erplaatsing Ovet blijft ongewis LIJN DE STEM rovincie legt bouwlust van Zeeuwse dorpen aan banden irialenhandel ënsen bv. De Flexibele mi Van meineed verdachte broer niet vervolgd Koninklijk portret met Zeeuws tintje *£J,EEL lypotheekbank: ts) Tel: 0416-280055. I KLIJNIGHEID Verdwijning van 250 ton bieten is fraude, grap, pesterij of vergissing Raadsel populierenziekte Z-Vlaanderen ontrafeld blg Hypotheken lerst belevingsonderzoek voordat kolenoverslagbedrijf uit Terneuzen vertrekt vragen om «'nationale ïistratie Horboten Nieuwe let°onnummers Politieman gewond bij arrestatie Veerboot stuk 1995 *69 m lost u hot boste - Kleintje in do L n min8t*n* X irtinio'o s,em|OZers V rfïJÏd» -JJJ fiabben voor ü2S£o<f' "o'h«i CÜS. <i«' a™' tios komon- Zeeland I bent op zoek naar een hypotheek d lij u past. Uw makelaar, assurantie- lypotheekadviseur staat u daarbij ma Jeskundige hulp terzijde. 't Kan geen kwaad om hem ook eens naar BLG Hypotheken te| vragen. Steeds mei |=n dat. Omdat BLG Hypotheken een hi potheekbank is, die uw adviseur moge leeft om met u een hypotheek op mai| pllen. Hoe flexibel? Jer leest u alles in de nieuwe brochi |ypotheken. Uw adviseur zal u die I maakt dan kennis met hypotheken dlê| Bel voor een BLG hypotheekadvisa buurt met (046) 4788596. n» verslaggever Uvg Vanaf midden komend Lrdt het aanzienlijk moeilijker t de kleine Zeeuwse dorpen om «jttebreiden met nieuwe woon- die hard kunnen aan- X'uitbreiding noodzaak is, krij- Lstemming van het provinciebe- 1. De tijd van de 'snel vollopende he ilsplannen verkopen' in Zeeland de bouw van nieuwe vakantie- i verboden, ondanks de WD- ijvan de laatste maanden om hier (verruiming in te verkrijgen. ^maatregelen zjjn het resultaat van B,Kle durende statenzitting giste ren, waarin de laatste voorbereidingen werden getroffen om medio komend jaar het vernieuwde Streekplan Zeeland te kunnen presenteren. In dat streekplan is precies geregeld welke ontwikkelingen waar in het gebied mogen komen. De nieuwe WD-gedeputeerde Van Zwieten (ruimtelijke ordening) stond gisteren met zijn plannen voor zijn vuur proef met de Zeeuwse Staten. Het kostte hem dan ook een urenlang debat voor hij een blok van de PvdA, het CDA en D66 wist te overtuigen een amendement voor meer groei van de dorpen, in te trekken. Vooral het PvdA-statenlid Vermeulen nam Van Zwieten danig onder vuur en wist toezeggingen los te krijgen, ook over die recreatie. Van Zwieten zei het een slechte ontwik keling te vinden dat er veel meer huizen worden gebouwd in Zeeland dan dat er bevolkingsgroei is. Vooral in de plattelandsdorpen rukken de woonwijken op en dat gaat vaak ten koste van de stedelijke gebieden, vertel de de gedeputeerde. Van Zwieten: „Elk jaar krijgen we er in Zeeland tien pro cent meer huizen bij, terwijl de bevol king met 1 procent groeit. 15.000 Huizen op 3700 nieuwe inwoners, dat is een vol strekt scheve verhouding. Een 15.000 huizen, vergelijk dat maar met heel de stad Terneuzen. Elk jaar komt er dus in Zeeland een heel Terneu zen bij, nou dat is een ontwikkeling die we moeten remmen." De oorzaak van de toenemende huizen bouw op het platteland schuilt volgens de gedeputeerde in het feit dat veel men sen graag in de dorpen willen wonen, maar ook vaak kijken waar ze een plek kunnen krijgen, en dan liggen de dorpen met hun aangroeiwijken te lonken. Van Zwieten: „Ze vinden het vaak niet zo be langrijk waar ze wonen als maar een leuk plekje hebben. Maar het Zeeuwse platteland moet geen