I 6 Drughandel aanpakken met België' MEDEDELING oes krijgt kleintje NO AD 4Niemand weet hoeveel pijn Willem hiervan heeft 'De Fransen worden er echt doodziek Douane in haven doet regelmatig oog dicht Rechtse Duitser wint verkiezingen Letland NIEUW TELEFOON NUMMER CATERPILLAR Gids DESTEM (076) 5 312 312 (076) 5 312 311 halst helpt hfarianne Smit IOvername Bredaas Ibedrijf is rond ert in finale tegen Jos Bongers j De Bruijn weer Is kampioen [Memoires Lubbers ven nog leven op de plank Zeeland geeft het voorbeeld Kolonisten trekken de Jordaan oever Üxtra geld voor lasisonderwijs Smulders behoudt Europese titel i D wil uitspraak Lamer over 'euro' leen vergoeding jtorstimplantaten r°or vrouwen VS Uitspraak jury in proces Simpson La Douwes WALKING MACHINES i NIEUWE TELEFOONNUMMERS LEZERSCONTACT ALGEMEEN JAG 2 OKTOBER 1995 B9 op zijn minst, is de familie Cruijff ub heeft zijn beroemdheid vooral te t was de strekking van een vraagge- ;t radiostation Catalunya Radio. De i maar eens een beslissing moet ne- tionale shirt dat hij wil dragen: het van Nederland. is niet bescheiden, en praatte aller- oncert dat hem ten deel viel tijdens voor het seizoen. Het publiek was 'koop van lieveling Stoitsjkov. „Het lat ik in een grote club als Barcelo- n. Toch geloof ik dat de man in de ieker degenen die ik ontmoet. Ik zie de grootheid van Barcelona: „Bar- nde club in Spanje. Nu is het een be- ereld. Daarvoor mag ik me een me- Ir kwam was ikzelf twee tot drie keet staan we ongeveer gelijk." t De la Pena kwamen aan bod in het .echniek van De la Pena is matig. Hij is zelfs masseur Angel Mur, en die is voetig. De la Pena is een van de wei- lie een wedstrijd in het voordeel kan ij voorbeeld is eveneens perfect twee- het sterkst? Jordi zal nu snel een be- ;aande de nationale selectie. Spanje oi er geen haast bij, maar nu wordt het iet dat nemen. Ik kan hem alleen raad m het een met tzen. leter. ijden Zwa- >1 won lit en Itheer l-Don- tiaar tTW- Goese mi- bn te- |speeld kun- net de l. Kan- |t onze leek. brsluys i mede tie de De Goe- lad voor jijn een een on- ligde hij fcenschap 't Tref- zette hij neer en iet kam- p van de lij bogen n gemid- rna stag ritme. In ide kostte ijk 22 en 0 caram- )e Bruijn ring voor egen Piet rake van ide partij. een goe- aar liggen, s ook aan echt goed ronde te- out begon rol te spe- pas om s nachts iraal zette et cruciale gers stond vastbera- uijn aan de lor. Ik voel- portman op meersschaert exclusieve mannenmode mttBlMlllIHlll, HOUttiafMtHINItlllIMf I n)*!""1"" IIIIH1III1VHI mini» 135e JAARGANG I Halst - Van diverse kanten heeft harianne Smit in Hulst veel I informatie over haar moeder I „kregen. Een mevrouw heeft aangeboden wat contacten jggen met meer mensen, die Ijaar moeder hebben gekend, lij zijn oude foto's een lei- gZIE ZEELAND - C1 la - De verkoop van het Ibedrijf Steelweld/Ambac in I Breda is rond. Er gaat een I Beperkt aantal arbeidsplaatsen Iverloren, maar het bedrijf heeft enkele grote orders binnen de tweede keer in drie jaar tijd legde I uit Hulst beslag op de nationale titel I stoten. Net zoals in de vier voorgaan-1 titelstrijd beslist in een tweestrijd mei I senaren kwamen in de zevendel minuut op achterstand door ml doelpunt van John Akkerman I Na de hervatting was het dezeli-l de speler die zich in de vijftigste! minuut meldde voor 0-2. Goes! kwam daarna nog terug tot 1-2.J omdat invaller Michel Jongrmi raak schoot. De gelijkmaker kwam er danks het inzetten van wisselspel Iers niet. NOAD won dus terecht" omdat de thuisclub geen kon maken en de eigen aan teleurstellend voetbal voorscho telde. BEEK VOORUIT-SC GAST 0-1 - Rust 0-0, Ronald Akker-I mans 0-1. RKTW-TAC/BWB 4-2 - Rust l| 1, Roger van de Put 0-1 (eigep doel), Sander Vermeulen 1-1, Au- gustinus de Rooy 2-1, Wens Cools 3-1, Ronald de Koek 