I D 1 W DE STEM De wielrenner die dacht FONIST(E) IRING K... •mg op n nj: Prestaties Colombiaanse coureurs bergafwaarts door verwennerij blijvend offerte aan j 'ang de gratis CD! Parra smeedt eenheid LRM B.V. ïwse Verzekeringen dé verzekeraar voor ariërs. Speciaal voor iben we een perfekt kket verzekeringen ('Netto Gezins Polis1, tering is hier één die u ook perfekt Int afsluiten. zikaal Jobs Breda Electronics WK wielrennen Colombia winnen? 125 jaar aan de leiding, da's pas wat! B mm ■BH 1995 x 77 mm KM i Itionaal concern actief op de primair bezig met de registra- maceutische produkten. Cen- pgebouwd in Nederland, met e geneesmiddelen en de ver naast is Centrafarm ook actief pecialités. ken wij een ide telefoongesprekken; trekt tot aanbeveling; tinnen bij mevr. R. Jongenelen, oon 01608-81000, lunt u voor 21 oktober a.s. rich- I-Leur looden Iszaken |g van de Onderlinge Zeeuwse Dr overbodige poespas, terwijl u op de steun van uw assurantie- Ie vijf belangrijkste verzekeringen één pakket: de 'Netto Gezins waarde kunt u overzichtelijk betrouwbare maatschappij. offerte u een LATIS! mee naar uw assurantie-tussenpersoon of iaat Onderlinge Zeeuwse Verzekeringen 4,4330 WB Middelburg (zonder postzegel). ik wil een offerte aanvragen voor de i Autoverzekering lisverzekering Inboedelverzekering Aansprakelijkheidsverzekering .gevallen/Inzittenden-verzekering lenpersoon is: eroothandel/dealer van geluid, licht en communicatie «traat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 rt ~i ZATERDAG 7 OKTOBER 1995 DEEL y was-ie wereldkampi- f maar de meeste men- t die de naam Gerrie Lemann horen, weten Lt eens meer of dat in het L„ of als kletsmajoor pe Kneet was in gans |t land onsterfelijk popu- 1 maar in het peloton Eisten er meer dan een do- iv j die zijn bloed wel Len drinken. Die met al- r van de wereld in j een be deel tussen zijn (Jen zouden heb- j.willen steken, lint Kneet praatte „g, leuk en veel, I lag daarom goed i het volk, dat niet ver tast dan de neus [gis.Tranen doen It OOk altijd goed j de meute, dus jilde Knetemann I met tuiten. Niet in T intimiteit van de kapkamer, niet in Be frustratie in de Un van Greet, (aar het liefst in Eibitterde triomf l bet podium, voor lioogvandecame- nigen die hem fas namen, die Ém vertrouwden, |j; lelijk besode- leterd door Knete- inn. De meesten torvan zwegen, be ffende alleen maar (eer deuken op te men lopen bij het loksen tegen het oen de praatjes n de vlotgebekte Amster- mse stratemaker. Roy (buiten deed zijn bek wel jen, nadat hij door het ge- jbby van de fietsende intri- Int buitengewerkt was als jegleider en noemde hem n'klein, rot appeltje'. Is bent een grote lui gewor- een eerste klas etter- ik,' voegde Henk Lubber- ()g hem in het openbaar p jaar later hardop toe, en aaide de Kneet vervolgens [rug toe. incesco Moser zweeg na lat Knetemann op de Srburgring de overwinning «hem verkocht had, maar l gemaakte afspraken in |t! zicht van het finishdoek rvolgens vergeten bleek te jn. De Italiaan besefte dat i genaaid was door de tsverse wereldkampioen, laar zweeg omdat hij geen rad om voor de hele we ll voor joker te staan, jommige mensen verande- t nooit. Zo hard fietsen js weleer kan-ie weliswaar |ct meer, maar mauwen aet-ie nog steeds als de fiste de beste. De Bel- she bondscoach Eddy jetckx, nooit een echte [ater geweest, maar in zijn een iets betere fietser Kneet, was er snel I toen hij het parcours van F' WK in Columbia in Jenschouw nam. 