Jer Gelegenheid DE STEM Zeeuwse havens verdienen het' r riooie enz. Stil protest tegen harde drugoverlast Vliegende Hollander is opgeblazen luchtballon m'», orse eisen tegen bende van vier voor reeks kraken in bedrijven mm Barbé niet trots op naam Terneuzen in boekj e over racisme 'Steunaanvragen van bedrijven toetsen aan regels in notitie' I xtra rijkssubsidie van 140 miljoen gulden naar havens Rotterdam en Amsterdam Nff Ome Toon en Tante Corrie Siemons 16 jaar K foor particulieren Getrouwd Bezorger gefeliciteerd wordt 40 jaar Rachel Blewanua Proficiat! Priscilla H.G. Opa Bos B SEPTEMBER 1995 cH TIJD TE LEZEN? V 'n Gelukwens, bedankje, jubileum, receptie, huwelijk, verloving, ovenwinning, prestatie, examen, Abraham enz. IPrijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW, één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, formaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. Overige tarieven op aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-236882 of geef uw tekst 2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven worden uitsluitend geaccepteerd, indien Vaam en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. I Wij behouden ons het recht voor teksten I zonder opgaaf van redenen te weigeren, tdien de uitgever klachten bereiken over de opgegeven tekst behoudt de uitgever zich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te maken. Frank van Gils en Francis Schellekens, 2f september 1995, Gilze Mevr. Mus-van Elzakker in Steenbergen. dan niet de door te staat vast iets ^gading bij. ,ar>daag Zeeland Lzecorrepondente Lburg- Gevangenisstraffen op- tdvan zes maanden tot drie jaar Vde officier van justitie mr. Van i gisteren voor de Middel- rechtbank tegen vier leden mendengroepje. In de eerste bden van dit jaar pleegde het Neen groot aantal inbraken in jjven in Zeeuwsch-Vlaanderen. jannen, in leeftijd variërend van 22 5 jaar en afkomstig uit Philippine, <j0rpe en Terneuzen kenden elkaar al jaren en ontmoetten elkaar opnieuw vlak na hun vrijlating uit een vorige de tentie voor soortgelijke feiten. En ook nu weer was het voornamelijk de verveling die hen gezamenlijk of in wisselende combinaties op het dievenpad bracht. Gebeurde dit bij vorige gelegenheden nog op vrij kleine schaal, ditmaal stortte de groep zich op het 'grotere werk', waarbij telkens in één Map voor vele tienduizenden guldens aan spullen werd buitgemaakt. Zo werd op 16 juni door het viertal een inbraak gepleegd in een bedrijf van sportartikelen in Sas van Gent, waarbij een groot deel van de inventaris werd meegenomen. De rekening hiervoor kre gen de mannen ter zitting gepresenteerd. De officier vorderde dertigduizend gul den als schadeloosstelling van de gedu peerde eigenaar. Maar ook in onder an dere Hulst, Cadzand, Hontenisse, Bres- kens, Sluis en over de grens in enkele Belgische steden werden winkelbedrij ven leeggeroofd. Eén van de mannen, de 23-jarige M. G. uit Westdorpe, bekende bovendien in België een veertigtal auto's te hebben ge stolen, waarvoor hij daar te zijner tijdt op het matje zal worden geroepen. Hij stond ook nog terecht omdat hij een 'va ge kennis' met een boksbeugel had 'be werkt'. De 25-jarige A. B. uit Philippine werd ook nog verboden wapenbezit ten laste was gelegd. Hierbij ging het om een Uzi, revolver en handgranaten, die B. in huis had ter aanvulling van zijn wapenverza meling. Bij B. werden bovendien zaken in beslaggenomen die te maken hadden - met zijn bezetenheid voor het facisme. De meeste van deze voorwerpen moeten volgens de officier verbeurd verklaard worden omdat ze kunnen aanzetten tot racisme. Tegen B. werd tenslotte negen liep hiep hoera 1 Annelies, Bianca. Van Harte Gefeliciteerd, jullie 25 jarig