rengt! gï I 9.95 24?' Niveau zorg daalt drastisch' DE STEM P onderschept voor provinciebestuur belastende fax ie uw plan voor tegengaan tweede woningen b= CATERPILLAR 13.95 Derde vliegtuigbom gevonden in Breskens Forse drugvangst bij acties in Terneuzen Kunstuitleen Zeeland luidt de noodklok Kapelletjes Zuiddorpe weer in ere hersteld POSTCODE jor trek naar Belgische zorg minder inkomsten en uitholling dienstverlening NATIONALE J LOTERlJi. Statencommissie voelt zich door gedeputeerde van PvdA gepasseerd Kankerbestrijding Meer samenwerken voor succesvol voor- en naseizoen 3ER 1995 fc> WALKING MACHINES AXEL - HULST - TERNEUZEN Zeeland Safari African likeur fles 0,70 liter 22,45 MgsS [SAFARI] Vat 69 Schotse whisky 'n hele liter 29,95 feestje Uw slijter heeft er ]i huis. Allereerst natuurlijk Jeid drank-assortiment maar fcn bierpomp, glazen en Édige feest-attri buten bent u op het goede adres. pholter eg pils t a 24 flesjes aan het juiste adres voor een uitge- -assorti merit, maar ook voor culinaire! 'eertips en leuke kadootjes. it maar, we zijn u graag van diensl ;en geldig t/m 30 september 19951 Ü0VJ iedere deelnemer in dezelfq tfouten voorbehouden. 50,- 25,- 25,- 50,- i25,- 00,- 25,- 50,- 25,- 25,- 25,- 50,- 50,- 25,- 50,- 25,- 25,- 50,- 00,- 00,- 25,- 50,- 50,- 00,- 00,- 25,- 00,- 8711 8736 8748 8816 8851 8861 8914 8915 8918 8921 8924 8932 8933 9005 9076 9136 9145 9161 9256 9263 9291 9291 9331 9402 9403 9421 9482 AK JE AZ HT EA HL 50,- 50,- 25,- 25,- 50,- 25,- AH 100,- JN 500,- EC 500,- EV 50,- JJ 100,- DZ 25,- AN 50,- NP 25,- CA 100,- PV 25,- CD 25,- CC 500,- XC 25,- TV 1000,- BR 50,- CA 25,- LB 50,- VN 100,- XM 500,- PL 50,- TM 1000,- 9531 JZ 9602 NB 9602 TL 9618 PD 9636 EC 9642 CH 9663 AK 9679 EG 9711 ED 9713 CB 9713 ML 9715 AJ 9722 KN 9728 WB II 9737 MP 9753 HE 9791 KB 9791 LJ 9843 EB 9902 AR 9913 TD 9934 PV 9951 HB 9977 PC Banknummer: i i i i i 131 velop Le verslaggever [jelburg - De Zeeuwsch Vlaamse Lrtij (ZVP) heeft een fax on- Ejiept die mogelijk belastend is fjiet provinciebestuur. Het gaat L fax die vanuit de provinciale [tie Milieu en Waterstaat aan de linatie van Friese werven is ge- Hierin wordt meegedeeld i Dordtse reder Davidse een Ijeclaim van 48 miljoen gulden k provinciebestuur heeft inge- gemeld komt Davidse met de [ómdat hij vindt dat hij ten on- is gepasseerd bij de aanbesteding van de Zeeuwse veerboot Koningin Bea trix. En Davidse zat, zonder dat velen dat wisten, ook weer bij de combinatie van Friese werven die nu in de race is voor de bouw van alweer een nieuwe veerboot. Nadat het de Friezen duidelijk werd dat in Zeeland bekend was dat Davidse met hen meedeed, trokken ze zich van David se terug en doen nu zonder hem mee. Da vidse op zijn beurt beschuldigt de pro vincie ervan de Friezen onder druk te hebben gezet om hem te lozen. De ZVP tenslotte kondigde vorige maand een ei gen onderzoekje aan. Gisteren, tijdens een vergadering van de statencommissie Verkeer en Waterstaat, informeerde WD-gedeputeerde Henne- keij (veren) naar de stand van zaken in het ZVP-onderzoekje. Waren er al resul taten geboekt, wilde Hennekeij weten. Waarop ZVP-statenlid Hageman met de mededeling over de fax kwam. „Ik weet nog niet of die fax echt is, dat moeten we nog bekijken, maar de volgende vergade ring kom ik met de bevindingen en zal ik hem laten zien," aldus Hageman. Als de fax echt is en verstuurd op een be paald tijdstip, een vroege fase in de aan besteding, dan kan