erwarring over recht kinderbijslag Onze Top 10 van deze week. o o ieuwe spelling uiterlijk op 1 september 1997 van kracht Turkse rechters bezoeken plaats moorddrama oedracht noodlottige iverval nog onbekend Advocaat in TCR-zaak haalt uit naar justitie I )e^e|yd Officier eist straffen tot 4 jaar in hasjzaak O 1.69 5.98 js* 3.53 g no 2.99 1.99 1.69 za& 1.89 4.38 8.95 >ir 2.99 1.89 Bovengronds parkeren kan straks niet meer ®STEM BINNENLAND erzekeringsbank maakt fout bij voorlichting over 18-jarige scholieren ing (6); 7. Een taaie cnie krijgen (5); 8. lartuig (5); 9. n roofdier (5); 10. Aart van lekkernijen schieten van deze |jn 16); 12. Het constitutie (6). m Aegir zegt geen drankje (5); 3. Die ook negatief (6); 4. vat te onderzoeken! kvend geluid (4); 6. I); 10. Paardegewas dein Engels zwijntje steren Ambtenaar aangevallen met een bijl V? Prei, Gehakt halfom half, D.E Roodmerk koffie, snelfilter-, grove maling of bonen, pak 250 gram Wasa Knackebnöd, De Betuwe extra jam, 81 Mayonaise, Deep Blue rose zalm, Coca-Cola Regular of Light Conqueror Port, tawny (1035), red of white J&95), fles 0.75 liter 81 Maxi tissue toiletpapier, Extraatje van deze week: 8lZaanse snijder, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 3 SEPTEMBER 1995 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 Ai oot-Brittannie en ierlai sselend bewolkt en igs de westkusten ien, mogelijk met IiaM nsdag veel wind, In het lij «da (anp) 1 van Enselanri 1 „a-orlii De nieuwe spelling j uiterlijk op 1 september 1997 Nederland en Vlaanderen wette- 'van kracht. Dat heeft het Comité Ministers van de Nederlandse dlunie gisteren op een vergadering jreda besloten. invoeringsdatum biedt scholen en Verheid voldoende tijd zich op de erwegend bewolkt en peri h met regen. Middagterm uur tussen 10 en 15 grad ïsdag in Engeland en lar Schotse oostkust iets hoeer lgie en Luxemburg: Vrij ved woikmgen perioden metre |n. Middagtemperatuur oneL Ier 17 graden, woensdag en 'le graden lager. >ord- en Midden-Frankrii irst af en toe zon en vrm eral droog, maar vanaf dii gmiddag vanuit het nooi -sten toenemende bewolkii volgd door regen. Middai nperatuur rond 18 graden lid-Frankrijk: Perioden met n en droog, maar in de west ke departementen woensd; imelijk veel wolkenvelden L aait een matige Mistral. Midi gtemperatuur oplopend na: graden, langs de Middi indse Zee tot 24 graden, irtugal: Zonnig. Middagtei, ratuur tussen 24 en 29 gr] in. >anje: Perioden met zon, in t noorden en oosten ook'en- Ie wolkenvelden, maar op de eeste plaatsen droog. Mid- igtemperatuur tussen 18 en graden, anarische Eilanden: Droog en ■'erwegend zonnig. Plaatselijk iel wind. Middagtemperatuur igeveer 28 graden. Eerste Kamer verworpen, allorca en Ibiza: Veranderlijk betekent dat de kinderbijslag 'wolkt en een regen- of on- Er deze kinderen voorlopig ge- nieuwe spelling voor te bereiden, aldus de bewindslieden. Op 1 september 1997 worden in Vlaanderen ook de nieuwe eindtermen (toetsingscriteria) van het basisonderwijs van kracht. Dat is de be langrijkste reden om de wettelijke in voeringsdatum niet al in 1996 te leggen, zoals aanvankelijk de Nederlandse voorkeur was. Overigens is iedereen vrij om de nieuwe spelling al vanaf december dit jaar te gebruiken. Dan verschijnt de nieuwe Woordenlijst van de Nederlandse Taal, het zogenoemde Groene Boekje, waarin de laatste spellingregels staan. Het wordt aanzienlijk dikker dan het huidi ge dat uit 1954 dateert. De