Euthanasie mag slechts door arts' Behalve op politici stemt Nederland nu ook op pudding. Legpuzzel speurderswerk nog lang niet compleet 6 Justitie handelde onrechtmatig in TCR-zaak' I' Afscheidsdienst voor Martin Putman 'Is oppervlaktewater wel milieuvriendelijker?' |j,|jy„|j.|j.iujj.i.iii.iij I JeïrelFd Is dit zuivere koffie?' Eisen tot negen jaar cel wegens vrouwenhandel destem BINNENLAND A3 Jerechtshof vindt plegen euthanasie door verpleger in principe strafbaar Zeekoe geboren in Burgers' Zoo Toetje van het jaar. Mona Vanille Kaneel pudding. )DAG 22 SEPTEMBER 1995 JÖQ VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1995 w geveer In nog (anken Iweek- (ontale kans Irande- |...17gr I.-22 gr ■■—23 gr T—24 gr I— gr I13 gr 1—12 gr ...21 gr ...18gr 19 gr 1-12 gr (-24 gr 1-25 gr "...17 gr 15 gr (....15 gr I—14 gr ..31 gr ..17 gr I—23 gr [....20 gr [....23 gr I....33gr [—■23 gr (—.34 gr 125 gr (-.14 gr (—27 gr ....19 gr Raan on- 05.55. -t: 03.05- pssingen: Hans- H7-14.06. Groot-Bnttannie en Ierlan Naast droge en zonnige mi mentai vooral in het noord van Ierland en weston Schotland ook wolkenveld! soms regen en zaterdag ook melijk winderig. In het zuic kans op mist. Middagtempe ™n 14 graden op de P land Eilanden tot 19 in kust 6nlangSdeSchotseoa België en Luxemburg: Wolke velden, vooral zaterdag 0< flink wat zon. Op veel plaatsi droog. Misschien ook nv Middagtemperatuur onsevi 18 graden. Noord- en Midden-F^,,nrlJ Rustig weer met zowel wolke: velden als zon. Vrijwel over® droog. In de nacht en ochtend kans op mist. MiddagtemperJ tuur ongeveer 19 graden Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en langs de Middellandse Zee kust een enkele regen- of on weersbui. Ten noorden van de Pyreneëen waarschijnlijk veel bewolking. Maxima van 17 graden bij Clermont-Ferrand tot rond 20 bij Bordeaux en ten zuiden van Lyon. Portugal: Flinke perioden m zon, langs de westkust ook va tijd tot tijd wolkenvelden. Bi na overal droog. Middagten peratuur van 23 graden in htv noorden tot iets boven de 25 in het zuiden. Spanje: Langs de Golf van Bis-a kaje geregeld wolkenvelden en mogelijk wat regen. Verder p rioden met zon maar ook kaï op een regen- of onweersbi Middagtemperatuur ongevei 23 graden, in het noorden e. noordwesten iets lager, in An- dalusie en aan de zuidelij Costa's enkele graden hoger. Canarische Eilanden: Flinki perioden met zon, in het noor den soms ook wolkenvelde Droog. Middagtemperatu ongeveer 26 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke p_ rioden met zon en misschiei een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur omstreeks 2 graden. Italië: Naast zon vooral 's mid dags ook stapelwolken en hie: en daar een regen- of onweers- bui. Griekenland en Kreta: In het westen en noorden van Griekenland en boven het noordelijk deel van de Egeï- sche Zee soms wolkenvelden en kans op enkele regen- of on weersbuien. Elders droog en flink zonnig. Duitsland: Rustig weer met vooral in het noorden van tijd tot tijd wolkenvelden en mogelijk wat lichte regen. Naar het zuiden toe geregeld zon. Plaatselijk mist. Zwitser land: Kalm weer met afwisse lend zon en wolkenvelden. Op veel plaatsen droog. Maxima rond 16 graden, in de omgeving van Locarno iets hoger. Oostenrijk: Overgang naar rus tiger en droger weer met van tijd tot tijd zon. Maxima vrij dag rond 15 graden, zaterdag een fractie hoger. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. Opstap; 7. pioen; 8. doren; 9. lemma; 10. snee; 11. beamen; 12. ketjap. Vertikaal: 2. Panda; 3. toeren; 4. plunje; 5. spul; 6. volmaakt; 10. snap; 11- bak. n van vijf en een van zes vijf letters bestaat uit de het woord van zes letters Ie woord plus 1. Als de hele de vet omlijnde kolom een k - aanvankelijk - schaaldier; hoofddeksel - vogel; 5. ruwe tsel - zangstem - leidsman; eau open stadsruimte treurdicht; 10. grondsoort Utterdam (anp) - De recht- t in Rotterdam moet het .