dat betekenen dat het provinciebestuur met die mededeling aan een partij in de aanbesteding, inder daad de zaak onder druk heeft gezet. Da vidse zelf zegt over een fax van de veer dienst PSD aan de Friezen te beschikken en overweegt nog steeds naar de rechter te stappen over wat hij noemt 'pure chantage'. Ondertussen lijkt de nieuwe aanbeste ding waterdicht. Het is een Europese aanbesteding met zeer strenge richtlij nen. De zeven overgebleven werven die nen vóór 13 oktober twee offertes bij een Middelburgse notaris te deponeren, een technisch verhaal en een financieel ver haal. Eerst worden alle technische ver halen opengemaakt bij de notaris en dan gaan zich werkgroepen in opdracht van de provincie zich erover buigen. Er wor den punten uitgedeeld en een rangorde bepaald. Is dat gedaan, dan krijgen de technische pakketten een prijskaartje en pas daarna worden de financiële pakketten ge opend. Die worden dan vervolgens door andere werkgroepen beoordeeld en ook met punten in een rangorde gesteld. Het moeilijke van dit systeem, vertelde veerdienst-directeur Vos gisteren, is om koopaanbiedingen te vergelijken met charter-aanbiedingen Begin november volgt dan een advies aan Gedeputeerde Staten, de Zeeuwse Staten moeten dan op 15 december het eindbesluit nemen. Werven die in deze procedure buiten de boot vallen en bijvoorbeeld vooroordelen vermoeden, zoals Davidse nu doet, kun nen vervolgens bezwaar indienen bij de Europese Commissie, die dan een onder zoek zal instellen. Iönze verslaggeefster ïelburg - Als de Twee- tamer geen extra geld lekt voor de gezond- in Zeeuws- jideren, zal het niveau Idezorg drastisch dalen, is een van de conclusies ie delegatie van het Be- parlement gisteren bij bezoek aan het Zeeuw- tovinciehuis trok. Wijk is dat wij als indivi- ileden van de commissie on- iijs, cultuur en volksgezond- I de Zeeuws-Vlaamse proble- ik op landelijk niveau moe- rten," zei commissie- tirter M. Beinema. Aanlei- ïoor het bezoek was het in ri van dit jaar gepresenteer- Iapport 'Haalbaarheidsonder- lamenwerking ziekenhuizen (Euregio Scheldemond'. (toblematiek is bekend: veel re-Vlamingen melden zich Belgische ziekenhuizen in 'svan in de eigen regio, om- Ile wachtlijsten er korter zijn. lig: minder inkomsten voor «kenhuisgroep Zeeuwsch ilderen en uitholling van de Mening, met name in de bdance in Oostburg. na zei het zo: „De uitstroom frBelgië verzwakt de basis van I in de ziekenhuizen aan Inlandse zijde. Dat lijkt mij punt van nationaal belang. Je Ije overigens ook afvragen of voor de Belgische patiënten 'ijk is dat hun artsen il lijd aan de Nederlanders Slffl." [uvan het probleem is volgens iteerde De Kok (PvdA) het II in planning in de twee „Wij zijn gebonden aan Ide regels wat betreft aantal specialisten, terwijl ze in Bel- .s het marktprincipe 1 bent er veel sneller |de beurt." k en Beinema gaan er van- het afstemmen van beide sl verschillende systemen een Hit van lange adem is. Op k termijn, tot het jaar 2000, F een aanzet tot een defini- Jeoplossing gezocht in afspra- Belgische en Nederlandse perzekeraars met elkaar ken maken 'om het evenwicht •stellen'. Beinema benadruk- vertrouwen in die afspra- !lehebben. „De komende ja- 'ordt de 24-uurszorg in het «iusziekenhuis in Oostburg geval in stand gehouden," '"sDeKok mee. Van onze verslaggeefster Breskens - Op het bouwter rein aan de Sportlaan in Bres kens is gisteren een derde gro te vliegtuigbom gevonden. Af gelopen week