tegenheid fieuw bedrijventerrein aan zuidkant van Axel SWO wil af van beheer De Lieve IN Herkansing voor Hulster plan buitengebied [DE STEM Kostenbesparingen bij brandweer Axel DAG klapper PLAATSELIJK nieuws (Wethouder P. Weemaes: 'Maar ik voel niets voor terugdraaien privatisering' linde te zande Ldenmenu Gemeentes bespreken samenwerking op gebied van bijstandsfraude iESTEM ZEELAND C2 articulieren kinderen en kleinkinderen irger gefeliciteerd Getrouwd 114-681320 naakt wordt en met nrties. De Pierbol i een keuken editie zeeland I *®!'!cteuren: Peter Oggel (editie- i ebef). Frank van Cooten, I .!r"eu2en; Zuidlandstraat 32, Geen mop Clinge Nieuw-Namen Axel DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1995 is, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, ig, prestatie, examen, .braham enz. ir kolom 0,65 incl. BTW ite regel verplicht, i of afbeelding, 40 mm 26.- incl. BTW. arieven op aanvraag, len niet geretourneerd. 16882 of geef uw tekst ir plaatsing af bij één van en. Schriftelijke opgaven |tend geaccepteerd, indien bekend zijn, ook indien uw ing bijgevoegd is. ons het recht voor teksten van redenen te weigeren. Ier klachten bereiken over de st behoudt de uitgever zich !oor om de naam van de ever bekend te maken. onze verslaggever ,el - Het nieuwe bedrijventerrein Axel moet aan de zuidkant van die j,ats komen. Het terrein is binnen jenbare tijd nodig nu de grond op jbestaande bedrijvenpark Vaart- jjlc bijna geheel is uitgegeven. 1,1 blijkt uit de brief van burgemeester wethouders met nadere informatie over de gemeentebegroting voor het ko mende jaar. De voorkeur van B en W gaan uit naar een bedrijventerrein in de buurt van het voormalige buurtschap Drieschouwen met een omvang van vijf tot zes hectare. Het huidige Vaartwijk beslaat in totaal vier hectare. Het college hecht om twee redenen aan een zuidelij ke locatie. Allereerst verwacht het ge meentebestuur op termijn een voorname rol weggelegd voor de Langeweg in het kader van de toekomstige industriële ontwikkeling van de Axelse Vlakte. Bo vendien is de ligging van een nieuw be drijventerrein tussen Axel en de dorpen Koewacht en Zuiddorpe gunstig bij de eventuele verplaatsing van bedrijven uit die plaatsen naar het nieuwe industrie park. Op dit moment zijn op Vaartwijk nog twee kavels vrij met een gezamenlij ke oppervlakte van om en nabij de tien duizend vierkante meter. Het Axelse col lege verwacht op korte termijn de onder handelingen over de verkoop van een van die twee stukken bouwgrond af te ronden met het sluiten van een voorlopi ge koopovereenkomst. Wie de gegadigde is, kan gemeentewoordvoerder C. van Meurs in verband met de stand van de onderhandelingen nog niet meedelen. De uitgifte van grond op Vaartwijk, waar voor de belangstelling jarenlang gering was, kwam twee jaar geleden in een stroomversnelling met de interesse van vier lokale bedrijven die wilden verkas sen. In verband met het tempo waarmee de grond van de hand ging, besloot het college eerder dit jaar tot het locatie-on derzoek voor de aanleg van een nieuw bedrijventerrein. i-ig jubileum. Ga zo maar door als ebben er 't ook goed van. i Zuidzande, Ria Colpaart-Bellen in |rbert in Breda, Saskia v.d. Muren in fordien Hassnaoui in Breda. lobi de Feyter, 26 sept. 1995 Bret rid Schmitz, 26 sept. 1995 Donga imoen en Conny van Dongen, tember 1995 Dongen a onze verslaggever juist - De Stichting Wel- jjn Ouderen (SWO) in juist wil af van het beheer au het dienstencentrum je Lieve aan de Brood- jarkt. SWO vindt dat ze U te veel tijd aan het be ter kwijt is en wil meer simte hebben voor inhou- lelijke activiteiten. jletzou het beste zijn als de ge rente het beheer van De Lieve ons overneemt," aldus «('O-functionaris N. Rijk. plicht dat er een aparte lichting kan worden opgericht Se het beheer van De Lieve on to haar hoede gaat nemen. Die tens hebben we bij de gemeente argelegd. Wij hopen dat de ge- seente onze wens om meer in- saudelijk werk te verrichten, tót." ïerhoudingen ns Rijk zijn de verhoudin- p scheef komen te liggen. „In iïgaderingen slokt het beheer au het dienstencentrum even tó tijd op als alle andere pro pten samen. Daar willen we lm af. Want uitgangspunt van |SW0 is het welzijn van ouderen; it deelname van ouderen aan liet maatschappelijk gebeuren. Baar willen wij onze tijd in ste- laamse herberg- [ee 10.