„flbaar Ministerie in het Ks tegen de top van Tan- Cleaning Rotterdam niet- iljtvankelijk verklaren. Dat Ljt advocaat mr. C. Waling. Ljtie heeft volgens haar on- ïbtmatië gehandeld door L in te grijpen toen duide- i'j werd dat er op grote 'jhaal illegaal werd geloosd jj het bedrijf. ijtn andere advocaat in dit pro ts heeft oud-minister Smit hs beschuldigd van 'medever- i-woordelijkheid' voor de gang Lzaken bij TCR. I. het kader van het onderzoek Lr illegale praktijken bij TCR Lserveerden opsporingsambte- naren in de eerste helft van 1993 het terrein van het afvalverwer kingsbedrijf in de Botlek. Met een infraroodcamera legden zij illegale lozingen vast. In juni '93 was volgens Waling al duidelijk, ook dank zij getuigenissen van een werknemer die als informant voor de criminele inlichtendienst (CID) werkte, dat er bij TCR veel gebeurde dat het daglicht niet kon verdragen. De raadsvrouw van één van de drie broers L. de eigenaren van TCR die samen met drie voorma lig werknemers terecht staan voor zware milieucriminaliteit, verwijt justitie dat er toen niets werd gedaan om de illegale lozin gen te stoppen. Het onderzoek werd nog een half jaar voortgezet tot de inval bij het bedrijf in de cember 1993. Volgens de raadsvrouw is er een duidelijke overeenkomst met het op de markt brengen van grote partijen drugs door de politie. „Een strafbaar feit waardoor de volksgezondheid direct in gevaar wordt gebracht." Een van de andere verdedigers, raadsvrouw mr. Y. van Boxel, be toogde gisteren dat de overheid medeverantwoordelijk is voor de gang van zaken bij TCR. Toen malig minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gunde vol gens haar de opdracht voor de bouw van een havenontvangstin stallatie in Rotterdam alleen aan de broers L. omdat die het goed koopste plan hadden. Dat Tanker Cleaning Amsterdam van de broers L. bij het ministerie bekend stond als een bedrijf in de 'zwarte' categorie omdat er regel matig overtredingen van de mi lieuwetgeving werden geconsta teerd, was geen probleem. Vol gens de directeur-generaal scheepvaart en maritieme zaken van het departement ging de keus tussen een goed plan van een 'zwart' bedrijf en een minder goed plan van de 'grijze' combi natie. Hij stelde de minister voor te kiezen voor het 'zwarte' TCA en daarbij randvoorwaarden te stellen waardoor het bedrijf 'grijs' zou worden. Volgens Van Boxel betekent dat dat het minis terie al vanaf het begin rekening hield met overtreding van de mi lieuwetten. De broers L. werden bovendien verplicht een door de overheid bedachte installatie, die nog niet in de praktijk was getest, neer te zetten, hield Van Boxel de recht bank voor. Ook had Rijkswater staat volgens haar de hoeveelheid afvalstoffen van schepen veel te optimistisch ingeschat. Omdat die hoeveelheid tegenviel, moes ten de eigenaren van TCR op zoek naar ander afval, onder meer van de industrie, om het bedrijf draaiende te houden. Hun havenontvangstinstallatie in de Botlek was daar echter niet voor geschikt. De broers L. kwa men steeds meer in de problemen. De overheid wist dit maar liet hen aanmodderen, aldus de raad svrouw. Dat de overheid niet te hulp schoot, is volgens Van Boxel te wijten aan de zuinigheid van de minister. „Het prijskaartje was voor minister Smit-Kroes te be langrijk. Daarom zijn die ge sprekken er nooit gekomen. Vijf entwintig miljoen, dat was het en zoek het verder maar uit. De Staat was te druk met het vinden en berijden van een nieuw bui tenlands