trof de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Luchtmacht al twee vliegtuig bommen aan. Alle drie de bommen zijn zogenaamde duizend-ponders. Vandaag steken politie, de ge meente Oostburg, het Rode Kruis en de EOD de koppen bij elkaar om een datum af te spreken wan neer de bommen gedemonteerd worden. Volgens politievoorlichter W. Eggermont is er een duidelijk plan van aanpak nodig om het 'bommenprobleem' in Breskens op te lossen. „Daar zijn duidelij ke afspraken voor nodig. De rol van de EOD hierbij is heel be langrijk, zij zijn immers de ex perts op het gebied van explosie ven." Afgegraven De mannen van de EOD zijn al dagenlang bezig het terrein, ter grootte van een voetbalveld, op explosieven te onderzoeken. Het bouwterrein aan de Sportlaan is inmiddels metersdiep afgegra ven. Een onderzoeker van de EOD speurt met een detector het ter rein af. Het apparaat heet in vaktaal een 'bomlocater'. Het technische ding onderzoekt de bodem tot zes meter diepte. Het is een secuur werkje, er wordt geen stukje grond vergeten. De grond wordt bouwrijp ge maakt voor elf woningen. Een toekomstige bewoner loopt ze nuwachtig langs het terrein. „Ik hoop maar dat ze die bommen- troep zo snel mogelijk uit de grond halen. Ik moet .er niet aan denken dat m'n huis op explosie ven gebouwd wordt. Hier in de buurt zijn in het verleden al meer bommen gevonden, dus wie weet hoeveel joekels er nog in de grond zitten." „Ik vertrouw er maar op dat die jongens van de explosieven- dienst hun best doen en alles naar boven halen. Stel je toch voor dat er ééntje ontploft. Ik hoop maar dat we snel duidelijk heid krijgen van de gemeente Een medewerker van de Explosieven Opruimingsdienst speurt met een detector het bouwterrein aan de Sportlaan in Breskens af. foto camile schelstraete over wat er nu precies gaat ge- van de Sportlaan." stens een week nodig om het ter- beuren. Tot nu toe heb ik nog Volgens Eggermont is het nog rein verder te onderzoeken. Tot niks gehoord over bijvoorbeeld steeds niet duidelijk of de ontste- die tijd is het gebied aan de een voorlichtingsbijeenkomst kingen nog in de drie bommen Sportlaan verboden voor onbe- voor de toekomstige bewoners zitten. De EOD heeft nog min- voegden. e Nationale Postcode Loterij inclusief jropzegging eenmaal per maand liet derstaande rekening af te schrijven, en verder invullen in blokletters. ding van het reglement, op aanvraag 8 68. 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummerl dhr. O mevrJ ".954° I pize verslaggever F-De gemeente Sluis-Aardenburg Jigen inwoners die graag in Ret irement zouden .willen wonen een Prieel duwtje in de rug geven. [ls daarvoor in ieder gëVair een be- p van 100.000 gulden beschikbaar, |Jtoe gemeente is er nog niet precies 1de zaak in het vat moet worden Roten. er vermoedelijk op uitdraaien dat 8 meente geld bijspijkert om inwoners p ns'e geven een woning in het dorp te Op dit moment komen die bijna ijaan de bak, omdat de woningen veel I Ur worden aangeboden. De prijzen utzen in Retranchement zijn bijzon- oog, omdat Duitsers en Belgen grif °P geld neertellen voor een tweede 8- Dat mag eigenlijk niet, maar de 0erste gezicht strenge gemeentelij- A. ,ning op tweede woningen kan ««tak omzeild worden. }7;?ede woning die vrijkomt," zegt ffaprin g ^rom mevrouw E. P lei „moet volgens onze verorde ning gebruikt worden voor permanente bewoning. Daarbij stellen we de voor waarde dat een koper bij ons ingeschreven