- p.p. sr spelhal gratis egingsruimte in de moderne keuken. Onze roeid aan de eisen van deze tijd. Zelfs voor ibben we optimale funktionele keukens, vierkante centimeter. |)leer aandacht noemt als voorbeeld het Iproject zorg voor dementeren- ]:cn. „Vorig jaar hebben we onze pedewerking daar aan toege- jd. Maar het ontbreekt ons laan tijd er genoeg aandacht aan Inschenken. Heel belangrijk is l:ok aandacht aan oudere alleen- liiaanden. Bijvoorbeeld wat be itelt het meer bewegen voor [ouderen, dat nu voor iedereen Iroven de 60 jaar hetzelfde is. Illaar mensen van 60 hebben an- I iere behoeften dan die van 70 I ;aar. Nu zijn die mogelijkheden Ie: niet. Ook zouden we meer landacht willen geven aan vri jwilligers in de terminale thuis- I zorg." I Planmatige aanpak ontbreekt," zo zegt Rijk, -SWO aan een goede planmatige I aanpak van deze activiteiten. I Simpelweg omdat er te weinig I tijdvoor is." I Wethouder P. Weemaes (Wei- onderkent het probleem I ran SWO dat ze te weinig aan- I lacht aan inhoudelijke zaken I aanbesteden. Maar de gemeente I ral in ieder geval het beheer van De Lieve niet overnemen. Wee- „Iets wat eenmaal gepri- I vatiseerd is, gaan we niet weer I a het gemeentelijk apparaat op- I temen. Maar stel dat er een an- llere, particuliere stichting zou I djn die het beheer, tegen een ac- I aeptabele prijs, op zich wil ne- I pen, dan is dat voor ons natuur- 1 lijk bespreekbaar. Dat gaat dan i sok met veel minder kosten ge paard." I Mactie I krneuzen: Zuidlandstraat 32, 1 el-01150-18924, fax 01150- 111767. I 'ein van der Helm, Florence I Handt, Ton Koomen (sport), Ha- I 'old de Puysseleijr, I Verstraeten. Kiokstraat 1, tel. 01100- J8®0, fax 01100-21928. acteur: Cees Maas (provincie- wslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- "51, fax 01140-19698. Wcteiiren: Frank Deij (plv. ed. I 1"), Gerlach Hochstenbach. Advertentieverkoop *'°1150-17920, fax 01150-96554 I J^e9envvoordigers: u 'n Boeije privé 01155-63976, Dimmers privé 01155-62354 Hulst: steenstraat 14, I 'el. 01140-13751 i cïïe9enw°ordigers: 1 o„Lvan den Brande privé nriAO-14570, Marjan Verstraeten Prtve 01140-16755. erkoopleider: Muurmans, tel. 01650- l:>0 (privé 01608-20894). t tfu 00nnummers en openings pagina^ °Ver'9e afdelin9en op De bossen tussen Clinge en Nieuw Namen. Om boeren tevreden te stellen, krijgen alleen stukken land in de nabijheid van natuurgebieden, zoals Saeftinghe, de Zestig voet/Vlaamse Kreek, het Groot Eiland en het waterwingebied in de grensstreek, het etiket ALN-gebied. foto wim kooijman Van onze verslaggever Hulst - Een jaar nadat landbouworga nisaties en boeren geen spaan heel lie ten van het nieuwe Hulster bestem mingsplan Buitengebied krijgt het plan een herkansing. De gemeente heeft enerzijds geprobeerd zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van de gevestigde boeren en an derzijds geprobeerd de deur toch op slot te houden voor de vestiging van mega-var- kensinesterijen. Over de tweede versie van het plan, die nu ter inzage ligt, is uitvoerig overleg ge pleegd met de landbouworganisaties. Die steken de vlag nog niet juichend uit, maar hebben het plan ook niet zonder meer van tafel geveegd. Aanleiding voor de gemeen te Hulst om de stille hoop te koesteren dat de nieuwe versie wel genade vindt in de ogen van de agrarische sector. Na de presentatie van het plan vorig jaar, ten overstaan van een afgeladen hal van het stadskantoor, vielen er bij de gemeente meer dan 100 bezwaarschriften in de bus. Een koude douche. Het hele plan moest te rug naar de tekentafel. De meeste kritiek was er op het feit dat grote gebieden het etiketje Agrarisch ge bied met Landschappelijke- en Natuur waarden (ALN) kregen opgeplakt. Boeren die binnen dat gebied vielen, vonden dat ze veel te veel in hun mogelijkheden be perkt werden. „Die aanwijzing