DE STEM eyenoord wil snel opvolger Smulders temt Leeuw van Rotterdam Gesneuveld vanwege te groot vertrouwen faumentVan Gobbel en Fraser steunen Van Hanegem bij zijn afscheid chef Wolf geheimen kookkunst laans dorp gebouwd ^oSfkUstSSnlS Japanse turners nemen tr amP?nr-T,b?uS! lerrassende voorsprong UITSLAGEN standen Nederland kandidaat voor WK-dubbel tennis IjÓÓAUTO'S OP VOORRAAD sportnieuws KORT Kasparov wint dertiende partij Siemerink naar zeventiende plaats Straffen betaald voetbal Voorlopige selectie volleyballers Schouten schaatscoach in Amerika Noorse schaatsploeg in problemen Record-aantal inschrijvingen WK 1998 Profwielrenner Richard wordt Italiaan Indurain beschermd door militairen Jordi Cruijff uitgeschakeld 3 OKTOBER 1995 A8 Financiering zonder eigen geld 4 1 3 maanden 100% garantie autopas 500 fietsen tegen bodemprijzen - Alle auto's ANWB-gekeurd_ PAHÜASTRAA™^AD^EL0^2^^^ Sport 1 vervolg voorpagina ■au Hanegem is gesneuveld van- e een te groot vertrouwen in ,emiddelde voetbalprof. Van lijspelers verwachtte Van Ha- dezelfde professionaliteit [hartstocht als hij van zichzelf Mierde. Een fout uitgangs- mt Hij hield ook de verkeerde sen de hand boven het hoofd. Waar John de Wolf ruim een jaar geleden een geweldige schop on der zijn achterwerk verdiende vanwege een oplichtingsaffaire binnen de spelersgroep, daar bleef Van Hanegem hem steunen. Dit jaar trachtte hij het over een andere boeg te gooien, maar dat kwam geforceerd over. De ma nier waarop hij de arme Trust- full keer-op-keer de les las, deed belachelijk aan. Steeds duidelijker werd het Van Hanegem, dat hij niet meer op zijn plaats was. Zijn cynisme kwam verkeerd aan. Hij moest ook steeds weer mensen te woord staan, die hem kwamen vertellen dat zijn spelers slecht bezig wa ren in de Rotterdamse horeca. Hij werd eigenlijk doodziek van het onprofessionele gedrag van een aantal voetballers. Juist dat aspect, en niet het visje dat Jo- rien van den Herik bij Ajax-as- sistent Gerard van der Lem uit wierp, maakte Van Hanegem eind vorig seizoen zó chagrijnig, dat hij zijn ontslag indiende. Van den Herik weerhield hem van een vertrek. Gisteren nam de voorzitter het initiatief en deze keer was er geen houden meer aan voor het 'boegbeeld van Fey- enoord'. Jan Boskamp zal graag een plaatsje vrijmaken in Brussel. FOTO EPA re boek gunt Markus Wolf, de nalige DDR, het publiek een sische keuken wel te verstaan, gengemaakte kaviaar en gegar- Moskouse tijd. lash bezig houdt in plaats van met de goelag, de kampen waarin tegenstanders van de communistische regimes in het Oostblok belandden. Wolf zei zich alleen verantwoordelijk te voelen voor zijn eigen handelen en niet voor alle slachtoffers van het communisme en de DDR. Hij zei dat hij zijn huidige 'broodwinning' als schrijver niet wil opgeven en het verwijt dat hij zich verschuilt achter een schort pareerde hij door te wijzen op zijn volgende boek. Dat heeft de werktitel 'Raak vlakken' en gaat over zijn jaren in de top van de geheime dienst. Of daarin sensationele onthul lingen worden gedaan? „De ge wone spionage is eerder te ver gelijken met dagelijks brood of aardappelen," meent Wolf. el n in ef an )lf et ior Chris van Nijnatten jtterdam - Niet overhaast, maar wel met gezwinde joed heeft Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik ich gestort op de opvolging van Willem van Hanegem, de ainer-coach van wie hij gisterochtend na ruim drie sei- ienen in een gesprek van twee uur afscheid nam. heb nog geen gesprekken ge- woord, verliet het gebouw zelfs een zijdeur. Maar binnen rrtementen, een