Basisonderwijs krijgt extra geld Buite ISjfÜ Het andere nieuws CDA roept ministers op matje over mest Rustig op weg met inhaalverbod vrachtwagens Veilig Verkeer: Angst rij-examen wegnemen Kamer kritisch over plan openbaar vervoer Gemiddelde ambtenaar is geen grijze muis meer 5i MULTICOPY Te onvolwassen Europa moet nemen bij wei voormalig Joi DESTEM DE STEM BINNENLAND D66 en PvdA komen met vijf alternatieven voor financiële dekking DESTEM COMMENTAAR Nieuwe schikking Leiding Russisch BINNENLAND KORTI I theater opgepakt 'Verbrandingsoven AVR moet stilgelegd' Trainer aangehouden voor ontucht Straffen tot vier jaar in airbag-zaak 'Laatste dienstplichtigen aan werk helpen' Rechtsverdrag met Suriname weer in werking VOOR DINSDAG 3 OKTOBER 1995 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - De ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieubeheer) moeten vandaag in de Tweede Kamer opheldering geven over de im passe in het mestbeleid. Gis teren kwamen Van Aartsen en de boeren geen stap verder in een gesprek op het departe ment. Ook overleg tussen de betrokken ministers zelf met minister Zalm (Financiën) over het voorgeno men saneringsfonds leidde giste ren andermaal niet tot een ak koord over de terugdringing van het mestoverschot. Het fonds is het laatste onderdeel van het mestpakket, waarmee de ministers vóór 1 oktober naar de Tweede Kamer hadden moeten komen, zoals de Kamer had geëist. Gisteravond verklaarde minister Zalm op een WD-bijeenkomst in Groningen dat het kabinet er vóór vrijdag uit zal zijn. De overheid overweegt een groot deel van het fonds te vullen door zelf mestrechten op te kopen, zei hij. Het CDA is het dralen beu en eist vandaag opheldering. De opposi tiepartij zal de betrokken be windslieden voor de voeten wer pen dat ze een prestigeslag voe ren. „Beide ministers zijn bang hun gezicht te verliezen. De Boer snakt naar een milieu-overwin ning, na nederlagen bij Schiphol, de Betuwelijn en de A73. Van Aartsen is naarstig op zoek naar vertrouwen bij boeren en tuin ders en probeert de hoge ver wachtingen die hij heeft gewekt waar te maken," aldus CDA-ka- merlid Van Ardenne. Haar partij kiest de zijde van de agrariërs, die volgens het CDA opgezadeld zullen worden met voor het milieu onnodig scherpe en voor henzelf onwerkbare nor men. „Het CDA kiest voor een mest- en ammoniakbeleid dat haalbaar en betaalbaar is. Met normen die een agrarische be drijfsvoering mogelijk maken en het milieu geen onomkeerbare schade aandoen," zegt Van Ar denne, die voor een minder stren ge mestnorm kiest dan de twee bewindslieden en onderscheid wil maken tussen minder en meer verzuurde gebieden. Volgens voorzitter Boenink van het actiecomité 'Wij zijn 't zat' heeft minister Van Aartsen giste ren voor het eerst kennis ge maakt met de dreigende prak tijkproblemen van de veehou ders. Boenink hoopt dat de minister terugkomt op de voorgenomen maatregelen, waarin de toelaat bare overbemesting per hectare 20 kilo fosfaat en 180 kilo stik stof bedraagt. Een norm die stapsgewijs gaat gelden. Maar Van Aartsen heeft dit compromis, dat hij eerder met De Boer sloot, nog niet verlaten. Het standpunt van de minister is onveranderd, meldde een woord voerder van de bewindsman na het overleg met het actiecomité. Van Aartsen wil niet reageren op het jongste voorstel van boeren actieleider Van den Brink, die los opereert van het comité en het mestprobleem wil aanpakken door 100.000 fokzeugen uit de markt te kopen. Dit plan stuit volgens een woord voerder van De Boer in elk geval op weerstand bij deze minister. Volgens de 'officiële' landbouw organisatie LTO-Nederland werkt Van den Brinks plan in de praktijk niet. Bovendien heeft de boerenorga- nisatie er bezwaar tegen boeren te steunen die de sector verlaten. Die steun moet juist bij de blij vers terecht