'Daar Fj' de huidige Belgische «rgeneratie niets te'zoe- If, bromde Merckx en dat is dat. pelemann had een half t meer nodig voor dezelf- conclusie, en een paar Flcen woorden. Hij ging F Colombia, verkende I Patcours, en vond dat I allemaal best wel eens '{zou kunnen vallen. Dat !e' bij de afgelopen maan- P beweren, totdat in de iedereen het snot voor tt werd gefietst door Indurain. Pas toen Fa® de aap uit de mouw. rctemann had het par- F rs inderdaad verkend, fat niet per fiets. Hij was l ?n «er met een auto been gereden, en blijk- Ém ^at we' 'e'i" hoogte. Misschien f t het tijd dat-ie eens «er een tandje terug- Als kletsmajoor. Léon Krijnen Toegeschreeuwd door honderdduizenden, mil joenen, bedolven onder emmers bloemen, die vanaf de balkons over de helden zullen worden uitgestrooid, lijkt het bijna niet anders te kun-f nen dan dat een Colom biaan in eigen land als wereldkampioen bij de beroepswielrenners zal worden gehuldigd. Hoe wel de torenhoge favoriet Miguel Indurain daar on getwijfeld anders over zal denken. Een wereldtitel zij dit wielergekke land gegund. Waren het immers niet de de renners uit Colombia die in de jaren tachtig het heldendom terug brachten in de Tour de France, vlogen zij niet onnavolgbaar de bergen op? En waren zij het ook niet die ontelbare malen dramatisch ter aarde stortten? Als de wielersport er eentje van heroïek is, dan hoort een wereldkampi oenschap nergens anders dan in Colombia te wor den gehouden. Door Vincent Ronnes Villa de Leyvas - De och tendspits van Villa de Leyvas, ver weg op het Colombiaanse platteland, komt langzaam op gang. Langs het stoffige weggetje aan de rand van het dorp wachten kinderen van het allerkleinste en allermooiste soort op de bus. Voor die enkele passerende auto gaan ze nauwelijks opzij, zodat hun nog natte kapsel en versge- streken sehooluniformpje al be vuild zijn, voordat hun school dag is begonnen. Wachtend op de bus - die overi gens nooit zal komen - zittend op een grote kei, is het ontwaken van een Colombiaans dorp een boeiend schouwspel. De vierduizend mensen die het karakteristieke dorpje en de om liggende bergwanden bewonen, zoeken hun weg over de stoffige paden en de pleinen van reus achtige keien. Geen omgeving voor fietsers. Zou je denken. Toch, hoe oud de personen en vrachtwagens zijn, zo gloednieuw ogen de verba zingwekkend vele fietsen. Als de kinderkopjes tussen Parijs en Roubaix straks helemaal ver dwenen mochten zijn, kan altijd nog in de buurt van Villa de Ley vas een ouderwetse Parijs-Rou- baix worden gehouden, met dien verstande dat het geen kasseien maar basalt-blokken zijn. Hoe houden ze hun karretjes heel? Maar vooral: hoe is het mo gelijk dat in dit toch niet al te rijke land zoveel mooie fietsen ronddartelen? En als voorlopig symbolisch hoogtepunt van de overgang van oude naar nieuwe tijden in Colombia ontwaren we een oud Indiaans manneke: in een poncho gehuld op' een aller modernste mountainbike. Traditie „Fietsen is een traditie in Co lombia," zegt de persman van het Colombiaanse sportministe- rie, zeggen de wielrenners, zegt het meisje van het restaurant. Waarom dan wel, kan niemand uitleggen. Feit is dat wielrennen na voetballen de populairste sport is in Colombia. Zittend op die kei, vanaf zes .uur 's ochtends wachtend op de bus die niet komen zal, en kijkend naar de wonderbaarlijk vele fietsers, schieten al snel passages te binnen uit het boek De Kam pioen van Colombia van Gabriëi Garcia Marquez, de schrijver die met wielrenner Luis Herrera tot de beroemdste Colombianen be hoort. Marquez' boek gaat over Ramos Hoyos Vallejo, in de jaren vijftig vijfmaal winnaar van de Ronde van Colombia. Ramos Hoyos wilde slager wor den. Zolang hij nog leerlingsla- Miguel Indurain rijdt tussen een fietsgekke Colombiaanse mensenmassa door naar de wereldtitel tijdrijden. ger was moest hij dagelijks aller eerst het vlees bezorgen bij de klanten. Per fiets, uiteraard, en daar had hij een behoorlijk hekel aan. Marquez laat Hoyos in zijn boek beschrijven hoe hij rappe benen kreeg: „En hoe sneller ik vorderde in het slagersvak, hoe enthousiaster