hotel met vier vei rken, een tiental winkels, een pai Dat alles met elkaar vormt Coppc- euw dorp aan de kust van het Zuio on net zee •bij zo ek- do- ter- ;een min gen, op een orp, een s al- van iter, van dat haal ;ani- rep- irooi ce- Cas- satie in 1984 al dat het hele con- plex onteigend diende te worde; met kandidaten, er staat er iknoggeeneen gepland, maar ik in me natuurlijk al aan het iënteren," zei de voorzitter gis- ivond. Hij had al wel met een ital raadgevers van gedachten isseld. „Ja, gewoon geïnven- wat de mogelijkheden jn en bekeken wie er zou passen Feyenoord." den Herik acht het 'niet uit te', dat een buitenlander de ature in Rotterdam komt ver- len. „Maar in die sector ligt !t onze eerste optie." Er waren het bureau van de Feyenoor- |r al heel wat namen gevallen, wie Van den Herik er enkele ieus nam. Bij die laatste cate- ie deelde hij ook NAC-trainer Rijsbergen in. t Duitse persbureau SID ver- reidde het bericht, dat de ont- gen Anderlecht-trainer Her- rt Neumann vandaag al een ge ek zou hebben met vertegen- ordigers van Feyenoord. Neu- inn ontkende dat en ook bij ■enoord zei men van niets te ;en. Neumann zei overigens de estie op afstand te volgen en 'enoord 'een geweldige club' te den. Zoals ook Leo Beenhak- gisteravond geen letter terug- ai van zijn ooit uitgesproken ns om nog eens trainer in de ip te kunnen zijn. En zo zal n den Herik nog wel meer na- n op het vloeiblad van zijn bu il gelegd krijgen, t Geert Meijer het seizoen ook een af zou kunnen maken, is in Kuip geen moment overwogen, an zouden zijn andere werk- mheden onder druk komen," de Van den Herik uit. Meijer is ast assistent-trainer ook tech- ch coördinator bij de Rotter- mmers. Toen er elders al over opvolging nagedacht werd, Van Hanegem nog in het is-gebouw, het pand naast het dion waar Feyenoord zijn bu rn heeft. De coach stond nie- M van de buitenwacht te via heeft hij heel wat tranen wegge pinkt. Het grootste deel van de middag verbleef hij op zijn kamer met Geert Meijer, Henk Fraser, Ulrich van Gobbel en Gaston Taument. Vooral die spelers zaten met het vertrek van hun coach in hun maag. Van Hanegem was gisterochtend totaal onwetend over wat hem boven het hoofd hing, al zal hij wel enig 'onweer' verwacht heb ben na de afgang in Eindhoven, waar Feyenoord zondagavond met 0-3 verloor. „Ik hoor net wat er gebeurd is," zei zijn echtgenote Marianna gistermiddag tegen een uur. „Hij heeft hier niets van ge weten. Hij zal zich groot houden, maar ik weet dat zijn- hart nu huilt." Aangenomen mag worden, dat Van den Herik zijn trainer/coach voor een voldongen feit heeft ge steld. Beide betrokkenen hebben met elkaar afgesproken over de breuk verder met niemand te pra ten. Ook de spelers hebben niet meer gehoord, dan een persbe richtje van een paar regels lang. „Ik wist al genoeg, toen we na de training naar boven moesten ko men," zei aanvoerder Peter Bosz gisteren. 'We' dat waren Ronald Koeman en hijzelf. Toen het duo de bestuurskamer binnenwilde, kwam eerst Geert Meijer naar buiten. Die was na de door hem alleen geleide training als eerste naar boven geroepen. „In een situatie als deze weet je dan hoe laat het is," aldus Bosz. „Koeman, Blinker en ik vormen de spelersraad. Regi was ziek, dus gingen Ronald en ik. Van den He rik las een tekst van een briefje op. Verder legde hij ons op, dat we niet met zijn allen de pers te woord mochten staan. Een van ons moest dat doen. Ronald vroeg mij om dat op me te nemen." Volgens Bosz was het erg stil in de kleedkamer, toen het bericht werd overgebracht. Eindhoven, zondagavond. Een