nieuwe ver sie zal ongeveer 125.000 woorden be vatten tegen 67.000 in de nu nog gehan teerde editie. Het Comité van Ministers - de Neder landse bewindslieden Nuis en Ritzen en hun Vlaamse collega's Van den Bossche en Martens - heeft besloten een werk groep op te richten om de invoering van de spellingherziening in goede banen te leiden. Die zal onder meer de voorlich ting aan overheid en onderwijs coördi neren, de enige twee sectoren die de nieuwe spelling wettelijk verplicht moeten gaan hanteren. De spellingwij ziging heeft een beperkt karakter. De belangrijkste verandering is dat bij bas taardwoorden de huidige voorkeurspel ling de enig toegelaten spelling wordt. Voorts komen er nieuwe regels voor het gebruik van de tussenletters n en s in samenstellingen en afleidingen en voor tekens als het trema en het liggend streepje. uonze redactie binnenland litem - De Sociale Verzekeringsbank (SVB), de instelling die jantwoordelijk is voor de juiste uitvoering van aow en kin- Lrbijslag, heeft een uitglijder gemaakt bij de voorlichting aan j publiek. tienduizenden ouders die Ij zoon of dochter 18 jaar zien jden, hebben een brief ontvan- waarin ten onrechte de sug- ^tie wordt gewekt dat het recht ikinderbijslag blijft bestaan als ihnd overdag nog naar de mid- iare school gaat. [d wetsvoorstel voor afschaf- .j »an de kinderbijslag voor van 18 jaar en ouder is reersbui. Woensdag droog en ij zonnig. Middagtempei Uur omstreeks 22 gradi roensdag enkele graden hogi ialië: Zonnige perioden en op ie meeste plaatsen droog. In iet zuiden meer bewolking en iu en dan regen of onweer, Roensdag plaatselijk veel wind grote hoeveelheden neer- (lag. Middagtemperatuur peest tussen de 20 en 25 gra ten. piriekenland en Kreta: Wat |on, afgewisseld door flinke volkenvelden en nu en dan re ten of onweer. Plaatselijk kan reel neerslag vallen. Op de Ei anden in het zuiden en oosti :onnige perioden en drooi liddagtemperatuur ongevi p graden, bij regen koeler. Duitsland: Overwegend be volkt en perioden met regen, in (iet noorden soms een stevij vestenwind. Middagtemperi tuur tussen 14 en 18 graden. Zwitserland: Nu en dan zon en |op de meeste plaatsen droog. In de loop van woensdag in het noorden meer bewolking en plaatselijk regen. Middagtem peratuur van 16 graden in het noorden tot circa 21 in het zui len. 3ostenrijk: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de |oop van woensdag in het den en westen meer wolkenvr den en plaatselijk regen. Ma: na van 16 graden in het westf tot 20 in het zuiden. jdhaafd blijft. Zodra de wets- fziging alsnog wordt ingevoerd, pen wij u hierover informeren," laat erin te lezen, schrijven was erop gericht sjdere uitleg te geven over alle bigingen in de Algemene Kin- zkijslagwet (AKW) per 1 okto- I. Met de verzending van deze ad, landelijk naar 500.000 be- nghebbenden, hoopte de SVB te riten dat de medewerkers op idiverse districtsbureaus niet stig zouden worden gevallen a een lawine aan telefonische (en, De uitleg bereikt echter i averechts effect en doet juist ispervuur aan telefoontjes ont- Duizenden mensen snap- en hout meer van de gang |u zaken. lïïagen hun districtbureau van JiSVB om nadere uitleg. Houden m tóch opeens recht op Kin derbijslag en hoeven ze dan wel licht toch géén studiefinanciering aan te vragen, zoals de Informati seringsbank in Groningen na drukkelijk liet weten via een an der schrijven? Een woordvoerder van het hoofd kantoor van de SVB erkende gis teren dat er sprak is van 'een on volledige formulering'. Tal van ouders en verzorgers zijn daar door op het verkeerde been gezet. Met name als ze de zorg hebben over kinderen die in de hoogste klassen zitten van dagscholen zo als havo, vwo of mbo. 