het afstoten van de verliesgevende activiteiten van de KVT (Koninklijke Vereenigde Tapijt uit Moordrecht) die Van Besouw in 1990 overnam. De karpetten en het vliegtuigta pijt van KVT, waaraan Van Besouw zo wei nig vreugde beleefde, zitten niet in de nieu we poot. De ongeveer 40 mensen die daar mee bezig waren zijn naar huis gestuurd. Broos Hoewel de voortekenen nog uiterst broos zijn neemt Van de Ven zwakke signalen waar die een opmars van de zachte vloerbe dekking aankondigen. De consument zoekt weer warmte. Voorts hoort volgens de direc teur in de projektmarkt (kantoren en bedrij ven), waar de concurrentie moordend is, het met de Designprijs bekroonde synthetisch tapijt '2805' ook daar op vele vloeren. Maar voorlopig blijft Van de Ven, in de ruim vier jaar dat hij bij Van Besouw werkte wij zer geworden, echter voorzichtig. Toch zal volgens hem dit jaar, ondanks het faillisse ment, worden afgesloten met een zelfde omzet van rond de 19 miljoen als 1994. En vreugdevol voegt hij daar aan toe: „En de komende jaren moet dat elke keer tien pro cent méér zijn." Loden last Om dat te bereiken wordt de collectie snel 'up to date' gemaakt. Dat was er ook bij ingeschoten omdat Van Besouw met KVT op teveel terreinen bezig was. Nu de rente schuld echter niet meer als een loden last om de schouders van de 'oude dame' hangt, pakt Van de Ven met zijn ontwerpers zijn kans. Zo fteemt Van Besouw een hoge drempel en laat zich voortaan op consumentenbeurzen zien. „Daar ontkomen we niet meer aan." Het mes gaat verder in het palet van de col lectie: „We gaan wel meer maken, maar met minder kleuren. We maakten tapijt met veertig verschillende kleuren, die we wel allemaal op voorraad moesten hebben." Dat aantal wordt gehalveerd. Mensen die toch voor harde vloeren kiezen zouden er volgens Van de Ven goed aan doen daar een kleed van Van Besouw op te leg gen. Consumenten kunnen sinds kort via de ongeveer 250 woningrinrichters in ons land, waar Van Besouw kamerbreed ligt, hun eigen exclusieve katoenen tapijt in Goirle laten breien. Voor 250 gulden per vierkante meter mag de klant patroon en kleur zelf bepalen. Electriciteitsdraden hangen slordig uit zijn plafond. De verhuizing op het eigen terrein in Goirle is in volle gang. Na de gezamenlij ke catastrofe in juni hebben 'Tapijt' en 'Kunststof' na 1 januari beiden hun eigen fabriek en eigen entree. „We hebben alleen de zelfde naam en de zelfde huurbaas." aaamloZe vennootschap. U, l-i a^s rendement is en de beurs een ™fandige plaats verdient, 11 at die vennootschap na vijf naar de beurs. Ook de Pbebeurs (EOE), die het tunJL .no§ afweten, tnt j °Pnieuw uitgenodigd ito ,nv toe te treden. «estuursüd J.H. Pontier van kniE ?eurs zei zich te wil- etten voor aansluiting. derdanUrS^>e?tuur 00rdeelde don- v3°nd positief over de missie j van de adviescom- de Amr tfn oud-voorzitter van Deze m° Hoogendijk. over zou dit najaar ovetdew^ zou ült naJaar structvmr van beurs je huil661? uitbrengen. Se leden van de beurs (hoeklieden, commissionairs en banken) krijgen de helft van de aandelen in de nieuwe structuur vennootschap toebedeeld. Voor een verdeling binnen die groep wordt gekeken naar de mate waarin zij gebruik maken van de markt en de afwikkelings activiteiten. „Die verdeling is nog niet klaar," zei bestuursvoorzit ter B. baron Van Ittersum giste ren in een toelichting op de plan nen. Een kwart van de aandelen komt in handen van de institutionele beleggers. Een zelfde portie wordt toegeschoven aan de effec ten uitgevende ondernemingen. De leden, die via deze constructie afstand doen van hun invloed, moeten zich hierover in december uitspreken. De Vereniging van de Effecten handel en de handelsactiviteiten, plus bijbehorende afwikkeling van transacties, worden van elkaar los gekoppeld. De nieuwe organisatie, een structuurven nootschap waarop de aandeel houders dus weinig grip hebben, omvat het beursbedrijf (ook cle aring en settlement). Onder deze houdstermaatschappij (Amster damse Beursholding, ABH) val len Amsterdamse Effectenbeurs (AEB) en de vennootschap Cle aring Settlement (CSD). De voorstellen moeten de Amsterdamse markt meer kans geven tegen de Europese concur rentie, in het bijzonder tegen nieuwe instellingen als de nieuw komer Trade Point die twee weken geleden in Londen van start ging en de Londense Stock Exchange felle concurrentie zal aandoen. De ingreep is volgens de beurs- voorzitter zeer urgent. Het aanvangsvermogen van de houdstermaatschappij