f 25 Buitenlandse vrouwen uitgesloten SBS) Tientallen doden door aardbeving in Zuidwest-Turkije Woedende reacties op tweede Franse kernproef Joegoslavië-Tribunaal verklaart zich bevoegd MULTICOP' ind KORT Europa moet voortouw nemen bij wederopbouw [voormalig Joegoslavië Den Haag vecht niet voor Nederlands in EU pESTEM BUITENLAND A5 A4 IMENTAAR I formeel is het vonnis onderdeel I ran de rechtszaak tegen de I Serviër Dusan Tadic, de enige I verdachte die tot nu toe in han- >et stilgelegd' ontucht rbag-zaak aan werk helpen' I Nieuwe schikking schadeclaims borstimplantaten in Verenigde Staten I fjew York (rtr/anp) - Een miljardenschikking voor claims van 1 70.000 vrouwen in de hele wereld wegens gezondheidsschade I door borstimplantaten komt te vervallen. In plaats daarvan is J in de Verenigde Staten een nieuwe regeling getroffen, die alleen geldt voor Amerikaanse vrouwen. VOOR |-»r I De Consumentenbond, die in de de belangen van ongeveer l Nederlandse vrouwen I behartigt, sprak gisteren van een I bittere teleurstelling. Leiding Russisch theater opgepakt Historisch treffen Ierse premier en protestantse leider Pendeldiplomatie Holbrooke dreigt vast te lopen HIJ voorhout Gaskeur. BUITENLAND KORT Kerkelijk referendum in België 'Vuile oorlog' tegen ETA Poolse kiesraad wijst kandidaat af Atoomspion Vanunu in hongerstaking Tunnel onder Suez-kanaal weer open Macht op Comoren overgedragen Labourcongres doet concessies DINSDAG 3 OKTOBER 1995 fOBER 1995 |>A de weg terug naar len aan dat de chris- lellende zakken waar- [x-premier Lubbers en in terecht gekomen. Jivond van de presen- ■rzitter Heerma wordt Tor de benoeming van De Hoop Schetter tot --president Kok toont ken van een sterke op eratie. Dodelijker kan He algemene beschou- ij een eigen profiel te ministerie voor Fami- l echter niet te beroerd vaarden over het idee |ls VVD-produkt te pre- onvermijdelijk naar bo- |albaarheid van de aow net plan - de aow voor buw worden verlaagd- [ver geblazen. Het CDA >erste fatale poging om ëren. niet groot genoeg is, [ormalig minister-presi- amoires tenminste met ang dat zijn publikaties die het op dit moment Een eigenschap waarop In politieke bestaan toch Imier wil onrust vermij- [r volop onrust heeft ver- CDA-werkgroep Strate- Inenkort met een rapport fdt uitgestippeld. Wie de Constateren dat zijn partij 1 met kritiek uit eigen ge- Izo is, dan wacht het CDA ■IES) Nederland' pen Haag (anp) - Het VN- I itibunaal voor de berechting I van oorlogsmisdaden in voor- I maüg Joegoslavië heeft zich- Lelf bevoegd verklaard. De I Kamer van Beroep deed gis termiddag in Den Haag uit- I spraak. den is van het Tribunaal. De ver dedigers van Tadic hadden betoogd, dat de VN- Veiligheidsraad niet bevoegd was tot de oprichting van het Tribunaal omdat de Raad, als uitvoerend orgaan, geen justitiële competentie heeft en deze dus ook niet kan delegeren. De rechters van de Kamer van Beroep kwamen echter unaniem tot de conclusie dat de beslissing van de Veiligheidsraad het Tribunaal op te richten een legi tieme maatregel is geweest met het doel vrede en veiligheid in voormalig Joegoslavië te herstel len. De verdediging had tevens gear gumenteerd dat de verplichting van onafhankelijke staten om verdachten op verzoek aan het Tribunaal over te dragen, een inbreuk vormt op hun soevereini teit. Volgens de rechters gaat die redenering echter niet op waar de aard van de ten laste gelegde ver grijpen niet alleen de belangen van één staat raakt, maar het geweten van de mensheid schokt. De verdediging had tevens aan gevoerd dat het Tribunaal niet bevoegd is omdat er in Prijedor, waar de Tadic ten laste gelegde feiten (moord, verkrachting, mis handeling) zijn gepleegd, niet gevochten werd en daarom geen sprake was van een gewapend conflict, wat volgens het statuut van het Tribunaal voorwaarde is voor de bevoegdheid. De rechters menen echter dat, als in een land sprake is van voortdurend gewa pend geweld