3-l| Sander Vermeulen 4-2. HELVOIRT-DONGEN 1-1 Rust 0-1, Patrick van Overb 0-1, Mike de Bresser 1-1. SVSSS-ZWALUW VFC 2-4 Rust 1-1, Eric van der Ven 1-1 René Marechal 1-1, Ronny var Broekhoven 1-2, Nouradin Kut»| bi 1-3, Stefan van Asten René Marechal 2-4. ||zie economie-a7 ■pen Haag - Oud-premier Lubbers heeft besloten zijn [memoires nog even op de plank Ie laten liggen. Hij had zijn [levensverhaal toevertrouwd aan [de historicus T. Brinkel. Het boek in november moeten ver schijnen, maar voorlopig is esloten tot minstens een jaar Juitstel. Een deel van de erin [beschreven ervaringen, zouden liet toch al veelgeplaagde CDA Iverder kunnen schaden. HET WEER het beslissende moment moet zijn. Niet te nerveus en op top gemotiveerd. Die houding schrijf ik toch mill of meer toe aan de inbreng vac I Hans Klok. Die heeft in dtl morgenuren voorafgaande aa«| de finale op mij ingepraat ffll me de juiste mentale injectif| gegeven." Sterk De Bruijn kwam in dat beslis-1 sende treffen sterk uit de start-" blokken. In de tweede beurt zette hij een technisch fraai gespeelde seri' van 94 caramboles neer »l sloeg toen al een flinke kloo'l met Bongers. Die tik kwam *1 Nijmegenaar eigenlijk nooit j'l boven. Na 4 beurten was stand reeds 148-34. „In de vijfde beurt miste ik t niet zo moeilijk spelpatrooru'l was toen al min of meer aa"! het feesten. Gelukkig kon ik®| partij in de zesde beurt uitni'T ken, want met Bongers blij® het altijd oppassen geblaz.en- De Bruijn won met 150-76. 8®| was zijn kortste partij van kampioenschap. Hij scoorif| tevens zijn hoogste serie. Eindstand: ,11 1. Jean-Paul de Bruijn (Hulst) matchpunten, algemeen gemidd^ de 10,60 en hoogste serie 94, 2.JJ Bongers (Nijmegen) 10-11,75-1 3. Michel van Silfhout (Dief 10-6,50-43, 4. Ad Klijn (Dong' 10-5,97-46, 5. Piet Adriche> (Heemskerk) 6-6,59-50, 6. Fred ter Braak (Borne) 4-5,62-45, Peter Volleberg (Venrav) 2-4,y 1 33 (degradeert), 8. Wiel van mert (Heel) 0-4,45-29 (deg deert). DE STEM foto de stem/dick de boer Door Chris van Nijnatten Rotterdam - Twee weken geleden nog' maar sprak Willem van Hanegem tegenover deze krant vrijuit over een onverwacht ver trek uit de Kuip. „Kan makkelijk en het kost ze hier geen piek," zei de Kromme en doelde op het feit,- dat hij geen afkoop-clau sule in zijn contract heeft staan. Hij zei het niet, maar bedoelde wel, dat hij niet zo'n watje wilde zijn als Aad de Mos, die bij ieder ontslag zijn bankrekening voller zag raken. Dat is niet Van Hanegems stijl. Hij had eigenlijk niet eens een echte, door advocaten helemaal uitonderhandel de overeenkomst 'met Feyenoord. Zijn vrouw Marianna had ooit eens wat afgesproken met Van den Herik en dat was het dan wel. Willem wilde zich alleen maar met voetballen bezig houden. En als het dan eens over is met Feyenoord? Dan zou hij wel verder zien, zei hij toen. Het 'niveau FC Utrecht', waar hij weieens assisteer de, zag hij niet meer zitten. Anderlecht, dat leek hem wel een club. Waar zijn oude maatje Jan Boskamp kon functioneren, daar zou voor hem ook iets mogelijk moeten kunnen zijn. Hij noemde Wim Rijsbergen nog als zijn logische opvolger. Vorige week, na de non wedstrijd tegen DAG Liepaja, bleef Willem lang hangen in de Kuip. Het liep tegen een uur 's nachts toen één van zijn drie of vier gesprekspartners Van onze verslaggevers Den Haag/Brussel/Gent - Minister Sorgdrager van Justitie wil dat Nederland en België nog nauwer gaan samenwerken op het gebied van het drugbeleid. Juist gisteren versterkten politie en justitie in Zeeuws-Vlaanderen en het aangrenzende Belgische gebied hun aanpak van de grensoverschrijdende (drugcrimi naliteit. Vrij zacht Zuidenwind voert zachte lucht aan. Ook veel bewolking, waaruit een enkele bui valt. Morgen nog iets zachter. )en Haag - Het ziet er naar uit het basisonderwijs