'Wat betekent die verandering per 1 oktober voor u?' staat te lezen in de SVB-mailing. 'Voor een kind van 18 jaar en ouder dat onderwijs volgt, kunt u recht hebben op kin derbijslag.' Daar had echter bij moeten staan dat dit alleen geldt indien men geen recht heeft op studiefinanciering. De SVB vergat deze essentiële voorwaarde te noemen. In dat geval moet het kind per kwartaal tenminste 213 volle uren aan het onderwijs be steden. De woordvoerder wijst er nu met nadruk op dat ouders niet kunnen kiezen tussen kinderbijslag of stu diefinanciering. Wie afziet van het recht op studiefinanciering vanaf 18 jaar of die te laat aanvraagt, kan niet alsnog aanspraak maken op het recht op kinderbijslag. Slachtoffer Hanneke Adrichem moest zich gisteren een weg banen naar de zaal in Alanya waar het proces wordt gehouden, foto anp Duiven (anp) - Medewerkers van het Duivense bedrijf Geldnet i hebben gisteren de omvang van de buit geïnventariseerd die bekenden zaterdagavond meegenomen hebben bij een gewa aide overval op het bedrijf. AM U a i i m ei u i €1 U UUU}Juf, linn u» üiuinuu 111! .Jit una* Ede overval werd een 43-jarige [mknemer uit Zevenaar doodge- n. Een 33-jarige Arnhemse i ligt in kritieke toestand in 1st Rijnstate Ziekenhuis in Arn- |h. is staat volgens van de politie |»iddels vast dat de overvallers Men (anp) - Een 28-jarige man uit Den Haag heeft gis- in Uden een ambtenaar van de sociale dienst met een iijl bewerkt. Het 51-jarige slachtoffer is waar gewond overgebracht nar een ziekenhuis. De Ha- lar is aangehouden op verdenking van poging tot «oord, aldus een woordvoer ster van de politie. He aanslag had plaats toen ambtenaar de verdachte een spreekkamer te woord stond. Daarbij ontstond een t®ie. die ontaardde in een vechtpartij. De Hagenaar laaide van onder zijn kle ding een bijl te voorschijn en sloeg het slachtoffer tegen ®t bovenlichaam. Dat ge leurde met zoveel kracht dat iet snijgedeelte van de bijl 'an de steel knapte. spullen hebben buitgemaakt. In het bedrijf, een 24-uursdienst voor transport van geld en waar devolle goederen, zijn altijd pak ketjes van klanten aanwezig. Hoeveel pakketjes er zaterdaga vond waren en wat daar precies in zat werd gisteren uitgezocht. De politie verwacht vandaag zicht te krijgen op de omvang van de buit. Het Duivense industrieterrein Nieuwgraaf is zondag de hele dag afgesloten geweest voor het poli- tie-onderzoek. Desondanks heeft de politie nog geen idee hoeveel overvallers in het bedrijf zijn ge weest, hoe die zijn binnengeko men en hoe ze zijn gevlucht. Wel staat vast dat er schade is aan het optimaal beveiligde, gloednieuwe gebouw van Geldnet. De politie wil niets kwijt over het gerucht dat de overvallers chauf feurs van Geldnet onderweg zou den hebben opgewacht en hen zouden hebben gedwongen het bedrijf binnen te gaan. „We heb ben dat gehoord maar het is niet meer dan een mogelijkheid," al dus de woordvoerder. Duidelijk is inmiddels wel dat het niet on gebruikelijk is dat werknemers van het bedrijf rond middernacht nog aan het werk zijn in het ge bouw. Het rechercheteam is op zoek naar mogelijke getuigen. Het heeft de hoop gevestigd op bezoe kers van een naburig hamburger