Oost-Slavonië verdient prioriteit' ^5§| Britse regering woedend op Europees Hof Engeland klaar voor Petrification Day Regering Israël keurt Taba-akkoorden goed Belgische politiek bemoeit zich met onopgeloste verdwijningen i de grenzen BUITENLAND A5 COMMENTAAR roatië en Servië willen geschil over gebied het liefst vreedzaam oplossen Menken Drinks Invaliden' bij Romeinse PTT fjn kerngezond lp accordance witfi government ■-qy tremens, our prefer meat, yv cheese. BUITENLAND KORT SEPTEMBER 1995 A4 ESTEM DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 Deeld van ontevreden protst veehouders die de straat rs de aandacht met hun Dr$ itvaardige behandeling dcWl 1e Europese Commissie iteerd worden zijn niet altiia blokkeren, melk die in sffi )st die illegaal wordt uitaerS! g/lipe^d|e°VerJhetal9emeen et middel van de burgerlijke tie opnieuw gebleken. De mi 'w en De Boer van Milieu heb-" ngekondigd dat vooral onder >men. Zij zeggen dat het de ieren in hun sector, ten, hebben boeren de laatste lerd. Ze zijn massaal naar Den /erantwoordelijke bewindslie- Ite te brengen. Rumoerige eni waarbij niet echt over de. tige fout gemaakt door de dief- 'i Mestheffingen in Assen. De toen een aantal verdachten Ird, was hypocriet. De aange- gearresteerden vrij te krijgen gespeend. asseerd, begint echter door te men gearresteerd, onder wie' fan den Brink. De boeren blij- sloten om voortaan publieks- en verstandig besluit. Protest- eel veel middelen tot hun be horen. Wie daar creatief mee 'i an degene die zich op het glib- igehoorzaamheid begeeft, i ujBob van Huët „den - De Britse regering is ^end op het Europese Hof de Mensenrechten in jaatsburg. Tien rechters jrïan bepaalden gisteren j,et doodschieten van drie :.;erroristen door Britse „ten, in Gibraltar, niet ^zakelijk is geweest en in jj met het internationale jiie werden zeven jaar gele- uitgeschakeld' door het eli- srps SAS toen ze bezig waren (de voorbereiding van een «aanslag op een militaire ce- pnie. De Britse vice-premier Michael Heseltine noemde de uit spraak 'een volslagen belachelijk besluit'. „Dit vonnis is onbegrij pelijk en tart het gezonde ver stand. Deze rechters hebben een triomfantelijk signaal gezonden naar alle terroristen op aarde," briesde Heseltine. Hij voegde er aan toe dat de Britse regering geenszins van plan was haar aan pak van terrorisme te herzien. Tegen de uitspraak van het hof is geen beroep mogelijk. De rech ters stelden de Britse autoriteiten aansprakelijk voor ernstige fou ten. Zo was ten onrechte aange nomen dat de terroristen gewa pend waren en in het bezit van een op afstand bedienbaar ont stekingsmechanisme voor een au tobom. Om geen enkel risico te nemen werden de drie, allen lid van een zogeheten 'Actieve IRA- Eenheid', bij de eerste de beste 'verdachte beweging' meteen doorzeefd met kogels. Later bleek dat ze op dat moment wa pens noch het ontstekingsmecha nisme bij zich hadden. Volgens de Straatsburgse rech ters was onvoldoende rekening gehouden met de mogelijkheid dat het trio op verkenning was en niet bezig met de voorbereiding van een aanslag. Er was geen kri tiek op SAS-soldaten die 'op recht hadden gemeend dat ze de verdachten moesten doodschie ten', stelde het hof. De rechters bepaalden dat de Britse regering de proceskosten moest betalen maar vonden het ongepast de fa milieleden van de drie terroristen ook compensatie te geven. Dit laatste aangezien de IRA-leden wel degelijk van plan zouden zijn geweest een aanslag te plegen. Een omstreden vraag bleef waar om de Britse autoriteiten - als men wist wat de drie in de zin hadden - niet eerder hadden in grepen en de verdachten niet me teen aanhielden aan de grens met Spanje. De IRA-leden werden immers al lange tijd geschaduwd. Veel wijst er op dat de executie onderdeel was van de zogeheten 'vuile oorlog' tussen terroristen en Britse agenten. In de jaren tachtig werd door beide zijden 'geschoten om te doden' in een gevaarlijk strategisch spel. De uitspraak van het Hof is met voldoening ontvangen door de nabestaanden van de drie. Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, spreekt van een 'mijlpaal' en drong aan op een onderzoek naar meer omstreden schietpartijen. De protestantse Ulster Unionis ten zijn daarentegen zeer boos op de Europese rechters. „Dit is weer een hoofdstuk in het Hand vest voor de Terrorist. Je mag kennelijk ongestrafd bom in bezit hebben en van plan zijn om bur gers op te blazen," aldus een pro testantse woordvoerder. De Conservatieve Euro-scepticus John Redwood (ex-uitdager van premier Major) greep de uit spraak aan als 'voorbeeld van on gewenste inmenging in onze ei gen rechtspraak'. nonze redactie buitenland p York - Belgrado en Zagreb willen het geschil over Oost- ivonië vreedzaam oplossen. In het akkoord dat Bosnië, Kro nen de Federale Republiek Joegoslavië eerder in New York wordt nog met geen woord gerept over het gebied. ENLAND KORl geld Betuwelijn i Gelderland hebben minister ■zekerd dat zij van de provin- jgen voor de aanleg van een: ianaal, een onderdeel van i een fikse discussie tussen ver-| üondt en de overige collegele- sens, dat hij tijdens de eindde- ooit heeft beloofd dat Gelder- Aaien aan de tunnel. Volgen vel gedaan; zonder de Gelder- lan. De andere Gelderse colle lat De Bondt wel degelijk toe inemen geschenk üordholt van de Amsterdamse e brigadier van de centale r ;ens ernstig plichtsverzuim. 1 n 'buitensporig geschenk' aan hing wilde geen nadere details i dat de man 'er niets voor had j cke plekken' kdijk tussen Bergambacht en 1 ijk worden verzwaard. De dijk j zitten scheuren in de weg. Als j (evert dat gevaar op. Dat zegt j ogheemraadschap Krimpener- - de noodwet, waardoor hij niet ^nmerking komt. De noodwet van begin dit jaar. Dijkgraaf Idzakelijk zo snel mogelijk met bij minister Jorritsma (Verkeer foor het oplossen van het pro- 1 een achtergelegen kassencom- podig. succes lie de Nederlandse slachtoffers j pn in het Turkse plaatsje finan- i succes. De stichting is gisteren J [tschappij heeft inmiddels aan- Men kosteloos naar Turkije te [gen de vier verdachten te kun- tor heeft gratis accommodatie :h adviesbureau van stichting- in bestookt met telefoontjes van n. Het bestuur van de stichting organisatie in de toekomst ook ïisdrijven in het buitenland de |it moment is er geen instantie )ppen. ;els niet 'repareren' id FNV wil niet langer alle be lieve regelingen die vervallen, epareren in collectieve arbeids- m de op twee na grootste bond gisteren bij de presentatie van >or 1996. De vakbeweging heeft ig om wegvallende bescherming [ontslagrecht en in de sociale ze- liao's. Dat kan echter negatieve paratie van versoepeling van het 'kgevers veel meer gebruik gaan I ildus De Vries. „De Bouw- en p lisch reparatie te verlangen." TENTIE) fsluiten pakken tropische vruch- In deze pakken kan schimmel en smaak niet meer aan de ge' levaar voor de gezondheid. r in literpakken met de volgende Houdbaar tot: 28-05-96 28-09-96 28-09-96 aat deze uiterste houdbaarheids- ig. Alle pakken tropische nectar Hum zijn goed. umenten het aankoopbedrag van el kan optreden. jis hebben, worden verzocht de