moet staan in het bevolkingsregister. Op dit moment is het zo dat je kunt worden ingeschreven als je ergens 180 dagen per jaar woont en dat getal zal nog lager wor den. Dus iemand die flink wat weekein den in z'n tweede woning vertoeft, komt daar gemakkelijk aan. Vandaar dat we besloten hebben andere wegen te zoeken." Het idee om eigen inwoners financieel te steunen bij hun pogingen een woning te kopen in Retranchement klinkt goed, maar er zitten nogal wat haken en ogen aan. „Zo'n bijdrage geldt voor de koper al snel als inkomen. Daar moet hij dan belasting over betalen en dan is het voordeel al voor een groot deel weg," zegt mevrouw Vers prille. Daarnaast is het gevaar aanwezig dat verkoper en koper handjeklap gaan spelen, de prijs kunstmatig opdrijven en samen de gemeentelijke buit verdelen. „Dan wordt er waarschijnlijk continu ge kocht en verkocht in Retranchement. Dat is meteen het probleem. Een goede rege ling treffen. En daar zijn we nog niet uit." De gemeente stelt dus een ton beschik baar, maar heeft aan de provincie ge vraagd eveneens een ton in dat potje te stoppen. „Een besluit is daarover nog niet gevallen. Ze hebben in Middelburg wel la ten weten het een goed idee te vinden en dat we de zaak eerst maar eens moeten uitwerken." Het oprichten van een speciaal fonds maakt deel uit van het beleid om de leef baarheid van Retranchement voor de toe komst veilig te stellen. Enerzijds vergrijst het dorp en anderzijds zit men opge scheept met het tweede woningenpro bleem. „Je ziet dat het aantal kinderen vrij snel achteruit loopt en daardoor komt straks het voortbestaan van de school in gevaar. Daar moeten we dus iets aan doen." Een ijzer dat de gemeente in dat kader nog in het vuur heeft is een uitbreidingsplan netje aan de Noordstraat. Daar kunnen tussen de tien en veertien woningen ge bouwd worden. Binnenkort worden de percelen bouwrijp gemaakt en kan de uit gifte van de bouwgrond beginnen. Niet-inwoners van Retranchement die op leeftijd zijn en in het fraaie dorp wel van hun oude dag willen komen genieten, hoe ven zich geen illusies te maken. Alleen ei gen inwoners en jonge gezinnen met kin deren krijgen kans een lapje grond te ko pen. Belangstelling is er nu al genoeg. Ook van heel wat ouderen, volgens mevrouw Versprille. „We krijgen zelfs hele aan doenlijke brieven uit randstad van oude ren die een stuk grond willen kopen. Hoe ze dat weten is mij een raadsel, we hebben er nog helemaal geen reclame voor ge maakt. Maar goed, die mensen kunnen het inderdaad vergeten." Deze toewijzingscriteria deden deze maand nog de wenkbrauwen fronsen tij dens een inspraakbijeenkomst in Middel burg, ter voorbereiding van het 'nieuwe streekplan voor Zeeland. VVD-statenlid Polderman-Martin nam daarbij zelfs het woord 'discriminatie' in de mond. „Tja, maar wat wil je," zegt wethouder J. du Fossé op zijn beurt. „De leefbaarheid van Retranchement is voor ons een groot goed. En die leefbaarheid is in het geding, het voortbestaan van de school staat onder druk. Als gemeente hebben wij al heel wat gedaan in het dorp. Als wij nu jonge ge zinnen de kans geven zich daar te vestigen betekent dat een extra injectie die gewoon hard nodig is." Van onze verslaggever Middelburg De statencom missie Welzijn voelt zich ge passeerd door PvdA-gedepu- teerde De Kok (Welzijn), die op persoonlijke titel 2,5 ton beschikbaar wilde stellen voor het Museum van moder ne kunst in Middelburg, zon der eerst de