restaurant. Dat is op zaterdaga vond tot middernacht geopend. Alanya (anp) - De rechters en advocaten in de verkrach- tings- en moordzaak op drie Nederlandse vrouwen in het Turkse Alanya gaan 12 okto ber naar de plek des onheils, het zogeheten 'vogelnest'. Dat is gisteren op een nieuwe pro cesdag tegen de vier verdach ten in Alanya besloten. In het onherbergzame gebied werden op 22 mei van dit jaar Hanneke Adrichem (28) en Su zanne Kranenburg (26) verkracht en Marijke van Dijk (32) van de rotsen in het gapende ravijn ge gooid. Een dag tevoren was een Georgische vrouw hetzelfde overkomen. Hoewel Hanneke en Suzanne niet verplicht zijn de tocht naar de bergen volgende maand nog eens te maken, willen zij dit absoluut doen. „Wij gaan zeker mee. Dan kunnen we ze precies aanwijzen wat daar gebeurd is," aldus de vrouwen. Eerder ondernamen zij na het hele gebeuren met z'n tweeën al de tocht naar het 'vo gelnest'. Hanneke: „Wij hebben dat nodig, vooral om afscheid te kunnen ne men van Marijke. Daar zijn we eigenlijk nog nooit aan toe geko men." Ook de moeder van Marij ke van Dijk en haar zus Margot zullen die tocht meemaken. Mo gelijk zal ook een steenhouwer meegaan om van een rots naast het ravijn een soort gedenksteen te maken. Hanneke en Suzanne toonden zich gisteren op een bepaalde manier blij met de gang van za ken in het proces. „Leuk is het natuurlijk niet, maar voor ons is het goed te weten dat er serieus naar ons geluisterd wordt. Het is bovendien heel belangrijk voor het verwerkingsproces. De rech ter is, denken wij, ook overtuigd van de schuld van de vier ver dachten. Hij zegt te begrijpen welke vreselijke dingen met ons gebeurd zijn," aldus Hanneke en Suzanne na afloop van de zitting. Mevrouw Van Klooster, de moe der van de vermoorde 35-jarige Marijke van Dijk kon haar emo ties gisteren niet de baas. Zij volgde de zitting naast de moeder van een van de verdachten. Twee vrouwen die volstrekt kapot zijn van het hele gebeuren, zo bleek. Het einde van de zaak is nog niet in zicht. De volgende zitting is 25 oktober. De ,rechters willen dan de man horen die van de verdach ten sieraden heeft gekocht die van een van de slachtoffers wa ren geroofd. De rechtbank wacht ook nog op het psychiatrisch rap port over de hoofdverdachte K. Die probeert met een verklaring van ontoerekeningsvatbaarheid een mogelijke doodstraf te ontlo pen. Hij zou zelfs hebben gepro beerd die verklaring te kopen. Ondertussen is er een stichting in oprichting die geld gaat inzame len voor Hanneke en Susanne en voor de nabestaanden van Marij ke van Dijk. Van de inkomsten moeten de kosten betaald worden die zij in Turkije moeten maken. Rechtskundig adviseur Y. Dróst uit Hengelo denkt dat de officiële oprichting van de Stichting Ala nya deze week nog zal plaatsvin den. Hij sluit niet uit dat de orga nisatie uiteindelijk een fonds wordt dat ook andere slachtof fers van géweldsmisdrijven in het buitenland gaat steunen. „We vullen een leemte: er is geen en kele organisatie waar Nederlan ders kunnen aankloppen als zij in het buitenland slachtoffer van een geweldsmisdrijf zijn gewor den," zegt Drost. De slachtoffers en de nabestaan den van het drama in Alanya hebben Drost benaderd om hen bij te staan bij het zoeken naar een manier om de schade te ver halen. Dat bleek uiteindelijk nauwelijks mogelijk. „Een uiterst klein deel kon worden verhaald op de ongevallenverzekering, maar voor de rest is er niets," al dus Drost. Rotterdam (anp) - De officier van justitie scheert in het pro ces tegen de top van Tanker Cleaning Rotterdam (TCR) ten onrechte de drie broers R.L., T.L. en J.L. over één kam. Dat stelt advocaat mr. C. Waling, raadsvrouw van T.L. In het grootste milieu-proces dat ooit in Nederland is gevoerd, haalde ze gisteren fel uit naar het openbaar ministerie. Het OM heeft volgens haar volop heeft meegewerkt aan de negatieve be richtgeving over TCR. In het pro ces staan behalve de drie broers L., de eigenaren van het bedrijf, ook drie top-medewerkers van TCR terecht. Ze worden onder meer verdacht van illegale lozin gen, illegale uitvoer van chemisch afval, valsheid in geschrifte en lei dinggeven aan een criminele orga nisatie. Volgens de advocaat zijn de broers L. in de media voorge steld als 'playboys die de hele dag op Zandvoort racen. Egoïsten die alleen oog hebben voor hun eigen belang'. Ze betichtte het openbaar ministerie ervan bewust aan deze negatieve beeldvorming te hebben meegewerkt. „Ook in haar requi sitoir heeft de officier van justitie in dit opzicht nog een stevige duit in het zakje gedaan," stelde de raadsvrouw. Hoewel T.L. net als zijn broers commissaris was bij het familieconcern, wordt hij vol gens haar door justitie ten onrech te in één adem genoemd met zijn broers. „De officier heeft het over de drie-eenheid die de broers zou den vormen. T. bemoeide zich echter niet met de gang van zaken bij TCR. Zijn broers zouden in menging van T. bij TCR niet heb ben geaccepteerd. Volgens Waling zaten vooral de broers J. en R. achter de illegale praktijken van TCR. T., die zich meer richtte op de Amsterdamse vestiging Tanker Cleaning Am sterdam, werd hier volgens haar buiten gehouden. T., die nooit een innige relatie met zijn beide broers zou hebben gehad, wist volgens Waling niets van de ille gale activiteiten bij TCR. De advocaat van verdachte H.E., voormalig directeur van TCR, wees J.L. aan als de man die be paalde wat er bij TCR gebeurde. E. was volgens zijn raadsman mr. P. van der Spek niet meer dan een stroman. „Op papier was mijn cliënt directeur maar feitelijk wa ren en bleven de touwtjes in han den van J.L. Mijn cliënt is nooit de kwade genius geweest achter het illegale circuit dat bij TCR be stond. Hij is op een rijdende trein gezet die door een donkere tunnel denderde," stelde Van der Spek in zijn pleidooi. Nadat E., die heeft bekend betrokken te zijn geweest bij illegale lozingen en het uit schrijven van valse kwitanties, in 1992 directeur was geworden, probeerde hij volgens Van der Spek langzaam een eind te maken aan de illegale activiteiten. J.L. werkte hem echter tegen, aldus Van der Spek. „Reeds voor 1992 was er van een structurele en planmatige bedrijfsvoering geen sprake. Door de niet aflatende in vloed van J. veranderde deze si tuatie nauwelijks." Vandaag wordt het proces tegen de top van TCR voortgezet met onder meer het pleidooi van mr. A. Moszkowicz, de raadsman van J.L. De oudste van de drie broers heeft de afgelopen twee weken tij dens het proces niets gezegd. Hij doet een beroep op het zwijgrecht omdat hij als gevolg van een her seninfarct zou lijden aan geheu genverlies. unaijaois 'jajs 'jjuBojne 'tn Haag (anp) - Dichtslibbende stads- ®tra, chagrijnige binnenstadbewoners overuren makende wielklemzetters. "'Sffls de deskundigen kan het zo niet ®ger. Het aantal parkeerplaatsen op '"tótniveau kan wat hen betreft worden !