Bob Dornan: rechtse directe Richard Lugar: plutonium Bill Bradley: driepunter Newt Gingrich: eerder klaar Bill Clinton: Comeback Kid Pete Wilson: daden Alan Key es: redenaar Patrick Buchanan: uit het hart Colin Powell: vanuit de boekhandel Arlen Specter: achter Hillary Phil Gramm: beste barbecue Robert Dole: Man van Gisteren Ross Perot: dug-out Lamar Alexander: wandelaar |C:&LAND DE STEM BUITENLAND IÖËSTEM DE SPEAKER DE PRESIDENT DE DERDE MAN DOLE EN DE ZEVEN (eh, acht) DWERGEN los ritekenfilm 09,00 Tagesscf I 1 Kapt'n Blaubar Club, kinderse ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1995 Ook uit Californië. Maar een eenvoudig lid van het Huis van Af gevaardigden. Politiek prijsbokser met een geduchte rechtse di recte. Heeft al laten weten dat 'Newt' (Gingrich, de Speaker van het Huis) het erg zou betreuren als hij hem in de steek liet. Vrij vertaald: Dornan geeft de strijd binnenkort op. 'Sympathiek' hoor je de senator van Indiana in het betere tafelge sprek te noemen. Maar dan moet het woord wel met een vleugje meewarigheid worden uitgesproken. Dick Lugar dacht de show op de eerder genoemde bijeenkomst van United We Stand Ameri ca te stelen met een spreekbeurt over de gevaren van de versprei ding van plutonium. Zo'n type. Een driepunter. Zo mag de recente aankondiging van de Demo cratische zwaargewicht (New Jersey) dat hij niet langer beschik baar is voor de Senaat best worden genoemd. Punt 1: het vertrek van zo'n coryfee bevestigt het beeld van de De mocratische partij als zinkend schip. Punt 2: de Democraten in de Senaat komen dichter bij het punt dat de noodrem van het zoge naamde filibusteren niet meer helpt om de Republikeinse trein te stoppen. Punt 3: het idee van een onafhankelijke president (Brad ley heeft de mogelijkheid dat hij als onafhankelijk kandidaat in de race stapt nadrukkelijk open gehouden) krijgt extra 'momen tum'. Bradley, oud-basketbalheld, heeft alles mee. Charmant, erudiet, deskundig, hij is het allemaal. Alleen: dat is-ie al jaren. Vier jaar geleden zag hij er na ampele overweging van af een gooi naar de Democratische nominatie te doen, en nu is het hetzelfde liedje. Sommige Amerikaanse journalisten schrijven verlekkerd over een 'droom-team' Powell-Bradley. Of moet het Bradley-Powell zijn? Het verschil: Bradley heeft nog geen titel voor zijn nieuwe boek. Mr. Big Mouth himself. De 'Lenin van de Republi keinse revolutie'. Opmer kelijk gereserveerd als het gaat om de kans dat hij alsnog in het strijdperk treedt. Is blij dat hij zijn boek ('To Renew Ameri ca', al wekenlang boven aan op de Amerikaanse boeken-toptien) eerder af had dan Colin Powell het zijne. En vorige week voegde hij daar iets aan toe. Als Powell in de ring stapt, dan doet hij het ze ker niet. 'Big Mouth' Newt Gingrich: als Powell in de ring stapt, doet hij het zeker niet. Schrijf hem niet af. Als gouverneur van Arkansas gaf hij zichzelf ooit de titel 'Comeback Kid'. Een kei in de topsport van het cam pagne-voeren. (Wie zegt daar dat het jammer is dat de winnaar het ook wordt?) In Bob Woodwards boek 'The Clan' over de eerste ronde van Clintons worste ling met Amerika's econo mische problemen, komt een aardige scène voor. Allan Greenspan, de voor zitter van de centrale bank, slaat de president gade ter wijl hij wikt en weegt. Hij, Greenspan, moet aan Hamlet denken, en hij vraagt zich af of Clinton niet meer denkt dan goed voor hem en nuttig in de politiek is. Een bolleboos die heel erg zijn best doet en juist daardoor de aura (en de mazzel?) van de Leider mist, dat is