Bovenkerk neemt aantijging terng Bosni Antillen: Haags plan voor St. Maarten is ondemocratisch Heerma blijft opnieuw steken in vaagheden proces De prins geeft tips om snel rijk te worden Zorgen bij Greenpeace Boerenprotest in Asseij DE STEM BINNENLAND Hoogleraar erkent geen harde cijfers te hebben over Turken in drughandel IJ..U.1UI1JJ.I.IIUIJ Advocaat daagt commissaris voor rechter Agenda DE STEM COMMENTAAR Rusland wil com BINNENLAND KORl 'Verpleeghuis was niet open genoeg' Debuutfilm ZUSJE gooit hoge ogen Oud-presentator Journaal overleden 'Ouderen zo lang mogelijk zelfstandig' Vrachtwagens voor AzG door actie Daf Cocktail aids-medicijnen remt ziekte DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 j\4 I Willemstad (anp) - Tussen Neder land en de Antillen bestaan me ningsverschillen over een noodwet die voor Sint Maarten in werking moet treden. Het Statuut voor het Koninkrijk noch de Antilliaanse Staatsregeling voorziet in een derge lijk soort wet. Een plan van minister Voorhoeve van An tilliaanse Zaken om de gezaghebber tot centrale persoon aan te wijzen bij de we deropbouw van het eiland, is op de Antil len slecht gevallen. Het Antilliaanse par lement keurt unaniem het Nederlandse plan af. Voorhoeves voorstel betekent na melijk dat de Eilandsraad, die door de be volking van Sint Maarten is gekozen, bui tenspel zou worden gezet. Dat geldt ook voor het door de Eilandsraad aangewezen bestuurscollege. „De gezaghebber is door de Kroon benoemd, Eilandsraad en be stuurscollege door het volk aangewezen," is de mening van de meeste Antilliaanse parlementsleden. Oud-premier Maria Liberia noemt het plan van Voorhoeve 'ongehoord, onaccep tabel en ondemocratisch'. Een ander lid van het parlement, Winnie Poulo, waar schuwt dat het Nederlandse voorstel een precedent zal scheppen. De Antilliaanse regering probeert intus sen met Nederland een compromis te slui ten. De Antilliaanse regering wil de ge zaghebber een voortrekkersrol laten spe len en de bevoegdheden van Eilandsraad en Bestuurscollege gedeeltelijk intact la ten. Het probleem is dat op Sint Maarten al sedert eind 1993 een Algemene Maatregel van Rijksbestuur van kracht is. Wegens het wanbeleid en de wijdverspreide cor ruptie is de bestuursmacht toen in handen gegeven van de koninkrijksregering, waarin Nederland de dienst uitmaakt. Eerder dit jaar trok de Antilliaanse over heid, na overleg met Nederland, het be stuur over het eiland aan zich. Hoewel in mei dit jaar op Sint Maarten verkiezingen zijn gehouden, hebben Ei landsraad en bestuurscollege nog weinig te zeggen. Het was de bedoeling later dit jaar een nieuwe, mildere vorm van hoger toezicht in te stellen. De Nederlandse regering voelt zich in de wiek geschoten door het gedrag en uitla- Van onze Haagse redactie Den Haag - Prof. dr. F. Bovenkerk heeft zijn uitspraak dat 'en kele tientallen procenten' van de Turken in Amsterdam betrok ken zijn bij de drughandel moeten terugnemen. De professor verklaarde gis teren voor de enquêtecom missie 'tot zijn spijt' dit per centage te heb ben genoemd. Niettemin houdt hij vast aan zijn con clusie dat de betrokkenheid van Turken bij de drughandel 'zeer aanzienlijk' is. Bovenkerk gaf gisteren toe dat het bestand van de Amsterdam se politie waarop hij zijn om streden percentage baseerde, 'niet valide genoeg' is. Hij deed dat nadat commissie-voorzitter Van Traa hem voor de voeten had geworpen dat hij geen harde cijfers had om zijn conclusie te onderbouwen. Bovenkerk zei dat hét niet zijn bedoeling is geweest om de Turkse gemeenschap te kwetsen of te stigmatiseren. Toch be klemtoonde hij dat hij bij zijn eerdere getuigenis blijft. „Ik zal geen percentages meer noemen, maar ik houd onverkort vast aan de ernst van de situatie." De professor verklaarde die conclu sie los van het gegevens van het politiebestand te kunnen onder bouwen. Hij verwees