Randstad worden. We moeten voldoen aan urgente vraag vanuit het platteland, maar niet de deur openzetten." Minder succes boekte de WD-gedepu teerde met zijn geplande uitbreiding van de recreatieve sector in Zeeland. Hij stuitte daarbij echter op een keiharde motie van de PvdA, ondertekend door een meerderheid in de Staten van CDA, SGP, RPF/GPV en Delta Anders. Dit po litiek blok vond dat het WD-plan ruim te bood voor groei van het aantal vakan tiewoningen in het kustgebied en het achterland. Terwijl het bestaande beleid zegt dat er slechts een geringe uitbreiding kan ko men, maar dan bij bestaande objecten en alleen als de kwaliteit wordt verhoogd. De motie was dan ook een pleidooi om het bestaande beleid overeind te houden. Dat lukte, ondanks verwoede pogingen van WD-ers (binnen en buiten de verga dering) om de motie te laten inttrekken. Dat laatste gebeurde toch, maar alleen omdat Van Zwieten, die het niet op een stemming wilde laten uitkomen, verklaarde dat Gedepu teerde Staten de motie hadden overgeno- ((pee Dj_' ""^yutonJdin- It «Êmmmm ade, ndende den. Vele |en model- [sluitend ^•ken voor waar ze i België nog j kachel Aanmaken! korting van r»por- V kolenoverslagbedrijf Ovet zet al spuitauto's in om stof overlast te bestrijden. foto camile schelstraete '"ie verslaggever lut8 - Registratie van motorboten - inclusief Scooters - in eigen' land in het buiten- jufai GS van Zeeland, die F Jorritsma (waterstaat) "achsterk te maken voor registratie binnen -o voor de brief is het a .afgelopen zomer nogal 'gische watertoeristen zijn obseerd omdat zij niet in „f Vfrei van een geldig ■anas) registratiebewijs. aan deze vorm van on- -id een eind maken 'is niet bevorderlijk voor «overschrijdend water- Reuzen «1, 0115-645769 act,e 645742 en 645740 Van onze verslaggever Breda/Oostburg - Fraude door een medewerker bij de suikerfabriek of diefstal door een stierenfokker Dat zijn de enige mogelijke verklaringen die A. Smook, hoofdland- bouwkundige bij CSM in Bre da, heeft voor de verdwijning van tweehonderdvijftig ton bieten van landbouwer Smits uit Oostburg. Een woordvoerder van de land bouworganisatie ZMO gelooft in elk geval niet in diefstal. Hij op pert drie mogelijkheden: een pes terij als gevolg van een persoon lijk conflict, een grap of een ver gissing. Smits is leverancier van de Sui kerunie in Breda, bevestigde een woordvoerster van dat bedrijf gisteren. Voor het raadsel van de gestolen bieten had men daar geen verklaring. „Het is een zaak van de politie om dat uit te zoe- ken." De Oostburgse agrariër deed bij de politie donderdag aangifte van de diefstal van 250.000 kilo gerooide bieten. „Het enige dat ik kan bedenken, is dat ze zijn opgeladen door ie mand die stieren fokt en krap in het voer zit. Want als iemand an ders stiekem bieten oplaadt en geen geldige leveranciersbon heeft, kan hij ze simpelweg niet aanbieden bij de suikerfabriek. Dat wordt nimmer geaccepteerd. Niet door CSM, maar ook niet door Suikerunie of de suikerfa briek in Moerbeke. En meer sma ken hebben we niet." Dat is de reactie van Smook van CSM op de kwestie. Toch noemt Smook even later nog een tweede moge lijkheid. Misschien is door een werknemer bij de suikerfabriek gefraudeerd door onder één hoedje te spelen met de dief. Maar dat is iets wat de hoofd- landbouwkundige bijna uitgeslo ten acht. Alles op een rijtje gezet, vindt Smook -net als andere landbouwdeskundigen eerder - de verdwijning van de lading bie ten 'een heel vreemd verhaal'. Hij