Minder criminaliteit dan gedacht Hulstenaars helpen Marianne Smit goed bij haar speurtocht voor. DE STEM popzender MTV blijft tot minstens eind volgend jaar op de kabel Bressiaanders in de greep van de bommen Provincie wil dat Rijk lift veerboot betaalt Onderzoek: 'Bevolking Zeeuws-Vlaanderen voelt zich ten onrechte onveilig' Nog steeds geen uitzicht op restauratie van Keldermanspoort Hulst Staten willen geld Zeenwse wegen niet geheel opmaken voor Zeeuws-Vlaanderen r, hebben we een ird. Om de zaak ben we maar één S leest u in onze agen door even een ndse Spoorwegen, echt, o.v.v. brochure :egel is niet nodig. [Vingertopje eraf Statenlid ziet druggebruikers in scholieren op Abdijplein Bedrijf stort illegaal afval bij steenfabriek NOG 1 WEEK JANSEN HOEK X'\ Zeeland HHi Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse jeugd kan rust zijn: de popzender MTV blijft 10p de kabel. Althans: tot minstens eind volgend jaar. Dan bekijkt Zeka tel het bedrijf dat in Zeeland kabel- L'exploiteert, opnieuw of MTV al dan met blijft gehandhaafd. aandeelhouders van Zekatel (de Zeeuwse gemeenten) deden er maandag in de beslotenheid van de bestuurskamer van Deltan in Middelburg niet al te moeilijk over. Dat hoefde ook niet, want MTV stelt de 'eis' van een geldelijke ver goeding (omgerekend per abonnee f 1,57) per 1 januari 1996 met een jaar uit. Dus dat geeft de bestuurderen eveneens een jaar lucht. De berichten in de regionale media over het schrappen van de populaire Engels talige popzender heeft de Zeeuwse jon geren afgelopen weekeinde danig veront rust. Maandagmorgen vroeg ging er na mens 'De Initiatiefgroep MTV Zeeuw- sch-Vlaanderen' een fax-op-poten rich ting Zekatel. In deze fax verzetten de le den van de Initiatiefgroep zich 'als recht geaarde popmuziekliefhebbers' tegen het verweer van Zekatel als zou Music Fac tory (ook een muziekzender en sedert kort op de kabel) een goed alternatief voor MTV zijn. „Music Factory kan he laas niet in de schaduw staan van zijn in ternationale tegenhanger." In dit verband wijst de groep op met na me de afwijkende muziekkeuze tussen beide zenders. Conclusie: Music Factory is een leuke aanvulling op MTV, meer niet. Naast het behoud van MTV komt er weer een nieuwe zender op het tv-net. Dat is Vrouwen-televisie, kortweg VTV. De uitzendingen zijn te bekijken via BRT2, na afloop van Kindemet. VTV zendt dagelijks uit van 9.30 tot 11.00 uur met speciale programma's voor de (jon gere) vrouw. Die kan aandacht verwachten voor on derwerpen als lichaamsverzorging, kin deren en koken. Ten slotte besloot het bestuur van Zekatel gisteren om de Con certzender niet alleen in Zeeuws-Vlaan- deren maar ook in overig Zeeland op de kabel te zetten. I Van onze verslaggever I Gent - De Zeeuws-Vlaamse bevolking voelt zich naar ob- Ijectieve maatstaven als politiestatistieken gemeten ten I onrechte onveilig. IZeeuws-Vlamingen overschatten I de ernst van de omvang die de Icriminaliteit in hun streek heeft, [objectief gezien is er namelijk friet zoveel aan de hand. In de t van de provincie - en ook de I Vlaamse grensstreek - liggen de [criminaliteitscijfers zelfs hoger. [Wetenschappelijk onderzoek on- leiding van professor B. de lüuyver van de rijksuniversiteit ■Gent toont dat aan. ■De resultaten van de studie, J'Grensoverschrijdende veiligheid [ir.deEuregio Scheldemond' zijn [gisteren gepresenteerd in het provinciehuis Oost-VIaandereii ■in Gent. [Verslechtering ■Ook al valt het objectief wel mee; [de gevoelens van de bevolking in de Euregio (Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen) over de crimi- naliteits- en (on)veiligheidssi- oatie mogen volgens de onder zoekers niet worden onderschat. De helft van de ondervraagden [laat in het onderzoek na