onder meer naar het onderzoek van collega wetenschapper Bruinsma over de situatie in Nijmegen en Arn hem. Daaruit zou zijn gebleken dat in Nijmegen 272 van de 1270 Turkse mannen, 21 procent, be trokken is bij drughandel. In Arnhem zou dat 26 procent zijn. Bovenkerk verklaarde zich te vens te baseren op zijn 'goede contacten' in de Turkse gemeen schap. Turken lopen in Neder land het risico betrokken te ra ken bij de drughandel omdat zij in een slechte economische si tuatie zitten, aldus Bovenkerk. Als voorbeeld gaf hij de sluiting van de Ford-fabriek in Amster dam. Die had volgens hem tot gevolg dat een aantal Turkse fa milies besloot 'toch maar in die drughandel mee te gaan'. Boven kerk betoogde dat hele wijken in steden zijn aangetast: „In som- Prof. Bovenkerk foto anp mige straten zijn hele reek sen van fami lies betrok ken." De Rotterdam se hoofdofficier van justitie L. de Wit vertelde de enquêtecom missie gisteren dat politie en justitie in het zogeheten Bever-onderzoek aan vankelijk geen drugs op de vrije markt wilden laten komen. Vol gens De Wit gebeurde dat uitein delijk toch om een informant te beschermen. Deze uitspraak staat haaks op het verhaal dat de Rotterdamse recherchechef Jansen vorige week voor de commissie hield. Jansen vertelde dat er nooit be wust onder regie van politie softdrugs op de vrije markt zijn gekomen. In één geval gebeurde dat volgens Jansen per ongeluk doordat een observatieteam door de verkeersdrukte het drugs transport uit het oog verloor. Van onze verslaggever Maastricht - De Maastricht se advocaat mr. Theo Hidde- ma daagt hoofdcommissaris J. Wilzing van de regiopoli tie IJsselland (Overijssel) voor de rechter. Via een kort geding wil hij aan de weet komen of zijn naam voorkomt op een ge heime 'zwarte lijst' van ad vocaten. Hiddema gaat tot die stap over, omdat de com missaris hem heeft laten we ten dat hij geen mededelin gen over die lijst doet. Tijdens zijn verhoor door de parlementaire onderzoeks commissie onthulde Wilzing dat er een door de Centrale Recherche-Informatiedienst opgestelde lijst bestaat met 15 namen van advocaten die zich op laakbare wijze zou den inlaten met zware cri minelen. Hiddema vroeg de commis saris onlangs of zijn naam ook op de lijst staat. Wilzing weigert daar iets over te zeggen en beroept zich op zijn zwijgplicht. „Als mijn naam er op staat, wil ik we ten waarom. En omdat ik nooit een scheve schaats heb gereden, ga ik eisen dat mijn naam wordt geschrapt," al dus Hiddema gisteren. NET ZO rijk worden als Bram van Leeuwen, alias de Prince de Lig nac. Dat kan als je de tips in zijn boek opvolgt. Nou, heel misschien dan. Het boek dat de mega-miljo- nair heeft geschreven werd giste ren ten doop gehouden op zijn luxueuze jacht. Door Chris Halkes BRAM VAN LEEUWEN, prins van Lignac, zoekt opvolgers. Blijkbaar om zich daarvan te verzekeren, heeft de 77-jarige ex-zaken- man met zo'n 300 miljoen gulden op de bank een boek geschreven met zijn levensverhaal en tips om rijk te worden. De titel 'Hoe u óók miljonair wordt!' suggereert dat het navol gen van de prins voor iedereen is weggelegd. De prins, die zijn fortuin maakte als presi dent-directeur van het Nederlands Talenin stituut met bedrijven als Lekturama en Goedkoop, blinkt niet uit door valse be scheidenheid. Tijdens de presentatie giste ren op zijn ultra-luxueuze schip herhaalt hij tot in den treure dat hij begonnen is als het armste jongetje van de klas. Zó arm dat hij op de hbs zijn boeken van de gemeente Rot terdam kreeg. Vooral door hard werken heeft hij het zo ver geschopt. „Dus ook een bijstandsmoeder die rijk wil worden, kan nog wat van dit boek opsteken," verklaart Van Leeuwen. Verder hebben bijstandsmoeders niet veel te zoeken in het boekje. Het grootste deel be staat uit tips voor managers die al een be drijf hebben of leiden. De voornaamste strekking: raak niet in de