paradepaardje. Schip hol, Fokker, hoge-snelheidstrein, er is zoveel waarmee je kan op vallen en leuker om aan te den ken dan de eerste havenont vangstinstallatie die een drama werd." Leeuwarden (anp) - Euthanasie, het doden op verzoek van on- «eeslijk zieken, mag in principe uitsluitend gebeuren door ïtsen. Verpleegkundigen die het dodelijk middel toedienen, itlls al is het in opdracht en onder verantwoordelijkheid van ifli arts, maken zich schuldig aan een strafbaar feit. Slechts tanneer de arts de euthanasie niet alléén af kan, mag een ver- jleegkundige straffeloos helpen. |ïet deze uitspraak onderstreepte gerechtshof in Leeuwarden :eren de huidige regel dat het Ijnjwel altijd slechts artsen zijn ie straffeloos euthanasie kun- 1» plegen, mits zij zich aan een Mal voorwaarden houden. Het |ïoi besloot dit in een proefproces de verpleegkundige J. van |faff.De wouw werd vervolgd i de richtlijnen rond euthana- I ae nog verder aan te scherpen. Bij de rechtbank in Groningen heg zij dit voorjaar nog twee baanden voorwaardelijke gevan- laisstraf. Het openbaar ministe- lit eiste bij het hof hetzelfde, naar die straf werd niet opge- W- I Aanleiding tot de rechtszaak was I iet dodelijk spuitje dat de ver- hltegkundige vorig jaar juli gaf ai haar 36-jarige collega en ïïiend die aan aids leed. De man I mkeerde in de stervensfase en dat juist zijn vriendin en I tiet de huisarts hem uit zijn lij- fa hielp. Tevoren was alles wel met de huisarts en andere artsen teproken. De huisarts was er ookbij toen de man overleed. Omdat de arts aan alle zorgvul- digheidscriteria rond euthanasie M voldaan, werd hij niet ver- tolgd. ...j De verpleegkundige werd wel vervolgd. Volgens het openbaar ministerie is in deze zaak een duidelijk signaal nodig dat een grens is overschreden die niet overschreden had mogen worden. I Euthanasie moet, volgens justi tie, van het begin tot einde in handen blijven van artsen. Set ais de rechtbank volgt het bf die mening. In het arrest wordt echter wel de kanttekening geplaatst dat het in uitzonderlij ke gevallen kan voorkomen dat een verpleegkundige of verzor gende meehelpt bij het 'doden op verzoek'. Het hof zoekt wat dat betreft aansluiting bij de richtlijnen daarover binnen de medische we- reld. Daarin wordt euthanasie voorbehouden aan de arts, die in principe een methode moet kie zen waarbij hij zélf de uitvoe ringshandelingen moet doen. Mochten echter handelingen ver richt moeten worden die de dok ter niet alleen af kan, dan zouden verpleegkundigen daarbij mogen helpen. Zij kunnen daartoe ech ter niet worden verplicht. De straffeloosheid van de arts die zich aan de eisen hield, betekent in dat geval ook de straffeloos heid van de verpleegkundige. Een straf legde het hof niet op. Allereerst was dat wegens de in tegere bedoelingen van de ver pleegkundige en de bijzondere omstandigheden waaronder het feit is begaan. Maar ook had de huisarts de wouw moeten weer houden van het toedienen van de injectie. „Er is wel een grens overschreden, maar een voor waardelijke vrijheidsstraf is daarbij niet op zijn plaats", aldus het arrest. Arnhem (anp) - Tot verras sing van de verzorgers is in het weekeinde in Burgers' Zoo in Arnhem een zeekoe geboren. De verzorgers wis ten wel dat de moeder zwan ger was, maar verwachtten de geboorte nog niet. De jon ge zeekoe was bij de geboor te al bijna een meter lang. Slechts weinig dierentuinen houden zeekoeien. In Europa zijn de dieren behalve in Arnhem, in Amsterdam, Neurenberg en Berlijn te zien. De vader van de jonge zeekoe vertrekt binnenkort naar een dierentuin in Singapore. Zijn plek binnen de Arnhemse groep wordt, om vers bloed in de groep te brengen, inge nomen door een zeekoe mannetje uit Amsterdam. Voorafgaand aan de begrafenis van Martin Putman werd giste ren in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal een afscheidsbijeenkomst gehouden. Putman kwam op 9 september om het leven bij een ver keersongeluk in Amsterdam, waarbij ook de voetballer Patrick Kluivert van Ajax was betrokken. Het slachtoffer was directeur van de Stadsgehoorzaal. Eerder was hij onder meer directiemede werker van de Bredase schouwburg, waaraan hij was verbonden van 1977 tot 1982. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens WNWB-directeur G. van Nuland moet Deltan verkeerd hebben begrepen wat wel en niet kan in waterland. Nog maar kortgeleden is naar zijn zeggen zowel in Europa als landelijk als provinciaal vastgelegd dat de watervoorziening een strikt gere guleerde markt blijft. Dit in te genstelling tot de stroom- en gas- voorziening, die wel een stuk wij er wordt gelaten. Niet voor niets heeft de Brabantse Pnem nog maar kortgeleden alle wa- tertaken moeten afstoten, en houdt het bedrijf zich alleen nog maar bezig met elektriciteit en gas. „Als Deltan dus een contract maakt in ons werkgebied, is dat onuitvoerbaar en onrechtmatig," zegt Van Nuland, er ook nog eens op wijzend dat zijn waterbedrijf een contract heeft met Fri d'Or dat loopt tot het jaar 2000. Het Bergse bedrijf maakt hij overi gens niet al te veel verwijten. „Die willen gewoon zo goed en zo goedkoop mogelijk water, dat be grijp ik wel." En met Deltan wil hij ook geen oorlog. „Nee, daarvoor hebben we op veel terreinen een te goede sa menwerking met dat bedrijf." Het Zeeuwse nutsbedrijf voert aan dat het Fri d'Or 'milieuvrien delijk water' wil leveren, en dat daarvoor geen provinciale ver gunning nodig zou zijn. „Wij leveren beperkt gezuiverd oppervlaktewater. Tot nu toe kreeg Fri d'Or grondwater en dat is eigenlijk te kostbaar voor dit doel, dat moet je alleen als drink water gebruiken," zegt een Del tan-woordvoerder. Hij voegt eraan toe dat het water dat de WNWB levert aan het be drijf GEP in Bergen op Zoom ook al van Deltan afkomstig opper vlaktewater is. De redenering daarachter: Waarom zouden wij niet rechtstreeks aan Bergse be drijven kunnen leveren? Hoewel het formeel niet eens nodig zou zijn, heeft Deltan nu toch maar een vergunning bij de provincie aangewaagd. Maar die maakt geen kans, meent Van Nuland te weten. Dat het water milieuvriendelijk zou zijn, maakt volgens hem niks uit. „Een vergunning hebben ze hoe dan ook nodig. En dat oppervlakte water milieuvriendelijker is, is volgens recent onderzoek nog maar de vraag." Door Marianne Wuite EEN POLITIEMAN is ook ®aar een mens. Soms komt hij vast te zitten in het ver keer en verliest hij het drug transport dat gevolgd moest worden uit het oog. Soms is "ij goedgelovig: hij regelt voor een gedetineerde een luxere gevangenis, maar "ijgt in ruil daarvoor niet de toegezegde informatie. Maar een politieman is vooral iemand die zijn werk op gevoel doet; hij kijkt niet even in 'zijn boekje met wettelijke bevoeghe- jjen als hij een boef op het spoor j?" heeld van de 'gewone' poli- beman kwam naar voren tijdens eerste verhoren van de parle mentaire enquête. Zes verhoor dagen heeft de enquêtecommis- Sle er nu op zitten. Zes lange da- gen waarin de getuigen soms "eiveus, dan weer uitermate Lerzekerd verklaringen af- egden over het hedendaagse Peurderswerk. De verklaringen in onderdeel van de legpuzzel je over enkele maanden kant en gerf °P tafel moet komen te lig- stukje van de puzzel is in- nla t onmiskenbaar op zijn j gevallen. Nederland is na wetenschapper Fij- rlsüj6en "tusie armer. De mis- d m Nederland is omvang- J I*13,31 van een 'veelkoppig vicu? J ^at z'in tentakels ste- liiwt V3stgezet