ci be I en toekomst1 ondertjes Het blijft afwachten of de Nederlander 'Decibel' tot een succes maakt [gTEM E2 nsbehoefte Europa eotelefooncomputerhorloge en video Messagewatch Beeldtelefonie Campagne Stappenplan Gesproken post Positioning Draadloos pinnen I I DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 Een knauw voor het geheugen Paul Vertinden aanpassen van de tele- apper is tot daar aan Heel wat lastiger zal de lander het krijgen met ''revisie' van zijn geheugen, wordt 50 procent van de onnummers uit het d gedraald, terwijl 44 pro- t wordt opgezocht en 6 is voorgeprogram- id, Na 10 oktober zal er idend meer worden op- -ht want dan worden 6 n telefoonnummers ge el, oftewel driekwart van totaal. sommige nummers zal het ge- nzo gewend zijn. Zo zal de Bre- ódieeen stadgenoot wil bellen iide gaten hebben dat er voor rode nummer een vijf gezet moet '.a Makkelijk te onthouden, fer wordt het om bij te houden veranderd is in Roosendaal, Rij- letranchement. geheugen krijgt helemaal een wals nummers compleet veran- Zo zijn er bedrijven die een if nieuw nummer aanvragen Jg van operatie Decibel. Ze bijvoorbeeld hun 'makkelijke' «er verdwijnen door de extra een telefoonnummer als 445566 daardoor zijn logica. Er zijn ook en die Decibel aangrijpen om renfrale te vernieuwen. De Stem i een voorbeeld van, het ge- 6 dat het nummer 236911 ver wordt door 5312311. ordt de communicerende Ne der niet makkelijk gemaakt de l Heeft-ie net zijn tv-kanalen ■past omdat SBS en Veronica kabel moeten, vraagt-ie zich af t zijn computer via Windows internet te komen en nu wordt- fronteerd met een batterij telefoonnummers, waar commerciële televisie en "t tamelijk vrijblijvend zijn, is tele- rkeer bijna een eerste levens- He geworden. Het toenemend op de lijnen is dan ook de be- i reden voor de grote om- Werkgeversorganisaties schatten dat de omnummering het bedrijfsleven zeker 400 miljoen kost aan de aanpassing van centrales en de verandering van drukwerk en ander mate riaal dat het bedrijfstelefoonnummer draagt. foto fotopersburo dijkstra nummeringsoperatie. Instellingen, be drijven en burgers eisen steeds meer: ze willen meer aansluitingen en ze wil len faxen of op andere wijzen com municeren. Bij het tempo waarmee nieuwe num mers worden uitgedeeld, zou er in mei volgend jaar bij verschillenOe steden in Nederland een capaciteitsfekort pntstaan. In een aantal plaatsen (on der andere Den Haag, Rotterdam en Amsterdam) zijn de telefoonnummers daarom in het recente verleden al tiencijferig geworden, In die plaatsen verandert na 10 oktober dan ook niets. Met de invoering van de nieu we nummers verwacht de PTT dat in ieder geval de komende vijftien jaar geen grote wijzigingen meer nodig zijn. Een tweede reden voor de omnum mering is de uniformering van het Europese telefoonverkeer, Zo wordt eind 1996 een Europees alarmnum mer ingevoerd: 112. Om fout kiezen te voorkomen zal geen enkele nummer in de toekomst meer beginnen met een 1Nederland is overigens niet het enige land in Europa dat zijn nummers massaal wijzigt. Turkije, Noorwegen en Engeland zijn al voorgegaan. Duits land en Frankrijk volgen de komende twee jaar. Reden nummer drie voor Decibel is dat PTT Telecom de komende jaren te maken krijgt met concurrentie. (Uiter lijk 1998 wordt de markt geliberali seerd). De nieuwe telefoonmaat schappijen zullen ook over nummers moeten beschikken. Een laatste argument om de num mers te wijzigen is dat hoogstwaar schijnlijk de opzet van de huidige 06- nummers gaat veranderen. De num mers van mobiele telefoons blijven de bekende 06 houden, maar de gratis 'fenéKloeg fe wereld van de mobiele communicatie heeft de laat- n een enorme vlucht genomen. Verschillende hor- "fabrikanten presenteerden onlangs de polshorloge- "foon. oadloze pinautomaat voor groenteboer en de poelier markt komt er aan en als 1 maakte Philips kort gele- oekend een de techniek in hebben om een polshor- 'e maken met beeldtele- rechtstreekse aansluiting emet, een radio, een elek- agenda en een televi- j communicator noemt zo uit Startrek, the Next ation weggehaald stukje C'Ogie. In de strijd om de van de consument wordt w de komende jaren on- 'eld bestookt met nieuwe wen. Hierbij een willekeuri- reep uit de lange rij. 