geknipte vakje met de houdbaar' •an bank- of gironummer op J Antwoordnummer 70, 2240 ebruik worden gemaakt van de itielijn 06-0550. Deze lijn is (behalve zondag) geopend met van de Amerikaanse onder- jelaar Richard Holbrooke dOost-Slavonië 'topprioriteit jjen in elke allesomvattende liesregeling'. Kroatië zou in- tea al toezeggingen hebben tad van Servië om over de stie overleg te voeren. it-Slavonië is momenteel in vische handen, maar behoor- itot'91 tot Kroatië. Opstandige itiërs grepen hier de macht Kroatië zich in dat jaar af- ïdde van de Joegoslavische ratie. Zagreb wil echter dat t Heering Ine - De carabinieri verwach- door ruggegraatsver- g en helse pijnen ge lilde jonge inwoner van Rome li te treffen Daarom is hij tem pte invalide verklaard, en heeft i de overheid een baan ge- bgen bij het ministerie van Pos- i. Bij de controle blijkt de nan echter over een uitste- lichamelijke conditie te lidlikken. I zelfs, dat hij 's middags zijn ambtelijke betrekking idoor kan brengen in twee Idy-buildingcentra waar hij pais instructeur werkt. 1 in een nieuw Italiaans Jandaaltje, dat van de 'valse bij de posterijen. Bij jüdoor de rechtbank van Rome [ijespannen onderzoek is ge- 94 van de 100 als 'in laden' aangenomen personeels- iden in werkelijkheid kernge- bd zijn. fïffldien zijn zij steevast direct i aanvraag in dienst geno ten, terwijl de weinige ware in plan daar vaak tien jaar op wachten. De figuur van pulse invalide is daarmee geen pmdering maar regel. Pt zoals uitkeringen en goedko- [i huurwoningen in Italië in de «Ie gevallen terecht komen fj personen die er in werkelijk- pid geen recht op hebben. F nu blijkt de verdeling plaats landen volgens de aloude crite- pïan nepotisme en politieke pdjespolitiek. Het onderzoek M betrekking op de periode f92, toen de Siciliaanse so- pldemocraat Vizzini minister ^Posterijen was. (ADVERTENTIE) hiiliteer van de lage dollarkoers! I N'nilln Inclusief B.T.W- II '"'t het gratis boekje aan "Hat kopen 11 van een parketvloer" door Ore. J.G.M. Versteeg Postbus 80 3770 AB Barneveld namens haar afnemers, haaf ngen aan voor het ontstane I I lIRHcwc, ^"t'O'iflon In: •2ELD BLEISWIJK BOXTEL DRACHTEN «NEEDE NIEUW VENNEP «UTRECHT •W0RMERVEER het gebied, dat rijk aan olie en graan is, weer bij Kroatië komt, via de weg van onderhandelingen of door geweld. De Bosnische Serviërs hebben gisteren een ra- ketaanval uitgevoerd op de stad Travnik in midden Bosnië. Vol gens de Bosnische regeringsradio zijn daardoor drie mensen om het leven gekomen en raakten 35 an deren gewond. In Kroatië zijn meer dan 400 per sonen, onder wie tientallen sol daten, gearresteerd op verden king van het plunderen en in brand steken van huizen van et nische Serviërs, meldt de VN. Nadat het Kroatische leger in au gustus de regio Krajina was bin nengetrokken en 100.000 Ser viërs op de vlucht sloegen, wer den er duizenden huizen geplun derd en platgebrand. De strijdende partijen hebben gisteren terughoudend gere ageerd op de overeenkomst voor een grondwettelijk kader voor Bosnië-Herzegowina. De media in Belgrado, Sarajevo en Zagreb noemen het akkoord van New York 'een eerste stap'. In de drie hoofdsteden zal de Amerikaanse onderhandelaar Ri chard Holbrooke binnenkort weer gesprekken voeren over de totstandkoming van een defini tieve vredesregeling en een staakt-het-vuren. De VN gaan nu ook proberen de opperbevelhebbers rond de onr derhandelingstafel te krijgen. De Bosnische regering heeft gisteren contact gehad met Servische offi cieren om te praten over de aan sluiting van Sarajevo op het