telefo nische enquête bijvoorbeeld we en dat het slecht gesteld is met de criminaliteit in het gebied. Zij [spreken van een verslechtering «an gewelds-, vermogens-, mi- [lieu- en verkeerscriminaliteit. Eenvijfde tot de helft van de in woners gedraagt zich ook anders uit angst voor de misdaad. Ver der vindt de helft dat er te wei- lig politie op de been is om con trole uit te oefenen. Eenzelfde aantal ervaart de bescherming |van de politie als te gering. Opvallend is de onterecht grote en bezorgdheid van men den uit dè onderzochte grensge meenten in Nederland. Het zijn [deze inwoners (van Hulst, Ter penen, Sas van Gent en Oost- hurg) die bovendien meedelen t ze zich in sterke mate bevei- Temeuzen - Een 28-jarige inwo nervan Kloosterzande is gisteren tij een bedrijfsongeval in Ter- Muzen een vingertop kwijtge raakt, Kdens werkzaamheden bij een "drijf aan de mr. F.J. Haarman- g raakte de man met één van i vingers in een machine be eld. ^^Arbeidsinspectie stelt een on- k in. ligen en verzekeringen afsluiten tegen criminaliteit. Zij over schatten daarmee volgens de on derzoekers de werkelijke om vang van het probleem. Haaks Ook in overig Zeeland staat het gevoel van de mensen haaks op de objectieve criminaliteitsgege vens. Hier onderschatten inwoners juist de ernst. De Belgen daaren tegen. hebben een veel beter beeld hoe het met de misdaad in hun woonomgeving zit. Objectief komt de Vlaamse grensstreek op de tweede plaats wat de ernst van criminele acti viteiten en onveiligheid betreft. De inwoners daar schatten dat ook zelf zo in. En ook de onder vraagden uit het Vlaamse bin nenland hebben een juist beeld. Him omgeving is objectief het veiligst van de onderzoeksgebie den en de bevolking voelt dat zelf ook zo. De angst en bezorgdheid over de omvang van de criminaliteit on der Zeeuws-Vlamingen wordt wellicht bepaald door de drug criminaliteit en strafbare feiten die daar verband mee houden, zoals diefstallen, autokraken en inbraken. Drugtoerisme Zo stelt burgemeester J. van Rest van Sas van Gent, waar in het kader van het onderzoek mee ge sproken is, vast dat het onveilig- heidsgevoel in haar gemeente steeds toeneemt. Zij wijt dit vooral aan het drug toerisme. Niet zozeer omdat er meer criminele feiten gebeuren in Sas, als wel door de 'opge merkte aanwezigheid van vreemden (Belgen en Fransen) in de kleine gemeente'. De burgemeester van Temeuzen, R. Barbé, zegt in het onderzoek dat het onveiligheidsgevoel in sommige delen van zijn gemeen te (binnenstad) zeer ernstige pro porties heeft aangenomen. Dit gevoel is volgens de burgemees ter 'gegrond, gezien de drugscène die deze buurt beheerst.' Verdere grensoverschrijdende samenwerking is zowel bij poli tie als bestuurders aan weerszij den van de grens het sleutelbe grip om te komen tot betere be heersing van de criminaliteit, zo blijkt uit het Euregio-onderzoek. |™i onze verslaggever Mist-Er is nog steeds geen enkel uitzicht op restauratie van -historische Keldermanspoort in Hulst. In principe kan Hulst kranen op bijna 1,5 miljoen gulden subsidie voor het project, ïar dat geld hèeft de gemeente nog lang niet in de knip. Imp toewijzingsbeleid van inzake monumentensub- er geen enkele uitvoe- lsPrognose te maken, aldus '"Heester en wethouders in "".aanbiedingsbrief bij de be- ®g voor 1996. de Keldermanspoort is vol- "a jaar wel de benodigde fi- «ële ruimte gereserveerd, °a's de subsidie af komt, kan r jonnen worden. De plannen immers al geruime tijd "enklaar. [j 's duidelijk dat wij de in- e hebben om de restauratie ®el mogelijk, te realiseren," Btsif Totté van de afdeling r. ®- en Dorpsontwikkeling. 