komen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ziet er naar uit dat het basisonderwijs volgend jaar 100 miljoen gulden extra krijgt om de problematiek van te grote klassen aan te pakken. Regeringsfracties D66 en PvdA komen vandaag met vijf mogelijkheden om die investering in het basisonderwijs te financieren. Dat gebeurt tijdens de financiële beschouwingen over de rijksbe groting van 1996. Het geld kan gebruikt worden om onderwij- sassisten in te zetten. Na 1996 moet het basisonderwijs stapsge wijs meer geld krijgen voor ver kleining van het leerlingental per klas. Rond 2000 zou een klas niet meer dan dertig leerlingen moe ten tellen. Maar die operatie kost vermoedelijk ruim een miljard gulden. Bij de algemene beschou wingen kregen de fractievoorzit ters Wolffensperger (D66) en Wallage (PvdA) al veel bijval voor hun plan om de klassen te verkleinen. Maar premier Kok wilde toen dat de Kamer met een financiële dekking zou komen. D66-Kamerlid Ybema zal minis ter Zalm (Financiën) vandaag wijzen op de mogelijkheid om de 100 miljoen gulden te putten uit de extra ruimte in de rijksbegro ting die nu naar een extra verla ging van het financieringstekort gaat. Volgens het Centraal Plan bureau is die ruimte zelfs 900 miljoen gulden. De inzet van wachtgelders in het basisonder wijs of van werkloze afgestu deerden van de pedagogische academies zijn andere mogelijk heden. Ybema komt ook met de suggestie om zogeheten Melkert- banen - waarbij uitkeringen worden omgezet in banen - in te zetten in het onderwijs. Nu ge beurt dat nog niet, maar in de ge zondheidszorg en bij gemeenten (stadswachten) zijn aanlooppro blemen. Ybema: „Stel dat het ge makkelijker is om die banen in het onderwijs in te zetten, dan moet je dat niet laten." Ybema's plan kan rekenen op steun van de PvdA. Coalitiepart ner WD wacht af. „Met honderd miljoen doe je niet zo veel. Het is meer symboolpoli tiek," aldus VVD-kamerlid Hoogervorst. Oppositiepartij CDA heeft zelf eerder ook al ge pleit voor 'meer handen in de klas' en schaart zich achter de 100 miljoen extra. Ook volgens de Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft hon derd miljoen gulden extra voor verkleining van de groepen nau welijks effect. Volgens de VOO levert het een verlaging op van een halve leerling per groep. „Er is geen leerkracht die daar in de praktijk iets van merkt." Hilversum (anp) - Angst voor het rij-examen. Ongeveer een op de drie kandidaten lijdt eronder. Van de ruim 318.000 mensen die vorig jaar zakten voor het examen, zegt een derde dat dit kwam door angst. Veilig Verkeer Nederland (WN) gaat probe ren deze mensen van hun angst af te helpen. De politie controleert niet extra op de A50 (Arnhem-Apeldoorn) om te zien of vrachtwagenchauffeurs zich aan het nieu we inhaalverbod houden. Dat geldt sinds gistermorgen tijdens de spitsuren op een deel van de snelweg in noordelijke rich ting. Het was gisteren wel opmerkelijk rus tig op dat weggedeelte. Als volgende maand het inhaalverbod op de A2 (Eindho ven-Maastricht) gaat geldentussen Roos teren en Born in zuidelijke richting, zal wel gericht gecontroleerd worden, zegt K. van IJzendoorn van Rijkswaterstaat. Beide ex perimenten lopen tot 1 maart. Aan het eind van de proef moet blijken of gerichte poli- tie-controle verschil uitgemaakt heeft. De inhaalverboden op beide stukken weg gelden alleen voor vrachtwagens tussen ze- De verkeersorganisatie heeft met de Kompaktgroep, een advies groep op het gebied van verkeer- sopvoeding, een aantal projecten ontwikkeld om automobilisten en motorrijders in spe van hun angst te verlossen. Zo verschijnt er deze week een boek met moge lijkheden, oefeningen en tips om de angst te overwinnen. Ook ko men er folders en kunnen mensen die op moeten speciale trainingen volgen. WN en de Kompaktgroep hou den verder bijeenkomsten waar op rijschoolhouders