gas-, water- en elektriciteitsnet. De bevolking van Sarajevo die verscheidene vredesoplannen heeft zien mislukken, is over het algemeen sceptisch ten aanzien van het akkoord van New York. De internationale vredesmacht die in Bosnië toezicht gaat hou den op een definitief vredesak koord, moet militair kunnen in grijpen om de naleving van dat akkoord af te dwingen. Dat heeft EU-commissaris Van den Broek gisteren gezegd in New York. De perspectieven voor vrede zijn door het drastisch gewijzigde mi litair evenwicht in Bosnië nu be ter dan zij in jaren geweest zijn, meent de EU-commissaris voor Midden- en Oost-Europa. De Veiligheidsraad van de VN moet de vredesmacht een duide lijk mandaat meegeven, waarin onder meer geformuleerd is hoe ver de militairen in hun optreden kunnen gaan, aldus Van den Broek. Een Nederlandse VN- waarnemer is gisteren licht ge wond geraakt toen zijn voertuig in Kroatië op een mijn reed. Een Canadese collega werd zwaar ge wond. Een Britse waarnemer bleef ongedeerd. De Nederlander, een vijftigjarige kapitein van de landmacht, kreeg enige scherven in het gezicht en liep een shock op. De gewonden zijn opgenomen in het hospitaal van de logistieke VN-basis Pleso bij Zagreb. Het incident deed zich voor in het gebied ten zuiden van de Kroatische hoofdstad. Vanaf aanstaande zondag gelden in Engeland metrieke maten voor voorverpakte goederen. Het grote publiek lijkt zich er zonder veel morren bij neer te leggen, al is het even wennen. Zoals voor deze vrouw, die het gewicht van een stuk vlees nog even omrekent aan de hand van een in een supermarkt opgehangen tabel. foto epa Door Bob van Huët Epsom - Afgaande op smeuïge doem- verhalen in de Euro-sceptische tabloids wordt 1 oktober, 'Metrication Day', voor veel Britten een dag van woede en chaos. „Het zal dan een misdaad wor den om tal van goederen niet te verko pen volgens het metrieke stelsel," loeide de oerconservatieve Daily Mail. De nationalistische schandaalkrant laat vooral mensen aan het woord die woedend zijn over het aanstaande verlies van zulke vertrouwde Engelse maten als de gallon (4,546 liter), de inch (2,54 centimeter) en de pint (0,568 liter). Opgeofferd aan weer zo'n Brussels diktaat... Maar aan de vooravond van de verplichte omschakeling naar het continentale maatstelsel valt bij de groente en fruitafdeling van de gloednieuwe Sains- bury supermarkt in de Londense voorstad Epsom weinig paniek te ontwaren. Mensen kijken zelden op de vergelijkende staatjes die bij de ingang zijn uitgedeeld. Als het niet duidelijk is vragen ze een win kelbediende om raad en lachend om die rare Europeanen komt men er meestal wel uit. Sainsbury, met een jaaromzet van ruim 25 miljard gulden, heeft bijna drie miljoen gul den geïnvesteerd om de overgang te verge makkelijken. Zestigduizend werknemers hebben bijles gehad in metriek rekenen. „Onze klanten hoeven heus geen wiskundi ge genieën te zijn om hier te winkelen. We hebben alles gedaan om de verwarring te minimaliseren," zegt een woordvoerster van het bedrijf. Boze reacties van inch-o-manen en ounce-o-fielen heeft ze eigenlijk nauwe lijks gehad. „Alleen bij oudere klanten merk je af en toe wel wat irritatie. Ze vinden het flauwekul dat ze op hun leeftijd nog moeten leren re kenen in nieuwe maten. Soms kan dat in derdaad lastig zijn. Bijvoorbeeld wanneer iemand een taart bakt volgens grootmoeders recept". 