'ar we moeten wel realistisch wj en ontwikkelingen )ji[Subsidie voor de basiliek Bin weleven duren voor- ijhet Rijk over de brug komt. leemt niet weg dat we als gemeente blijven proberen druk op de ketel te houden." In heel Nederland zijn er nog maar vier poorten zoals de Kel- dermanspoort over. Vandaar dat het Hulster bouwwerk geschied kundig gezien van groot belang is. Op dit moment staat de ruïne te verpauperen en de toestand wordt steeds slechter. „Gevreesd moet worden dat langdurig uit stel van herstel de ondergang kan betekenen van dit waardevolle monument," aldus B en W van Hulst. Voor de restauratie van de Kel- dermanspoort is naar schatting een investering nodig van 2.130.000 gulden. In het gunstig ste geval kan daarop een maxi male subsidie van 1.491.000 gul den van het Rijk op gekregen worden. Voor Hulst blijft er dan nog een eigen bijdrage van 639.000 gulden over. Ook voor de jeugd is het afwachten geblazen. FOTO'S WIM KOOYMAN Door Sanne Schelfaut Breskens - De voorbereidin gen voor het demonteren van de drie vliegtuigbommen aan de Sportlaan in Breskens zijn in volle gang. Hijskranen zijn al dagenlang druk bezig het terrein af te graven, want de kans dat er nog een bom wordt gevonden, is levens groot aanwezig. Volkstuintjes moeten wijken voor de enorme hopen grond en zand die worden afgegraven. „Tja, ze moeten die grond toch ergens kwijt. Ze kunnen niet veel anders dan het daar neer gooien. Zonde als je daar een tuintje hebt, van je groente is er dan niet veel meer over," ver zucht een Bressiaander. Veel in woners van het vissersplaatsje zijn bezorgd. Want wat gaat er dinsdag 24 oktober allemaal ge beuren als de bommen opge ruimd worden? Zeker is dat on geveer de helft van de inwoners geëvacueerd moet worden. „Dat is dan ook het enige wat we weten. We moeten uit ons huis, maar waar we naartoe moeten en voor hoe lang? Geen idee. We hebben nog niks gehoörd Van de gemeente. Ze beloven ons dan wel informatiepakketten, maar we hebben nog niks gezien," al dus een verontruste bewoner van de Sportlaan. De situatie rond de beruchte bommen zit een andere inwoonster helemaal niet lekker. „Ze zeggen dat half Breskens de lucht ingaat als ze de boel laten ontploffen. Dat maakt me bang, eerlijk waar. Je weet maar nooit hoeveel kracht er nog in die oude krengen zit. Ik ben er niet gerust op, dat is ze ker. Misschien betekent dit wel een ramp voor Breskens. Wat ik ook niet snap, is dat ze rustig verder bouwen aan die huizen. De grond daaronder is volgens mij niet eens gecontroleerd. Wel ben ik blij dat er straks twee honderd man politie wordt inge zet om de omgeving te bescher men. Dieven grijpen hun kans als ze weten dat half Breskens geëvacueerd is. Onze huizen moeten daarom goed beschermd worden, want voor je het weet hebben ze alles meegenomen!" Een Bressiaander vertelt dat een hijskraanmachinist een paar da gen geleden veel geluk had. „Hij had een vierde bom opgegraven. Gelukkig voor hem was het ding al eerder ontploft. Die mannen zijn dan wel wat gewend, maar ze stonden toch ook raar te kij ken toen die bom in hun bak lag." Volgens hem kan je op dit moment niet meer doen dan rus tig afwachten op wat er te ge beuren staat. Deze week wordt ter bescherming van de omge ving een dam van hout en grond rond het afgezette terrein ge plaatst, Voor de inwoners van Breskens wordt er vandaag in de Samen-op-wegkerk aan de Dorpsstraat om 19.30 uur een eerste voorlichtingsavond gehouden. Gisteren werd een lege huls van een bom gevonden die ge bruikt werd om met vuur de te bombarderen plek aan te geven. DINSDAG 3 OKTOBER 1995 DEEL Van onze verslaggever Middelburg - Statenlid Kolijn van de SGP ziet 'allemaal drugge bruikers' in de tientallen scholieren die elke dag rolschaatsen, skate-boarden, lezen, studeren of dollen op het Middelburgse Ab dijplein. Kolijn merkte dat gisteren op in een vergadering