(|tóinderd. Week gisteren op het congres 'Parkeren in "Mensteden', dat gehouden werd in het gse Congresgebouw. Parkeren moet steeds Jter ondergronds. fitter van de Haagse Kamer van Koop- J de vice-voorzitter van de werkgevers- VNO/NCW, een hoogleraar verkeers- en j tófskunde en lokale bestuurders bogen "er de vraag hoe Nederland moet parke- ,.Jjj de volgende eeuw. Het uit de kluiten ge- tó kringgesprek leverde leuke suggesties ieeën van prof. P. Rietveld, hoogleraar S-en vervoerskunde aan de Vrije Uni- JWin Amsterdam, spanden de kroon, "lijft koffiedik kijken, maar de binnen stad van de toekomst zal revolutionair veran deren. Rollende trottoirs, zoals de rolbanden op Schiphol, zullen het stadsbeeld bepalen. Auto's die met een automatische piloot ergens verderop parkeren en op afroep terugrijden naar de eigenaar behoren ook tot de mogelijk heden." Rietveld gaf toe dat zijn ideeën pas op langere termijn werkelijkheid kunnen worden. „Maar ook nu al zijn er ontwikkelingen zichtbaar die ervoor zorgen dat binnensteden ingrijpend veranderen. Telewerken en -shoppen bijvoor beeld maken dat de economische betekenis van stadsharten verzwakt. Wil je ervoor zor gen dat de bedrijvigheid in het centrum van de steden niet helemaal verloren gaat, dan moet je nu al maatregelen nemen. Computerschermen in auto's bijvoorbeeld die aangeven in welke parkeergarages nog plaats is. Dat voorkomt zoekverkeer, en daarmee veel overlast." Alle sprekers waren het erover eens dat boven gronds parkeren niet langer kan. Parkeerha vens 'are going underground'. J. van Iersel, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Den Haag, deelde een pluim uit agn de hofstad. „Met de opening van het nieuwe Haagse stad huis zijn er 500 ondergrondse parkeerplaatsen gekomen. Daarnaast sleutelt Den Haag aan het souterrain-project. Dat houdt in dat er bo venop een tramtunnel in de binnenstad een parkeergarage gepland is. Pas daarboven wordt het niveau van de Grote Marktstraat be reikt. Op deze manier hinderen voetgangers en automobilisten elkaar zo min mogelijk en zo hoort het ook." Steeds meer gemeenten gaan ertoe over het be heer van dergelijke garages uit te besteden aan particuliere bedrijven. Dat bleek uit een tij dens het congres gepresenteerd onderzoek. Drie van de vier gemeenten doen dat om min der zorgen te hebben. Op de tweede plaats ko men pas kostenoverwegingen. Betaald parkeren is in de ogen van de congres gangers een noodzakelijk kwaad. De automa ten zorgen ervoor dat parkeerplaatsen in bin nensteden niet alleen benut worden door lang- parkerend winkelpersoneel. De deelnemers waren het erover eens dat de mogelijkheid gra tis te parkeren, niet gebruikt mag worden om de concurrentie de loef af te steken. A J Uit mijn jeugd herinner ik me bruiloften en partijen, waarop je aanzat aan lange tafels. Er stonden schaaltjes pinda's op, glazen met sigaretten en altijd waren die ta fels gedekt met van dat witte papier. Sterker nóg, zodra je tafels zag met dat papier erop, dan wist je: hier gaat gefeest worden. Want feestelijk papier was het. Zolang er nog geen glazen overheen waren ge gaan, lag het blij te wachten op een enerverend avondje. Sinds mijn jeugd is er in dit land niets hetzelfde geble ven. De vaart der volken, de tand des tijds en de voor uitgang niet te vergeten hebben weinig overeind gela ten van de keurige burgerlijkheid van toen. Althans dat dacht ik tot ik vrijdagavond op een zilveren bruiloft was. De tafels waren gedekt met