'Metrication Day' is zeker niet de afgrond die de tabloids voorhouden aan degenen die nog in oude Britse imperiale maten denken, maar een volgende etappe in de reeds lang besloten uniformisering van Europese ma ten en gewichten. Engelse schoolkinderen leren al sinds 1974 rekenen in meters en ki lo's. Producenten en verkopers van voorverpakt voedsel zijn vanaf 1 oktober verplicht om het gewicht in kilo's of grammen te geven, in plaats van in ounces en pounds. Voedsel dat 'vers' of 'los' wordt verkocht (inclusief fruit, groente, vis en vlees) mag echter nog tot 2000 worden aangeboden in de oude maten. Degenen die de omschakeling vooral zullen voelen zijn doe-het-zelf zaken, tuincentra en tapijtwinkels. Zij moeten hun prijzen voor cement, schuttingen en vloerbedekking voortaan in meters aangeven, hoewel er ook hier uitzonderingen blijven voor losse pro- dukten als de half inch schroevendraaier (12.7 mm). De Conservatieve regering zou haar Euro sceptische reputatie onwaardig zijn als men niet enige uitzonderingen had bevochten in de omschakeling. Het alternatieve symbool van de natie, de pint (bier en melk), is tot be schermd erfgoed verklaard. Evenals de mijl (1,609 kilometer) op wegwijzers. Het laatste dan vooral uit budgettaire over wegingen. Het zou vele tientallen miljoenen ponden kosten alle verkeersboorden en wegwijzers te vervangen. Hoewel Britse ministers bezweren dat het met de controle op het respecteren van het metrieke systeem niet zo'n vaart zal lopen klaagt de Federatie van Kleine Bedrijven steen en been. Formeel staat op het niet res pecteren van de nieuwe maten 'een maxima le boete van 13.000 gulden en gevangenis straf wanneer men weigert te betalen. De federatie heeft 75.000 posters geprodu ceerd met de duidelijke slogan 'Metric Mad ness'. Samengevat luidt de klacht dat de omschakeling naar nieuwe weegschalen en prijspanelen onbetaalbaar is voor kleine on dernemers. Bovendien, zo stelt een woordvoerder van de federatie, gaat veel tijd verloren in de winkels omdat veel klanten niet of bijzon der slecht zijn geïnformeerd over de veran dering. De reden daarvan laat zich raden: de regering had weinig zin zich er op te beroe men dat men de eigen 'ounces' de nek om had gedraaid. „Omdat ze hebben geweigerd deze verandering landelijk te promoten moeten wij de prijs daarvoor betalen," ver telt een slager. „Overdreven," vindt een woordvoerder van het ministerie van Handel en Industrie. „We hebben er genoeg ruchtbaarheid aan gege ven". Tachtig procent van het alledaagse voedsel zou al lang in continentale maten worden verkocht. „Hoe dacht u anders dat Britse bedrijven hun producten konden ex porteren naar de rest van Europa?" De Britse werkgeversbond CBI deelt die me ning. „Gedurende zes jaar zijn 162.000 be drijven omgeschakeld naar het metrieke stelsel. Het heeft die bedrijven in totaal 83 miljoen gulden gekost, dat is 520 gulden per bedrijf. We hebben het dus over kleine be dragen," zegt een woordvoerder. Peiling: Powell 54, Clinton 39 procent Washington - Als er nu verkiezingen werden gehouden in de Ver enigde Staten en Colin Powell de Republikeinse kandidaat was, zou de gepensioneerde generaal de zittende president Bill Clinton verslaan met 54 tegen 39 procent van de stemmen. Dat blijkt uit een opiniepeiling van USA Today/CNN/Gallup. Clinton zou met 51 tegen 44 procent winnen als de Republikeinsë senator Bob Dole zijn tegenstander was. Indien Powell als onaf hankelijke kandidaat in het strijdperk zou treden, zouden hij, Clinton (ieder 33 procent) en Dole (30 procent) vrijwel gelijkop gaan. Uit de peiling komt naar voren dat Powell en Dole in een hypothetische strijd om de Republikeinse presidentsnominatie ie der 31 procent van de Republikeinse stemmen zouden krijgen. 