en instruc teurs kunnen leren hoe ze met bange cursisten moeten omgaan. Beide instellingen gaan zich er verder sterk voor maken dat deze begeleiding een plaats krijgt in de opleiding van rij-instructeur. VVN-woordvoerder Wouden berg: „Natuurlijk zijn er wel in structeurs die kandidaten op hun gemak kunnen stellen, maar om gaan met mensen die bang zijn hebben ze niet geleerd." Volgens Veilig Verkeer Neder land en het ministerie van Ver keer en Waterstaat wordt er tot nu toe te weinig aandacht be steed aan examenangst en de ge volgen daarvan. Woudenberg: „Iemand die vreselijk bang is voor het examen, rijdt vaak onze ker en maakt onverwachte ma noeuvres met alle gevolgen voor de verkeersveiligheid. Angstige kandidaten zijn ook nerveus en gespannen. Ze hebben last van klamme en trillende handen en hartkloppingen. Sommigen ra ken daardoor zelfs in paniek. Het is belangrijk dat ze hun angst niet verbergen en dat ze weten dat er iets aan kan worden ge daan." Van onze Haagse redactie Den Haag - Een kamermeerder heid is uiterst kritisch over de plannen van minister Jorritsma (Verkeer) voor de toekomst van het openbaar vervoer. De minis ter wil in de toekomst buslijnen in concessie geven. Een meerderheid van de Kamer vindt dat Jorritsma vooralsnog verder mag gaan met haar plan nen. Van de drie 'paarse' coalitie partijen is D66 echter zonder meer tegen, de PvdA wil de plan nen ingrijpend wijzigen. Steun krijgt de minister wel van haar eigen partij - de WD - en van het CDA. Jorritsma wil concur rentie in het stads- en streekver voer bevorderen door buslijnen in concessie te geven. In Zuid- Limburg en Zeeland is hiermee al geëxperimenteerd. In Limburg exploiteert de Amerikaanse on derneming Vancom buslijnen. De minister wil verder met een kapi taalinjectie van 1 miljard gulden de verliezen in het openbaar ver voer in 2004 tot vijftig procent terugbrengen. Naast PvdA en D66 zien ook GroenLinks, SP en RPF weinig in de plannen. Deze partijen vrezen een afbraak van het openbaar vervoer als de aanbesteding wordt doorgezet. Het PvdA-ka- merlid Van Gijzel: „Goed open baar vervoer kent een prijs. Con currentie in deze sector is iets an ders dan concurrentie voor tele visies en koelkasten." Bovendien vrezen PvdA, D66, GroenLinks, SP en RPF ontslagen in de sector. De WD wees er juist op dat de openbaar-vervoerbedrijven 'ge wone bedrijven' moeten worden. „Daar horen bij slechte presta ties zo nodig ook ontslagen bij," aldus WD'er Remkes. Minister Jorritsma voelt er niets voor om de plannen op te schorten. „Ik ben ervan overtuigd dat een prik kel van de markt zal leiden tot beter openbaar vervoer." Daar om poogde ze de vrees van de ka mermeerderheid weg te nemen. Zo kondigde ze aan eventueel met de werkgevers te willen pra ten over de sociale gevolgen van de openbare aanbesteding. Ook sluit ze niet uit dat de overheid bij de aanbesteding eisen zal stel len over de werkgelegenheid. „Ik Grijze muizen. Een geliefde uit drukking om ambtenaren mee aan te duiden. Maar die ken schets lijkt steeds minder op z'n plaats. De gemiddelde ambte naar is geen grijze muis meer. Onder de topambtenaren op de Haagse ministeries blijkt de ro de muis op te rukken. NRC Handelsblad stuurde 404 topambtenaren in rijksdienst een uitvoerig vragenformulier. De krant kreeg er 248 terug, een score van 61 procent. Alleen dat is al een klein wondertje. Want vroeger deden de ambtenaren het liefst alsof ze eigenlijk niet bestonden. Uit de antwoorden blijkt dat 22 procent lid is van de Partij van de Arbeid en dat 38 procent tij dens de kamerverkiezingen van vorig jaar op die partij stemde. Nog maar 9 procent is lid van het CDA en ook als het op stem men aankomt blijft die partij met 15 procent nog achter bij D66 (18) en de WD (26). Beide laatste coalitiepartijen hebben elk zeven procent van de onder vraagde