tussen de regering en georganiseerde groepen, er sprake is van een gewapend con flict in het hele land, ook in gebieden waar niet wordt gevochten. Het „echte" proces tegen Tadic begint naar verwachting deze herfst. lu en Greenpeace willen landingsoven van de Af- Illeggen. Als gevolg van It de oven meer ongezui- ling is toegestaan. De mi- lure bij de Raad van Sta- lestemming geeft voor het Taf de ingebruikname in leinigingsinstallaties voor pdgedwongen ongefilterd Jelijke bepalingen worden lovincie vorige week ge- Wolgens de AVR komt het [eten worden stilgelegd. i Apeldoorn is gisteren in itie uit die plaats. Hij zou Jen met minderjarige meis- Isportclub. De zaak kwam Igiftes van ouders van de 1 man sinds de eerste aan- h besloot gisteren hem aan liet politiebureau. De poli- de aard en omvang van de :eft gisteren twee verdach- rordeeld tot celstraffen van it zes jaar geëist. De recht trokken zijn geweest bij de agagekelders van KLM op jedewerker R.P. uit Amster- pjf jaar. De rechtbank oor- ;t bij drie cocaïnezendingen S.J. uit Amsterdam, die 8 ketje met 14 kilo cocaïne drie jaar na een eis van zes [enen in de airbag-zaak al ■onnissen moeten nog uitge- antal maatregelen proberen I ïn grotere kans op een baan rijgsmacht gaat hen begelei- igen voor studieverlof en de irruimd. Wie voortijdig een De vakbonden voor dienst en de maatregelen gisteren idellijk in, aldus de bonden, aking wachten tot volgende naren van het departement kbonden bereikt, maar is de icieel op de hoogte. Multicopy maakt deze maan1! 500 stickers met uw nieu«e telefoon- en faxnummer voor maar ƒ25,-. Binnen 24 uur! En 8» uw oude briefpapier op is, dm® Multicopy het nieuwe voor vriendenprijsje. Breda Ginnekenweg 4, tel: 076-226900 KWALITEIT IN VEELVOU® "Prijzen excl. BTW. Vorig jaar verplichtten de aange- agde producenten van silico- I nen-implantaten zich de claims laf te kopen met in totaal ƒ6,8 I miljard. De schikking kwam ech- I ter op losse schroeven te staan, I doordat veel meer vrouwen in aanmerking bleken te komen 1 voor een schadevergoeding dan I was voorzien. Dat had tot gevolg I dat de uitkeringen te laag wer- Bovendien vroeg het I Amerikaanse bedrijf Dow I Coming, dat bijna de helft van I het schikkingsbedrag moest [opbrengen, in mei uitstel van [betaling aan wegens de stort- [sint Petersburg - De [Russische politie heeft de [directeur van het wereldbe roemde Mariinski opera- en ■ballet-theater in Sint [Petersburg opgepakt wegens ■het aannemen van smeergel den. [De zaak kwam aan het licht toen [directeur Anatoli Malkov van een [Westerse impresario geld eiste in Iruü voor een toernee van het [befaamde Mariinski-baliet. Hij |werd op heterdaad betrapt toen bij een bedrag van 10.000 dollar (aannam. [Ook Oleg Vinogradov, die al [achttien jaar de balletgroep leid- Ide, is aangehouden. vloed van claims. De met de zaak belaste Amerikaanse rechter Sam Pointer gaf de betrokken partijen tot eind september de tijd een nieuwe schikking te treffen. Die is er op het laatste moment geko men, zo werd gister bekend gemaakt. De overeenkomst betreft implantaten van de Amerikaanse bedrijven Bristol- Myers Squibb, Minnesota Mining and Manufacturing en Baxter International. Dow Corning doet niet mee. De nieuwe regeling wordt naar verwachting binnen enkele weken goedgekeurd door de directie van de betrokken bedrij ven en rechter Pointer. Er komen naar schatting 30.000 Amerikaanse vrouwen voor in aanmerking. Welk bedrag in totaal met de regeling is gemoeid, is nog niet duidelijk. Volgens een woordvoerder van de Consumentenbond ziet het er voor de betrokken Nederlandse vrouwen bijzonder somber uit. Procederen in Nederland heeft weinig kans, vooral omdat veel vrouwen in ons land door de gebrekkige registratie niet weten van welke fabrikant hun implan taat afkomstig is. Dat was in de oorspronkelijke schikking niet zo'n probleem. De enige hoop ligt nog in een scha- deregelingsvoorstel van Dow Corning. De woordvoerder van de Consumentenbond noemde het een schandaal dat buitenlandse vrouwen buiten de boot vallen, maar was niet totaal verrast. „Het was bekend dat men daar in de VS op aanstuurde. In de vori ge schikking kwamen buiten landse vrouwen er ook al slechter af dan Amerikaanse." :Van onze correspondent Luxemburg - Frankrijk en Duitsland willen dat de Europese Unie het voortouw neemt bij de reconstructie van Bosnië. Europa moet een hoge commissaris benoemen, die de wederop bouw gaat coördineren. 