11,5 miljard milieuschade in Koeweit Koeweit - De schade die de Iraakse bezetting heeft toegebracht aan het milieu in Koeweit, bedraagt volgens een voorlopige eerste schatting ongeveer 11,5 miljard gulden. De directeur van het Koe weitse centrum voor het ramen van de schadevergoedingen, Adel Ahmed Assem, zegt dat het cijfer kan stijgen, omdat nog studies volgen. De belangrijkste schade aan het milieu in Koeweit ont stond doordat Iraakse troepen bij hun terugtrekking in 1991 on geveer 700 olieboorplaatsen in brand zetten. Irak moet op grond van VN-resoluties alle schadeclaims voldoen die resulteren uit de bezetting. Polisario wil wapens weer opnemen Bonn - De leider van het Polisario Front, de onafhankelijkheids beweging voor de Westelijke Sahara, heeft gedreigd de wapens weer op te nemen. Mohamed Abdelaziz zei in Bonn dat zijn bewe ging geen andere keus meer heeft als niet snel een referendum wordt gehouden. Mohamed Abdelaziz beschuldigt Marokko ervan voortdurend een door de Verenigde Naties voorgesteld referendum te blokkeren. Marokko nam de Westelijke Sahara in 1979 van Spanje over. Turkse coalitiegesprekken mislukken Ankara - De Turkse premier Tansu giller is er niet in geslaagd een regeringscoalitie te vormen met de Moederland Partij (ANAP). ANAP-voorman en voormalige oppositieleider Mesut Yilmaz zei na gesprekken met de demissionaire minister-presi dent, dat hij niet akkoord ging met de voorwaarden van gillers Partij van het Rechte Pad (DYP) voor de vorming van een nieuwe regering. Nadat vorige week de sinds 1991 regerende coalitie van de DYP met de sociaaldemocraten uiteenviel, toonde Yilmaz zich alleen bereid met de DYP te gaan regeren na algemene verkiezin gen. Later stelde hij voor toch aan een regering deel te nemen en de vervroegde verkiezingen in juni volgend jaar te houden. Tsarenfamilie op 26 februari herbegraven Sint Petersburg - De resten van de laatste Russische tsaar, Nico- laas II, en zijn familie worden op 26 februari 1996 herbegraven in Sint Petersburg. Dit heeft de burgemeester van die stad gisteren meegedeeld. „We weten nu zeker dat de stoffelijke overschotten die van de tsarenfamilie zijn." De burgemeester is tevens lid van een onderzoekscommissie van de Russische regering naar de moord op de Romanovs, in 1918 door de Bolsjevieken in Jekateri- nenburg. Russische en Amerikaanse experts hebben DNA-onder- zoek verricht op de skeletten, die in Jekaterinenburg worden be waard. Franse politie jaagt op extremisten Marseille - De politie van de Zuidfranse stad Marseille en het noordelijker gelegen Carpentras heeft bij invallen op verschillen de adressen 45 mensen opgepakt die verdacht worden van handel in wapens en vervalste documenten. De politie handelde in op dracht van de Parijse onderzoeksrechter die het onderzoek leidt naar de deze zomer gepleegde bomaanslagen, waarvoor moslim extremisten van Algerijnse afkomst verantwoordelijk worden ge houden. Frankrijk pakt oprichter Greenpeace op Papeete - De Franse marine heeft de oprichter van de milieuorga nisatie Greenpeace, David McTaggert, en 22 sympathisanten van de beweging gearresteerd. Hét jacht Vega van Greenpeace bevond zich binnen de twaalfmijlszone van het testgebied op het atol Mu- ruroa, waar Frankrijk ondanks grote internationale protesten kernproeven uitvoert. De Vega was al drie mijlen in de zone bin nengedrongen en werd vervolgens opgebracht door het Franse marineschip Nivöse. Eerder waren al twee andere actieschepen van Greenpeace, waaronder de Rainbouw Warrior n, door