in het provincie huis, waar het over het uittrekken van drie ton voor nieuwe stoe pen op het Abdijplein ging. De jongeren komen kennelijk nogal bedreigend over bij het or thodoxe statenlid. Kolijn, en hij niet alleen in de Zeeuwse Staten, is tegen de uitgave. Hij denkt dat er zinvollere bestedingen zijn. Hij drukte het gisteren zo uit: „Zoveel geld voor de stoepen rond het Abdijplein, en wat gebeurt er op die stoepen? Ik heb er daar net weer over gelopen en je ziet er allemaal jongeren, ik denk druggebruikers." Waarop statenlid Van Kollem (Groenlinks) hem onderbrak door te zeggen: „Nou, die zien er heel anders uit, hoor." Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten hebben gisteren een politiek stokje gestoken voor het plan van Gedeputeerde Staten om de zeven ton die het provinciebestuur de komende vier jaar jaar lijks uittrekt voor de Zeeuwse wegen, uitsluitend te gebruiken voor de wegen in Zeeuws-Vlaanderen. Want daar gaat het project Duur zaam Veilig draaien (vanwege de dodelijke verkeersslachtoffers) en daar gaapt een financieel te kort dat nog niet is gedekt. Bij de collegevorming na de ver kiezingen kwam men overeen elk jaar zeven ton uit te trekken voor verbetering van de verkeersvei ligheid in Zeeland en GS wilden dat nu aanwenden voor Zeeuws- Vlaanderen. Dat stuit op een invloedrijk poli tiek blok van tegenstand. Het PvdA-statenlid Holtkamp zei gisteren tijdens de tweede ronde van de begrotingsdebatten dat: „Wij de verkeersveiligheid van de rest van Zeeland niet vier tot vijf jaar onderbelicht moeten iaten, want dat gebeurt dan toch." Hij verwierf steun van de SGP en het CDA. Ook van statenlid Dijk- wel van D66, die zei: „Voor ons is het nog steeds geld voor heel Zee land, u, het Rijk en de gemeenten moeten dat gat in Zeeuws-Vlaan deren maar op een andere manier proberen te dekken." Waarop PvdA-gedeputeerde Bruinoooge beloofde een en an der in het college van GS te zul len gaan bespreken. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks provinciebestuur wil het Rijk laten opdraaien voor de bouwkosten van de al zo veelbesproken lift in de nieuw te bouwen dubbeldeks veerboot. Er is al veel te doen geweest over de lift. Nadat bekend werd dat de provincie Zeeland een nieuwe veerboot zou gaan bouwen, klom men organisaties van gehandi capten in de pen en vroegen een lift. Een gehandicapte in een rol stoel zou anders op het autodek moeten blijven gedurende de overtocht en niet in staat zijn in de kantine van het bovendek bij voorbeeld een broodje kroket te kopen. Na de belangenclubs dook de Zeeuwse politiek op de zaak en namen de Zeeuwse Staten een Aardenburg - Bij de sloop van ge bouwen en steenovens van de vroegere steenfabriek in Aarden burg worden milieuregels aan de laars gelapt. Door een provinciaal ambtenaar is vastgesteld dat een deel van het vrijkomende puin en afval is gebruikt bij de ophoging van het terrein. De rest ligt ge woon op het terrein opgeslagen. Dit puin is niet, zoals voorge schreven, bewerkt in een puin- breker. Bovendien is het vervuild met asbest-golfplaat. In een brief aan Depaco, het be drijf dat de sloop uitvoert, wordt gesommeerd met deze werkzaam heden te stoppen. Bovendien moet onmiddellijk begonnen worden met het verwijderen van het sloopafval uit de bodem en dit -zoals de afgegeven vergunning van de gemeente Sluis-Aarden- burg voorschrijft - te scheiden en af te voeren. Voor 15 oktober moet dit gebeurd zijn. motie aan waarin was opgenomen dat de mogelijkheid van een lift moest worden onderzocht. Schoorvoetend kwamen gedepu teerde staten, die eerst tegen een lift waren, op hun standpunt te rug en al snel was het geen vraag meer of de lift er zou komen, maar vooral wie de dure lift zou betalen.De belangenclubs