topambtenaren op hun ledenlijst staan. Weer een tik op de toch al zo ge havende neus van de christen democraten. Het is allemaal niet erg vreselijk en schokkend maar het past wel in het beeld van een partij die het moeras als tijdelijk verblijfplaats heeft. Oud-premier Lubbers heeft de publicatie van zijn memoires voorlopig met een jaar uitgesteld om een nieuwe golf van negatie ve publiciteit te voorkomen. Hij is blijkbaar van plan om eens flink uit te pakken. En op een HBO-opleiding communicatie worden videobeelden van oud fractievoorzitter Brinkman ge bruikt om te laten zien hoe je een zaal niet moet toespreken. En intussen kleuren steeds meer topambtenaren rood in plaats van CDA-groen. Blijkbaar heeft de PvdA de afgelopen jaren ef fectief gelobbied om mensen op hoge ambtelijke posities te krij gen. Of zouden er binnen de CDA-geleden geen goeie mensen meer te vinden zijn? Een andere conclusie die je uit het onder zoek zou kunnen trekken, is dat de PvdA het steeds beter doet bij de hogere inkomenscategorieën. Dat maakt het politiek opereren overigens niet gemakkelijker. De laatste tijd lijkt de koers meer de richting uit te gaan van opkomen voor de allerzwaksten in binnen- en buitenland. Maar uit onderzoek is bekend dat veel mensen met een wat ruimer ge vulde portemonnee niet graag vereenzelvigd willen worden met een partij die zich opwerpt als beschermer van alles dat zwak en behoeftig is. Die termen zwak en behoeftig gelden in elk geval niet voor oud-premier Lubbers. Met een ongetwijfeld goed gevuld spaar bankboekje en het mede-eigen- dom van het familiebedrijf Hol- landia Kloos zit Lubbers en warmpjes bij. Tegen die achter grond is het merkwaardig dat het PvdA-kamerlid Rehwinkel vorige week aandacht vroeg voor de manier waarop Neder land omgaat met oud-premiers. Die zouden wat hem betreft best op staatskosten mogen beschik ken over een prettig ingericht kantoor en een al even prettige secretaresse. Rehwinkel veronderstelt dat een oud-premier nog heel wat post af te werken heeft, maar volgens de bedrijfssecretaresse van Lub bers valt dat heel erg mee. En wat moet zijn secretaresse dan de hele dag doen? Duimen draai en of op staatskosten de admini stratie bijhouden van de com missariaten die je als oud-pre mier al snel in de schoot gewor pen krijgt? Dat kan toch ook niet de bedoeling van Rehwinkel zijn. Even merkwaardig is de verwij zing naar de lijfelijke bescher ming die oud-regeringsleiders in andere landen genieten. Geluk kig gaan in Nederland ook zit tende premiers rustig de straat op zonder begeleiding van ner veus om zich heen spiedende he ren van het formaat Jerommeke. Alleen als er sprake is van daad werkelijke bedreigingen krijgt een premier of een ander lid van het kabinet wel eens tijdelijk be schermend gezelschap. Maar misschien verwart Re hwinkel in zijn verwijzing naar de gewoonten in andere landen premiers wel met staatshoofden. Op dat punt kunnen we de ver gelijking glansrijk doorstaan, want prinses Juliana en prins Bernhard zitten goed in het per soneel en genieten nog steeds be scherming van de veiligheids dienst die op de leden van het koninklijk huis past. Kwaadsprekers in Den Haag fluisteren dat Rehwinkel alvast Lubbers...niet zwak en behoeftig. foto de stem/johan van gurp een voorschotje neemt op de toe komst van premier Kok, die geen familiekapitaal heeft of over een bedrijfssecretaresse kan be schikken. Kok zelf heeft inmid dels laten weten dat premiers al leen incidenteel assistentie kun nen krijgen, bijvoorbeeld als ze door de pers worden belaagd. Maar daarmee laat Rehwinkel zich niet afschepen. Hij komt er op terug, morgen in het debat over de begroting van Algemene Zaken. illustratie mat rijnders In de Tweede Kamer staan deze week de financiële beschouwin gen over de Miljoenennota 1996 op het programma. Andere on derwerpen