de au toriteiten aan de ketting gelegd. Clinton naar Top in Moskou in 1996 Washington - De Amerikaanse president Bill Clinton is van plan volgend jaar de topconferentie bij te wonen die Rusland wil orga niseren voor de G-7-landen, de zeven economisch sterkste naties van de wereld. De Top moet gaan over nucleaire veiligheid en plaatshebben rond 26 april, tien jaar na de ramp met de kerncen trale van Tsjernobyl. Clinton had gisteren een 20 minuten durend telefoongesprek met zijn Russische ambtgenoot Boris Jeltsin. Het gesprek ging volgens Clintons woordvoerder Michael McCurry vooral over de ontwikkelingen in ex-Joegoslavië en de samenwer king tussen de Navo en Rusland bij de vorming van een vrede smacht in Bosnië. Tel Aviv/Parijs (afp/dpa) - De Israëlische regering heeft giste ren, aan de vooravond van de ondertekeningsceremonie in Was hington, haar goedkeuring verleend aan de uitbreiding van Pa lestijns zelfbestuur op de Westelijke Jordaanoever. De Israëlische ministers negeer den in hun bespreking de eis van de PLO, dat de terugtrekking van de Israëlische troepen tien dagen na de ondertekening moet star ten. Eerder keurde het Uitvoe rend Comité van de PLO het ak koord goed, maar het hoogste PLO-orgaan eiste vastlegging van het moment van terugtrek king. „We zijn hierover nog in overleg," verklaarde de woord- Door Wilma van Meteren (anp) Brussel - Overal, tot in Nederland en andere buurlanden toe, hangen de affiches met dubbelportretten van de vier Belgische meisjes die deze zo mer verdwenen. Honderden tips kwamen binnen na de acties van vrijwilligers die het eindeloze zoek en plakwerk in het binnen- en bui tenland op zich hadden genomen. Tot nu toe is er geen enkel hoopge vend spoor. „In de twee dossiers van Melissa en Julie en An en Eefje zijn geen spectaculaire wendingen te verwachten," moest minis ter van Justitie Stefaan De Clerck deze week tot zijn spijt de Senaat meedelen. Want inmiddels is ook de politiek zich er mee gaan bemoeien, verontrust over de vruchteloze resultaten van het Belgische speurwerk. De affiches van de twee achtjarige vriendinnetjes, Julie Lejeune en Melissa Russo, zijn al aan het verbleken. Op za terdag 24 juni verdween het tweetal uit hun woonplaats Grace-Hologne, in de buurt van Luik. Direct is dagenlang gezocht. Even was er hoop toen twee toiletdames van een ben zinestation langs de snelweg Oostende- Brussel onafhankelijk van elkaar meld den de meisjes te hebben gezien. Maar het ging om twee andere kinderen. Tot twee keer deden de ouders van Julie en Melissa via de media oproepen aan eventuele ontvoerders en getuigen. In het begin klonk er nog veel hoop in hun boodschap. „Wie u ook bent, waar u zich ook be vindt, wij smeken u onze kinderen terug te geven," sprak de vader van Melissa. De tweede oproep was vooral gericht aan een mogelijk belangrijke getuige, die op de dag van de verdwijning bij de woning van Melissa werd gesignaleerd. Van de man zijn inmiddels twee verschillende robotfoto's verspreid, maar hij heeft zich nog steeds niet gemeld. Een massale zoektocht van driehonderd mensen op een voormalig industrieter rein, een dikke maand na de verdwij ning, leverde ook niets op. Vrienden en familieleden van An Mar- chal (17) en Eefje Lambrecks (19), gehol pen door honderden vrijwilligers, kam den op zoek naar sporen van het tweetal braakliggende terreinen aan de Belgi sche kust uit. Maar ook hun pogingen bleven vruchteloos. De twee vriendinnen uit Hasselt verdwe nen in de nacht van 22 op 23 augustus na het bijwonen van een hypnoseshow van Rasti