commissie en dus indirect de Zeeuwse Staten te raadplegen. Het museum gaat, zoals al gemeld niet door in Middel burg, maar dat maakte de wrevel van statenleden van het CDA, de WD en de SGP er niet minder om. Het was uitgelekt dat De Kok in de beurs wilde tasten, maar De Kok verdedigde zijn actie door te zeggen dat het vroeg tijdig bekend was geworden. „Later is mijn standpunt door het college van GS over genomen, en we wilden het niet direkt naar buiten bren gen omdat als je dat te vroeg doet, je het plan doodt, en dat is tenslotte ook gebeurd." Maar De Kok werd flink on der vuur genomen. Statenlid Van Heukelom voerde aan dat de commissieleden infor meel regelmatig worden 'bij gepraat' door het college over allerlei zaken. „Dat had nu ook gekund," aldus Van Heu kelom. Het museum in Mid delburg is getorpedeerd in de gemeenteraad door het CDA en de WD, stelde statenlid Van Kollem van GroenLinks. „En nu krijg ik sterk de in druk dat de statenfracties van het CDA en de WD par tijgenoten willen dekken door een aanval op deze ge deputeerde." DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 DEEL C Terneuzen - De Terneuzense brigade van de Koninklijke Marechaussee heeft bij verscheidene acties in de afgelopen dagen forse hoeveelheden verdovende middelen in beslag genomen. Het gaat om ruim 49 gram heroïne, één gram cocaïne, 24 LSD-trips, acht xtc-tabletten, vier gram speed, twee joints, bijna 65 gram marihuana en 55 gram hasj. De marechaussee trof de drugs aan bij controles in het haven gebied van Terneuzen en bij de grens. Voor overtreding van de Opiumwet werden in totaal 23 personen aangehouden, van wie er één ook een proces-ver baal kreeg wegens verboden wapenbezit. Hij had een spuit bus met traangas bij zich. Naast de drugvangst verbali seerde de marechaussee ook ze ventien buitenlanders, omdat ze geen identiteitspapieren konden tonen. Tevens werden twee illegaal in Nederland ver blijvende buitenlanders aange houden. Tenslotte hield de brigade in Terneuzen een automobilist aan toen die met een snelheid van ruwweg honderd kilometer door de bebouwde kom raasde. In overleg met de officier van justitie in Middelburg moest de man direct een boete van vijf honderd gulden betalen. Van onze verslaggever Middelburg - Het gaat slecht mét de vier Zeeuwse centra voor kunstuitleen in Vlissingen, Goes, Middelburg en Terneuzen. Door geldgebrek loopt de kwaliteit van de collectie terug, wat zich vertaalt in een dalend aantal abonnementen waardoor er nog minder geld binnenkomt. Tot overmaat van ramp wil de provincie ook nog eens gaan be zuinigen op het jaarbudget van twee tón, terwijl eigenlijk een verhoging van de subsidie met een ton noodzakelijk is. Met dit verhaal kwam coördina trice Sinke van de Stichting Kunstuitleen Zeeland gisteren naar een vergadering van een statencommissie. Een oorzaak van de problemen is de groei van de kunstuitleen, terwijl de subsi die sinds 1991 gelijk is gebleven. Sinds begin dit jaar doet Ternue- (ADVERTENTIE) zen bijvoorbeeld mee, maar extra geld kwam er niet. „En het is on mogelijk om voor twee ton vier punten van actueel werk te voor zien," zei coördinatrice Sinke. De kunstuitleen zelf heeft de abonnementen al verhoogd en ook komt er geld binnen uit de kunstverkopen, jaarlijks wordt voor ongeveer een ton aan kunst verkocht. Maar toch gaat het fi nancieel slecht. Op een totaal le denbestand van 1600 hebben al 150 leden opgezegd. Later dit jaar nemen de