Weekend IGELEIDERS van der made transport iren chauffeurs In de leer bij Frank en Ronald PETRI 125 jaar geleden pbStbm E2 3 x plaatsen 2 x betalen De geschiedenis van de Zouaven is meer dan hondervijfentwintig jaar oud, maar in Oudenbosch is dat verleden nog altijd jong en springlevend. Een museum, straatnamen, monumenten en een heus korps jonge Zouaven herinneren er aan een tijd dat Oudenbosch de Nederlandse draaischijf van het pauselijk le ger was. De roem van de Zouaven is nog steeds levend in Oudenbosch JOBER 1995 ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 tichting met een Protestants- ten doel mensen met een n'den, te verzorgen en te ver weten hierbij zoveel mogelijk mvat de leefgemeenschap |jsvervangende tehuizen I in Wijk en Aalburg, alsmede Rietveld in Sleeuwijk. irect of indirect bij de dienst- betrokken. De komende jaren I modernisering van de zorg >r meer locaties in de regio. pO cliënten is in voorbereiding. gen wij op korte termijn m/v >zorg is om verstandelijk ;e hulp te bieden, dat zo tuatie gewoond kan worden, /verzorgers in staat gesteld uzorgen. De thuiszorg wordt pge-Z; enige ervaring in de standelijke handicap; bereid uders/verzorgers te komen zorgvraag; in staat zijn om relatie tot de thuiszorgvraag; nsten te verrichten; hulpvragen ensdagmiddag, zaterdag en ht; kandidaten dienen een '|et Functiewaarderingssysteem i 40 (maximaal 4.048,- bruto De arbeidsvoorwaarden zijn nhuiswezen. ■ting kunt u (op werkdagen tact opnemen met het neer M. Baelemans, telefoon •tie (onder vermelding van jn van curriculum vitae, kunt u j-en naar Stichting SOVAK, afde- oostbus 4, 4844 ZG Terheijden. r de Benelux |s Oosterhout Rijbewijs B-C-E en diploma' Leeftijd 20-30 jr. i tijdens kantooruren Vlietweg 18, ilundert, tel. 0168-404250. UITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN Voor zakelijke Rubrieksadvertenties bel 076-5.312.313 Fax 076-5.312.310 t.a.v. afd. Rubrieksadvertenties Als u uw tekst 3 x binnen 7 dagen ongewijzigd laat plaatsen hoeft u slechts 2 advertenties te betalen. As er in deze serie een zaterdag voorkomt, wordt die in ieder geval berekend. Deze week heb ik het aangedurfd. Ik belde Ronald de Boer op. „ik zou het een geweldi ge eer vinden een keer een balletje te trappen met jou en je broer Frank." Het leuke was dat Ronald niet eens aarzelde. „Dat is goed, joh", zei hij. „kom donderdag maar. Dan hebben we net Vitesse verslagen." De De Boertjes begonnen ontspannen te tik ten en af en toe mocht ik het leer even aan taken. „Hoe is het in Ajax te spelen en altijd te winnen?" vroeg ik. „Gewoon", zeiden ze bijna tegelijkertijd. „Maakt het een gelukkig mens van je?" vroeg ik met de bal onder mijn schoen. „Tja, dat soort dingen moet je aan meneer Van Gaal vragen", zei Frank. Ik legde uit waarom mij dat spelen in Ajax zo intrigeerde. Kijk, ik woon in Nederland waar alles een beetje in het slop zit. Laten we eer- Ijk zijn. We hebben een kleurloos kabinet van ambtenaren. Parlementaire enquêtes tonen aan dat alles fout gaat in dit tand. Met Euro pa wil het ook niet. En Hugo Claus heeft al weer de Nobelprijs niet gewonnen. We zijn helemaal vergeten hoe het is in de winning mood te zijn. Die absolute zekerheid datje wint. Dat je lekker aan de slag gaat en de ander vanaf de eerste minuut de stuipen op het lijf jaagt. Ajax heeft dat. Het moet toch verrukkelijk zijn om bij