het beeld. Politieke mistaxaties (hervorming gezondheidszorg) en tactische blunders (homo's in het leger) markeerden zijn eerste jaar. Clin ton beloofde een nieuwe Democratische partij een deed de dingen van de oude - zo zagen veel Amerikanen het. Halverwege zijn eerste termijn zag hij de binnenlandse politieke agenda overgenomen door de Republikeinen en de buitenlandse door een op revanche beluste voorganger: Jimmy Carter. Maar aan verzachtende omstandigheden geen gebrek. Betekent het feit dat Clinton tot nu toe binnen zijn partij niet is uitgedaagd eigenlijk niet: wat heeft een Democraat vandaag de dag te zoeken in het Witte Huis? Het is misschien van ver, maar ontegenzeggelijk: hij komt terug. Zijn behandeling van de Repu blikeinse furie is, wat je noemt, effectief. Met de nodige fanfare doet hij de ene handreiking na de andere; wat de Republikeinen, weigerachtig in de ban van hun succes, een geur van onproductief radicalisme geeft. En wat de internationa le politiek betreft: uitgerekend in het Bosnische mijnenveld be woog Clinton zich ineens, nou ja, als een leider. Bill Clinton: de zet zich schrap. 'Comeback Kid' NEDERLAND 1 De strijd om het Witte Huis zal het Amerikaanse publiek de komende maanden vooral via de buis bereiken. En er zit drama in de lucht; in tegenstelling tot vier jaar geleden is de strijd al volop aan de gang. De race naar het Witte Huis kan beginnen Door Bert Ummelen Washington - De parken in Washing ton kondigen de pracht van de 'indian summer' aan. Het wordt alweer moei lijk je de bevolking van Capitol Hill in korte broek voor te stellen. Eens in de vier jaar zijn dit de dagen dat Amerikaanse burgers er aan beginnen te denken dat er presidentsverkiezin gen op komst zijn. Zo niet dit keer. De campagne is al maanden volop aan de gang. Vergelijk, om het ongewone van de toe stand te proeven, deze septemberdagen eens met die van 1991. President Bush keerde wel gemoed terug van een volle maand vakantie. 'Hi folks.' Hillary had Bill nog niet gezegd dat-ie het maar moest proberen. En 'who the hell' was Ross Dinges... Er zit drama in de lucht. Republikeinse lief hebbers verdringen elkaar om, bouwend op het succes van hun partij, Democratisch pre sident Bill Clinton uit het zadel te stoten. De 'Comeback Kid' zet zich schrap. Maar zal het straks wel gaan tussen een zit tend president van de ene en een uitdager van de andere partij? Drie jaar geleden schreef miljardair Ross Pe rot geschiedenis door als onafhankelijk kan didaat bijna één op alle vijf uitgebrachte stemmen in de wacht te slepen. Colin Powell, de razend populaire oud-voor zitter van de verenigde chefs van staven, zou het nog wel eens verder kunnen schoppen. Al maanden draaien alle speculaties over de vol gende bewoner van het Witte Huis om de vraag of de generaal in de arena stapt. Wordt Republikeins 'frontrunner' Bob Dole toch ingehaald? Staat er uit de Democratische gelederen alsnog een uitdager van Bill Clin ton op? Doet Powell het? Amerikaanse presi dentsverkiezingen houden zich nooit aan een scenario. 'Elke campagne', zegt Clintons strateeg Ja mes Carville, 'is een deur, en je weet niet wat erachter zit als je hem open trapt'. Maar de cast is in elk geval bekend. Alle se rieuze, would-be en wie-weet kandidaten op een rij, van commentaar voorzien. Gouverneur van Californië. Probeert zijn functie uit te buiten met de slogan dat hij niet in woorden maar in daden doet. Hij claimt ook dat hij van alle Republikeinse kandidaten de enige is voor wie Clinton echt bang is. De president hielp hem een handje door op Labor Day juist in Ca lifornië een toespraak te houden, waarin hij uithaalde naar lieden die doen alsof illegale immigratie en positieve discriminatie oor zaken zijn van de economische tegenspoed van de middenklasse. Het zijn Wilsons campagnethema's. De gouverneur toog vorige maand naar New York om tegen de achtergrond van het Vrijheidsbeeld de officiële aftrap voor zijn campagne te doen. 