'tan om het polsvideotele- omputerhorloge gaan ma- l0| nu toe leek het op een °uit een science fictionserie ehaald speelgoed. Tot nu Philips heeft de basis aoiogie voor de Wrist com- cator al in huis. De komen- en werkt Phlips aan het ver- van de onderdelen om et 9e batterij nog een Jr horloge over te hou- 1* ontwikkeling verdwijnt net toetsenbordje dank zij de verdere ontwikkeling van stemherkenningstechnieken voor de computer. Om in tijden van storing nog ouderwets het toetsenbord te kunnen gebrui ken zal dat op het scherm ver schijnen. Hoewel toekomstmu ziek weet Philips de liefhebber al lekker te maken met de mogelijk heid om op het horloge te scha kelen tussen een televisiepro gramma en een stadsplatte grond of het weerbericht. Swatch en PTT Telecom hebben elkaar gevonden in een kruising tussen een fancy horloge en de produkten van het buzzertijd- perk, oftewel de gratis sema foon. Om de buzzer-gebruikers af te helpen van die vreemde oran je, gele, zwarte of paarse bult van een semafoon in de broek zak ontwikkelde Swatch een hor loge met een ingebouwde buz zer. Swatch the Beep heet dit nieuwe produkt. Het is het eerste produkt dat be reikbaarheid op alle plaatsen in Nederland garandeert. Ook al doen Seiko en Timex dat ook. The Beep van Swatch werkt op het Buzzing-netwerk van PTT Tele com. Een display op de wijzer plaat heeft de boodschap door. Bij aankoop krijgt de klant onmid dellijk zijn telefoonnummer, kan de winkel uitlopen en bij wijze Een prototype van de Wrist communicator van Philips. van spreken direct worden 'ge- beept'. Hij of zij heeft dan al wel 395 moeten neertellen voor die modieuze polsbuzzer. In tegen stelling tot de semafoon hoeft voor de de buzzer geen abonne mentsgeld te worden betaald. Nederland kreeg eind septem ber de Europese primeur van de Seiko Messagewatch. Een pols horloge met ingebouwde sema foon, aansluiting op het ANP- nieuws en het weerbericht en de mogelijkheid om getypte en ge sproken boodschappen door te geven. Voor de prijs van 350 komt men in het bezit van de message watch. De berichten worden via FM-radiofrequenties naar het horloge doorgezonden. Een semafoonabonnement kost in clusief de berichtenfunctie ƒ7 per maand. Degene die een be richt doorbelt, betaalt één gul den per bericht. De mensen die een message watch hebben, zijn via een lan delijk nummer in combinatie met het eigen telefoonnummer .be reikbaar. Op het display van het horloge verschijnen boodschap pen als call home of u heeft voi ce mail, een gesproken bood schap. Degene met het polshor loge kan dan een nummer bel len en de boodschap afluisteren. Een persoonlijke pincode moet verhinderen dat anderen bood schappen af kunnen luisteren. De koper die een abonnement neemt, krijgt standaard de da gelijkse headlines van het nieuws op zijn schermpje. Vijfmaal per dag wordt men, zoals Seiko be looft in de folders, heet van de naald geïnformeerd over het laatste nieuws. Het KNMI houdt de mensen op de hoogte van het weer. Fanaten die zich kosten noch moeite besparen om alle snufjes aan hun pols of in hun zak te hebben kunnen extra abonne menten afsluiten. Voor 52 per jaar krijgt men een weekend weersvoorspelling. Voor 120 per jaar kan men de vijf topclubs uit de PTT Telecomcompetitie op de voet volgen. Direct na de wedstrijd de uitslag op het horloge, plus continu 'live' als het ware de meest opvallende tus senstand. Binnenkort kan de bezit ter de aanvangstijdstip pen van zijn favoriete speelfilmgenre op zijn horloge te zien krijgen, komt er file-informatie en tweemaal per dag de koers van een aande lenfonds naar keuze. Het is een beetje surrogaat beeldtelefonie, maar het werkt heel aardig. Videocommunica tie via de personal computer of videoconferencing, vergaderen op afstand. Met als grote voor deel ten opzichte van telefo nisch vergaderen, dat je de we derpartij aan de andere kant kunt zien. Tegen een vrij gering bedrag is het tegenwoordig mogelijk om met behulp van een camera, een personal computer met vi deokaart en een modem inclu- De messagewatch van Seiko. sief microfoon de gebelde figuur ook werkelijk te zien. De camera staat op of dichtbij de monitor. Voorwaarde is natuurlijk dat bei de partijen zo'n videoconfigura tie hebben. Tijdens het bellen kunnen beide partijen compu terbestanden, tekeningen of fo to's bekijken. Steeds meer bedrij ven gebruiken deze manier van communiceren in hun produktie- proces om nieuwe zaken sneller op de markt te kunnen brengen. Het videoconferencing komt neer op telefonisch vergaderen met beeld. Het kan grote onder nemingen geld en tijd besparen en de PTT meer opleveren denkt nummers zijn dan te herkennen aan 0800 en de betaalde met 0900. Voor een stad als Arnhem (nu nog 080) be tekent dat bijvoorbeeld dat het ken getal compleet wijzigt na 