dag voor zijn ontslag trekt Van Hanegem aan een peuk na het verlies tegen PSV, op de achtergrond praat voorzitter Van den Herik in een microfoon. Dankzij de goede banden van A ondernemer met de plaatselijk legen Casal di Principe, ee P^elnd'Tgg^toen het connfp!!ae fa)- De Japanse turners hebben na de eerste dag van de tie-onderzoek Schone Hande ook tot het zuiden van Italië w«| doorgedrongen, werd een missie ingesteld die moest a ven welk gebied en welke corl structies wederrechtelijk toegeef gend staatseigendom waren. Dat bleek te gelden voor hei dorp, met onroerend goed'i waarde van 100 tot 200 milj® gulden, waar de rechtbank beslag op heeft laten leggen, winkels en het hotel zullen u'l worden gesloten, maar beheer! door het ministerie van Bosbouj dat van nu af aan ook de inte sten zal incasseren. TENNIS Kuala Lumpur. Mannen, 625.000 gulden. Eerste ronde: Dreekman (Dui) - Sapsford (GBr) 6-2 6-3, Rios (Chl) - Stolle (Aus) 7-6 4-6 7-6, Furlan (Ita) - Tebbutt (Aus) 6-7 6-0 6-3, Byron Black (Zim) - Bates (GBrj 7-6 7-6, Caratti (Ita) - Krickstein (VSt) 7-5 6-2, McEnroe (VSt/4) - Stark (VSt) 3-6 6-3 6-4. Toulouse. Mannen, 625.000 gul den. Eerste ronde: Pescosolido (Ita) - Prinosil (Dui) 7-6 2-6 7-6, Palmer (VSt) - Frana (Arg) 7-6 7-6, Yzaga (Per) - Golamrd (Fra) 6-4 6-7 6-4. Zurich. Vrouwen, 1,3 miljoen gul- den. Eerste ronde: Schnyder (Zwi) - Spirlea (Roe) 2-6 6-3 6-4, Ray mond (VSt) - Sawamatsu (Jap) 6- 1 6-7 6-1, Majoli (Kro) - Vildova (Tsj) 5-7 6-3 6-1. Dubbelspel: Boogert/Muns (Ned) - Raymond/Zvereva (VSt/WRu) 3-6 7-6 6-3, Arendt/Bollegraf (VSt/Ned) - Pierce/Temesvari (Fra/Hon) 6-3 6-0. Hamburg. Vrouwen, 1,3 miljoen gulden. Eerste ronde: Schnyder (Zwi) - Spirlea (Roe) 2-6 6-3 6-4, Ray mond (VSt) - Sawamatsu (Jap) 6- 1 6-7 6-1. VOETBAL Engeland: Southampt. - West Ham 0-0. PAARDESPORT Bremen. Springconcours op tijd. 1. Michaels (VSt) Home James 55,04, 2. Eriksson (Zwe) Flying Electro 56,31, 3. Marcus Fuchs (Zwi) Fresh Start 56,35, 4. Tebbel (Dui) Come Back 57,50, 5. Gul- likson (Noo) Arioso 57,90, 6. Bit ter (Dui) Argelith Kimba 59,09. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 39: eerste prijs: 1 winnaar, bruto 1.500,000,00; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 151 winnaars, elk bruto 745,90; vierde prijs: 5040 winnaars, elk 22,30; vijfde prijs: 67.842 win naars, elk 5,00. Cijferspel: vaste prijzen. Zes cij fers goed: geen winnaar; vijf goed: 2 winnaars; vier goed: 24 win naars; drie goed: 234 winnaars; twee goed: 2345 winnaars. 190,425. Vrouwen, landenwedstrijd, na drie ver plichte onderdelen: 1. Verenigde Staten 191,472, 2. Hongarije 184,745, 3. Grie kenland 182,857, 4. Bulgarije 180,196, 5. Brazilië 178,807, 6. Oezbekistan 177,695, 7. Zuid-Korea 177,419, 8. Is raël 176,621. Hof een aantal omstreden spraken gedaan die niet unaffl®] waren en kennelijk beïnvk'J waren door de persoonlijke tieke voorkeuren van de recht^ Dat gold bijvoorbeeld uitspit over de aanwezigheid van Du'1 troepen in het Balkan-con®] de abortuswetgeving, de asie» geling en de strafvrije toeh' baarheid van zitblokkades als' ting van protest. Een uitspraak van het Ho' thans rechtsgeldig als drie van vijf rechters het eens zijn- Beierse CSU wil dat verand0! in een tweederde meerdern®] Het is de opgave van de P0^ J te waken voor de opperste k«aJ teit en onafhankelijkheid van opperste gerecht. Elke schijn politieke inmenging ondergry het gezag en de geloofwaai heid van de rechters in Kads he. Om over de onveranW^ botte ongehoorzaamheid van Beieren maar niet te spreken- maar hun Hof door in uit