zo'n club te horen, al is het maar voor een halve dag. frank oefende een vrije trap, terwijl Ronald een paar van die befaamde snelle wendingen maakte. „Komt het nu door het systeem waarin jullie perfect passen? Of is het gewoon de zweep van de trainer?" vroeg ik inmiddels zwaar hijgend. „Zou je aan meneer Van Gaal moeten vragen", antwoordden ze zonder de bal uit het ook te verliezen. Ik dacht aan Willem van Hanegem, die deze week de Kuip moest verlaten. Zijn ploeg had «toren en hij kreeg de schuld. „Is het niet vreselijk sneu voor een kerel als Willem om zo heiveld te moeten ruimen?" vroeg ik de jon gens. „Hadden jullie Feyenoord niet eens een keertje vaker kunnen laten winnen?" Ronald haalde zijn schouders op. „Dat zou je mis schien aan meneer Van Gaal kunnen vragen" zei Frank. Kijk, eigenlijk was ik op zoek naar de sleutel van het succes in het algemeen. Hebben we een harde leider nodig, een gedreven dicta tor? Of ligt het verder weg, is het zoiets on grijpbaars als bezieling of elan? Is er de laat ste tijd een politicus, een denker of een kun stenaar geweest die u zo raakte dat u spon taan begon te juichen? Zelfs Freek de Jonge schijnt het hoofd tegenwoordig te laten han gen. Het is toch gek dat Van Hanegem - wel krom maar niet dom - wordt ontslagen, terwijl een figuur als Enneüs Heerma gewoon blijft zitten waar hij zit. Het CDA lijdt de ene nederlaag na de andere. De club heeft zelfs nog nooit gescoord! Het team van Heerma weet niet eens precies aan welke kant het doel eigenlijk staat. Als hij voetbaltrainer was geweest was hij er allang uitgeknikkerd. Dan was hij via het GW terecht gekomen bij een klein clubje in kieuw-Zeeland of zo. if zou heel graag aanvallend willen spelen. Droog combinerend met Finidi, Kanu en Qvermars. Recht op het doel af. Frank achter w, Ronald naast me. Maar in het gewone le ts' lukt dat niet. Leiders met schemaatjes die Is oppeppen en aanpakken, bestaan niet Hoe komen we aan de bezieling en de zekerheid? Is er ergens nog iets moois waar w in kunnen geloven? Aan de De Boertjes ik niks meer. Ze verwijzen toch naar Jeer Van Gaal. Bovendien heb ik geen Edwin van der Sar, de keeper, komt er ook «n bij. We combineren en tikken naar har- '™st. Ik blijk nog heel wat extra lucht te heb- "en! Ronald geeft een voorzet, zo'n draaier, Precies op mijn hoofd. Ik kop en passeer Van WrSar. Wat een moment! Ik ben de eerste Jie dit seizoen scoort tegen Ajax! Dit is de ■"Miste herfst van mijn leven. Ik hoor een vol Mdion brullen van vreugde. A het gevoel is er al, met dank aan Ronald I pp Frank. Nu de rest nog. Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep^ 19.29 25.71 34.69 25.72 34.28 46.25 32.15 42.85 57.81 38.58 ƒ51.42 69.37 45.02 59.99 8093^__ 51.44 68.56 92.50 57.87 ƒ77.13 104.06 64.30 85.70 115.62___ Brieven onder nummer 14.70 Tel.nr.: sbetaalkaart bij Stuur mij een rekenM i, Antwoordnummer 112, 4800 VB >rieksadvertenties (geen postzegel noy Oud-Zouaven vormen een erewacht in 1911. Tij 'Wij hebben Garibaldi overwonnen. Hoera!' Door Romain van Damme Het nieuwe appartementencomplex dat de gemeente Oudenbosch op de plek van het oude gemeentehuis laat verrij zen, is Viterbo gedoopt. Geen toeval. Het is de naam van een Italiaans stadje, dertig kilometer ten noorden van Ro me waar inwoners van Oudenbosch' geschie denis schreven. Ze deden dat als Zouaaf, sol daat van de