stress en houd je personeel aan het werk. Spierwit tapijt Van Leeuwen beweert dat 'het toch niet het geld is dat gelukkig maakt', maar de boek presentatie straalt onafgebroken het genot van de rijkdom uit. Het 60 meter lange schip New Horizon is afgemeerd in de Amster damse haven, naast het VOC-schip. Na de toast met zalm krijgen de genodigden een rondleiding door het in Italiaanse stijl in wit met goud uitgevoerde mega-jacht. De schoe nen moeten wel uit. Er zouden eens vlekken op het spierwitte tapijt komen. „Goud is goedkoper dan koper, dat hoef je niet te laten poetsen," vertelt de gastheer. „Er zijn hierbinnen geen hoeken, alles is rond, dan lijkt het groter." Van Leeuwen zet een 180 jaar oude muziekdoos aan, ooit het bezit van een Russische tsaar, en vertelt dat hij zijn prins-titel kreeg aangeboden door de Franse adel. Vanwege zijn rol in het verzet. 17 badkamers De prins leeft op het schip. „Dat is mobieler dan het Franse landhuis dat ik eerst had. Bo vendien kreeg ik daar problemen met de ver blijfsvergunningen voor mijn buitenlandse personeel." Het schip (bouwkosten 45 mil joen) waarmee Van Leeuwen beurtelings door de Middelandse Zee en de Caraïben kruist, heeft een bemanning van 28 koppen. De stewards komen uit Sri Lanka en de ma trozen zijn Britten. Het schip telt 17 badka mers en twee keukens. Dan volgt nog een tip voor de toekomstige miljonair: „Zorg dat je tijdig stopt om ervan te genieten." Want vooral dat heeft Bram van Leeuwen gedaan. Op het toppunt van zijn succes, rond zijn 40e, verkocht hij zijn concern. Hij zag het, tot zijn grote verdriet, onder de nieuwe eigenaar Dreesmann te gronde gaan. Maar Van Leeuwen leeft nu werkelijk als een prins. Hij is niet bang dat het boek ertoe leidt dat nog tijdens zijn leven Jan en Alleman hem voorbijstreeft. „Tegen de tijd dat iedereen zo'n boot als deze heeft, woon ik in een luchtschip. Je moet tenslotte boven de massa blijven uitsteken." Blijkbaar is hij ook vastbesloten het geld op te maken. Want en passant zegt hij in zijn Het voorstel bezorgde bijna het hele kabinet een lach- stuip. Ook in de kamerbank jes klonken lachsalvo's. Be halve in die van het CDA en de kleine bijbelvaste partijen. Want daar vonden ze het een heel mooi voorstel, de instel ling van een minister voor 'familiezaken'. Het was vori ge week tijdens de algemene beschouwingen ook het op vallendste voorstel. Maar de presentatie door CDA- leider Heerma kwam op een slecht moment. Want de politie ke vrijpostigheden van PvdA- fractievoorzitter Jacques Walla ge en de negatieve reacties daar op van zijn compaan Frits Bol- kestein van de WD beheersten de eerste dag van het debat. Niet verwonderlijk, want de uitkomst daarvan kon van invloed zijn op het kabinetsbeleid. En dat het links-liberale kabinet ook maar een moment zou overwegen om daadwerkelijk een familieminis ter in zijn gelederen op te nemen, dat geloofde niemand. Bij het CDA waren ze vorige week behoorlijk kwaad. Niet al leen op degenen die hun voorstel in de vergaderzaal hadden weg gehoond, maar ook op de media die zich vooral richtten op de manier waarop Heerma opposi tie voerde en minder op de in houd van zijn bijdragen. Waar bij gemakshalve wordt voorbij gegaan aan het feit dat het op treden van Heerma op z'n zachtst povertjes was en dat daarbij de noodzaak van een mi nister voor familiezaken abso luut niet uit de verf kwam. Gelukkig is er in Nederland met z'n pluriforme media voor politi ci altijd wel een herkansing. Voor Heerma kwam die zondag middag op de televisie. Maar wat een gemiste kans. Dat hij zijn voorstel moest verdedigen in een debat met D66-fractievoorzitter Gerrit-Jan Wolffensperger was alleen maar in zijn voordeel. Daar heb je in het debat een makkie aan. Maar Heerma wist dat voordeel niet uit te buiten. Hij bleef op nieuw steken in vaagheden en misverstanden. Als ik het goed begrijp