kort- ;e de- isten- libe- voor- iktijk it alle :t Hof ieuwe In het roep dische ieuwe Ier op ;en. In ft het Pjd om de wereldkampioenschappen, in het eigen Sabae, een Trassende voorsprong genomen. Zhang Jian, ploegleider van Mavoriete China, betichtte maandag de jury van corruptie. I drie van de zeven onderdelen p landenwedstrijd verzamelde fan 282.060 punten, een fractie P12) meer dan de Chinezen. De P® groep, met sterke landen I Rusland en Oekraïne, begint i aan de verplichte figu- MBij de vrouwen is de Verenig- btaten onder aanvoering van fddkampioene meerkamp "Won Miller eerste voor Hon- Pe e)i Griekenland in de voor- f§e stand na drie onderdelen, ps Jian was het thuisvoor- fDspalend bij de eerste scher- plingen tussen Japan en Chi- l 'in turners kregen gemid- T "-2 tot 0.3 punt minder dan Rcht. „Vorig jaar, bij de we- Fampioenschappen in Dort- f waren de scores voor onze pts hoger, terwijl wij toen een Per sterk team hadden," zei r ®e de internationale fede- PIFIG) opriep om sancties te- de juryleden te treffen. Voor- F eri Titov schoof de kri- f terzijde. Jian beklaagde zich |Fer de vroege start van de Fnjden, om negen uur 's och- P- Titov verwees daarbij naar jF®Pische Spelen, in Rome, M. Daar was hij nog actief - e®er- „Toen begonnen we li uur 's ochtends. Ik won medailles en Rusland 'eerde goed." Maastricht (anp) - Toernooi-organisator Jacques Kloppert doet verwoede pogin gen het WK-dubbel tennis naar Neder land te krijgen. De ATP, de vakbond voor proftennissers, zoekt naar een nieuwe lo catie voor het evenement met de beste acht mannendubbels omdat de organisa tie in Jakarta op losse schroeven staat. Het WK dubbel, dit jaar in de week van 21 tot en met 27 november, werd vorig jaar voor het eerst in Jakarta gehouden. De eerste edi ties waren in Johannesburg. Daar zegevier den Paul Haarhuis en Jacco Eltingh in 1993. „Met Haarhuis en Eltingh als zekere deelne mers moet het WK dubbel voor Nederland aantrekkelijk zijn," aldus de Belg Kloppert, die in Maastricht de afdeling Benelux van het sportmanagementbureau Advantage bes tiert. „Ik denk dat daar heel wat volk op af komt." Kloppert werd vorige week door het hoofd kantoor van Advantage in Washington ge polst. „Waarschijnlijk omdat wij bewezen hebben in korte tijd iets van de grond te krij gen. Vooral met de Davis Cup op de Rotter damse Muller Pier en de wedstrijd in de Utrechtse Jaarbeurs hebben wij een goede beurt gemaakt." Aan het WK dubbel nemen de acht beste pa ren van het jaar deel. Zij spelen in twee pou les om vier plaatsen in de halve finales. In de prijzenpot zit een bedrag van ongeveer 2,2 miljoen gulden. P»en I, L9TS AGEN r™; landenwedstrijd, stand na drie El",e «nderdelen: 1. Japan 282,060 "82,048, 3. Verenigde VrtlS' 4' Roemenië 279,974, 5. ES di74' 6 Frankrijk 277,225, tónil 8' Canada 274,762, 9. fes if "62,350, 10. Kazachstan Taiwan 199,700,12. Ierland Rotterdam (anp) - De Leeuw van Rotterdam, ofwel bokser Jan Lefe- ber, is uitgebruld. ,'Fast' Eddy Smul ders ontpopte zich maandagavond in de Maassstad als een bekwame leeuwentemmer. De Europese kam pioen in het halfzwaargewicht sloopte de 34-jarige uitdager in am per vier ronden. Ringarts Manfred Vischjager stopte uit eindelijk het ongelijke gevecht. Het ge zicht van Lefeber, met open wonden bo ven zijn linker- en onder zijn rechter wenkbrauw, leek op een bloederig maan landschap. Ook Smulders was al aardig getekend, maar aan de overmacht van de Eindhovense titelverdediger hoefde des ondanks niet te worden getwijfeld. Een goede bokser herken je aan zijn ogen, is één van de vele