huwelijl en wens ik u fijne wekt vakantie toe in Amerild Je petekind Melissa Siemons j Bewoners aan de rijkswi opgelet Sjohanneke heef in de krant gezet. Dat is leuk en dikke pret. Zij is heel leuk meidje en k£ lachen als een geitje. Groetjes Sjohanneto en de Dijki's. Komt het busje vandaag nog? met je rijbewijs. Robin. en nu maar scooterei Papa mama en Kevirv Hl Goede morgen Vandaag je laatste da9. dat je werken mag- i Wendey, Linsey, Ghris, Anna. icinze verslaggever geuzen - „Dit staaltje Randstaddenken is jaer en dan druk ik me zacht uit. De Zeeuwse las hadden het ver- p," aldus directeur jppen van de Haven den Terneuzen en igen. „Niet- investe- in de Zeeuwse Havens desinvesteren,zegt dvoerder Van Nimwe- van de Vervoersbond ibond heeft honderden leden min beide havens. Voor- Temeuzen werken veel 'as. „Ik ben hier niet vrolijk tn we gaan dit zeker aan- in de Nationale Haven- aldus Van Nimwegen. funwegen en Philippeirrea- ophet besluit van minister (Verkeer en Water- om de Zeeuwse zeehavens nee te laten profiteren van miljoen gulden extra rijks voor de ontwikkeling Nederlandse zeehavens, {dd gaat in zijn geheel naar ivens van Rotterdam en Am- lam. sinister passeert met het be- in de deze week inteerde Voortgangsnota ivenbeleid 1995-1999) haar adviescollege, de Nationale 'aad, volledig. Want vol- fle raad staat ontwikkeling lit Axelse Vlakte en de Autri- Jjolder als prioriteit bovenaan i. Elke gulden in een Ese zeehaven besteed meer rendement en werk- op dan elders in het formuleerde de raad 'advies. de minister zat politiek heeft ze laten weten, had ze geen budget, dus ddat door het ministerie van inlandse Zaken ter beschik- I gesteld uit een potje voor ^ontwikkeling. De eis van pffllandse Zaken was dan ook in de grote steden worden gestoken. Jjhstik er nog wel een paar," voorzitter Horstra van de fTOs-Vlaamse Kamer van 'jfadel, ^ik vind dat toch ketje raar argument om geld Nedelijke ontwikkeling dan («havens te steken." Voorzit- Horstra gaat de kwestie de "ide weken bespreken met Weerde Bruinooge (econo- zaken en voorzitter ha ppen). Horstra: „Ik heb voor dat Rotterdam haven geld krijgt, s je dan koel zegt: alles Fhier, dan vind ik dat verba- "vekkend." wat zijn nu de werkelijke (i® van de Haagse ontrouw de Zeeuwse havens Vol- havenschappendirecteur 'PP® betekent het niet dat "grijke ontwikkelingen zoals y se Vlakte en de spoorlijn 'Keuzen niet door kunnen Voor de spoorlijn staat nog Kijoen guiten jn de rijksbe- Nméer het Rijk uittreedt uit <dt Wse havenschappen bijdrage van 75 mil- JWden verwacht. „Dat geld We gebruiken voor de Vlakte en de Autricepol- ™us Philippen. mi Ook ouderen maken zich zorgen over de leefbaarheid in de Terneuzense binnenstad. Van onze verslaggever Terneuzen - Met de kreet 'Wij zijn er ook nog Tegen: de drugoverlast. Voor: meer poli tie' op een pamflet trok gister avond een groep van zo'n vijf tig inwoners van Terneuzen in stil protest door de binnen stad. De protestmars was op touw ge zet door het actiecomité Leefbaar Terneuzen. Er liepen mensen mee uit de binnenstad, Oranjebuurt, Christelijke Drugbestrijding uit Den Haag en Turkse gemeen schap. Ook de gemeentepolitiek was vertegenwoordigd. De raads leden Van Mil en Van Nieuwen- huijzen (beiden D66) demon streerden hun solidariteit aan de actie door zelf mee te lopen. Met twee politie-agenten voorop wandelde de groep door de stra ten die worden beheerst door de drugscène. Onderweg deelden de deelnemers aan de 'stille tocht' pamfletten uit, staken ze achter ruitenwissers van auto's en in brievenbussen van huizen. Stil was de tocht omdat de orga nisatie uitdrukkelijk verzocht niet met voorbijgangers in dis cussie te gaan. Onderling deden ze dat wel door hun hun beHag over de drugoverlast die Terneu zen in de greep houdt. Ook de le den van het Bewonersplatform Binnenstad, uitgenodigd maar niemand was verschenen, kreeg een veeg uit de pan. 