in de fatsoen- kp o\ovenwereld is geen spra- n.'j. ^ga-wetenschapper Van tpJae *?seft dat voor de enquê- ®missie nog wat aangedikt: de Nederlandse misdaadonder nemer is niet bijster slim of uit gekookt, maar eerder een 'brave burger' die weliswaar misdaden pleegt, maar toch vooral de geur van spruitjes uitademt. En heel voorzichtig worden ook de eerste contouren van andere delen van de puzzel zichtbaar. Zo hebben de getuigen uit justi tiekringen onomwonden duide lijk gemaakt waar een deel van schoen wringt. Justitie heeft veel te weinig zicht op het opsporing swerk en veel te weinig gezag over de politie. Ook is er bij jus titie en politie verwarring over de vraag wie nu waar precies verantwoordelijk voor is. Duidelijk is ook dat er inder daad het nodige mis is gegaan in het opsporingswerk. Recher cheurs die om hun informanten te beschermen 'sleutelden' aan een proces-verbaal; burger-in filtranten die met goedkeuring van de politie hun zakken spek ten met criminele winsten en po litiemensen die toelieten dat cri minelen behalve softdrugs ook harddrugs op de vrije markt brachten. Los van de feiten die boven tafel komen, roept de enquête tot nu toe echter vooral veel vragen op. Vragen over de geloofwaarig- Twee van de echte hoofdrolspelers: minister van Jusitie W. Sorgdrager (r.) en haar voorganger E. Hirsch Ballin. foto's de stem/johan van gurp heid van de getuigenissen bij voorbeeld. Hoe valt het te rijmen dat de Amsterdamse recherche baas Weiten de ene dag ver klaart dat zijn korps nooit iets onrechtmatig doet, terwijl de andere dag blijkt dat juist dat korps de meeste technische op sporingssnufjes bestelt bij de af deling 'Stiekem' van het Korps Landelijke Politiediensten? Hoe kon het dat de grote misdaadbe strijder van het Openbaar Mi nisterie, procureur-generaal Gonsalves, er pas eind 1993 ach terkwam dat onder toeziend oog van de politie door criminelen drugs op de vrije markt werden gebracht? En hoe is het mogelijk dat de plaatsvervangend hoofdofficier van jusititie Gerding aboluut niet geïnformeerd heeft naar de gehanteerde opsporingmetho den in zijn eigen Rotterdam, na dat hem als lid van de commis- sie-Wierenga duidelijk was ge worden dat het elders behoorlijk uit de hand was gelopen. De aloude opstelling van agen ten van de geheime dienst naar de buitenwereld is 'ik weet niets, ik zie niets en ik hoor niets'. Het lijkt erop dat mensen die voor de enquêtecommissie verschijnen dit adagium van de 'echte pro fessionals' hebben overgenomen. Opvallend vaak wordt een nete lige vraag over een onwettige opsporingmethode afgedaan met het antwoord: 'Daar draag ik geen kennis van'. Als de getuigen al iets weten dan heeft het meestal betrekking op een andere regio waar iets fout is gegaan. Zo wees Amsterdam op de politie Limburg die het toe stond dat een criminele infor mant een partij soft drugs van een transport mee naar huis nam voordat de resterende lading on derschept werd. En zo sprak An- rhem over die volstrekt onbe trouwbare informant, die na tuurlijk door een ander politie korps was aangeleverd. Vragen zijn er ook over de werk wijze van de enquêtecommissie zelf. Voorzitter Maarten van Traa en de zijnen wekken gere geld de indruk alles al te weten: waarom vragen ze anders op die voor de hand liggende momen ten niet door? Zelf reageren de commissieleden steeds geïrri teerder op kritiek dat zij de ge tuigen niet hard genoeg aan de tand voelen. Het antwoord van de commissie is steevast dat al les weloverwogen gebeurt. Van Traa en de zijnen moeten op basis van het voorwerk - er zijn alleen al bijna negentig voorge sprekken gevoerd - op zijn minst kunnen bevroeden wat de moge lijke uitkomst van de enquête zal zijn. Maar