moet een minister voor familiezaken voorkomen dat er thuis hennep wordt gekweekt, dat de kinderbijslag omlaag gaat en dat de winkels op zondag open zijn. CDA-fractieleider Heerma foto de stem/johan van gurp De hele presentatie wekt de in druk dat dit thema op het aller- laatse moment aan de toespraak van Heerma is toegevoegd. Het voorstellen van de instelling van een nieuw ministerie is niet niks. Je mag dan ook verwachten dat zoiets goed wordt doordacht en uitgewerkt, alvorens het aan den volke wordt gepresenteerd. Maar niets in de presentatie wijst erop. Dat maakt het buitengewoon makkelijk om het voorstel bela chelijk te maken. Dat niemand, noch premier Kok noch een van de andere fractieleiders dat na de eerste lacherige reactie heeft gedaan, zegt veel over het fat soensgehalte van de politieke discussie in Nederland. Want een lijstje is makkelijk te maken. Toetst zo'n minister ook het stu ren van 'onze jongens' naar on heilszwangere gebieden in de wereld? Krijgt zo'n minister ook zeggenschap over het mestbeleid omdat dat de harmonie in war me boerengezinnen verstoort? Onze samenleving gist en prut telt aan alle kanten. Mensen ra ken in de knoop, jong en oud. Daar moeten ze in de eerste plaats zelf proberen wat aan te doen. Iedereen is primair verant woordelijk voor z'n eigen leven. De overheid heeft tot taak om de voorwaarden te bieden die de mensen de mogelijkheid geven om iets van hun leven te maken. Het is de vraag of een gerichte gezins- of familiepolitiek tot die voorwaarden moet behoren. Heerma benadrukt dat hij niet terug wil naar de jaren vijftig. Hij richt zich op het belang van het 'moderne gezin'. Maar wat hij daarmee bedoelt is absoluut onduidelijk. Heeft vader een permanentje, lopen de kids op sportschoenen, zorgt moeder ook voor een deel van het gezinsin komen? En hoe is de samenstel ling van zo'n gezin? Is een gezin met één ouder ook 'CDA-mo- dern'? Of moet de minister voor familiezaken gedeeld ouder schap juist met fiscale maatrege len stimuleren? Bij gebrek aan een duidelijke uitleg blijft het gissen. Een briljante presentatie van een slecht voorstel kan veel ver hullen. Maar een slechte presen tatie van een onvoldragen voor stel is bijna dodelijk. Voordat de minister voor familiezaken weer als een serieus punt op de poli tieke agenda terecht kan komen, zal er de nodige tijd voorbij gaan. Het CDA heeft ook los van dit voorstel duidelijk nog heel veel tijd nodig om de zaak intern weer goed op orde te krijgen. Dat wist Heerma in elk geval glashelder over het voetlicht te brengen. De Tweede Kamer buigt zich de ze week over het arbeidstucht- recht, de wijziging van de wet op het Nederlanderschap, de recht- illustratie mat rijnders spraak, de binnenvaart richting België en Frankrijk, woonvoor zieningen voor gehandicapten en de manier waarop locaties voor wegrestaurants en benzinesta tions worden uitgegeven. In commissies debatteren de Ka merleden over onder ander het rekeningrijden, het plan van scholen 1996-'98, de kwaliteit van het onderwijs, de nieuwe or ganisatie van de sociale zeker heid en het voetbalvandalisme. Op de agenda van de Eerste Ka mer staan onder meer de orgaan donatie en de arbeidstijdenwet. tingen van de Sintmaartense gedeputeer de Julian Rollocks. Naar pas nu bekend is geworden, heeft Rollocks prins Willem- Alexander aangeraden 'liever direct' van Sint Maarten te vertrekken. Aan minister Voorhoeve, die het eiland de vorige week bezocht, vroeg Rollocks de geweren mee te nemen, doelend op de Nederlandse ma riniers. De meeste inwoners van Sint Maarten vinden echter dat de mariniers veel en goed werk hebben verzet. Ze zijn nu bezig met het herstel van scholen, openbare gebouwen en particuliere wo ningen. JARENLANG heeft de milieu-organisatie Greenpeace de in rtft -f/MlAn ftknrt Lnn aIi iLia 1\ i r-\ 1 i wind in de zeilen gehad. Een clubje avonturiers trok de aand h aak he*9® arheid Met het groter worden van Greenpeace namen echter de UlnmArt rS/> itVMA 1 /\n v-v-t 1 Pft met gedurfde acties, waarbij de officiële instanties vaak het kijken hadden. Dat ze zich inspanden voor de leefbaarheid "8 ons milieu sprak extra in hun voordeel. 