'The Lady' had hem van alles te vertellen. Maar volgens insiders heeft ze hem niet verteld hoe hij, behalve Californië, nog een andere staat zou kunnen winnen. Sterker: ze zou hem ook niet hebben verteld hoe hij in Californië zijn achter stand op Dole kan inlopen. Deze week besloot Wilson niet mee te doen aan de 'caucus' in Io wa. Om strategische redenen, zegt zijn campagneteam. Wegens geldgebrek, zeggen zijn tegenstrevers. De enige zwarte kandidaat tot dusver. Zegt voor het Witte Huis te gaan, maar wordt ervan verdacht in werkelijkheid voor zijn ra dioprogramma te gaan. Volgens de perstribune komt hem wel de titel van 'beste redenaar van het stel' (Republikeinse kandidaten) toe. Wel geldgebrek. Maar Pat zou Pat niet zijn, als hij niet vol vuur zou verkla ren dat 'Amerika niet te koop is'. Oud-journalist, en vlak de leerschool van dat vak niet uit. Bucha nan, die net als Gramm gezien wil worden als aanvoerder van rechts Amerika, had een goede zomer. Bleek de lieveling op de 'conventie', vorige maand in Dallas, van Ross Perots club United We Stand America. Pat spreekt recht uit het hart. Van de rij Republi keinse kandidaten is hij de enige die nooit dingen zegt waarvan je je af vraagt: zou-ie het zelf ge loven? Dat hij in dubieuze oplos singen voor Amerika's problemen gelooft (pro tectionisme!) is een ande re kwestie. Pat Buchanan: heeft geen geld, maar zegt wel dat 'Amerika niet te koop is'. Nooit eerder was de boek handel de lanceerplaats van een presidentiële loopbaan. Dit keer wel? De populaire generaal, oud voorzitter van de verenig de chefs van staven, denkt en rekent. 'Hij is vastbe sloten de eerste zwarte president van de Verenig de Staten te worden', zeg gen intimi of mensen die doen alsof ze dat zijn. Waarom hij dat dan niet zegt? Wel, het is juist zijn zwijgen dat hem in het brandpunt van de belang stelling houdt. En natuur lijk wil hij, net als Speaker Newt Gingrich, een paar boeken verkopen. Nu overal verkrijgbaar: 'My American Journey'. In november, als zijn pro- motie-toernee er op zit, spreekt hij het verlossende woord. Ja of nee en hoe? Waagt-ie op 'een onafhan kelijk ticket'? Of wordt hij gewoon Clintons Republikeinse uitdager? Hoe dan ook is het vervolgens nog een hele ruk naar de verkiezin gen. Tegenover een burgerij die haar buik vol heeft van politieke polarisatie en verlamming presenteert Powell zich als vader des vaderlands. Hij bewonderde Reagan, maar stemde op Kennedy en Johnson, bekent hij in zijn boek. Op het moment dat Powell 'ja' zegt, houdt hij op de droomkandi- daat te zijn die hij nu voor de in de gevestigde politiek teleurge stelde burgers is. Dan zal hij moeten zeggen wat hij precies vindt van zaken als in ternationale handel, sociale en medische zorg, immigratie en po sitieve discriminatie. Colin Powell: via de boekhandel naar het Witte Huis? Senator van Pennsylvania. Luidkeels voor vrije abortus (Wilso dat ook, maar zachtjes) en dus geen blijvertje onder de RepuU'* keinse kandidaten. 