'e Franse en Duitse ministers [an Buitenlandse Zaken, Hervé e Charette en Klaus Kinkel, 'ebben een gezamenlijke brief [eschreven, waarin zij aandacht ragen voor een belangrijke luropese inbreng bij de uitvoe- iug van het vredesakkoord voor iet voormalig Joegoslavië. brief, waarin zes aandachts- 'unten staan vermeld, is een aan vulling op een plan van de Europese Commissie. De Iharette en Kinkel willen vol lens staatssecretaris Michiel 'p'ijn de Europees politieke imensie van het vredesproces «nadrukken. a'ijn verklaarde ook dat voor 'ns land een terugkeerregeling 'j101 de honderdduizenden «htelingen en ontheemden een irde voorwaarde is voor weder- 'oouwhulp aan ex-Joegoslavië. ■uropees Commissaris Hans van «n Broek zei gisteren tijdens het "raad van de ministers van "u'enlandse Zaken in 'Uxemburg, dat de humanitaire ™P aan het voormalig igoslavië nog jaren nodig zal 'f he terugkeer van honder- "jzenden vluchtelingen naar en haard vergt een zware Wanciële inspanning van de wniationele gemeenschap. Ver de financiering van de ®ustructie bestaan geen con- ete cijfers. Maar volgens de "use minister Kinkel kan het i 20 zijn, dat Europa de groot- p Sddschieter wordt. den Broek stelde in ®emburg voor om de landen e het meest hebben geleden van sancties tegen ex-Joegoslavië, betrekken bij de wederop- "v- Hij denkt aan bedrijven Bulgarije, Roemenië en ["hgarije. h van de voorwaarden die aan Wederopbouw wordt gekop- A is dat de bij de oorlof «nS? Partijen hun mede- L mS verlenen aan het ë-tribunaal in Den Haag. Hier duikt nog wel een interessant probleem op. Indien bijvoorbeeld de leiders van de Bosnische Serviërs bij de vrije verkiezingen worden gekozen, is het nog maar de vraag of zij zo gemakkelijk ter verantwoording kunnen worden geroepen voor hun oorlogsmisdaden. „Dat is een theoretische discus sie", aldus een Commissie woordvoerder. „Het is uitgeslo ten dat de internationale gemeenschap accepteert dat deze mensen kandidaat zijn bij ver kiezingen." Nabij de hoofdstad Knin van de regio Krajina, die in augustus werd heroverd door de Kroaten, vorige week zijn twaalf bejaarde Serviërs vermoord. De slacht offers variëren in leeftijd van 60 tot 85 jaar. Dat heeft het bureau in Zagreb van de Mensenrechtengroepering Helsinki Watch gisteren gemeld. De VN hebben de zaak nog in onderzoek. Ravage na de beving Dublin (rtr/afp) - Voor het eerst in bijna dertig jaar is een Noordierse protestantse lei der, David Trimble, naar Dublin gereisd voor een histo rische ontmoeting met de pre mier van Ierland, John Bruton. Na tijdens een werkontbijt de kwesties te hebben besproken die het Noordierse vredesproces blokkeren, verklaarden Bruton en Trimble gisteren eikaars standpunten beter te begrijpen. Zij zullen met elkaar in contact blijven na decennia van vrijwel complete diplomatieke stilte. De Noordierse unionist Trimble zei, dat veel misverstanden zijn opgehelderd tussen Dublin en zijn partij UUP. „Maar het is duidelijk dat wij het niet over alles eens zijn," zei hij. Trimble blijft net als de Britse regering eisen, dat het Ierse Republikeinse Leger IRA de wapens inlevert. Istanbul (rtr/afp/dpa) - De aardbeving die zondag de stad Dinar in het zuidwesten van Turkije heeft getroffen, heeft zeker 61 mensen het leven gekost. Volgens het persbureau Anatolia hebben ruim 200 mensen verwondingen opgelopen. Een regeringsfunctionaris zei gisteren, dat het aantal slacht offers