Verklaringen getuigen in tegenspraak i Fiscale aftrek rente vanaf 1997 beperkt Lekker gezellig 6t/ml5 oktober kleintje Vw Mft^elrievüeii Zdttem veel te (trak? Won en...r Grote order voor Elmo Woensdrecht Minister voorspelt crisis als WD ecotax verwerpt Bonden en OZ eens over reorganisatie tfóffietijd! LASER DESKTOP 2699-, Politie heeft me gewoon NIEUW TELEFOON NUMMER I! De Splenter schoenen uchtaanval Navo rvische doelen 'arm via kabel Enquêtecommissie verbijsterd over afluisteren gesprekken door politieman een ondertiteling ■programma's als ïg lang duurt onomische groei Igend jaar lager 7 OJ Simpson: wijs onvoldoende AC kan ook tegen arta niet scoren Overval vliegtuig vlak voor de start Pater Moeskroeri het theater in DEffiflGI ■■UAfclljf» met Pentium* 75 MHz processor Gevolg samenwerking met Lockheed Martin Timberland-Camelboots-van Schaffelaer van Bommel-Lloyd OOSTBURG (zondags open 14.00-18,00u.) TERNEUZEN U5e JAARGANG eldpotje voor houd bedrijven' st-De gemeenten in Zeeuws anderen moeten zich samen k maken om bedrijven aan te Ijken of te behouden. Voor dat l zou het wenselijk zijn als er «emeenschappelijk geldpotje mt. Ook zouden Europese jsen voor Zeeuws-Vlaande- niet versnipperd moeten wor- uitgegeven. ZIEZEELAND - Cl pels - Navo-vliegtuigen heb- n gisteren tot driemaal toe etteji afgevuurd op raketin- aties van Serviërs in Bosnië, toestellen gingen tot de aan- ovef, nadat ze tijdens een ver- '-gsvlucht door de Servi- e radar in het vizier waren omen. Het is niet bekend of de tallaties zijn vernietigd. De vo-aanvallen waren de' eerste ds half september. OP BUITENLAND - A5: roaten moorden en martelen in Krajina a Haag - In Den Haag begint _J jaar een proef met een nsysteem via het kabelnet Casema. Zo'n 10.000 huis- dens krijgen een kastje in dat signalen van ongeluk- inbraken en branden angt en doorzendt naar de ldbank van Thuiszorg Den ag. Die schakelt desgewenst n, politie of brandweer in'. DE STEM Van onze Haagse redactie Den Haag - Heeft officier van justitie Valente gelogen? Of heeft voormalig recherchechef Van der Putten een gesprek met deze openbare aanklager verkeerd uitgelegd? Eén ding overheerste gisteren in elk geval alle verhoren voor de parlementaire enquêtecommissie. De twee getuigen legden vol strekt tegenstrijdige verklaringen af. Volgens Valente heeft het open baar ministerie in Amsterdam in zijn tijd nooit met infiltranten gewerkt. Maar volgens Van der Putten gaf de onlangs naar Mid delburg overgeplaatste officier eerder dit jaar overduidelijk toe stemming, een criminele infor mant de opbrengst van een mil joen gulden van een grote partij softdrugs te laten houden. Van der Putten schetste de uiterst problematische relatie die hij met Valente had. De twee lagen elkaar absoluut niet en dat bleek volgens Van der Putten ook uit Valente's houding. Niet eerder tijdens deenquête trad het onderhuidse wantrou wen tussen politie en justitie zo duidelijk op de voorgrond als gisteren. De enquêtecommissie moet nu uitvissen wie zijn eed gestand heeft gedaan en de waarheid heeft gesproken. Tot verbijstering van de commis sie vertelde Van der Putten, dat hij als chef van de criminele inlichtingendiensten (CID) in Hilversum en Dordrecht verga deringen over 'draaiende zaken' altijd op de band opnam. Zonder dat de 'tegenpartij', het openbaar ministerie, dat wist. Van Traa: „Dat deed Nixon ook. En met hem is het slecht afgelo pen." Commissielid Koekkoek sprak al van de 'Van dér Putten- tapes'. In zijn Dordtse tijd heeft Van der Putten volgens eigen zeggen de methodiek van het doorleveren (drugs doorlaten en laten ver dwijnen op de criminele markt) hoogstpersoonlijk uitgevonden. „Ik ben de architect van dit sys teem," aldus de politieman. „Ik heb de basis gelegd." In 1989 en 1990 is er op zijn gezag doorgele- De met pruik, bril, nepsnor en schmink onherkenbaar gemaakte Van der Putten tegenover com missievoorzitter Van Traa. 