stellingen van Hector Roca. Als de succesvolle trainer van we reldkampioen Regilio Tuur gelijk heeft, stonden maandagavond in de goedgevul de Energiehal twee Europese toppers in de ring. Tijdens het spelen van de volks liederen, het Italiaanse voor arbiter Ci- minale en het Nederlandse voor beide vuistvechters, knipperden de twee kemp hanen niet één keer met hun ogen. Ze le ken elkaar nog voor het begin van het ge vecht 'dood' te willen staren. Smulders en Lefeber hadden, zoals ge bruikelijk in de aanloop naar een belang rijk titelgevecht, de nodige praatjes. De Europese kampioen was zelfs zo vriende lijk om beleefd naar de huidige gezonds- heidstoestand van zijn opponent te infor meren. 'Fast' Eddy wilde kennelijk zeker weten of Lefeber, die vijf jaar lang aan drugs en alcohol verslaafd was, volledig was hersteld van zijn leven aan de zelf kant van de maatschappij. Een journalist die het duel tussen beide landgenoten een 'onderonsje' waagde te noemen, kreeg van Smulders tijdens de openbare weging zondagavond in het Zuiderparkhotel nog even de wind van voren. „Gevechten om een Europese titel zijn nooit onderonsjes, dus deze ook niet", gromde de 32-jarige Brabander. Zijn trainer Hennie Thoonen voorspelde een gloeiendheet gevecht, met bloedspet- ters aan het plafond. De oud-prof kreeg gelijk. Beide boksers gingen het duel vanaf de eerste ronde vol aan. Smulders bleek al snel de sterkere en betere bokser. Na een linkse directe ging Lefeber meteen al naar de grond. De 'Koning van Croos- wijk' herstelde zich na acht tellen rust echter goed van die knock down. Hij knokte hard terug en verleidde Smul ders in de tweede ronde tot het lijf-aan- lijf gevecht, de specialiteit van Lefeber. De titelhouder kreeg daardoor nauwe lijks ruimte om zijn stoten te plaatsen en als hij al eens een tik uitdeelde was zijn balans onvoldoende om de nodige kracht te zetten. Na een linkse opstoot wankelde de kam pioen in de derde ronde zelfs even. Maar Lefeber, wiens linkeroog op dat moment al vrijwel dicht zat, kreeg geen kans het initiatief over te nemen. Aan het einde van de derde ronde ging hij na een rechtse hoek voor de tweede keer neer en móest hij opnieuw acht tellen verplichte rust nemen. In de vierde ronde maakte Smulders het gevecht vakkundig af. Met de ingreep van de ringarts kon uiteinde lijk vrijwel iedereen vrede hebben. Voor de Europese kampioen, die zijn titel in mei van dit jaar tegen de Fransman Girard heroverde, was het zijn 30e zege in zijn 31e profpartij en zijn 22e binnen de limiet. Lefeber, die pas in januari van dit jaar zijn rentree in de ring maakte en sindsdien slechts drie partijen afwerkte, leed zijn zesde nederlaag in zijn 30e prof partij (21 overwinningen). De Rotter dammer, die in 1988 de Europese titel veroverde, kan gezien zijn leeftijd en zijn magere staat van dienst in zijn tweede boksleven een tweede herkansing verge ten. Voor Smulders daarentegen breken drukke tijden aan. Nog dit jaar, waar schijnlijk in november, moet hij zijn titel verplicht verdedigen tegen de Italiaan Magi. De beursbieding sluit al eind deze week. Bij winst gloort er (eindelijk) een gevecht om een wereldtitel voor de Bra bantse laatbloeier, Op de uitdagerslijst van de WBC staat hij nummer één, bij de WBA is hij nummer twee. Indien de voor malige kickbokser een gevecht om een wereldtitel aangaat, zal hij reglementair zijn Europese kampioensgordel moeten afstaan. Botterdam. Profgala Halfzwaar, EK-gevecht: Titelhouder Smulders (Ned) wint van Lefeber (Ned) door medische interventie in de vierde ron de. Licht: Dias (Ned) w.o.p. (3-0) van Ragout (Fra). Midden: Fighting Nordin (Ned) wint van Beauvois (Fra) door opgeven in de vierde ronde. Halfzwaar: Dillewaard (Ned) wint van Ha- bib Ben-Salah (Ned) door k.o. in de eerste ronde. DINSDAG 3 OKTOBER 1995 DEEL B New York - Wereldkampioen Gary Kasparov (Rusland) heeft gis teravond in New York met de zwarte stukken de dertiende partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel van de Professional Chess Association tegen uitdager Visnawathan Anand (India) ge wonnen. Kasparov leidt in de wedstrijd over maximaal twintig partijen met 7V4-5Vz. De veertiende partij staat voor vandaag (dinsdag) op het pro gramma. Jan Siemerink is naar de zeventiende plaats van de wereldrang lijst gestegen. Dat is een nieuw persoonlijk record voor de Rijns burger, die zondag de finale in Basel in vijf sets van de Ameri kaan Jim Courier verloor. Een week geleden stond Siemerink 24e. Hij is nu de tweede Nederlander op de wereldranglijst. Richard Krajicek is als dertiende geklasseerd. Bij de top-dertig bevinden zich ook Paul Haarhuis (22e) en Jacco Eltingh (28e). Siemerink speelt deze week in Toulouse, waar hij als derde is ge plaatst achter de Amerikaan Jim Courier (winnaar van Basel) en de Zwitser Mare Rosset. Ranglijsten tennis Mannen: 1. Agassi (VSt) 5400 punten, 2. Sampras (VSt) 4959, 3. Muster (Oos) 4072, 4. Becker (Dui) 3506, 5. Chang (VSt) 3015, 6. Ka felnikov (Rus) 2670, 7. Ivanisevic (Kro) 2608, 8. Courier (VSt) 2202, 9. Enqvist (Zwe) 2073, 10. Bruguera (Spa) 1953, 13. Krajicek 1906, 17. Siemerink 1295, 22. Haarhuis 1202, 28. Eltingh 975, 69. Schal ken 608, 203. Winnink 189. Vrouwen: 1. Graf (Dui)/Seles (VSt) 357,19, 2. Sanchez Vicario (Spa) 240,39, 3. Martinez (Spa) 226,24,4. Pierce (Fra) 180,35, 5. Date (Jap) 169,41, 6. Novotna (Tsj) 166,38, 7. Magdalena Maleeva (Bul) 163,42, 8. Sabatini (Arg) 156,40, 9. Davenport (VSt) 134,90,10. Huber (Duij 129,63, 14. Schultz 86,76, 38. Oremans 40,09, 42. Boogert 33,11, 70. Kamstra 22,17, 96. Rottier 16,57,138. Bollegraf 11,41,152. De Weil- le 9,93, 155. Basting 9,81, 189. Vis 7,29. Eén wedstrijd geschorst: Valk, Verkuyl (Go Ahead Eagles), Ba- bangida (Roda JC), De Jong (TOP), Bosvelt (FC Twente), Haar (Haarlem). Twee wedstrijden geschorst: Van Loenhout (RBC). Voorlopig uitgesloten: Van de Woerdt (RBC). Bunnik - Volleybalcoach Joop Alberda heeft maandag de selectie bekend gemaakt van het Nederlands mannenteam, dat van 17 no vember tot 3 december de World Cup in Japan speelt. Alberda heeft achttien namen opgegeven bij de internationale volleybal- bond (FIVE). Twaalf spelers gaan mee naar Osaka. In dat toer nooi zijn drie plaatsen te verdelen voor de Olympische Spelen in Atlanta. De voorlopige selectie bestaat uit: Peter Blangé (Parma, Italië), Mis- ha Latuhihin (Brevok), Olof van der Meulen (Brescia, Italië), Mar tin van der Horst (Dachau, Duitsland), Frank Denkers, Mike van de Goor, Mark Broere, Richard Schuil (allen Dynamo), Rob Grabert, Breeht Rodenburg (ZVH), Henk-Jan Held, Bas van de Goor (beiden Modena, Italië), Guido Görtzen, Jan Posthuma (beiden Montichiari, Italië), Robert van Es (Capelle), Reinder Nummerdor (Zwolle), Ro nald Zoodsma (PAOK Saloniki, Griekenland), Ron Zwerver (Trevi- so, Italië). Den Haag - Bart Schouten heeft zondag een contract voor ander half seizoen getekend bij de Amerikaanse schaatsbond. De 28-ja- rige Noordhollander gaat zich in Minneapolis bezig houden met de regionale selecties. Schouten solliciteerde in april naar de functie van Amerikaans sprintcoach. Die functie werd vergeven aan de Canadees Guy