voor het publiek is de structuur van de legpuzzel vooralsnog zoek. Misschien komt daar verande ring in als de echte hoofdrolspe lers voor de commissie verschij nen. Het is nog niet bekend wan neer de Amsterdamse korpschef Norholt, oud-ministers Van Thijn en Hirsch Ballin en de hui dige minister Sorgdrager (Justi tie) moeten opdraven. Maar zij zullen ongetwijfeld veel ontbre kende stukjes van de legpuzzel aanleveren. Immers, als hoofd verantwoordelijken komen zij niet weg met het veelgehoorde 'Ik draag hier geen kennis van'. ij uba jeeq 'peeis 'puoq uba snau 'ijois Hij neemt zonder meer aan dat Fri d'Or goedkoper water heeft aangeboden gekregen. „Als Del tan de Brabantse markt op wil, dan zal dat wel zo zijn. Nou, dat is dan jammer voor Fri d'Or. Kijk, wensen van bedrijven zijn voor ons bespreekbaar, maar wij kunnen geen Sinterklaas spelen. Wij zijn verplicht om iedereen overal water te leveren en we moeten kostendekkend werken, dat bepaalt de prijs." Gretig voegt Van Nuland eraan toe dat zijn WNWB de goedkoopste wa termaatschappij van Nederland is. Op het provinciehuis wordt aan zienlijk afwachtender gereageerd op de zet van Deltan. „Er is een vergunning aangevraagd, en die is nu in behandeling. Het is een kwestie van interpretatie. Voor het drinkwater is alles inderdaad dichtgetimmerd met verordenin gen en vergunningen, voor indus triewater is dat allemaal minder duidelijk. Daar wordt nu naar gekeken. Maar valt dat onder de zelfde vergunningen, dan heeft Deltan inderdaad weinig kans," zegt een woordvoerder, die niet weet wanneer de knoop wordt doorgehakt. Fri d'Or kijkt intussen de kat uit de boom. „Wij willen niet in deze discussie gemengd worden," zegt finan cieel directeur A. de Rooij. Maar hij beaamt wel het 'niet prettig' te vinden als hij voor de waterle veranties tot de WNWB veroor deeld zou worden. „Het gaat ons om goedkoop en adequaat opper vlaktewater en dat kan Deltan ons leveren." -A. A MS V5 Hi ha hondenjas, eh, bontmantel. Zou zo'n leus het doen op de tribunes nu gebleken is dat scheidsrechters die warme jassen met graagte aanpakken of laat de ge middelde supporter zich ook door de UEFA een rad voor de ogen draaien? Dinamo Kiev krijgt de schuld van dat omkoopschan daal, maar als de club al daadwerkelijk schuldig is, zou het dan niet komen, omdat de man in het zwart in het verleden daar gevoelig voor is gebleken? Ik schrijf wel 'man in het zwart', maar tegenwoordig lo pen die scheidsrechters rond in buizen in de meest oog verblindende Frank-Goverskleuren. Waar betalen ze die van? Over geld gesproken, zou er nog een zender zijn die geld over heeft om beelden van schaatswedstrijden uit te zen den of heeft deze twee-landensport zich nu echt uit de markt geprezen? Ik hoop het van harte, want meer dan een tobsport is schaatsen niet meer. De eerste de beste Italiaanse hout hakker die een jaar lang een in gesprek gaat met het ijs, kan zo wereldkampioen worden, dus dat geeft het ni veau wel zo'n beetje aan. Ik vind het wel knap dat al die echte en alternatieve kern ploegen nog sponsors weten te vinden. Dat is inmiddels heel wat moeilijker dan pakweg een scheidsrechter om kopen. MERIJN VERVOLG VAN VOORPAGINA Vader Robert zegt dat hij een bang voorgevoel had toen zijn zoon ja zei tegen het koeriersbe drijf. „Hij had geen werk, heeft de no dige pech gehad en wilde geld verdienen. Ik weet dat hij tegen zijn vrienden wat opschepperig deed en zei dat hij er duizenden guldens voor kreeg." „Maar hij kreeg precies 700 gul den, bruto. Daar hou je enkele honderden guldens van over. Nou, voor een dergelijk klein be drag neem je die risico's niet. Dan kijk je wel uit. Voor mij ook een bewijs dat Armand nergens vanaf