3n blemen toe. De vrije jongens en meiden werden naar de a tergrond gedrongen. Hun plaats in de organisatie werd inf nomen door managers, mensen die gewend waren vanacht hun bureau leiding te geven. De bureaucratie en de onvreA over deze koers namen toe, conflicten konden niet meerh nenshuis worden gehouden. In deze moeilijke periode kwam de kwestie met het olienl*. form Brent Spar voor Greenpeace als een geschenk uit de k mei. De publieke opinie werd tactisch bespeeld en de 0!* maatschappij moest bakzeil halen. Het olieplatform werd nfei in de Atlantische Oceaan gedumpt, maar zal aan land words» gesloopt. Het succes van de Brent Spar bracht Greenpeace weer in eufc. rische sferen. De volgende tegenstander was al bekend Hel Frankrijk van president Jacques Chirac moest worden aanX pakt om te voorkomen dat in de Stille Oceaan de ondergrond se kernproeven werden hervat. Het trieste resultaat is bekend. De eerste atoomproef in 4 buurt van Mururoa heeft reeds plaatsgevonden en de tweede is in aantocht. Eem lamgeslagen Greenpeace ziet knarsetan dend toe. De Fransen bleken namelijk aanzienlijk hardere tel genstanders dan de multinational Shell, die ernstig moet houden met de publieke opinie. Het arrogante en zelfde" wuste Frankrijk tart desnoods de hele wereld. Dat is de grote misrekening die Greenpeace heeft gemaakt De gedachte dat Frankrijk door de knieën zou gaan, heeft de mi lieu-activisten overmoedig gemaakt. Een houding die ertoe heeft geleid dat nu geen serieus weerwerk kan worden gebo den aan de ongewijzigde Franse plannen. Greenpeace beseft dat goed en houdt nu opruiming in eigi huis. Twee belangrijke medewerkers zijn ontslagen en daar; het wel niet bij blijven. Dit gebaar naar de publieke tribiL helpt echter niet wanneer Greenpeace zich niet wezenlijk bêl zint over de wijze waarop de strijd voor milieubehoud mi worden gevoerd. De richtingenstrijd, die nu in het openbi wordt uitgevochten, kan ertoe leiden dat het aantal sympat.. santen harder daalt dan de snelle aanwas in het nog nietsJ verre verleden. «oor Aart Heerrng "ue - Vandaag begint in een Vrgrondse bunker in het Lechtshof van Palermo de (Clitszaak, die in de Italiaan- Lpers als 'het proces van de wordt aangeduid. is wellicht wat sterk uitge- :t maar toch lijkt het proces j' Giulio Andreotti, zeven- jig oud-premier en bijna een ïve eeuw lang het gezicht van Italiaanse politiek, een mijl paal te worden. Ljtmet Andreotti, de vermeen de Romeinse beschermengel van je mafia, staat in wezen een heel Jitiek systeem terecht: een ingsi van corrupte politici, ma lde zakenlieden en ópper- jachtige gangsters die Italië in de afgelopen decennia straffeloos Sarajevo (rtr/afp) - De Bosnischel jog deel aan de vredesbespreking premier Haris Silajdzic heeft daji met twee Amerikaanse Bezoekers van het schip van de prins van Lignac moeten voor de rondleiding hun schoe nen uittrekken. Prins Bram van Leeuwen geeft zelf het goede voorbeeld. foto anp hoofd al een nog groter en mooier schip te ontwerpen. Met twee grote marmeren trap pen aan weerszijden. „Rijk zijn is niet veel geld op de bank hebben," filosofeert hij. „Rijk zijn is: je geld kunnen uitgeven." De opbrengst van het boek heeft hij vanzelf sprekend niet nodig. Die gaat naar twee goe de doelen in Sri Lanka: een bejaardenoord en een vakschool voor blinden. Het 'Zwitserleven-gevoel' dat de presentatie uitstraalt, wrijft Van Leeuwen de uitgever aan. „Die wil het boek verkopen. Dan moet je niet laten zien dat rijk zijn niks voorstelt." Groningen - De sfeer bij verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl is niet open genoeg geweest. Dat is er vermoedelijk de oorzaak va» dat een ziekenverzorgster daar negen hoogbejaarde, demente pa tiënten om het leven heeft gebracht. Dat verklaarde ministei Borst van Volksgezondheid gisteren tijdens de een bezoek aan Groningen. Begin deze maand werd in het verpleeghuis de 43-ja- rige M.U. aangehouden; ze heeft bekend, negen bewoners te heb ben gedood 'uit mededogen met de patiënten'. Volgens de minis-" ter is U. te weinig in staat is geweest om over haar ervaringen te spreken. Goed, open overleg zou dat kunnen voorkomen. Utrecht - De debuutfilm ZUSJE doet het goed op het Nederland Film Festival in Utrecht. Dat blijkt uit de drie nominaties voorde Grote Prijs van de Nederlandse film, die de jury gisteravond be kendmaakte: in de categorieën beste actrice (Kim van Kooten),^ beste regisseur (Robert Jan Westdijk) en beste speelfilm. Ook 'An-' tonia'van Marleen Gorris gooit hoge ogen. 'Aletta Jacobs-hef hoogste streven' van de centrale festival-gast Nouchka van! kei is in geen enkele categorie genomineerd. De jury maakt vrij-] dag de uitslag bekend. Hilversum - De oud-presentator en verslaggever van het Journaal Jan Gerritsen is vorige week op 70-jarige leeftijd in zij» woonplaats Hilversum overleden. Hij is gisteren in stilte gecre meerd. Jan Gerritsen kwam in 1959 in dienst van de Nederlands Televisie Stichting (NTS), de voorloper van de NOS. Van 19 1977 werkte hij bij het Journaal. Den Bosch - Ouderen in heel Europa moeten in de gelegenb zijn om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. De missie van onder andere Sociale Zaken en Volksgezondheid' de Vergadering van Regio's in Europa heeft afgelopen weekend een resolutie aangenomen waarin de aangesloten regio's zich sterk maken voor een eigentijds ouderenbeleid. De resolutie zal worden aangeboden aan de Algemene Vergadering van de Regio's in Europa die in oktober in Antwerpen wordt gehouden. Die or-| ganisatie bestaat uit bestuurders van provincies van een reek Europese landen, waaronder Nederland. Eindhoven - Via de stichting Houd Daf op de Weg krijgt Artsen zonder Grenzen acht vrachtwagens. De voertuigen worden be taald met een deel van het geld dat particulieren in 1993 bij el kaar hebben gebracht met de bedoeling de Eindhovense vracht-] wagenproducent te helpen overleven. Onder het motto Honderd piek voor een fabriek leenden ruim 55.000 mensen het bedrijf bijl elkaar ongeveer 10 miljoen gulden. Daf is inmiddels gestart metj terugbetaling. Ongeveer 8000 mensen hebben te kennen gegever dat ze hun lening willen omzetten in een schenking aan Artsei zonder Grenzen. Dat levert AzG acht Daf-trucks op. Die gaan in gezet worden in Bosnië. Amsterdam - Hiv-geïnfecteerden die twee soorten aids-remm® tegelijkertijd gebruiken leven langer dan patiënten die slechtsér* medicijn nemen. Bovendien kan de ziekte zich bij twee medio nen minder snel ontwikkelen. Dit concluderen onderzoekers dj de hele wereld die hebben meegewerkt aan de zogeheten Delta-] studie. De resultaten worden vandaag op een aids-congresui. penhagen gepresenteerd. Het AMC-ziekenhuis in Amsterda noemt de ontdekking een grote stap voorwaarts in het aids-on-j derzoek, waarin gewoonlijk kleine stappen vooruit wo daan. terts Owen. Silajdzic zei dat tijdens de be spreking met Roberts Owen en Chris Hill een document was op dat verzekert dat de re publiek Bosnië-Herzegowina rechtens blijft bestaan. ,Het zal een republiek zijn met een grondwet, een parlement, een president en een regering," aldus Silajdzic. Silajdzic' bekendmaking bete tent dat de Amerikaanse bemid deling succes heeft gehad. De Bosnische minister van Buiten landse Zaken Mohamed Sacirbey sal vandaag met zijn collega's van Kroatië en Servië proberen een vervolg te geven aan de bij eenkomst van 8 september in Genève, waarbij de principes van een vredesregeling in Bosnië wer den