ABH bedraagt ƒ45 miljoen, waarvan tweederde voor AEB en de rest voor CSD. Dit volgens Van Ittersum kleine vermogen heeft het resterende vermogen van de Vereniging 250 miljoen) achter zich staan als garantievermogen. Dat wordt contractueel geregeld. Die overeenkomst is dan de enige juridische relatie tussen de Ver eniging en de houdstermaat schappij. Uit de opbrengst van het garan- tiévermogen wordt de controle op de beurs gefinancierd. Het Con trolebureau valt onder de Vereni ging. Geen onderneming of partij mag meer dan twintig procent van de aandelen bezitten. Wel kunnen de leden van de drie groepen vanaf de start in eigen kring in aandelen handelen. Na vijf jaar moeten de aandeel houders opnieuw besluiten wat ze met hun aandelenkapitaal doen. Dan worden de aandelen vrij ver handelbaar. Mogelijk gaat er dan een deel van de stukken naar de beurs. „Die kans is groot," aldus Van Ittersum. De belangenverdeling onder de drie groepen is opmerkelijk. Een denkbare constructie zou zijn geweest dat de banken wegens hun enorme gewicht op de beurs naar een grote aandeelhouders positie hadden gestreefd. In Duitsland bijvoorbeeld is de Deutsche Börse geheel in handen van de Duitse banken. „Het is niet de bedoeling dat de Amsterdamse beurs een verleng stuk wordt van enige binnenlan- de partij," zei Van Ittersum. De aandeelhouders krijgen geduren de die vijf jaar een rendement van 4 procent. ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 Van onze verslaggever Breda - Drogisterijketen Wouters De Vries wil de komende jaren het aantal filialen in Noord-Brabant uitbreiden tot zes tien. Nu heeft Wouters de Vries twaalf vestigingen, waarvan zes in Breda. De firma heeft 120 mensen (deels parttime) in dienst. „Vooral tussen Breda en Eindho ven zien we nog uitbreidingsmo gelijkheden," aldus directeur J. de Vries. Behalve in Breda heeft Wouters De Vries op dit moment filialen in Oosterhout (2), Rijen, Waalwijk, Roosendaal en Eind hoven. Gisteren opende Wouters de Vries een nieuw kantoor/distri- butiecentrum op bedrijventerrein Hoogeind in Breda. Met de nieuwbouw (oppervlakte ruim 1800 vierkante meter) is een investering van twee miljoen gul den gemoeid. Volgens directeur De Vries werd het oude kan toor/magazijn aan de Koele Mei in Breda te krap. Bovendien moest het bedrijf de behuizing aanpassen als gevolg van nieuwe wetgeving. Zo worden er onder andere stengere eisen gesteld aan de opslag van geneesmiddelen. Wouters De Vries maakte een omzet van 20 miljoen gulden per jaar. Volgens directeur De Vries is de 'winst naar verwachting'. Wel constateert hij dat de winst het afgelopen jaar behoorlijk onder druk staat. Enerzijds beconcurreren de Nederlandse drogisterijketens elkaar met scherpe prijzen, anderzijds wordt het bestedingspatroon van de consument steeds grilliger. „Om de winst op peil te houden zal het volume moeten groeien en zullen we efficiënter moeten gaan wer ken," aldus De Vries. Londen (rtr/afp/anp) - De aandeelhouders van Eurotunnel hebben gisteren opnieuw een tegenslag te verwerken gekregen. De Brits/Franse onderneming, die de spoortunnel onder Het Kanaal beheert, kwam niet alleen met een fiks verlies naar bui ten, maar stelde ook haar inkomstenraming naar beneden bij. Het verlies in de eerste helft van dit jaar bleek te zijn uitgekomen op 1,17 miljard. De omzet kwam in deze periode uit op 260 miljoen en zal over het hele jaar niet meer dan 687 miljoen bedragen, zo lieten de twee presi dent-directeuren Patrick Ponsol- le en Alastair Morton weten. Eerstgenoemde had vorige maand nog een duidelijk grotere omzet voor dit jaar in het voor uitzicht gesteld. Voor volgend jaar rekenen beiden evenwel op een zeer aanzienlijke verbetering van de inkomsten. Het duo voorspelde verder aan houdende groei tot het eind van de jaren negentig. De mededelin gen konden de aandeelhouders niet imponeren. Het aandeel Eurotunnel zakte op de effecten beurs van Londen naar 86 pence, al herstelde de koers zich later tot iets boven het slotniveau de don derdag op 92,50 pence. Voor eind januari hoopt Euro tunnel een plan op tafel te heb ben voor de herstructurering van zijn schuld van 20 miljard. De onderhandelingen met de banken zullen lang en ingewikkeld zijn, zo luidt de verwachting. Of alle ruim tweehonderd banken in april bij de presentatie van de jaarcijfers al hun goedkeuring aan dat plan zullen hebben gehecht, durfde de directie van Eurotunnel niet te zeggen. Het aantrekken van vers geld