ik uitkeek naar mijn nieuwe beroep en hoe snel ler ik mij voortrepte op mijn fiets die ik over enkele maanden voorgoed vaarwel hoopte te zeg gen. Op die manier leerde ik gro te snelheden ontwikkelen. En zo gebeurde het dat ik vooruitgang boekte in het beroep van wiel renner, terwijl ik dacht dat ik me in het slagersvak bekwaamde." Dertig jaar later herhaalt Jairo Jiminez, oud-journalist en nu als medewerker van het ministerie van Sport aanwezig op het we reldkampioenschap, in feite, die woorden: „Heel veel Colombi aanse jongetjes, net als Herrera, doen voor winkels de bood schappen op hum fiets, vaak in de bergen. En dan zijn ze zes tien, zeventien en ontdekken ze dat ze machtige benen hebben gekregen." Hij vormt een denk beeldige dijpartij rond zijn bovenbeen. Koffiemerk Sinds de ongeplande omscholing van Hoyos van slagersleerling tot gevierd wielrenner is het niet veel beter geworden met de op leiding van de Colombiaanse renners. Het koffiemerk Café de Colombia zag er brood in om geld te pompen in het immens populaire wielrennen en aldus werd het mogelijk voor de Co lombiaanse wielrenners om el ders hun kunstjes te gaan'verto nen. Alwaar ze voor veel beroe ring en verbazing zorgden. On navolgbaar vloog Luis Herrera op 16 juli 1985 de Alpe d'Huez op, won in 1985 en 1987 de bol letjestrui in de Tour de France en werd in 1987 door twee mil joen mensen opgewacht op het vliegveld van Colombia, nadat hij de Ronde van Spanje had ge wonnen. Aangemoedigd door zoveel suc ces en publiciteit liet Café de Colombia een gigantisch trai ningscentrum bouwen in de om geving van Bogota. Maar het liep uit op verwennerij van de popu laire renners en het ging snel bergafwaarts met het Colombi aanse wielrennen. De prestaties van de Colombianen waren op den duur zelfs te gering om nog toegang tot de Tour de France te krijgen. Totdat Hennie Kuiper, de rusti ge tegenpool van de heetbloedige Zuidamerikanen, zich als ploeg leider van Motorola ontfermde over het talent Alvaro Mejia, vierde in de eindklassering van de Tour van 1993. Mejia is mor gen met Rincon Colombia's hoop, ook al heeft Herrera, nog steeds een groot volksheld, geen hoge pet op van het 'doetje' Mejia. Want Mejia, verliefd als elke Colombiaan op zijn vader land, heeft te vaak last van heimwee en keert daardoor te vaak en volgens Herrera voor te lange tijd terug naar Colombia. Zo kan het, vertelde hij van de week, nooit meer zo mooi wor den als in de gloriejaren van hem en Parra. Geweld Twintigduizend doden vielen er in de voorbije decennia gemid deld per jaar in de driehoeks- strijd tussen mafia, linkse bewe gingen en de regering. De enkele doden die tussendoor in de sportwereld vielen, vallen daar bij niet zo op. Waarom geweld zo'n nadrukke lijke rol speelt in het dagelijks leven van Colombia is kennelijk al net zo'n moeilijke vraag als die naar het waarom van het wielrennen. Dat er jarenlang da gelijks zo'n 25 mensen alleen al in Medellin werden vermoord, heeft natuurlijk te maken met de drughandel. Maar dat alleen kan niet de oorzaak zijn. Colombianen regelen vele zaken met het geweer. Historici verkla ren dat met het gegeven dat Co lombia door zijn ligging in de bergen nooit een sterke centrale regering heeft gehad, zoals de meeste buurlanden. Waardoor het vechten onderling in de loop der eeuwen schier eindeloos werd. Toen minister Lara van Justitie in 1984 in het openbaar beweer de dat diverse voetbalclubs ge steund werden door de cocaïne- maffia, werd hij enkele maanden later vermoord. Vijf voetbal scheidsrechters werden in de voorbije jaren gedood. Onder FOTO ANP hen Alvaro Ortega die in novem ber 1989 weigerde mee te wer ken om Idependiente Medellin van America de Cali te laten winnen. Dat kostte de drugba zen miljoenen in hun gokkerij rond