'De mensen uit de put zitten in de put'. De tocht verliep verder in alle rust. Een enkeling uitgezonderd die zijn boosheid botvierde door op de ramen van een pand aan de Grenulaan te bonzen. Een slui tingsbevel van de burgemeester hangt naast de voordeur. Toch brandt er licht in het huis. Het was het tweede openlijke protest dat Leefbaar Terneuzen sinds de oprichting vier maanden geleden liet horen. De groep voerde in de nacht van woensdag 24 op donderdag 25 mei voor de eerste maal op baldadige wijze actie tegen de drugoverlast. Ook toen pleitten ze voor een snellere oplossing van de drugproblema tiek in de binnenstad. Zo'n dertig actievoerders trokken de bewuste nacht de wijk Langs de Kreek in, waar ook burge meester R. Barbé en wethouder P. Hamelinck wonen. In de bunga- lowwijk bootsten ze het leven van alledag in de binnenstad na. Dat gebeurde onder meer door auto's te besmeuren, tuinen te bevuilen met 'drugafval' zoals spuiten en gettoblasters op volle sterkte te zetten. 'Je sa®enwerking met de Kamse haven, profiteert ito °et> toch mee van de 140 I j Süden, hoewel zijdeling. havenautoriteiten u dat er een bedrag van IntikJr gulden voor tinw van de overloopha- kt hli!, Sen uit rolt- En ver" jt' Jv® de 'reguliere midde lt hi; ^aag> de subsidies Voorbeeld aansluitingen astructuur, gewoon naar "Stromen. Van onze verslaggever Terneuzen - De herkomst van de Vlie gende Hollander uit Terneuzen is een luchtballon en Ariël Meeusen heeft hem alleen maar verder opgeblazen. Dat is de strekking van een artikel van re dacteur Jan Kuipers in het laatste num mer van het letterkundig tijdschrift Bal- lustrada. Kuipers reageert in het artikel op de dit voorjaar verschenen heruitgave van 'De legende van het spookschip De Vliegende Hollander en zijn kapitein Wil lem Vanderdecken uit Terneuzen.' Het boekje" is geschreven door Meeusèns grootvader A. Littooij en Meeusen schreef er een nieuw voorwoord bij. Het jaar van de oorspronkelijke uitgave levert op zich al onenigheid op. Volgens Kuipers moet het 1933 zijn, terwijl Meeu sen het in zijn voorwoord op 1935 houdt. Kuipers schreef eerder samen met Paul de Schipper een uitvoerig artikel over de Vliegende Hollander in een themanummer (1993, nr. 3/4) van Ballustrada. In dat ar tikel kwamen ze tot de conclusie dat de band die kapitein Vanderdecken met Ter neuzen zou hebben, rechtstreeks uit de 'weelderige duim' van de Engelse schrij ver Frederick Marryat (1792-1848) kwam. Dat werd hen niet in dank afgenomen. „Die lui van dat blaadje liegen dat ze bar sten," zouden toeschouwers bij de open luchtvertoning van Stellings film 'De Vliegende Hollander' in Terneuzen heb ben gezegd. „Maar wie zit er nu eigenlijk te liegen," vraagt Kuipers zich naar aan leiding van Meeusens voorwoord af. Die noemt namelijk wel Marryat, maar ook enkele andere auteurs die Terneuzen zou den hebben genoemd als thuishaven van de Vliegende Hollander. En daar klopt volgens Kuipers niets van: „Alleen Mar ryat en latere auteurs die zich op zijn ro man baseerden noemden immers Terneu zen Het oorspronkelijke boek van Littooij staat volgens Kuipers vol met 'gissingen en wollig proza vol lofzangen op de stoere volksaard der oude Terneuzenaars', maar bevat volgens hem geen steekhoudende argumenten. De manier waarop hij ze desondanks pro beert te weerleggen, overtuigt evenmin. Kuipers filosofeert vervolgens over hoe volksverhalen en sagen in de samenleving wortelen. Hij noemt voorbeelden van 'geleende' en 'elders geschreven' verhalen die tot de Zeeuwse overleveringen zijn gaan beho ren. „Het