'Laat Republikeinen stemmen en je zult dat hij nog achter Hillary eindigt'. «.55 Aan geld geen gebrek. De senator uit Texas is niet de onbedi dendste van de partijgenoten die Dole de Republikeinse nomin... tie betwisten. Doet vriend en vijand versteld staan van zijn talen" ten op het gebied van fondswerving en campagne-organisatie D» dood-aan-de-fiscus boodschap waarmee hij zich als vaandeld ger van Republikeins rechts profileert, is weliswaar populi maar het lijkt een nogal smalle loper naar het Witte Huis. Met zijn onvoorwaardelijke nee tegen abortus probeert hij J kampioen van de conservatieve christenen te worden. Vor» maand beleefde Gramm zijn 'finest hour' door in een zogenaam straw poll van de Republikeinen in Iowa naast Dole te eindige: Boze tongen beweren echter dat dat voornamelijk lag aan de h liteit van zijn barbecue. Dole, toch een beetje geschrokken, spr geforceerd laconiek van 'een kiezel op het strand'. Gramms electorale charme wordt overigens ook wel verge___ met die van een baksteen. Vuiltje: Gramm wordt op een beia tende manier genoemd in de dagboeken van weggestuurde 'vieze man'-senator Woodpack. Nieuws voor doven en sl horenden (ook om 13.00) Curfew, film over een Pal se familie in een vluchteli kamp in Gaza ,j|3 jeugd met Bamboo animatieserie over bedi diersoorten Kinderen van de werel portages voor de jeugd Confetti zomermix mi Verzoekenman; Droom clips-Riddertijd special, spe voor de jeugd; Kinderer Waterland, jeugdserie Boggle, spelletje (ZW) Laurel Hardy, sla Alle dieren tellen mee The Nanny, comedy journaal Tequila Sunrise, speelfilm La Bloemen, registratie tershow van Karin BloeJ Afl.1 Filmspot extra, magazine Nederlandse Filmdagen naya, speelfilm 113-25 NEDERLAND 2 11.30 11.00 11,29 Koekeloere De Noordzee Nieuws uit de natuur Schooltv Weekjournaal Reclame en promotie 10.30) Studio sport met Tennis Cup; Wielrennen Ronde Spanje; GP des Nations; V( bal EK dames; Turnen WK 2 Vandaag met actualite 17.30 en 18.00 Journaal Sportjournaal en 18.49 Hc punten uit het nieuws Landelijk tuinieren André Rieu en het Jc Strauss Orkest World Safari The Boys are Back, comed JI.15 Tijdsein, actualiteiten Jeugddromen, serie: Pete mofeeff als vrachtwagench; feur 11.53 Het is voor Dole: driemaal is scheepsrecht. Of niet dus. Tweekee eerder probeerde hij, zonder succes, zijn intrek in het Witte Hui! te nemen. Die geschiedenis, zijn gevorderde leeftijd (72) en de les wordt nieuw' stemming in zijn partij geven hem als Republi keins 'frontrunner' iets ongerijmds. Hij heeft het niet makkelijk, daar zijn vriend en vijand het ova eens. Voorzitter van de Senaat en presidentskandidaat met stip: gaat dat wel samen? Bob 'Make a Deal' Dole is gebouwd voor de eerste rol, veel minder voor de tweede. Hij is een politieke oldtimer (toen zijn politieke loopbaan in Kan sas begon, was Clinton vijf). Meer een man van gisteren dan van het heden met zijn opgeklopte ideologische tegenstellingen, gematigde conservatief die van het politieke ambacht houdt: aan sturen op compromissen die zoveel mogelijk van je verlangens be vredigen. Maar Dole weet ook dat passie en initiatief in de Amerikaanse]» litiek momenteel in de rechter hoek te vinden zijn. Dus doorspi hij zijn spreekbeurten met pleidooien tégen het a-morele H( lywood en vóór het Engels als officiële taal. Dole wil gr: Dole, maar desnoods ook niet. „Ik zal een tweede Ronald Reagan zijn als jullie vinden dat ik dat] moet zijn," zei hij deze zomer tegen partij-prominenten. kertje: volgens een recente Time/CNN-poll vindt driekwart vi de kiezers hem niet te oud voor het ambt. 22.22 «.49 Otto in Afrika, reportage: bia Omega, talkshow over de vennatuurlijke werkelijk! Bekeringen