mogelijk tot rond de 100 zal stijgen. De aardbeving had een kracht joenen guldens. van 6 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag tussen de provincies Konya en Afyon, ongeveer 500 kilometer ten zui den van Istanbul. De schok werd gevoeld in bijna heel West- Turkije. Elektriciteits- en tele foonlijnen braken, gebouwen stortten in. Minister Mentese van Binnenlandse Zaken zei gisteren in Dinar, dat de helft van de 8.000 woningen en gebouwen in de stad geheel of gedeeltelijk is verwoest. De schade loopt vol gens hem in de honderden mil- Van onze correspondent Luxemburg - Het Nederlands mag dan wel een van de elf offi ciële Europese talen zijn, vertaling naar het Nederlands is niet altijd evident. Tijdens de afgelopen informele ministerraden moesten de Nederlandse bewindslieden zich behelpen met Deens, Portugees en Grieks, naast de grote Europese talen. Staatssecretaris Michiel Patijn van Europese zaken vroeg gisteren zijn collega's in Luxemburg de talenkwestie opnieuw op de agenda te zetten. Ofwel wordt tijdens de talrijke informele ministerraden in de drie gangbare werktalen Frans, Engels en Duits getolkt, ofwel in alle talen van de Europese Unie. Nederland behoort blijkbaar bij de landen die het minst fanatiek voor hun taal strijden. De Grieken, Denen, Portugezen en Spanjaarden sla gen wel, waar Nederland faalt. „Het is gebruikelijk dat je tevoren meldt, dat je tijdens zo'n informele vergadering vertaling naar het Nederlands wenst," lichtte een woordvoerder toe. „Je moet zoiets hard spelen, al blijft het altijd een beetje pokeren." (ADVERTENTIE) Het bergingswerk werd bemoei lijkt door langdurige regen en een felle wind. Bovendien is het koud in het getroffen gebied. De reddings ploegen probeerden nog voor het vallen van de avond alle overle venden te bevrijden. Voor de nacht voorspelden meteorologen temperaturen rond het vriespunt. Minister van Woningbouw Culhaoglu zei dat het wegens de naderende winter onmogelijk zal zijn snel nieuwe woningen te bouwen. Dat kan pas in het voor jaar. De staat zal echter proberen met financiële steun de nood te verlichten. Turkse banken en bedrijven begonnen een inzamelingsactie voor de gedupeerden. Inwoners van Dinar zeiden dat het aantal slachtoffers veel hoger zou zijn geweest, als niet veel inwoners al verscheidene dagen op straat hadden gebivakkeerd omdat ze al een aantal lichte schokken hadden gevoeld. Duizenden dakloze inwoners ble ven ook maandag in de vroeg ingevallen vrieskoude op straat in het zwaar getroffen stadje. Ondanks de schok van de ramp waren geen taferelen van wan hoop of woede zichtbaar. Veel inwoners wachtten kalm in rijen op voedsel van de Turkse Rode Halve Maan, het equivalent van het Rode Kruis. Veel nieuwsgie rigen keken toe bij bergingsope raties. Sarajevo (ap) - De vredesmis sie in Bosnië van de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Richard Holbrooke dreigt vast te lopen. De Bosnische Serviërs verwierpen de voor waarden van de Bosnische regering voor een staakt-het- vuren. Holbrooke zei gisteren dat zijn overleg in Sarajevo met de Bosnische president Alija Izetbegovic en minister van Buitenlandse Zaken Muhamed Sacirbey niets had opgeleverd. De partijen verschilden volgens de minister nog sterk van mening over een staakt-het-vuren. De Bosnische regering eist dat eerst de Servische belegering van Sarajevo wordt opgeheven en dat de inwoners van de stad vrij naar elders kunnen reizen. Ook wil de regering dat Banja Luka, de grootste stad in Bosnisch- Servische handen, wordt gedemi litariseerd en dat de door Serviërs belegerde oostelijke moslim-enclave Gorazde wordt ontsloten met een corridor over door Serviërs beheerst gebied. Nikola Koljevic, een hoge mede werker van de Bosnisch- Servische leider Radovan Karadzic, zei dat de Bosnische regering tijd probeerde te winnen om in de strijd meer terrein te kunnen winnen. De Serviërs lij ken ook tijd te willen winnen om