die voetbalwedstrijd. Scheidsrechter Ortega werd doodgeschoten nog voordat hij vanaf het stadion zijn huis had bereikt. Andres Escobar werkte op een andere wijze niet mee aan het bevorderen van de gelukzalig heid van het sportgekke Colom bia. Hij schoot tijdens het WK van 1990 in de Verenigde Staten in eigen doel en werd enkele da gen later voor een restaurant in Medellin neergeschoten. Overi gens niet voordat al dagenlang was aangekondigd dat dit zijn droeve lot zou worden. Nachtclubs Pablo Escobar was de bekende eigenaar van Nacional de Medel lin. Deze miljardair werd jaren lang gezocht, terwijl hij gewoon de nachtclubs van Medellin be zocht, gaf zich over, verbleef een jaar lang in zijn luxueuze gevan genis en ontvluchtte tenslotte weer, Een van de veel bezoekers in zijn fantastische gevangenis was René Higuita, de razendpopulai- re keeper van het nationale elftal en Nacional de Medellin. Toen de geur van cocaïne rond deze kleurrijke keeper wat al te in dringend werd, verkaste hij voor een korte periode naar Spanje. Snel kocht Medellin hem Weer terug. Ze moesten hem vorig jaar wel weer een poosje missen, omdat hij achter de tralies werd gezet. Higuita was bemiddelaar in een ontvoeringszaak, een zeer veel gebezigde methode van zo wel gangsters als guerillabewe- gingen om aan geld te komen. Higuita keept weer en bleef me de zo populair, omdat hij ge woon in' zijn sloppenwijk van Medellin bleef wonen. De buurt is hem dankbaar omdat zijn hele straat sinds kort nutsvoorzienin gen heeft. Higuita was twee we ken geleden nog vele malen op praktisch alle Europese sport zenders te zien, omdat hij op Wembley een koprol maakte, al vorens met de beide hakken de bal uit zijn doel te houden. Met dergelijke stunts win je har ten. Afhankelijk Jammer dat die jongen zich zo inlaat met de 's wereld grootste drughandelaars. Jammer dat dit mooie land voorlopig nog zo af hankelijk is van de organisaties, die wel eens de grootste multina tionals van Zuid-Amerika wor den genoemd. Weliswaar zijn in de voorbije jaren de grote jon gens van Cali en Medellin óf achter slot en grendel gezet of met veel militair geweld naar de andere wereld gejaagd, het coke- geld blijft een grote rol spelen. Want zou bijvoorbeeld de hele cocaïne-handel worden opge rold, dan zijn daarmee meteen honderdduizenden boertjes bro deloos gemaakt. En aan de andere kant weten de groothandelaren ook de regering zelf te verlekkeren. Toen een groot aantal van hen zich enkele jaren geleden schuil Hield in het naburige Panama, boden ze aan miljarden staatsschuld voor hun rekening te nemen als ze naar huis mochten komen. De Ameri kanen wisten dat te voorkomen. Voetbalclubs zijn een speeltje voor de drugbaronnen. Met bij voorbeeld de enorme gokpartijen rond voetbalwedstrijden weten ze hun geld wit te wassen. Wiel rennen leent zich daar wat moei lijker voor, dus kan het groten deels eèri zuivere sport voor het volk blijven. Ook al blijft het ook voor een wielrenner moeilijk om het goed te doen bij zo'n emotioneel volk je. Onze vriend Hoyos immers ontsnapte een keer ternauwer nood aan de dood, omdat hij het als plattelander had bestaan in de hoofdstad Bogota zegevierend over de streep te gaan. De hon derdduizenden in de straten van Bogota hadden een heel andere winnaar, namelijk eentje uit hun eigen stad, voor ogen. Hoyos bracht het er tenminste nog levend van af. Begin mei van dit jaar werd wielrenner José Vi- cent Diaz in een buitenwijk doodgeschoten. Hij zou zich in een wedstrijd niet aan de afspra ken hebben gehouden. Rond de verkeersongevallen van Nestor Mora, Hernan Patino en Augusto Triana hangen ook sterke ver denkingen. Overdreven Dit soort voorvallen hebben ver scheidene renners al doen bewe ren dat ze het wel uit hun hoofd zullen laten om morgen