Thibault. Via Gerard Kemkers, bondscoach van de allround- ploeg, kwam Schouten in beeld voor de baan in Minneapolis. Daar zal hij de sprint-, allround- en shorttrack-talenten uit de staat Minnesota begeleiden. Oslo (anp) - De Noorse schaatsploeg moet komende winter twee rijders missen. Kjell Storelid en Steinar Johansen zijn gebles seerd, hun deelneming aan de grote toernooien is uiterst onzeker. Storelid, in 1994 tweevoudig zilveren-medaillewinnaar (vijf en tien kilometer) op de Olympische Winterspelen, heeft sinds mei nauwelijks kunnen trainen. De stayer heeft problemen met zijn maag. Johansen, derde man in het team van coach Svein-Havard Slet ten, raakte zondag zwaar gewond door een verkeersongeluk. Tij dens een fietstocht werd de allrounder overreden door een vrachtauto, geladen met boomstammen. Zijn rechter onderarm raakte onder de wielen van de truck. In het Kronprinsesse Mart- ha-ziekenhuis in Oslo werd Johansen geopereerd aan diverse bot- breuken-. Ploeggenoot Adne Söndral en de oud-rijders Johann-Olav Koss en Geir Karlstad waren getuige van het ongeval. Koss verleende ter plekke eerste hulp. Volgens de Noorse medici werd daardoor de arm gered, volledig herstel is vooralsnog twijfelachtig. Zurich - Een record aantal landen heeft zich aangemeld voor het WK voetbal in Frankrijk, in 1998. De FIFA, de wereldvoetbal bond, heeft 150 inschrijvingen ontvangen. Voor het WK in de Verenigde Staten, van vorig jaar, waren 144 aanmeldingen. De inschrijving voor het WK sloot op 30 september. De loting vindt op 12 december in Parijs plaats. „Dit record bewijst maar weer eens de populariteit van voetbal", aldus FIFA-secretaris Blatter. „Zelfs de allerkleinste landjes wil len in de allergrootste sport meetellen." Blatter verklapte in Zürich te werken aan een wereldbeker voor clubteams. De FIFA denkt aan een competitie of een toernooi. „Dat zou in bijvoorbeeld twee weken, met zestien teams kunnen. Een soort mini-WK dus in een land waar voetbal nog in ontwik keling is. In Noord-Amerika, Azië of Afrika." De wereldbeker voor clubteams zal eventueel pas na het WK van 1998 ingesteld worden. Bogota - De Zwitserse beroepswielrenner Pascal Richard vraagt de Italiaanse nationaliteit aan. Hij vindt dat Zwitserse bond 'zijn' profs slecht behandeld. De amateurs en de vrouwen zouden in de watten worden gelegd. De beroepsrenners daarentegen kregen onlangs voor de hoogtestage als voorbereiding op het WK in Co lombia slechts een geringe vergoeding van omgerekend 2500 gul den, reis- en verblijfskosten inbegrepen. „Ik ben met een Italiaanse getrouwd. Van nationaliteit verande ren zal dus geen enkel probleem opleveren", verwacht Richard. Paipa - Vijfvoudig Tour-winnaar Miguel Indurain heeft in Co lombia kennelijk een streepje voor op zijn concurrenten. Indu rain, favoriet voor het wereldkampioenschap tijdrijden en de wegwedstrijd, kreeg gisteren tijdens de training ongevraagd be scherming van militairen. Toen de Spanjaard het WK-parcours verkende, reed een militair voertuig voor hem en sloten twee gemotoriseerde soldaten de kleine colonne. De Italiaanse ploegleiding had vlak voor het weekeinde tever geefs op bescherming van haar renners aangedrongen. Barcelona - Jordi Cruijff zal minstens zes weken rust moeten houden. De zoon van Barcelona-trainer Johan raakte in de voor bereiding op de Spaanse voetbaltopper tegen Real Madrid (1-1) geblesseerd aan de rechterknie De 21-jarige Jordi, die een vaste plaats in de aanvalslinie van Barcelona veroverde, wordt mogelijk woensdag aan de knie geopereerd.

de Stem | 1995 | | pagina 9