zijn de begrotingen van Algemene Zaken en van het koninklijk huis, de algemene na bestaandenwet, het aftappen van mobiele telefoons, de ener giebelasting en de ziekenfonds wet. Commissies bespreken on der meer het visserijbeleid, de administratieve verplichtingen voor bedrijven, de geluidhinder, de toestand in Afrika en het per soonsgebonden budget in de ver zorging. WAAR EN WANNEER begint voor het CDA de weg terug naar boven? De nieuwste ontwikkelingen geven aan dat de chris tendemocraten alleen maar dieper in de ellende zakken waar-1 in ze - na het vernederende vertrek van ex-premier Lubbers er fractieleider Brinkman uit de politiek - zijn terecht gekomen, De jongste feiten beginnen aan de vooravond van de presen tatie van de Miljoenennota. Fractievoorzitter Heerma wori;| door zijn partij onder curatele gesteld door de benoeming vat kamervoorzitter Deetman en fractielid De Hoop Scheffer to: I zijn persoonlijke waakhonden. Minister-president Kok toot zich quasi-bezorgd en noemt het ontbreken van een sterke op positie een slechte zaak voor de democratie. Dodelijker kar een tegenstander niet worden getroffen. Heerma doet tijdens de daarop volgende algemene beschot wingen wanhopige pogingen zijn partij een eigen profiel ti geven. Hij wordt weggelachen met zijn ministerie voor Famj I liezaken. VVD-fractieleider Bolkestein is echter niette beroerc om een eigen sausje van normen en waarden over het idee van Heerma te gieten en het daarna als VVD-produkt te pre-1 senteren. Het beeld van de ezel en de steen komt onvermijdelijk naar bo I ven wanneer het CDA opnieuw de betaalbaarheid van de aot,| aan de orde stelt. Het fundament van het plan - de aow voo l alleenstaanden moet in de volgende eeuw worden verlaagd-! wordt door een orkaan van kritiek omver geblazen. Het C0i| heeft blijkbaar weinig geleerd van de eerste fatale poging de toekomst van de aow te bediscussiëren. En alsof de toegebrachte schade nog niet groot genoeg is,| wordt in het weekeinde bekend dat voormalig minister-p dent Lubbers de publikatie van zijn memoires tenminste metl één jaar uitstelt. Reden: Lubbers is bang dat zijn publikafcl averij zullen toebrengen aan de partij die het op dit moment| toch al zo zwaar heeft. Goedbedoeld, maar niet erg tactisch. Een eigenschap waaropl Lubbers in de laatste maanden van zijn politieke bestaan tockl al niet kon worden betrapt. De ex-premier wil onrust vermijl den, maar het gevolg is dat hij nu weer volop onrust heeft vet oorzaakt. Lubbers is een van de leden van de CDA-werkgroep Strate-I gisch Beraad. Dit gezelschap komt binnenkort met een rappoitl waarin de toekomst van het CDA wordt uitgestippeld. Wie del redenering van Lubbers volgt, moet constateren dat zijn partijI op dit moment te onvolwassen is om met kritiek uit eigen gtl lederen om te gaan. Als dat werkelijk zo is, dan wacht het CDA| nog een hele zware toekomst. pen Haag (anp) - Het VN- «p-ibunaal voor de berechting van oorlogsmisdaden in voor malig Joegoslavië heeft zich- deJ zelf bevoegd verklaard. De ded Kamer van Beroep deed gis- bet termiddag in Den Haag uit- Vel spraak. T°rJ Formeel is het vonnis onderdeel uitl van de rechtszaak tegen de coif Serviër Dusan Tadic, de enige ooi verdachte die tot nu toe in han- DlT New York (rtr/anp) - Een miljarde 70.000 vrouwen in de hele wereld! door borstimplantaten komt te vei] in de Verenigde Staten een nieuwe i geldt voor Amerikaanse vrouwen. De Consumentenbond, die in de vld zaak de belangen van ongeveer Da 2600 Nederlandse vrouwen Ail behartigt, sprak gisteren van een PcT bittere teleurstelling. tol Vorig jaar verplichtten de aange- nil klaagde producenten van silico- is f nen-implantaten zich de claims ml af te kopen met in totaal 6,8 ge[ miljard. De schikking kwam ech- bel I ter op losse schroeven te staan, An I doordat veel meer vrouwen in Mj aanmerking