illustreert dat aan de hand van de procedure die CSM hanteert en in grote lijnen ook bij andere sui kerfabrikanten zoals de Suiker unie gebruikelijk is. Telers met een contract krijgen ruim van te voren een brief met de vraag wanneer ze willen leveren. Aan de hand van de tijden die de te lers opgeven, maakt de suikerfa brikant vervolgens leveranciers bonnen. Daar staat op welke hoe veelheden wanneer op welke plaats moeten liggen: De telers krijgen daar bericht van. Ook de agenten voor de suikerfabrikant krijgen die leveranciersbonnen. Zij geven de bonnen per dag af aan de transporteurs, die de la dingen opscheppen en mét bon naar de fabriek brengen. De echtgenote van de Oostburgse landbouwer wilde gistermiddag alleen kwijt dat er 'vermoedens zijn die wijzen in de richting van een groep die zich bezighoudt met de diefstal van bieten'. Voor meer informatie daarover verwees ze naar de politie. De chef van dienst bij de politie deed de lezing van -mevrouw Smits echter af als een fabeltje. Verder zei de politiechef dat de zaak nog steeds in onderzoek is. In rechtszaak tegen dronken automobilist uit Groede 1st 'actie («laaie 0114-372777 372771 0113-273703 273701 Van onze verslaggever Terneuzen - „Denk eraan, aan meineed wordt zwaar getild!", waarschuwde de politierechter in juni nog. Maar de ge broeders De H. uit Groede bleven bij hun verhaal en de zaak werd aangehouden. Gisteren vond in Terneuzen de reprise plaats. J. de H. stond terecht omdat hij in december 1994 de blaastest had geweigerd. Deze keer was de verbaliserende politieman als getuige aanwezig. Een gelukje voor de broer van J., zo bleek uit de woorden van officier van justitie Van Nooijen. „Hij is de dans ontsprongen. Er was gevraagd een meineed-procedure op te starten, maar in plaats daarvan is de verbali sant opgeroepen." Gewaarschuwd door collega's hield de poli tieagent op 19 december een auto in de gaten die slingerend over de Krabbedijk bij Groede reed. Vanaf de kruising met de Scherpbierse- weg was hij hem gevolgd, ook toen het voer tuig een paar honderd meter verder een erf insloeg. Slechts enkele tellen verloor hij de auto uit het oog, maar zag hem vervolgens de openstaande garage inrijden. J.H. stapte met sleutels in de hand en met bloeddoorlopen ogen uit. Voor de verbalisant reden genoeg om hem mee te nemen naar het politiebureau. Daar verklaarde J. dat niet hij, maar zijn broer had gereden. De laatste, die niet door de verbalisant was gezien, verklaar de in juni dat hij dringend naar de wc moest en daarom snel was uitgestapt en onmiddel lijk het huis was ingerend. Dat zou, volgens J., dertig a veertig meter vóór de garage zijn gebeurd. Merkwaardig genoeg had J. tegen de politie gezegd dat een 'maat' had gereden. „Waarom zei u dan niet gewoon dat het uw broer was?", wilde politierechter Kool gisteren weten. „Eh, omdat het onze bedoeling is in de toe komst een 'maatschap' te vormen", bracht hij er met weinig overtuiging uit. Toverde dit menig besmuikte glimlach op de gezichten van de aanwezigen in de rechtzaal, het kwam de geloofwaardigheid van zijn verhaal niet ten goede. „U maakt het wel heel erg bont. Dit is al de vierde keer in vijf jaar tijd," leidde Van Nooijen haar eis in. Tweeduizend gulden boete, twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een rijontzeg ging van negen maanden, had zij in gedach ten. Daar kwamen nog eens twee maanden rijontzegging bij, omdat J. in de fout was ge gaan terwijl de proeftijd van een