maakt niet uit," nadert hij de kern van de discussie. „Omdat we wilden of ge loofden dat bepaalde verhalen aan een plek waren gebonden, raakten ze daarmee VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1995 DEEL maanden geëist, waarvan drie voorwaar delijk, G. hoorde tweeëneenhalf jaar tegen zich eisen, evenals de 23-jarige M. W. uit Ter neuzen die bovendien de zes maanden van een vorige voorwaardelijk opgelegde straf moet uitzitten. De 22-jarige F. van L. uit Philippine, die bij de meeste zaken betrokken was, moet tenslotte volgens de officier drie jaar achter de tralies. Enke le andere leden van de vriendenclub zul len zich op een later tijdstip moeten ver antwoorden. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Burgemeester R. Barbé (r) van Terneuzen krijgt van I. Horstik van het Instituut voor Publiek en Politiek het boekje 'Racisme als leerzaam incident'. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen Een groot probleem bij gebeurtenissen die te boek komen te staan als 'racistische' acties is zeker te weten dat het ook inderdaad om uitingen van vreemdelingenhaat gaat. De politie slaagt er namelijk bij na nergens in het land in de da ders te pakken waardoor het al tijd gissen blijft of de actie wer kelijk een racistisch karakter had. Dat zei gistermiddag bij de over handiging van het boekje 'Racis me als leerzaam incident' aan burgemeester R. Barbé van Ter neuzen. De publicatie bevat een recon structie van de racistische ge beurtenissen zoals die zich onder meer in Terneuzen vorig jaar af speelden na de komst van het asielzoekerscentrum. De burgemeester nam 'Racisme als leerzaam incident' met ge mengde gevoelens in ontvangst, zo zei hij. „Want het feit dat wij erin voorkomen, betekent dat wij behoorlijk problemen hebben ge had met racistische uitingen. Dat is iets waar je minder trots op mag zijn." Dat was hij overigens wel met de acties tegen vreemde lingenhaat die na de gebeurtenis sen vorig jaar op gang kwamen vanuit de bevolking. N. Atmac-Yigit, gemeenteraads lid in Terneuzen voor de PvdA en tot recent medebeheerster van het jongerencentrum Anadolu ruimde in de forumdiscussie die volgde op de overhandiging van het boekje enkele misverstanden uit de weg. De passage in het boekje waarin wordt gesteld dat de jongerenleider van Anadolu zou zijn bedreigd en afgeperst was volgens haar niet juist. In zijn algemeenheid vond Atmac- Yigit hierover dat 'in het rapport feiten thuishoorden en geen ver moedens'. De voormalige chef van de Zeeuws-Vlaamse recherche, A. Pielaat, legde uit dat de politie een zaak behandelt als he slachtoffer voelt dat het om ra cisme gaat. Vanuit die benade ring gaan wij te werk, aldus de politiechef. Aan het slot van de discussie riep forumleider P. van Brussel ieder een op waakzaam te blijven voor nieuwe uitingen van racisme. Van onze verslaggever Hulst - Als een bedrijf in de toekomst steun van de gemeente Hulst vraagt, dan wordt zijn aanvraag getoetst aan de voor waarden die zijn opgenomen in een gemeentelijke notitie. Bur gemeester A. Kessen wil nog voor de raadsvergadering van ok tober met een dergelijke notitie op de proppen komen. De 'stille tocht' door Terneuzen als protest tegen de drugoverlast ging onder andere door de Korte Kerkstraat. foto wim kooyman De protestmars eindigde bij het politiebureau aan de Rosegracht. Voor het bureau nam de chef van dienst een petitie in ontvangst, waarin onder meer werd aange drongen op goede onderlinge sa menwerking en een drastische aanpak van de drugoverlast. ook verbonden." Hij bestrijdt dan ook dat hij en De Schipper Terneuzen zijn legende wilden afpakken: „Wie zich zijn traditie laat afnemen uit naam van een benepen letterlijkheid, is die traditie