paus. Vanuit het Westbrabantse stadje vertrokken tussen 1864 en 1870 ruim 3000 Nederlandse mannen naar Italië om daar paus Pius IX te helpen bij het verdedigen van de Kerkelijke Staat. Vaak stond dat leger tegenover een over macht, zoals in en rond de pauselijke vesting stad Mentana. Amper 3000 Zouaven moesten het toen opnemen tegen 15.000 man sterke troepen. En toch schreef Joannes Vervaart op negen november 1867 aan zijn ouders in Ouden bosch: Zeer geliefde Ouders, Broeders en Zusters! Thans moet ik u groot nieuws mededelen. Wij hebben Garibaldi te Mentana overwonnen. Hoera! Dank aan de hulp van Boven die er nog meer aan gedaan heeft dan onze kanonnen en ge weren. Van onze Zouaven zijn er maar dertig gedood of gekwetst. Wij hebben van de vijand zesduizen geweren afgenomen met toebeho ren, en 1600 gevangenen en 400 doden ge maakt. De toen twintigjarige Joannes Vervaart was een van de 22 Oudenbosschenaren die als Zouaaf naar Italië vertrokken. Samen met zijn plaatsgenoten Jac Dirkx en Frans van Gehrt verliet hij op 7 januari 1867 Ouden bosch om het grondgebied van de paus te be schermen tegen de begerige buren. De Kerkelijke Staat kwam destijds in het nauw omdat koning Victor Emmanuel II van Sardinië zijn zinnen op één Groot Italië had gezet. Na het uiteenvallen van het eens zo machtige Romeinse Keizerrijk was Italië ver brokkeld in een groot aantal onafhankelijke staatjes en vorstendommen. In 1860 was het Appenijns schiereiland ver deeld in acht staten. In het noorden regeerde koning Victor Emmanuel II over Sardinië en in het zuiden was Sicilië een machtige staat waar het in die tijd een tikkeltje onrustig was. Daar had Giusseppe Garibaldi de hand in. Hij verdreef met zijn 'Roodhemden' de ko ning van Napels en had ook wel zin in de rest van Italië. Ingeklemd tussen die veelvraten lag de Ker kelijke Staat die Italië in feite van oost naar west in twee stukken sneed. In 1859 naderde Victor Emmanuel akelig dicht de pauselijke grenzen. Zonder noemenswaardige tegen stand had hij Lombardije, Savoye, Florence en Venetië ingerekend. Even was er een aarzeling, maar in 1860 viel Victor Emmanuel II de meest noordelijke provincie van de Kerkelijke Staat binnen. Zonder slag of stoot viel Romagna in handen van de Sardijnen. Paus Pius IX probeerde on middellijk zijn legertje huursoldaten te ver sterken, maar moest toch ook nog lijdzaam toezien dat Umbrië als tweede pauselijke provincie verorverd werd door de Sardijnen. Erfgoed De val van Umbrië gaat in de geschiedenis boeken schuil achter de slag van Castel-Fi- dardo. Ongeveer 5000 aanhangers van de Paus werden er onder de voet gelopen door 33.000 Sardijnse en Garibaldische soldaten. Van de pauselijke troepen verlieten er vijftig levend het slagveld. Van de Kerkelijke staat was toen niet zo veel meer over. Alleen het zogenaamde 'Patrimo nium Petri', het erfgoed van Petrus. Ongeveer vijftien stadjes en dorpen maakten nog deel uit van de staat die inmiddels wel op steun uit de hele katholieke wereld kon rekenen. Dat leidde tot de oprichting van het Zoua- venleger. Het werd allemaal op de voet gevolgd door pastoor W. Hellemons van Oudenbosch. Hel lemons was smoorverliefd op Rome waar hij zijn priesterstudie voltooid had. Voordat de paus in 1863 de wereld om hulp smeekte, had pastoor Hellemons al vijf van zijn parochia nen naar Rome laten vertrekken. Meisjes „Maar