'Ik durf rustig te stellen dat ik de architect ben van het systeem van door levering. Ik heb de basis gelegd'. foto anp verd, om de top van een organi satie te kunnen pakken. Het zou om 10,000 kilo, op de markt ver dwenen softdrugs gaan. D.e door hem gebruikte infor mant vergaarde een fortuin: jus titie betaalde hem niet alleen tip geld, hij mocht ook zijn crimine le verdiensten houden. Volgens Van der Putten is dit nooit besproken met de officier van justitie en is ook het ministe rie van Justitie (de verstrekker van tipgelden) onkundig gehou den. „We hebben aan het financiële aspect weinig aandacht geschon ken," zei hij laconiek. oei et was gisteren met 22 graden zeer warm voor de tijd van het 'aar. Vandaag en morgen een k koeler, daarna opnieuw cht. Vandaag wisselend wolkt en een enkele bui. rersum - De omroepen komen gende week al gedeeltelijk der ondertiteling van tv-pro- ima's te zitten, als de van- begonnen staking van de "ers lang voortduurt. Zeker helft van de vertalers doet aan mee. Ze eisen een re betaling voor hun werk. shington - Volgens het Inter- onaal Monetaire Fonds zal de nomische groei in Nederland 'ffld jaar een stuk lager uit- ffl dan de 3,3 procent, die r dit jaar wordt geraamd. In 8 komt de groei uit op 2,4 iets minder dan waar kabinet in de Miljoenennota it. Dat het volgend jaar at komt vooral door de Tt, die veel last heeft van de galden. IE ECONOMIE - A8 Angeles - De twaalf juryle- 11 de zaak-Simpson hebben "iet laten leiden door de oneerde betogen van ver- ar Cochran over rassendis- atie. Ze zijn gewoon niet gd geraakt door de bewij ze de openbare aanklaag- tad aangedragen, zegt een Jd in een interview. OOK BUITENLAND - A5/A6: "nocesvan de Vraagtekens '-.Het wordt tijd dat NAC "atie gaat vinden in het e stadion dat in de maak is. ®rein aan de Beatrixstraat ''wedanaars kennelijk niet ,'°t grote daden inspireren. 1 taaie seizoensopening in (•Ris (3-0 tegen PSV) wist K drie achtereenvolgende iden in Brabant niet meer I®®1 te komen. Tegen Spar enet gisteravond 0-0. •SPORT - B1 Politie heeft i het er maar drug mee Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet wil de aftrek van rente op consump tief krediet per 1 januari 1997 beperken. Dat heeft staatssecre taris Vermeend (Financiën) gisteren aankondigd.' De beperking van de aftrekmoge lijkheden voor consumptief kre diet "{bijvoorbeeld voor de aan schaf van een auto) was al opge nomen in het regeerakkoord. - PvdA-kamerlid Van der Ploeg maande het kabinet dinsdag tij dens de eerste dag van de finan ciële beschouwingen haast te maken met indiening van het voorstel. Zodoende zou de maat regel nog per 1 januari 1996 kun nen ingaan. Dit is volgens Vermeend niet haalbaar, omdat het voorstel nog niet gereed is en de gevolgen ervan nog in kaart moeten wor den gebracht. De PvdA wil met de opbrengst nieuw beleid financieren. Ver meend voelt voor de suggestie om een werknemersaftrek in te voe ren, die het accepteren van een baan aan de onderkant van de arbeidsmarkt aantrekkelijker maakt. Brussel (anp) - Dieven hebben op het vliegveld van Zaventem bij Brussel kort voor het opstijgen een vliegtuig overvallen. De daders zijn er met 2,7 miljoen gulden vandoor. Doelwit van de roof was een MD- 11 vliegtuig van Swissair met 14 inzittenden en verscheidene zak ken met geld in de laadruimte. Terwijl het toestel al naar de startbaan taxiede, zag een passa gier hoe een auto kwam aanrij den. Een man stapte uit, opende de laadruimte, haalde het geld eruit en reed weg. De piloot bracht de opstijgmanoeuvre onmiddellijk af. De gendarmerie kamde meteen de omgeving uit, maar zonder