van ge handicapten wezen op de rijkge- vulde Zeeuwse gemeentekassen waar miljoenen guldens aan geld voor gehandicapten ongebruikt in omgaan. Maar GS, zo bleek gisteren tijdens een commissie vergadering in Middelburg vin den dit een oneigenlijk gebruik van dat geld. Gedeputeerde Bruinooge (econo mie) antwoordde op vragen van het PvdA-statenlid Holtkamp dat 'het de goede kant uitgaat met de lift, maar dat het Rijk, dat ten slotte de boot betaalt, ook de lift moet bekostigen'. Er zijn ook statenleden die hevig twijfelen aan het nut van zo'n lift. Het apparaat zou niet goed wer ken met middelzware zeegang en dan eerder een bedreiging zijn voor de gehandicapte, in plaats van een zegen. Momenteel is in geen van de Zeeuwse veerboten een lift. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Hulst - Van diverse kanten heeft Ma rianne Smit vrijdagmiddag, toen zij in Hulst de zoektocht naar haar na tuurlijke vader voortzette, veel infor matie over haar moeder gekregen. Zo kon een tweetal oud-medewerkers van het loodgietersbedrijf, waar moeder Elza door de Voogdijraad Middelburg in 1943 was geplaatst, zich de vrouw nog goed herinneren. Een mevrouw heeft haar bo vendien aangeboden wat contacten te leggen met meer mensen die haar moeder hebben gekend. Daarbij zijn oude foto's een leidraad. „Mijn moeder ging kenne lijk graag uit," zegt Marianne. „Want re gelmatig werd ze gesignaleerd met (Ne derlandse) militairen in vooral kleine plaatselijke cafés. Daaruit blijkt wel dat zij vrijwillig omgang met die militairen had. Dat is wat anders dan wat zij tijdens de laatste zitting van het Haagse ge rechtshof plotseling te berde bracht: dat ik zou zijn verwekt bij een verkrachting door een aantal soldaten. En dat ze daar om de naam van mijn vader niet kon ver tellen. Het hof weigerde die plotselinge verklaring te accepteren." De enige houvast die Marianne tot nu toe eigenlijk heeft, is een archiefstuk van Moederheil in Breda, waar zij op 11 sep tember 1945 werd geboren. Daarin staat de voornaam van de vader - Alfred - te lezen plus de vermelding dat hij 22 jaar was, katholiek en deel uitmaakte van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrach ten. Tien jaar speuren heeft haar nog niet de achternaam opgeleverd die bij TUfred hoort. Tot op heden weigert de moeder, ondanks bevel van het gerechtshof - in hoger beroep - de naam van Marianne's vader te zeggen. „Ik heb gehoord dat zij overweegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Dat moet ze uiterlijk 28 oktober beslissen. Ik begrijp dat niet goed, want ze maakt geen schijn van kans,zegt haar dochter. Of dan de échte naam er uit komt, is een open vraag. „Jim Handsman, die ik ook al tien jaar ken via de Vereni ging Bevrijdingskinderen, zat ook lang op het verkeerde spoor. Hij sleepte als eerste zijn moeder voor de rechtbank en kreeg - voor het tot een uitspraak kwam - een naam te horen. Die klopte van geen kan ten. Gelukkig kreeg die moeder spijt en vertelde ze de recjactie van het tv-pro- gramma Spoorloos, die zich met Jim's speurtocht bezighield, de juiste schrijf wijze. Zo vond Jim zijn vader. Heel Ne derland heeft dat veertien dagen geleden kunnen zien." Dat in Hulst sterk met haar wordt meegeleefd, bleek vrijdag middag ook toen zij in de Reynaertstad een hapje ging eten. Zij werd herkend van de foto die in De Stem had gestaan. „Er kwam een man naar mij toe die zei het onbegrijpelijk te vinden dat mijn moeder die naam niet wil zeggen. Hij had een soortgelijk geval in de eigen familie en wenste mij alle sterkte toe. Wij leven alle maal met je mee, zei hij mij nog. En ik denk dat iedereen hier je wel wil helpen. Zoals ik al eerder zei: de sleutel van mijn mysterie ligt in Hulst."

de Stem | 1995 | | pagina 13