je mocht zo maar niet vertrekken," weet Jan Bedaf van de Heemkundige Kring Broeder Christofoor uit Oudenbosch. „Je moest van onbesproken gedrag zijn. Als de pastoor nog maar vermoedde dat je iets te veel naar de meisjes had gekeken, moest je thuis blijven. De pastoor wilde dat de mensen die er naar toe gingen zich voorbeeldig ge droegen." Dat is volgens de overlevering uitstekend ge lukt en is te lezen in het boekje dat M. van Nispen over de Zoauven van Oudenbosch schreef. De Oudenbossche zouaven hebben dan ook een uitstekend figuur geslagen. Een van hen, Adrianus Looymans, bereikte de officiers rang, wat zeer uitzonderlijk was voor een Ne derlandse zouaaf. Twee zouaven van Ouden bosch, Masseurs en De Bakker, zouden na hun diensttijd in Rome als broeder intreden, terwijl Petrus de Wildt door zijn voorbeeldig leven en zijn langdurig en geduldig gedragen lijden in het hospitaal van Velletri een voor beeld voor allen was. Dat Oudenbosch in die tijd voor de Zouaven zo belangrijk werd, had het te danken aan de priesters die in Rome voor het wel en wee van de pauselijke soldaten zorgden. Zij vonden dat er een behoefte was aan een laatste verza melpunt in Nederland voor de soldaten die niet via Maastricht of Tilburg naar Rome af reisden. Het werd Oudenbosch omdat er een station was en het instituut Saint Louis grote zalen had om de soldaten op te vangen. Pastoor Hellemons, Vader Vincentius en broeder Ber- nardinus van Aert ontvingen de jongemannen die naar Rome wilden, met open armen. Ze lieten zich niet afschrikken door de verha len vol gruwelijkheden die het thuisfront be reikten. Zo schreef Adrianus Looymans op 7 november 1868: Ik heb er gezien met 3 kogels door het hoofd die nog ruim een ganschen dag en nacht heb ben geleefd. Ik reken dat wij ieder er minstens 10 a 15 naar de eeuwigheid hebben gezonden, zonder acht te slaan op het tal dat wij gevangen na men. En Marinus Masseurs schreef op diezelfde dag over de vijand: Zij zaten verspreid in de kleine bergen en zoodanig verscholen achter houtgewas dat men ze haast niet zag. Daar begonnen zij te vure en zoo moesten wij midden door het vuur heen trekken. Na weinig tijds zag men overal dooden en gewonden, dat ging zo aan houdend voort. Geen al te opwekkende lectuur, maar de jon gemannen die het wilden opnemen voor de paus, lieten er zich niet.door afschrikken. Op gezette tijden reisde er een groep Zouaven naar Rome. De laatste instructies kregen ze in Ouden bosch waar ze meestal zondagmiddag aan kwamen. Op het station werden ze ontvangen door broeder Bernardinus die ze naar Saint Louis bracht. Pastoor Hellemons noteerde het keurig in een schrift. 'De candidaat-zouaven komen aan met de spoortrein van drie uren des namiddags, Di ner te vijf uren (met een pond vlees per hoofd, aardappelen, groenten, fruit, bier, enz. siga ren en met vieren een fles wijn!) Te zes ure ge schiedt er een onderricht.' Des avonds elk circa twee ons vlees met broodjes en bier. Logeren allen in Tivoli, lo gement bij het spoor en vertrekken te zeven uur naar Brussel. In het begin kwamen er slechts zeven, tien, twaalf die dan op de pas torie dineerden, ja in november 1864 tot 116 man toe.' Na het' diner werden de Zouaven door broe der Bernardinus naar het hotel Tivoli ge bracht. Daar sliepen ze op zolder op strok- zakken en werden weer om vijf uur gewekt. Na een laatste ontbijt