Volgend jaar komt de staatsse cretaris met een uitwerking van dit plan. Daarin verwerkt hij ook het voorstel van D66 om in het arbeidskostenforfait (de beroeps kosten die werknemers mogen aftrekken) ook de zorgkosten op te nemen, die werkenden met kinderen moeten 'maken. De staatssecretaris is verder bereid te bekijken of de spaar loon-regeling, die vorig jaar is geïntroduceerd voor werkne mers, ook gebruikt kan worden voor' het opnemen van, zorg- of educatief verlof. Dat betekent dat het gespaarde bedrag gede blokkeerd moet kunnen worden om er verlof mee te financieren. VANDAAG IN DEZE KRANT Sinds de hit Roodkapje is het stil rond de Neder landse feestband Pater Moeskroen. Toch staat de band, die bijna tien jaar bestaat, wekelijks nog enkele avonden op het podium van een feesttent. DEE>- D Den Haag (anp) - „Ik ben gewoon belazerd. Daar ben ik goed ziek van." Fiod-topman Bakker maakte er gisteren bij de parlementaire enquêtecommissie geen geheim van, dat hij woedend is op het regiokorps Kennemerland. „Ik ben er altijd voor de volle honderd procent van overtuigd geweest dat alle containers, die de douane op mijn verzoek ongemoeid lipt, later in beslag werden genomen." Pas sinds maart van dit jaar weet Bakker (35) dat de regio nale criminele inlichtingen dienst Kennemerland hem met open ogen bedonderde. Een gedeelte van de drugs verdween zonder medeweten van de Fis cale Inlichtingen- en Opkpo- rings Dienst (Fiod) in het crimi nele milieu. Bakker legde de commissie omstandig uit, dat Kennemer- Fiod-speurder Bakker 'foto anp land sjoemelde met informatie over de hoeveelheid drugs, die verborgen zat in de containers die de douane op verzoek van de Fiod in de havens van Rot terdam, IJmuiden of Amster dam zonder controle doorliet. „Mij werd dan later bij de terugkoppeling gemeld dat er 5000 kilo in een container had gezeten, maar dat bleken er dan in werkelijkheid 7000 of 8000 te zijn geweest." Bakker bevestigde de lezing van officier van justitie mr. J. Valente, dat de Fiod sinds 1992 de douane 51 maal de opdracht heeft gegeven in een haven een container 'met rust' te laten. Dat zijn er 28 meer dan maan dag de getuige Huisman, hoofd van het Douane Informatie Centrum (DIC), voor de com missie verklaarde. Bakker sluit niet uit dat de dou ane ook vóór 1992 soms 'de andere kant' op keek bij som mige containers. OP BINNENLAND - A3: -Het is 'oorlog' tussen de officieren van justitie -Falen politie oorzaak IRT-zaak INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5/A6 Beurs A7 Economie A8 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) De grootste najaarsbeurs flHOV' ROTTERDAM Openingstijden 11.00-17.00 uur, Fnnrt 9 00 22 30 UUr' 'Ofidag 11.00-n.00 uur 5, 6 en 7 oktober Jaarbeurs Utrecht Landelijke beurs voor studiekeuze in binnen- en buitenland Openingstijden: 9.30 - 16.30 uur vrijdag tot 19.30 uur Bel voor dealeradressen: 071 410 801 Di t/m Vrij. 9.00 - 17.30 uur. Zg. van 9.30 - 17.00 uur. Vriidogovond koopavond. Moondqg gesloten. 140 KEUKENOPSTEUINGEN 5 JAAR GRATIS SERVICE - GOEDKOPER KAN NIETI I Klijn Keukens, Hiomas Edisonweg 4, Drunen. Tel: 04163-77511. Fax: 04163-7580671 I I I I I DONDERDAG 5 OKTOBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Door Willem Reijn Woensdrecht - Fokker Elmo in Woensdrecht heeft een order met een waarde van 32 miljoen gulden binnen gehaald in het kader van de compensatie-orders voor de Apache-helikopters, die de Nederlandse regering in mei van dit jaar heeft besteld. Fokker zal de order, alsmede een Strategische alliantie met het Amerikaanse concern Lockheed Martin, vandaag officieel bekendmaken. Fokker heeft ook een order bin nengehaald voor de verkoop van vijf F 50's aan Ethiopian Airli nes. De toestellen moeten tussen mei en december 1996 