tot ALN-gebied was toen ingegeven door de dreigende varkensinva sie," zegt wethouder G. van de Voorde. „We wilden ons daarmee indekken. Nu zeg ik, we zijn toen inderdaad wat te ver door geschoten." Nieuwe categorie De problemen denkt de gemeente nu gro tendeels te hebben opgelost door het in voeren van een nieuwe categorie, agra risch gebied met een open karakter (AO). Daar kan heel wat meer dan in ALN-ge bied, dat nu is teruggebracht tot de in de nabijheid van natuurgebieden, zoals Saef tinghe, de Zestigvoet/Vlaamse Kreek, het Groot Eiland en het waterwingebied in de grensstreek. Boeren in AO-gebieden mogen nu eigen lijk alles wat hun collega's in de echte agrarische (A) gebieden ook mogen. Al leen, de activiteiten moeten wel worden ingepast in het landschap. Daarbij komen dan misschien wat extra verplichtingen om de hoek kijken, zoals het aanleggen van een groengordeltje. De gemeente heeft verder geprobeerd al lerlei individuele wensen met betrekking tot de in het eerste plan ingetekende bouwblokken te honoreren. Het blijft zo dat maar op een stuk grond van een-hecta re bedrijfsgebouwen mogen worden neer gezet, maar er is links en rechts wat met die blokken geschoven. Voor boeren die de noodzaak echt kunnen aantonen kan zo'n bouwblok eventueel worden uitgebreid tot 1,5 hectare. De beperkingen aan de bouw blokken moeten voorkomen dat er straks enorme varkensstallen op gezet worden. Wapen Een ander wapen tegen de mega-meste- rijen is dat in het hele buitengebied de ves tiging van nieuwe bedrijven is uitgesloten. Overname van bestaande boerderijen is al leen mogelijk door zogenaamde grondge bonden bedrijven. Wie een bestaande boerderij koopt, mag de helft van het bouwblok gebruiken voor intensieve vee houderij als neventak. Maar dan alleen nog met speciale toestemming van B en W. Volgens wethouder Van de Voorde is die ruimte overigens niet rendabel voor bij voorbeeld Brabantse varkensboeren. Wie de pech heeft in een ALN-gebied te zitten, mag toch nog tot 2000 vierkante meter overschakelen op intensieve veehouderij als tweede tak. Dan staan er in het buitengebied ook nog heel wat burgerwoningen. Die mogen hooguit uitbreiden tot 120 vierkante meter gebruiksoppervlak. Eigenaren die nu een groter huis hebben en dat vanwege bij voorbeeld de slechte staat willen plat gooien, moeten zich wel even twee keer be denken. Als ze op dezélfde plaats een nieu we woning willen bouwen, geldt ook voor hen de limiet van 120 vierkante meter. Sinds gisteren ligt het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied vier weken in het Hulster stadskantoor voor iedereen ter in zage, Wie dat wil kan schriftelijk reageren en de bezwaarmakers krijgen vervolgens de kans hun bedenkingen mondeling toe te lichten. Het is de bedoeling dat het be stemmingsplan in januari door de gemeen teraad wordt vastgesteld. Van onze verslaggever Axel - De gemeenten Axel en Sas van Gent zijn met elkaar in bespreking over vergaan de samenwerking op het ge bied van bijstandsfraude. Dat staat in de begrotings- brief van B en W van Axel bij de gemeentebegroting voor volgend jaar. Hoe deze samenwerking con creet gestalte krijgt, is volgens de Axelse gemeentewoordvoer der C. van Meurs nog niet be kend. Er is op dit moment nog slechts sprake van ambtelijk en be stuurlijk overleg tussen Axel en Sas over de wijze waarop zij dat gezamenlijke fraudebeleid handen en voeten kunnen ge ven. De twee buurgemeenten werk ten in het verleden al eerder sa men op het gebied van sociale zaken. Zo hadden Axel en Sas jaren geleden een sociaal-re chercheur die controle op de bijstandswetten uitvoerde in de gemeenten. Ook zetten de gemeenten een gezamenlijk project Mensen zonder Werk op. De ervaringen met die samenwerking waren volgens Van Meurs positief. „Dat is altijd plezierig en goed verlopen. Daarom denken we dat er nu ook mogelijkheden liggen om samen een fraudebe leid op te zetten." Het streven houdt verband met de inwer kingtreding van de nieuwe Al gemene Bijstandswet per 1 ja nuari 1996. B en W van Axel willen vol gend jaar verder maatregelen nemen