volgend aar 100 miljoen gulden extra om de te grote klassen aan kunnen pakken. De fracties VanD66 en PvdA komen vandaag set vijf mogelijkheden om die nvestering in het basisonderwijs financieren. Dat gebeurt tij- :ns de financiële beschouwin gen over de rijksbegroting van [996. ZIE BINNENLAND - A4 lotterdam - Eddy Smulders uit Eindhoven heeft zijn Europese lokstitel in het halfzwaarge- Ticht gisteravond in Rotterdam het succes verdedigd tegen zijn Jitdager Jan Lefeber In de vier- pe ronde staakte de scheidsrech ter het gevecht op advies van de ingarts. Lefeber had op dat homent een zware blessure aan de linker wenkbrauw. 1 zie sport-b1 Pen Haag - De WD vindt dat de "weede Kamer een uitspraak Net doen over de invoering van ge 'euro', zoals de nieuwe e munt moet gaan heten, g besloten de Europese misters van Financiën tot Nering van die munt in 1999. folgens het WD-kamerlid Boogervorst is het ondenkbaar F de gulden wordt ingeruild bor de 'euro', zonder dat de weede Kamer daar een uit- paak over heeft kunnen doen. [w ïork - Alleen Amerikaanse ÏÏouwen komen volgens een Nwe schikking nog in aanmer- voor een vergoeding van de jtade aan de gezondheid door Fstimplantaten. Zo'n 2600 Mderlandse vrouwen behoren E gedupeerden. Er hadden pteldwijd zo'n 70.000 vrouwen P schadeclaim bij de fabrikant •gediend. Mie buitenland - as Daar heeft ie nu Krom voor gelegen Volgens Sorgdrager hebben beide landen veel gemeen in de aanpak van drugs. De onlangs gepubliceerde Nederlandse drug nota spoort volgens haar aardig met het Tien Punten Drugplan van België. De Belgische minister van Binnenlandse Zaken VandeLanotte gaat nog.verder: hij wil de samenwerking uitbrei den met Luxemburg. In Gent is gisteren besloten dat de provincie Zeeland de komende tijd meer overlegt met de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen over de grens overschrijdende criminaliteit. De procureurs-generaal bij de hoven van beroep in Den Haag en Gent zijn overeengekomen elkaar jaarlijks te ontmoeten, om het rechtshulpverkeer over en weer te bespreken. In Gent kwamen ze gisteren ook tot de conclusie, dat de samen werking tussen de parketten over de landsgrenzen heen nu al zon der noemenswaardige problemen verloopt. Van onze correspondent Los Angeles - In een volstrekt onverwachte ontwikkeling in het Simpson-proces is 'de uit twaalf leden bestaande jury al op de eer ste dag van haar beraad tot een oordeel gekomen. Het zal vanmiddag zes uur Nederlandse tijd bekend worden gemaakt. De jury kwam tot haar uitspraak na opnieuw Alan Park te hebben gehoord. Park is de limo- chauffeur, die Simpson naar het vliegveld zou brengen voor een vlucht naar Chicago. Park was een getuige van de aanklagers. Sommige waarnemers leidden daar uit af, dat de jury de kant van de aanklagers heeft gekozen en overtuigd is van het door hen aangedragen bewijsmateriaal. Hebben zij gelijk, dan wacht de voormalige football-ster en acteur een veroordeling wegens moord en/of doodslag. Het Zeeuwse driehoeksoverleg (gemeenten, openbaar ministerie en politie) en de Commisaris der Koningin overleggen voortaan op gezette tijden met hun Belgische evenknie, de Provinciale Vijfhoeksoverlegorganen van Oost- en West-Vlaanderen. Het is de bedoeling dat deze overleg vorm een forum wordt om het justitieel-, bestuurlijk- en poli- tie-beleid op elkaar af te stem men. Eerder dit jaar hebben de politiediensten uit Zeeuws- Vlaanderen en Oost- en West- Vlaanderen in Hulst al een over eenkomst getekend om de samen werking te verbeteren. Politiemensen constateren in het grensgebied van Zeeuws- Vlaanderen dat de drughandel meer en meer in handen raakt van Turkse en Marokkaanse groeperingen, onder regie van misdaad-syndicaten. Hun con clusie strookt met die van weten schappers, die vorige maand de commissie-Van