bleken te komen an voor een schadevergoeding dan Inl was voorzien. Dat had tot gevolg nil dat de uitkeringen te laag wer- Df den. va Bovendien vroeg het w| Amerikaanse bedrijf Dow dil Corning, dat bijna de helft van veT I het schikkingsbedrag moest Ei) I opbrengen, in mei uitstel van Al betaling aan wegens de stort- ad toi ven en negen uur s morgens en vier en zes uur 's avonds. Op die tijdstippen is een speciaal verbodsbord zichtbaar, dat op an dere tijden achter een rolluik verdwijnt. Ook met grote affiches (zie foto) wordt op de maatregel geattendeerd. Als uit de expe rimenten blijkt dat de verkeersdruk op bei de snelwegen vermindert, volgt een verlen ging van de proef. foto anp wil bovendien bedingen dat de CAO's nageleefd worden." Uit holling van de arbeidsvoorwaar den zou daardoor uitgesloten kunnen worden. CDA en WD steunen de minister. „Er is een prikkel nodig om bedrijven aan te zetten tot creativiteit," aldus Remkes. Hij waarschuwde wel tegen monopolies en stelde daar om voor de VSN, 's lands grootste streekvervoerder, in 9 a 10 klei nere organisaties op te delen. De PvdA noemde het doorbreken van het VSN-monopolie zelfs 'een vereiste' om sowieso ak koord te kunnen gaan met de concurrentieplannen in het open baar vervoer. Jorritsma zegde een onderzoek naar de positie van de VSN toe. v| Rotterdam - De stichting Afval en Milieu en Greenpeace willen dat de provincie Zuid-Holland een verbrandingsoven van de Ai-j valverwerking Rijnmond (AVR) laat stilleggen. Als gevolg van storingen aan de rookgasinstallatie stoot de oven meer ongezui-1] verde gassen uit dan volgens de vergunning is toegestaan. De mi lieuorganisaties proberen via een procedure bij de Raad van Sta- II te te voorkomen dat de provincie toch toestemming geeft voor k in bedrijf houden van de oven. Al vanaf de ingebruikname in II 1993 zijn er problemen met de rookgasreinigingsinstallaties voor de ovens. Hierdoor wordt rook soms noodgedwongen ongefilterc uitgestoten. De AVR erkent dat de wettelijke bepalingen worden overschreden. Het bedrijf heeft de provincie vorige week vraagd deze overschrijding te gedogen. Volgens de AVR komt het j| bedrijf in grote'problemen als ovens moeten worden stilgelegd. Apeldoorn - Een 37-jarige inwoner van Apeldoorn is gisteren in 'I zijn woning aangehouden door de politie uit die plaats. Hij zou een aantal jaren ontucht gepleegd hebben met minderjarige meis-1 jes die hij trainde bij een Apeldoornse sportclub. De zaak kwam aan het rollen door verschillende aangiftes van ouders van de li misbruikte meisjes. De politie heeft de man sinds de eerste aan-1 gifte enige tijd in de gaten gehouden en besloot gisteren hem aar. II te houden. De trainer is ingesloten in het politiebureau. De poli-1 tie wil voorlopig niet meer zeggen over de aard en omvang van d zaak. Haarlem - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren twee verdach- II ten in de zogenoemde airbag-zaak veroordeeld tot celstraffen var. drie en vier jaar. Er waren straffen tot zes jaar geëist. De recht- bank achtte bewezen dat de twee betrokken zijn geweest bij c invoer van partijen cocaïne via de bagagekelders van KLM o Schiphol. De 29-jarige KLM-bagagemedewerker R.P. uit Amster II dam kreeg vier jaar na een eis van vijf jaar. De rechtbank oor-1 deelde dat de man betrokken is geweest bij drie cocaïnezendinger. I van in totaal vijftig kilo. De 33-jarige S.J. uit Amsterdam, die 11 januari dit jaar op Schiphol een pakketje met 14 kilo cocaïw| kwam ophalen, werd veroordeeld tot drie jaar na een eis van z( jaar. Vrijdag zijn aan twee betrokkenen in de airbag-zaak straffen opgelegd van drie jaar. Vijf vonnissen moeten nog uitge-l sproken worden. Den Haag - Defensie gaat met een aantal maatregelen probereul de laatste lichting dienstplichtigen een grotere kans op een baar. I te geven als zij zijn