vastgelegd. De VS stuurden Hill en Owen ij lings naar Sarajevo, nadat de Bosnische president Izetbegovic bekendmaakte dat Sara- niet aan de bijeenkomst in New York zou deelnemen zolang de Bosnische Serviërs vasthiel den aan hun wens zich van de Bosnische republiek af te schei den. Volgens Izetbegovic hadden Serviërs niet positief gere- erd op „constructieve sugges ties" over de uitvoering van het Geneefse akkoord van 8 septem ber. In dit akkoord was - zij het in vage termen - onder meer be paald dat een Servische entiteit deel zou blijven uitmaken van Assen (anp) - Ongeveer tweehonderd boeren hebben 1 avond onder grote publieke belangstelling een uur actiej voerd rond het politiebureau in Assen. Zij betuigden daar® steun aan hun collega die in het bureau wordt vastgehouöf- vijftien minuten getoeter vrachtwagens voor de deur J het politiebureau. Rond hall vertrokken de boeren. Dc !J van de varkenshouders, vofj melijk afkomstig uit B'a verliep vriendelijk. „Hetis'j beeldig verlopen," pre inspecteur Smit. De boeren kwamen in vijf'11 twintig vrachtwagens naa I politiebureau aan de J L straat. Een verzoek van "e ren om tenminste de tw°e 1 van de enige veehouder die A ingesloten toe te laten wer°J: wezen, evenals de vraag0"" tenminste even voor het 1 zijn collega's te mogen g10 1 Zij eisten een gesprek met hem, maar de politie stond dat niet toe. Een delegatie van de actie voerders kwam niet verder dan de hal van het bureau. Twee zoons van de boer die wordt vastgehouden bevonden zich on der de actievoerders die in vrachtauto's naar Assen waren gekomen. De boeren deelden huis-aan-huis vijfhonderd bossen bloemen uit aan de bevolking van Assen bij wijze van dank voor de getoonde sympathie tijdens de acties van de afgelopen dagen. Ook de agenten in het bureau werden met een bosje verrast. De actie werd beëindigd met Aangenomen werd dat Silajdzic met zijn opmerking over „con structieve suggesties" doelde op voorstellen van Sarajevo voor een grondwet en een regeringsvorm van een te vormen 'dubbelrepu- bliek'. Izetbegovic zei zondag overigens ook, dat de Serviërs evenmin wa ren ingegaan op eisen voor de de- militarisering van Banja Luka, bet scheppen van een corridor naar de enclave Gorazde en de totale opheffing van het beleg van Sarajevo. Bosnische minister van Bui tenlandse Zaken Sacirbey ver- Kaarde, dat de Serviërs akkoord zouden moeten gaan met een do cument dat hijzelf en zijn Ameri kaanse collega op 22 september padden getekend. Wat in dat do cument staat, is niet bekend, "raar aangenomen wordt dat het garanties bevat aangaande de territoriale integriteit van Bos nië-Herzegowina'. Militair gezien blijft de toestand 'n Bosnië intussen instabiel. VN- woordvoerder Ivanko zei gisteren 111 Sarajevo dat verdere grote ter- nforiale veranderingen tot de "jcgelijkheden blijven behoren als de besprekingen in New York niet slagen. J de Posavina-corridor in oordwest-Bosnië, die de ooste- ,'Jke en westelijke Servische ge neden in Bosnië met elkaar ver in'dt, vonden gisteren heftige ar- ^neduels plaats tussen Kro- 'sche en Servische strijdkrach- j "N-waarnemers constateer- n dat de Kroaten versterkingen invoerden. I un doel leek overigens niet het F lijden van de corridor, maar v°rgroten van een kleine Kro- Ivanfa- enc^ave bij Orasje, die iin„ kanten door Serviërs is "ngesloten. 'i feglaj in Midden-Bosnië was sPrake van een grote Bosnische LtPfnconcentratie, kennelijk ja °°g op het nog voort slaat Bosnische offensief bij de la ,s Doboj, die in Servische 7«t 2ls' 0ok bii Bania Luka in stK„ ?srdë blijft een nieuw tot a offensief volgens de VN look af mo§ekjkheden behoren, |jk bet front daar nu rede- inb,Yerenigde Naties reageerden met grote bezorgheid op Iflaf in22,at*scbe bekendmaking, Fm-vl °- .Kroatische en mos- sneiri Ucbtehngen uit Bosnië ver- Worden teruggestuurd. Vol-

de Stem | 1995 | | pagina 4