Traa voorlichtten over de criminele kaart van Nederland. Uit een gisteren in Gent gepubli ceerd rapport over grensover schrijdende criminaliteit in de Euregio Scheldemond blijkt ove rigens, dat de Zeeuws-Vlaamse bevolking zich ten onrechte onveilig voelt. De criminaliteit in de rest van Zeeland en in de Vlaamse grensstreek is zelfs hoger dan in Zeeuws-Vlaande ren. ZIE OOK ZEELAND - Cl VANDAAG IN DEZE KRANT Even dertig jaar oud, musicalster in Wenen. Ze speelt de hoofdrol in 'Evita' en is vanaf volgende week te zien en te horen in het Chassétheater in Breda. ZIE DEEL D INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Henk Haazen foto anp Door Herman Peerdeman (anp) Amsterdam - „De Fransen worden er echt doodziek van," zegt Henk Haazen. „Maar zij staan dan ook voor een ongelooflijke happening met een fantastische sfeer: midden op de oceaan blijven al die mensen individueel komen en gaan met hun jachten, uit de VS, Nieuw- Zeeland, Chili, Duitsland of Australië." „Op het hoogtepunt lagen er vijf tien schepen te dobberen. Nu zijn het er zes tot zeven. Elke dag kozen wij een ander ontmoe tingspunt om mei z'n allen te overleggen over de strategie. En dit zal nog weken doorgaan." Aldus Henk Haazen (41) bij terugkeer in Nederland. Frankrijk heeft de Greenpeace- activist vorige week uit Frans- Polynesië gezet. Afgelopen donderdag nog voer hij in een rubberboot met drie anderen door de branding de lagune van het atol Fangataufa binnen, waar de Franse gisteren hun tweede kernproef hielden. „Twee van ons sprongen aan wal om zich te verstoppen. Zelf voer ik met onze Japanse medewerk ster Sanae Shida door om de installatie te bereiken. Maar de rubberboten van de Franse mari ne met hun sterkere motors en harde bodem voeren recht over ons heen." „Een zo'n boot schoof boven op ons vlot. Sanae Shida kwam eronder te liggen, dus ik poogde de Franse boot terug te duwen. Maar, daar kwamen ze, zoals altijd, direct met hun lange stok ken van anderhalf twee meter met messen om ons vlot lek te steken." „De Fransen sleepten ons daarna naar een van hun schepen. Een arts aan boord verzorgde Sanae Shida, omdat zij gewond was geraakt aan haar knie en zij nog maar moeilijk kon ademen." „Wij zijn nu vier actieschepen kwijt en niet minder dan 22 rub berboten. Maar als wij weer een ander schip zouden hebben, zou ik zo weer terug willen. De enige methode om een eind aan de kernproeven te krijgen blijft ech ter internationale druk op Frankrijk. Vooral van Nederland 8 "71 0311 "0002181 I I I I I maar eens aanstalten maakte om te vertrekken. Willem trok toen ook zijn jas aan anders, had hij er misschien om drie uur nog gezeten. Lekker kletsen over vroeger, kon hij wegblij ven uit het Maasgebouw, domein der bestuurders, sponsors en spelers. In het licht van de actualiteit is dat een symbolische avond geweest. Willem dook even onder. Het voorspel op het debacle in Eindhoven en de daarop volgende epiloog met Van den Herik. Nu is Willem er dus niet meer. Hij is niet dood, maar wei een klein beetje. „Niemand weet hoeveel pijn Willem hiervan heeft," zei zijn echtgenote Marianna gisteren, toen huize Van Hanegem nog telefonisch bereikbaar was. VERVOLG OP SPORT - B1 DINSDAG 3 OKTOBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Den Haag (anp) - De douane kijkt in opdracht van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst Fiod regelmatig doelbewust de andere kant op, als er in de haven containers binnenkomen, waarvan de douaniers weten dat er verdovende middelen in verborgen zitten. Sinds 1993 heeft de douane mini maal honderdduizend kilo drugs ongestoord het land binnen laten komen. Dat verklaarde H, Huisman, hoofd van het in Vlaardingen gevestigde Douane Informatie Centrum (DIC), gisteren voor de parlementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden politie en justitie. Het was de eerste maal tijdens de openbare verhoren dat de promi nente rol van de Fiod bij het onder regie binnenlaten van ver dovende middelen zo nadrukke lijk aan de orde kwam. In 1993 gaf de Fiod de douane de opdracht negen containers met drugs ongecontroleerd de haven van Rotterdam binnen te laten. Een jaar later waren dat er zelfs veertien. In 70 procent van die gevallen handelde de Fiod op verzoek van politie en justitie Kennemerland. Volgens Huisman heeft de Fiod dit jaar nog maar één keer opdracht gegeven een container 'met rust' te laten. OP BINNENLAND-A3: -Politie liet massa harddrugs door -Rara, waar is 36 ton marihuana gebleven? Riga (afp/dpa) - Een rechts-radicale Duitser is de grote win naar van de parlementsverkiezingen, die het afgelopen week einde in de Baltische republiek Letland zijn gehouden. De Volksbeweging voor Letland van Joaehim Siegerist, een Duitser van Letse afkomst, kreeg 15 procent van de stemmen. Daarmee wordt zij met 16 zetels de op twee na grootste fractie in het parlement. De centrum-linkse partij Samnieks ('Leider') staat aan kop met 15,5 procent van de stem men, goed voor 18 van de 100 zetels in het parlement. De liberale regeringspartij Letlands Weg verloor meer dan de helft van haar kiezers en komt met 17 zetels op de tweede zich in de politiek te storten, hoe wel hij amper Lets spreekt. Vorig jaar is Siegerist in Duitsland tot anderhalf jaar cel veroordeeld wegens het aanwak keren van rassenhaat. Als voor zitter van de 'Duitse Conservatieven' had hij de zigeu ners 'een criminele bende' genoemd. "(ADVERTENTIES) De populist Siegerist profiteerde van de onvrede over de economi sche hervormingen van Letlands Weg, waardoor veel burgers hun inkomen scherp zagen dalen. Zijn Volkspartij beloofde 'gou den tijden' voor de boeren en een harde aanpak van de misdaad. Via zijn 'JoaehimSiegerist Steuncentrum' deelt hij fn Riga gratis medicijnen uit aan armlas tige gepensioneerden. Siegerist is in 1947 in Duitsland geboren als zoon van een Letse soldaat, die in het Duitse leger diende. Na de Letse onafhanke lijkheid in 1991 keerde hij terug naar zijn land van herkomst om AXEL - HULST - TERNEUZEN Enkele tientallen joodse kolo nisten zijn gisteren de Jordaan overgestoken om op Jordaans grondgebied te protesteren tegen het plan van de Israëlische regering, om de Palestijnse enclave Jericho uit te breiden. Twee Jordaanse legerofficieren namen uit han den van de drijfnatte betogers een brief aan, waarin de Jordaanse koning Hoessein wordt gevraagd te voorkomen, dat Jericho wordt uitgebreid. Volgens de kolonisten lopen zij gevaar, als de Palestijnen dichtbij hun nederzettingen komen te wonen. foto epa Bezorgklachten Vragen over uw abonnement Wat te doen met vakantie Voor overige nummers zie colofon pagina 2. en de andere landen van de Europese Unie." De milieu-organisatie gebruikt diverse tactieken om het de Franse marine met haar voortdu rend overvliegende helikopters en sterkere schepen toch moeilijk te maken. Een ervan is 's nachts blijven rondvaren. Activisten pogen vervolgens aan land te komen en zich te verstoppen. In juli zat Haazen op die manier een paar dagen op Mururoa, „Ik neem dan echt alleen wat drink water mee voor een dag of twee en wat boterhammen met kaas." Na de Rainbow Warrior II, de Greenpeace en de Vega schakel den de Fransen donderdag een vierde actieschip, de Manutea, uit. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgirof 89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam:_ Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) Q§ De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- g gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. S DE STEM. DAGBLAD VOOR 2UIDWEST-NEDERLAN V.

de Stem | 1995 | | pagina 1