Zeeuwse Staten een besluit of de korting (van minder dan 2 procent) doorgaat of niet. Sas van Gent - De jaarlijkse col lecte van de Nederlandse Kan kerbestrijding/Koningin Wilhel- mina Fonds heeft in Sas van Gent een bedrag van ƒ3770,35 opgele verd. Het geld wordt besteed aan pro jecten op het gebied van weten schappelijk kankeronderzoek, patiëntenbegeleiding en voor lichting. Van onze verslaggever Middelburg - Toeristische on dernemers moeten samenwer ken om seizoensverlenging voor de toerist in Zeeland suc cesvol te maken. De Provin ciale WV doet deze oproep in het jongste informatiebulle tin. Met name speciale promotie-ac tiviteiten zijn dringend nodig om die toerist te bereiken die in het voor- en het naseizoen naar Zee land wil komen. „Seizoensverlenging moet aan de toerist 'verkocht' worden met aantrekkelijke prijzen of aan trekkelijke extra's in de arrange menten. Ook van het bedienend personeel worden meer inspan ningen verwacht om het de gast naar de zin te maken," meent de Provinciale WV. Wil seizoensverlenging beter sla gen in Zeeland dan wordt onder nemers bovendien aangeraden meer in te haken op of zelf sug gesties te doen voor bestaande evenementen als de Zeeland Na- zomerfestivals, en straks de Na- tuurmaand eniZeeland Maritiem. Ook kan meer Worden ingespeeld op de gebruikelijke cultuur- en theaterprogrammering. Daarnaast is het in de ogen van de Provinciale WV van het grootste belang dat naast ver- blijfsaccommodaties ook horeca- en dagattractiebedrijven hun deuren in het voor- en naseizoen open houden, zowel in dezelfde straat als in dorp of stadsdeel. Een paar van de vrijwilligers plaatsten de opgeknapte heiligen beelden voorzichtig in de kapellen terug. FOTO camile schelstraete Van onze verslaggeefster Zuiddorpe - Het is volbracht! De kapellen der zeven smarten van Maria zijn behouden gebleven voor het dorp! Laat het ie der horen! Het kerkbestuur Heilige Maria Hemelvaart is trots. En dankbaar. Dankbaar voor de belangeloze medewerking van tal van mensen die nog steeds voor de kerk en de kapellen een warme plek in hun hart hebben. Zuiddorpe is er voor de oorlog beroemd mee geworden, met de acht kapelletjes. Een bruisend bedevaartsoord voor heel katho liek Zeeuws-Vlaanderen. Die tij den zullen naar verwachting niet wederkeren, maar iets van de ou de Roomse glorie werd gisteren toch in ere hersteld. Een''paar van de vrijwilligers plaatsten de opgeknapte heili- gen-beelden voorzichtig in de kapellen terug. Zondag 1 oktober na de mis van 09.45 uur zal de herwonnen schat officieel wor den ingezegend door pastoor Vervaet. Het was voorwaar geen licht kar wei, de opknap van de kapelle tjes die zich tussen de hoge beu ken een weg over het kerkhof slingeren. De meeste waren flink scheefgezakt door de krachteloos geworden cementen voegen. Tal loze leien kapot of kwijt, de zin ken plaatjes met tekst en uitleg over de smarten aangevreten en onleesbaar. Om dat allemaal weer op te knappen was 75.000 gulden nodig. Een bedrag dat door parochie, gemeente, bis dom, provincie, Anjerfonds en tal van particulieren door diver se acties moeizaam bijeen werd gebracht. „Met voldoening mogen we erop terugzien, dat door inzet, op wel ke wijze dan ook, door vele men sen de acht kapelletjes toch nog voor de parochie van Zuiddorpe en de bezoekers van Zuiddorpe hopelijk voor vele jaren behou den kunnen zijn," aldus de vice- voorzitter van het kerkbestuur.

de Stem | 1995 | | pagina 13