10 oktober (024). Redenen zijn er dus genoeg om de Nederlander lastig te vallen met 6 mil joen nieuwe nummers. En dat het las tig is, beseft de PTT maar al te goed. Het bedrijf is dan ook een grote cam pagne begonnen om de Nederlan der voor te lichten. In kranten, op tv en radio wordt flink geadverteerd en de laatste weken is bij iedereen een omnummeringsboekje en -gids in de bus gevallen. PTT Telecom heeft voor de campag ne een flinke smak geld uitgetrokken. De kosten bedragen z'n 100 miljoen gulden. Daarnaast heeft de PTT nog eens 100 miljoen gulden uit moeten trekken om de omnummering techni sche mogelijk te maken. De 200 miljoen gulden die de PTT moet opbrengen, zijn nog vrij gering als het afgezet wordt tegen de kosten die het Nederlands bedrijfsleven moet maken als gevolg van Decibel. Werkgeversorganisaties schatten dat de omnummering het bedrijfsleven zeker 400 miljoen kost. Maar een be drag van 1 miljard gulden is ook niet uitgesloten. Ondernemingen zijn vooral geld kwijt aan de aanpassing van de centrales en de verandering van drukwerk en ander materiaal dat het bedrijfstelefoonnummer draagt. Om het bedrijfsleven te begeleiden bij de omnummering heeft de PTT een kant en klaar stappenplan gemaakt (stap een: begin met inventarisatie te maken van het bedrijfsmateriaal waar nummers op staan), daarnaast is er een diskette beschikbaar die alle telefoonnummers die in computers ppgeslagen zijn, verandert in nieuwe nummers. Ook heeft de PTT een spe ciale helpdesk (gratis telefoonnum mer 09-0096) opgericht waarop be drijven op werkdagen tussen 8.00 en 22.00 uur een beroep kunnen doen. Inmiddels is de helpdesk ook door particulieren ontdekt en gaat de tele foon er nu 1800 keer per dag. Of de gigantische voorlichtingscam pagne slaagt, zal het komende half jaar moeten blijken. Tot 10 april 1996 blijven de oude nummers werken, maar de PTT zal er alles aan doen om de mensen 'om' te krijgen. Zo zal bij het draaien van een oud nummer een stem op een bandje het nieuwe nummer doorgeven. Niettemin blijft het afwachten of de Nederlander 'Decibel' tot een succes maakt, want zolang het niet per se nodig is om iets anders te draaien zul len veel mensen ongetwijfeld het ou de en vertrouwde telefoonnummer blijven gebruiken. Een nummer ople pelen uit het geheugen is immers een stuk makkelijk dan de telefoonklapper open slaan. foto seiko de slechterik erbij. Op dit mo ment is het een vrij duur systeem al kan de PTT daar makkelijk te genover stellen, dat het altijd goedkoper is dan mensen veel uren en geld in reizen te laten steken. Wie eenmaal het genot van een videoconference heeft meege maakt, weet dat het vele malen prettiger vergaderen is. Men kan mensen in close up zien, maar ook even een helicoperviewtje maken langs de deelnemers. In veel bedrijven is de elektroni sche post al niet meer weg te denken. Behoorlijk nieuw en dus ook behoorlijk kostbaar is het fenomeen van de gesproken e- mail, een soort van kruising tus sen telefoon en computer. Met behulp van een speciaal stukje soft ware kan via de telefoon een boodschap worden inge- spoken. Die boodschap wordt vervol gens op dezelfde manier als e- mail verstuurd. Aan de andere kant wordt de boodschap als een file weggeschreven. Wordt die boodschap aangeklikt dan die vervolgens via de telefoon worden afgeluisterd. Uiteraard door degene voor wie de bood schap is bedoeld. En door wie nog meer is de (privacy)vraag. brother... Draadloze datacommunicatie biedt een wereld aan mogelijk heden. Zo gebruiken bedrijven, waarvan over de hele wereld containers zwerven, steeds meer het zogeheten global positioning system. In een container wordt een pc met radiomodem ge bouwd. Via netwerken kan de ei genaar in een paar seconden te weten komen, waar zijn contai ner met kostbare goederen is ge bleven. Dit biedt natuurlijk grote moge lijkheden voor de hele transport sector. Maar, bijvoorbeeld ook voor politieteams. In plaats van dure rechercheurs op stap te stu ren kan een container zo ook worden gevolgd. Een van de andere mogelijkhe den van draadloze datacom municatie is om een draadloze pinautomaat te plaatsen in de stal van de kaasboer op de weekmarkt. Hoe dat in de prak tijk moet, is nog even afwachten. Wat bijvoorbeeld te doen wan neer iemand die toch al een handvol pasjes had gestolen er vandoor gaat met onder zijn arm de draadloze kassa? Maar wellicht is het systeem zo makkelijk voor marktkoopman en klant dat die pinautomaten er desondanks toch komen. r I I I

de Stem | 1995 | | pagina 25