dat witte papier van vroeger. De enige concessie aan de moderne gekkig heid was een eveneens papieren bordeauxrood kleedje er bovenop. Ik had er jaren niet op gelet, maar nu trof het me als een bliksemflits: dat papier is gewoon blijven bestaan. Al decennia lang worden er op feesten kilometers van ge bruikt. De makers van dat papier hoeven hun 'formule' niet bij te stellen en ze hoeven al helemaal Internet niet op. Ze verdienen gewoon met een eerlijk produkt hun brood, zolang er in dit land nog wat te vieren valt. Ik bedoel maar te zeggen dat Nederland nog niet verlo ren is. MERIJN Amsterdam (anp) - Officier van justitie mr. F. Teeven heeft gis teren voor de rechtbank in Amsterdam vier jaar geëist tegen de nog voortvluchtige A.H. (43). Hij wordt beschouwd als de top man van een organisatie die tienduizenden kilo's hasj naar on der meer Canada transporteerde. Teeven eiste tegen de 44-jarige R.S. achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, wegens lid maatschap van een criminele ben de en bedreiging. S. was volgens de aanklager verantwoordelijk voor het opzetten van de commu nicatielijnen binnen de organisa tie. Hij had hiervoor mensen be naderd die bereid waren tegen be taling draagbare telefoons op hun naam te zetten, die vervolgens door bendeleden werden ge bruikt. S. ontkent lid te zijn van de bende en daarvoor de communicatie te hebben geregeld. Wel erkent hij mensen te hebben benaderd met de vraag of ze een telefoonabon nement op hun naam wilden zet ten. Hij deed dit echter op verzoek van de 38-jarige S.T., die een computerbedrijfje had. Volgens S. wilde T. een computernetwerk be veiligen tegen 'hackers' door tele foonaansluitingen te gebruiken die op andermans naam stonden. T. is eerder dit jaar veroordeeld tot 2,5 jaar wegens zijn aandeel. Volgens de aanklager was T. sa men met H. een van de topfiguren binnen de hasjbende. De zaak kwam aan het rollen toen de Ca nadese politie in 1993 aan boord van het schip Alexandra 17.000 kilo hasj uit Pakistan aantrof. De bewijsvoering van justitie te gen T. en S. is voor een belangrijk deel gebaseerd op de verklaringen van de Griekse kapitein van de Alexandra. De Griek beschuldigd S. ervan hem in Athene te hebben bedreigd nadat hij belastende verklaringen had afgelegd. S. ont kent dit en zegt nooit in Athene te zijn geweest. De advocaat van S. meent dat de kapitein zelf een van de hoofdver dachten is. Onder zijn toezicht is een geheim compartiment in de Alexandra aangebracht om de hasj te verstoppen. Volgens de raadsman probeert de kapitein nu de rol van slachtoffer te spelen. De bedreiging is volgens hem dan ook uit de duim gezogen. Hij sug gereerde dat het openbaar minis terie de kapitein heeft beloofd hem niet te vervolgen, in ruil voor zijn verklaring tegen S. De zaak tegen ex-advocaat H.- van A. uit Zoetermeer, die eveneens verdacht wordt bij de organisatie te horen, wordt in november be handeld. De rechtbank besloot de zaak tegen hem aan te houden, omdat er nog een getuige gehoord moet worden. (ADVERTENTIE) kort afgesneden, kilo 500 gratTL5r25' 3.25 kilo sesam of lichtgewicht, dubbelpak 400 diverse soorten, pot 450 gram pot 0.65 liter blikje 213 gram 2 flessen 2 liter naar keuze pak 4 rollen wit, bruinj2r4ïj of volkoren J25SJ »De geparkeerde auto moet ondergronds, vinden de deelnemers aan het congres. foto dijkstra Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 september a.s„

de Stem | 1995 | | pagina 3