worden afgeleverd. De toestellen worden niet direct gekocht door de Ethiopische maatschappij. Er is gekozen voor huurkoop, waarbij de maat schappij de F 50's in eerste instantie van Fokker huurt. Na verloop van tijd volgt de aan koop. Foldcer heeft veel toestellen in Afrika rondvliegen. In totaal zijn op dit continent 84 F 27's en F 50's in gebruik bij 31 klanten. De order voor Elmo betreft de energievoorziening voor het TADS-richtsysteem voor de Apa che-helikopters. De omvang van de order, die in zeven jaar wordt uitgeleverd, komt overeen met eenderde van de jaaromzet van het bedrijf, waar momenteel 460 mensen werken. De order is meteen het eerste resultaat van de samenwerkings overeenkomst, die Fokker en het Amerikaanse concern Lockheed Martin voor langere termijn heb ben gesloten. VERVOLG OP ECONOMIE - A8 Den Haag (anp) - Minister De Boer van Milieu verwacht dat er sprake zal zijn van 'een grote crisis', als de invoering van een energieheffing volgend jaar niet doorgaat. Zij zei dit in reactie op dreigementen van de WD-fractie. Die wil tegen de ecotax stemmen, als de PvdA haar plan doorzet om de inkomensge volgen voor gezinnen tegen te gaan door de kinderbijslag met 40 gulden te verhogen. Het kabinet wil volgend jaar een kleinverbruikersheffing op gas en elektriciteit doorvoeren. De maatregel moet in 1996 al ruim een miljard opleveren. Het kabinet sluist de opbrengst terug naar de burgers via lasten verlichting. Doel van de operatie is het zuiniger omgaan met ener gie te stimuleren. De PvdA vindt dat de ecotax gezinnen met een klein inkomen te hard treft. Zij verbruiken immers meer energie. Kamerlid Crone wil deze gezinnen tege moet komen met een hogere kin derbijslag. De WD voelt hele maal niets voor dit idee. Kamer lid Remkes heeft laten weten dat 'bij aanpassing van het wetsvoor stel zijn fractie het niet langer steunt. De liberalen zien toch al weinig in het eenzijdig invoeren van een energieheffing in Neder land, maar zijn er in het regeer akkoord wel mee akkoord gegaan. Minister De Boer acht het ondenkbaar dat de ecotax niet doorgaat. Zij verwacht ech ter dat de WD zal inbinden als puntje bij paaltje komt. Ook D66 denkt niet dat de liberalen uit eindelijk tegenstemmen. Binnen de coalitie is ook een hevige ruzie uitgebroken over een extra investering in het basisonderwijs. WD en D66 wil len dat geld uit de pot voor Mel- kert-banen halen, de PvdA niet. ZIE BINNENLAND-A4 Van onze Verslaggever Terneuzen/Breda - De vakbonden zijn het eens met de directie van OZ Zorgverzekeringen, dat een reorganisatie bij OZ onont koombaar is. Tijdens een gesprek gisteren is een 'stappenplan' overeengekomen. De reorganisatie van OZ wordt aanbevolen in een advies van Bureau Berenschot. Bij die reor ganisatie verdwijnen op termijn van twee jaar 57 banen en wordt de administratie geconcentreerd in Breda. Dat heeft tot gevolg dat vanuit het OZ-kantoor Terneuzen 50 van de 60 banen verhuizen naar Breda. Vanuit de vestiging Zwijndrecht moeten er 100 men sen richting Breda. Het rapport van Berenschot wordt binnenkort voorgelegd aan de ondernemingsraad van OZ. Daarna gaan bonden en OZ- directie weer om de tafel zitten om te praten over dit advies, de voorgenomen beslissing en een ontwerp sociaal plan. Wordt een principe-akkoord bereikt dan buigt een commissie zich over de speciale problema tiek van het kantoor Terneuzen, Bij OZ zijn momenteel 470 arbeidsplaatsen. VERVOLG OP ZEELAND - C1 Serge Henri Valcke over zijn rol in Baantjer! BZN treedt op! Win een reis naar Disney World Amerika! Koffietijd! Vers voor u gezet om 10.00 uur bij Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuvye abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgirof 89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1