afgezwaaid. De krijgsmacht gaat hen begelei-1 den bij het zoeken naar werk. Regelingen voor studieverlof enhfl vergoeding van cursussen worden verruimd. Wie voortijdig eenl baan vindt, mag eerder de dienst uit. De vakbonden voor dienst plichtigen, WDM en AVNM, hebben de maatregelen gisteren I naar buiten gebracht. Ze gaan onmiddellijk in, aldus de bondeu I Defensie zelf wilde met de bekendmaking wachten tot volgende I week. Naar verluidt hebben ambtenaren van het departement I overeenstemming met de soldatenvakbonden bereikt, maar is de| top van het departement nog niet officieel op de hoogte. (ADVERTENTIES) Vanavond in het 'Hart van Nederland' om 21.55 uur bij... Nü bijna overal op de kabel Paramaribo - Het rechtshulpver drag tussen Nederland en Suri name is sinds gisteren weer van kracht. Dat maakte minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken bekend tijdens zijn bezoek aan Paramaribo. „Het is buitenge woon belangrijk nieuws, zowel voor de rechtsgang in Suriname als voor die in Nederland," aldus Van Mierlo. Het verdrag maakt het mogelijk verdachten uit te le veren en justitiële informatie uit te wisselen. Het verdrag werd in 1982 opgeschort na de december moorden. Het accent moet vol gens de Surinaamse minister van Justitie Girjasing liggen op uit wisseling over drugzaken. Multicopy maakt deze maai 500 stickers met uw nieuffl| telefoon- en faxnummer vw maar 25,-. Binnen 24 uur! En®] uw oude briefpapier op is, d" Multicopy het nieuwe voort vriendenprijsje. Breda Ginnekenweg 4, tel: 076-2269081 Sint Petersburg - De Russische politie heeft de directeur van het wereldbe roemde Mariinski opera- en ballet-theater in Sint Petersburg opgepakt wegens het aannemen van smeergel den. De zaak kwam aan het licht toen directeur Anatoli Malkov van een Westerse impresario geld eiste in ruil voor een toernee van het befaamde Mariinski-ballet. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij een bedrag van 10.000 dollar aannam. Ook Oleg Vinogradov, die al achttien jaar de balletgroep leid de, is aangehouden. Van onze correspondent Luxemburg - Frankrijk en Duitsl Unie het voortouw neemt bij dl Europa moet een hoge commissaril ■bouw gaat coördineren. 'e Franse en Duitse ministers jan Buitenlandse Zaken, Hervé ij le Charette en Klaus Kinkel, lebben een gezamenlijke brief geschreven, waarin zij aandacht 'ragen voor een belangrijke Europese inbreng bij de uitvoe rig van het vredesakkoord voor iet voormalig Joegoslavië. Je brief, waarin zes aandachts punten staan vermeld, is een aan- sl vulling op een plan van de turopese Commissie. De tl -harette en Kinkel willen vol lens staatssecretaris Michiel atijn de Europees politieke umensie van het vredesproces '«nadrukken. atijn verklaarde ook dat voor Pus land een terugkeerregeling '00r de honderdduizenden I chtelingen en ontheemden een aarde voorwaarde is voor weder- tl Ppoouwhulp aan ex-Joegoslavië. i| puropees Commissaris Hans van Pen Broek zei gisteren tijdens het peraad van de ministers van puitenlandse Zaken in uxemburg, dat de humanitaire fn aan voormalig egoslavië nog jaren nodig zal Pn' terugkeer van honder- izenden vluchtelingen naar finS en baard vergt een zware manciële inspanning van de Tprnationele gemeenschap. "e financiering van de »r0?nstructie bestaan geen con- |Lfe ajfers. Maar volgens de iot ™nister Kinkel kan het if. lTZ?,zlin' dat Europa de groot- P geldschieter wordt. 'Üv uen Broek stelde in fuxemburg vool- om de ]anden jP ™eest hebben geleden van p tw ,es tegen ex-Joegoslavië, etrekken bij de wederop- L „tlij denkt aan bedrijven j tSiugarije, Roemenië en tongarije. en van de voorwaarden die aan bew eroPbouw wordt gekop te, 's dat de bij de oorlog rakken partijen hun mede- Topi!n,g verlenen aan het goslavië-tribunaal in Den liViY.nmUli'lHB 'Prijzen cxcl. BTW.

de Stem | 1995 | | pagina 4