Sluitingslied Journaal Kunst omdat het moet: say Anderson is dat nou alle (K+ZW) Kunst omdat moet; If, speelfilm NEDERLAND 3 19.14 Alles kits met Pressga Aansl.: Robbedoes Bamboo Bears, tekenfilm Confetti zomermix met verzoekenman, Droomsl klips: Snoepfabriek special Kinderen van Waterland Kinderen van de wereld, De kleine zakenman uit Texas met het grote ego en de nog grotere bankreke ning. Drie jaar geleden boorde hij president Bush zijn herverkiezing door de neus. Hij snoepte zoveel van Bjish' electorale basis af, cjdt Clinton het met 42 procent van de stemmen redde. De schrik zit er sindsdien in. En dus kostte het Pe rot, vorige maand, weinig moeite de Republikeinse would-be presidenten op te laten draven voor de vrienden van zijn United We Stand America. Stuk voor stuk ingeleid door hemzelf. Perots historische beteke nis is het dat hij definitief duidelijk maakte dat in het tijdperk van de massa communicatie partijorga nisaties niet langer onmis baar zijn als voertuig voor politieke boodschappen. Heeft verklaard dat hij het liefst aan de zijlijn blijft, klaar om in te vallen zodra het landsbelang dat eist. In zijn ogfflj natuurlijk. Ross Perot: blijft het l de zijlijn om daar zijn invloed ij te oefenen. Gewezen gouverneur van Tennessee. Vooral be kend vanwege het rode houthakkersoverhemd waarin hij lange voet tochten pleegt te maken. Rekent erop dat iemand 'van buiten Washington' bij de kiezers een streepje voor heeft. Maar werkte hij dan niet in het Witte Huis van Nixon? En was hij niet Bush' minister van onderwijs? Lamar Alexander: re kent er op dat 'iemand van buiten Washington' bij de Amerikaanse kie zers een streepje voor heeft. |BELGIË FRANS 1 111,30 Follow me, cursus Engels 11 I Spreek met ons mee, cursus Nederla 111.30 Vivre a Bruxelles 11.5S Sindt I intercultureel magazine 12.25 Obje I Europe, magazine 13.00 Nieuws 13 I Gourmandises, culinair magazine 13 I Spécial Cartes sur table, special over I febe fouten 14.40 Desperate Res IMIm 16.20 Coup de film, maga; 116,45 Tarzan, serie 17.15 Luna p I jongerenmagazine 17.50 Beverly I I #210, serie 18.35 Contacts, verkeers I '645 Génies en herbe, spelletje 19 Nieuws 20.10 Le jardin extraordin; I «atuurmagazine 20.50 Maigret et I port de brumes, misdaadfilm 22.25 C 1 tets, verkeerstips 22.35 Match 1, v< I ^magazine 23.30 Nieuws BELGIË FRANS 2 112.10 Gourmandises 12.30 Racing I ,00 Autosport GP Portugal F1-wag I 'Ml Champion's '95, autosportma |W 14.30 Top motos, motorsporti I l'zine 14.56 Tour du monde en 8 jo ■actualiteiten 15.22 Parcours, golfma l«l16,16 Reflets-lmages d'aille I wikaans magazine 17.10 Wallons-n I Frangoise et les siens, cultur ■magazine 19.00 lei bla-bla, kinderp |5'amma 19.30 Nieuws. Met gebar 2lk02 Alice 66, Europees cultur) lh,a^lne 20,52 Tenuto 95, klassie I wek 21.31 Finale du printemps de klassieke muziek 22.02 Nied ■23 02) M'REB '95, k'aSSieke mUZ'ek |t Rusland 1 JMO (ZW) Klamottenkiste, kinderpl 107 SrTc Blinky Bill, tekenf ItEs war einmal Entdecker und Ar verandern die Welt, tekenf 1 JyJanna, jeugdserie 08.30 Prinz Radio rijnmond Blond 30 lïnn10'00 Studio 9loria- 120t léraaitia-, Radio R'jnmond Sport. 1 I "om Sport W'm Kerkhof' 19'0°-22'0 |CR0EP BRABANT l2aterdan2'!^ad!P 1'903 Brabants nieuw I'ohan VeiJh 'te'ten' Brabantse a9enda laiiteiten n auren:10'03 Brabants nieuws l^uurpri ?n 'n Brabant en weerma l'I.OI Van k 0p 1103 Brab I Botlek h«r.j6, 1205 Brabants nieuws lbsnt Sport dS Moerdiik-17.07-18.00 I Or"roep Zeeland°spoU °31^'00 0a9"week Radio 1

de Stem | 1995 | | pagina 32