die uitpakken in het voordeel van de minima in de gemeente. Een van de voorne mens is om het drempelbedrag van 186 gulden alvorens recht bestaat op bijzondere bijstand te laten vervallen. Verder is het college van plan het kwijtscheldingsbeleid te versoepelen. Veel meer perso nen met een minimuminkomen komen zo in aanmerking voor kwijtschelding. De bedoeling van B en W is de norm van ne gentig procent van de uitkering te verhogen tot vijfennegentig procent. Ook komen er maatregelen ten gunste van de gehandicapten in Axel. In de aanbiedingsbrief kondigt het dagelijks gemeen tebestuur ook hier afschaffing van het drempelbedrag van 186 gulden aan, plus verlaging van de eigen bijdragen voor voor zieningen in natura en bij woonvoorzieningen. Daarnaast gaan er gedachten op de vervoerskostenvergoe ding te verhogen. Van onze verslaggever Axel - Het dekkingsplan van de regionale brandweer Zeeland en de inzetmogelijkheden van naburige korpsen leiden op ter mijn tot aanzienlijke kostenbesparingen in de gemeente Axel. Volgend jaar houdt Axel 35.000 gulden in eigen zak en op termijn kan het korps met tien brand weerlieden minder volstaan. Ook dat levert het nodige geld op. De besparing volgend jaar heeft te maken met de aanschaf van nieuw materieel. Door de veran derende inzetmogelijkheden hoeft Axel niet meer te kunnen beschikken over een tweede blus- eenheid. Dat betekent dat er geen nieuwe trekker met motorspuit hoeft worden aangeschaft. Het korps kan volstaan met de aan koop van een lichte bestelwagen die uitgerust is met hulpverle ningsgereedschap. Dat kost 175.000 gulden. Met de aankoop van een nieuwe trekker plus mo torspuit zou tenminste 210.000 gulden gemoeid zijn. Het hulpverleningsvoertuig is bij uitstek geschikt voor snelle hulp verlening in allerlei gevallen, in het bijzonder bij verkeersonge vallen. Door de scheiding van hulpverleningsmateriaal en blus- voertuig is bovendien een effec tievere inzet mogelijk, schrijven B en W in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1996. De efficiënte re inzet van brandweerkorpsen houdt op termijn ook een perso- neelsbesparing in. Burgemeester W. de Graaf benadrukt in een toelichting hierop dat er geen korpsen in de gemeente Axel ver dwijnen of brandweerlieden te gen hun wil aan de kant worden gezet. De tien mensen die op ter mijn niet meer nodig zijn, ver dwijnen volgens hem door na tuurlijk verloop. DE TELEVISIE in spireert ons tot me nig volksvermaak. Hoe talrijk zijn in den lande niet de play-back- en sound mix-shows? Opgetogen imite ren we een quiz als Triviant of spelen we dating-spelletjes op de camping. In onze touringcar, op weg naar Brugge, kwam de chauf feur op het lumineuze idee om de verveling te verdrijven met een imitatie van rondje 'Mop pentoppers', het zoveelste gouden ei van Joop van den Ende, gepresenteerd door Ron Brandsteder. Hij maakte zelf een goed begin met een mop over ene Lena, een boe rendochter die nooit panties droeg, naar ze zei, omdat haar klompen van haar voeten vlo gen als ze een wind liet. Hij kreeg een monter applaus. De volgende was een man van in de veertig, die een mop wist, die hij had opgedaan bij een bezoek aan het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland in Goes. Hij had daar, zo riep hij in de microfoon, een poedelnaakte gek aangetroffen die in een isoleercelletje zat met een bol hoed op zijn hoofd. „Ik vroeg waarom hij geen kle ren droeg," vertelde de mop pentopper. „Nou," zei die gek, „ik krijg toch nooit bezoek. Waarom zou ik me aankle den?" „Maar die hoed op je kop dan?" vroeg ik. „Zei die gek: nou ja, je weet nooit of er toch toevallig niet iemand langskomt....!" Het was even stil, maar toen hadden we hem door. Er klonk een ontspannen gelach. Nu liep er een jonge vrouw naar voren. Ze had een papier in haar hand. Een soort spiek briefje, dacht ik. Je kan ze im mers zo moeilijk onthouden, die moppen. „Deze gaat ook over een gek," zei die vrouw, terwijl ze op haar papier wees. Wij begonnen van voorpret al te giechelen. Toen las ze voor: „Altijd anders, uitgesloten, veroordeeld