vorige ver oordeling nog liep. Kool vonniste conform. „Want het moet maar eens afgelopen zijn," vond hij. Door Harold de Puysseleijr Terneuzen - De verplaat sing van het kolenoverslag bedrijf Ovet uit Terneuzen naar Sluiskil-Oost blijft voorlopig ongewis. Voordat het definitieve besluit over de verhuizing valt, is een be levingsonderzoek onder de bevol king van de kanaalzone nodig. Dat moet duidelijk maken of het bedrijf werkelijk wel zoveel over last veroorzaakt. Het milieurendement van de ver plaatsing van Ovet van Terneu zen naar Sluiskil-Oost is in ieder geval 'zeer gering'. Dat is de hoofdconclusie uit de studie die de Grontmij uitvoerde in op dracht van de gemeente Terneu zen en de provincie Zeeland. De verplaatsing van Ovet, zo blijkt ook uit die studie, kost honderd miljoen gulden en meer. Dat bevestigde gisteren desge vraagd de voorzitter van de stuurgroep Gebiedsgerichte Be nadering Kanaalzone, gedepu teerde A. Dek. De stuurgroep kwam afgelopen donderdag bijeen om de uitkom sten van het onderzoek door de Grontmij te bespreken. Tijdens die bijeenkomst, is afgesproken dat er voorlopig geen besluit valt over de verplaatsing van Ovet. Eerst moet er volgens de stuur- J groep onderzoek onder dé inwo ners van de kanaalzone plaats vinden. Dat moet duidelijk ma ken of de mensen veel last onder vinden van de activiteiten bij het kolenoverslagbedrijf of niet. Pas aan de hand van dat belevingson derzoek valt het definitieve be sluit over de verhuizing van het bedrijf, mogelijk naar een locatie naast de Cokesfabriek in Sluis kil-Oost. In het verleden kwamen met name uit 'de Terneuzense wijk Oude Vaart'veel klachten over de stofoverlast die Ovet ver oorzaakte. De overlast leidde zelfs tot handtekeningenacties en protestbrieven aan het adres van gemeente en provincie. Tal van metingen en maatregelen door het bedrijf volgden daarop om de situatie te verbeteren. Maar hele maal verlost van het kolenstof zijn de bewoners van Oude Vaart nog altijd niet. De mogelijke ver plaatsing van de zwartgoedsector is een onderdeel van het Plan van Aanpak voor de Kanaalzone. Dat plan is bedoeld om wonen, wer ken en natuur in de kanaalzone beter van elkaar te scheiden en op elkaar af te stemmen. Van onze correspondent Vlissingen - Tijdens een arres tatie is gistermorgen een Vlis- singse politieagent gewond geraakt. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Het incident gebeurde rond vier urn: gisterochtend op de Alexan der Googhelweg in Vlissingen. De politie wilde twee mannen, ver dacht van diefstal van een auto, aanhouden. Hierbij pleegde het duo hevig verzet. Toch lukte het de politie een van hen, een 21-ja- rige man uit Zierikzee, aan te houden. Hij is ingesloten. Zijn maat slaagde erin te ontsnappen. Vlissingen (anp) - De dubbel deks-veerboot Vlissingen-Bres- kens is gisterochtend vroeg enige tijd uit de vaart genomen wegens problemen met de stuurinrich ting. Rond elf uur was het euvel hersteld en kon het schip weer varen. ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 DEEL 1 Zomerstormen hebben bomen gesloopt Van onze correspondent Terneuzen - Het raadsel van de geheimzinnige populieren ziekte in Zeeuws-Vlaanderen is door deskundigen van de stichting Bos en Hout uit Wageningen ontrafeld. De geheimzinnige boomziekte, die talloze bomen spontaan als luciferhoutjes deed afknappen, blijkt geen ziekte te zijn en heeft ook geen geheimzinige oorzaak. De oorzaak moet volgens de deskundigen van Bos en Hout worden gezocht in eerdere stormen en rukwinden. Tijdens de zomerstormen uit het zuid-oosten buigt de boom met de windrichting mee. Met name wanneer de kruin vol is of soms extra zwaar is door de regen rekken de vezels aan de ene kant van de stam mee, ter wijl ze aan de andere kant van de stam worden samenge drukt. Aan de samengeperste kant ontstaat dan een breuk vlak waarop de populier op een gegeven moment spontaan afknapt. Omdat de bomen vooral af knapten bij windstil weer vreesde Staatsbosbeheer in Zeeuws-Vlaanderen voor een mysterieuze ziekte. Het ver schijnsel van inkrimpen, uit rekken en afknappen komt - zij het sporadisch - vooral voor bij een bepaalde populie rensoort en is zeer lokaal. Volgens dr. ir. L. Kuiper van de Stichting Bos en Hout is het noodzakelijk om de populieren die een breukvlak hebben uit veiligheidsoverwegingen te kappen. De door Frank Leenhouts vervaardigde ets van koningin Beatrix. foto anp Door Ronald Verstraten Den Haag - „Het was voor mij vanaf het begin duidelijk dat het portret van koningin Beatrix geen portret zou moeten zijn van de persoon zelf, maar in de eerste plaats van Hare Majesteit." Frank Leenhouts (40), afkom stig uit het Zeeuws-Vlaamse Sluis, maar al geruime tijd als kunstenaar gevestigd in Am sterdam, is erg trots op de op dracht die hij van de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) kreeg.. Hij is een van de vier kunstenaars die een nieuw portret mochten vervaardigen van de koningin. Sinds giste ren zijn ze te zien in Panorama Mesdag in Den Haag. Twee jaar geleden werd Leen houts, die deel uitmaakt van een groep portrettisten onder de naam 'Het Portretschap',, voor het eerst benaderd door de RVD. „Ik maakte toen nog geen grafiek en ik wist trou wens ook niet dat het hier om ging. Later heb ik een grafisch atelier gehuurd en toen werd ik opnieuw benaderd." In februa ri 1995 nam hij deel aan een sessie in Huis Ten Bosch, waarbij Beatrix voor een aan tal kunstenaars poseerde. Op advies van de koningin werd uit de daarna voorgelegde proeven die van hem en drie anderen uitgekozen. De. portretten moeten worden gezien als opvolgers van de be kende zeefdruk die Marte Rö- ling in de jaren tachtig van de koriingin maakte. De opdracht van de RVD betrof opnieuw grafisch werk, omdat er dan meerdere exemplaren van be schikbaar'zijn. Van een- van de werken, een zeefdruk, zijn er tweehonderd afgedrukt. De drie andere, waaronder de ets die Leenhouts heeft gemaakt, verschijnen in een oplage van elk dertig. „Van een ets kun je er nu eenmaal niet meer dan dertig maken," zegt hij. Hele- maal gelukkig met die ver schillen in aantal is hij niet. „Het lijkt nu net alsof er één de grote prijs heeft gewonnen, maar dat is niet zo." Leenhouts heeft in zijn portret glamour willen vermijden. „Ik heb gestreefd naar eenvoud, in zowel beeld als uitvoering. Het resultaat is een intiem portret. Intiem in die zin, dat ze de toe schouwer recht in de ogen kijkt, iets wat ze zelden doet. In haar blik en houding heb ik geprobeerd een zekere ernst te leggen. Een koninklijke ernst." De gehele oplage van zijn ets is aangekocht door de RVD. Be halve de nieuwe portretten zijn er voorstudies en eerdere por tretten te zien in Panorama Mesdag. De tentoonstelling duurt tot en met zondag 22 oktober. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in Duitsland en Amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 80 breda 076-5148168/5223475 fax: 5200729

de Stem | 1995 | | pagina 19