niet waard. Sinterklaas ruimt ook niet het veld omdat we ontdekten dat hij niet echt over daken rijdt." Meeusen had gisteren nog geen kennis ge nomen van de inhoud van Kuipers artikel. „Ik vermoed dat het gewoon rancune is, omdat ik De Schipper eerder heb beschul digd van plagiaat. Hij had hele stukken uit het boekje van mijn grootvader over geschreven. En die Kuipers, die ken ik niet. Ik weet alleen dat er vierduizend boekjes hun weg naar de lezer hebben ge vonden en dat ik een grote filmvoorstel ling op poten heb gezet. En dat heeft bij mijn weten nog nooit iemand anders ge daan. Dus die Kuipers kan de pot op met zijn artikel." Dat kondigde Kessen gisteravond aan tijdens de vergadering van de financiële commissie. Daarin werd uitvoerig gesproken over de gemeentelijke steun aan Necker- mann. In juni werd bekend dat dit postorderbedrijf een miljoenen- subsidie in België kon krijgen, als het zijn uitbreidingplannen over de grens zou uitvoeren. De pro vincie en de gemeente Hulst sta ken hier een stokje voor door Neckermann een totale subsidie van 2,7 miljoen gulden in het vooruitzicht te stellen. Hulst legt een miljoen op tafel. Deze week werd bekend dat het Hulsterse bedrijf Rentex Schelde- Lin ook met een Belgische inves teringssubsidie schermt. En net als Neckermann heeft Rentex, vergeefs overigens, de provincie om financiële steun gevraagd. Het bedrijf dreigt daarom een groot deel van zijn activiteiten in België te gaan ontplooien. Ruim vijftig banen zouden voor Hulst verloren gaan. Voor de commissieleden aanleiding zich af te vragen of met de steun aan Neckermann geen precedent is geschapen: 'Waarom Neckermann wel en een ander bedrijf niet?' Volgens W. Kayser (WD) heeft het college zich door Neckermann 'in de gor dijnen laten jagen'. „Wie volgen er nog vroeg hij zich, net als de meeste andere fracties, af. Kessen gaf toe dat er een prece dent geschapen was. Maar die precedentwerking heeft volgens hem twee richtingen. Het is juist dat er meer aanvragen van bedrij ven zijn gekomen, maar het is niet zo dat die aanvragen ook gehono reerd zijn. De commissie wilde ook weten in hoeverre Necker mann in juni nu werkelijk serieus was in de bewering dat de subsi die in België panklaar lag. Kessen bleek in het bezit van stukken aan Provinciale Staten, waarin de correspondentie tussen Necker mann en de Belgische subsidiën- ten is bijgevoegd. Daaruit blijkt dat Neckermann aan alle criteria voldeed om voor subsidie in Bel gië in aanmerking te komen. En hoewel in juni de subsidie formeel nog niet was toegekend, kon het college niets riskeren op basis van het ontbreken van een formele re geling. Dus kwamen B en W met die miljoen op de proppen. Die steun wil de gemeente bekos tigen door de grondprijs voor uit breiding van Neckermann naar tien gulden per vierkante meter terug te brengen. Hierdoor ont staat voor Neckermann een voor deel van ruim vijf ton. Een bedrag van 385.000 gulden hoest Hulst op doordat Neckermann vanaf 1997 tien jaar lang de onroerend- zaakbelasting (ozb) kan terugver dienen. Dan resteert nog een te kort van 110.250 gulden dat het college uit de algemene reserve wil halen. Onafhankelijk raadslid F. de Vries vond het gebruik van de onroerend-zaakbelasting een 'zeer zwak punt' in het voorstel. „Dat is geld dat in de gemeente kas moet vloeien ten bate van de gemeenschap." Kessen: „Het is een keuze die je maakt die het minste pijn doet." De Vries vroeg zich af of dan niet ieder bedrijf dat uitbreidt, bij de gemeente voor die gunstige ozb-regeling op de stoep gaat staan. Kessen kon digde daarop aan dat er een ge meentelijke notitie zal worden opgesteld waarin duidelijkheid wordt verschaft. ZIE OOK ZEELAND - B2

de Stem | 1995 | | pagina 9