tot levenslang in mijzelf draag ik mijn eenzaamheid met verve mijn rug recht en mijn hoofd omhoog. De pijn van nergens bij te ho ren, de pijn van altijd eenling zijn. Mij nergens achter kunnen ver schuilen lijkt soms meer dan ik kan dra gen. Wie kent het kind dat huilt in mijn hart bij elke nieuwe trap? Maar de kwetsbaarheid is mijn kracht. Mij krijgen ze er niet onder: ik vecht voor het recht op leven op mijn eigen wijze. Mijn recht: het recht van anders zijn. Ik ben mijn eigen God, mijn vrijheid is mijn leven en mijn vloek. Ik kan niet anders...." Na de eerste zinnen al viel er een ongemakkelijke stilte in de bus. „Dit is dus geen mop, maar een gedicht," zei de vrouw met een strak, bleek ge zicht. „Het is geschreven door een psychiatrische patient in de separatie. 'Splendid Isola tion', heet het...." Niemand had meer een mop. De chauffeur zette een rustig bandje op. THEATER GOES Sadistisch Universum - van Ho ward Hughes - 't Beest - 20.30 uur (ƒ15) KLASSIEK TERNEUZEN Jongerenconcert - 'Concert in Contrasten' - met harmonieorkest van het Brabants Conservatorium o.l.v. Jan Cober - m.m.v. Edwin Rut ten e.a. - i.k.v. Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen - Zuidlandtheater - 19.30 uur (ƒ20) DIVERSEN SAS VAN GENT Bingo - ANBO - De Regenboog - 14.00 uur CLINGE Biljarten - KBO 13.30 uur Gymnastiek - KBO - Malpertuus - 15.00 uur TERNEUZEN Tentoonstelling Wit-Rammeloo Oostelijk Bolwerk (t/m 18 okt) OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse - 14.00 uur AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum - 14.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje - 19.30 uur HENGSTDIJK Vleeskaarting - café 't Jagershuis -14.00 uur WESTDORPE Kaarting - Concordia -13.00 uur KOEWACHT Schieting voor bejaarden - café Malpertuus mevrouw De fysiotherapie 't Hoekske -13.30 uur DE KUNGE Kermisschieting - De Gouden Pluim -15.00 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - Café de Vier Jaargetijden -13.30 uur MIDDELBURG Monumentenwandeling - o.l.v. WV-gids - VW-Kantoor Markt - 13.30 uur - 6,50 (do t/m wo - niet op zo) FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Judge Dredd HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Braveheart 20.00 uur Under Siege 2 20.00 uur Judge Dredd 20.00 uur While you were Sleeping VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Braveheart 20.00 uur While you were Sleeping 20.00 uur Just Dredd BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Congo 20.00 uur The usual Suspects 20.00 uur The Bridges of Madison County 20.00 uur French Kiss KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Bridges of Madison County 20.00 uur Under Siege 2 20.00 uur Dolores Claiborne 20.00 uur French Kiss KBO-MODESHOW - De KBO houdt zaterdag 30 september een modeshow in gemeen schapshuis Malpertuus. Aan vang 13.30 uur en de toegang is gratis. Ook is er een loterij voor alle aanwezigen. KBO - Op dinsdag 3 oktober gaat de KBO op reis naar Vlis- singen en Middelburg. Het vertrek is om 10.30 uur bij de kerk. In Vlissingen wordt Het Arsenaal bezocht. Mari tieme cultuur, historie en we tenschap vormen de basis van een groot aantal leuke en leer zame attracties. De grootste attractie is het 120 ton wegen de onderwaterbassin; de haai en zwemmen rakelings langs je heen. Op donderdag 5 oktober is er om 14.00 uur een modeshow in het verenigingsgebouw De Kauter. De show wordt ver zorgd door de dameskleding zaak White Horse uit Hulst. De mannequins laten de win termode zien. GOA - Seniorenleden van de hengelsportvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) te Axel visten zaterdag de laatste wedstrijd meetellend voor het elubkampioenschap 1995 op zoetwater. Gevist werd op de Kleine kreek. Er waren 43 deelnemers en de vangsten waren matig. Win naar met een totaal van 4000 gram aan gevangen vis werd A. de Wolf, 2. E. Lambrechts, 2740, 3. M. Cassier, 2220, 4. D. Betram, 2140, 5. W. Cerpentier met 2110 gram. Eindstand kampioenschap zoetwatervissen: 1. Omer Standaert, 2. Ferry Lippens, 3. Wilfried Martens.

de Stem | 1995 | | pagina 19