werden ze op de trein naar Brussel gezet. Uiteindelijk belandden ze via Marseille in Rome. De Zouaven tekenden meestal een contract van enkele jaren en keerden dan terug naar Nederland. Vaak waren ze bij terugkeer gewond. Zoals in het begin van 1868 toen pater de Kruyf, hij runde in Amsterdam op een pastoriekamertje het hoofdbureau van de Nederlandse zoua ven, in Oudenbosch terugkeerde. De Augustijnerpater had zeven gewonden bij zich. Ze werden in rijtuigen van het station gehaald en naar de kerk gebracht. Daarna vertrokken ze naar Saint Louis waar de in spanning opgewacht werden. Krukken Doodstil was het toen Willem van Hulst uit Sint Oedenrode als eerste de binnenplaats opstapte. Een boom van kerel, maar met een houten been en op krukken. Een van de ge wonden van Montelibretti die na de stilte binnengedragen werd op de golven van 'Vi- vent les Zoauves'. In 1870 kwam er een eind aan de strijd om de kerkelijke staat. Geholpen door de Frans- Duitse oorlog die alle Franse troepen uit Ro me en omgeving wegzoog, zag koning Victor Emmanuel II op elf september zijn kans. Met maar liefst 50.000 mannen viel hij de Kerke lijke Staat binnen. Acht dagen later stond hij voor de muren van Rome. De paus begreep dat zijn hulpgeroep verloren ging in de Frans-Duitse strijd en gaf zich over. Het roemrijke regiment der Pauselijke Zoua ven bestond niet meer. De meeste soldaten keerden terug naar hun vaderland. Nu pre cies 125 jaar geleden. Van de 22 Oudenbosche Zouaven keerden er op 8 oktober 1870 11 te rug. Zij voegden zich onder andere weer bij Joan nes Vervaart die een jaar eerder was terugge keerd en op 9 november 1867 nog geschreven had: Overigens, lieve ouders, moet u maar niet we nen, als gij tijding krijgt dat de ene of andere van ons zijn bloed vergoten heeft voor het H. Geloof en voor de zaak van de H. Kerk. Dan moet gij u maar verheugen en veeleer op ons geluk jaloers zijn.... PATRIMONIUM 1867 Zondag (8 oktober) is het 125 jaar geleden dat 11 Oudenbossche Zouaven terugkeer den uit Rome. In de periode tussen 1863 en 1870 ver trokken 22 jonge Oudenbosschenaren naar Rome om daar de Kerkelijke Staat te helpen verdedigen tegen aanvallen van onder andere de Sardijnse koning Victor Emmanuel II en generaal Giuseppe Gari baldi van de revolutionaire roodhemden. Een van hen, Petrus de Wildt, overleed na een langdurig ziekbed in het ziekenhuis van Velletri. Twee Oudenbossche zoua ven, Marinus Masseurs en Johannes de Bakker, werden in Rome broeder. Om de 125e verjaardag van de terugkeer van de Zouaven te herdenken, staat Oudenbosch zondag weer in het teken van de pauselijke soldaten. Om 10.00 uur be gint het programma met muziek van de Oudenbosche harmonie in de Basiliek. Om 10.30 uurbeint de eucharistieviering. Om half twaalf wordt er in de Basiliek een gedenkplaat met daarop de 22 namen van de Oudenbossche Zouaven onthuld. Na een optocht met onder andere het korps jonge Zouaven wordt een half uur later in de aula van Saint Louis het boekje 'Oudenbossche Zouaven' geïntroduceerd. Vanaf 13.15 uur kan men terecht in het gebouw De Drie Koningen van de Heem kundige Kring Broeder Christofoor waar een tentoonstelling is ingericht. Die ten toonstelling wordt geopend door wethou der J. van Hoek, achterkleinzoon van de Oudenbossche zouaaf Jan van Hoek. Ook het Zouavenmuseum is die dag open.

de Stem | 1995 | | pagina 39