hun strijdkrachten te kunnen hergroeperen voor een tegen offensief tegen de regeringstroe pen en Kroaten, die de afgelopen weken veel gebied hebben vero verd in Noordwest-Bosnie. Aan de fronten in Bosnië ging de strijd ondertussen door. Regeringstroepen zetten hun opmars in richting van Mrkonjic Grad, ten zuiden van Banja Luka, voort. jouw. lit Wat uw wensen ook zijn, er is altijd één ding waar u op moet letten bij de aanschaf van een nieuwe CV-ketel: Gaskeur. Want Gaskeur is het nieuwe GASKEUR Hoij R«ad«a«it kwaliteitsinformatielabel voor CV-ketels. Het garandeert u altijd een uitstekende CV-ketel die precies aan uw eisen vol doet. Vraag ernaar bij uw installateur. Wenen - Naar Oostenrijks en Duits voorbeeld krijgt ook België een handtekeningenactie voor vernieuwing in de Rooms- Katholieke Kerk. Het platform 'Wij zijn de Kerk', dat de actie in Oostenrijk organiseerde, maakte dat gisteren in Wenen bekend. In België zal een groep kritische rooms-katholieken onder de naam 'Het andere gezicht van de Kerk' op 18 november met het drie maanden durende referendum van start gaan. In België zul len de eisen dezelfde zijn als die in Oostenrijk en Duitsland: afschaffing van het verplichte priestercelibaat, toelating van vrouwen tot het priesterambt en een positieve waardering van seksualiteit. Madrid - De Spaanse regering heeft een netwerk van Franse poli tieagenten gefinancierd die betrokken waren bij illegale aanval len op Baskische separatisten, die in Zuid-Frankrijk hun toe vlucht hadden gezocht. Dat heeft de Spaanse krant El Mundo gisteren gemeld. Warschau - De kiesraad in Polen heeft gisteren de kandidatuur van de antisemitische ultra-nationalist Boieslaw Tejkowski voor de presidentsverkiezingen op 5 november afgewezen. Aan de ver kiezingen nemen zeventien kandidaten deel, die elk het vereiste aantal van 100.000 handtekeningen hebben overlegd. De voorzit ter van de kiesraad gaf aan, dat Tejkowski de zaak heeft bedu veld. Onder zijn ingeleverde handtekeningen zaten die van over leden of niet-bestaande personen. De kiesraad heeft het openbaar ministerie ingeschakeld in deze affaire. Jeruzalem - De gevangen zittende Israëlische atoomspion Mordechai Vanunu is een hongerstaking begonnen om de autori teiten ertoe te bewegen een einde te maken aan zijn nu negen jaar durende eenzame opsluiting. Dat heeft de Israëlische journalist Gideon Spiro, die ijvert voor Vanunu's vrijlating, gisteren gezegd. Vanunu is een voormalige technicus van de Israëlische kernreac tor in Dimona. Hij werd tot 18 jaar cel veroordeeld, omdat hij foto's van de kerninstallatie in 1986 in handen van de Britse krant The Sunday Times had gespeeld. Op basis van de informa tie die Vanunu gaf, konden deskundigen schatten dat Israël genoeg radioactief materiaal bezat om 200 atoombommen te maken. Israël heeft het bericht van The Sunday Times destijds ontkend noch bevestigd. Het zei alleen, dat het niet het eerste land zou zijn dat kernwapens zou introduceren in het Midden- Oosten. Vanunu begon de hongerstaking zondag, de dag dat zijn tiende jaar in de gevangenis inging. Vanunu mocht geen contact met de buitenwereld meer hebben sinds hij in de herfst van 1986 door Israëlische agenten uit Rome werd ontvoerd. Hij mag wel bezoek ontvangen van familieleden en zijn advocaat en hij heeft boeken, een televisie en een computer in zijn cel. Cairo - De enige wegverbinding tussen Azië en Afrika zal vanaf donderdag weer 24 uur per dag open zijn. Het gaat om de Ahmed Hamdi-tunnel onder het Suezkanaal die in 1983 werd geopend, maar al na vier jaar buiten gebruik werd gesteld wegens lekka ges. Het beton was niet in orde. Drie jaar geleden begonnen de reparaties. Ondertussen ging de tunnel open, maar slechts één rij baan was bruikbaar en dan nog maar gedurende enkele uren per dag. Het vrachtverkeer ondervond niet al te veel hinder, omdat er geregeld veerboten het kanaal oversteken. Moroni - Kapitein Ayouba