op de internationale kapitaalmark ten acht de onderneming niet waarschijnlijk. Ook het omzetten van schulden in aandelen door de banken ligt niet voor de hand. De tunnel gaat ook niet dicht, zo ver zekerden de twee president- directeuren. Breda (anp) - Lijken de smulsmoelen nu te veel op de spook feesten? Of valt de smulsmoel helemaal niets te verwijten en hebben eigenlijk de kraakbeesten de oudste rechten? De presi dent van de rechtbank in Breda mag zich woensdag vastbijten in de vraag, welk zoutje nu qua verpakking op welk lijkt. En of de verpakking van de smulsmoelen niet onmiddellijk aange past moet worden. „De banken hebben heel uitdruk kelijk gekozen voor de klantrela tie met de beurs," aldus advies commissielid J.H. Visser, tevens vertegenwoordiger van de ban ken. Ze kiezen volgens hem tel kens weer voor de beste beurs en dus niet per se voor de Amster damse om hun zaken te doen. Wel gaf hij toe dat „het rekenkundig mogelijk is dat op een gegeven moment slechts vijf partijen of deelnemers alle aandelen bezit ten". Van Ittersum en Visser zien ook voordelen voor de kleine beleg ger. Wanneer Amsterdam zijn positie kan verbeteren, gaan de tarieven omlaag. Het bestuur van de Vereniging wordt ingekrompen van zeven tien leden (inclusief voorzitter Van Ittersum) tot zes (Van Itter sum en drie vertegenwoordigers uit de ledengroep, één van de beursgenoteerde bedrijven en één uit de kring van institutionele beleggers). De Smiths Food Group in Maars- sen, producent van de gelijkna mige chips, vindt dat de verpak king van het zoutje Bastini Smul smoelen te veel op het zakje van Smiths' eigen produkt Spook- feest lijkt. Dat is volgens een woordvoerster van Smiths een inbreuk op een beschermd merk. „Wij hebben fors moeten investe ren in de vormgeving van de ver pakking. Het Bastini-produkt profiteert daarvan mee." In kort geding eist Smiths woensdag daarom dat Chain Holland, de producent van Bastini, de ver pakking onmiddellijk aanpast. Het is niet duidelijk welke finan ciële schade de eisende partij lijdt. „Daar gaat het ook niet zozeer om," aldus de woordvoer ster. „Het gaat om de gelijkenis met ons produkt, die in onze ogen niet geoorloofd is." J. 't Lam, algemeen directeur en aandeelhouder van Chain Hol land vindt de gang naar de rech ter door zijn concurrent „getui gen van een wel heel wonder baarlijke houding. De zaken bij Smiths zijn echter nogal veran derd en verhard, sinds het Ameri kaanse Pepsi via Snacks Ventu res Europe mede-eigenaar van het bedrijf is geworden." Volgens 't Lam lijken de verpak kingen niet echt op elkaar. „Of je moet enigszins kleurenblind zijn." Chain Holland zou uitvoe rig met zijn vaste reclamebureau overlegd hebben over de verpak king. „Wij weten namelijk hoe gevoelig die zaken liggen. Van daar dat wij er heel nadrukkelijk op gelet hebben dat de zakjes niet te veel op elkaar lijken. Er zijn meer verschillen dan gelijkenis sen." Zo zou Chain Holland naast andere kleuren op de verpakking ook andere illustraties gebruikt hebben, 't Lam: „Het zijn pro- dukten voor kinderen. Smiths speelt daar op in met fantasie afbeeldingen van spoken. Wij gebruiken beestjes die ook in werkelijkheid bestaan." Verder biedt Chain Holland het tussen doortje aan in een verpakking, waarin acht kleine zakjes zijn opgenomen. De „multi-packs" van Smiths zijn per zes mini-zak jes gebundeld. Ook liggen beide produkten niet altijd tegelijkertijd in de schap pen. Chain Holland heeft het pro dukt eigenlijk alleen in de zomer via acties fors onder de aandacht gebracht. In totaal zijn zo'n zeshonderd duizend multi-packs verkocht. Smiths doet over de verkoopcij fers geen mededelingen. „Maar die liggen wel ver boven het pro dukt van Bastini." Het produkt Spookfeest is al enkele jaren op de markt. De Smulsmoelen van Bastini pas sinds begin dit jaar. Op de ach tergrond is er nog een derde par tij: Smiths' grootste concurrent Croky. Vóórdat Smiths zijn zout je Spookfeest lanceerde, kwam Croky al met Kraakbeesten. 't Lam: „Het komt er eigenlijk op neer dat Smiths Croky niet durft aan te pakken. Daarom kijken ze nu naar ons en gaan meteen naar de rechter. Pogingen onzerzijds om tot een vergelijk te komen, buiten de rechter om, zijn op niets uitgelopen. Smiths reageert niet op verzoeken om een gesprek." De woordvoerster van Smiths: „Ons is van een verzoek om een gesprek niets bekend." De rechter mag daarom woensdag uitgebreid aan de zoutjes. m Uitgesproken

de Stem | 1995 | | pagina 7