wist. Maar ik waarschuwde hem: 'is dit wel zuivere koffie?"' Binnenkort vertrekt vader Ro bert weer naar Engeland om zijn zoon op te zoeken. „Ik ben er al geweest. Het kost ons duizenden guldens, want hij had daar in Huil helemaal niets. Op deze manier ga ik er finan cieel helemaal onderdoor. Maar nog veel erger is dat mijn zoon onschuldig in de gevangenis zit. En wie weet hoe lang dat duurt. Ik heb trouwens gehoord dat je in Engeland twintig jaar kunt krij gen voor dit soort vergrijpen." De advocaten die Armand in Huil bijstaan willen hangende het on derzoek weinig kwijt. Wel zegt mr. S. Jordan vanuit Huil: „Tot nu toe heeft de jonge man weinig gezegd. Alleen een korte verklaring toen hij aange houden werd. Verder kan ik niets zeggen, dat staat de Engelse wet niet toe." „Maar tegen mij hebben die ad vocaten gezegd dat ze regelmatig met dit soort gevallen te maken krijgen," zegt een wanhopige va der Robert. „Nietsvermoedende jongens als mijn zoon worden door die ben des gebruikt om het gevaarlijke werk op te knappen. Verschrik kelijk." Groningen (anp) - Voor de rechtbank in Groningen heeft de of ficier van justitie, mr. O. Brouwer, gisteren celstraffen tot negen jaar geëist tegen drie mannen uit voormalig Joegoslavië. Het Openbaar Minsterie verdenkt de drie ervan zich op grote schaal te hebben beziggehouden met de handel in vrouwen uit het voormalig Joegoslavië en Oekraïne, het dwingen tot prostitutie en van meerdere verkrachtingen. De officier eiste negen jaar cel te gen de 27-jarige D.S. die hij be schouwt als 'het beest' onder de drie mannen. De verdachte ver krachtte vrijwel dagelijks vrou wen, onder wie twee meisjes van vijftien jaar. Tegen de 38-jarige M.V., die on der meer de papieren regelde, luidde de eis zes jaar cel. Verder vroeg de officier beiden te ver oordelen tot een boete van 50.000 gulden. Dat bedrag zouden zij met hun activiteiten hebben verdiend. De 23-jarige C.S., die in opdracht van de twee het contact met de vrouwen onderhield, hoorde drie jaar tegen zich eisen. De politie begon medio vorig jaar het onderzoek toen informatie binnenkwam dat een mafiagroep bezig was zich te vestigen in één van de rosse buurten in Gronin gen. Het onderzoek kwam in januari in een stroomversnelling toen een vijftienjarig meisje kans zag te ontsnappen. Zij meldde zich bij de politie. In januari meldde zich een twee de gevluchte vrouw. Later kwa men nog vijf vrouwen naar de po litie. Volgens de vrouwen moesten zij vijftien uur per dag als prostituée werken, waarbij de mannen hen permanent in de gaten hielden. Een van de vrouwen die zwanger raakte, moest zich laten aborte ren. Twee dagen later moest zij weer werken. Een van de slachtoffers, die met hulp van de politie naar een opvangadres is gebracht, is vandaar later door de groep ont voerd. Volgens getuigen zou zij voor 5000 gulden zijn doorver kocht en nu elders aan het werk zijn. De hoofdverdachte ontkende alle beschuldigingen. Zijn advocaat, mr. C. Robben, wees de recht bank op afgeluisterde telefoonge sprekken waarin diverse vrou wen met elkaar de mogelijkheid bespraken voor zichzelf te begin- Uitspraak 5 oktober. (ADVERTENTIE) Vanaf 1922 mogen we in Nederland stemmen op politici. Vanaf 1995 ook op pud ding. Dat is goed nieuws want zeg nu zelf, waar kan een mens meer van genieten? Duizenden mensen proefden het afgelo pen jaar onze Toetjes-van-de maand en velen deden mee aan Mona's Toetje-van-het-jaar verkiezing. Winnaar énToetje-van-het-jaar is deluch- tige Vanille Kaneel pudding geworden. Deze krijgt een vaste plaats in ons assortiment. Met de Toetjes-van-de-maand gaan we komend seizoen trouwens onver minderd door. Proeft u weer mee? -j

de Stem | 1995 | | pagina 3