voorop te gaan fietsen. Het lijkt een wat overdreven angst, ook al omdat de Colombiaanse overheid heeft beloofd langs het 17,5 kilometer lange parcours om de vijftig me ter een politie-agent te posteren. Prettig is het dat de Colombia nen hun vrolijke karakter er niet door laten bederven. Een enorme massa zal morgen de eigen hel den toejuichen. Zoals van de week, toen de Colombianen door de straten van Tunja fietsten voor hun tijdrit. Het enthousias me van de massa van zoveel kleurrijke en bloedmooie men sen was een minstens even mooi schouwspl als de ploeterende renners zelf. Toch leerde Ramos Hoyos Valle jo in zijn gloriejaren al dat het ongekende enthousiasme van het publiek een te grote belasting voor een topsporter kan zijn. „Het publiek wil maar niet be grijpen dat een wielrenner kan verliezen als hij toch goed fietst." Daarom is er morgenmidag maar één oplossing: een Colombiaan moet winnen. Vari onze verslaggever Paipa - Fabio Enrique Parra Pinto bracht met Luis Herrera in de tachti ger jaren Colombia wie- lerroem met heldendaden in het hooggebergte. Parra (nu 35) leverde met een derde plaats in 1987 de beste Zuidamerikaanse prestatie in de Tour. De ex-wielrenner, drie jaar geleden met koersen ge stopt, verruilde vorig jaar het betrekkelijk rustige bestaan als zakenman (di recteur van verpakkings bedrijf) voor het hectische leven als bondscoach. Met slechts een opdracht: een Colmbiaan wereldkampi oen maken in eigen land. Vlak voor de mondiale titel strijd in Agrigento trad hij aan. Het WK op Sicilië liep uit op een flop. Alleen Edgar Ruiz haalde de eindstreep, als 37e, buiten de tijd. „Het wielrennen zit in mijn bloed. Ik voel me thuis in die we reld. Het fiasco van vorig jaar is verklaarbaar. De voorbereiding stelde niets voor, ik heb alleen maar moeten improviseren," zegt hij met zijn bekende treurig oogopslag. „Na Sicilië beh ik met het WK-project begonnen. Ik hoefde niet op een dubbeltje te kijken met Postobon als sponsor. De voorbereiding is perfect verlopen. Ik voel geen druk, hoewel iedere Co lombiaan ervan uit gaat dat de regenboogtrui hier blijft. Vergeet niet dat het WK een momentopname is. Ik sta open voor alle suggesties. Ben een man van de dialoog. In overleg hebben we beslo ten dat Rincon en Mejia zon dag de beschermde renners zijn. Ik vind dat de mensen deze generatie niet mogen vergelijken met de onze. Het internationale wielrennen heeft in de afgelopen vijf jaar een gigantische meta morfose ondergaan. Ik vind dat onze renners zich rede lijk aan de ontwikkelingen hebben aangepast, al blijven de resultaten enigszins ach ter." De grootste Colombiaanse handicap de afgelopen jaren was dat de ploeg zelden een eenheid vormde. Homogeni teit kwam niet in het woor denboek voor. Op de WK- erelijsten is zelden bij de eer ste tien een Colombiaan te zien. De beste prestatie in de historie van de wereldkam pioenschappen leverde Al varo Mejia. In 1991 eindigde hij als vierde, achter Bugno, Rooks en Indurain. „Dit is de belangrijkste koers in mijn leven. Het maakt niet uit wie wint, als het maar een Colombiaan is," bevestigt Mejia de aan pak van Parra. „De afgelo pen jaren heeft hef inder daad aan eenheid ontbroken. Een mooiere droom dan het veroveren van de regenboog trui in eigen land bestaat niet. Het WK is bovendien een perfecte promotie voor de Colombiaanse wieler sport. Het zou de kritiek ook enigszins doen verstommen. De huidige groep heeft het moeilijk gehad met de erfe nis van Parra en Herrera. En heeft het nog steeds. Altijd die vergelijking met dat duo werd op den duur een obses sie. We hopen zondag een einde te maken aan de mythe rond Parra en Herrera." Fabio Parra, die Mejia en Rincon heeft aangewezen als kopmannen. FOTO OE STEM/BEN STEFFEN

de Stem | 1995 | | pagina 11