Combo, voorzitter van het militaire overgangscomité dat op de Comoren werd opgericht na de staats greep van de Franse huurlingenleider Bob Denard, heeft de macht op de eilandengroep overgedragen aan Mohamed Taki Abdoelkarim, leider van de Nationale Unie voor Democratie op de Comoren (UNDC) en Said Ali Kemal van de Shuma-partij. Van onze correspondent Brighton - De meeste partijgenoten beschouwen Labourleider Tony Blair als de favoriet van het hoofd, zeker niet van het hart. Dat bleek gisteren weer op de eerste dag van het congres in Brighton. Ondanks aanvankelijk enthousiasme voor de motie een krachtige ver kiezingsbelofte te doen voor een minimumloon van 11,20 per uur, wilde uiteindelijk niemand de sceptische leider daaraan binden. Besloten werd om - als Labour aan de macht komt - de laagste sala rissen op te trekken en de vaststelling van het nieuwe uurloon over te laten aan een commissie van betrokkenen. Het was een zoveelste succes voor Tony Blairs strategen en reken meesters. Achter de schermen heeft men dagen lang gemanoeuvreerd om elke potentiëel schadelijke motie te ontkrachten. Blair wil overal het scherpste rood afschuren en als het even kan oververven met een neutraler tintje. Want hij wenst de volgernde verkiezingen in te gaan als een kampioen van de electoraal zo belangrijke middenklasse. Daarbij zo min mogelijk gehinderd door zaken die zijn Conservatieve tegenstanders zouden uitleggen als oude socialistische dogma's. Geen harde beloften voor een minimumloon, dus. Van onze correspondent Parijs - In verscheidene landen is woedend gereageerd op de tweede Franse kernproef onder het atol van Fangataufa in Frans-Polynesië. De test had een kracht van ongeveer 110 kilo- ton, ruim vijf keer zo sterk als de eerste Franse testontploffing. Die werd op 5 september gehouden onder het atol Mururoa en had een lading van minder dan 20 kiloton. Frankrijk doorbrak met die atoomproef het in 1992 zelf uitgeroepen moratorium. Vooral de landen uit de regio van de Stille Oceaan hebben afwij zend gereageerd op de tweede Franse kernproef. Premier Jim Bolger van Nieuw-Zeeland liet weten dat Frankrijk opnieuw zijn neus ophaalt voor de opinie van de wereld. In Australië werd de Franse ambassadeur Dominique Girard ontboden door de minister van Buitenlandse Zaken Bob McCuIIan. Premier Paul Keating liet weten dat zijn land druk zal blijven uitoefenen op Frankrijk om af te zien van verdere kern proeven. De Japanse regering liet weten de proef „extreem betreu renswaardig" te vinden. De Amerikaanse regeringswoord voerder gebruikte soortgelijke woorden. Ook de EU-lidstaten toonden zich gisteren in meer derheid teleurgesteld. Greenpeace sprak van een nieu we belediging aan het adres van de volkeren in de Stille Oceaan. Frankrijk liet opnieuw weten dat alle voorgenomen proeven gewoon worden afgewerkt. Op Tahiti zelf bleef het rustig na de kernproef. Dat is overigens geen garantie dat er geen nieuwe rellen zullen uitbreken. Ook na de eerste kernproef van 5 sep tember waren er op de dag zelf geen onlusten. Die braken pas de volgende dag uit. De autoriteiten lieten dit weekeinde nog weten goed voorbereid te zijn op even tuele rellen. Het Franse ministerie van Defensie maakte vlak na de ont ploffing bekend, dat de ont ploffing om half een Nederlandse tijd had plaatsgevonden. In een laconieke verklaring stelde het ministerie verder: „Deze proef had tot doel de toe komstige veiligheid en de bruik baarheid van kernwapens te waarborgen." Algemeen wordt er van uitgegaan dat de test de zwaarste is uit de serie van „zeven tot acht kernproeven" die op 13 juni jongstleden was aan gekondigd door president Chirac. Het zou gaan om de laatste proef met de zogeheten TN 75-raket, waarmee de nieuwe serie atoom onderzeeërs zal worden uitge rust. De proef veroorzaakte een aard beving met een kracht van 5 op de schaal van Richter. Het was de 206-de Franse kernproef.

de Stem | 1995 | | pagina 5