Rostelli in het casino van Blanken- berge. Ze keerden nooit terug in het bun- galowtje dat ze met vrienden hadden ge huurd in Westende. Aanvankelijk werd gedacht dat de meis jes, mogelijk nog onder invloed van Ros- telli's hypnose, ergens verward zouden opduiken. Maar allerlei deskundigen, onder wie Rostelli, sloten dat al snel uit. Vrij snel begon een affichecampagne. Met hulp van vrijwilligers en de krant Het Belang van Limburg werden por tretten van het tweetal over heel Vlaan deren verspreid. Ook in Rotterdam, Am sterdam en Noord-Frankrijk waren plakploegen aan het werk. Komend weekeinde vertrekt een team naar Enge land. De volhardende speuracties van familie en vrijwilligers naar de vier meisjes heeft bij de Belgische politiek ondertussen een tweeslachtig gevoel opgeroepen. Aan de ene kant juichen de politici de burgerinitiatieven toe, maar een aantal van hen ziet er toch ook een falen van de Belgische staat en de politie in. Kenne lijk heeft de sterke arm onvoldoende antwoord op dit soort verdwijningen, constateren zij. De justitiecommissie van de Senaat voel de verantwoordelijk minister De Clerck daarover uitvoerig aan de tand.De sena toren waren niet mals in hun kritiek. De vrijwilligers worden onvoldoende bege leid en de families te weinig betrokken bij het onderzoek. Ook signaleerden ze gebrek aan coördinatie tussen de ver schillende betrokken politiediensten, de oude Belgische kwaal die bij iedere grote politie- en justitiezaak (Bende van Nij- vel, Agusta-affaire) opduikt. „Waarom hebben we niet net als in Ne derland een centraal opsporingsregister voor vermiste personen," vroeg de libe rale senator Hugo Coveliers zich af. Minister De Clerck beloofde beterschap. Familieleden van een vermiste krijgen in de toekomst mogelijkheden om de ge rechtelijke dossiers in te kijken zodat ze ook een reële bijdrage kunnen leveren aan het onderzoek. Bij het Centraal Bureau voor Opsporin gen heeft hij inmiddels een speciale cel opgericht die de agenten gaat helpen bij hun speurwerk, met of zonder hulp van vrijwilligers. En het ministerie gaat contacten leggen met de vrijwilligersorganisaties, die vol gens De Clerck 'zeer nuttig werk' leve ren, maar gecoördineerd en gesteund diénen te worden. voerder van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisterochtend. In de kwestie van de vrijlating van Palestijnse gevangenen heeft Israël gisteren bekendgemaakt tussen de 2100 en 2400 gevange nen te zullen vrijlaten. De eerste helft verlaat de gevangenis in een eerste fase, die vandaag ingaat. Arafat gaat er nog steeds vanuit dat alle Palestijnse gevangenen (circa 5000 a 6000) op vrije voe ten komen. Hij voegde er gisteren aan toe minister van Buitenland se Zaken Peres en premier Rabin te hebben gevraagd om vrijlating van Hamas-leider Ahmed Yassin in de eerste groep. De geestelijk leider van de radicale Palestijnse groepering verblijft sinds 1989 in een Israëlische gevangenis. Voor zijn doorreis naar Washing ton keurde Arafat in Parijs de uitzetting van alle Palestijnen uit Libië af. De PLO-voorzitter deed opnieuw een beroep op de Libi sche leider Gaddafi de uitzetting van tienduizenden Palestijnen uit zijn land een halt toe te roepen. „Genoeg tragedies," verklaarde Arafat. De Franse president kondigde, mede namens het EU-voorzitter- schap, aan, dat nog dit jaar een nieuwe donorconferentie voor de Palestijnen plaatsvindt. De EU stelt een bedrag van tien miljoen ecu (ruim twintig miljoen gulden) beschikbaar voor de or ganisatie van Palestijnse verkie zingen.

de Stem | 1995 | | pagina 5